Jump to content

Ενημέρωση για κάλυψη και βελτιώσεις / προβλήματα δικτύου


kinitoneidimonas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

core network issue υποθέτω.

 

Δηλαδή; Γιατί με ταλαιπωρεί αρκετό διάστημα τώρα.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δεν φτανουν οι σταθμοι βασης να καλυψουν τα χωρια.Παρε τηλεφωνο και πες οτι εχουν σταθμο και δωσε αναλυτικα την κατασταση στο σημα και ποσα dbm αν εχεις field test στο iPhone.

*3001#12345#* πατα στον dialer

Αν το αναλυσεις,οπως εκανα και γω καποτε θα το διορθωσουν.

 

δεν μου το δειχνει πλεον εχω το iOS 11.4.1

Link to comment
Share on other sites

Σαν υπενθύμιση: οι πάροχοι ξέρουν ανά πάσα ώρα και στιγμή τι καλύπτουν και πώς το καλύπτουν. Δεν περιμένουν προφανώς το field test και τα speedtests, ας πούμε. Οι όποιες βελτιώσεις γίνονται, κατά 99% γίνονται επειδή είναι στο πρόγραμμα.
Link to comment
Share on other sites

Σαν υπενθύμιση: οι πάροχοι ξέρουν ανά πάσα ώρα και στιγμή τι καλύπτουν και πώς το καλύπτουν. Δεν περιμένουν προφανώς το field test και τα speedtests, ας πούμε. Οι όποιες βελτιώσεις γίνονται, κατά 99% γίνονται επειδή είναι στο πρόγραμμα.

 

Μην το λες, αν π.χ. κοπεί ένα καλώδιο από ένα πάνελ το χάσανε και δεν πήραν χαμπάρι. Θα πρέπει να περιμένουν στατιστικά, και να εχουν σύστημα αναλυσης για να τους πει ότι έπεσε η κίνηση στο μηδέν εκεί για πολύ χρόνο. Τα αυτόματα alarms σταματάνε στους ενισχυτές.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Περιοχή Κατερίνης.

 

Από χθες μηδενίζει το σήμα και έρχονται οι κλήσεις με μηνύματα. Είτε καλούν ξανά και πιάνουν κλήση ή με καλούν στο Vodafone. Τι να πω... και η SIM είναι σχετικά καινούργια.

 

Λεπτοκαρυα,Νεο Παντελεημονα και Παλιο Παντελεημονα κανενα θεμα.Ουτε σκοτινα.Οι κλησεις ολες ερχονται.

Οσο για τα μηνυματα ειδοποιησης χαμενων κλησεων πως ρυθμιζονται;

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Άφυσσος Πηλίου, από χτες το δίκτυο παραπαίει. Από εκεί που υπήρχε LTE, πλέον λίγο EDGE και UMTS που λειτουργεί αν το θυμηθεί. Βλάβη;
Link to comment
Share on other sites

Στο Παίδων Πεντέλης εντός του κτιρίου το κινητό τρελένεται στο ping pong μεταξύ 2g, 3g, 4g με αποτέλεσμα στο τέλος το κινητό να μην έχει ούτε ίντερνετ ούτε κλήσεις και η μπαταρία να πηγαίνει περίπατο. Η κοσμοτέ δήλωσε άγνοια!
Link to comment
Share on other sites

Άφυσσος Πηλίου, από χτες το δίκτυο παραπαίει. Από εκεί που υπήρχε LTE, πλέον λίγο EDGE και UMTS που λειτουργεί αν το θυμηθεί. Βλάβη;

 

Το 1250 (δωρεάν από κινητό Cosmote) θα πρέπει να γνωρίζει.

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα τουλάχιστον από προχτές στην κεραία του χωριού Αγριοβότανο Βορείου Ευβοίας. Μέχρι πεις έπαιζε όλο το χωριό σε 4G+, από προχτές ούτε κλήση δε βγάζουμε.

Στην πλατεία για κάποιον ανεξήγητο λόγο έχει δίκτυο καλό. Μόλις φύγεις βλέπεις Edge σήμα.

1aa9052520ce93abb9f273587a636ae2.jpg

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα, στην περιοχή Τύμβου Μαραθώνα όσοι πιάνουν από τις κεραίες που έχει στο ομώνυμο ΑΚ πάνω του, υπάρχει θέμα. Εδώ και πολλές μέρες δεν δίνουν καν 4g, αλλά και σε 3g το σήμα κάνει πολλές μειώσεις σήματος και lag καθώς και δεν ανοίγει Τίποτα. Μέσα στο σπίτι είναι δράμα, και πριν αλλά τώρα χειρότερα. Πήρα δύο φορές το πακέτο των 7gb και αν είμαι κοντά στο σπίτι μου βγαίνει η πίστη. Έχω μιλήσει με κοτε από το fb chat, ήταν εξυπηρετικοί, δύο φορές με κάλεσαν ότι έκαναν Εργασίες στις κεραίες αλλά τα ίδια... Έχω κάνει αίτηση για σταθερό γιατί έχω και πάγια σύνδεση σε ρουτερ που έχασε το 4g πλέον έχει εξωτερική κεραία δυνατή. Αν δεν μπει σταθερό θα αλλάξω εταιρία. Στο κινητό δεν μπορώ δυστυχώς. Κάποια στιγμή θα πάρω αναμεταδότη μάλλον. Έχω εντοπίσει άλλες κεραίες στο βουνό Αη Στρατής Μαραθώνα που δίνουν και 4g αλλά πιάνω από σημεία που δεν μπορώ να είμαι εκεί πχ στο αμπέλι!!! Σε ανοιχτά σημεία Δλδ.

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα τουλάχιστον από προχτές στην κεραία του χωριού Αγριοβότανο Βορείου Ευβοίας. Μέχρι πεις έπαιζε όλο το χωριό σε 4G+, από προχτές ούτε κλήση δε βγάζουμε.

Στην πλατεία για κάποιον ανεξήγητο λόγο έχει δίκτυο καλό. Μόλις φύγεις βλέπεις Edge σήμα.

1aa9052520ce93abb9f273587a636ae2.jpg

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πριν μια εβδομάδα έκαναν εργασίες λίγο πιο νότια, στην Αγία Άννα και σήκωσαν 4MIMO.

Τους πήρε 2 ημέρες.

Πάρε το 1250 δωρεάν (βλάβες) και δήλωσε βλάβη, θα σου πει ο άνθρωπος στην άλλη άκρη της γραμμης αν είναι όντως βλάβη ή συντήρηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημέρα!

χτες ειχα παει στην Ιαπωνικη στο Περιστερι σημα ΤΙΠΟΤΑ!!!

απεξω με το ζορι λιγο 2G (Edge). ΕΛΕΟΣ ΑΠΛΑ.....:mad:

 

Επισης στην περιοχη Τυμβου Μαραθωνα οποιος πιανει από τις κεραιες πανω στο ΑΚ (στην οδο Φειδιπιδου απέναντι διαγωνια από το camping Marathon) είναι ΑΘΛΙΕΣ, εχει εξαφανιστεί το 4G ολο τον Αυγουστο, εχω μιλησει από chat μου εχουν πει ότι κατι ειχε χαλασει, με πηραν 2 φορες τηλ τιποτα….επειδή ειχα πει και για την ταχυτητα στο 3G μονο αυτό εφτιαξε, η εμβελεια τα ιδια αν είμαι μεσα στο σπιτι στο κρεβατι μου πχ δεν εχω σημα καν!!! και μιλαμε για μονοκατοικια με κεραμοσκεπή όχι τπτ δυσκολο, και παραθυρο που βλεπει προς τις κεραιες. Βαζω ένα παλιο κινητο στο παραθυρο για να πιανω και το κανω wifi ap.

Δλδ πρεπει να βαλουμε αναμεταδοτη με εξωτερικη κεραια για να πιανω από τις κεραιες πανω στο βουνο Αη ΣΤΡΑΤΗΣ που είναι αναμεσα στο χωριο του Μαραθωνα και την Λεωφορο Σουλιου στο Κατω Σουλι….

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!

χτες ειχα παει στην Ιαπωνικη στο Περιστερι σημα ΤΙΠΟΤΑ!!!

απεξω με το ζορι λιγο 2G (Edge). ΕΛΕΟΣ ΑΠΛΑ.....:mad:

 

Επισης στην περιοχη Τυμβου Μαραθωνα οποιος πιανει από τις κεραιες πανω στο ΑΚ (στην οδο Φειδιπιδου απέναντι διαγωνια από το camping Marathon) είναι ΑΘΛΙΕΣ, εχει εξαφανιστεί το 4G ολο τον Αυγουστο, εχω μιλησει από chat μου εχουν πει ότι κατι ειχε χαλασει, με πηραν 2 φορες τηλ τιποτα….επειδή ειχα πει και για την ταχυτητα στο 3G μονο αυτό εφτιαξε, η εμβελεια τα ιδια αν είμαι μεσα στο σπιτι στο κρεβατι μου πχ δεν εχω σημα καν!!! και μιλαμε για μονοκατοικια με κεραμοσκεπή όχι τπτ δυσκολο, και παραθυρο που βλεπει προς τις κεραιες. Βαζω ένα παλιο κινητο στο παραθυρο για να πιανω και το κανω wifi ap.

Δλδ πρεπει να βαλουμε αναμεταδοτη με εξωτερικη κεραια για να πιανω από τις κεραιες πανω στο βουνο Αη ΣΤΡΑΤΗΣ που είναι αναμεσα στο χωριο του Μαραθωνα και την Λεωφορο Σουλιου στο Κατω Σουλι….

 

Βρε νικιφορε,αφου παιδευεσαι που παιδευεσαι τοσο καιρο...ριξε μια 2η καρτα στο xiaomi.

Και τελος το προβλημα σου και οι πατεντες.

Καπου δηλαδη υπαρχει και ενα οριο...

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Βρε νικιφορε,αφου παιδευεσαι που παιδευεσαι τοσο καιρο...ριξε μια 2η καρτα στο xiaomi.

Και τελος το προβλημα σου και οι πατεντες.

Καπου δηλαδη υπαρχει και ενα οριο...

 

για ποιο λογο να πληρωνω τα διπλα επειδη ειναι αυτοι ΑΝΙΚΑΝΟΙ????

η wind δεν εχει σημα καλο σπιτι μου μερικες φορες ουτε sms δεν ερχονται! και η vodafone δεν εχει στην δουλεια μου.

Οποτε ειναι 1.000.000 φορες ποιο οικονομικο να βαλω αναμεταδοτη στο εξοχικο αφου δεν μπορω να αλλαξω την cosmote στο κινητο με αλλη εταιρια για τους παραπανω λογους.

Δευτερη καρτα δεν υπαρχει περιπτωση, ληγουν πολυ γρηγορα και θες τα διπλα χρηματα δεν αξιζει....

Οσο για την παγια συνδεση που εχω εκει τον Δεκεμβριο ληγει, εχω κανει αιτηση για σταθερο οποτε αντε γεια...

Link to comment
Share on other sites

Έργα vdsl στα Πευκα από COSMOTE έριξαν τις καμπίνες 205 206 207 και την 111 που ανήκω. Ξεκινάμε!

 

τι σχεση εχει με το θεμα? για κινητη δεν λεμε εδω?

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιες περιοχές;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγο που κοίταξα δεν μου δούλευαν οι εφαρμογές whatsapp και cosmote, τώρα δουλεύουν
Link to comment
Share on other sites

Έχει νεκρώσει η cosmote εδώ και κάμποση ώρα. Έχει κάποιος άλλος θέμα ;

 

Ναι,ειχα θεμα

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πριν από λίγο που κοίταξα δεν μου δούλευαν οι εφαρμογές whatsapp και cosmote, τώρα δουλεύουν

 

Και μενα το MyCosmote δεν δουλευε

 

----- προσθήκη μηνύματος 75 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε ποιες περιοχές;

 

Θεσσαλονικη,Χαριλαου παντως ειχα θεμα.

Και φυσικα σημα καμπανα εχω.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα συνεχίζεται, είχε διορθωθεί χθες αλλά σήμερα πάλι χάνω κλήσεις και αργεί να πάρει τηλέφωνο. Τα δεδομένα έχουν φτιάξει, ήταν 1-2 ώρες το πρόβλημα στην Αλεξανδρούπολη.

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

AFAIK έχει διαφορετικούς IMS Αθήνα και Θεσσαλονίκη η Cosmote.

Μήπως έχει θέμα ο IMS της Θεσσαλονίκης;

Στην Πάτρα πάνε όλα μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

AFAIK έχει διαφορετικούς IMS Αθήνα και Θεσσαλονίκη η Cosmote.

Μήπως έχει θέμα ο IMS της Θεσσαλονίκης;

Στην Πάτρα πάνε όλα μια χαρά.

 

Μαλλον,εγω παντως επειδη με κολπα ανοιξα το VoLTE,μαλλον εχω θεμα.

Επισης η Βορεια Ελλαδα,εχει περισσοτερους συνδρομητες κοσμοτε.

Και τους λογους τους εχω ξαναπει πολλακις.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Λοιπον,μετα απο μια βδομαδα στα νοτια.

ΤοVoLTE λειτουργει κανονικα στη Κεφαλλονια αλλα με το ζορι εχεις 4G αν εισαι πισω απο την παραλιακη.

Επισης επειδη και η 3η γενια ειναι παλι με κακιστο σημα εχω βαρεθει να αλλαζει απο 3G σε 2G και το αναποδο.Και εξ αιτιας αυτου εχω θεματα στη συνομιλια.

Κλεινω και ξαναπαιρνω τηλεφωνο,για να μιλησω.

Και δεν ειμαι σε καμια παραλια πανω απο τα βραχια οπως ο Μυρτος,ειμαι μεσα στο Αργοστολι.

Ολο το λιθοστρωτο H+ μονο,σπανιο το 4G.

Τα data απλα με το ζορι κανεις τα βασικα.

Σε ωρες αιχμης ειναι σαν να μην εχεις ιντερνετ.

Και το καλυτερο απ ολα,σε εσωτερικους χωρους ειναι ακομα πιο δυσκολα.

Καθημερινα εχω εναλλαγες σε 3G 2100/2G 900 ή 1800 αναλογα τι προτιμα η συσκευη και 4G 800αρι στη καλυτερη το οποιο φευγει.

Δηλαδη η πρεπει να ειμαι εξω ή να ειμαι στο δρομο να μιλησω σωστα.

Στις παραλιες,εχει καλη καλυψη σε 4G στο Μυρτο και στη Λασση που ειναι απο τις τουριστικες περιοχες.

Η παραλια του Ξι δεν εχει 4G μονο αν ερχεται απο μακρια,το H+ ειναι δυνατο και το σημα ερχεται ειτε απο Κεφαλλονια ειτε απο Ζακυνθο.

Τα χωρια μια χαρα σημα εχουν και το Ληξουρι εχει 4G σε 2600 και 800.Γενικως στα χωρια γυρω απο Ληξουρι μια χαρα,κανενα θεμα.

Στη πλευρα Φισκαρδο,Ασσος,Μυρτος ειδα 1800/800.

Στους Πετανους,μονο E και ελαχιστο H+.

Στην Πεσσαδα και στα γυρω χωρια,ολα καλα με τη καλυψη.

Προς ΑΕΝ στην αλλη πλευρα της πολης ειναι καλα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...