Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα,

 

Έχει κανεις σας παιδιά πρόβλημα με το ακουστικό σε ανοιχτή ακρόαση?Όταν βαζω ανοιχτή ακρόαση να μιλήσω ο συνομιλητής δεν με ακουει σχεδόν καθόλου.Νωρίτερα έκανα κ μια δοκιμαστική βιντεοκλήση στο μέσσεντζερ οπου πάλι δεν ακουγομουν σχεδόν καθόλου.Σε κανονική κλήση (όχι δηλ ανοιχτή ακρόαση) το μικροφωνο μου δεν εχει κανενα θέμα.

Το κιν φοράει την V9.2.1.0 stable ελληνικη ρομ κ είναι ρουτ.

Το θέμα είναι αν αφορά πρόβλημα hardware (το έχω 3 μήνες από skroutz) άρα το στέλνω πισω ή software..:worry:

Samsung GT-I5800,xperia P,xiaomi MI-3,xiaomi MI NOTE PRO,REDMI note 4 4/64
Link to comment
Share on other sites

Λογικά αφού το μικρόφωνο είναι ενα δεν πρόκειται για προβλημα του hardware. Αν το πρόβλημα το έχεις μόνο με το μεσεντζερ δοκιμασε αλλη εκδοση του. Εγω δεν μπορουσα να στείλω ηχητικό μήνυμα σήμερα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα,

 

Έχει κανεις σας παιδιά πρόβλημα με το ακουστικό σε ανοιχτή ακρόαση?Όταν βαζω ανοιχτή ακρόαση να μιλήσω ο συνομιλητής δεν με ακουει σχεδόν καθόλου.Νωρίτερα έκανα κ μια δοκιμαστική βιντεοκλήση στο μέσσεντζερ οπου πάλι δεν ακουγομουν σχεδόν καθόλου.Σε κανονική κλήση (όχι δηλ ανοιχτή ακρόαση) το μικροφωνο μου δεν εχει κανενα θέμα.

Το κιν φοράει την V9.2.1.0 stable ελληνικη ρομ κ είναι ρουτ.

Το θέμα είναι αν αφορά πρόβλημα hardware (το έχω 3 μήνες από skroutz) άρα το στέλνω πισω ή software..:worry:

Πήγαινε ρυθμίσεις σχετικά με το τηλέφωνο πάτησε 5-6 στο kernel και κάνε τεστ στα μικρόφωνα. Όπως τα λες υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο πάνω μικρόφωνο
Link to comment
Share on other sites

Λογικά αφού το μικρόφωνο είναι ενα δεν πρόκειται για προβλημα του hardware. Αν το πρόβλημα το έχεις μόνο με το μεσεντζερ δοκιμασε αλλη εκδοση του. Εγω δεν μπορουσα να στείλω ηχητικό μήνυμα σήμερα

 

Δυστυχώς το έχω κ με τις κλήσεις κανονικά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πήγαινε ρυθμίσεις σχετικά με το τηλέφωνο πάτησε 5-6 στο kernel και κάνε τεστ στα μικρόφωνα. Όπως τα λες υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο πάνω μικρόφωνο

 

Σωστός δεν το είχα σκεφτεί!Το main MIC μου βγαζει θεματάκι,για να περάσει το τεστ πρέπει να μιλήσω πολύ δυνατά,να φωνάξω σχεδόν..:confused:Ο,τι άλλο δοκίμασα πέρασε εύκολα.

Samsung GT-I5800,xperia P,xiaomi MI-3,xiaomi MI NOTE PRO,REDMI note 4 4/64
Link to comment
Share on other sites

Έχει να κάνει με το έντονο noise cancellation που υλοποιεί το λογισμικό της συσκευής.

 

Προσπαθήστε όταν μιλάτε με ανοιχτή ακρόαση, να έχετε το κάτω μικρόφωνο πιο κοντά στην πηγή ήχου απ' ότι το πάνω μικρόφωνο, όπως όταν μιλάτε κανονικά. Αν το αφήσετε πχ πάνω στο τραπέζι, τότε ακόμα και η φωνή σας θα θεωρηθεί θόρυβος και θα κοπεί. Ψάξτε και για "Xiaomi noise cancellation".

Link to comment
Share on other sites

Έχει να κάνει με το έντονο noise cancellation που υλοποιεί το λογισμικό της συσκευής.

 

Προσπαθήστε όταν μιλάτε με ανοιχτή ακρόαση, να έχετε το κάτω μικρόφωνο πιο κοντά στην πηγή ήχου απ' ότι το πάνω μικρόφωνο, όπως όταν μιλάτε κανονικά. Αν το αφήσετε πχ πάνω στο τραπέζι, τότε ακόμα και η φωνή σας θα θεωρηθεί θόρυβος και θα κοπεί. Ψάξτε και για "Xiaomi noise cancellation".

 

Οκ θα το κοιτάξω!Σε ευχαριστώ πολύ!

Samsung GT-I5800,xperia P,xiaomi MI-3,xiaomi MI NOTE PRO,REDMI note 4 4/64
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, να ρωτήσω η έκδοση με τα 4gb έχει διαφορά με τη 3gb σε θέμα εφαρμογών στη μνήμη. Γιατί παρατηρώ δεν μου κάνει καλή διαχείριση.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

​Η σημερινή global dev διορθωσε το πρόβλημα με το multitasking οπου ξανανοιγαν οι εφαρμογές.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια καποιοι είχατε πάρει μεμβράνη - τεμπερεντ γκλας που είναι ελαστικη και καλυπτε χωρίς κενό την οθόνη, έχει χαθεί σε τοσες σελίδες. Ποια είναι και εντυπώσεις μετά απο χρηση;
Για Ελαστικό tempered 7Η ψάξε για 3mk.
Είμαι αυτός που όταν ήμουν μικρός ήθελα να του μοιάσω!
Link to comment
Share on other sites

Γιατί ενώ επιλέγω ως χώρα ΗΠΑ αυτό από μόνο του πάει Κίνα μετά από λίγο, ενώ στις επιλογές δεν υπάρχει ως επιλογή.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ από δω Ελλάδα το έχω πάρει..

Είναι λίγο τσιμπημενη η τιμή αλλά είναι το μόνο που μου έκατσε καλά.

Και σε συνδυασμό με την παρακάτω θήκη μένει ελάχιστη εκτεθειμένη οθόνη.4163ce32975df44768241132bf14a5e4.jpg

Είμαι αυτός που όταν ήμουν μικρός ήθελα να του μοιάσω!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ από δω Ελλάδα το έχω πάρει..

Είναι λίγο τσιμπημενη η τιμή αλλά είναι το μόνο που μου έκατσε καλά.

Και σε συνδυασμό με την παρακάτω θήκη μένει ελάχιστη εκτεθειμένη οθόνη.4163ce32975df44768241132bf14a5e4.jpg

Την έχω και εγώ αυτή τη θήκη αλλά με το που την έβαλα μου πέταξε το τζαμακι

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από δω Ελλάδα το έχω πάρει..

Είναι λίγο τσιμπημενη η τιμή αλλά είναι το μόνο που μου έκατσε καλά.

Και σε συνδυασμό με την παρακάτω θήκη μένει ελάχιστη εκτεθειμένη οθόνη.4163ce32975df44768241132bf14a5e4.jpg

και γω την ιδια εχω και ειναι πολυ καλη απλα εκανα τη βλακεια και παραγγειλα για το note 4 και εχει αλλες τρυπες στο πανω μερος
Link to comment
Share on other sites

και γω την ιδια εχω και ειναι πολυ καλη απλα εκανα τη βλακεια και παραγγειλα για το note 4 και εχει αλλες τρυπες στο πανω μερος
και εγώ την παρήγγειλα αλλά ενώ πήγα σίγουρα αυτήν για το 4χ πάλι έχει μια παραπάνω τρύπα πάνω ίσως για το απλό 4

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ούτε σε stable 9.5.8.0 υπάρχει

 

Στάλθηκε από τηλεόραση χρησιμοποιώντας σήμα UHF.

 

Κάνεις πλάκα... Τώρα είναι που δεν κάνω κανένα update..

 

Μακάρι να έκανα πλάκα. Το Smartlock που υπάρχει στα περισσότερα Android στο MiUI έχει ξηλωθεί και στη θέση έβαλαν αυτό, το οποίο δουλεύει μόνο με δικές τους συσκευές. Υπάρχει μια λογική αν το καλοσκεφτείς γιατί το έκαναν: στην κινέζικη ROM δεν υπάρχουν Google Play Services, άρα ούτε Smartlock, οπότε το υλοποίησαν μόνοι τους. Μόνο που το κληρονόμησαν και στην Global ROM αυτό, κάκιστα.

 

Global rom, stable, 8.5.4.0. Κάθε φορά που συνδέω ή κάνω pair νέα συσκευή bluetooth, εμφανίζεται ειδοποίηση της Google, για ενεργοποίηση του Smart lock, με τη νέα συσκευή...

 

Ούτε στην αποσυρόμενη 9.2.2.0 που έχω εγώ υπάρχει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 105 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εσύ φίλε μου ποια έχεις και έχει αυτή τη δυνατότητα;

 

8.5.4.0, global stable....

 

Καλησπέρα στην παρέα,

 

Έχει κανεις σας παιδιά πρόβλημα με το ακουστικό σε ανοιχτή ακρόαση?Όταν βαζω ανοιχτή ακρόαση να μιλήσω ο συνομιλητής δεν με ακουει σχεδόν καθόλου.Νωρίτερα έκανα κ μια δοκιμαστική βιντεοκλήση στο μέσσεντζερ οπου πάλι δεν ακουγομουν σχεδόν καθόλου.Σε κανονική κλήση (όχι δηλ ανοιχτή ακρόαση) το μικροφωνο μου δεν εχει κανενα θέμα.

Το κιν φοράει την V9.2.1.0 stable ελληνικη ρομ κ είναι ρουτ.

Το θέμα είναι αν αφορά πρόβλημα hardware (το έχω 3 μήνες από skroutz) άρα το στέλνω πισω ή software..:worry:

 

8.5.4.0 global stable, χωρίς root. Μήπως πείραξες κάτι που δεν έπρεπε με το root;

 

Και σε συνδυασμό με την παρακάτω θήκη μένει ελάχιστη εκτεθειμένη οθόνη.4163ce32975df44768241132bf14a5e4.jpg

 

Την ίδια έχω... :lol:

 

και εγώ την παρήγγειλα αλλά ενώ πήγα σίγουρα αυτήν για το 4χ πάλι έχει μια παραπάνω τρύπα πάνω ίσως για το απλό 4

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Έχει μια παραπάνω τρύπα στη μέση, γιατί στην Κινέζικη έκδοση του Note 4, με το MediaTek chip, το μικρόφωνο ακύρωσης θορύβου και οι υπέρυθρες είναι στο κέντρο του πλαισίου και όχι στην άκρη.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Εγώ από δω Ελλάδα το έχω πάρει..

Είναι λίγο τσιμπημενη η τιμή αλλά είναι το μόνο που μου έκατσε καλά.

Και σε συνδυασμό με την παρακάτω θήκη μένει ελάχιστη εκτεθειμένη οθόνη.4163ce32975df44768241132bf14a5e4.jpg

Αυτό το τζαμακι ειναι σε στυλ ζελατίνα; Απο προστασία σε πτώσεις πως σου φαίνεται; Ultimate x one v2 σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Global rom, stable, 8.5.4.0. Κάθε φορά που συνδέω ή κάνω pair νέα συσκευή bluetooth, εμφανίζεται ειδοποίηση της Google, για ενεργοποίηση του Smart lock, με τη νέα συσκευή...

Καλα και σε μενα το κανει αυτο.. Καν'το να δουλεψει ομως και μετα το συζηταμε. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλα και σε μενα το κανει αυτο.. Καν'το να δουλεψει ομως και μετα το συζηταμε. :)

 

Όντως δεν δουλεύει. Και όχι μόνο αυτό, αν προσπαθήσεις αργότερα να βρεις τις σχετικές ρυθμίσεις, δεν υπάρχουν πουθενά!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Επειδή σκέφτομαι την μετάβαση από global stable σε stock android (θέλω να το δοκιμάσω, γιατί έως τώρα δεν είχα ποτέ την ευκαιρία να δω πως είναι), έχω 3 ερωτήσεις:

 

1) Ποια rom πρετείνετε αυτή τη στιγμή?

2) Επειδή το κινητό θα είναι rooted, οι τραπεζικές εφαρμογές θα δουλεύουν κανονικά? Θυμάμαι πιο παλιά πως κάποιος ανέφερε πρόβλημα με αυτές τις εφαρμογές, επειδή αντιλαμβάνονταν πως το κινητό ήταν ρουταρισμένο.

3) Επειδή οι τραπεζικές εφαρμογές μου είναι απαραίτητες, υπάρχει μήπως κάποιος φόβος ασφάλειας επειδή η rom δεν είναι official?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Όντως δεν δουλεύει. Και όχι μόνο αυτό, αν προσπαθήσεις αργότερα να βρεις τις σχετικές ρυθμίσεις, δεν υπάρχουν πουθενά!

 

Μωρε υπαρχουν, αλλα δε δουλευουν

"settings -> Lock Screen & password -> Advanced settings -> Unlock with bluetooth device"

Link to comment
Share on other sites

και εγώ την παρήγγειλα αλλά ενώ πήγα σίγουρα αυτήν για το 4χ πάλι έχει μια παραπάνω τρύπα πάνω ίσως για το απλό 4

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

για το 4χ παραγγειλα αλλα μου ηρθε με λαθος τις τρυπες απο πανω και βαρεθηκα να τη στειλω πισω και ξανα μανα τα ιδια

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάνεις πλάκα... Τώρα είναι που δεν κάνω κανένα update..

 

 

 

Global rom, stable, 8.5.4.0. Κάθε φορά που συνδέω ή κάνω pair νέα συσκευή bluetooth, εμφανίζεται ειδοποίηση της Google, για ενεργοποίηση του Smart lock, με τη νέα συσκευή...

 

 

 

8.5.4.0, global stable....

 

 

 

8.5.4.0 global stable, χωρίς root. Μήπως πείραξες κάτι που δεν έπρεπε με το root;

 

 

 

Την ίδια έχω... :lol:

 

 

 

Έχει μια παραπάνω τρύπα στη μέση, γιατί στην Κινέζικη έκδοση του Note 4, με το MediaTek chip, το μικρόφωνο ακύρωσης θορύβου και οι υπέρυθρες είναι στο κέντρο του πλαισίου και όχι στην άκρη.

υπαρχει προβλημα που οι τρυπες δεν ειναι ακριβως οπως στη κανονικη του θηκη ?
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το τζαμακι ειναι σε στυλ ζελατίνα; Απο προστασία σε πτώσεις πως σου φαίνεται; Ultimate x one v2 σωστα;
εγω που εχω ultimate x one v2 απο τον αυγουστο ειμαι υπερ ευχαριστημενος

ενω με τα απλα τζαμακια τα αλλαζα συχνα γιατι ειχαν φθορες

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...