Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

GOOGLE ACCOUNT

Σημερα σέταρα ενα νεο tablet, και καποια στιγμη που περιδιαβαινα τα settings του google account, ειδα να μου εμφανιζει για αγορες εφαρμογων, τα τελευταια νουμερα της χρεωστικης μου καρτας!!!!!

Ξαφνιαστηκα ειναι αληθεια.

Και αυτο, γιατι ποτε δεν εχω αγορασει εφαρμογη απο google play.

Βεβαια, αμεσως 'στροφαρα' και καταλαβα, γιατι αλλη εξηγηση δεν μπορω να δωσω, οτι μαλλον 'τραβηξε' τα στοιχεια απο αγορα που ειχα κανει πολυ παλια, μπορει και πριν 5 χρονια, απο ενα αμερικανικο site που ειχα αγορασει ενα προιον, και που απαιτουσε (το site) να χρησιμοποιησω την υπηρεσια (αν την θυμαμαι καλα) google checkout.

Πως μπορω εγω ομως, είτε μεσα απο android, είτε απο τον υπολογιστη, να διαγραψω εντελως οτι εχει να κανει με την χρεωστικη μου καρτα;

Ελπιζω να υπαρχει τροπος, γιατι ειμαι ιδιαιτερα ευαισθητοποιημενος σε θεματα privacy-security, και ειλικρινα το συμβαν αυτο με χαλασε πολυ.

Link to comment
Share on other sites

GOOGLE ACCOUNT

Σημερα σέταρα ενα νεο tablet, και καποια στιγμη που περιδιαβαινα τα settings του google account, ειδα να μου εμφανιζει για αγορες εφαρμογων, τα τελευταια νουμερα της χρεωστικης μου καρτας!!!!!

Ξαφνιαστηκα ειναι αληθεια.

Και αυτο, γιατι ποτε δεν εχω αγορασει εφαρμογη απο google play.

Βεβαια, αμεσως 'στροφαρα' και καταλαβα, γιατι αλλη εξηγηση δεν μπορω να δωσω, οτι μαλλον 'τραβηξε' τα στοιχεια απο αγορα που ειχα κανει πολυ παλια, μπορει και πριν 5 χρονια, απο ενα αμερικανικο site που ειχα αγορασει ενα προιον, και που απαιτουσε (το site) να χρησιμοποιησω την υπηρεσια (αν την θυμαμαι καλα) google checkout.

Πως μπορω εγω ομως, είτε μεσα απο android, είτε απο τον υπολογιστη, να διαγραψω εντελως οτι εχει να κανει με την χρεωστικη μου καρτα;

Ελπιζω να υπαρχει τροπος, γιατι ειμαι ιδιαιτερα ευαισθητοποιημενος σε θεματα privacy-security, και ειλικρινα το συμβαν αυτο με χαλασε πολυ.

 

Μπες στο https://wallet.google.com και δεν αν την έχει εκεί περασμένη. Αν ναι, διέγραψε τη... :)

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά.. δεν ξέρω εσείς με τι ταχύτητες έχετε δεδομένα, εγώ αυτό που βλέπω είναι Ε, Η, G.. και φυσικά σέρνεται το ιντερνετ.. πρέπει να κάνω καμιά ρύθμιση;

 

πώς είναι δυνατόν να έχει καμπάνα σήμα για να μιλάς στο τηλέφωνο και από δεδομένα τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Δες στις ρυθμίσεις δικτύου αν έχεις επιλέξει το GSM only. Αν το έχεις, επέλεξε το wcdma/GSM.

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά.. δεν ξέρω εσείς με τι ταχύτητες έχετε δεδομένα, εγώ αυτό που βλέπω είναι Ε, Η, G.. και φυσικά σέρνεται το ιντερνετ.. πρέπει να κάνω καμιά ρύθμιση;

 

πώς είναι δυνατόν να έχει καμπάνα σήμα για να μιλάς στο τηλέφωνο και από δεδομένα τίποτα;

 

Ανάλογα την περιοχή, αν έχει κάλυψη 3G η 4G. Στο σπιτι μου (περιοχή) δεν έχω κάλυψη 3G &4G. και 300μ παρακάτω έχω 4G.;) Με VODAFONE.

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Μπες στο https://wallet.google.com και δεν αν την έχει εκεί περασμένη. Αν ναι, διέγραψε τη... :)

 

Εκει ηταν! Να σαι καλα!

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να κανω safe remove για ενα φλασακι otg που εχω?

Πηγα μεσα απο es explorer αλλα δεν ειδα επιλογη, το τραβηξα οπως ηταν (δεν το χρησιμοποιουσε το κινητο εκεινη τη στιγμη), και μου εβγαλε μηνυμα να κανω ασφαλη καταργηση γιατι μπορω να χασω δεδομενα.

Απο που/πως την κανω;

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να κανω safe remove για ενα φλασακι otg που εχω?

Πηγα μεσα απο es explorer αλλα δεν ειδα επιλογη, το τραβηξα οπως ηταν (δεν το χρησιμοποιουσε το κινητο εκεινη τη στιγμη), και μου εβγαλε μηνυμα να κανω ασφαλη καταργηση γιατι μπορω να χασω δεδομενα.

Απο που/πως την κανω;

swipe προς τα κάτω ....στην notification bar ... ένα click στο μήνυμα για το usb... (δεν χάνεις δεδομένα..)

Link to comment
Share on other sites

swipe προς τα κάτω ....στην notification bar ... ένα click στο μήνυμα για το usb... (δεν χάνεις δεδομένα..)

 

Πηγα στο notification bar, αλλα ενω οταν το ειχα συνδεσει ειχε οντως δειξει μηνυμα, οταν μετα πηγα να το βρω(το φανταστηκα οτι ισως γινεται κι απο εκει), δεν υπηρχε! Δεν ξερω, πως/γιατι εξαφανιστηκε.

Αλλος τροπος, 'παντος καιρου';

Link to comment
Share on other sites

Πηγα στο notification bar, αλλα ενω οταν το ειχα συνδεσει ειχε οντως δειξει μηνυμα, οταν μετα πηγα να το βρω(το φανταστηκα οτι ισως γινεται κι απο εκει), δεν υπηρχε! Δεν ξερω, πως/γιατι εξαφανιστηκε.

Αλλος τροπος, 'παντος καιρου';

Ρυθμίσεις > Γενικά > Αποθηκευτικός χώρος > Εξωτερική sd [δείχνει πληροφορίες και από κάτω έχει για ασφαλή κατάργηση (πρόσεχε και το κουμπί μορφοποίησης μην μπερδευτείς, είναι δίπλα δίπλα)]

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Πηγα στο notification bar, αλλα ενω οταν το ειχα συνδεσει ειχε οντως δειξει μηνυμα, οταν μετα πηγα να το βρω(το φανταστηκα οτι ισως γινεται κι απο εκει), δεν υπηρχε! Δεν ξερω, πως/γιατι εξαφανιστηκε.

Αλλος τροπος, 'παντος καιρου';

Αυτή είναι η παντός καιρού ...Μόλις κάνεις click... έχεις ασφαλή κατάργηση του usb .... (γίνεται unmount)

Link to comment
Share on other sites

μιας και το αναφερατε κι επειδη το σκεφτομουν μεν, αλλα ειμαι λιγο ασχετος δε, ποσο ευκολο ειναι να μεταφερουμε εφαρμογες (εγκατασταση εννοω φυσικα, οχι apk) σε sd card;
Link to comment
Share on other sites

Είμαι νέος στο android και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής• όταν έχω τα δεδομένα και το wifi ανοιχτά και βρίσκομαι σε χώρο με Wi-Fi το τηλέφωνο τραβάει δεδομένα μόνο από το Wi-Fi, όπως στα WP, ή πρέπει να κλείσω τα data για να μην τραβάει από το δίκτυο;
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Είμαι νέος στο android και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής• όταν έχω τα δεδομένα και το wifi ανοιχτά και βρίσκομαι σε χώρο με Wi-Fi το τηλέφωνο τραβάει δεδομένα μόνο από το Wi-Fi, όπως στα WP, ή πρέπει να κλείσω τα data για να μην τραβάει από το δίκτυο;

 

Όταν πιάσεις ασύρματο δίκτυο τραβάει μόνο από αυτό!Δεν χρειάζεται να κλείσεις κάτι...

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ειμαι υπερ καταναλωτικος...Περα απο την πλακα δεν ειναι αυτα τα ποσα.Αμα αγορασεις μια εφαρμογη με 0.50 λεπτα και μετα αυτη παει στο 1€ θα την μετρηση για 1€ δηλαδη την τιμη που εχει τωρα.Εγω τις περισσοτερες εφαρμογες τις εχω παρει σε προσφορα.
Link to comment
Share on other sites

Guest YiorgosA

Προσπαθώ να πάρω αντίγραφα ασφαλείας με το Titanium, και να τα αποθηκεύσω στην sd. Κάθε φορά που αρχίζει την διαδικασία όμως κολλάει και μου λέει πως δεν υπάρχει επαρκείς χώρος, ενώ έχω κάπου στα 50gb free στην sd. Όταν κάνω αντίγραφα ασφαλέιας των εφαρμογών στην εσωτερική μνήμη, όλα μια χαρά, προχωράει την διαδικασία.

 

Ομοίως και στον ES file explorer, κάθε φορά που πάω να φτιάξω έναν φάκελο στην sd μου ζητάει να μπω απ το μενού και το παραθυράκι που εμφανίζει να δώσω διακιώματα.

Και κάτι τέτοια κουλά.

Τι γίνεται; Μήπως φτάιει η sd?

Είμαι ρουτ με λολιποπ.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να πάρω αντίγραφα ασφαλείας με το Titanium, και να τα αποθηκεύσω στην sd. Κάθε φορά που αρχίζει την διαδικασία όμως κολλάει και μου λέει πως δεν υπάρχει επαρκείς χώρος, ενώ έχω κάπου στα 50gb free στην sd. Όταν κάνω αντίγραφα ασφαλέιας των εφαρμογών στην εσωτερική μνήμη, όλα μια χαρά, προχωράει την διαδικασία.

 

Ομοίως και στον ES file explorer, κάθε φορά που πάω να φτιάξω έναν φάκελο στην sd μου ζητάει να μπω απ το μενού και το παραθυράκι που εμφανίζει να δώσω διακιώματα.

Και κάτι τέτοια κουλά.

Τι γίνεται; Μήπως φτάιει η sd?

Είμαι ρουτ με λολιποπ.

Αφού είσαι ρούτ τρέξε αυτή την εφαρμογή, δουλεύει και στην lollipop https://play.google.com/store/apps/details?id=jrummy.sdfix

 

Επίσης όσο αφορά το titanium, όταν πας να δημιουργήσεις αντίγραφα στην εξωτερική sd, φρόντισε να μην υπάρχει και φάκελος του στην εσωτερική ή μετονόμασε τον.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να πάρω αντίγραφα ασφαλείας με το Titanium, και να τα αποθηκεύσω στην sd. Κάθε φορά που αρχίζει την διαδικασία όμως κολλάει και μου λέει πως δεν υπάρχει επαρκείς χώρος, ενώ έχω κάπου στα 50gb free στην sd. Όταν κάνω αντίγραφα ασφαλέιας των εφαρμογών στην εσωτερική μνήμη, όλα μια χαρά, προχωράει την διαδικασία.

 

Ομοίως και στον ES file explorer, κάθε φορά που πάω να φτιάξω έναν φάκελο στην sd μου ζητάει να μπω απ το μενού και το παραθυράκι που εμφανίζει να δώσω διακιώματα.

Και κάτι τέτοια κουλά.

Τι γίνεται; Μήπως φτάιει η sd?

Είμαι ρουτ με λολιποπ.

2 σε 1 πρόγραμμα https://play.google.com/store/apps/details?id=com.devasque.fmount

1 : με που το ανοίξεις θα σου ζητήσει να φτιάξει το πρόβλημα με την εξωτερική κάρτα .....θα ζητήσει επανεκκίνηση (αποτέλεσμα 10000%)

2: πλέον θα μπορείς να εκμεταλλευτεις το χώρο της εξωτερικής για να μεταφέρεις τα μεγάλα αρχεία ..(τα Data από παιχνίδια...GPS κτλ)

για titanium ...κάνε copy paste το φάκελο του Backup στην εξωτερική κάρτα σου ... (τώρα που την έφτιαξες με το foldermount...) μετά κάνε εξερεύνηση του φακέλου του Backup ( μενού...προτιμήσεις...θέση του φακέλου αντιγράφων ασφαλείας...εύρεση...ολόκληρη η συσκευή...Μετά από λίγο θα βρει το φάκελο ...το ορίζεις..έτοιμος.....από τώρα και εξής όλα τα Backup θα πάνε σε αυτό το φάκελο)

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Πως θα μεταφέρω κάποιες επαφές outlook από την WP συσκευή μου στην καινούργια μου android; Απ' ότι είδα οι επαφές google περάστηκαν με το που έβαλα το λογαριασμό. Με τις άλλες τι γίνεται;
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Πως θα μεταφέρω κάποιες επαφές outlook από την WP συσκευή μου στην καινούργια μου android; Απ' ότι είδα οι επαφές google περάστηκαν με το που έβαλα το λογαριασμό. Με τις άλλες τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστώ αλλά τις πέρασα χειροκίνητα. Ενώ τις είχα περάσει σαν outlook επαφές στο WP, στο outlook office 2007 στο PC με windows 7 δεν εμφανίζονταν τα contacts εκείνα.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Παιδες εχω ενα προβλημα. Ζητω συγνωμη αν δεν ειμαι στο σωστο τοπικ, ηδη το εχω κανει μια φορα σε τοπικ για ios.

Προσπαθησα να κρυψω μια εφαρμογη με hide app (για πολλοστη φορα) και την εχασα. Ενω φαινεται εγκατεστημενη στις εφαρμογες δεν υπαρχει πουθενα για να την ανοιξω. Με τον launcher Hola φαινεται με το εικονιδιο του android στη λιστα all apps αλλα λεει οτι δεν εγκαταστημενη. Να πω επισης οτι ειναι και κλειδωμενη με το applock. Υπαρχει λυση χωρις να χρεισαστει να την εγκαταστησω ξανα ωστε να μη χασω τα μηνυματα; (Ειναι εφαρμογη επικοινωνιας.)

Ευχαριστω για την οποια απαντηση

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές/

Η θήκη δεν ενοχλεί το καρφί αλλά δοκίμασα και χωρίς θήκη και πάλι τα ίδια.

Αύριο, με το φως της ημέρας θα προσπαθήσω να εξερευνήσω την υποδοχή.

 

Επανέρχομαι στο θέμα για ενημέρωση.

 

Αφού αφαίρεσα τη θήκη και το πίσω πάνω κάλυμμα, αποκαλύφθηκε το πάνω έλασμα που ακουμπάει το καρφί.

Με μια μακριά καρφίτσα προσπάθησα να κάμψω προς το κενό της τρύπας όλα τα ελάσματα αλλά, τελικά, δεν άλλαξε η κατάσταση.

Από την ΤΡ 11/8 χρησιμοποιώ το νέο σετ καλωδίου που κάνει επαφή με τα ελάσματα και δουλεύει αλλά και αυτό έκανε τα πρώτα νούμερα σήμερα. Το γύρισα λίγο δεξιά-αριστερά και έπιασε αλλά πολύ φοβάμαι ότι και αυτό το καρφί θα χάσει την επαφή με τα ελάσματα.

Σκέφτομαι να επισκεφθώ τεχνικό από ΔΕ αλλά φοβάμαι μην μπλέξω.

Link to comment
Share on other sites

Ενα τοσο χρησιμο θεμα, κι ειναι σχεδον στα αζητητα.

Δεν θα πρεπε ομως.

 

Επειδη πρεπει να υπαρξει επικαιροποιηση, θα ηθελα καποια δοκιμασμενη (απο καποιον χρηστη) προταση, κυριως με σκοπο να μην υπαρχει προσβαση σε 'πονηρα' sites. προφανως μεσω browsing, και οχι για να μην εγκαθιστανται εφαρμογες, ή time limits κλπ.

 

Εχει ασχοληθει κανεις με αυτο το τοσο σοβαρο θεμα; Υπαρχει καποια αξιολογη προταση;

Στο play που διαβασα για μερικα, τρομαξα, αλλα λεει δεν γινονταν απεγκατασταση και κατι τετοια 'κουλά'.

Ειπαμε να βαλουμε καποια 'προστασια', οχι να ρημαξουμε το tablet και μετα να ψαχνουμε για επανεγκατασεις roms.

 

Λοιπον, εχει δοκιμασει καποιος κατι με θετικη εμπειρια, πανω σε αυτο το θεμα;

Link to comment
Share on other sites

Επειδη τη συσκευη μου την εχουν ελάχιστα ατομα umi emax και στο νημα της δεν γραφει σχεδον κανεις θα ρωτησω εδω.Εχω δυο μερες τη συσκευη την εχω φορτισει δυο φορες αλλα τα στατιστικά της μπαταριας δεν αρχιζουν να μετρανε απο την αρχη μετα τη φορτιση αλλά συνεχίζουν να μετρανε απο εκει που μεινανε. Παραδειγμα στην ανοιχτη οθονη μου λεει 13 ωρες μεχρι στιγμης και συνεχιζουμε..Εννοείται εχω κανει επαννεκινηση μετα απο φόρτιση. Εχω κανει και calibration με την εφαρμογη εχω παει και στο φακελο με τα battery stats και εχω κανει διαγραφή αλλα τιποτα.Ειναι ρουταρισμενο το κινητό. Καμια ιδεα κανεις;Ευχαριστώ

 

Παιδια εδω καμια ιδεα κανεις; εκανα και επαναφορά εργοστασιακων αλλά τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...