Jump to content

Redmi Note 3 Pro


akis44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 20,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Miflash με κλειδωμένο bootloader πας σε edl mode..\

Miflash με ξεκλείδωτο bootloader πας σε fastboot mode..\

Η τελευταία έκδοση παίζει να σε ταλαιπωρήσει ... βάλε την 2015

Ok ευχαριστώ πήγα με βάση τον οδηγό οπότε και δεν το σκέφτηκα. Θα το κοιτάξω.

 

edit: σε edl mode μπαίνεις όταν έχεις μπρικάρει το κινητό; Οπότε σαν σκέψη είναι πως; Να δοκιμάσω να κατεβάσω official devs ή stable να μπω σε edl mode να συνδεθώ με mi suite και έτσι να την περάσω;

Edited by zaf_4

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Ακυρο το τελευταιο, απλα εκανα λογκαουτ και delete το mi account και εστρωσε. Εχει αρχισει να με εκνευριζει η unofficial ******* του Gearbest.

Γιατί δεν την αλλάζεις να ησυχασεις;

Link to comment
Share on other sites

Ok ευχαριστώ πήγα με βάση τον οδηγό οπότε και δεν το σκέφτηκα. Θα το κοιτάξω.

 

edit: σε edl mode μπαίνεις όταν έχεις μπρικάρει το κινητό; Οπότε σαν σκέψη είναι πως; Να δοκιμάσω να κατεβάσω official devs ή stable να μπω σε edl mode να συνδεθώ με mi suite και έτσι να την περάσω;

 

Παίξε με τον οδηγό από unofficial σε official.

Αυτός είναι ο πιο σωστός τρόπος. Εκεί στην ουσία δουλεύεις με edl Mode και μετά miflash.

Link to comment
Share on other sites

Παίξε με τον οδηγό από unofficial σε official.

Αυτός είναι ο πιο σωστός τρόπος. Εκεί στην ουσία δουλεύεις με edl Mode και μετά miflash.

 

Μην ξεχάσει να βάλει μια παλλια EDL ROM γιατί οι καινούριες δεν δουλεύουν με EDL. Μετά κάνεις αναβάθμιση κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Θα το προσπαθήσω αύριο και θα σας πω. Ευχαριστώ και ο Θεός βοηθός.

 

Κύριοι σας ευχαριστώ πάρα πολύ. Τα κατάφερα. Ακολούθησα πιστά πρώτα αυτόν τον οδηγό για να περάσω την china dev: https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/13290-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%AE%CF%82-Rom-%CE%B1%CF%80%CF%8C-Unofficial-%CF%83%CE%B5-Official-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-Redmi-Note-3-Pro/?pageNo=1. Στη συνέχεια ξεκλείδωσα το bootloader με τη γνωστή διαδικασία που δίνει η xiaomi και μετά για να περάσω την ελληνική ακολούθησα πιστά αυτόν τον οδηγό: https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/12354-Flash-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-ROM-%CF%83%CF%84%CE%BF-RedMi-Note-3-PRO-%CE%93%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B7-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC/. Τώρα πλέον τρέχω την GTV 7.5 Stable 7.5.1.0(LHOCNDE) και όλα καλά μέχρι τώρα. Έχω μόνο δυο ερωτήσεις: όταν πάω στην εφαρμογή τηλέφωνο και πατάω έναν αριθμό για αναζήτηση, βγάζει κα΄τι αριθμούς από Ινδία κάτι υπηρεσιών. Αυτό πως βγαίνει; Και δεύτερο, πως καταλαβαίνω ότι υπάρχει κάποια ενημέρωση αυτής της rom; βγαίνει στο μενού update και πατάω οκ για ενημέρωση ή ακολουθώ αυτόν τον οδηγό https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/12354-Flash-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-ROM-%CF%83%CF%84%CE%BF-RedMi-Note-3-PRO-%CE%93%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B7-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC/?postID=127359#post127359; Σας ευχαριστώ και πάλι και με τον καιρό θα σας πω και εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα και μπρίκαρα το τηλέφωνο και τα χρειάστηκα η αλήθεια είναι.

Απο CM13 είχα την φαεινή ιδέα να βάλω ελληνική dev μέσω TWRP.

Στο device manager φαινόταν ως "Qualcomm HS-USB Diagnostics 900E"

και δεν γινόταν με τίποτα να αλλάξει σε "Qualcomm HS-USB QDLoader 9008 mode" ώστε να περαστεί fastboot ROM Με Miflash.

Μετά απο αρκετές ώρες ψαξίματος βρήκα αυτό το thread και εκεί μέσα ανακάλυψα το θαυματουργό Reboot to EDL mode from FASTBOOT!.

 

Μέχρι που αφαίρεσα και το καπάκι για να κάνω το "testpoint" αλλά ούτε αυτό δούλεψε.

 

Τελικά καλά λένε οτι τα Xiaomi είναι unbrickable :p

 

Αν έχει κάποιο καλό παιδί ένα account για unlock να μου δανείσει -γιατί πρέπει να περιμένω άλλες 25 μέρες για ξεκλείδωμα- θα ήμουν υπόχρεος.

 

Επίσης θα πρότεινα το Reboot to EDL mode να μπει και στην πρώτη σελίδα (αχρείαστο να είναι αλλά ποτέ δεν ξέρεις).

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχάσει να βάλει μια παλλια EDL ROM γιατί οι καινούριες δεν δουλεύουν με EDL. Μετά κάνεις αναβάθμιση κανονικά.

 

Έχω κατεβασει 2 global stable rom η μια είναι η kenzo_global_images_V7.3.7.0.LHOMIDD_20160523.0000.23_5.1_global_f5889c1549.tgz

και την πιο παλιά kenzo_global_images_V7.2.5.0.LHOMIDA_20160129.0000.14_5.1_global_198b11f5b2.tgz.

Οπότε την δεύτερη δηλαδή να φλασάρω, μετά λογικά θα κάνω update μέσω κινητού;

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Έκανα update σε Official dev MIUI 8 και δεν με αφήνει να αλλάξω wallpaper στην οθόνη κλειδώματος. Όταν πάω από το μενού να επιλέξω τις άλλες διαθέσιμες μου βγάζει μήνυμα Couldn't load image. Καμιά ιδέα;

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν την αλλάζεις να ησυχασεις;

 

Καποια στιγμη θα γινει και αυτο, ειπα οσο μπορω να μην μπλεξω. Ασε που τωρα δεν εχω κανει καν αιτηση για ξεκλειδωμα οποτε και να ηθελα θα αργουσε.

 

 

Καμια ιδεα για την μπαταρια εχει κανεις? Στην αρχη αγχωθηκα οτι δεν παει καλα η μπαταρια, που εφυγε το 60% σε 4 ωρες, αλλα μετα ειδα το 14% οθονη οποτε ναι, προφανως κατι εχω κανει λαθος και ρουφαει το συστημα την μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω Δευτέρα να το έχεις...

Δεν ξέρω τι παίζει με τα σαββατοκύριακα...

 

μου το έστειλαν σήμερα το βράδυ τελικά.

 

Μία ερώτηση, δοκίμαζα το GPS με official developer αλλά δεν το αναγνώριζε.. μετα εβαλα ενα gps fix και είδα ότι εβρισκε δορυφόρους αλλα στο maps όταν πάταγα τον εντοπισμό και μετα διαδρομή κόλλαγε.. γενικά το gps δεν καταφερα να το κανω να δουλεψει... παίζει να φταίει η rom? αύριο θα ξεκλειδώσω και θα βάλω ελληνική... Επίσης αν κάνω unlock το δακτυλικό αποτύπωμα δεν θα δουλεύει πλέον?

Apple :rocket:
Link to comment
Share on other sites

μου το έστειλαν σήμερα το βράδυ τελικά.

 

Μία ερώτηση, δοκίμαζα το GPS με official developer αλλά δεν το αναγνώριζε.. μετα εβαλα ενα gps fix και είδα ότι εβρισκε δορυφόρους αλλα στο maps όταν πάταγα τον εντοπισμό και μετα διαδρομή κόλλαγε.. γενικά το gps δεν καταφερα να το κανω να δουλεψει... παίζει να φταίει η rom? αύριο θα ξεκλειδώσω και θα βάλω ελληνική... Επίσης αν κάνω unlock το δακτυλικό αποτύπωμα δεν θα δουλεύει πλέον?

 

Ξεκίνα την διαδιακασία και μην κολλάς όλα δουλεύουν ..και δουλεύουν πολύ καλά.

Επίσης θα πρότεινα το Reboot to EDL mode να μπει και στην πρώτη σελίδα (αχρείαστο να είναι αλλά ποτέ δεν ξέρεις).

 

Το κολπάκι αυτό ανακαλύφθηκε μετά που μπήκε ο οδηγός την πρώτη σελίδα.

deni ετοιμάσου να κάνουμε τον δεύτερο που είπαμε..

edit: σε edl mode μπαίνεις όταν έχεις μπρικάρει το κινητό; Οπότε σαν σκέψη είναι πως; Να δοκιμάσω να κατεβάσω official devs ή stable να μπω σε edl mode να συνδεθώ με mi suite και έτσι να την περάσω;

Σε edl mode μπαίνεις για να φλασάρεις σε όποια κατάσταση και να είναι το κινητό μόνο με miflash.

Link to comment
Share on other sites

παιδια sos,φιλαρακι περασε λαθος ρομ στο redmi note pro με αποτελεσμα να μην ανοιγει καν... ξερουμε τι κανουμε σ αυτη την περιπτωση????

κατα πασα πιθανοτητα περασε rom του mi4i...

 

Βρήκες άκρη τελικά με τον οδηγό;

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα να κάνω τον οδηγό από unofficial σε official, κόλλησα εκεί που λέει "Reached the end of the file.(0x80070026: Receiving hello packet)". Κάνω επανεκκίνηση, προσπαθώ να βρω άκρη. Κάνω την χαζομάρα να βγάλω το καλώδιο απ το κινητό και τώρα το κινητό είναι κολλημένο στο logo mi. Λογικά τώρα το έκανα soft bricked; Γιατί σε fastboot μπαίνει. Τι κάνω τώρα ακολουθώ τον οδηγό αυτον και μετά πάλι απ την αρχή; -->http://en.miui.com/thread-235865-1-1.html.

Κρίμα ήμουν τόσο κοντά, την πάτησα κανονικά!

 

EDIT: Δοκίμασα να μπω σε edl mode από fastboot μέσω του οδηγού εδώ και ήταν εύκολο -->http://forum.xda-developers.com/redmi-note-3/how-to/guide-reboot-to-edl-mode-fastboot-test-t3398718

Πέρασα ξανά μέσω miflash την global αυτή την φορά την kenzo_global_images_V7.2.5.0.LHOMIDA_20160129.0000.14_5.1_global_198b11f5b2

μπουτάρει κανονικά τώρα, είδα το όμορφο android και αναμένω να ανοίξει η συσκευή. Όλα καλά, τελικά και μας περιμένει η θάλασσα, τώρα!

Edited by zaf_4

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

2 μερες με την rom του banmeifyouwant η οποια θα παει σε official cm(μακαρι!)και εχω να πω μονο θετικα.τρεχει αψογα κανενα θεμα με λαγκ η κατι τετοιο ολα λειτουργουν αψογα και η μπαταρια μια χαρα το μονο που ειχα 2-3 reboot στην αρχη το ενα στην επιβεβαιωση του viber και τα αλλα 2 random.αλλα τιποτε αλλο..οποιοι θελουν μπορουν να την κατεβασουν στο xda!

 

Όπως και η global ή η dev δεν έχει λαγκ. Δεν ξέρω βρε παιδιά καλές οι δοκιμές αλλά ποιος ο λόγος να αλλάζει κανείς κάτι που δουλεύει χωρίς πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα και μπρίκαρα το τηλέφωνο και τα χρειάστηκα η αλήθεια είναι.

Απο CM13 είχα την φαεινή ιδέα να βάλω ελληνική dev μέσω TWRP.

Στο device manager φαινόταν ως "Qualcomm HS-USB Diagnostics 900E"

και δεν γινόταν με τίποτα να αλλάξει σε "Qualcomm HS-USB QDLoader 9008 mode" ώστε να περαστεί fastboot ROM Με Miflash.

Μετά απο αρκετές ώρες ψαξίματος βρήκα αυτό το thread και εκεί μέσα ανακάλυψα το θαυματουργό Reboot to EDL mode from FASTBOOT!.

 

Μέχρι που αφαίρεσα και το καπάκι για να κάνω το "testpoint" αλλά ούτε αυτό δούλεψε.

 

Τελικά καλά λένε οτι τα Xiaomi είναι unbrickable :p

 

Αν έχει κάποιο καλό παιδί ένα account για unlock να μου δανείσει -γιατί πρέπει να περιμένω άλλες 25 μέρες για ξεκλείδωμα- θα ήμουν υπόχρεος.

 

Επίσης θα πρότεινα το Reboot to EDL mode να μπει και στην πρώτη σελίδα (αχρείαστο να είναι αλλά ποτέ δεν ξέρεις).

 

Αυτό τα της επιστροφής από custom rom σε miui πρέπει να προσδιορίστει.

Ενώ έχω μαζέψει όλα όσα χρειάζομαι από rom ακόμα τα κοιτάω και το κινητό είναι ακόμα στο κουτί και περιμένει..

Αν δεν βρήκες κωδικό πες να σου στείλω.

Link to comment
Share on other sites

Όπως και η global ή η dev δεν έχει λαγκ. Δεν ξέρω βρε παιδιά καλές οι δοκιμές αλλά ποιος ο λόγος να αλλάζει κανείς κάτι που δουλεύει χωρίς πρόβλημα;

Μερικοί προφανώς θέλουν να παίζουν και να ασχολούνται με το κινητο,δεν εξηγείται αλλιώς ,μόλις το μπικαρουν όμως μετα ψάχνονται για βοήθειά,ενώ το κινητό ήταν μια χαρά χωρις θέματα ,άπλα θα τους φάει η περιέργεια και πρέπει να βρίσκονται σε δουλειά.

Αν το γνωρίζεις το αντικείμενο και έχεις πολλές γνώσεις και εχει κάποια προβλήματα το κινητο ,ναι ασχολήσου να είναι άψογο γενικά και να θέλεις να ασχοληθείς εκει τώρα....:chair::chair::chair::chair::chair:

Xiaomi Redmi Note 3 Pro,:I am man :rocket:Rom by Gkalen
Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα και μπρίκαρα το τηλέφωνο και τα χρειάστηκα η αλήθεια είναι.

Απο CM13 είχα την φαεινή ιδέα να βάλω ελληνική dev μέσω TWRP.

Στο device manager φαινόταν ως "Qualcomm HS-USB Diagnostics 900E"

και δεν γινόταν με τίποτα να αλλάξει σε "Qualcomm HS-USB QDLoader 9008 mode" ώστε να περαστεί fastboot ROM Με Miflash.

Μετά απο αρκετές ώρες ψαξίματος βρήκα αυτό το thread και εκεί μέσα ανακάλυψα το θαυματουργό Reboot to EDL mode from FASTBOOT!.

 

Μέχρι που αφαίρεσα και το καπάκι για να κάνω το "testpoint" αλλά ούτε αυτό δούλεψε.

 

Τελικά καλά λένε οτι τα Xiaomi είναι unbrickable :p

 

Αν έχει κάποιο καλό παιδί ένα account για unlock να μου δανείσει -γιατί πρέπει να περιμένω άλλες 25 μέρες για ξεκλείδωμα- θα ήμουν υπόχρεος.

 

Επίσης θα πρότεινα το Reboot to EDL mode να μπει και στην πρώτη σελίδα (αχρείαστο να είναι αλλά ποτέ δεν ξέρεις).

 

Πως αφαίρεσες το καπάκι?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχει περασει κανενας φίλος κατοχος της συσκευής με την τελευταία ελληνικη stable, xposed framework και αν ναι, υπάρχει κάποιο λινκ;
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Υπάρχει περίπτωση να μπορώ να βγάλω το swipe up στην αρχική οθόνη που σε βάζει σε εκείνο το search και να το βάλω εάν πατήσω συνεχόμενα το home button ;
:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα και μπρίκαρα το τηλέφωνο και τα χρειάστηκα η αλήθεια είναι.

Απο CM13 είχα την φαεινή ιδέα να βάλω ελληνική dev μέσω TWRP.

Στο device manager φαινόταν ως "Qualcomm HS-USB Diagnostics 900E"

και δεν γινόταν με τίποτα να αλλάξει σε "Qualcomm HS-USB QDLoader 9008 mode" ώστε να περαστεί fastboot ROM Με Miflash.

Μετά απο αρκετές ώρες ψαξίματος βρήκα αυτό το thread και εκεί μέσα ανακάλυψα το θαυματουργό Reboot to EDL mode from FASTBOOT!.

 

Μέχρι που αφαίρεσα και το καπάκι για να κάνω το "testpoint" αλλά ούτε αυτό δούλεψε.

 

Τελικά καλά λένε οτι τα Xiaomi είναι unbrickable :p

 

Αν έχει κάποιο καλό παιδί ένα account για unlock να μου δανείσει -γιατί πρέπει να περιμένω άλλες 25 μέρες για ξεκλείδωμα- θα ήμουν υπόχρεος.

 

Επίσης θα πρότεινα το Reboot to EDL mode να μπει και στην πρώτη σελίδα (αχρείαστο να είναι αλλά ποτέ δεν ξέρεις).

Έχω την εντύπωση ότι μετά από custom γυρνάμε σε miui με wipe system.

Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Παιδες μια ερώτηση.Ποιο προτεινετε το pro με mediatech η prime με snapdragon?Θελω την εκδοση 32gb.υπαρχουν συμαντικες διαφορες στη καταναλωση μπαταριας και σε αλλα σημεια η ειναι αμελητεα?
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι μετά από custom γυρνάμε σε miui με wipe system.

Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

 

Δεν ισχύει αυτό γιατί οι custom κλειδώνουν bootloader και αν περάσεις miui με όλα τα wipe έχεις bootloop.

Έτσι την πάτησα :rolleyes:

Απ' οτι γράφουν ξεκλειδώνει πάλι με "fastboot oem unlock-go" και μετά ίσως να μπορείς να περάσεις miui αφου σιγουρευτείς με "fastboot oem device-info" και γράφει "Device unlocked: true"

Απο custom σε custom πας κανονικά με όλα τα wipes απο TWRP.

Αν κάποιος φλασάρει τα cmradios δε, μετά πρέπει να ξαναπεράσει MIUI μέσω edl και Miflash για καθαρή εγκατάσταση.

 

@filosofos77 ευχαριστώ αλλά με άφησε να ξεκλειδώσω μετά απο 5 μέρες ίσως επειδή είχα αλλάξει το miui registered mail μερικές μέρες πρίν.

Ας δοκιμάσει και κάποιος άλλος να δούμε αν αφαιρείται ο περιορισμός των 30 ημερών ανα συσκευή με απλή αλλαγή mail.

 

Δοκίμασα την τελευταία mokee nightly αλλά δεν δουλευε το adaway ήταν αισθητά πιο αργή απο cm και εγκατέστησα αυτή (είναι ο dev της official cm για το Kenzo).

 

Κάτι τελευταίο για όσoυς στήνουν το κινητό και χρησιμοποιούν titanium backup pro για επαναφορά εφαρμογών, υπάρχει μια επιλογή:

Recovery mode->create "update.zip from app=data backups" το οποίο zip το περνάς απο TWRP και σου λύνει τα χέρια αφού εγκαθιστά όλα τα user apps , θέλει ακόμα ενα reboot για να επaναφέρει το TBP τα data.

*Μόνο το Viber και το Amazon δεν δούλεψαν

Edited by windybob73
Link to comment
Share on other sites

Βρήκες άκρη τελικά με τον οδηγό;

 

ναι πεταχτηκα μεχρι το σπιτι του και το ζωντανεψα...τελικα εμπαινε σε fastboot οποτε δεν ειχα προβλημα να φλασαρω fastboot rom... ολα καλα γιατι τον ειχε πιασει πανικος και να σου πω πανικοβληθηκα και εγω με αυτα που μου ελεγε απο το τηλ :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...