Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδια καποιοι είχατε πάρει μεμβράνη - τεμπερεντ γκλας που είναι ελαστικη και καλυπτε χωρίς κενό την οθόνη, έχει χαθεί σε τοσες σελίδες. Ποια είναι και εντυπώσεις μετά απο χρηση;
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.... Άνοιξα thread στο miui forum και πήρα 2 απαντήσεις..

 

Από έναν moderator, που μου υπέδειξε να κήρυξη εκκαθάριση στα δεδομένα του "msa", όπως και να κλείσω όλα τα permissions που έχει.

 

Από ένα μέλος του Miui Device Team, που μου υπέδειξε το παρακάτω:

 

Να διαγράψω τις προτάσεις, από τις ρυθμίσεις κάθε app.

 

Και να πάω Ρυθμίσεις -> πρόσθετες ρυθμίσεις -> ιδιωτικότητα -> υπηρεσίες διαφημίσεων -> χρήση αναγνωριστικού διαφημίσεων

 

Και να το βάλω στο off.

 

Μέχρις στιγμής δεν έχω καμία διαφήμιση, τόσο στο Music app, όσο και στο File Manager app.

 

Προς moderators: Βάλτε το στο πρώτο post, να το βρίσκει εύκολα ο κόσμος.

Να διαγράψεις τις προτάσεις από κάθε app? Αυτό με το msa πως το κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Να διαγράψεις τις προτάσεις από κάθε app? Αυτό με το msa πως το κάνω?

 

Ναι, νομίζω στις Miui 9 roms υπάρχει αυτή η επιλογή. Είμαι με Miui 8.

 

Settings -> Installed Apps -> msa -> App permissions.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Στον file explorer συνεχίζει να βγάζει διαφημίσεις τόσο κατά το άνοιγμα της εφαρμογής όσο και κατά την περιήγηση
Link to comment
Share on other sites

Στον file explorer συνεχίζει να βγάζει διαφημίσεις τόσο κατά το άνοιγμα της εφαρμογής όσο και κατά την περιήγηση

 

Πάντως, κάνοντας τα παραπάνω, δεν έχω διαφημίσεις πουθενά, τόσο σε Redmi 4X, με 8.5.2.0, όσο και σε Redmi Note 4X, με 8.5.4.0.

 

Ίσως έχεις κατεβάσει κάποια "περίεργη" εφαρμογή;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Με εκνευρίζει. Το είχα κάνει στην αρχή και μετά κάτι έκανα και έφυγε και με τις αναβαθμίσεις δε μου ξανά εμφάνισε τις επιλογές που είχα κάνει εξαρχής και είχε φύγει.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν δεν το έλυσες ακόμα.

 

Μηνύματα -> Παρατεταμένο άγγιγμα στο capacitive πλήκτρο Ξ -> Προβολή/Εμφάνιση πρόσφατων επαφών.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το έλυσες ακόμα.

 

Μηνύματα -> Παρατεταμένο άγγιγμα στο capacitive πλήκτρο Ξ -> Προβολή/Εμφάνιση πρόσφατων επαφών.

δεν υπάρχει αυτή η ρύθμιση στην dev

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες.

Εχω το εξης θεμα.

Θελω οταν ειμαι στο αυτοκινητο κι εχει συνδεθει με το BT του αυτοκινητου το κινητο να μπορω να ξεκλειδωσω αμεσα χωρις pattern ή χρηση δαχτυλου.

Παω λοιπον στα settings -> Lock Screen & password -> Advanced settings -> Unlock with bluetooth device, το παταω, μπαινω στην επομενη οθονη που εχει ενα switch on/off το ενεργοποιω, μου ζηταει το pattern το δινω, μπαινω στην επομενη οθονη που δειχνει τα available devices κι ενω ειναι ηδη συνδεδεμενο με το BT εκεινη τη στιγμη, στα available devices δεν δειχνει απολυτως τπτ οσες φορες κι αν του βαλω να κανει search for device.

Εχει τυχει σε κανεναν αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες.

Εχω το εξης θεμα.

Θελω οταν ειμαι στο αυτοκινητο κι εχει συνδεθει με το BT του αυτοκινητου το κινητο να μπορω να ξεκλειδωσω αμεσα χωρις pattern ή χρηση δαχτυλου.

Παω λοιπον στα settings -> Lock Screen & password -> Advanced settings -> Unlock with bluetooth device, το παταω, μπαινω στην επομενη οθονη που εχει ενα switch on/off το ενεργοποιω, μου ζηταει το pattern το δινω, μπαινω στην επομενη οθονη που δειχνει τα available devices κι ενω ειναι ηδη συνδεδεμενο με το BT εκεινη τη στιγμη, στα available devices δεν δειχνει απολυτως τπτ οσες φορες κι αν του βαλω να κανει search for device.

Εχει τυχει σε κανεναν αλλο?

Ξέχνα το, αυτή η λειτουργία δουλεύει μόνο με τα bands και smart watches της ίδιας της Xiaomi. Ένα από τα αρνητικά του MiUI για μένα.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Ξέχνα το, αυτή η λειτουργία δουλεύει μόνο με τα bands και smart watches της ίδιας της Xiaomi. Ένα από τα αρνητικά του MiUI για μένα.

 

Πλακα μου κανεις τωρα? Μα ειναι κατι που χρησιμοποιουσα στο Nougat (σε Vernee Thor) καιρο τωρα. Αρα τι, το εχουν κλειδωσει στο MIUI να δουλευει μονο με τα δικα της?

Ποσο ηλιθιοτητα ειναι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Πλακα μου κανεις τωρα? Μα ειναι κατι που χρησιμοποιουσα στο Nougat (σε Vernee Thor) καιρο τωρα. Αρα τι, το εχουν κλειδωσει στο MIUI να δουλευει μονο με τα δικα της?

Ποσο ηλιθιοτητα ειναι αυτο?

 

Μακάρι να έκανα πλάκα. Το Smartlock που υπάρχει στα περισσότερα Android στο MiUI έχει ξηλωθεί και στη θέση έβαλαν αυτό, το οποίο δουλεύει μόνο με δικές τους συσκευές. Υπάρχει μια λογική αν το καλοσκεφτείς γιατί το έκαναν: στην κινέζικη ROM δεν υπάρχουν Google Play Services, άρα ούτε Smartlock, οπότε το υλοποίησαν μόνοι τους. Μόνο που το κληρονόμησαν και στην Global ROM αυτό, κάκιστα.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να έκανα πλάκα. Το Smartlock που υπάρχει στα περισσότερα Android στο MiUI έχει ξηλωθεί και στη θέση έβαλαν αυτό, το οποίο δουλεύει μόνο με δικές τους συσκευές. Υπάρχει μια λογική αν το καλοσκεφτείς γιατί το έκαναν: στην κινέζικη ROM δεν υπάρχουν Google Play Services, άρα ούτε Smartlock, οπότε το υλοποίησαν μόνοι τους. Μόνο που το κληρονόμησαν και στην Global ROM αυτό, κάκιστα.

Ω ρε φιλε πικρα. Και το χρειαζομουν πολυ αυτο γιατι και η φωνητικη κληση στο αυτοκινητο δε λειτουργει πολυ καλα και ηθελα να μπορω να ξεκλειδωσω με μια κινηση χωρις να κοιταζω οθονη αν χρειαστει να κανω κληση.

Τεςπα δεν πειραζει απλα δε θα κανω κλησεις :P

Ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

επειδή έχω μπερδευθεί πάρα πολύ με τις διαφορετικές εκδόσεις του κινητού (4 vs 4x κ.τλ.), θα ήθελα να ρωτήσω ποια έκδοση πρέπει να πάρω για να έχω και την LTE 800άρα μπάντα; Κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω;

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Θα παρεις απο Ελληνικο καταστημα ή απο κινεζικο? Στα κινεζικα αναγραφουν ξεκαθαρα αν υποστηριζει την 800.

Στα ελληνικα σε κατι λιγα το γραφουν, στα υπολοιπα απλα θα πρεπει ειτε να στειλεις email (ωστε να εχεις γραπτη την απαντηση αν ειναι θετικη και μετα αποδειχθει οτι εχουν πει βλακειες), ειτε αν παρεις τηλ για να επιβεβαιωσεις

Link to comment
Share on other sites

Θα παρεις απο Ελληνικο καταστημα ή απο κινεζικο? Στα κινεζικα αναγραφουν ξεκαθαρα αν υποστηριζει την 800.

Στα ελληνικα σε κατι λιγα το γραφουν, στα υπολοιπα απλα θα πρεπει ειτε να στειλεις email (ωστε να εχεις γραπτη την απαντηση αν ειναι θετικη και μετα αποδειχθει οτι εχουν πει βλακειες), ειτε αν παρεις τηλ για να επιβεβαιωσεις

 

Θα πάρω από ελληνικό, αυτό θέλω να πάρω; https://www.drele.com/product-category/mobile-phones/xiaomi/redmi-note-4-snapdragon/

θα ρωτήσω βέβαια κιόλας για να είμαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Στο Drele το λεει ξεκαθαρα οτι εχει και την 800αρα και απ'οσο εχω καταλαβει οσοι το αγορασαν απο κει ηταν οκ.

Βεβαια τωρα εχει μονο το 4/64 με 200 ευρα αλλα οκ συχνα πυκνα φερνει και τα αλλα και αλλαζει και τιμες

Link to comment
Share on other sites

Στο Drele το λεει ξεκαθαρα οτι εχει και την 800αρα και απ'οσο εχω καταλαβει οσοι το αγορασαν απο κει ηταν οκ.

Βεβαια τωρα εχει μονο το 4/64 με 200 ευρα αλλα οκ συχνα πυκνα φερνει και τα αλλα και αλλαζει και τιμες

Δεν το είχα δει ότι έχει εξαντληθεί αυτό με τα 3GB.

To global version σημαίνει ότι έχει την 800; π.χ. http://www.gmobile.gr/xiaomi-redmi-note-4-dual-3gb-32gb-snapdragon-dark-grey

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είχα δει ότι έχει εξαντληθεί αυτό με τα 3GB.

To global version σημαίνει ότι έχει την 800; π.χ. http://www.gmobile.gr/xiaomi-redmi-note-4-dual-3gb-32gb-snapdragon-dark-grey

Στα περισσοτερα δεν μπορεις να ξερεις γιατι ο καθενας γραφει οτι του κατεβει εν τελει.

Στο συγκεκριμενο που εχεις παραθεσει αν κοιταξεις λιγο παρακατω θα δεις οτι ΔΕΝ εχει την 800 στις υποστηριζομενες αλλα γενικα δε γραφει μπαντες στο 4g οποτε πρεπει να παρεις να ρωτησεις.

Ξαναλεω αν δεν το γραφει ξεκαθαρα, ρωτας. Μην στηριζεσαι στο global ή μη.

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρω από ελληνικό, αυτό θέλω να πάρω; https://www.drele.com/product-category/mobile-phones/xiaomi/redmi-note-4-snapdragon/

θα ρωτήσω βέβαια κιόλας για να είμαι σίγουρος.

Στο drele δεν έχεις πρόβλημα. Έχω πάρει

Αν πάρεις από αλλού κοιτάς να γράφει στο κουτί σε κόκκινο πλαίσιο global και από πίσω ν α γράφει 2016102 νομιζω

Edited by takpanos
Link to comment
Share on other sites

ούτε σε stable 9.5.8.0 υπάρχει

 

Στάλθηκε από τηλεόραση χρησιμοποιώντας σήμα UHF.

Ούτε στην αποσυρόμενη 9.2.2.0 που έχω εγώ υπάρχει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 105 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν δεν το έλυσες ακόμα.

 

Μηνύματα -> Παρατεταμένο άγγιγμα στο capacitive πλήκτρο Ξ -> Προβολή/Εμφάνιση πρόσφατων επαφών.

Εσύ φίλε μου ποια έχεις και έχει αυτή τη δυνατότητα;

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να στειλετε ηχητικα μηνυματα στο μεσεντζερ; Αν ναι με ποια εκδοση του ειστε;

Εχω την τελευταια και Miui 9.2.1.0

 

μπορώ

9.5.8.0

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...