Jump to content

Redmi Note 3 Pro


akis44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια χρειαζομαι τη συμβουλη σας... Σκεφτομαι να παραγγειλω ενα note 3 pro απο to2c..

Σε ερωτηση για το με τι rom γινεται shipping το κινητο (για τη multi και την original που έχουν), η απαντηση ήταν

 

dear friend

multi MIUI version: MIUI Global 7.3

bootloader locked,but you can apply unlock on xiaomi official website

 

Τι λέτε να κάνω για να μεταβώ ευκολα στην Ελληνικη rom?

Τι πρεπει να προσέξω?

Παιζει να το παρω και να μη μπορώ καν να μεταβώ?

Ευχαριστω πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι λέτε να κάνω για να μεταβώ ευκολα στην Ελληνικη rom?

Τι πρεπει να προσέξω?

Παιζει να το παρω και να μη μπορώ καν να μεταβώ?

Ευχαριστω πολύ!

 

Πάρτο με official rom όχι με multi..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Δεδομένου ότι τα ελληνικα δεν με ενδιαφέρουν καθόλου εκτός από την πληκτρολόγηση, ότι δεν το έχω και πολύ με το 'πείραγμα' και ότι θέλω αυτόματες ενημερώσεις, να προτιμήσω την official global ROM?

Το κινητό θα είναι ok out of the box έτσι και θα λαμβάνω ενημερώσεις ΟΤΑ;

Διάβασα εννοείται τους οδηγούς στην αρχή αλλά θα ήθελα μια επιβεβαίωση πριν το παραγγείλω.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Στην επιλογη αυτη λέει

Original version (Only English-Chinese,NO Google playstore)

Ειναι οκ αυτο? Θα μπορέσω να μεταβώ εύκολα?

Απ οτι διαβαζω αν κανεις αιτηση για ξεκλειδωμα περνει λίγο καιρό.

Μέχρι τότε, θα μπορέσω έστω να βαλω playstore και να κατεβάσω κανα πληκτρολόγιο στα ελληνικά να κανω τη δουλειά μου?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.. Global stable και ξερό ψωμί..

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση φίλε μου. Θα ισχύουν αυτά που έγραψα παραπάνω φαντάζομαι, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Στην επιλογη αυτη λέει

Original version (Only English-Chinese,NO Google playstore)

Ειναι οκ αυτο? Θα μπορέσω να μεταβώ εύκολα?

Απ οτι διαβαζω αν κανεις αιτηση για ξεκλειδωμα περνει λίγο καιρό.

Μέχρι τότε, θα μπορέσω έστω να βαλω playstore και να κατεβάσω κανα πληκτρολόγιο στα ελληνικά να κανω τη δουλειά μου?

Μπαίνεις από σήμερα κ όλας και κάνεις την άιτηση.. σε 2-3 μερες θα έχεις απάντηση.

Το κινητό θα έρθει μετά απο 20 μέρες.

Αν το κρατήσεις με οφφισιαλ μπορείς να βάλεις playstore και Ελληνικό πληκτρολόγιο.

Φυσικά μπορείς σχετικά εύκολα να πας και στην Ελληνική που θέλεις,.

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση φίλε μου. Θα ισχύουν αυτά που έγραψα παραπάνω φαντάζομαι, έτσι δεν είναι;

Ναι αν είναι official ισχύουν όλα αυτά αλλά και να μην ισχύουν λόγο κάποιου κολλήματος ......θα τα κάνουμε να ισχύουν..:wink:

Edited by geoanto555
Link to comment
Share on other sites

Μπαίνεις από σήμερα κ όλας και κάνεις την άιτηση.. σε 2-3 μερες θα έχεις απάντηση.

Το κινητό θα έρθει μετά απο 20 μέρες.

Αν το κρατήσεις με οφφισιαλ φυσικά κ μπορείς να βάλεις playstore και Ελληνικό πληκτρολόγιο,.

Ναι αν είναι official ισχύουν όλα αυτά αλλά και να μην ισχύουν λόγο κάποιου κολλήματος ......θα τα κάνουμε να ισχύουν..:wink:

 

Υπαρχει περίπτωση με την original rom να ΜΗΝ μπορω να μεταβώ στην ελληνικη?

Η να μη μπορεί να rootaριστεί?

Φλασαρισμα ειναι απ τα πρώτα που κάνω οταν παίρνω νεο κινητο, είμαι εξοικιωμένος γενικά,

απλα δε ξερω τις ´ανωμαλιες´ που μπορεί να τύχουν με το συγκεκριμένο γιατι δεν έχω ασχοληθεί..

Ευχαριστω πολύ για την άμεση απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περίπτωση με την original rom να ΜΗΝ μπορω να μεταβώ στην ελληνικη?

Η να μη μπορεί να rootaριστεί?

 

Από την στιγμή που δηλώνεις μία χ εμπειρία δεν έπρεπε να ρωτάς κάτι τέτοιο..

Τα πάντα γίνονται όπως και να έχει.. η διαδικασία αλλάζει..

Εδώ βέβαια έχεις να κάνεις με κλειδωμένο bootloader που σημαίνει λίγο διαφορετικό φλασάρισμα....

Πάρτο.. κάνε την αίτηση και όπου κολλήσεις εδώ είμαστε..

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που δηλώνεις μία χ εμπειρία δεν έπρεπε να ρωτάς κάτι τέτοιο..

Τα πάντα γίνονται όπως και να έχει.. η διαδικασία αλλάζει..

Εδώ βέβαια έχεις να κάνεις με κλειδωμένο bootloader που σημαίνει λίγο διαφορετικό φλασάρισμα....

Πάρτο.. κάνε την αίτηση και όπου κολλήσεις εδώ είμαστε..

Καλύτερα βασικά να παραφράσω λίγο την ερώτηση.

Υπάρχει περίπτωση να μήν ξεκλειδώνει ο bootloader,

και να μείνω κολλημένος με αγγλικα-κινέζικα?

Η οτι και να χει, υπάρχει τρόπος ξεκλειδώματος?

(Πχ στο g4 ειχε πάρει αρκετός καιρός μέχρι να βγει κάτι για να μπορείς να περάσεις άλλη rom.)

Link to comment
Share on other sites

Μηπως κάποιος γνωριζει?

 

ρε παιδια, εχω στησει το εργαλείο στην εντέλεια. αλλα παίζοντας με τις ρυθμίσεις εκανα κατα λάθος (ελα μου ντε πως το καταφερα?) root, native root μεσα από το μενου των ρυθμίσεων. Φοράω την τελευταία CHINA DEV miui 8 6.7.14. απροβληματιστα κατα τα άλλα. ξεκλειδωσα τον bootlader αμεσως το πρωι.

Υπαρχει περιπτωση να unroot ευκολα με καπιον τροπο. δεν εχω βαλει ουτε twrp. OTA εκανα το update μολις το ανοιξα...

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα βασικά να παραφράσω λίγο την ερώτηση.

Υπάρχει περίπτωση να μήν ξεκλειδώνει ο bootloader,

και να μείνω κολλημένος με αγγλικα-κινέζικα?

Η οτι και να χει, υπάρχει τρόπος ξεκλειδώματος?

(Πχ στο g4 ειχε πάρει αρκετός καιρός μέχρι να βγει κάτι για να μπορείς να περάσεις άλλη rom.)

 

Ναι αλλά στην περίπτωση του rn3pro ο καιρός πέρασε και βγήκε ο τρόπος..

Δεν υπάρχει κάποιος που ήθελε να ξεκλειδώσει και δεν τα κατάφερε..

Να σαι ο τυχερός;; Ε δεν νομίζω..:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά στην περίπτωση του rn3pro ο καιρός πέρασε και βγήκε ο τρόπος..

Δεν υπάρχει κάποιος που ήθελε να ξεκλειδώσει και δεν τα κατάφερε..

Να σαι ο τυχερός;; Ε δεν νομίζω..:lol::lol:

 

Ωραια το παράγγειλα με Original και βλέπουμε..

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

έχω global official, latest έκδοση

 

στο facebook messenger δεν εμφανίζει τα "κυκλάκια" με τα πρόσωπα που στελνουν μηνυμα αλλα μόνο τις ειδοποιήσεις πάνω στο Status bar.

έχω ενεργοποιημένη την επιλογή στις ρυθμίσεις του messenger

έτυχε σε κανέναν;

Link to comment
Share on other sites

έχω global official, latest έκδοση

 

στο facebook messenger δεν εμφανίζει τα "κυκλάκια" με τα πρόσωπα που στελνουν μηνυμα αλλα μόνο τις ειδοποιήσεις πάνω στο Status bar.

έχω ενεργοποιημένη την επιλογή στις ρυθμίσεις του messenger

έτυχε σε κανέναν;

 

Ασφάλεια .. δικαιώματα του messenger..

Μπες και δες τι ζητάει και τι δεν έχεις δώσει.

Link to comment
Share on other sites

έχω global official, latest έκδοση

 

στο facebook messenger δεν εμφανίζει τα "κυκλάκια" με τα πρόσωπα που στελνουν μηνυμα αλλα μόνο τις ειδοποιήσεις πάνω στο Status bar.

έχω ενεργοποιημένη την επιλογή στις ρυθμίσεις του messenger

έτυχε σε κανέναν;

 

Το πρόβλημα εμφανίζεται αν γενικά ανοίγεις το τηλέφωνο με οποιοδήποτε άλλον τρόπο εκτός από το swipe up που έχει όταν το ανοίγεις πρώτη φορά.(δηλαδή αν έχεις αλλάξει lock style, αν ανοίγεις το κινητό με το αποτύπωμα κτλ). Είναι θέμα τύχης αν θα σου εμφανιστεί ή όχι αν το κάνεις με άλλον τρόπο. Είναι γνωστό bug από καιρό αλλά κανείς δεν έχει βρει λύση.

 

Άκυρο, νόμιζα είχε δώσει δικαιώματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

ειμαι και εγω νεος κατοχος με την Official Stable και δεν ειμαι ευχαριστημενος απο τη μπαταρια.

Εχω κανει αιτηση και εχει ερθει το SMS για unlock του bootloader.

Να ασχοληθω με το να αλλαξω rom ή στο τελος δεν εχει καμια ουσαιστικη διαφορα και θα καταληξω να ασχολουμαι συνεχεια με τις rom γιατι μια εχει το ενα bug και η αλλη το αλλο;

Ευχαριστω και συγνωμη που δεν διαβασα ολο το thread για να δω αν οντως αξιζει η αλλαγη.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

ειμαι και εγω νεος κατοχος με την Official Stable και δεν ειμαι ευχαριστημενος απο τη μπαταρια.

Εχω κανει αιτηση και εχει ερθει το SMS για unlock του bootloader.

Να ασχοληθω με το να αλλαξω rom ή στο τελος δεν εχει καμια ουσαιστικη διαφορα και θα καταληξω να ασχολουμαι συνεχεια με τις rom γιατι μια εχει το ενα bug και η αλλη το αλλο;

Ευχαριστω και συγνωμη που δεν διαβασα ολο το thread για να δω αν οντως αξιζει η αλλαγη.

 

Πόσες μέρες το έχεις; Και πόσες μέρες σου κρατά η μπαταρία; Μου φαίνεται πολύ περίεργο να έχει κάποιος παράπονο με το συγκεκριμένο κινητό και με την μπαταρία.

Για ελληνική δεν έχω άποψη, ας πουν παιδιά που έχουν δοκιμάσει. Καλό θα ήταν να διαβάσεις 1η σελίδα και για να εχεις άποψη γενικότερα, περισσότερες σελίδες.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

πήρα τη συσκευή από Gearbest με Android version 5.1.1 LMY47V και MIUI Global 7.9 | Stable 7.91.8.0 (LHOMICL).

 

Ποιά rom μου προτείνετε να βάλω;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

πήρα τη συσκευή από Gearbest με Android version 5.1.1 LMY47V και MIUI Global 7.9 | Stable 7.91.8.0 (LHOMICL).

 

Ποιά rom μου προτείνετε να βάλω;

 

Οποιαδήποτε άλλη εκτός από αυτήν που έχεις..

Αν μείνεις έτσι στην καλύτερη περίπτωση θα έχεις πολλά προβλήματα.

Στην χειρότερη χωρίς να θέλω να σε τρομάξω .. μπορεί να μην ξανα ανοίξει...

Αν θέλεις Αγγλικα και δεν σε νοιάζει η γλώσσα βάλε Global stable..

Link to comment
Share on other sites

Οποιαδήποτε άλλη εκτός από αυτήν που έχεις..

Αν μείνεις έτσι στην καλύτερη περίπτωση θα έχεις πολλά προβλήματα.

Στην χειρότερη χωρίς να θέλω να σε τρομάξω .. μπορεί να μην ξανα ανοίξει...

Αν θέλεις Αγγλικα και δεν σε νοιάζει η γλώσσα βάλε Global stable..

 

Επειδή με ενδιαφέρει να υποστηρίζει σχετικά καλά τα Ελληνικά, έχεις κάποια άλλη να προτείνεις;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με ενδιαφέρει να υποστηρίζει σχετικά καλά τα Ελληνικά, έχεις κάποια άλλη να προτείνεις;

Τότε αναγκαστικά ξεκλειδώνεις και βάζεις Ελληνική ρομ.

Από τις 2 (stable-developer)όποια και να διαλέξεις θα είσαι οκ

Αν θέλεις να ασχολείσαι με συνεχείς αναβαθμίσεις και δοκιμές πας σε dev.

Αν όχι η stable είναι μονόδρομος..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Θα μπορούσατε να μου πείτε ποια recovery θεωρείτε καλύτερη (ποιο πλήρης, εύκολη σε εγκατάσταση και χωρίς πολλά προβλήματα κτλ)??

Ρωτάω απλά επειδή έχω δει ότι κυκλοφορούν 2-3 ελαφρώς διαφορετικές, όπως η original TWRP 3.0.2-2, η alka και η cofface. Δεν ξέρω αν υπάρχουν και άλλες που δεν έχω ανακαλύψει ακόμα :p

 

Κάποια απάντηση για αυτο? :)

 

Επίσης, όταν με το καλό φτάσει το κινητό επιτέλους, σκέφτομαι να κάνω τα εξής:

1) Ξεκλείδωμα bootloader (το έχω παραγγείλει με developer rom από το vickmall και έχω κάνει ήδη την διαδικασία για να το ξεκλειδώσω επίσημα).

2) Πέρασμα όποιου recovery μου προτείνετε, κυρίως για να μπορώ να παίρνω backups και όταν μου έρθει η όρεξη να μπορώ να φλασάρω άλλες rom.

3) Μιας και δεν με ενδιαφέρει να ασχοληθώ από τώρα με custom roms, λέω αμέσως μετά να περάσω κάποια global stable για να ξεφορτωθώ απλά τις κινέζικες εφαρμογές κτλ.

 

Και για το 3ο κομμάτι έχω επίσης μερικές απορίες. Πιο συγκεκριμένα, πως θα πρέπει να φλασάρω την global, μέσω της recovery που θα έχω περάσει νωρίτερα. από MiPCSuite ή κάτι άλλο? Και τέλος, βάζοντας την global παίζει να μου ξανακλειδώσει bootloader ή να μου γυρίσει σε εργοστασιακή recovery?

 

Edit: Ά και άλλη μια μικρή απορία η οποία όμως δεν με νοιάζει και τόσο.. Μετά που περάσω την global και στην περίπτωση που αυτή δεν αλλάξει κάτι από αυτά που ρώτησα πριν, θα μπορεί να δεχτεί OTA αναβαθμίσεις ή θα πρέπει να τις περνάω χειροκίνητα??

Edited by manoysos1175
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...