Jump to content

Redmi Note 3 Pro


akis44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα μπορούσατε να μου πείτε ποια recovery θεωρείτε καλύτερη (ποιο πλήρης, εύκολη σε εγκατάσταση και χωρίς πολλά προβλήματα κτλ)??

Ρωτάω απλά επειδή έχω δει ότι κυκλοφορούν 2-3 ελαφρώς διαφορετικές, όπως η original TWRP 3.0.2-2, η alka και η cofface. Δεν ξέρω αν υπάρχουν και άλλες που δεν έχω ανακαλύψει ακόμα

 

Επίσης, όταν με το καλό φτάσει το κινητό επιτέλους, σκέφτομαι να κάνω τα εξής:

1) Ξεκλείδωμα bootloader (το έχω παραγγείλει με developer rom από το vickmall και έχω κάνει ήδη την διαδικασία για να το ξεκλειδώσω επίσημα).

2) Πέρασμα όποιου recovery μου προτείνετε, κυρίως για να μπορώ να παίρνω backups και όταν μου έρθει η όρεξη να μπορώ να φλασάρω άλλες rom.

3) Μιας και δεν με ενδιαφέρει να ασχοληθώ από τώρα με custom roms, λέω αμέσως μετά να περάσω κάποια global stable για να ξεφορτωθώ απλά τις κινέζικες εφαρμογές κτλ.

 

Και για το 3ο κομμάτι έχω επίσης μερικές απορίες. Πιο συγκεκριμένα, πως θα πρέπει να φλασάρω την global, μέσω της recovery που θα έχω περάσει νωρίτερα. από MiPCSuite ή κάτι άλλο? Και τέλος, βάζοντας την global παίζει να μου ξανακλειδώσει bootloader ή να μου γυρίσει σε εργοστασιακή recovery?

 

Edit: Ά και άλλη μια μικρή απορία η οποία όμως δεν με νοιάζει και τόσο.. Μετά που περάσω την global και στην περίπτωση που αυτή δεν αλλάξει κάτι από αυτά που ρώτησα πριν, θα μπορεί να δεχτεί OTA αναβαθμίσεις ή θα πρέπει να τις περνάω χειροκίνητα??

 

Καταρχήν να σου πω ότι όλα αυτά που λες δεν συνδυάζονται τέλεια.

Αν θέλεις να μείνεις με official ρομ καλά είναι να μην έχεις custom recovery ..

Αν θέλεις βέβαια να τα συνδυάσεις τότε η λύση είναι μονόδρομος.. ---cofface recovery που φλασάρει και το boot.img για τις official.

Στο 3ο κομμάτι που αναφέρεσαι θα σου πω ότι αν έχεις custom recovery θα φλασάρεις από εκεί μέσα, αν όχι μπορείς πολύ εύκολα να βάζεις όποια fastboot rom θέλεις με miflash (μιλάω για ξεκλείδωτο bootloader).Επίσης στο χέρι σου είναι να ξανά κλειδώσεις τον bootloader στο φλασάρισμα.

Τέλος θα σου πω ότι οι official rom έχουν κανονικά αναβαθμίσεις...

Δεν νομίζω όμως να μπορείς να περάσεις update ενώ έχεις custom recovery..

Πιστεύω να σε κάλυψα..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καταρχήν να σου πω ότι όλα αυτά που λες δεν συνδυάζονται τέλεια.

Αν θέλεις να μείνεις με official ρομ καλά είναι να μην έχεις custom recovery ..

Αν θέλεις βέβαια να τα συνδυάσεις τότε η λύση είναι μονόδρομος.. ---cofface recovery που φλασάρει και το boot.img για τις official.

Στο 3ο κομμάτι που αναφέρεσαι θα σου πω ότι αν έχεις custom recovery θα φλασάρεις από εκεί μέσα, αν όχι μπορείς πολύ εύκολα να βάζεις όποια fastboot rom θέλεις με miflash (μιλάω για ξεκλείδωτο bootloader).Επίσης στο χέρι σου είναι να ξανά κλειδώσεις τον bootloader στο φλασάρισμα.

Τέλος θα σου πω ότι οι official rom έχουν κανονικά αναβαθμίσεις...

Δεν νομίζω όμως να μπορείς να περάσεις update ενώ έχεις custom recovery..

Πιστεύω να σε κάλυψα..

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Οκ τότε μάλλον θα αφήσω το πέρασμα της custom recovery για αργότερα, για όταν θελήσω να περάσω και κάποια custom rom.

Οπότε αν απλά ξεκλειδώσω με την developer, και μετά στα καπάκια απλά περάσω την global stable δεν θα αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα λογικά, σωστά?

Και μετά σε κάποια άλλη στιγμή που θα θέλω να βάλω κάποια custom rom μπορώ απλά να φλασάρω recovery αφού θα έχω ήδη τον ξεκλείδωτο bootloader, έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Οκ τότε μάλλον θα αφήσω το πέρασμα της custom recovery για αργότερα, για όταν θελήσω να περάσω και κάποια custom rom.

Οπότε αν απλά ξεκλειδώσω με την developer, και μετά στα καπάκια απλά περάσω την global stable δεν θα αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα λογικά, σωστά?

Και μετά σε κάποια άλλη στιγμή που θα θέλω να βάλω κάποια custom rom μπορώ απλά να φλασάρω recovery αφού θα έχω ήδη τον ξεκλείδωτο bootloader, έτσι?

Για μένα η καλύτερη λύση είναι αυτή που λες..

Ξεκλείδωμα και πέρασμα ρομ με miflash..σε fastboot

Απλά να ξέρεις η διαδικασία miflash σε fastboot είναι η πιο καθαρή εγκατάσταση που σημαίνει σβήνονται τα πάντα...

Φαντάσου αν έχεις custom recovery σβήνεται και αυτό.

Στο μέλλον αν θελήσεις custom recovery θα το βάλεις με μία εντολή adb....

Link to comment
Share on other sites

Στην Miui 8 υπάρχει κατι stable;

Επίσης αξίζει η αλλαγη απο miui 7;

Θα ανεβάσω screenshot με τη μπαταρια οταν κανω μια πληρη φόρτιση.

 

Απο θεμα μπαταριας πάντως ειμαι στα ιδια επίπεδα με το Ζ3 που ειχα πριν.

 

Για καποιο λογο το Xiaomi εχει πολυ καλύτερη αίσθηση στην πληκτρολογηση απο το Ζ3.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω. Ξαφνικά σταμάτησε να δουλεύει το fingerprint. Δεν λειτουργεί καν το sensor, έχει κανείς καμιά ιδέα αν μπορώ να κάνω κάτι; global stable 7.3.2 έχω.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω official developer rom σε Redmi Note 3 pro, πρέπει να περιμένω έγκριση? Εχω κατεβάσει το mi unlock tool αλλα μου λεει your device isn't supported by mi unlock... εστειλα αιτημα αλλα ακόμα τπτ, ποσες μέρες κάνει? Επίσης αφου λάβω εγκριση θα πρεπει να ξαναπερασω τη developer rom ή αφου την εχω ήδη δεν χρειάζεται?

Ακόμα, υπάρχει τρόπος που να μην χρειάζεται όλη αυτη η διαδικασία και να περάσω τη rom? γιατί διαβασα κάτι μέσω miflash και fastboot....

Apple :rocket:
Link to comment
Share on other sites

Έχω official developer rom σε Redmi Note 3 pro, πρέπει να περιμένω έγκριση? Εχω κατεβάσει το mi unlock tool αλλα μου λεει your device isn't supported by mi unlock... εστειλα αιτημα αλλα ακόμα τπτ, ποσες μέρες κάνει? Επίσης αφου λάβω εγκριση θα πρεπει να ξαναπερασω τη developer rom ή αφου την εχω ήδη δεν χρειάζεται?

Ακόμα, υπάρχει τρόπος που να μην χρειάζεται όλη αυτη η διαδικασία και να περάσω τη rom? γιατί διαβασα κάτι μέσω miflash και fastboot....

Αν έκανες σωστά αίτηση πρέπει να πάρεις απάντηση σε 3-4 μέρες.

Απο την στιγμή που έχεις dev ρομ δεν χρειάζεσαι κάτι, ξεκλειδώνεις απεύθείας .

Στο θέμα του miflash σε fastboot θα ήταν μια καλή λύση αρκεί να υπήρχαν και ρομ..

Αυτή τη στιγμή για παράδειγμα δεν υπάρχει Ελληνική fastboot rom.

Χαιρετω. Ξαφνικά σταμάτησε να δουλεύει το fingerprint. Δεν λειτουργεί καν το sensor, έχει κανείς καμιά ιδέα αν μπορώ να κάνω κάτι; global stable 7.3.2 έχω.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Αν πας στο μενου του σου δίνει επιλογή να το ξαναβάλεις;

Εκεί το διαβάζει; Τσέκαρε και το πες μου..

Στην Miui 8 υπάρχει κατι stable;

Miui 8 stable δεν υπάρχει ακόμη.. Φυσικά οι dev λένε ότι παραείναι stable..:lol::lol:

Εγώ αυτές τις μέρες που θα τελειώσω κάτι στο κινητό θα την βάλω..

Link to comment
Share on other sites

2 μερες με την rom του banmeifyouwant η οποια θα παει σε official cm(μακαρι!)και εχω να πω μονο θετικα.τρεχει αψογα κανενα θεμα με λαγκ η κατι τετοιο ολα λειτουργουν αψογα και η μπαταρια μια χαρα το μονο που ειχα 2-3 reboot στην αρχη το ενα στην επιβεβαιωση του viber και τα αλλα 2 random.αλλα τιποτε αλλο..οποιοι θελουν μπορουν να την κατεβασουν στο xda!
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Αν έκανες σωστά αίτηση πρέπει να πάρεις απάντηση σε 3-4 μέρες.

Απο την στιγμή που έχεις dev ρομ δεν χρειάζεσαι κάτι, ξεκλειδώνεις απεύθείας .

Στο θέμα του miflash σε fastboot θα ήταν μια καλή λύση αρκεί να υπήρχαν και ρομ..

Αυτή τη στιγμή για παράδειγμα δεν υπάρχει Ελληνική fastboot rom.

Αν πας στο μενου του σου δίνει επιλογή να το ξαναβάλεις;

Εκεί το διαβάζει; Τσέκαρε και το πες μου..

Miui 8 stable δεν υπάρχει ακόμη.. Φυσικά οι dev λένε ότι παραείναι stable..:lol::lol:

Εγώ αυτές τις μέρες που θα τελειώσω κάτι στο κινητό θα την βάλω..

 

Όταν λες σωστά τι εννοείς? στο site μπήκα που έλεγε unlock και μετά έστελνες το λόγο που θες...

Άρα πρέπει πρώτα να περιμένω έγκριση και μετα...

Apple :rocket:
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες σωστά τι εννοείς? στο site μπήκα που έλεγε unlock και μετά έστελνες το λόγο που θες...

Άρα πρέπει πρώτα να περιμένω έγκριση και μετα...

 

Αν μπεις ξανά εκεί που την έκανες τι επιλογή σου έχει;

Link to comment
Share on other sites

προχθες το βράδυ

 

Πιστεύω Δευτέρα να το έχεις...

Δεν ξέρω τι παίζει με τα σαββατοκύριακα...

Link to comment
Share on other sites

Για μένα η καλύτερη λύση είναι αυτή που λες..

Ξεκλείδωμα και πέρασμα ρομ με miflash..σε fastboot

Απλά να ξέρεις η διαδικασία miflash σε fastboot είναι η πιο καθαρή εγκατάσταση που σημαίνει σβήνονται τα πάντα...

Φαντάσου αν έχεις custom recovery σβήνεται και αυτό.

Στο μέλλον αν θελήσεις custom recovery θα το βάλεις με μία εντολή adb....

 

Ωραία, έτσι θα το κάνω λοιπόν.

Μία μόνο τελευταία ερώτηση.

Για το miflash προτείνεις την έκδοση MiPhone20151028 ή κάποια άλλη?

Link to comment
Share on other sites

Για το miflash προτείνεις την έκδοση MiPhone20151028 ή κάποια άλλη?

 

Ναι.. Η πιο καινούρια τραβάει σκάλωμα..

Link to comment
Share on other sites

Ναι.. Η πιο καινούρια τραβάει σκάλωμα..

Ωραία! Ευχαριστώ πολύ για όλη την βοήθεια!

Εντάξει το εγκατέστησα και το miflash, είχα ήδη εγκαταστήσει από τις προάλλες και τα MiPCSuite και MiFlashUnlock, οπότε νομίζω ότι είμαι πανέτοιμος για να αρχίσω να το "πειράζω" με το που φτάσει το κινητό! :D

Link to comment
Share on other sites

Έχω ερώτηση. Έβαλα miflash τελευταία έκδοση. Κατέβασα adb γιαdrivers. Το βλέπει το κινητό. Αλλά όταν μπαίνω σε recovery δεν το βλέπει. Μπήκα στη διαχείριση συσκευών και βγάζει τρίγωνο στο κινητό. Οπότε κάτι μου διαφεύγει...; πρέπει να βάλω κι άλλους drivers ; έχω windows 10.

 

Στάλθηκε από το LG-V490 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Έχω ερώτηση. Έβαλα miflash τελευταία έκδοση. Κατέβασα adb γιαdrivers. Το βλέπει το κινητό. Αλλά όταν μπαίνω σε recovery δεν το βλέπει. Μπήκα στη διαχείριση συσκευών και βγάζει τρίγωνο στο κινητό. Οπότε κάτι μου διαφεύγει...; πρέπει να βάλω κι άλλους drivers ; έχω windows 10.

 

Miflash με κλειδωμένο bootloader πας σε edl mode..\

Miflash με ξεκλείδωτο bootloader πας σε fastboot mode..\

Η τελευταία έκδοση παίζει να σε ταλαιπωρήσει ... βάλε την 2015

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πως γίνεται να πειράξω το audio balance;

Θέλω να αυξήσω λίγο την ένταση απο το αριστερό ηχείο των ακουστικών μου.

Αν δεν γίνεται απο τις ρυθμίσεις(δεν μπορώ να το βρω) υπάρχει κάποιο κατάλληλο app που να μην χρειάζεται root;

Έχω την τελευταία global stable.

Link to comment
Share on other sites

παιδια το ακουστικο γινεται να ανεβει λιγο η ενταση με κανενα κολπο, επισεις μ εχει τυχει 2-3 φορες να μην ακουω τον αλλο απο το ακουστικο μ , το εκανα επανακινηση κ συνηλθε, μ κοπηκαν τα ποδια :sick:
Link to comment
Share on other sites

Αν πας στο μενου του σου δίνει επιλογή να το ξαναβάλεις;

Εκεί το διαβάζει; Τσέκαρε και το πες μου..

 

Εκει που πας να βαλεις νεο fingertip βαζω το δακτυλο μου και δεν βλεπει τιποτα, σαν να μην δουλευει καν ο σενσορ.

 

 

Επισης σημερα ολη μερα το κινητο ειναι ζεστο και εχει χασει 50% μπαταρια σε ενα τετραωρο χωρις καμια τρελη χρηση, υποθετω εκανα καποια βλακεια γιατι επαιζα με τις ρυθμισεις χτες (προσπαθουσα να βρω τροπο να μην σβηνει το GPS οταν πεφτει σε sleep γιατι το χρισημοποιω με το Ridewithgps και μου εβγαζε αλλα αντ'αλλων) οποτε βαζω σκριν μπας και καταλαβεις τιποτα:

 

http://i.imgur.com/n782lWu.jpg

 

http://i.imgur.com/5EfSOfw.jpg

Link to comment
Share on other sites

παιδια sos,φιλαρακι περασε λαθος ρομ στο redmi note pro με αποτελεσμα να μην ανοιγει καν... ξερουμε τι κανουμε σ αυτη την περιπτωση????

κατα πασα πιθανοτητα περασε rom του mi4i...

Link to comment
Share on other sites

Εκει που πας να βαλεις νεο fingertip βαζω το δακτυλο μου και δεν βλεπει τιποτα, σαν να μην δουλευει καν ο σενσορ.

 

 

Επισης σημερα ολη μερα το κινητο ειναι ζεστο και εχει χασει 50% μπαταρια σε ενα τετραωρο χωρις καμια τρελη χρηση, υποθετω εκανα καποια βλακεια γιατι επαιζα με τις ρυθμισεις χτες (προσπαθουσα να βρω τροπο να μην σβηνει το GPS οταν πεφτει σε sleep γιατι το χρισημοποιω με το Ridewithgps και μου εβγαζε αλλα αντ'αλλων) οποτε βαζω σκριν μπας και καταλαβεις τιποτα:

 

http://i.imgur.com/n782lWu.jpg

 

http://i.imgur.com/5EfSOfw.jpg

 

Μεσα σε ολα αυτα μολις εκανα login στο Mi account μου αρχισε παλι να κρασαρει ο Dialer. Εχουμε καμια λυση η παλι εργοστασιακες?

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 3 μέρες κάτοχος και γω του εν λόγω κινητού, το ξεκλείδωσα και πέρασα την ελληνική 7,2,2.

Έκανα και ρουτ στην αρχή όταν με ρώτησε και όλα μια χαρά. Το βλέπω να πάει αρκετά καλά σε όλους τους τομείς, άρα θα παραμείνω εδώ μέχρι να βγει καμιά καινούρια rom που θα δίνει το κάτι παραπάνω.

Μόνο 2 παρατηρήσεις :

1) Ότι και αν έκανα, όσες επιλογές και αν άλλαξα δεν μου εμφάνιζε την εικόνα καλούντος και όταν δεχόμουν κλήση και όταν καλούσα εγώ. Τελικά αναγκάστηκα και ξαναπέρασα τις εικόνες σε κάθε επαφή από την αρχή. Μόνο έτσι το δέχτηκε.

2) Έχει ένα σκάλωμα με τις ταπετσαρίες και το nova launcher. Όταν βάζω το nova ως προεπιλογή δεν με αφήνει να αλλάξω την οθόνη κλειδώματος. Βασικά μόλις μπαίνω από το μενού στην επιλογή ταπετσαρία με πετάει έξω. Αν βάλω το μαμά launcher, μπορώ να αλλάξω εικόνα κανονικά και παραμένει αν γυρίσω σε nova, επομένως μικρό το κακό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...