Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μήπως απλά πλέον υπάρχει αυτή η έκδοση μόνο;

Ναι μάλλον αντικαταστάθηκε η προηγούμενη με αυτήν την νεα υπό νεα ονομασία μαλιστα

Διοτι και στο ενα απο τα 2 κινητά την εχω εγκατεστημένη την παλιά εκδοση αλλα στη λίστα με τα app που ειναι εγκατεστημένα ειτε στα all δεν εμφανίζεται κάν στο λογαριασμο μου στο play store!!!

Για αυτο και δεν μπορούσα να την εγκαταστήσω στο δεύτερο κινητό και μου εκανε τρομερή εντύπωση διοτι την έψαχνα και δεν την έβρισκα.

 

Τέλος καλό ολα καλα διοτι τόσα χρονια αυτήν χρησιμοποιώ για βασική εφαρμογή μηνυμάτων τοσα χρονια

 

Thanks.:)

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε για κάποιο άλλο πρόγραμμα για συμπίεση/απουσυμπίεση μήπως δουλέψει έτσι.

 

Έχω δοκιμάσει με winrar, με es explorer από κινητό, με keka σε mac... ποιο άλλο πρόγραμμα? Πάντα ενεργή η επιλογή store... Τι να πω... :S

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Έχω ένα πρόβλημα όποια εφαρμογή κατεβάζω από το Internet και ανοίγω τον φάκελο λήψεις είναι σε μορφή zooper widghet pro έχω πάει παντού και έχω κάνει διαγραφή προεπιλογών και δεν έχει διορθωθεί. Το κάνει μόνο στα αρχεία που είναι apk. τα άλλα είναι κανονικά.Ενώ άμα πάω από κάποιο πρόγραμμα διαχείρισης αρχείων και στον φάκελο download μου τα ανοίγει κανονικά. Edited by Nikos4p
Xiaomi Redmi Note 7
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Έχω ένα πρόβλημα όποια εφαρμογή κατεβάζω από το Internet και ανοίγω τον φάκελο λήψεις είναι σε μορφή zooper widghet pro έχω πάει παντού και έχω κάνει διαγραφή προεπιλογών και δεν έχει διορθωθεί. Το κάνει μόνο στα αρχεία που είναι apk. τα άλλα είναι κανονικά.Ενώ άμα πάω από κάποιο πρόγραμμα διαχείρισης αρχείων και στον φάκελο download μου τα ανοίγει κανονικά.

στο zooper widghet pro έχεις διαγράψει την προεπιλογή;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα θα ηθελα να ρωτησω σε κινητο με σπασμενη οθονη γινετε να το ανοιξουμε μεσο υπολογιστη;

Εξαρτάται. Αν δεν έχεις βάλει κάποιο κωδικό κλειδώματος και η συσκευή μπορεί να ανοίξει (ασχέτως που δεν θα ανοίγει η οθόνη), είναι πολύ πιθανό αν το συνδέσεις με καλώδιο στο pc, να μπορέσεις να δεις τα αρχεία που έχει μέσα ώστε να πάρεις αντίγραφα.

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
παιδες καλησπερα,μια ερωτησουλα....το clean master και το sd maid καθαριζουν τα σκουπιδια που μενουν απο τις απεγκαταστασεις των προγραμματων;υπαρχει καποιο καλυτερο για αυτη την δουλεια;ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

παιδες καλησπερα,μια ερωτησουλα....το clean master και το sd maid καθαριζουν τα σκουπιδια που μενουν απο τις απεγκαταστασεις των προγραμματων;υπαρχει καποιο καλυτερο για αυτη την δουλεια;ευχαριστω

 

Το SD Maid είναι κατά γενική ομολογία ένα πολύ καλό πρόγραμμα. Ειδικά γι' αυτή τη δουλειά που το θες είναι σούπερ.

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
ευχαριστω φιλε μου,το συγκεκριμενο το εχω αγορασμενο οποτε ειμαι οκ....γιατι δεν θελω να γεμιζω με σκουπιδια απο το βαλε-βγαλε
Link to comment
Share on other sites

έπεσε στα χέρια μου μια συσκευή με Lolipop 5.1, καθώς κατέβασα τον chrome, ο οποίος είναι και ο βασικός broswer μου.

 

παρατήρησα δεν υπάρχει η εναλλαγή των καρτέλων όπως υπάρχει στον chrome που έχω σε άλλη android 4.4 συσκευή, με "σούρσιμο", δεξιά ή αριστερά αντίστοιχα, με chrome version 43.0.2357.93

ενώ στο android 5.1 μου πέρασε τον 44.0.2403.63 για την beta έκδοση και 43.0.2357.93 για την κανονική.

 

Άρα αφού το κάνει και μεταξύ ίδιων εκδόσεων νομίζω ότι πρέπει να ρίξω το φταίξιμο στην συσκευή και στο Android 5.1.

 

edit

επίσης μια γενικότερη ερώτηση.

Θα στείλω για servise μια samsung συσκευή. Να προτιμήσω arvato ή smartec?

Edited by p_under
Link to comment
Share on other sites

έπεσε στα χέρια μου μια συσκευή με Lolipop 5.1, καθώς κατέβασα τον chrome, ο οποίος είναι και ο βασικός broswer μου.

 

παρατήρησα δεν υπάρχει η εναλλαγή των καρτέλων όπως υπάρχει στον chrome που έχω σε άλλη android 4.4 συσκευή, με "σούρσιμο", δεξιά ή αριστερά αντίστοιχα, με chrome version 43.0.2357.93

ενώ στο android 5.1 μου πέρασε τον 44.0.2403.63 για την beta έκδοση και 43.0.2357.93 για την κανονική.

 

Άρα αφού το κάνει και μεταξύ ίδιων εκδόσεων νομίζω ότι πρέπει να ρίξω το φταίξιμο στην συσκευή και στο Android 5.1.

 

edit

επίσης μια γενικότερη ερώτηση.

Θα στείλω για servise μια samsung συσκευή. Να προτιμήσω arvato ή smartec?

Δεν χρησιμοποιώ τον chrome αλλά καλύτερα να ρωτήσεις στο κατάλληλο θέμα

 

Για το δεύτερο που ρωτάς, smartec χωρίς δεύτερη σκέψη.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ χρόνια την εφαρμογή TEXTRA για να στέλνω sms! Ήταν όλα οκ αλλα Ξαφνικά όμως σταμάτησε να μου αναβοσβήνει το ledακι του τηλεφώνου όταν έχω εισερχόμενο μήνυμα. Ξέρει κανείς τι να κάνω? ΜπηΚα στις ρυθμίσεις textra και είναι on η επιλογή για το ανανοσβημα του led. Επίσης πηγα και στις ρυθμίσεις του τηλεφώνου μου, και είναι on η επιλογή για το λαμπάκι στις εφαρμογές.

Αν δεν κάνω λάθος το πρόβλημα άρχισε όταν έκανα update την εφαρμογή στην τελευταία έκδοση

 

 

Και κάτι ακόμα. Πως γίνεται η εφαρμογή VIBER να ΜΗΝ μου βάζει (αποθηκεύει ) τις φωτο των φίλων μου σε φάκελο στην γκαλερι φωτογραφιων ?

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

ψάχνω κάποιο benchmark για GPS, έχω 2-3 συσκευές και θέλω να δω ποια από όλες έχει το καλύτερο GPS.

επίσης, ψάχνω επίσης ένα πρόγραμμα όπου να μου λέει την θερμοκρασία της συσκευής και να κρατάει ένα min/max Temperature.

ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εχω ενα vodafone 985n το οποιο νομιζω πως ρουταρα επιτυχως με το kingroot, τουλαχιστον και το checker λεει οκ. Αλλα δεν μπορω να εγκαταστησω το supersu. Παταω να κανει αναβαθμιση binaries αλλα μου λεει απετυχε... Μεχρι στιγμης μου εχει δωσει καποια αρχεια ροοτ access απο es explorer. Να το μπλοκαρει αυτο και δεν μπορω να εγκαταστησω Su?

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εχω ενα vodafone 985n το οποιο νομιζω πως ρουταρα επιτυχως με το kingroot, τουλαχιστον και το checker λεει οκ. Αλλα δεν μπορω να εγκαταστησω το supersu. Παταω να κανει αναβαθμιση binaries αλλα μου λεει απετυχε... Μεχρι στιγμης μου εχει δωσει καποια αρχεια ροοτ access απο es explorer. Να το μπλοκαρει αυτο και δεν μπορω να εγκαταστησω Su?

δοκίμασε αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=darkslide.com.supersume

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Πριν λιγες μερες παρελαβα το κινητο που ειχα παραγγειλει απο το site dhgate.com , αυτο εδω ----> http://www.dhgate.com/product/doogee-dg150-ip67-waterproof-shockproof-dustproof/162358289.html#myaccount_orderdetail-1-null . Το ανοιξα και λειτουργει κανονικοτατα. Ειναι απομιμηση του iphone 6 plus ( αρκετα καλη) , μονο που εχει λογισμικο Android 4.2.2 . Ο αποστολεας μου ειπε πως ειναι ξεκλειδωτο και μπορει να διαβασει sim δικτυων 2G GSM και 3G WCDMA μονο. Πηγα στην Cosmote και μου εφτιαξαν μια καινουργια nano sim καρτα . Οταν ομως την τοποθετησα στο κινητο, αρχισε στην κυριολεξια να '' σκαλωνει '' πολυ ασχημα και να κολλαει απιστευτα. Δεν υπακουει το touch, κολλαει κυριολεκτικα η οθονη, και πανω αριστερα της οθονης, ενω οταν το κινητο ηταν χωρις sim εγραφε '' No Sim '' μετα αφου τοποθετησα την sim εμφανιζε ''No Service'' . Επικοινωνησα με τον αποστολεα και μου ειπε να αλλαξω το IMEI κωδικο του κινητου. Μου ειπε να πατησω *#33#* να παω εκει που μου λεει GPRS, να διαγραψω το παλιο IMEI, να πατησω στην τυχη 15 καινουργιους αριθμους ( μου ειπε να ξεκινησω απο το 35) και στην συνεχεια μου ειπε να πατησω WRITE IMEI και μετα να κλεισω και να ξαναανοιξω το κινητο. Αυτο το εκανα ισα με 10 φορες χρησιμοποιωντας καθε φορα διαφορετικους κωδικους IMEI, αλλα δεν ειδα φως στο τουνελ. Το κινητο ακομα κολλαει οταν εισαγω την καρτα sim. Δεν ξερω αν εχει σημασια οτι η sim καρτα μπορει να ειναι και για 4G δικτυο, παντως στο παλιο μου κινητο (αυθεντικο galaxy sIII) που υποστηριζει μονο 3G δικτυο, λειτουργουσε κανονικα ( η ιδια καρτα sim). Αν μπορειτε να με βοηθησετε, δεν ξερω αν ειναι χαλασμενο τελικα το κινητο. Ευχαριστω πολυ.!!!
Link to comment
Share on other sites

 

Τα ιδια... Εχεις καμια αλλη ιδεα?

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Το Papyrus είναι μία από τις καλύτερες εφαρμογές για χειρόγραφες σημειώσεις στο android.

Πριν από μερικές ημέρες ξεκίνησα την μετάφρασή του στα ελληνικά, εδώ θα βρείτε όλη την δουλειά που έχει γίνει ως τώρα. Όσοι ενδιαφέρεστε, μπορείτε να συνεισφέρετε στην τελειοποίηση της μετάφρασης με αλλαγές και προτάσεις. Σας ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να περάσω τον hello τον dialer του Facebook, αλλά πώς απενεργοποιω τον dialer του κινητού;;; γιατί μπερδευονται μεταξύ τους...
Link to comment
Share on other sites

Εκανα αναβαθμιση την εφαρμογη της αλφα τραπεζας και τωρα δεν μπορω να μπω , πως παω σε προηγουμενη εκδοση?
Link to comment
Share on other sites

Εκανα αναβαθμιση την εφαρμογη της αλφα τραπεζας και τωρα δεν μπορω να μπω , πως παω σε προηγουμενη εκδοση?

Κ εγώ την αναβάθμισα κ δουλεύει μια χαρά!

είσαι στο μυαλό κάτι μαγικό...
Link to comment
Share on other sites

μπορει να αλλαξει το android name της συσκευης που αφήνει η καθε συσκευη στο DHCP server σε καθε της συσδεση ?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...