Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν εχει κανενα "κρυφο" κουμπακι για reset? Ειχα ενα 7αρι Lenovo, εκει που ειναι το πορτακι της SD εχει μια τρυπιτσα, βαζεις μεσα μια καρφιτσα και κανει reset

Οκ, παρατησα το μηνυμα και αργησα.

Αμα κανεις καμια εναπαναφορα εργ. ρυθμισεων;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει κανενα "κρυφο" κουμπακι για reset? Ειχα ενα 7αρι Lenovo, εκει που ειναι το πορτακι της SD εχει μια τρυπιτσα, βαζεις μεσα μια καρφιτσα και κανει reset

Οκ, παρατησα το μηνυμα και αργησα.

Αμα κανεις καμια εναπαναφορα εργ. ρυθμισεων;

 

Αυτο εχω.το εκανα ρεσετ σου εγραψα πιο πανω...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εχω.το εκανα ρεσετ σου εγραψα πιο πανω...

 

Αν επιλέξεις το wipe data/factory reset θα πρέπει να επανέλθει. Αν δεν κάνει τίποτα, ψάξε το θέμα για τη συσκευή σου και διάβασε η ρώτα εκεί.

Είναι πολύ πιο πιθανό να σε βοηθήσουν εκεί, παρά εδώ, δεν είναι γενική απορία η ερώτηση σου. :)

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Αν επιλέξεις το wipe data/factory reset θα πρέπει να επανέλθει. Αν δεν κάνει τίποτα, ψάξε το θέμα για τη συσκευή σου και διάβασε η ρώτα εκεί.

Είναι πολύ πιο πιθανό να σε βοηθήσουν εκεί, παρά εδώ, δεν είναι γενική απορία η ερώτηση σου. :)

Wipe data πατησα τωρα και περιμενω να δω τι θα κανει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εχω.το εκανα ρεσετ σου εγραψα πιο πανω...
Καλύτερα να απευθυνθείς στο νήμα του tablet σου, θα έχεις περισσότερη βοήθεια εκεί.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

εχω ενα leagoo lead7 και τις τελευταιες μερες το τηλεφωνο πρεπει να εχει τσιμπησει καποιο ιο ή καποιο adware.

Μου πεταει συνεχεια διαφημισεις και προγραμματα να εγκαταστησω απο play store.. πχ speed booster, clash of titans κλπ

Εχω δοκιμασει καμποσα αντιικα και antimalware αλλα τζιφος, δεν βρισκουν κατι..... μεχρι και επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων εκανα.. αλλα παλι τιποτα.

 

καμια ιδεα κανενας τι μπορει να ειναι? ή πως το 'καθαριζω';

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

εχω ενα leagoo lead7 και τις τελευταιες μερες το τηλεφωνο πρεπει να εχει τσιμπησει καποιο ιο ή καποιο adware.

Μου πεταει συνεχεια διαφημισεις και προγραμματα να εγκαταστησω απο play store.. πχ speed booster, clash of titans κλπ

Εχω δοκιμασει καμποσα αντιικα και antimalware αλλα τζιφος, δεν βρισκουν κατι..... μεχρι και επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων εκανα.. αλλα παλι τιποτα.

 

καμια ιδεα κανενας τι μπορει να ειναι? ή πως το 'καθαριζω';

ευχαριστω

Σίγουρα κάποια εφαρμογή στο προκαλεί αυτό και φυσικά δεν πρόκειται για ιό. Φαντάζομαι ότι μετά την επαναφορά θα ξαναπέρασες όλες τις εφαρμογές που είχες και το πρόβλημα εμφανίστηκε και πάλι. Προσπάθησε να θυμηθείς ποιές εφαρμογές πέρασες πριν σου δημιουργηθεί αυτό το θέμα, ώστε να τις βγάλεις καί να ψάξεις για το ποιά φταίει. Εναλλακτικά, αν δε θυμάσαι τι εγκαταστάσεις έκανες τελευταία, κάνε πάλι επαναφορά και βάζε τις εφαρμογές μία μία ώστε να εντοπίσεις ποιά σου πετάει τις διαφημίσεις.

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια με το παιδί πιο πάνω θα σου προτείνω Κ εγώ. Κ εγώ πιστεύω πως δεν είναι ιός. Κάποιο πρόγραμμα κατέβασες που εφάρμοσε κάποια επέκταση χωρίς να το ξέρεις και σου πετάει αυτές τις διαφημίσεις που προωθούν εφαρμογές για κατέβασμα. Τώρα τελευταία στο κάνει? Αν ναι, κοίταξε τα apps που κατέβασες τις τελευταίες μέρες γιατί ένα από αυτά σου κάνει την δουλειά.

Διαφορετικά σώσε ότι ότι αρχεία θες σε ένα στικακι ή όπου σε βολεύει τέλος πάντων και γυρνά το εργοστασιακές ρυθμίσεις για να είσαι 100% σίγουρος ότι έβγαλες το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

εχω ενα leagoo lead7 και τις τελευταιες μερες το τηλεφωνο πρεπει να εχει τσιμπησει καποιο ιο ή καποιο adware.

Μου πεταει συνεχεια διαφημισεις και προγραμματα να εγκαταστησω απο play store.. πχ speed booster, clash of titans κλπ

Εχω δοκιμασει καμποσα αντιικα και antimalware αλλα τζιφος, δεν βρισκουν κατι..... μεχρι και επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων εκανα.. αλλα παλι τιποτα.

 

καμια ιδεα κανενας τι μπορει να ειναι? ή πως το 'καθαριζω';

ευχαριστω

Όταν σου ξαναπεταξει τέτοια ειδοποίηση/διαφήμιση, πάτα παρατεταμένα πάνω της και θα σε πάει στις ιδιότητες της εφαρμογής που σου τις δημιουργεί.

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, έχω galaxy s4 με android 5.0.1 και το πρόβλημά μου είναι ότι οι εφαρμογές για τα διάφορα media files (συλλογή, βίντεο και μουσική) δεν βλέπουν τα αρχεία που βρίσκονται στην συσκευή παρά μόνο αυτά στην εξωτερική κάρτα μνήμης. κάποιες άλλες εφαρμογές τα βλέπουν όλα, πχ το poweramp που δοκίμασα βλέπει μουσική κ στη συσκευή κ στην εξωτερική sd, φαντάζομαι θα υπάρχουν αντίστοιχες κ για φωτογραφίες- βίντεο όμως μήπως ξέρει κάποιος γιατί συμβαίνει αυτό? δεν συνέβαινε πάντα... ξαφνικά το παρατήρησα στη μουσική και αργότερα και στις εικόνες

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, έχω galaxy s4 με android 5.0.1 και το πρόβλημά μου είναι ότι οι εφαρμογές για τα διάφορα media files (συλλογή, βίντεο και μουσική) δεν βλέπουν τα αρχεία που βρίσκονται στην συσκευή παρά μόνο αυτά στην εξωτερική κάρτα μνήμης. κάποιες άλλες εφαρμογές τα βλέπουν όλα, πχ το poweramp που δοκίμασα βλέπει μουσική κ στη συσκευή κ στην εξωτερική sd, φαντάζομαι θα υπάρχουν αντίστοιχες κ για φωτογραφίες- βίντεο όμως μήπως ξέρει κάποιος γιατί συμβαίνει αυτό? δεν συνέβαινε πάντα... ξαφνικά το παρατήρησα στη μουσική και αργότερα και στις εικόνες

ευχαριστώ

ψάξε στους φακέλους για αρχείο με όνομα .media (το αρχείο έχει κάνει τους φακέλους αυτούς "κρυφούς" ..δεν φαίνονται από συλλογή, βίντεο και μουσική....κάποια προγράμματα (τρίτα)έχουν επιλογή στις ρυθμίσεις να φαίνονται τα "κρυφά" αρχεία ) σβήσε το αρχείο αυτό (μπορεί να είναι κρυφό αρχείο ..χρησιμοποίησε es εξερεύνηση) και κάνε επανεκκίνηση

Link to comment
Share on other sites

ψάξε στους φακέλους για αρχείο με όνομα .media (το αρχείο έχει κάνει τους φακέλους αυτούς "κρυφούς" ..δεν φαίνονται από συλλογή, βίντεο και μουσική....κάποια προγράμματα (τρίτα)έχουν επιλογή στις ρυθμίσεις να φαίνονται τα "κρυφά" αρχεία ) σβήσε το αρχείο αυτό (μπορεί να είναι κρυφό αρχείο ..χρησιμοποίησε es εξερεύνηση) και κάνε επανεκκίνηση

 

ευχαριστώ για την πρόταση αλλά δεν υπάρχει .media αρχείο (με es ψάχνω κ επιλογή για εμφάνιση κρυφών... φαντάζομαι δε κάνω λάθος)

Link to comment
Share on other sites

Έχω lollipop 5.0.2 και όταν προσπαθώ να αλλάξω τα info σε mp3 που βρίσκονται στην κάρτα μνήμης μέσω του musicmatch, μου λέει ότι η έκδοση android που έχω δεν επιτρέπει modifications. Χρειάζεται root για κάτι τέτοιο;
Link to comment
Share on other sites

τέτοια βρήκα αρκετά, τα έσβησα όλα έκανα restart αλλά δεν φτιάχτηκε...

Περίεργο. Πολλές φορές η λύση σε τέτοια χαζά προβλήματα είναι η επαναφορά του κινητού στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.

Για τις φωτογραφίες δοκίμασε και το Quickpic.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Περίεργο. Πολλές φορές η λύση σε τέτοια χαζά προβλήματα είναι η επαναφορά του κινητού στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.

Για τις φωτογραφίες δοκίμασε και το Quickpic.

 

έβαλα το quickpic κ φαίνεται να παρακάμπτει το πρόβλημα οπότε οκ για τώρα

θενξ

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι το IMSI -> |MSS || MNC|| MSIN| μπορει "αυτος" που γνωριζει το imsi μου να βρει τον αριθμο μου και να με παρακολουθει? επισης πως γινετε να αλλαξω το imsi και να εχω τον ιδιο αριθμο?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Έχω ένα cubot s200 με android 4.4.2 και έχει από χθες που βγάζει ειδοποίηση για να εγκαταστήσει εφαρμογές ( lazy swipe - simple speed, galaxy legend ) κοκ.

Δεν τις κατεβαζω εγω, ομως απο τη διαχειριση αρχειων στα download, στην sd υπαρχουν αρχεια του στυλ aHR0CDovL2ltZt5teWRhD και καποια νουμερα.

Τι εχει γινει? Ιος?:ninja:

Restart εκανα, τιποτα. Εσβησα αυτα τα αρχεια, μετα απο ωρες τα ιδια.

Link to comment
Share on other sites

έβαλα το quickpic κ φαίνεται να παρακάμπτει το πρόβλημα οπότε οκ για τώρα

θενξ

κανε εκκαθάριση δεδομένων,εκκαθάριση μνήμης cache του προγράμματος συλλογή ....επανεκκίνηση

Link to comment
Share on other sites

Γειά και απο μένα... εκανα το τόλμημα και απο nokia (n 8) πήγα σε android συσκευη και συγκεκριμένα στην Doogee titans 2, δεν κρίνω την συσκευη την οποία επέλεξα βαση συγκεκριμένων κριτηρίων και ειμαι ικανοποιημένος απόλυτα απο αυτή, αλλά αυτο το λειτουργικό... το κάτι άλλο πραγματικά... απο άλλο πλανήτη... ευγε σε όσους αντεχουν και ειδικά σε όσους το αγαπούν... στο κινητο υπάρχει αφθονη μνήμη οπως μαρτυρούν οι εφαρμογές του (lolipop τρέχει) αλλά οταν πρόκειται να εγκατστησω κάποια ή να κανω ενημερωση σε όποια χρειάζεται τότε απλά δεν υπάρχει μνημη μου λέει... και όποιος βιαστει να μου πει ... λέω ότι δοκίμασα οτι συνδιασμο αποθήκευσης μου δινει.. μεχρι επανεγκατασταση διαγραφη οποιας εφαρμογής κλπ... τα ιδια.... επειδη δυστυχώς Nokia is dead... αρα παω για win μετα την εμπειρία μου αυτη, μήπως κάποιος εχει να προτεινη τροπο που α ξεπερνα το προβλημα μου ; αλλιως υπαρχει στο site σελίδα αγγελιών προς πώληση ;

Ευχαριστω πολύ για όποια βοήθεια....

Link to comment
Share on other sites

Γειά και απο μένα... εκανα το τόλμημα και απο nokia (n 8) πήγα σε android συσκευη και συγκεκριμένα στην Doogee titans 2, δεν κρίνω την συσκευη την οποία επέλεξα βαση συγκεκριμένων κριτηρίων και ειμαι ικανοποιημένος απόλυτα απο αυτή, αλλά αυτο το λειτουργικό... το κάτι άλλο πραγματικά... απο άλλο πλανήτη... ευγε σε όσους αντεχουν και ειδικά σε όσους το αγαπούν... στο κινητο υπάρχει αφθονη μνήμη οπως μαρτυρούν οι εφαρμογές του (lolipop τρέχει) αλλά οταν πρόκειται να εγκατστησω κάποια ή να κανω ενημερωση σε όποια χρειάζεται τότε απλά δεν υπάρχει μνημη μου λέει... και όποιος βιαστει να μου πει ... λέω ότι δοκίμασα οτι συνδιασμο αποθήκευσης μου δινει.. μεχρι επανεγκατασταση διαγραφη οποιας εφαρμογής κλπ... τα ιδια.... επειδη δυστυχώς Nokia is dead... αρα παω για win μετα την εμπειρία μου αυτη, μήπως κάποιος εχει να προτεινη τροπο που α ξεπερνα το προβλημα μου ; αλλιως υπαρχει στο site σελίδα αγγελιών προς πώληση ;

Ευχαριστω πολύ για όποια βοήθεια....

 

Καταρχάς να ξέρεις ότι η συσκευή σου είναι μέση, αλλά μπορεί άνετα πλέον να χαρακτηριστεί και ως low end συσκευή, με ότι συνεπάγεται αυτό. Επίσης δεν συγκρίνεις nokia και doogee. Αν κάνεις σύγκριση, τουλάχιστον κάντη σωστά, δηλαδή σε ίδιας αναγνωρισιμότητας εταιρίες και σε κοντινής αξίας κινητά. Εδώ θα πρέπει να παραδεχτώ ότι σε τιμές γύρω στα 100 ευρώ, στα low end δηλαδή, τα windows phones είναι πράγματι πολύ πιο smooth και γρήγορα. Σε παραπάνω δυνατότητες όμως, η κατάσταση αλλάζει... Στα λέω αυτά επειδή έχω και wp στην κατοχή μου (nokia) και android (samsugn, asus, coolpad). Χωρίς ίχνος υπερβολής, το wp έχει καταλήξει στο 4χρονο παιδάκι μου για παιχνιδάκια στην παιδική γωνία των windows. Όταν εκεί στη microsoft αποφασίσουν να αφήσουν την παραμετροποίηση στην κρίση του κάθε χρήστη, ίσως τα ξανακοιτάξω...

Αγγελίες υπάρχουν στο site, αλλά δυστυχώς εσύ δεν έχεις πρόσβαση.

Πέρα από αυτά και για να σε βοηθήσουμε (όσο γίνεται) στο πρόβλημα σου, δοκίμασε να απεγκαταστήσεις λίγες μεγάλες εφαρμογές, κυρίως κάποιο πρόγραμμα πλοήγησης μαζί με τους χάρτες του ή κάποιο μεγάλο (πολύ μεγάλο) παιχνίδι. Με κάποιο τρόπο έχει γεμίσει το τηλέφωνο σου (τα 500mb ελεύθερα σημαίνουν γεμάτο) και δεν βρίσκει χώρο για τις ενημερώσεις.

Συμπέρασμα : Δεν κάνουν όλες οι συσκευές για όλες τις χρήσεις, ούτε βέβαια για όλους τους χρήστες. Απλά πράγματα. :)

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...