Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό το τζαμακι ειναι σε στυλ ζελατίνα; Απο προστασία σε πτώσεις πως σου φαίνεται; Ultimate x one v2 σωστα;
Όχι είναι tempered αλλά 7Η (όχι 9Η) και εφαρμόζει πολύ καλά.

http://www.tech-in.gr/aksesouar/i-i-i-i-i-i-i-i-i-i-i-i-i-i-i/3mk-premium-flexible-7h-tempered-glass-xiaomi-redmi-note-4-global.html

Μία φορά που έπεσε δεν έπαθε κάτι αλλά έπαιξε ρόλο και η θήκη που έχω η οποία συμβάλει αν πέσει με την οθόνη λόγο της προεξοχης που έχει.

Edited by Amyntaios
Είμαι αυτός που όταν ήμουν μικρός ήθελα να του μοιάσω!
Link to comment
Share on other sites

Καλα και σε μενα το κανει αυτο.. Καν'το να δουλεψει ομως και μετα το συζηταμε. :)

 

Θα το δοκιμάσω. Μόλις έχω activity tracker, που δεν είναι της Xiaomi.

 

υπαρχει προβλημα που οι τρυπες δεν ειναι ακριβως οπως στη κανονικη του θηκη ?

 

Έχει τρύπες σε 2 σημεία. Όπως είναι στην κανονική (για το Note 4, με τον sd επεξεργαστή) και όπως είναι στην κανονική για το Note 4, με τον mtk επεξεργαστή.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Τώρα τι φάση...;

 

https://m.imgur.com/Y5JBXpW,4Xk5DtO

 

Και αν φάνε deny κλείνει η εφαρμογή.

 

Και μένα μου έκανε εντύπωση αυτό, αλλά πάτησα accept. Σε λίγο για να δούμε τον καιρό θα ζητάνε και αφμ.

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω. Μόλις έχω activity tracker, που δεν είναι της Xiaomi.

 

 

 

Έχει τρύπες σε 2 σημεία. Όπως είναι στην κανονική (για το Note 4, με τον sd επεξεργαστή) και όπως είναι στην κανονική για το Note 4, με τον mtk επεξεργαστή.

τα ξερω αυτα.εγω ρωτησα αν υπαρχει προβλημα που η θηκη εχει αλλου τις τρυπες δεξια
Link to comment
Share on other sites

αλοχα...μετα το τελευταίο update (9.5 stable ,9.5.8.0) παρατήρησα ότι δεν μου συγχρόνιζε κάποιους υπο-φακέλους από ένα Mailbox (είμαι με τη default mail application) .

Μέσα από το sync είχε γίνει off ο συγχρονισμός στους φακέλους, το ενεργοποίησα και δουλεύει μια χαρά τώρα.

Το παρατήρησε και κανείς άλλος ?

Link to comment
Share on other sites

αλοχα...μετα το τελευταίο update (9.5 stable ,9.5.8.0) παρατήρησα ότι δεν μου συγχρόνιζε κάποιους υπο-φακέλους από ένα Mailbox (είμαι με τη default mail application) .

Μέσα από το sync είχε γίνει off ο συγχρονισμός στους φακέλους, το ενεργοποίησα και δουλεύει μια χαρά τώρα.

Το παρατήρησε και κανείς άλλος ?

Πως το βλέπουμε αυτό για το συγχρονισμό;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Επειδή σκέφτομαι την μετάβαση από global stable σε stock android (θέλω να το δοκιμάσω, γιατί έως τώρα δεν είχα ποτέ την ευκαιρία να δω πως είναι), έχω 3 ερωτήσεις:

 

1) Ποια rom πρετείνετε αυτή τη στιγμή?

2) Επειδή το κινητό θα είναι rooted, οι τραπεζικές εφαρμογές θα δουλεύουν κανονικά? Θυμάμαι πιο παλιά πως κάποιος ανέφερε πρόβλημα με αυτές τις εφαρμογές, επειδή αντιλαμβάνονταν πως το κινητό ήταν ρουταρισμένο.

3) Επειδή οι τραπεζικές εφαρμογές μου είναι απαραίτητες, υπάρχει μήπως κάποιος φόβος ασφάλειας επειδή η rom δεν είναι official?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

1) Χρησιμοποιώ AOSP Extended χωρίς προβλήματα. Αν πας σε αυτή (ή σε κάποιες άλλες πρόσφατε) επειδή ακολουθεί το "Project Treble" θέλει λίγη προσοχή στην έκδοση του TWRP και του Magisk που πρέπει να χρησιμοποιήσεις.

 

2) Χρησιμοποιώ όλες τις ελληνικές εκτός Eurobank, χωρίς πρόβλημα. Κάποιες το μόνο που έκαναν ήταν να μην σου επιτρέπουν ξεκλείδωμα με δακτυλικό αποτύπωμα, αλλά με το Magisk Hide δουλεύει και αυτό. Και υπάρχει και η εφαρμογή της (ελληνικής) HSBC, η οποία δεν τρέχει με τίποτα, ακόμα και σε non-rooted custom ROM...

 

3) Δεν νομίζω. Εξάλλου σε custom rom όλα είναι open source, αν υπήρχε κάτι θα είχε ακουστεί προ πολλού...

Link to comment
Share on other sites

1) Χρησιμοποιώ AOSP Extended χωρίς προβλήματα. Αν πας σε αυτή (ή σε κάποιες άλλες πρόσφατε) επειδή ακολουθεί το "Project Treble" θέλει λίγη προσοχή στην έκδοση του TWRP και του Magisk που πρέπει να χρησιμοποιήσεις.

 

2) Χρησιμοποιώ όλες τις ελληνικές εκτός Eurobank, χωρίς πρόβλημα. Κάποιες το μόνο που έκαναν ήταν να μην σου επιτρέπουν ξεκλείδωμα με δακτυλικό αποτύπωμα, αλλά με το Magisk Hide δουλεύει και αυτό. Και υπάρχει και η εφαρμογή της (ελληνικής) HSBC, η οποία δεν τρέχει με τίποτα, ακόμα και σε non-rooted custom ROM...

 

3) Δεν νομίζω. Εξάλλου σε custom rom όλα είναι open source, αν υπήρχε κάτι θα είχε ακουστεί προ πολλού...

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Να φανταστώ χρησιμοποιείς την AOSP Extended βασισμένη σε Nougat? Είμαι μεταξύ αυτής, της LineageOS και της Resurrection Remix, και οι τρεις με Nougat.

Link to comment
Share on other sites

Πως το βλέπουμε αυτό για το συγχρονισμό;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

μαιλ --> ρυθμίσεις ( το γρανάζι πάνω αριστερά)

Sync Options και εδώ έχει ολους τους υποφακέλους σου

κλικ πανω στο φάκελο και έχει την επιλογή sync this folder

Link to comment
Share on other sites

τα ξερω αυτα.εγω ρωτησα αν υπαρχει προβλημα που η θηκη εχει αλλου τις τρυπες δεξια

 

Όχι, δεν έχει.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

αυτή η νέα μλκια από την εφαρμογή apps της xiaomi πως γίνεται να μην βγάζει ειδοποιήσεις; η επιλογή για απενεργοποιηση των ειδοποιήσεων είναι ανενεργή. 4284d4ac16f81c9093fb5b5ae8b7c69d.jpg

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Να φανταστώ χρησιμοποιείς την AOSP Extended βασισμένη σε Nougat? Είμαι μεταξύ αυτής, της LineageOS και της Resurrection Remix, και οι τρεις με Nougat.

Oreo εδώ και αρκετό καιρό. Πλέον δουλεύει μια χαρά, δεν έχω κανένα πρόβλημα. Οι Nougat νομίζω έχουν σταματήσει να εξελίσσονται αλλά ήταν σαφώς πολύ καλές και απροβλημάτιστες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Το κινητό μας έχει λειτουργία NFC; Αν ναι πως την βρίσκω;
ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Το κινητό μας έχει λειτουργία NFC; Αν ναι πως την βρίσκω;

 

Όχι, δεν έχει NFC.

 

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι, παρατηρώ μετά την αναβάθμιση ότι μερικές φορές ενεργοποιεί μόνο του το bluetooth, μάλλον όταν το έχω στα δεδομένα. Σας έχει ξανατύχει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έχει NFC.

 

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι, παρατηρώ μετά την αναβάθμιση ότι μερικές φορές ενεργοποιεί μόνο του το bluetooth, μάλλον όταν το έχω στα δεδομένα. Σας έχει ξανατύχει αυτό;

 

Μηπως εχεις δωσει το δικαιωμα σε καποιο app να το ενεργοποιει αυτοματα οταν το χρειαζεται? Ξερω πχ οτι συμβαινει αυτο με το torque.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχεις δωσει το δικαιωμα σε καποιο app να το ενεργοποιει αυτοματα οταν το χρειαζεται? Ξερω πχ οτι συμβαινει αυτο με το torque.

Το σκέφτηκα αυτό αλλά δεν μπορώ να φανταστώ ποιο app μπορεί να μου ανοίγει το BT. Έτσι κι αλλιώς δεν το χρησιμοποιώ πουθενά με το κινητό κι ούτε κατεβάζω σχετικές εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα αυτό αλλά δεν μπορώ να φανταστώ ποιο app μπορεί να μου ανοίγει το BT. Έτσι κι αλλιώς δεν το χρησιμοποιώ πουθενά με το κινητό κι ούτε κατεβάζω σχετικές εφαρμογές.

 

Καθε φορα που εγκαθιστας μια εφαρμογη σου ζηταει μια λιστα απο δικαιωματα για να προχωρησει. Μπορει στη λιστα αυτη να σου διεφυγε το BT. Αν μπορεις θυμησουν ποτε ξεκινησε να στο κανει και αν εβαλες καμια νεα εφαρμογη τοτε. Ή αν εκανες update σε καποια υπαρχουσα και στη διαρκεια του update σου ζητησε extra permissions. (μου εχει συμβει)

Link to comment
Share on other sites

αυτή η νέα μλκια από την εφαρμογή apps της xiaomi πως γίνεται να μην βγάζει ειδοποιήσεις; η επιλογή για απενεργοποιηση των ειδοποιήσεων είναι ανενεργή. 4284d4ac16f81c9093fb5b5ae8b7c69d.jpg

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Σ εμενα με global δεν υπαρχει αυτη η εφαρμογη. Μηπως εχεις αλλαξεις region?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Να φανταστώ χρησιμοποιείς την AOSP Extended βασισμένη σε Nougat? Είμαι μεταξύ αυτής, της LineageOS και της Resurrection Remix, και οι τρεις με Nougat.

 

Εγώ χρησιμοποιώ lineageos 14.1 δύο μήνες τώρα και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Το τηλέφωνο έχει αυτονομία 2 ημερών (Από πρωί πρώτης μέρας μέχρι το βράδυ που θα κοιμηθώ της δεύτερης) με την χρήση που του κάνω εγώ, πριν με ίδια χρήση το πρωί-μεσημέρι της δεύτερης μέρας τελείωνε. Πέρασα και την google camera με HR και είμαι OK. Δεν έχει τις ομορφιές με τα θέματα τις miui, αλλά ξέρεις τα πάντα που θα τα βρεις. Βασικά είναι θέμα γούστου πια ROM θα προτιμήσεις και να μην πέσεις πάνω σε bug, εγώ δεν έχω βρει ακόμα κάτι στην lineageos.

 

Από εφαρμογές τράπεζας δουλεύω eurobank, όλα OK. Το μόνο πρόβλημα που είχα με εφαρμογή λόγω root είναι με netflix, κατέβασα το apk και όλα καλά.

Edited by harrispas
Link to comment
Share on other sites

Απο lineage 14.1 περασα σε omni rom 8.1 πολυ καλη οπως και η lineage αλλα λιγο πιο πλουσια και γρηγορη..δεν εχω συναντησει προβληματα ..δεν χρησιμοποιηω τραπεζικες εφαρμογες
Link to comment
Share on other sites

Διευκρινιστε μου μια απορια: Εχω την official global 9.5.8.0 Αν την ξανακατεβασω μεσω updater μπορω να την κανω εγκατασταση πανω απο την ιδια υπαρχουσα χωρις να σβηστούν αρχεια μου κι οι εφαρμογες;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ακυρο.Το διευθέτησα μόνος μου,όλα οκ!!

Edited by leuteris23
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Ενδιαφέρεται ένας φίλος για τη συσκευή.

https://www.skroutz.gr/s/10864021/Xiaomi-Redmi-Note-4-Snapdragon-4GB-64GB.html

Παρακαλώ ενημερώστε με, εσείς οι κάτοχοι της συσκευής,τι πρέπει να προσέξει.

Ευχαριστώ πολύ!

Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

1) για αγορά της έκδοσης Snapdragon και 800άρας μπάντας να επικοινωνήσει με το κατάστημα και να ρωτήσει αν η συσκευασία εξωτερικά γράφει global version σε ένα μικρό κόκκινο/πορτοκαλί πλαίσιο, και στο πίσω μέρος της συσκευασίας να αναφέρεται product name/product model : 2016102.

2) να πάρει μια θήκη προστασίας και ένα τζαμάκι προστασίας για αρχή.

3) να μην έχει μεγάλες προσδοκίες στον τομέα κάμερα.

 

 

 

Στάλθηκε από τηλεόραση χρησιμοποιώντας σήμα UHF.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...