Jump to content

Ενημέρωση για κάλυψη και βελτιώσεις / προβλήματα δικτύου


kinitoneidimonas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ πάντως όταν είχα το Mi A3 οι ταχύτητες σε 4G ήταν εμφανώς υποδεέστερες από τις άλλες μου συσκευές.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.

Χωρίς να είμαι ειδικός, δε νομίζω ότι είναι θέμα xiaomi.

Τα τελευταία χρόνια κινούμαι μόνο σε αυτά και ποτέ δεν είχα πρόβλημα, με εξαίρεση τον τελευταίο χρόνο όπως προανέφερα.

Άλλωστε υπάρχουν στην οικογένεια ένα Huawei κι ένα Samsung ακόμα.

Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και με αυτά.

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Το mi a3 δεν κάνει ca, ίσως για αυτό.

Στην βόρεια Ελλάδα πάντως είτε με απλό 4G, είτε με 3CA βλέπω την ίδια κατάσταση. Αν με το απλό έπιανε 10/5, με 3CA στην καλύτερη πιάνει 50/5.

Όταν η περιοχή έχει θέμα (είτε κάλυψης, είτε υπερφόρτωσης), ό,τι συσκευή και να έχεις θα καταλάβεις το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά σε όσα σημεία δεν έχει πρόβλημα, η διαφορά είναι απλά τεράστια. Πολλά xiaomi δεν κάνουν ca, γνωστό αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση;

Σε μία εταιρεία, όταν κάτι δεν πάει καλά, φταίνε οι συσκευές.

Σε μία άλλη εταιρεία, όταν κάτι δεν πάει καλά, φταίει η εταιρεία.

Γιατί αυτό;

Καλημέρα

 

Αυτό ακριβώς. Σε μπλε και κόκκινη φταίνε τα δίκτυα! Στην πράσινη η συσκευή. Πλέον έχει καταντήσει μια διασκεδαστική ειρωνεία.

 

----- προσθήκη μηνύματος 64 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι, αλλά σε όσα σημεία δεν έχει πρόβλημα, η διαφορά είναι απλά τεράστια. Πολλά xiaomi δεν κάνουν ca, γνωστό αυτό.

 

Θα συμφωνήσω Μάρκ, αλλά και το να το πάνε κάποιοι στο άλλο άκρο, καταντά γραφικό.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις, το ένα δεν αποκλείει το άλλο. Αν μπορούσες να επιβεβαιώσεις πως όλα τα δίκτυα είναι στημένα τεχνικά με τον ίδιο τρόπο, ναι θα μιλούσαμε για μεροληψία σε αυτήν την γνώμη που αναφέρεις.

Προσωπικά έχω την εξής άποψη. Καλώς ή κακώς, το 2020 τα δίκτυα έχουν βελτιωθεί τόσο που μια καλή συσκευή τα εκμεταλλεύεται και μπορεί να κάνει τη διαφορά σε σχέση με κάτι που δεν πιάνει 4G+, ιδιαίτερα σε σημεία με πολλούς συνδρομητές. Από εκεί και πέρα, αν φταίει το δίκτυο, πάλι με την κατάλληλη συσκευή μπορείς εύκολα να το διαπιστώσεις. Ευτυχώς δουλεύω στο τηλέφωνα που εκτός του ότι πιάνουν 4G+ σου παρέχουν πολύ εύκολα πληροφορίες για το δίκτυο. Αν δω ότι δεν έχει αρκετό φάσμα, ή ένταση του σήματος είναι χάλια, είναι προφανές ότι φταίει το δίκτυο.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

c0d64bb513e39b4ba20146ffd530dfc2.jpg

75fbd73155802c7325665b4c5225bcf6.jpg

 

 

Στο Huawei της γυναίκας μου το σήμα ειναι 2/5

 

Και αυτά μεσα στην πόλη χωρις ιδιαιτερα φυσικα εμποδια.Θεα απο Σούδα και ολα τα Λευκά Όρη.

Voda wind έχουν παντου σήμα φουλ στην πόλη και γύρω εκτος απο καποια σημεια στο Ακρωτήρι.

 

d84afaa1d7066029169dbc05c6a10171.jpg

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

c0d64bb513e39b4ba20146ffd530dfc2.jpg

75fbd73155802c7325665b4c5225bcf6.jpg

 

 

Στο Huawei της γυναίκας μου το σήμα ειναι 2/5

 

Και αυτά μεσα στην πόλη χωρις ιδιαιτερα φυσικα εμποδια.Θεα απο Σούδα και ολα τα Λευκά Όρη.

Voda wind έχουν παντου σήμα φουλ στην πόλη και γύρω εκτος απο καποια σημεια στο Ακρωτήρι.

 

d84afaa1d7066029169dbc05c6a10171.jpg

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Αν όντως οι άλλες καλύπτουν από τα βουνά τότε το λάθος είναι δικό τους. Η ένδειξη του σήματος διαφέρει από τηλέφωνο σε τηλέφωνο. Τα Sony δείχνουν την ποιότητα του σήματος ας πούμε. Τα Samsung την ένταση.

Θεωρώ ότι απλά δεν υπάρχει σταθμός κοντά σου. Όχι πως πρέπει να καλύψει από το βουνό. 2020 είμαστε, όχι 1993.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν όντως οι άλλες καλύπτουν από τα βουνά τότε το λάθος είναι δικό τους. Η ένδειξη του σήματος διαφέρει από τηλέφωνο σε τηλέφωνο. Τα Sony δείχνουν την ποιότητα του σήματος ας πούμε. Τα Samsung την ένταση.

Θεωρώ ότι απλά δεν υπάρχει σταθμός κοντά σου. Όχι πως πρέπει να καλύψει από το βουνό. 2020 είμαστε, όχι 1993.

 

 

Οχι δεν εννοούσα οτι πρέπει να καλυφτεί το σήμα απο το βουνό.Τον θέμα είναι δεν μένω σε κανα βουνό και οτι γενικά υπάρχει κακή καλυψη στην πόλη.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς. Σε μπλε και κόκκινη φταίνε τα δίκτυα! Στην πράσινη η συσκευή. Πλέον έχει καταντήσει μια διασκεδαστική ειρωνεία.

 

----- προσθήκη μηνύματος 64 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Θα συμφωνήσω Μάρκ, αλλά και το να το πάνε κάποιοι στο άλλο άκρο, καταντά γραφικό.

 

Αυτοί οι κάποιοι δεν είναι άσχετοι όμως. Πάρτο όπως θες.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί οι κάποιοι δεν είναι άσχετοι όμως. Πάρτο όπως θες.

 

Μάλλον έχεις τη μύγα Μιχάλη. Συνέχισε την "αντικειμενική" υποστήριξή σου στην COSMOTE και επέτρεψε στους υπόλοιπους από εμάς να έχουμε συγκεκριμένη άποψη για τα δίκτυα συνολικά στην Ελληνική επικράτεια.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει.

Καλή καρδιά.

Δόξα τω Θεώ, υπάρχουν επιλογές και πέρα από τα υπερτελεια δίκτυα, με τις οποίες κάνεις και οικονομία εκτός των άλλων.

Και ο νοων νοείτω.

Τόση τελειότητα, μερικοί δεν την αντέχουν και έχουν πάει αλλού.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν βλέπετε την τεχνολογική υπεροχή της Cosmote σε όλους τους τομείς και τις βαρβάτες επενδύσεις στο δίκτυο;

Δεν είναι η μόνη που επενδύει, αλλά επενδύει ΠΟΛΥ και στις περισσότερες των περιπτώσεων οι διαφορές υπέρ της είναι αρκετά μεγάλες.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο αυτό και άλλο η μονομέρεια στις απόψεις.

Ο ilovemetal έχει απόλυτο δίκιο και αυτά που γράφει είναι σαφή.

Επίσης, επενδύσεις κάνουν και οι άλλοι.

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχεις τη μύγα Μιχάλη. Συνέχισε την "αντικειμενική" υποστήριξή σου στην COSMOTE και επέτρεψε στους υπόλοιπους από εμάς να έχουμε συγκεκριμένη άποψη για τα δίκτυα συνολικά στην Ελληνική επικράτεια.

 

Δεν υπάρχει υποστήριξη. Αναγνώριση τεχνολογικής υπεροχής λέγεται. Όπως κάνω στη Swisscom, στην Telia, στη Verizon, στη Vodafone NL, στην Telenor Norway, στη CMCC...

 

Θεωρώ ότι όλες έχουν κάνει βήματα μπροστά (ειδικά η Vodafone Greece) και ελπίζω να συνεχίσει. Συγγνώμη αν βλέπω το καλύτερο όμως δε μπορώ να μη το δω :)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει υποστήριξη. Αναγνώριση τεχνολογικής υπεροχής λέγεται. Όπως κάνω στη Swisscom, στην Telia, στη Verizon, στη Vodafone NL, στην Telenor Norway, στη CMCC...

 

Θεωρώ ότι όλες έχουν κάνει βήματα μπροστά (ειδικά η Vodafone Greece) και ελπίζω να συνεχίσει. Συγγνώμη αν βλέπω το καλύτερο όμως δε μπορώ να μη το δω :)

 

Εγώ σ' εμπιστεύομαι πάντως και είσαι από αυτούς που μας έχουν βοηθήσει πολύ να κατανοήσουμε μερικά πράγματα.

 

Στην εξέλιξη του εξοπλισμού της Ericsson που άρχισε να βάζει η Cosmote, έχεις συμμετάσχει κι εσύ; Μου φαίνεται λογικό να είσαι ενθουσιασμενος. Φυσικά ισχύει και η τεχνολογική υπεροχή που λες.

 

Αλλά εννοείται ότι και η Cosmote έχει κάποια προβλήματα και δεν φταίνε οι συσκευές γι αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν βλέπετε την τεχνολογική υπεροχή της Cosmote σε όλους τους τομείς και τις βαρβάτες επενδύσεις στο δίκτυο;

Δεν είναι η μόνη που επενδύει, αλλά επενδύει ΠΟΛΥ και στις περισσότερες των περιπτώσεων οι διαφορές υπέρ της είναι αρκετά μεγάλες.

 

 

Πιθανότατα έχει ξεχάσει την Κρήτη στις βαρβάτες επενδύσεις με 7-8 εκ τουριστες ετησίως..

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν βλέπετε την τεχνολογική υπεροχή της Cosmote σε όλους τους τομείς και τις βαρβάτες επενδύσεις στο δίκτυο;

Δεν είναι η μόνη που επενδύει, αλλά επενδύει ΠΟΛΥ και στις περισσότερες των περιπτώσεων οι διαφορές υπέρ της είναι αρκετά μεγάλες.

 

Δεν είναι ορθό να συνεχιστεί η συζήτηση, εξαντλήθηκε το θέμα. Όχι δεν την βλέπουμε, μιας και οι υπόλοιπες δύο έχουν κάνει αρκετά βήματα μπροστά, με την πράσινη να έχει σοβαρά θέματα χωρητικότητας.

 

Όπως είπε και ο αξιότιμος φίλος p_k καλή καρδιά.

 

Την καλημέρα μου και πάντα φιλικά εννοείται.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα έχει ξεχάσει την Κρήτη στις βαρβάτες επενδύσεις με 7-8 εκ τουριστες ετησίως..

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

 

Δηλαδή η κοσμοτε έπρεπε να κάνει αναβάθμιση σε ένα μήνα τη στιγμή που οι άλλοι έκαναν τέσσερα χρόνια;

Όταν ένας πάροχος κάνει επένδυση θα φανεί σε κάμποσο καιρό το αποτέλεσμα. Και δεν είναι τόσο χάλια το δίκτυο σε όλη την Κρήτη φαντάζομαι. Ούτε καν σε όλα τα Χανιά φαντάζομαι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ σ' εμπιστεύομαι πάντως και είσαι από αυτούς που μας έχουν βοηθήσει πολύ να κατανοήσουμε μερικά πράγματα.

 

Στην εξέλιξη του εξοπλισμού της Ericsson που άρχισε να βάζει η Cosmote, έχεις συμμετάσχει κι εσύ; Μου φαίνεται λογικό να είσαι ενθουσιασμενος. Φυσικά ισχύει και η τεχνολογική υπεροχή που λες.

 

Αλλά εννοείται ότι και η Cosmote έχει κάποια προβλήματα και δεν φταίνε οι συσκευές γι αυτά...

 

Δεν έχω καμία σχέση με αυτή την αναβάθμιση. Η Ericsson Greece είναι σε εντελώς διαφορετικό organization. Βέβαια έχει την πλάκα του να βλέπεις προϊόντα που έχεις συμμετάσχει και εσύ στο development. Αλλά τα προϊόντα που αναπτύσσει το τμήμα που δουλεύω είναι διαθέσιμα μόνο σε ΗΠΑ, Ιαπωνία, Κορέα και Κίνα.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πεσμενες ταχύτητες.. Πέρσι τέτοια εποχή δύσκολα έπεφτε κάτω από 100 και είχαμε και πολύ κόσμο.. Τώρα είναι 10 νοματαιοι όλοι και όλοι.. Ασπροβαλτα Θεσσαλονίκης (p30pro) 082dc4a380b2716df975fd3dacab77ba.jpg

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Με δύο γραμμές 4G στη Περαία Θεσσαλονίκης μέσα στο σπίτι που δεν έχει και το καλύτερο σήμα!

50100394647_6eac4b63de_z.jpg

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπέρα, προχτές ενεργοποιήθηκε η 100 άρα στον ΟΤΕ. Ο τεχνικός μου είπε ότι έχω προφίλ 110 και μέτρησε στο μηχάνημα 106. Εγώ στο speedtest δεν μετράω παραπάνω από 83. Το ρούτερ συχρονιζει στα 96. Ο προηγούμενος πάροχος wind είχα μετρησει μέχρι 94. Γινεται η wind να δίνει μεγαλύτερη ταχύτητα από τον ΟΤΕ που είναι δικό του το καφαο? Είναι επίσης λογικό το ρούτερ να συχρονιζει 96 και εγώ στον υπολογιστή ενσύρματα να μετράω 83? Τι μπορεί να συμβαίνει?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, προχτές ενεργοποιήθηκε η 100 άρα στον ΟΤΕ. Ο τεχνικός μου είπε ότι έχω προφίλ 110 και μέτρησε στο μηχάνημα 106. Εγώ στο speedtest δεν μετράω παραπάνω από 83. Το ρούτερ συχρονιζει στα 96. Ο προηγούμενος πάροχος wind είχα μετρησει μέχρι 94. Γινεται η wind να δίνει μεγαλύτερη ταχύτητα από τον ΟΤΕ που είναι δικό του το καφαο? Είναι επίσης λογικό το ρούτερ να συχρονιζει 96 και εγώ στον υπολογιστή ενσύρματα να μετράω 83? Τι μπορεί να συμβαίνει?

 

Ρώτα εδώ καλύτερα. Αυτό το θέμα που βρισκόμαστε είναι για κινητή. ;)

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=80550&page=340

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γιατί η κοτε έχει τόσο κακό ήχο στις κλήσεις; οχι πάντα αλλα στις περισσότερες περιπτώσεις θυμίζει ασύρματο, walkie talkie. Σταμάτα να μιλάς να μιλήσω εγώ. Ρομποτικός τελείως.

Ειδικά με volte δίνει ρεσιτάλ!

Στάλθηκε από το STK-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάντα έτσι δεν ήταν; Λόγω υπερφόρτωσης και συμπίεσης χαλάει η ποιότητα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...