Jump to content

Ενημέρωση για κάλυψη και βελτιώσεις / προβλήματα δικτύου


kinitoneidimonas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έτσι είναι αυτή η περιοχή. Μόνο κέντρο κορωπι πιάνει καλό ίντερνετ. Γύρω γύρω νέκρα.

 

καλημέρα, ε μα καλα δεν μπορουν να κανουν κατι εκει περα? εχει και ποσα κτηματα για γαμους-βαπτισια κτλ. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Από τη φωτιά στη Ζάκυνθο, κάηκε ένας σταθμός της Cosmote (κεραία τηλεφωνίας). Αλλά τουλάχιστον δεν επηρεάζει μεγάλο πληθυσμό στο σημείο που βρισκόταν...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Αλλαζει ο εξοπλισμος των σταθμων απο Nokia σε Ericsson και στην υπόλοιπη Ελλάδα.

Μέχρι τωρα Ericsson υπηρχε στην Β.Ελλαδα και σε καποια νησιά.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαζει ο εξοπλισμος των σταθμων απο Nokia σε Ericsson και στην υπόλοιπη Ελλάδα.

Μέχρι τωρα Ericsson υπηρχε στην Β.Ελλαδα και σε καποια νησιά.

 

Έχεις πληροφόρηση για κάτι τέτοιο; Είχε θέματα η Nokia με το 5G, αλλά φαίνεται να λύθηκαν. Γιατί να την αφήσουν;

Link to comment
Share on other sites

Ναι έγινε διαγωνισμός και τον πήρε η Ericsson,αλλσ μιλαω γισ το υπαρχων δικτυο 2G,3G,4G που αυτην την στιγμη το μισο ειναι NOKIA και το αλλο μισο Ericsson.

Δεν ξερω αν αφορα και το 5G.

Edited by guru11
Link to comment
Share on other sites

Cosmote: Κοντά σε συμφωνία για τα δίκτυα 5G

 

https://www.kathimerini.gr/1057958/article/oikonomia/epixeirhseis/konta-sthn-prwth-symfwnia-gia-ta-diktya-5g-einai-h-cosmote

 

Κλείνει το πρώτο μεγάλο συμβόλαιο κινητής τηλεφωνίας 5ης γενιάς (5G) στη χώρα μας. Η Cosmote είναι έτοιμη να αναθέσει το νέο συμβόλαιο εκσυγχρονισμού του δικτύου της για την περίοδο 2020-2023 στην Ericsson, εκτιμώμενου ύψους 170 εκατ. ευρώ. Το νέο συμβόλαιο αφορά το αποκαλούμενο «ακραίο» δίκτυο ή ραδιοδίκτυο της εταιρείας, δηλαδή τη δημιουργία και τον εκσυγχρονισμό των σταθμών βάσης και των κεραιών τους ανά την Ελλάδα. Eίναι η πρώτη φορά που η Cosmote συνεργάζεται με έναν προμηθευτή, αντί για δύο που ήταν μέχρι σήμερα η στρατηγική της. Πληροφορίες αναφέρουν ότι τη νέα στρατηγική του ενός προμηθευτή υπαγόρευσε η μητρική Deutsche Telekom (DT), η οποία έχει ως αρχή όλες οι θυγατρικές της με δραστηριότητες σε χώρες που έχουν πληθυσμό κάτω των 20 εκατ. κατοίκων να αξιοποιούν έναν προμηθευτή εξοπλισμού. Οι δύο προμηθευτές αφορούν χώρες με πληθυσμό άνω των 20 εκατ. (Γερμανία, Πολωνία, Ισπανία κ.ά.). Μεγάλος χαμένος της υπόθεσης, εφόσον κλείσει το νέο συμβόλαιο, αναμένεται να είναι η Nokia που μέχρι σήμερα ήλεγχε το 60% των προμηθειών του ραδιοδικτύου της Cosmote. Η Νότια Ελλάδα, συμπεριλαμβανομένης της Αττικής, αξιοποιούσε εξοπλισμό της Nokia, ενώ η υπόλοιπη μισή (Βόρεια Ελλάδα) χρησιμοποιούσε εξοπλισμό Ericsson.

 

Επίσης, στους χαμένους συγκαταλέγεται και η κινεζική Huawei. Η τελευταία, αν και μέχρι σήμερα παρέμενε εκτός προμηθειών εξοπλισμού ραδιοδικτύου της Cosmote, ήλπιζε και πίεζε να αποκτήσει μερίδιο στη νέα σύμβαση. Ωστόσο οι πιέσεις των Αμερικανών, τόσο σε εθνικό, όσο και σε ευρωπαϊκό επίπεδο, φέρεται να έδωσαν τέλος στις όποιες σκέψεις της διοίκησης της Cosmote να αξιοποιήσει την κινεζική εταιρεία, είτε μερικώς είτε αποκλειστικά.

 

Πάντως, αμφότερες οι επιχειρήσεις Nokia και Huawei που μένουν εκτός του νέου συμβολαίου της Cosmote, συνιστούν ήδη προμηθευτές του αποκαλούμενο δικτύου «κορμού» (core network) της εταιρείας. Ακόμα, σε εξοπλισμό της Huawei βασίζεται το μεγαλύτερο μέρος του δικτύου σταθερής στη μητρική εταιρεία ΟΤΕ Α.Ε., ειδικά σε ό,τι αφορά τις ευρυζωνικές υπηρεσίες.

 

Οσον αφορά το δίκτυο «κορμού», η Cosmote αναμένεται να ξεκινήσει διαγωνιστική διαδικασία για τον εκσυγχρονισμό του, αμέσως μετά την αλλαγή του χρόνου. Ωστόσο, παρόλο που το δίκτυο αυτό είναι σημαντικότερο σε θέματα ασφάλειας των επικοινωνιών, έχει πολύ μικρότερο οικονομικό αντικείμενο. Συνήθως, αντιστοιχεί στο 10% έως 20% της αξίας ενός δικτύου κινητής τηλεφωνίας, με το υπόλοιπο 80%-90% να αφορά στο «ακραίο» ραδιοδίκτυο.

 

Το νέο συμβόλαιο για το ραδιοδίκτυο της Cosmote, που αναμένεται να υπογραφεί στις αρχές του έτους, θα περιλάβει τόσο εξοπλισμό ραδιοδικτύου 4ης όσο και 5ης γενιάς. Πρακτικά, η Cosmote με τη σύμβαση αυτή, πρώτον, θα προετοιμαστεί για την εισαγωγή της νέας τεχνολογίας 5ης γενιάς, και σε δεύτερη φάση, μετά την παραχώρηση των αδειών κινητής 5G που αναμένεται να λάβει χώρα στο τέλος του 2020 ή το αργότερο αρχές 2021, θα περιλάβει παραδόσεις εξοπλισμού 5G.

 

Αντίστοιχο συμβόλαιο αναμένεται να υπογράψει μέσα στο 2020 και η Vodafone, ενώ ακόμη δεν έχει εκκινήσει αντίστοιχη διαδικασία η Wind Hellas. Η Vodafone ξεκίνησε τον περασμένο Οκτώβριο πανευρωπαϊκή διαδικασία προμήθειας εξοπλισμού 5G για 14 χώρες, στις οποίες συμπεριλαμβάνεται η Ελλάδα.

Edited by scream
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Τι έγινε πάλι;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάθος συναγερμός παιδιά. Απλά επειδή έκανα αλλαγή προγράμματος ήθελε end wificall και ξανά SMS για ενεργοποίηση για να δουλέψει! Σορρυ και πάλι
Link to comment
Share on other sites

Αλλαζει ο εξοπλισμος των σταθμων απο Nokia σε Ericsson και στην υπόλοιπη Ελλάδα.

Μέχρι τωρα Ericsson υπηρχε στην Β.Ελλαδα και σε καποια νησιά.

 

Έχει αρχίσει ήδη το swap? :wacko:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν ξεκίνησαν ,μάλλον από καλοκαίρι θα πιάσουν,.

Μέχρι Χίο τωρα είναι Ericsson, από εκεί και κάτω ακόμα είναι Nokia .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα!

Μπορεί κάποιος με σιγουριά να μου πει ποιες μπάντες (συχνότητες) 2G,3G,4G χρησιμοποιεί η cosmote; Δηλαδή όλες τις μπάντες.. Έψαξα λίγο, αλλά αλλού λέει άλλα, αλλού άλλα.. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Μπορεί κάποιος με σιγουριά να μου πει ποιες μπάντες (συχνότητες) 2G,3G,4G χρησιμοποιεί η cosmote; Δηλαδή όλες τις μπάντες.. Έψαξα λίγο, αλλά αλλού λέει άλλα, αλλού άλλα.. Ευχαριστώ!

 

Όλες τις ίδιες χρησιμοποιούν στην Ελλάδα. Κάτι που δεν αναφέρεται παρακάτω, είναι ότι σε μερικά χωριά η Cosmote έχει και 3G από τα 900 MHz (B8).

 

https://www.frequencycheck.com/carriers/cosmote-greece

Link to comment
Share on other sites

Όλες τις ίδιες χρησιμοποιούν στην Ελλάδα. Κάτι που δεν αναφέρεται παρακάτω, είναι ότι σε μερικά χωριά η Cosmote έχει και 3G από τα 900 MHz (B8).

 

https://www.frequencycheck.com/carriers/cosmote-greece

Ευχαριστώ πολύ.Θελω να δοκιμάσω κάτι.Ειπε κάποιος σε ενα forum οτι με την εφαρμογή signal guru (root), μπορείς να απενεργοποιήσεις τις "άχρηστες μπάντες" Αυτό λοιπόν έκανα.Αρα με cosmote είμαι οκ;

 

5257777cdcf383841ecc97998dbde1d9.jpg0622c65062d52519f5c8de4e04faf4fc.jpg729844d1e5fd04202cee462a76cb9e91.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και τι νόημα έχει αυτό που έκανες; Δεν θα δεις καμιά διαφορά απολύτως...

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Και τι νόημα έχει αυτό που έκανες; Δεν θα δεις καμιά διαφορά απολύτως...

 

Sent from my Galaxy S10e

 

Έχει διαφορα. Όταν μιλάμε για Band Combo σε συνδυασμό με ΜIΜΟ. Κάποιες συσκευές υποστηρίζουν μονο σε κάποιους συνδυασμούς ΜIΜΟ.

Βεβαια δε ξέρω ο φίλος παραπάνω το έκανε για αυτό.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έλα βρε Μιχάλη, σιγά μην αλλάξει κάτι με αυτό. Προσωπικά παίζοντας με το συγκεκριμένο πρόγραμμα, να μου δημιουργηθεί κάποια δυσλειτουργία ή ακόμη και να κολλήσει η συσκευή το έχω πετύχει, τίποτα άλλο.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Έχει διαφορα. Όταν μιλάμε για Band Combo σε συνδυασμό με ΜIΜΟ. Κάποιες συσκευές υποστηρίζουν μονο σε κάποιους συνδυασμούς ΜIΜΟ.

Βεβαια δε ξέρω ο φίλος παραπάνω το έκανε για αυτό.

 

Σε Cosmote/Ericsson δεν υπάρχει διαφορά, κάνει band filtering το δίκτυο. Σε Cosmote/Nokia _ΙΣΩΣ_ με πολύ καινούργια συσκευή να κάνει 4CA με τα 10 επιπλέον MHz B7 στις 3 κεραίες που τα έχει ενεργοποιήσει στο NSN κομμάτι :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως είχα απενεργοποιήσει την band 3 γιατί το κινητό μου δεν έκανε CA και διάλεγε εκείνη επειδή είχε καλύτερο σήμα, ενώ η band 7 ήταν πιο γρήγορη. Τέλος πάντων, δεν θα μάθουμε ποτέ :p
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως είχα απενεργοποιήσει την band 3 γιατί το κινητό μου δεν έκανε CA και διάλεγε εκείνη επειδή είχε καλύτερο σήμα, ενώ η band 7 ήταν πιο γρήγορη. Τέλος πάντων, δεν θα μάθουμε ποτέ :p

 

Ναι, οκ, χωρίς CA έχεις δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μήπως παρατήρησε κανείς άλλος πρόβλημα με 4G στην περιοχή της Νεας Κρήνης, Καλαμαριά στην ανατολική Θεσσαλονίκη; Από χθές δεν έχω καθόλου 4G και ουσιαστικά ελάχιστο σήμα για κλήσεις (μια μπάρα βλέπω και στις δυο συσκευές που έχω). Το πρόβλημα το παρατηρώ και σε εσωτερικό χώρο και έξω σε σημεία που μέχρι χθες το σήμα ήταν καλό.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως παρατήρησε κανείς άλλος πρόβλημα με 4G στην περιοχή της Νεας Κρήνης, Καλαμαριά στην ανατολική Θεσσαλονίκη; Από χθές δεν έχω καθόλου 4G και ουσιαστικά ελάχιστο σήμα για κλήσεις (μια μπάρα βλέπω και στις δυο συσκευές που έχω). Το πρόβλημα το παρατηρώ και σε εσωτερικό χώρο και έξω σε σημεία που μέχρι χθες το σήμα ήταν καλό.

Εγώ μια ή δύο μέρες, δεν θυμάμαι ακριβώς, πριν από σένα δεν είχα καν δίκτυο για πάνω από μισή ώρα τουλάχιστον στην περιοχή Βούλγαρη! Από 4G κατέβηκε σε H και μετά δίκτυο X. Λες και είχα ενεργοποιήσει το flight mode! Μετά ήρθε κανονικά το 4G ξανά.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μια ή δύο μέρες, δεν θυμάμαι ακριβώς, πριν από σένα δεν είχα καν δίκτυο για πάνω από μισή ώρα τουλάχιστον στην περιοχή Βούλγαρη! Από 4G κατέβηκε σε H και μετά δίκτυο X. Λες και είχα ενεργοποιήσει το flight mode! Μετά ήρθε κανονικά το 4G ξανά.

 

Σ'ευχαριστώ αλλά σε μένα είναι η 3η ημέρα χωρίς 4G και ελάχιστο edge που χάνεται και έρχεται. Τηλεφώνησα προχθές για να δηλώσω βλάβη δικτύου και μου είπαν πως είναι ενήμεροι για κάποιο πρόβλημα στην περιοχή ωστόσο ακόμα δεν έχει διορθωθεί.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορουμε να δουμε καπου,

τις τρεχουσες εργασιες για αναβαθμισεις δικτυου,

επιγειου ή ότι άλλο σχετικο,

στα δικτυα της cosmote σε διαφορες πολεις και περιοχες;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...