Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πριν λίγες μέρες έκανα αναβάθμιση σε lollipop το κινητό μου samsung galaxy alpha, αλλά κολλάει και ζεσταίνεται αρκετά. Υπάρχει τρόπος για downgrade σε 4.4.4?
Θα πρέπει να απευθυνθείς στο θέμα της συσκευής σου
Link to comment
Share on other sites

Πήρα χθες ένα tabletακι για τον αδερφό μου (F&U ETB9643), το οποίο φέρεται λίγο παράξενα. Θέλησα να δω αν είναι Root και μέσα από εφαρμογή (συνήθως τα κινεζάκια είναι από την αρχή Root), είδα οτι δεν είναι. Καπάκι περναω το 1Mobile Market και μου λέει πως είναι Rooted, ζητώντας δικαιώματα αυτόματης εγκατάστασης εφαρμογών που τελικά δεν μπορεί να πάρει.

 

Λεω, κατι λαθος γινεται και περναω SuperSU. Μου ζητα binaries update που εν τέλει, δεν κάνει και μου δίνει option αναβάθμισης από Recovery. Μπαίνω απο κει, μου δείχνει το ρομποτακι ξαπλωμένο με ενα κόκκινο τρίγωνο και λέει "command not found".

 

Τι μπορεί να παιζει με την περίπτωση του; Όχι τίποτα άλλο, ο μικρός δεν έχει ιδέα απο Android και θα χρειαστεί σίγουρα το Recovery Mode...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Πήρα χθες ένα tabletακι για τον αδερφό μου (F&U ETB9643), το οποίο φέρεται λίγο παράξενα. Θέλησα να δω αν είναι Root και μέσα από εφαρμογή (συνήθως τα κινεζάκια είναι από την αρχή Root), είδα οτι δεν είναι. Καπάκι περναω το 1Mobile Market και μου λέει πως είναι Rooted, ζητώντας δικαιώματα αυτόματης εγκατάστασης εφαρμογών που τελικά δεν μπορεί να πάρει.

 

Λεω, κατι λαθος γινεται και περναω SuperSU. Μου ζητα binaries update που εν τέλει, δεν κάνει και μου δίνει option αναβάθμισης από Recovery. Μπαίνω απο κει, μου δείχνει το ρομποτακι ξαπλωμένο με ενα κόκκινο τρίγωνο και λέει "command not found".

 

Τι μπορεί να παιζει με την περίπτωση του; Όχι τίποτα άλλο, ο μικρός δεν έχει ιδέα απο Android και θα χρειαστεί σίγουρα το Recovery Mode...

Η f&u δεν τα έχει με root (είναι μεν κινέζικο.. αλλά δεν στα πουλάει με root), για να δεις εάν είναι root https://play.google.com/store/apps/details?id=com.joeykrim.rootcheck , για update μέσο recovery φίλε χρειάζεται custom recovery !! (εάν δεν είναι root ...δοκίμασε το vroot)

κάνε root ..περνά το κανονικό Google playstore ...το 1Mobile δεν προσφέρει και πολλά

με http://www.kingoapp.com/ γίνεται σίγουρα root !!

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Η f&u δεν τα έχει με root (είναι μεν κινέζικο.. αλλά δεν στα πουλάει με root), για να δεις εάν είναι root https://play.google.com/store/apps/details?id=com.joeykrim.rootcheck , για update μέσο recovery φίλε χρειάζεται custom recovery !! (εάν δεν είναι root ...δοκίμασε το vroot)

κάνε root ..περνά το κανονικό Google playstore ...το 1Mobile δεν προσφέρει και πολλά

με http://www.kingoapp.com/ γίνεται σίγουρα root !!

 

Play Store έχει, το 1Mobile το έβαλα σαν εναλλακτική. Θα δοκιμασω να το rootαρω, αλλά με το recovery τι μπορώ να κάνω; Αν γίνει καμιά βλακεία, θα μπλεξουμε...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Play Store έχει, το 1Mobile το έβαλα σαν εναλλακτική. Θα δοκιμασω να το rootαρω, αλλά με το recovery τι μπορώ να κάνω; Αν γίνει καμιά βλακεία, θα μπλεξουμε...

πάντα υπάρχει ένα μικρό ρίσκο.. έχεις pm

εάν δεν βρεις custom recovery που να κάνει ,και να εισαι 1000% μην προχωρήσεις!! (έτσι και αλλιώς δεν θα βρεις custom rom για αυτό το ταβλετ!!)

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

πάντα υπάρχει ένα μικρό ρίσκο.. έχεις pm

εάν δεν βρεις custom recovery που να κάνει ,και να εισαι 1000% μην προχωρήσεις!! (έτσι και αλλιώς δεν θα βρεις custom rom για αυτό το ταβλετ!!)

 

Αυτό περι σιγουριας το ξέρω, τουλάχιστον με το Nokia X μπήκα για τα καλά στο θέμα modding... ;) Θα το ψάξω πάντως... :)

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιεί κανείς το Tasker; Προσπαθώ με το άνοιγμα μιας εφαρμογής να ενεργοποιεί το ίντερνετ της Cosmote (όχι το Wifi) και δε δουλεύει. Με λίγο ψάξιμο στο ίντερνετ είδα ότι υπήρχε μια κόμπλα με το lollipop. Δεν αφήνει τρίτες εφαρμογές να ενεργοποιήσουν τα δεδομένα του κινητού. Έχει να προτείνει κάποιος μια λύση;
Link to comment
Share on other sites

Μπορω στοιχεια-φακελους απο μια ROM να τα μεταφερω σε μια αλλη? Μιλαω για ROM της ιδιας συσκευης.

Συγκεκριμενα θελω να παρω τα εινονιδια απο μια Α ROM το μενου ρυθμισεις απο μια Β ROM και να τα παω σε μια Γ, γινετε? :dash:

Link to comment
Share on other sites

Μπορω στοιχεια-φακελους απο μια ROM να τα μεταφερω σε μια αλλη? Μιλαω για ROM της ιδιας συσκευης.

Συγκεκριμενα θελω να παρω τα εινονιδια απο μια Α ROM το μενου ρυθμισεις απο μια Β ROM και να τα παω σε μια Γ, γινετε? :dash:

εάν ξέρεις από cooking ....γίνεται εάν έχεις γνώσεις το να φτιάχνεις custom rom ....Με copy paste ΌΧΙ ...δεν είναι τόσο απλό!

ξεκινά από εδώ http://forum.xda-developers.com/sitesearch.php?q=how+to+create+a+custom+rom&sa=Search&cx=partner-pub-2900107662879704%3A4763122713&ie=ISO-8859-1

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

Έχω καιρό τώρα Android τηλέφωνο και έχω μια απορία.

Πώς γίνεται να έχω ίντερνετ κατά την διάρκεια των κλήσεων. Ξέρω ότι γίνεται αλλά δεν μπορώ να βρω την ρύθμιση.

Εάν μπορείτε να με βοηθήσετε.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

Έχω καιρό τώρα Android τηλέφωνο και έχω μια απορία.

Πώς γίνεται να έχω ίντερνετ κατά την διάρκεια των κλήσεων. Ξέρω ότι γίνεται αλλά δεν μπορώ να βρω την ρύθμιση.

Εάν μπορείτε να με βοηθήσετε.

 

Exεις ανοιχτο wifi ή 3g.

Οταν λαβεις μια κληση, θα σου εμφανισει το μενου της κλησης που κανεις και θα παει στο παρασκήνιο η σελιδα του ιντερνετ που ησουν.

Εαν πατησεις παρατεταμενα (κατα την διαρκεια της κλησης) το κεντρικο κουμπι, θα σου δειξει ποιες εφαρμογες ειναι ανοιχτες. Κλικαρεις την εφαρμογη του ιντερνετ που ησουν και παράλληλα μιλάς.

Εαν εννοεις αυτο

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Δεν μιλάω για το WiFi.

Όταν δέχομαι ή κάνω μια κλήση το 3g μου σβήνει από το notification bar και δεν έχω ίντερνετ καθόλου.

Τελικά δεν ξέρω πως το έκανα αλλά τα κατάφερα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Δεν μιλάω για το WiFi.

Όταν δέχομαι ή κάνω μια κλήση το 3g μου σβήνει από το notification bar και δεν έχω ίντερνετ καθόλου.

Τελικά δεν ξέρω πως το έκανα αλλά τα κατάφερα.

Πρώτη φορά το ακούω αυτό..... Σε μένα δεν κλείνει !!

Link to comment
Share on other sites

εάν ξέρεις από cooking ....γίνεται εάν έχεις γνώσεις το να φτιάχνεις custom rom ....Με copy paste ΌΧΙ ...δεν είναι τόσο απλό!

ξεκινά από εδώ http://forum.xda-developers.com/sitesearch.php?q=how+to+create+a+custom+rom&sa=Search&cx=partner-pub-2900107662879704%3A4763122713&ie=ISO-8859-1

 

Ε ναι, καπος με copy paste ειχα κατα νου :O αν γινοταν, γιατι απο μαγειρεμα το πιθανοτερο ειναι να τα κανω σαλατα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, καπος με copy paste ειχα κατα νου :O αν γινοταν, γιατι απο μαγειρεμα το πιθανοτερο ειναι να τα κανω σαλατα :lol:

Εάν ήταν τόσο απλό όλοι θα φτιάχναμε rom....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Δεν μιλάω για το WiFi.

Όταν δέχομαι ή κάνω μια κλήση το 3g μου σβήνει από το notification bar και δεν έχω ίντερνετ καθόλου.

Τελικά δεν ξέρω πως το έκανα αλλά τα κατάφερα.

 

Πρώτη φορά το ακούω αυτό..... Σε μένα δεν κλείνει !!

Όταν είσαι σε απλό G-E, ναι θα γίνει διακοπή του mobile internet όταν υπάρξει κλήση. Όταν έχεις όμως σταθερή σύνδεση με 3g-4g, δεν πέφτει ;)

Link to comment
Share on other sites

Θελω να διαγραψω κάποιες φωτο απο το λευκωμα και δεν με αφηνει,δεν μου δινει αυτη την επιλογη

Αν πατήσεις παρατεταμένα πάνω σε μια φώτο ?

Link to comment
Share on other sites

κανεις; καμια ιδεα; :confused:

καλησπερα! μια ερωτηση.. υπαρχει τροπος σε κινητο με λογισμικο android (το ενα ειναι samsung s duos, το αλλο mls king), να βαλω καποια ρυθμιση ετσι ωστε απο προεπιλογη οταν απαντω εισερχομενες κλησεις να μπαινει σε ανοιχτη ακροαση αυτοματα; εχω την εντυπωση πως ειναι θεμα λογισμικου κι οχι εταιρειας.. γι αυτο το εβαλα εδω. ευχαριστω :)
Link to comment
Share on other sites

Ερωτησις:εχω συγχρονισει το s planner(ηημερολογιο της Samsung) με τον λογαριασμο μου στην google,επι καθημερινης βασεως κανω απο μια εγγραφή, σημερα εκανα μια επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων πιστεύοντας οτι με τον συγχρονισμό θα επανερχόταν όλες οι εγγραφές, αλλά τελικά βλέπω μόνο τις τελευταίες 30 ημέρες.Κατέβασα το Google calendar μήπως μου εμφανίσει αυτό κάτι παραπάνω αλλά τίποτα!

Μάλλον τις έχασα, υπάρχει η περίπτωση του οχι;μονο τις τελευταίες 30 ημέρες συγχρονίζει η Google;

Link to comment
Share on other sites

κανεις; καμια ιδεα; :confused:

Δυστυχώς δεν νομίζω πως υπάρχει κάποια επιλογή μέσα από τη συγκεκριμένη συσκευή ή των ρυθμίσεων του android γενικότερα για να καταφέρεις αυτό που θες.

Παρ'όλα αυτά μπορείς να δοκιμάσεις διάφορες εφαρμογές που υπάρχουν στο Play Store όπως αυτή.

 

Ερωτησις:εχω συγχρονισει το s planner(ηημερολογιο της Samsung) με τον λογαριασμο μου στην google,επι καθημερινης βασεως κανω απο μια εγγραφή, σημερα εκανα μια επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων πιστεύοντας οτι με τον συγχρονισμό θα επανερχόταν όλες οι εγγραφές, αλλά τελικά βλέπω μόνο τις τελευταίες 30 ημέρες.Κατέβασα το Google calendar μήπως μου εμφανίσει αυτό κάτι παραπάνω αλλά τίποτα!

Μάλλον τις έχασα, υπάρχει η περίπτωση του οχι;μονο τις τελευταίες 30 ημέρες συγχρονίζει η Google;

 

Δοκίμασε να μπεις από υπολογιστή και να ελέγξεις αν έχεις καταγεγραμμένα γεγονότα για τις ημέρες που λες. Αν δεν υπάρχει κάτι δυστυχώς δεν έχουν περαστεί και τα έχεις χάσει.

Κανονικά έπρεπε να έχουν περαστεί όλα, όλων των ημερών, κάτι πήγε μάλλον στραβά κατά τον συγχρονισμό της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κατεβασα το handcent για να εχω 160 χαρακτηρες στα μηνυματα αλλα τωρα καθε φορα που μου ερχεται μηνυμα μου ανοιγει την οθονη και μου εμφανιζει το μηνυμα.... Εγω δεν θελω να εμφανιζεται το μηνυμα χωρις να ξεκλειδωσω το κινητο... Πως μπορω να το κανω αυτο ??
Link to comment
Share on other sites

Αν πατήσεις παρατεταμένα πάνω σε μια φώτο ?

 

Οχι δεν με αφηνει,μου λεει φωτογραφιες που δεν σου ανηκουν δεν μπορεις να τις επιλεξεις:(

 

Για βοηθηστε γιατι καποιες πρεπει να εξαφανιστουν:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος στην εφαρμογή του gmail, όταν μου έρχεται ένα νέο email να μη μου χτυπάει με ήχο και να μη κάνει δόνηση ?

Μέχρι σήμερα ούτε ηχος χτύπαγε όταν είχα Νέο email ούτε δόνηση !!!!! Χωρίς λοιπόν να του κάνω τίποτα απολυτως (ούτε καποιο update) ξαφνικά σημερα άρχισε να.... Κουδουνιζει σε κάθε νεο mail και να έχει και δόνηση. Μιας και το gmail Δεν είναι το βασικό μου, και δεν με ενδιαφέρει να Μου ερχοντε με ήχο Μιας Και δεν ενδιαφέρομαι να τα διαβάσω άμεσα για να μη χάσω κάτι. Θέλω να τα λαμβανω μεν αλλά απλά κ αθόρυβα !!!!

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος στην εφαρμογή του gmail, όταν μου έρχεται ένα νέο email να μη μου χτυπάει με ήχο και να μη κάνει δόνηση ?

Μέχρι σήμερα ούτε ηχος χτύπαγε όταν είχα Νέο email ούτε δόνηση !!!!! Χωρίς λοιπόν να του κάνω τίποτα απολυτως (ούτε καποιο update) ξαφνικά σημερα άρχισε να.... Κουδουνιζει σε κάθε νεο mail και να έχει και δόνηση

 

Πήγαινε στις Ρυθμίσεις, διάλεξε το mail που θες να μην έχει αυτές τις ειδοποιήσεις και απεπίλεξε το κουτάκι των ειδοποιήσεων.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...