Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πήγαινε στις Ρυθμίσεις, διάλεξε το mail που θες να μην έχει αυτές τις ειδοποιήσεις και απεπίλεξε το κουτάκι των ειδοποιήσεων.

Δεν το βρήκα αυτό που λες στις ρυθμίσεις αλλά ξετικαρα αυτό. Δεν ξέρω αν θα κάνει αυτό που θέλω.... [ATTACH]63167[/ATTACH]

 

Edit:: Επίσης μπορώ να πατήσω παρατεταμένα σε ένα mail και κα επιλέξω σιγαση στο συγκεκριμένο!! Τώρα το είδα. Όταν όμως βάζω κάποιο mail

Σε σιγαση, μου το βγάζει από τα εισερχόμενα και δεν ξέρω που το παει

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Δεν το βρήκα αυτό που λες στις ρυθμίσεις αλλά ξετικαρα αυτό. Δεν ξέρω αν θα κάνει αυτό που θέλω.... [ATTACH]63167[/ATTACH]

 

Edit:: Επίσης μπορώ να πατήσω παρατεταμένα σε ένα mail και κα επιλέξω σιγαση στο συγκεκριμένο!! Τώρα το είδα. Όταν όμως βάζω κάποιο mail

Σε σιγαση, μου το βγάζει από τα εισερχόμενα και δεν ξέρω που το παει

 

Όχι, άνοιξε το gmail κανονικά σα να θες να διαβάσεις τα mails σου. Πάνω αριστερά πάτα το κουμπάκι με τις 3 γραμμές για να αποκαλύψεις το μενού αριστερά. Εκεί διάλεξε Ρυθμίσεις κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, άνοιξε το gmail κανονικά σα να θες να διαβάσεις τα mails σου. Πάνω αριστερά πάτα το κουμπάκι με τις 3 γραμμές για να αποκαλύψεις το μενού αριστερά. Εκεί διάλεξε Ρυθμίσεις κλπ.

Νομίζω βρήκα άκρη

 

[ATTACH]63171[/ATTACH] Αυτό είναι !!!!!!!!

Edited by Sofos_5
Συνένωση Μηνυμάτων.
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό μου, ενα samsung gallaxy note 3 neo, τις τελευταίες μέρες κάνει ξαφνικά επανεκινήσεις χωρίς λόγο. Ξέρετε τί μπορεί να φταίει ή τί μπορώ να κάνω; Έχω αγχωθεί μη χαλάσει ξαφνικά και χάσω και τα αρχεία.

 

Μιά αποροία τώρα: Προσπαθώ να μετακινήσω μια ταινία με τον astro file manager και μου βγάζει "External SDCard write permission - The ability for applications to write to external SDCards was removed to the KitKat version of android..." Υπάρχει τρόπος να τη μετακινήσω ή θα μου πιάνει όλο το χώρο; Γιατί αφαιρέσανε τη μετακίνηση; Έλεος!

 

Υπόψην ότι δικό μου υπολογιστή δεν έχω εδώ που βρίσκομαι.

 

EDIT:

 

Παρατήρησα ότι τρέχουν στο background διάφορες εφαρμογές που δε χρησιμοποιώ ποτέ. Μήπως υπάρχει κάποια εφαρμογή, παρόμοια με το msconfig των windows, να την εγκαταστήσω για να μην τρέχουν στο startup; Είδα ότι μπορώ να το κάνω με το clean master, αν είμουν rooted, αλλά το root που είχα κάνει όταν βρισκόμουν στον υπολογιστή μου, από ότι φάνηκε, αποτράπηκε από κάποια προγράμματα και απέτυχε, ενώ αρχικά έδειχνε να είχε πετύχει. Το root checker έλεγε: "sorry, root access is not properly installed on your device". Αυτό σημαίνει ότι έχει γίνει root, αλλά δε λειτουργεί σωστά; Πάντως το addfree λειτούργησε. Το GMD δε λειτουργεί. Έχω μπερδευτεί. Και δεν ξέρω αν το κινητό πάθει κάτι, αν θα ισχύει η εγγύηση ή όχι.

Edited by Black_Drag0n
Link to comment
Share on other sites

Παιδια κατεβασα το handcent για να εχω 160 χαρακτηρες στα μηνυματα αλλα τωρα καθε φορα που μου ερχεται μηνυμα μου ανοιγει την οθονη και μου εμφανιζει το μηνυμα.... Εγω δεν θελω να εμφανιζεται το μηνυμα χωρις να ξεκλειδωσω το κινητο... Πως μπορω να το κανω αυτο ??

 

Μέσα στις ρυθμίσεις του έχει επιλογές για pop-ups και privacy που σου επιτρέπουν να το κάνεις πιο διακριτικό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη θα κανω επαναφορα η και ισως φλασαρω rom μια ερωτησουλα..το πακετο δεδομενων που πηρα 1,5 gb και τα λεπτα ομιλιας χανονται η αυτα ειναι στη sim ? ευχαριστω...
Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη θα κανω επαναφορα η και ισως φλασαρω rom μια ερωτησουλα..το πακετο δεδομενων που πηρα 1,5 gb και τα λεπτα ομιλιας χανονται η αυτα ειναι στη sim ? ευχαριστω...

 

Αυτα εχουν να κανουν καθαρα με την εταιρια σου και την καρτα ... Δεν επηρεαζονται αλλιως....

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μερες ξαφνικά σταμάτησε να διαβάζει το δεύτερο partition της κάρτας και εξαφανίστηκαν τα προγράμματα που είχα συνδέσει σε αυτό. Έκανα format και partition ξανά την εξωτερική κάρτα, την βλέπει κανονικά, πάω να εγκαταστήσω τα πάντα από την αρχή αλλά δεν μπορεί να εγκαταστήσει τα παλιά προγράμματα και βγάζει μήνυμα "Δεν επαρκεί ο χώρος" ενώ είμαι σίγουρος ότι επαρκεί. Καμία ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ειμαι καινουργια εδω . Συγχαρητηρια για το Forum, Site σας !!

Εχω παρακαλω μια ερωτηση, δεν ξερω που να ψαξω εδω για μια βοηθεια. Εχω ενα s5 Galaxy . Πως κανω εκατασταση ενα φακελο με τα δυο αρχεια, ( χχχ.apk και obb.rar.)

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ειμαι καινουργια εδω . Συγχαρητηρια για το Forum, Site σας !!

Εχω παρακαλω μια ερωτηση, δεν ξερω που να ψαξω εδω για μια βοηθεια. Εχω ενα s5 Galaxy . Πως κανω εκατασταση ενα φακελο με τα δυο αρχεια, ( χχχ.apk και obb.rar.)

Ευχαριστω πολυ

Η ποιο εύκολη λύση....YouTube ....Υπάρχουν άπειρα παραδείγματα για το πως.....

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για κινητό με έκδοση 4.4.2

 

Πρόκειται για νέο κινητό (No. 1 X1) το οποίο δεν εμφανίζει ειδοποίηση (κόκκινο led) στις αναπάντητες κλήσεις και στα μηνύματα.

Κοίταξα στις αντίστοιχες ρυθμίσεις και το μόνο που βρήκα, για τα μηνύματα, είναι ότι είναι τσεκαρισμένη η εμφάνιση στη μπάρα.

 

Είναι πρόβλημα της έκδοσης ή συμβαίνει κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Για τις άλλες ειδοποιήσεις ανάβει το led;
Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δικό μου (το αγόρασα για συγγενή και αφού το ρύθμισα και του έβαλα κάποιες εφαρμογές, το έδωσα) και δεν ξέρω αν ανάβει για άλλες.

Στο προηγούμενο που έχει (THL 4000) ανάβει το κόκκινο και το πράσινο (στην ολοκλήρωση της φόρτισης, αν θυμάμαι καλά, όπως και στο δικό μου με 4.2.1)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι αν έχει notification led η συσκευή......

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Σωστή παρατήρηση.

Το manual είναι φτωχότατο και στο Google δεν μπόρεσα να βρω κάτι σχετικό.

 

Έκανα αναπάντητη κλήση αλλά ακούστηκε ένας χαμηλός ήχος (μάλλον ειδοποίησης) και αφού άνοιξα τη συσκευή είδα τη γνωστή ειδοποίηση.

Έστειλα μήνυμα και βγήκε η γνωστή ειδοποίηση του μηνύματος αλλά χωρίς το led.

 

Αρχίζω να συνειδητοποιώ ότι δεν έχει notification led :(.

Υπάρχει άλλος τρόπος να το διαπιστώσω;

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό μου, ενα samsung gallaxy note 3 neo, τις τελευταίες μέρες κάνει ξαφνικά επανεκινήσεις χωρίς λόγο. Ξέρετε τί μπορεί να φταίει ή τί μπορώ να κάνω; Έχω αγχωθεί μη χαλάσει ξαφνικά και χάσω και τα αρχεία.

 

Μιά αποροία τώρα: Προσπαθώ να μετακινήσω μια ταινία με τον astro file manager και μου βγάζει "External SDCard write permission - The ability for applications to write to external SDCards was removed to the KitKat version of android..." Υπάρχει τρόπος να τη μετακινήσω ή θα μου πιάνει όλο το χώρο; Γιατί αφαιρέσανε τη μετακίνηση; Έλεος!

 

Υπόψην ότι δικό μου υπολογιστή δεν έχω εδώ που βρίσκομαι.

 

EDIT:

 

Παρατήρησα ότι τρέχουν στο background διάφορες εφαρμογές που δε χρησιμοποιώ ποτέ. Μήπως υπάρχει κάποια εφαρμογή, παρόμοια με το msconfig των windows, να την εγκαταστήσω για να μην τρέχουν στο startup; Είδα ότι μπορώ να το κάνω με το clean master, αν είμουν rooted, αλλά το root που είχα κάνει όταν βρισκόμουν στον υπολογιστή μου, από ότι φάνηκε, αποτράπηκε από κάποια προγράμματα και απέτυχε, ενώ αρχικά έδειχνε να είχε πετύχει. Το root checker έλεγε: "sorry, root access is not properly installed on your device". Αυτό σημαίνει ότι έχει γίνει root, αλλά δε λειτουργεί σωστά; Πάντως το addfree λειτούργησε. Το GMD δε λειτουργεί. Έχω μπερδευτεί. Και δεν ξέρω αν το κινητό πάθει κάτι, αν θα ισχύει η εγγύηση ή όχι.

 

Επειδή δεν έχω pc και δυσκολεύομαι ιδιαίτερα να βρω βοήθεια (καθώς βρίσκομαι σε χωριό της Κρήτης), μήπως ξέρετε να μου δώσετε κάποιο πιο μεγάλο forum του εξωτερικού, μήπως απαντήσουν εκεί στο μακροσκελές μνμ μου;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω pc και δυσκολεύομαι ιδιαίτερα να βρω βοήθεια (καθώς βρίσκομαι σε χωριό της Κρήτης), μήπως ξέρετε να μου δώσετε κάποιο πιο μεγάλο forum του εξωτερικού, μήπως απαντήσουν εκεί στο μακροσκελές μνμ μου;

 

ψάξε στο xda για το τηλ σου

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Bάλτο για φόρτιση.

 

Αν υπάρχει led θα ανάψει 100%

 

Όντως, δεν ανάβει led στη φόρτιση και, επομένως, ... χάσαμε ή, μάλλον, έχασε ο συγγενής ο οποίος, εκτός του "θηρίου" που παράγγειλε ([αρά τις αντιρρήσεις μου) και παρέλαβε, κατέβασε και πλερέζες μετά την νέα ανακάλυψη ...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω pc

 

Πήγαινε σε ένα ίντερνετ καφέ , πάρε ένα στικάκι και πάρε μπακάπ τα αρχεία σου...

 

Τα υπόλοιπα όταν γυρίσεις στον υπολογιστή σου...

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε σε ένα ίντερνετ καφέ , πάρε ένα στικάκι και πάρε μπακάπ τα αρχεία σου...

 

Τα υπόλοιπα όταν γυρίσεις στον υπολογιστή σου...

Ίντερνετ καφέ στο χωριό όπου δεν μπορεί να βρεί υπολογιστή ;;;; :p

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να το διευκρινήσω?

 

Οκ...

 

Πήγαινε στην πόλη κ.λ.π κ.λ.π...

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να το διευκρινήσω?

Οκ...

Πήγαινε στην πόλη κ.λ.π κ.λ.π...

Πλάκα κάνω, αλλά εάν μπορούσε να το κάνει δεν θα ζητούσε βοήθεια ο άνθρωπος ....

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Ερωτησις:εχω συγχρονισει το s planner(ηημερολογιο της Samsung) με τον λογαριασμο μου στην google,επι καθημερινης βασεως κανω απο μια εγγραφή, σημερα εκανα μια επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων πιστεύοντας οτι με τον συγχρονισμό θα επανερχόταν όλες οι εγγραφές, αλλά τελικά βλέπω μόνο τις τελευταίες 30 ημέρες.Κατέβασα το Google calendar μήπως μου εμφανίσει αυτό κάτι παραπάνω αλλά τίποτα!

Μάλλον τις έχασα, υπάρχει η περίπτωση του οχι;μονο τις τελευταίες 30 ημέρες συγχρονίζει η Google;

 

Αν έκανες συγχρονισμό κάθε φορά μετά τις αλλαγές, αυτό σημαίνει ότι οι καταχωρήσεις είναι όλες περασμένες και εμφανίζονται κανονικά στο ημερολόγιο στο gmail στον υπολογιστή... ναι; Αν όχι, κάτι λάθος έκανες με το συγχρονισμό, και οι καταχωρίσεις χάθηκαν.

 

Αν ναι, πήγαινε στο ημερολόγιο στον υπολογιστή λοιπόν, και κάνε τα εξής:

Πήγαινε στις ρυθμίσεις, και πάνω αριστερά πάτα ημερολόγια. Κάπου στη μέση, στη δημιουργία νέου ημερολογίου, πάτα εξαγωγή ημερολογίου. Σώσε το zip κάπου στο pc, και πήγαινε και ξεζιπάρισε το .ics αρχείο που είναι μέσα στο zip. Ξαναπήγαινε τώρα στο ημερολόγιο στο browser, και πάτα εισαγωγή ημερολογίου επιλέγοντας το αρχείο που ξεζιπάρισες πριν. Μετά από αυτό, πήγαινε στο ημερολόγιο στο κινητό και κάνε συγχρονισμό.

Μόλις τελειώσει, θα έχεις όλες τις καταχωρίσεις στο κινητό να εμφανίζονται κανονικά!!!

Edited by petaloudas
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...