Jump to content

Ενημέρωση για κάλυψη και βελτιώσεις / προβλήματα δικτύου


kinitoneidimonas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αργοστολι Κεφαλλονιας τα ιδια,κλησεις σε μηνυμα εχω μερικες φορες.Προχθες επεσαν τα δεδομενα κατα τις 11-12 το βραδυ.

Τις τελευταιες μερες εχει φρικη

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Αργοστολι Κεφαλλονιας τα ιδια,κλησεις σε μηνυμα εχω μερικες φορες.Προχθες επεσαν τα δεδομενα κατα τις 11-12 το βραδυ.

Τις τελευταιες μερες εχει φρικη

 

 

Όπως έγραψα και προηγουμένως αυτό με τις χαμένες κλήσεις που ερχόταν με μήνυμα το είχα πολύ συχνά πριν λίγες ημέρες όταν ανέβηκα Ξάνθη - Κομοτηνή όπως και πτώση από 4g σε 2g οπού δεν μπορούσα να χρησιμοποιήσω δεδομένα την ώρα που μιλούσα. Όπως ρώτησα και ντόπιους που χρησιμοποιούν αποκλειστικά το δίκτυο εδώ και κάποιους μήνες συμβαίνει. Όπως και η απόδοση του δικτύου 4G έχει επηρεαστεί ιδιαίτερα στην Ξάνθη. Η εταιρία είναι ενήμερη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πάλι είχε θέμα στην Αλεξανδρούπολη πριν λίγες μέρες, αυτό με τις κλήσεις σε 2G γενικά το κάνει σε όλα τα βόρεια, μόνο στα κέντρα καλεί σε 3G.

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

Από ταχύτητα τι έλεγε είχε πτώση όπως Ξάνθη και Κομοτηνή ;

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Όταν γίνεται κάτι στην Cosmote υπολειτουργούν όλα, νομίζω πως δεν είχε θέμα στα δεδομένα αλλά δεν μέτρησα καθόλου ταχύτητες εκείνη την μέρα.

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, και εγω βλεπω προβλήματα δυστυχως και όχι μονο για 4G.

Και φυσικα στην περιοχη Τυμβου Μαραθωνα ακομα να φτιαξουν τις κεραιες στο ομονυμο Α/Κ τα σηματα σε καποια αποσταση 1χλμ-1.5χλμ περιπου είναι πολύ χαλια σε εσωτερικους χωρους ακομα και σε 3G.

Τον Αυγουστο ειχα ενημερωσει ειπαν ότι εκαναν αλλαγες δεν βλεπω ουδεμια βελτιωση….

ευτυχως που βαζω τωρα σταθερο γιατι το ιντερνετ από το κινητο δεν παλευεται εκει περα.

Εκτος αν την βγαζω ολη μερα στην παραλια….που πιανει από άλλες κεραιες!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στην παρέα.Εχω ένα xiaomi Redmi 4 Prime με έλλειψη μπάντας B20 με cosmote. αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι,αν αξίζει να πειραματιστω με την αλλαγή baseband.(modem).το κινητό δουλεύει άψογα,απλως μερικές φορές σε ταξίδια πχ σε κίνηση,μένει μονο σε 2g.Ξέρει κάποιος να με καθοδηγήσει;Δεν εχω ασχοληθεί καθόλου με αυτό το κομμάτι.Απλως βλέπω τωρα βγηκε το v52 modem και κάποιοι λένε οτι είναι καλύτερο (τουλαχ. στη Ρωσία)Τώρα είμαι στο v47.Υπάρχουν π.χ πίνακες να δω;Πανε με τα νούμερα και τη χώρα αυτά ώστε να προσέξω κάτι;Πχ άλλα για Ευρώπη άλλα για Ασία;δεν εχω ιδέα..Το μονο που ξέρω είναι ότι το κινητό μου σχεδιάστηκε αποκλειστικά για κυκλοφορία στην Κίνα.Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Οχι,το κινητό μου δε την έχει..Απλως στην ουσία να το θέσω αλλιώς..Η αλλαγή modem στο κινητό παίζει ρόλο και στο πως πιάνει σήμα;εναλλαγές κλπ...Η απλώς κάνει το σήμα πιο δυνατό,το wifi πιο οικονομικό κλπ..;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δε παλεύεται το θέμα με τις κλήσεις σε άσχετα μέρη σε όλη τη Θεσσαλονίκη σε 2g-3g-4g (volte) κλήσεις σε μηνύματα και στις μισές ο ένας συνομιλητής δεν ακούει τίποτα ενώ ο άλλος τον ακούει κανονικά. Εποχές 2012?!

 

Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονίκη εδώ και πολύ καιρό η Cosmote είναι πολύ χάλια. Ειδικά στο κέντρο και στα δυτικά. Ανατολικά παλεύεται η κατάσταση. Volte εμένα πολλές φορές δεν κάνει καν κλήση. Το κλείνω το Volte και έτσι στη συνέχεια κάνω κανονικά κλήση. Με λίγα λόγια για να δουλέψει το Volte πρέπει να πετύχεις πολύ καλό σήμα.
Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα με το volte έχετε και όσοι δεν το έχετε ενεργοποιήσει με πατέντα κλπ και το χρησιμοποιειτε σε συμβατή συσκευή αγορασμενη από κατάστημα cosmote κλπ? Εμένα δεν έχει παρουσιάσει σε καμία στιγμή και πουθενά πρόβλημα και βγαίνουν κανονικά οι κλήσεις με 4g όσο και με WiFi calling όταν το τεσταρω από περιέργεια
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κατα 99% εχω εντοπίσει το πρόβλημα!Εν ολίγοις λένε είναι λόγω παρέμβασης μου QCN μου απο Κινέζους retailers!Το προβλημα-λύση είναι αυτό.όποιος επαγγελματίας απο Θεσσαλονίκη ασχολειται με αυτά,ας επικοινωνήσει μαζί μου!!Ευχαριστώ.(φυσικά με αμοιβή)

https://xiaomi.eu/community/threads/solve-problem-with-4g-lte-sim1-redmi-phones.33900/

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! να ρωτησω κατι, στο εξοχικο εβαλα γραμμη ADSL την Παρασκευη, εκει το σημα αποδεδειγμένα εχει μεγαλο πρόβλημα στο σπιτι ακομα και το 3G, μονο αν γυρισεις το κινητο σε 2G μιλας καλα.

Αυτή την συσκευή το τελειο σημα πως το λενε την δινουν δωρεαν? εχω μιλησει πολλες φορες με Cosmote και είναι αποδεδειγμενο ότι υπαρχει μεγαλο πρόβλημα με το σημα εκει περα.

Ενταξει αμα βγεις εξω αλλα αμα είναι και χειμωνας αντε μιλα εξω στην υγρασια παρεα με τα ζωιφια (νυχτεριδες, αραχνες, κουκουβάγιες, αρουραίους και πολλα αλλα ακομα….).:lol:

Το κινητο μου μαλλον δεν υποστηριζει VOWIFI οσο και να εψαξα δεν βρηκα κατι, εχω Xiaomi mi max 2.

Link to comment
Share on other sites

Το τέλειο σήμα δεν υπάρχει πλέον,το αντικατέστησε το WiFi calling αλλά η συσκευή σου δεν είναι συμβατή με την υπηρεσία,κανένα Xiaomi δεν ειναι
Link to comment
Share on other sites

Το τέλειο σήμα δεν υπάρχει πλέον,το αντικατέστησε το WiFi calling αλλά η συσκευή σου δεν είναι συμβατή με την υπηρεσία,κανένα Xiaomi δεν ειναι

 

α ναι? δεν το ηξερα ότι καταργηθηκε! δεν εχω ρωτησει γιαυτο γιατι πριν δεν ειχα γραμμη!

αρα αμα θελουμε να εχουμε σημα καλο, μονο τοπικος αναμεταδότης στις αντιστοιχες συχνότητες.

Εχω ηδη μιλησει στην COSMOTE γιαυτο και μου ειπαν ότι μπορω να βαλω ότι θελω του εμποριου ελευθερα, αρκει να προσεξω τις συχνότητες για να δουλευει σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονίκη εδώ και πολύ καιρό η Cosmote είναι πολύ χάλια. Ειδικά στο κέντρο και στα δυτικά. Ανατολικά παλεύεται η κατάσταση. Volte εμένα πολλές φορές δεν κάνει καν κλήση. Το κλείνω το Volte και έτσι στη συνέχεια κάνω κανονικά κλήση. Με λίγα λόγια για να δουλέψει το Volte πρέπει να πετύχεις πολύ καλό σήμα.

 

Θεσσαλονικη Κεντρο και Ανατολικα εχει θεμα...

Με VoLTE ειδικα ειναι χαλια.

Το ιδιο και στο Αργοστολι στη Κεφαλλονια οπου βρισκομαι λογω σπουδων.

Το VoLTE ειναι προβληματικο,ενω η 2η και η 3η γενια λειτουργει καλα.

Σε ψηλο σημειο ομως του Αργοστολιου δουλευε κανονικα,στο σπιτι μου οχι.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! να ρωτησω κατι, στο εξοχικο εβαλα γραμμη ADSL την Παρασκευη, εκει το σημα αποδεδειγμένα εχει μεγαλο πρόβλημα στο σπιτι ακομα και το 3G, μονο αν γυρισεις το κινητο σε 2G μιλας καλα.

Αυτή την συσκευή το τελειο σημα πως το λενε την δινουν δωρεαν? εχω μιλησει πολλες φορες με Cosmote και είναι αποδεδειγμενο ότι υπαρχει μεγαλο πρόβλημα με το σημα εκει περα.

Ενταξει αμα βγεις εξω αλλα αμα είναι και χειμωνας αντε μιλα εξω στην υγρασια παρεα με τα ζωιφια (νυχτεριδες, αραχνες, κουκουβάγιες, αρουραίους και πολλα αλλα ακομα….).:lol:

Το κινητο μου μαλλον δεν υποστηριζει VOWIFI οσο και να εψαξα δεν βρηκα κατι, εχω Xiaomi mi max 2.

 

σε τι περιοχη εισαι; . καλα το κοσμοτε τελειο σημα το σταματησαν ; δεν παει καλα ο κοσμος. δηλαδη να σε αναγκαζουνε να παρεις καινουργια συσκευη με volte ; .

επισης μια λυση ειναι να βρεις ενα σημειο πχ παραθυρο που εχει σημα το κινητο και με ενα bluetooth handset να μιλας βαζωντας το κινητο εκει.

ενα αλλο ειναι το voice box εγω ειχα παρει ενα της vodafone μεταχειρισμενο με 15 ευρω ενα sagem και ειχα βγαλει το πιν και ειχα συνδεσει επανω του ολα τα τηλεφωνα του σπιτιου και ενα ασυρματο, εξαλλου δεν ειχα σταθερο τηλεφωνο στο σπιτι οποτε με βολευε μονο για κλησεις για τιποτα αλλο, ιντερνετ επρεπε βαλω την καρτα σημ στο κινητο , το σπαστικο ητανε επισης οτι επρεπε να βγαλω το πιν και να βαλω φραγη εισερχομνων μυνημαων διοτι χανοντουσαν τα μυνηματα. επρεπε απο την αρχη να ειχα αλλο νουμερο και να μην εβγαζα και εβαζα σημ.

με τα πηρα ενα αναμεταδοτη 3g και ενω το ειχα βαλει στο παραθυρο στο 2 οροφο , και μου εδινε σημα, ητανε οριακο για μισο δωματιο , το πουλησα μετα και αυτος που το πηρε το ευχαριστηθηκε εγω δεν το ειχα εγκαταστησει σταθερα καπου και αυτο επρεπε να ειχα κανει , 150 ευρω το ειχα παρει απο το Μαρουσι.

παντως μετα μπηκε κεραια και σταματησα να το δουλευω και ολα αυτα στην Κηφισια Αττικης.

εσυ παντως που εχεις ιντερνετ στο σπιτι και σταθερο τηλεφωνο , πιστευω οτι καλυτερα βολευει ενα bluetooth handset και να βρεις ενα σημειο που πιανει και να βαζεις εκει το κινητο σου.

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, μιλαω για τον Τυμβο Μαραθωνα αλλα το προβλημα ειναι μεσα στο σπιτι, γιατι για περιεργο λογο μεσα στο σπιτι αλλα και εξω σε καποια σημεια πιανω πανω απο το ομονυμο ΑΚ και εκει ειναι μαπα οι κεραιες που εχει πανω.

αν παω στο αμπελι πιανω απο γειτονικο βουνο και εχει πολυ καλες κεραιες και εχω 4G και βαραει 65αρια και βαλε με το mi max 2.

Exω μιλησει με τεχνικους COSMOTE τον Αυγουστο για τις κεραιες εκει και ειχαν πει οτι ειχαν προβλημα, 2 φορες μου ειπαν οτι εφτιαξαν και με καλουσαν για δοκιμες αλλα παλι δεν εχω σημα μεσα στο σπιτι εκτος απο 2G, και μιλαμε για ισογειο με κεραμοσκεπη και ξυλα στην οροφη και ενα καρο παραθυρα δεν ειμαστε θωρακισμενοι ελεος δλδ....

με την Wind και Vodafone πως πιανει απο το ιδιο βουνο μια χαρα? και με 4G MEΣΑ στο σπιτι στην 1800αρα!

Ξερω το βουνο εχω παει εχουμε και εμεις εκει περα κεραιες ασυρματες wifi και ξερω ολες τις κεραιες πανω ποιανου ειναι η καθεμια.

 

Οποτε και προταθηκε και απο την ιδια οτι μπορω να βαλω δικο μου τοπικο αναμεταδοτη με εξωτερικη κεραια.

Δλδ να πιασω απο το βουνο και να κανω τοπικη αναμεταδοση για το σπιτι.

 

Το τελειο σημα εμαθα οτι εχει καταργηθει γιατι τωρα εχει τις τεχνολογιες VOLTE και VOWIFI που ομως δεν υποστηριζονται απο το κινητο μου.

 

δλδ κατι τετοιο λεω https://www.banggood.com/Dual-Band-Phone-Signal-Amplifier-Repeater-2G-3G-4G-Mobile-Signal-Booster-CDMA-GSM-DCS-p-1382413.html?rmmds=search&ID=514801&cur_warehouse=CN

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, μιλαω για τον Τυμβο Μαραθωνα αλλα το προβλημα ειναι μεσα στο σπιτι, γιατι για περιεργο λογο μεσα στο σπιτι αλλα και εξω σε καποια σημεια πιανω πανω απο το ομονυμο ΑΚ και εκει ειναι μαπα οι κεραιες που εχει πανω.

αν παω στο αμπελι πιανω απο γειτονικο βουνο και εχει πολυ καλες κεραιες και εχω 4G και βαραει 65αρια και βαλε με το mi max 2.

Exω μιλησει με τεχνικους COSMOTE τον Αυγουστο για τις κεραιες εκει και ειχαν πει οτι ειχαν προβλημα, 2 φορες μου ειπαν οτι εφτιαξαν και με καλουσαν για δοκιμες αλλα παλι δεν εχω σημα μεσα στο σπιτι εκτος απο 2G, και μιλαμε για ισογειο με κεραμοσκεπη και ξυλα στην οροφη και ενα καρο παραθυρα δεν ειμαστε θωρακισμενοι ελεος δλδ....

με την Wind και Vodafone πως πιανει απο το ιδιο βουνο μια χαρα? και με 4G MEΣΑ στο σπιτι στην 1800αρα!

Ξερω το βουνο εχω παει εχουμε και εμεις εκει περα κεραιες ασυρματες wifi και ξερω ολες τις κεραιες πανω ποιανου ειναι η καθεμια.

 

Οποτε και προταθηκε και απο την ιδια οτι μπορω να βαλω δικο μου τοπικο αναμεταδοτη με εξωτερικη κεραια.

Δλδ να πιασω απο το βουνο και να κανω τοπικη αναμεταδοση για το σπιτι.

 

Το τελειο σημα εμαθα οτι εχει καταργηθει γιατι τωρα εχει τις τεχνολογιες VOLTE και VOWIFI που ομως δεν υποστηριζονται απο το κινητο μου.

 

δλδ κατι τετοιο λεω https://www.banggood.com/Dual-Band-Phone-Signal-Amplifier-Repeater-2G-3G-4G-Mobile-Signal-Booster-CDMA-GSM-DCS-p-1382413.html?rmmds=search&ID=514801&cur_warehouse=CN

 

 

γιατί δεν ψάχνεις για κανέναν που δίνει μεταχειρισμένο το κοσμοτε τέλειο σημα ; . πιστεύω ότι μπορεί να έφτιαξαν το σήμα τους και να το πουλάει κανένας μεταχειρισμένο. όσο για αυτό που λες είναι φοβερό έχει και οθόνη επάνω ψηφιακή και βλέπεις το σήμα, εμένα δεν είχε τίποτα. από την αλλη το σήμα από όλες της εταιρείες θα φέρεις στο σπίτι σου κοίταξε την συχνότητα πρώτα για μένα καλύτερα να είναι 3g για να μπορείς να μπαίνεις και στο ίντερνετ από το κινητό. από την αλλη θα εκπέμπει σήμα μέσα στο σπίτι να θυμάσαι να το κλείνεις το βράδυ για μειώνεται η ακτινοβολία.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν ψάχνεις για κανέναν που δίνει μεταχειρισμένο το κοσμοτε τέλειο σημα ; . πιστεύω ότι μπορεί να έφτιαξαν το σήμα τους και να το πουλάει κανένας μεταχειρισμένο. όσο για αυτό που λες είναι φοβερό έχει και οθόνη επάνω ψηφιακή και βλέπεις το σήμα, εμένα δεν είχε τίποτα. από την αλλη το σήμα από όλες της εταιρείες θα φέρεις στο σπίτι σου κοίταξε την συχνότητα πρώτα για μένα καλύτερα να είναι 3g για να μπορείς να μπαίνεις και στο ίντερνετ από το κινητό. από την αλλη θα εκπέμπει σήμα μέσα στο σπίτι να θυμάσαι να το κλείνεις το βράδυ για μειώνεται η ακτινοβολία.

 

Δεν υφίσταται μεταχειρισμένο τέλειο σήμα στη COSMOTE. αλλά μόνο στη VODAFONE Που μπορείς να το δηλώσεις και να το ξεδηλώσεις με το Serial number του στη καρτέλα σου.

Στη Cosmote απαξ και δηλωθεί στο νούμερο σου μένει εκεί. δεν μπορεί να στο φτιάξει ούτε η COSMOTE. (tragic)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, μιλαω για τον Τυμβο Μαραθωνα αλλα το προβλημα ειναι μεσα στο σπιτι, γιατι για περιεργο λογο μεσα στο σπιτι αλλα και εξω σε καποια σημεια πιανω πανω απο το ομονυμο ΑΚ και εκει ειναι μαπα οι κεραιες που εχει πανω.

αν παω στο αμπελι πιανω απο γειτονικο βουνο και εχει πολυ καλες κεραιες και εχω 4G και βαραει 65αρια και βαλε με το mi max 2.

Exω μιλησει με τεχνικους COSMOTE τον Αυγουστο για τις κεραιες εκει και ειχαν πει οτι ειχαν προβλημα, 2 φορες μου ειπαν οτι εφτιαξαν και με καλουσαν για δοκιμες αλλα παλι δεν εχω σημα μεσα στο σπιτι εκτος απο 2G, και μιλαμε για ισογειο με κεραμοσκεπη και ξυλα στην οροφη και ενα καρο παραθυρα δεν ειμαστε θωρακισμενοι ελεος δλδ....

με την Wind και Vodafone πως πιανει απο το ιδιο βουνο μια χαρα? και με 4G MEΣΑ στο σπιτι στην 1800αρα!

Ξερω το βουνο εχω παει εχουμε και εμεις εκει περα κεραιες ασυρματες wifi και ξερω ολες τις κεραιες πανω ποιανου ειναι η καθεμια.

 

Οποτε και προταθηκε και απο την ιδια οτι μπορω να βαλω δικο μου τοπικο αναμεταδοτη με εξωτερικη κεραια.

Δλδ να πιασω απο το βουνο και να κανω τοπικη αναμεταδοση για το σπιτι.

 

Το τελειο σημα εμαθα οτι εχει καταργηθει γιατι τωρα εχει τις τεχνολογιες VOLTE και VOWIFI που ομως δεν υποστηριζονται απο το κινητο μου.

 

δλδ κατι τετοιο λεω https://www.banggood.com/Dual-Band-Phone-Signal-Amplifier-Repeater-2G-3G-4G-Mobile-Signal-Booster-CDMA-GSM-DCS-p-1382413.html?rmmds=search&ID=514801&cur_warehouse=CN

 

Ιδια περιπτωση ειναι το εξοχικο μου στη Λεπτοκαρυα Πιεριας.Αν κατεβω στη παραλια εχω σημα και στο σπιτι επανω μονο εξω εχω ιντερνετ.

Η μονη λυση που εχεις ειναι να βαλεις 2ο νουμερο για δεδομενα στις αλλες 2.

Και το νουμερο μου ειναι φοιτητικο και εχει την προσφορα promo4 με 600' προς Whats Up+200' προς ολους με 4€.

Δεν μπορω οχι μονο να κανω φορητοτητα,αλλα ουτε και αλλαγη σε Frog στο νουμερο γιατι χανω το promo4.

Και πλεον ως φοιτητης στη Κεφαλλονια η κοσμοτε στο ιντερνετ ειναι προβληματικη.

Το μονο μερος που εχω απροβληματιστο ιντερνετ ειναι η σχολη,στο σπιτι μου και μεσα στη πολη το 4G ειναι εξαφανισμενο.

Οι κλησεις μου κατα 80% γινονται με 2G.

Και πιστεψε με,στα 600' που ξοδευω το μηνα προς σταθερα,κινητα εντος σπιτιου εχω θεμα με κλησεις.Οταν ειμαι εξω,μιλαω μια χαρα.

Και οσοι φοιτητες εχουν κοσμοτε,αντιμετωπιζουμε απο κοινου θεμα σε κλησεις.

Σε συμβολαια ειναι καλυτερα,ενω τα καρτοκινητα εχουν θεμα.

Αντιστοιχως το φοιτητικο της κοκκινης δουλευει πολυ καλυτερα στο ιντερνετ και κανω κλησεις χωρις διακοπες.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

3g 900αρι στη Λήμνο με ταχύτητες 5-10 mbps με πολύ καλή κάλυψη! Σε 4g υστερεί αρκετά σε κάλυψη σχέση με την εταιρεία των ανέμων.

 

Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ιδια περιπτωση ειναι το εξοχικο μου στη Λεπτοκαρυα Πιεριας.Αν κατεβω στη παραλια εχω σημα και στο σπιτι επανω μονο εξω εχω ιντερνετ.

Η μονη λυση που εχεις ειναι να βαλεις 2ο νουμερο για δεδομενα στις αλλες 2.

Και το νουμερο μου ειναι φοιτητικο και εχει την προσφορα promo4 με 600' προς Whats Up+200' προς ολους με 4€.

Δεν μπορω οχι μονο να κανω φορητοτητα,αλλα ουτε και αλλαγη σε Frog στο νουμερο γιατι χανω το promo4.

Και πλεον ως φοιτητης στη Κεφαλλονια η κοσμοτε στο ιντερνετ ειναι προβληματικη.

Το μονο μερος που εχω απροβληματιστο ιντερνετ ειναι η σχολη,στο σπιτι μου και μεσα στη πολη το 4G ειναι εξαφανισμενο.

Οι κλησεις μου κατα 80% γινονται με 2G.

Και πιστεψε με,στα 600' που ξοδευω το μηνα προς σταθερα,κινητα εντος σπιτιου εχω θεμα με κλησεις.Οταν ειμαι εξω,μιλαω μια χαρα.

Και οσοι φοιτητες εχουν κοσμοτε,αντιμετωπιζουμε απο κοινου θεμα σε κλησεις.

Σε συμβολαια ειναι καλυτερα,ενω τα καρτοκινητα εχουν θεμα.

Αντιστοιχως το φοιτητικο της κοκκινης δουλευει πολυ καλυτερα στο ιντερνετ και κανω κλησεις χωρις διακοπες.

 

κατά πασα πιθανότητα έχει μπουκώσει η κεραία από τους what's up εκεί για αυτό δίνει προτεραιότητα στα συμβόλαια. αφού μπορείς και έχεις και δεύτερο νούμερο άλλης εταιρείας ότι καλύτερο για εναλλακτική λύση. αν και είναι η μόνες εταιρείες με δωρεάν λεπτά και mb internet κάθε μήνα, κάτι που δεν έχει η wind. αλλά έχει ωραίο πρόγραμμα για ίντερνετ και και φοιτητικο πιο ακριβό. άμα έχει σήμα μπορείς να την δοκιμάσεις και αυτήν.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν ψάχνεις για κανέναν που δίνει μεταχειρισμένο το κοσμοτε τέλειο σημα ; . πιστεύω ότι μπορεί να έφτιαξαν το σήμα τους και να το πουλάει κανένας μεταχειρισμένο. όσο για αυτό που λες είναι φοβερό έχει και οθόνη επάνω ψηφιακή και βλέπεις το σήμα, εμένα δεν είχε τίποτα. από την αλλη το σήμα από όλες της εταιρείες θα φέρεις στο σπίτι σου κοίταξε την συχνότητα πρώτα για μένα καλύτερα να είναι 3g για να μπορείς να μπαίνεις και στο ίντερνετ από το κινητό. από την αλλη θα εκπέμπει σήμα μέσα στο σπίτι να θυμάσαι να το κλείνεις το βράδυ για μειώνεται η ακτινοβολία.

 

οπως μου εχει πει φιλος Οτετζης κλειδωνει με το νουμερο οποτε δεν παιζει μεταχειρισμενο. Ουτε σε αλλο μερος μπορει να παει νομιζω.

Τωρα εβαλα ADSL στο εξοχικο, εχω και κινητη και ληγει τον αλλο μηνα αλλα ειχα βαλει στο usbstick 4G μια εξωτερικη κεραια για να εχω σημα καλο. Τον αλλον μηνα ληγει και το κοβω.

Απλα για να μην τελειωσουν οταν ειμαι εκει δουλευα με του κινητου γιαυτο ειχα τοσο θεμα.

Μεσα στο σπιτι δεν ειναι τοσο οτι δεν εχει σημα 3G ειναι ομως πολυ μειωμενο και πολυ συχνα χανεται τελειως.

Οποτε για να μιλαω καλα πρεπει να το γυριζω σε 2G.

Oπως ειδα με διαφορα προγραμματα το 3G παιζει στα 2100 mhz.

 

Ιδια περιπτωση ειναι το εξοχικο μου στη Λεπτοκαρυα Πιεριας.Αν κατεβω στη παραλια εχω σημα και στο σπιτι επανω μονο εξω εχω ιντερνετ.

Η μονη λυση που εχεις ειναι να βαλεις 2ο νουμερο για δεδομενα στις αλλες 2.

Και το νουμερο μου ειναι φοιτητικο και εχει την προσφορα promo4 με 600' προς Whats Up+200' προς ολους με 4€.

Δεν μπορω οχι μονο να κανω φορητοτητα,αλλα ουτε και αλλαγη σε Frog στο νουμερο γιατι χανω το promo4.

Και πλεον ως φοιτητης στη Κεφαλλονια η κοσμοτε στο ιντερνετ ειναι προβληματικη.

Το μονο μερος που εχω απροβληματιστο ιντερνετ ειναι η σχολη,στο σπιτι μου και μεσα στη πολη το 4G ειναι εξαφανισμενο.

Οι κλησεις μου κατα 80% γινονται με 2G.

Και πιστεψε με,στα 600' που ξοδευω το μηνα προς σταθερα,κινητα εντος σπιτιου εχω θεμα με κλησεις.Οταν ειμαι εξω,μιλαω μια χαρα.

Και οσοι φοιτητες εχουν κοσμοτε,αντιμετωπιζουμε απο κοινου θεμα σε κλησεις.

Σε συμβολαια ειναι καλυτερα,ενω τα καρτοκινητα εχουν θεμα.

Αντιστοιχως το φοιτητικο της κοκκινης δουλευει πολυ καλυτερα στο ιντερνετ και κανω κλησεις χωρις διακοπες.

 

και εμενα ειναι 1χλμ η παραλια, αμα παω εκει πιανει απο αλλες κεραιες και εχω τερμα και 4G στην 1800αρα (το mi max2 δεν εχει την 800αρα).

μονο μεσα στο σπιτι εκει περα εχω θεμα. Αλλου δεν εχω προβληματα οπου κινουμαι.

Τωρα που εβαλα ADSL δεν με πειραζει τοσο πολυ οπως πριν.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...