Jump to content

Redmi Note 3 Pro


akis44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ευχαριστω παρα πολυ φιλε μου!

 

Υπόψιν απλά ότι αυτή ή ρομ που λέει ο φίλος deni, μπορεί μεν να ξεκλειδώσει και να βάλεις την ελληνική, αλλά είναι με κινεζικές εφαρμογές και χωρίς πολύ καλή συμβατότητα με τα Google apps.

Αν λοιπόν δεν σε νοιάζει να ξεκλειδώσεις και να βάλεις την ελληνική, θα σου πρότεινα την global ROM που δεν έχει ίχνος κινεζικού και θα είναι απολύτως συμβατή με τα Google services.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπόψιν απλά ότι αυτή ή ρομ που λέει ο φίλος deni, μπορεί μεν να ξεκλειδώσει και να βάλεις την ελληνική, αλλά είναι με κινεζικές εφαρμογές και χωρίς πολύ καλή συμβατότητα με τα Google apps.

Αν λοιπόν δεν σε νοιάζει να ξεκλειδώσεις και να βάλεις την ελληνική, θα σου πρότεινα την global ROM που δεν έχει ίχνος κινεζικού και θα είναι απολύτως συμβατή με τα Google services.

και χωρίς πολύ καλή συμβατότητα με τα Google apps.

Συγνώμη maria_1 αυτο που το διάβασες,πως το συμπέρανες αυτα που γράφεις και αναφέρεις,ειναι προσωπική σου άποψη,εγω το παρέλαβα το κινητό με Multi-language του πέρασα Official Rom και μετα Official Developer Rom ,τωρα εχω την ελληνική και δεν είχα κανένα θέμα με pley store,ούτε έχει αναφερθεί πότε ότι υπάρχει ζήτημα συμβατότητας με τα Google services .;);):rolleyes:

Xiaomi Redmi Note 3 Pro,:I am man :rocket:Rom by Gkalen
Link to comment
Share on other sites

και χωρίς πολύ καλή συμβατότητα με τα Google apps.

Συγνώμη maria_1 αυτο που το διάβασες,πως το συμπέρανες αυτα που γράφεις και αναφέρεις,ειναι προσωπική σου άποψη,εγω το παρέλαβα το κινητό με Multi-language του πέρασα Official Rom και μετα Official Developer Rom ,τωρα εχω την ελληνική και δεν είχα κανένα θέμα με pley store,ούτε έχει αναφερθεί πότε ότι υπάρχει ζήτημα συμβατότητας με τα Google services .;);):rolleyes:

 

μήπως εννοεί γενική συμβατότητα όσον αφορά τα apps από το Play store ;

(κάποιοι , δε θυμάμαι συσκευή βέβαια , είχαν θέμα με κάποια apps που δεν μπορούσαν - λόγω συμβατότητας - να τα κατεβάσουν από το store)

Link to comment
Share on other sites

@geoanto τονίζεις το ΕΛΛΗΝΙΚΗ στα γραφόμενά σου αλλά φαντάζομαι το έχεις υπόψιν σου ότι ο 'οδηγός' ως έχει αφορά οποιαδήποτε custom rom και όχι μόνο την ΕΛΛΗΝΙΚΗ.. Ε, αυτό που σας λέω είναι ακριβώς το ότι με χρήση του cofface twrp img φλασάρεις και custom και official ακολουθώντας τον οδηγό. Έτσι ο 'οδηγός' γίνεται 'οδηγός για όλα' που λες και εσύ.. Πού βλέπετε το κακό σε αυτό; Με ρωτάς στο #5061 γιατί να αντικατασταθεί και σου απαντάω 'για να μπορείς να περνάς και custom και official πιο εύκολα και να μη χρειάζεται να φτιάχνεις μόνος σου boot.img'. Φιλικά στα γράφω, εννοείται!!!

@deni77 κι όμως αυτό λέμε, ότι με το συγκεκριμένο img γίνεται να περνάς από τη μία στην άλλη, έτσι απλά : )

 

Επαναλαμβάνω λοιπόν προς όσους θέλουν να βάλουν custom recovery και μας διαβάζουν ότι με το τροποποιημένο img αρχείο απ' τη σελ. 336 (ή το xda) αποκτούν μεγαλύτερη ευελιξία στις εναλλαγές rom.

Link to comment
Share on other sites

1. Ποιες ειναι οι άλλες διαφορες μεταξυ του 2gb/16GB kai toy 3gb/32GB ?

(δηλαδή εκτος του 2-->3 & 16-->32)

 

2. αν παραγγείλω απο βικμαλ τι πιθανοτητες υπαρχουν να πληρωσω τελωνειο ? 10% , 30% ή 90% ?

 

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

1. Καμία

2. <10%

 

Η ψήφος μου πάει στη maria_1 και στη global. Συμβατότητα ίσως να μην ήταν απολύτως δόκιμο, αλλά στην κινέζικη θα πρέπει να τις εγκαταστήσει μόνος του και επιπλέον θα πήξει στα κινέζικα σε όλες τις stock εφαρμογές. Άσε που λέει ότι θέλει ΟΤΑ updates άρα μπορεί να μείνει με την global και να μην βάλει καθόλου την ελληνική.

Link to comment
Share on other sites

μήπως εννοεί γενική συμβατότητα όσον αφορά τα apps από το Play store ;

(κάποιοι , δε θυμάμαι συσκευή βέβαια , είχαν θέμα με κάποια apps που δεν μπορούσαν - λόγω συμβατότητας - να τα κατεβάσουν από το store)

ΝΑΙ αυτο ισχύει σε συσκευές με Android 2.3.6 -8 κτλπ παλιές δηλαδή στο δικο μας δεν παίζει όμως κατι τέτοιο και δεν υπάρχει θεμα με το Play store,εγω και κινεζικά εφαρμογή που κατέβασα στα κινεζικά δηλ την έτρεξε θυμάμαι μια χαρά και κατέβασα ολα τα υπόλοιπα μετά.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro,:I am man :rocket:Rom by Gkalen
Link to comment
Share on other sites

@geoanto τονίζεις το ΕΛΛΗΝΙΚΗ στα γραφόμενά σου αλλά φαντάζομαι το έχεις υπόψιν σου ότι ο 'οδηγός' ως έχει αφορά οποιαδήποτε custom rom ...

 

Κοίτα επειδή δεν έχω σκοπό να το συνεχίσω ,καλά έκανες και το έβαλες γιατί προφανώς σου χρειάζεται.

Στο 90% αυτών που βάλανε την Ελληνική όμως δεν χρειάζεται γτ δεν θα ξαναφύγουν από αυτή.

Να σου θυμίζω ότι ο οδηγός πολύ πριν ξεκινήσεις να τον διαβάζεις έγραφε:

15) Με το που τελειώσει η εγκατάσταση δεν κάνουμε reboot εκεί αλλά πάμε πίσω-πίσω να βγούμε πάλι στο κεντρικό μενού και εκεί επιλέγουμε Reboot->Bootloader

16) Μας ξαναπάει στο λαγουδάκι και εκεί πάμε πάλι στο CMD παράθυρο

17) Πληκτρολογούμε τώρα την εξής εντολή: fastboot flash boot boot_*****.img και πατάμε enter

18) Αφού τελειώσει πατάτε για μια τελευταία φορά την παρακάτω εντολή και περιμένετε να φορτώσει στην Ελληνική ρομ:

fastboot reboot

Αλλαχτηκε γιατί μαλλον δεν προορίζεται για άλλη χρήση.....

Μην το συνεχίζεις, δεν υπάρχει λόγος. Είναι κουραστικό να διαβάζουν οι άλλοι την "κόντρα μας"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους κάτοχος και εγώ της συσκευής.. Βιαστικά και πέρασα την dev.. Άλλα θέλω να ξανά γυρίσω στην global... Μήπως είναι εύκολο να μας πει κάποιος την διαδικασία;;

 

Στάλθηκε από το ASUS_T00G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα επειδή δεν έχω σκοπό να το συνεχίσω ,καλά έκανες και το έβαλες γιατί προφανώς σου χρειάζεται.

Στο 90% αυτών που βάλανε την Ελληνική όμως δεν χρειάζεται γτ δεν θα ξαναφύγουν από αυτή.

Να σου θυμίζω ότι ο οδηγός πολύ πριν ξεκινήσεις να τον διαβάζεις έγραφε:

15) Με το που τελειώσει η εγκατάσταση δεν κάνουμε reboot εκεί αλλά πάμε πίσω-πίσω να βγούμε πάλι στο κεντρικό μενού και εκεί επιλέγουμε Reboot->Bootloader

16) Μας ξαναπάει στο λαγουδάκι και εκεί πάμε πάλι στο CMD παράθυρο

17) Πληκτρολογούμε τώρα την εξής εντολή: fastboot flash boot boot_*****.img και πατάμε enter

18) Αφού τελειώσει πατάτε για μια τελευταία φορά την παρακάτω εντολή και περιμένετε να φορτώσει στην Ελληνική ρομ:

fastboot reboot

Αλλαχτηκε γιατί μαλλον δεν προορίζεται για άλλη χρήση.....

Μην το συνεχίζεις, δεν υπάρχει λόγος. Είναι κουραστικό να διαβάζουν οι άλλοι την "κόντρα μας"

Φιλε μου ας το σταματήσουμε εδώ εμείς έχουμε λάθος ο φιλος limna99 έχει δίκιο,δεν μπορούμε να συμφωνήσουνε μαζί του ,αλώστε μια παρέα είμαστε εδώ όλοι,με αντιθέσεις και διαφοροποιήσεις .

Xiaomi Redmi Note 3 Pro,:I am man :rocket:Rom by Gkalen
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ας το σταματήσουμε εδώ εμείς έχουμε λάθος ο φιλος limna99 έχει δίκιο,δεν μπορούμε να συμφωνήσουνε μαζί του ,αλώστε μια παρέα είμαστε εδώ όλοι,με αντιθέσεις και διαφοροποιήσεις .

 

Οκ φίλε deni..

Aς τελειώσει εδώ.....

Link to comment
Share on other sites

Υπόψιν απλά ότι αυτή ή ρομ που λέει ο φίλος deni, μπορεί μεν να ξεκλειδώσει και να βάλεις την ελληνική, αλλά είναι με κινεζικές εφαρμογές και χωρίς πολύ καλή συμβατότητα με τα Google apps.

Αν λοιπόν δεν σε νοιάζει να ξεκλειδώσεις και να βάλεις την ελληνική, θα σου πρότεινα την global ROM που δεν έχει ίχνος κινεζικού και θα είναι απολύτως συμβατή με τα Google services.

 

Για τις κινέζικες εφαρμογές συμφωνούμε αλλά αυτό που λες με τα google apps δεν ισχύει. Με ένα .apk κατεβάζεις όλα τα απαραίτητα services κ frameworks συν το playstore, αφού περαστούν:

-πας στο security κ δίνεις ΟΛΑ τα απαραιτητα permission σε αυτά τα apps (γιατί κάμποσα τα μπλοκάρει ο permission manager γιατί είναι user κ όχι system apps)

-κάνεις login στο google account σου κ ΑΝ δεν το πάρει άμεσα σβήνεις κ ξαναβάζεις το account σου ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΕ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ.

 

Κ όλα αυτά χωρίς clean cache κ άλλα "ματζούνια" που θα δεις στο web.

Edited by DaRk_dOg

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες. Μετα απο λιγη χρηση διαπιστωσα οτι μια υπηρεσια μετα το τελευταιο update μου τρωει πολυ μπαταρια. Εχω global stable και η υπηρεσια ειναι η uniplay service. Μηπως γνωριζει κανεις κατι??? Βλεπω αισθητη διαφορα στη μπαταρια και με εκνευριζει αυτο.. Edited by nikosboost
Link to comment
Share on other sites

@deni77, δεν συμφωνώ με αυτό που γράφεις οτι δεν συμφωνείτε κ.λ.π. :p, γιατί ο ένας (@geoanto555), προτείνει τον τρόπο Α και ο έτερος (@limna77), προτείνει τον τρόπο Β, ο οποίος μου ακούγεται "ενδιαφέρον", αλλά δεν μπορώ να τον δοκιμασω γιατί δεν έχω πλέον τη συσκευή (κάποιος με πολλές χιλιάδες "smartphonόμετρα" με ψήνει για την ανωτερότητα του leco le 2 :X) ούτε και μπορώ να τον "καταλαβω" ακριβώς πως δουλεύει.

@DaRk_dOg, σωστά τα λες κ συ...κάπως έτσι είναι, αν κ ή @maria_1, νομίζω ότι απλά δεν το διατύπωσε σωστά αυτό που ήθελε να "πει".

 

Πίσω λοιπόν στα σημαντικά, γιατί όλα είναι χρήσιμα κ σωστά!

 

Υ.Γ. Ότι θα γινόμουν κ πυροσβέστης εδώ μέσα, δεν μου το χα...:lol: :lol: :lol:

 

@nikosboost καινούριο "φρούτο είναι αυτό πάλι και σπ ότι προλαβα να μελετησω δεν έχει γίνει γνωστό τι φταίει ή πως λύνεται..:blink:

Κατέληξα ότι ισως χρειαστεί να περάσεις άλλη έκδοση ρομ με καθαρή εγκατάσταση!!

Link to comment
Share on other sites

@deni77, δεν συμφωνώ με αυτό που γράφεις οτι δεν συμφωνείτε κ.λ.π. :p, γιατί ο ένας (@geoanto555), προτείνει τον τρόπο Α και ο έτερος (@limna77), προτείνει τον τρόπο Β, ο οποίος μου ακούγεται "ενδιαφέρον", αλλά δεν μπορώ να τον δοκιμασω γιατί δεν έχω πλέον τη συσκευή (κάποιος με πολλές χιλιάδες "smartphonόμετρα" με ψήνει για την ανωτερότητα του leco le 2 :X) ούτε και μπορώ να τον "καταλαβω" ακριβώς πως δουλεύει.

 

Αν σου πω ότι ήμουν σίγουρος ότι θα έβλεπες ότι μου την πέφτουνε άδικα και θα "επέμβεις", τι θα πεις; :lol::lol::lol:

 

Σαφώς ανώτερο to LeEco αλλά από software θα εξαρτάσαι από έναν Ιταλό moder..

Edited by limna99
Link to comment
Share on other sites

παιδια ζητω το εθνος το ελληνικο :D που κανει θαυματα εδω μεσαααα!!! :lol::lol::lol::lol:

Τελικά με τον οδηγο του geoanto555 καταφερα να περασω το twrp recovery κ να βαλω την ελληνικη ROM και το πρόβλημα ήταν στο αρχειο twrp που εκανα fastboot flash recovery στο command window: δεν ηθελε το RN3_kenzo.img που λεει το site, αλλά το άλλο αρχειο που δινει (twrp-3.0.2-1-kenzo.img)!!!! σας ευχαριστω παρα πολυυυυ για την πολυτιμη βοηθεια σας... :D:D:D πραγματικα τωρα ειναι αλλο τηλ ,, τα σπαει λεμεεε!!! :rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

@limna77, θα πω: Της δικαιοσύνης ήλιε νοητε!!!! :lol: :rotfl: :lol:

 

Βασικά ,απ ότι διαπίστωσα, δεν υπάρχει όντως θέμα αντιπαράθεσης, γιατί άλλα λέει ο ένας και άλλα λέει ο άλλος...:blink:

Οπότε θέμα αντιπαράθεσης δεν υφίσταται ..:blink: :blink:

 

Εκτός και αν, άλλα καταλαβαίνω εγώ...:wacko: :lol:

 

@babaross, δόξα τω μεγαλοδύναμο, ανακουφιστηκα...δεν θα άντεχα αλλά p.m.....:lol: :p

 

Υ.Γ. ρε σεις, ένα χειροκρότημα για τα 2000+ posts, κανείς? Τίποτα??

 

Δεν το πήρα είδηση να "σβησω" τούρτα ( κ όχι κεράκια...:lol: :lol:)!!

Edited by demakhs
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει. Πριν το τελευταιο update ηταν ολα κομπλε. Τωρα ζεσταινεται παραπανω και πεφτει πολυ πιο γρηγορα η μπαταρια.. θα περιμενω μπας και αλλαξει τιποτα στο επομενο update.. αν γνωριζει κανεις κατι ας απαντησει! Ευχαριστω και καλο βραδυ!
Link to comment
Share on other sites

δες στην μπαταρία αν τρέχει shell , αν ναι κανε επανεκκίνηση

HTC Touch Diamond 2 ----> Xperia Sole ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει. Πριν το τελευταιο update ηταν ολα κομπλε. Τωρα ζεσταινεται παραπανω και πεφτει πολυ πιο γρηγορα η μπαταρια.. θα περιμενω μπας και αλλαξει τιποτα στο επομενο update.. αν γνωριζει κανεις κατι ας απαντησει! Ευχαριστω και καλο βραδυ!

Έσχατη λύση: επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

 

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

@babaross, δόξα τω μεγαλοδύναμο, ανακουφιστηκα...δεν θα άντεχα αλλά p.m.....:lol: :p

 

η αληθεια ειναι οτι σε τρελανα στα p.m για τα καλαααα :lol::lol::lol: αλλα δοξα το θεο ολα πηγα καλα... :rolleyes::rolleyes: κ παλι ευχαριστω... κ για να μην χαλασει το συνοικεσιο απο τωρα κ σταματησω να σου στελνω p.m :lol::lol: να ρωτησω τωρα οταν θα κανει αναβαθμισεις το τηλ θα τις κατεβαζει αυτοματα ? η εγω θα πρεπει να τις κανω χειροκινητα?

Link to comment
Share on other sites

Αν σου πω ότι ήμουν σίγουρος ότι θα έβλεπες ότι μου την πέφτουνε άδικα και θα "επέμβεις", τι θα πεις; :lol::lol::lol:

 

Θα σου απαντήσω με κάτι αντίστοιχο που είχα απαντήσει και στον demakhs και προς στιγμήν παρεξηγήθηκε.

Αν ήσουν ΓΚΟΜΕΝΑ....με τέτοια φωτογραφία ΌΧΙ δεν θα σου την έπεφτα..:lol::lol:

Όχι φίλε μου, δεν σου την πέφτουμε. Απλά σου εξηγώ ότι είναι άλλο το ένα και άλλο το άλλο.

Φυσικά η λύση αυτή (το συγκεκριμένο recovery) σε βγάζει από μπελάδες. ΕΣΕΝΑ όμως.. που δεν ήξερες ότι στην αρχή ήθελε και boot.img

Απλά στηρίζω λιγάκι παραπάνω την προσπάθεια του Έλληνα δημιουργού .. πειράζει;

babaross θα κατεβάζεις χειροκίνητα τις ενημερώσεις και θα τις φλασάρεις μέσω recovery.

@limna77

Υ.Γ. ρε σεις, ένα χειροκρότημα για τα 2000+ posts, κανείς? Τίποτα??

Δεν το πήρα είδηση να "σβησω" τούρτα ( κ όχι κεράκια... )!!

http://s20.postimg.org/5uya786el/demak.jpg

Edited by geoanto555
Link to comment
Share on other sites

Απλά σου εξηγώ ότι είναι άλλο το ένα και άλλο το άλλο.

Τελικά καλά κατάλαβα και ευτυχώς το καταλαβατε κ σεις!! :lol: :p :lol:

babaross θα κατεβάζεις χειροκίνητα τις ενημερώσεις και θα τις φλασάρεις μέσω recovery.

@geoanto555 έκανες το λάθος κ του απάντησες, μολις...."έμπλεξες"...:X :lol:

http://static.pblogs.gr/f/211993-%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%AD%CE%B8%CE%BB%CE%B9%CE%B1.jpg

:lol: :lol:ωραία φωτό αλλα άσχετη.... έχει μόνο 100 κεράκια!

Link to comment
Share on other sites

uniplay service. ..

 

Με μια πρόχειρη αναζήτηση είδα ότι το uniplay service είναι "επιλογή" στο Music player.

Τσέκαρε το..

 

demakhs το τακτοποίησα δεν μπορείς να πεις; :p

Link to comment
Share on other sites

:lol: :lol:ωραία φωτό αλλα άσχετη.... έχει μόνο 100 κεράκια!

Στείλε μια ειδοποίηση,ενα μηχανηματάκι τώρα που ξεπέρασες τα 2000 μηνύματα να σου φτιάξουν μια τούρτα οι διαχειριστές του Foroym.:lol::lol::lol::lol::p:p:ninja::p:

Xiaomi Redmi Note 3 Pro,:I am man :rocket:Rom by Gkalen
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...