Jump to content

Redmi Note 3 Pro


akis44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.Έχω το xiaomi redmi note 3 pro 32gb και φοράει την 7.1.9.0 multilanguage unnoficial.Θα ήθελα να πάω στην τελευταια global κατευθείαν.Πως ακριβώς να πάω ομαλα απο Unofficial στην τελευταια global.

1)Είναι απαραίτητο το ξεκλείδωμα bootloader?

2)η τελευταια global εχει καθολου κινεζιες πανω?

3)αν έχω global official και οχι china θα εχω ota updates και έστω καποια στιγμή το miui 8?

4).με αυτη τη rom που φοραω τώρα το τηλ καίει κατα την ώρα της φόρτισης.το έχει κανεις άλλος αυτό?

 

Ζηταω συγνωμη αν κουρασα.το forum το ξεκοκκαλησα αλλα και παλι πρεπει να ρωτησω τα αυτονοητα μην κανουμε καμμια βλακεια επειδη σε miui παω πρωτη φορα αν και γενικα με flasharismata ειμαι αρκετα εμπειρος απο αλλα τηλ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση. Το πρώτο το δοκίμασα ήδη και δεν παίζει. Με πετάει καπάκι στον updater. Θα δοκιμάσω και το δεύτερο (αν δεν το έχω σπάσει από τα νεύρα μου) και βλέπουμε.

Με αυτήν που σου ήρθε το κινητό ειναι παλιά η rom,τώρα τι θα κάνεις,τα εξής βήματα θα κάνεις ενημερωση την rom που έχεις μεσω updater με ανοιχτό τα wi fi,πρέπει να το αφήσεις να κατεβάσει ολες τις ενημερώσεις απο την μαμα του στην κίνα,πατάς update και μετα πας επανω στις 3 τελειες και ενημέρωση ,θα γέμιση η μπάρα θα την δεις,περιμένεις να τελείωση η μπάρα να γέμισή εντελώς, μετα επανεκκίνηση,μετα θα περάσεις την τελευταια del rom και μεσω updater θα την κάνει αναβάθμιση ,χύμα στο τηλ βαλτην οχι στην sd και μέσω updater θα την επιλέξεις ,επάνω στις 3 τελείες έχει επιλογή να την επιλέξεις.

Μονό τότε θα σου κάνει την αναβάθμιση μόνο αν το ενημερώσεις όπως στα γράφω και θα περάσεις την del rom αν έχεις κάποια απορία ρώτα.:ninja::ninja::cool:

Αυτήν που λες και σου ήρθε και το παρελαβες απο την μαμά του στην κινά έχει ελληνικά.????

Edited by deni77
Xiaomi Redmi Note 3 Pro,:I am man :rocket:Rom by Gkalen
Link to comment
Share on other sites

Πως ακριβώς να πάω ομαλα απο Unofficial στην τελευταια global.

1)Είναι απαραίτητο το ξεκλείδωμα bootloader?

2)η τελευταια global εχει καθολου κινεζιες πανω?

3)αν έχω global official και οχι china θα εχω ota updates και έστω καποια στιγμή το miui 8?

4).με αυτη τη rom που φοραω τώρα το τηλ καίει κατα την ώρα της φόρτισης.το έχει κανεις άλλος αυτό?

 

unofficial to official

1. οχι

2. οχι

3 ας το απαντησει κάποιος που το πήρε με αυτην την ρομ.

Λογικά φταίει αυτό.. Έχει πολλά θέματα..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ.βαζω κατευθείαν την global ή πρώτα dev και μετά global;updates αυτόματα θα περνούν και dev και stable;

 

Αν θα μείνεις με global θα την βάλεις απευθείας,.

Μπορέις να βάλεις dev να ξεκλειδώσεις bootloader και μετά global αλλά δεν ξέρω αν σου χρειάζεται..

Update κανονικά ναι....

Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενδιαφέρει ή ελληνική ρομ αρκεί να εχωfull αγγλικά τα μενού χωρίς κινεζιες.υπαρχει πιο απλή διαδικασία να βάλω τη ρομ;θέλει 64bit μηχάνημα οπωσδήποτε;
Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενδιαφέρει ή ελληνική ρομ αρκεί να εχωfull αγγλικά τα μενού χωρίς κινεζιες.υπαρχει πιο απλή διαδικασία να βάλω τη ρομ;θέλει 64bit μηχάνημα οπωσδήποτε;

 

Τότε είσαι οκ με την global.

Οι άλλοι τρόποι γενικά δεν πιάνουν σε αυτή τη ρομ που είσαι τώρα..

Ο οδηγός λέει για x64 . Στο προτείνω γτ κάποιοι τα πήραν στα χέρια με x86.

Link to comment
Share on other sites

ΟΔΗΓΟΣ για unlock του bootloader στο XIAOMI Redmi Note 3 PRO (snapdragon 650).

EDIT: !!Δεν λειτουργεί σε όλους!! Πιθανότατα θα βγάλει σφάλμα στο 50% περι μη confirmation του MI account. Δοκιμάστε και πείτε!

 

Δεν χρειάζεται developer rom, δουλεύει με την official!!!

Χρειαζόμαστε το κινητό :p, καλώδιο usb, internet στον υπολογιστή και λίγη υπομονή.

 

1) Πρώτα απο όλα πρέπει να έχουμε κάνει αίτηση (με το MIUI account μας, αν δεν έχουμε δημιουργούμε) και

2) Να έχουμε λάβει το σχετικό sms με το μήνυμα "Your unlock request has been approved ...". Αν δεν τα έχουμε κάνει τα κάνουμε εκείνη τη στιγμή (το σχετικό unlock sms approval μπορεί να κάνει και 20 ημέρες να έρθει). Πρώτα το account (με όσα περισσότερα στοιχεία μπορούμε και επίσης με μερικά post Κλπ ώστε να φανούμε σαν ενεργά μέλη).

3) Στο κινητό έχουμε συνδέσει τον MIUI account (αυτόν στον οποίο λάβαμε έγκριση για unlock, σε περίπτωση άλλου λογαριασμού το unclock ΔΕΝ θα δουλέψει καθώς θα βρει διαφορετικό λογαριασμό και δεν θα συνεχίσει).

4) Κατεβάζουμε το σχετικό εργαλείο (MiFlashUnlock) απο το link του sms μηνύματος. Είναι συμπιεσμένο αρχείο, αποσυμπιέζουμε το φάκελο όπου θέλουμε στον υπολογιστή. Μέσα σε αυτό τον φάκελο υπάρχει το MiFlashUnlock.exe που θα τρέξουμε για το ξεκλείδωμα.

5) Κλείνουμε το κινητό (power off) και αφού κλείσει πατάμε το volume down+power μαζί. Με αυτό τον τρόπο το κινητό μπαίνει σε fastboot mode (βγάζει σχετική ένδειξη).

6) Συνδέουμε το κινητό με καλώδιο usb στον υπολογιστή και τρέχουμε το MiFlashUnlock.exe. Θα μας ζητήσει να κάνουμε login στον miui account μας. Βάζουμε email και password, πατάμε login και περιμένουμε να κάνει είσοδο. Αν όλα πάνε καλά θα μας έχει το κουμπί "unlock" διαθέσιμο, το πατάμε και περιμένουμε... Θα κάνει μια σχετική διαδικασία επαλήθευσης (μέχρι το 100%) και θα μας βγάλει σχετικό μήνυμα "Unlocked succesfully". Αυτό ήταν. Είμαστε έτοιμοι να περάσουμε όποια rom θέλουμε (π.χ. την Ελληνική)

 

Φτανοντας μεχρι και το βημα 6, μου εβγαλε το μηνυμα "different account from the phone". στο 50% της διαδικασιας εγινε αυτο.

εχω κανει login με το email μου και κωδικο και στο κινητο οπου μπηκε μια χαρα στον λογαριασμό, και στον υπολογιστή.

 

κανείς ιδεα ?

εχω την επισημη κινεζο-αγγλική ρομ.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Φτανοντας μεχρι και το βημα 6, μου εβγαλε το μηνυμα "different account from the phone". στο 50% της διαδικασιας εγινε αυτο.

εχω κανει login με το email μου και κωδικο και στο κινητο οπου μπηκε μια χαρα στον λογαριασμό, και στον υπολογιστή.

 

κανείς ιδεα ?

εχω την επισημη κινεζο-αγγλική ρομ.

 

Θέλει dev ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Φτανοντας μεχρι και το βημα 6, μου εβγαλε το μηνυμα "different account from the phone". στο 50% της διαδικασιας εγινε αυτο.

εχω κανει login με το email μου και κωδικο και στο κινητο οπου μπηκε μια χαρα στον λογαριασμό, και στον υπολογιστή.

 

κανείς ιδεα ?

εχω την επισημη κινεζο-αγγλική ρομ.

Μονό με developer rom θα ξεκλειδώσεις. :ninja::cool:

Xiaomi Redmi Note 3 Pro,:I am man :rocket:Rom by Gkalen
Link to comment
Share on other sites

Μονό με developer rom θα ξεκλειδώσεις. :ninja::cool:

 

κατεβαίνει...

ψαχνω λοιπον τον πδηγο περασματος της dev...παω πρωτη σελιδα του παρόν τόπικ.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

demakhsκοροϊδεύεις εεε;

Σαββατοκύριακο μάλλον θα πάρω ένα redmi για ξεκλείδωμα και περασμα Ελληνικής.

Εκεί θα γίνει Η σύγκριση που θα τα χω και τα 2 με ίδιες συνθήκες..

Με μια μικρή επεξεργασία όλα φαίνονται τέλεια..;)

 

Πλάκα μου κάνεις που σε κοροιδεύω? :p

Δεν είχα καταφέρει να βγάλω τόσο καλές φωτογραφίες όσο είχα το κινητό.

Νομίζω δηλαδή, γιατί στο site που τις ανεβάζεις, δεν υπάρχει η δυνατότητα να κάνεις όσο (άπειρο) ζουμ θέλεις, όπως στον υπολογιστή.

Είναι σίγουρο ότι έχει βελτιωθεί η ποιότητα με την εξέλιξη του λογισμικού, κάτι που ελπίζαμε και ευχόμασταν από την αρχή...:up:

Οι προδιαγραφές από πλευράς hardware υπήρχαν, προφανώς δώσαν έμφαση και στο κομμάτι του software (που αφορά συγκεκριμένα στην κάμερα, όχι κάπου αλλού) στο οποίο υπήρχε θεματάκι και το κινητό πλέον, δικαιολογεί απόλυτα τον βασιλιά των vfm, ειδικά η "μικρή" έκδοση, στα 160, μπορεί και πιο κάτω, ευρώ!

 

Που έγκειται, η μικρή επεξεργασία που αναφέρεις?

Τις πειράζεις μετά, με κάποιο photoshop, πριν πειράζοντας κάποιες ρυθμίσεις, ή χρησιμοποιείς κάποια third party εφρμογή λήψης φωτογραφιών?

Διαγράφηκαν μηνύματα με προσωπικές αντιπαραθέσεις.

Αν συνεχιστούν τέτοιου είδους συζητήσεις θα δοθούν και οι σχετικές ποινές!

Μείνετε στο θέμα.

Ευτυχώς άρχισε να υπάρχει και λίγη αστυνόμευση στο θέμα....;)

Όπως και στους Ελληνικούς δρόμους, λόγω της παντελούς έλλειψής της, γίνεται το έλα να δεις.

Σημαντικό επίσης θέμα είναι και η ποιότητα της, κάτι το οποίο και θεωρητικά και αντικειμενικά και υποκειμενικά, είναι δύσκολο να επιτευχθεί...:worry:

Link to comment
Share on other sites

Που έγκειται, η μικρή επεξεργασία που αναφέρεις?

Τις πειράζεις μετά, με κάποιο photoshop

 

Ναι με το Photomatix Pro το οποίο κάνει θαύματα..;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

κατεβαίνει...

ψαχνω λοιπον τον πδηγο περασματος της dev...παω πρωτη σελιδα του παρόν τόπικ.

Ή μέσω updater ή μέσω mi pc suite..

Link to comment
Share on other sites

Ναι με το Photomatix Pro το οποίο κάνει θαύματα..;)

Φτιάξε και έναν οδηγό και γι αυτό και βρες τον τρόπο να τον χωρέσεις στην υπογραφή σου, άμα είσαι μάγκας....:p :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα .Τελικά πήρα την απόφαση να αλλάξω το honor 6 αφού δυστυχώς η μπαταρία είναι σε απογοητευτικά όρια παρα την αλλαγή την οποία έγινε .Τεσπα αυτά θα ανήκουν σύντομα στο παρελθόν !

Για έναν χρήστη απλο χωρίς να θέλει πειραματισμούς και χωρίς το αγγλικό μενού να αποτελει εμπόδιο ποια ρομ να επιλέξει ώστε να παίρνει όλα τα updates?.Ξεκίνησα να διαβάζω το νήμα αλλά κατάλαβα ότι οι περισσότεροι χρήστες είστε προχωρημένοι και αλλάζετε τις ρομ σαν τα πουκάμισα :)

 

Καλώς ήρθες! Υπάρχουν 4 official εκδοχές για την snapdragon version του κινητού (china dev, china stable, global dev, global stable) και όλες παίρνουν ΟΤΑ update. Οι dev παίρνουν πιο συχνά, αλλά προφανώς είναι beta. Η ελληνική rom επίσης ανανεώνεται από την κοινότητα, αλλά όχι over-the-air. Οπότε ή την ελληνική θα βάλεις αν δε σε πειράζει να κανεις χειροκίνητα τα updates ή την global stable. Οι περισσότεροι ή στο ένα ή στο άλλο έχουμε καταλήξει. Κατά τα άλλα, οι rom είναι πάνω-κάτω ίδιες, ακόμη και με τις κινέζικες παλεύεται ειδικά αν βγάλεις μερικά κινέζικα system apps με κάποιον root uninstaller.

 

Εγώ έβαλα τελικά την 'fastboot' global stable, όχι για να παίρνω OTA updates, αλλά γιατί δεν θέλω ίχνος κινέζικου (η ελληνική έχει κάτι ψιλά καταχωνιασμένα πολύ βαθιά). [σ.σ. τα 'fastboot' σε σχέση με τα 'recovery' zip έχουν προεγκατεστημένες λίγες εφαρμογές παραπάνω, όπως swiftkey, fleksy. wps office, gapps - όλες τις κατεβάζεις και μόνος σου πάντως]

 

Για locale στις global δίνω κάτι ουδέτερο, όπως 'South Georgia and the South Sandwhich Islands' που έχει ως αποτέλεσμα στο build.prop να γράφει locale=GB (η ελληνική γράφει μεν GR, αλλά από κάτω λέει miui.region=IN, δηλ. India - γι'αυτό βγάζει το Taj Mahal στα wallpapers που κατεβάζει όταν είναι online :) ). Υποθέτω και οι άλλες περιοχές της κοινοπολιτείας θα έχουν ίδιο αποτέλεσμα (GB).

 

Edit: Τώρα είδα ότι είχε ήδη απαντήσει ο geoanto555 :) Νόμιζα ότι σε είχε αφήσει αναπάντητο..

Edited by limna99
Link to comment
Share on other sites

Γ@@@το video..

Πάνε στον C και σβήσε τον φάκελο adb με ότι έχει μέσα.

Δώσε προσοχή εδώ βήμα βήμα. ο οδηγός έχει πολλές "πινελιές" του lallasgr

1) Κατεβάζουμε το αρχείο adb και την Ελληνική ρομ

2) Περνάμε την Ελληνική ρομ (το αρχείο .zip) στην εσωτερική μνήμη του κινητού (copy-paste)

3) Κάνουμε extract τα αρχεία που βρίσκονται στο adb.rar στο C:\adb

4) Ενεργοποιούμε στο κινητό USB Debugging (Εντοπισμός σφαλμάτων USB)

Settings (Ρυθμίσεις) => Additional Settings (Πρόσθετες ρυθμίσεις) => Developer options (Επιλ. για προγραμματιστές)

5) Τρέχουμε το CMD ως administrator(διαχειριστές)

6) Γράφουμε cd C:\adb

7 )συνδέουμε την συσκευή μας στο PC μέσω του USB.

8) πληκτρολογούμε στο CMD την εντολή: adb reboot bootloader

9) Αφού δούμε το λαγουδάκι πληκτρολογούμε στο CMD την παρακάτω εντολή:

fastboot flash recovery twrp-3.0-kenzo-07.03.2016.img (και βλέπουμε ότι ολοκληρώνεται)

10) Τώρα πληκτρολογούμε την εντολή: fastboot reboot και πατώντας το "Volume UP" πατάμε enter για να εκτελεστεί η εντολή

11) Με το που δούμε το Mi logo αφήνουμε το Volume Up και το κινητό φορτώνει το TWRP.

12) Μόλις μπούμε πατάμε το δεξί κουμπί από τα δύο περίπου στη μέση για να αλλάξουμε τη γλώσσα στα Αγγλικά.

Πάμε wipe ->advanced wipe και επιλέγετε cache + dalvik cache + data

13) Πάμε συνέχεια και επιλέγουμε Install-> και βρίσκουμε το .zip αρχείο που έχουμε περάσει στο κινητό

reboot system και είσαι οκ

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Στο προηγούμενο μήνυμα μπορείς να δεις το συγκριτικό με τις φωτο που σου λέω.

Η ρομ που έχεις είναι μία από τις χειρότερες για το κινητό. καλά θα κάνεις να την αλλάξεις σύντομα μιας και έχει πολλά προβληματα..

 

στο βημα 9) μου λεει error.cannot load ...img

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

στο βημα 9) μου λεει error.cannot load ...img

 

Μήπως έχεις λάθος διαδρομή-όνομα;

Κοίτα μήπως έχεις 2 φακέλους adb στον C.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις λάθος διαδρομή-όνομα;

 

το twrp πρεπει να ειναι χυμα επισης στην μνημη συσκευης?

 

done: ειχε απλα εναν ακομα φακελο adb, με ενα cd/adb πετυχε κι αυτο το βημα...

Edited by Thou_Bou

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

το twrp πρεπει να ειναι χυμα επισης στην μνημη συσκευης?

Το twrp πρέπει να είναι στον φάκελο adb.

Αν το κατέβασες από μένα είναι έτοιμο..

 

3) Κάνουμε extract τα αρχεία που βρίσκονται στο adb.rar στο C:\adb
Link to comment
Share on other sites

το twrp πρεπει να ειναι χυμα επισης στην μνημη συσκευης?

 

done: ειχε απλα εναν ακομα φακελο adb, με ενα cd/adb πετυχε κι αυτο το βημα...

Οχι το twrp ειναι αρχείο adb στο C και θα το περασεις με τις εντολές και την σειρά του οδηγού που σου έδωσε ο φιλος

geoanto555

Xiaomi Redmi Note 3 Pro,:I am man :rocket:Rom by Gkalen
Link to comment
Share on other sites

Οχι το twrp ειναι αρχείο adb στο C και θα το περασεις με τις εντολές και την σειρά του οδηγού που σου έδωσε ο φιλος

geoanto555

 

ολα καλα παιδια κι εγω, εξελληνιστικα.

 

αν και θα προτιμουσα μαλλον ota updates, ξεκιναω με την ελληνικη και βλεπουμε...

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

το twrp πρεπει να ειναι χυμα επισης στην μνημη συσκευης?

 

done: ειχε απλα εναν ακομα φακελο adb, με ενα cd/adb πετυχε κι αυτο το βημα...

 

Ωραία, τα επόμενα βήματα είναι απλά.

Μην ξεχάσεις να κάνεις wipe/advanced wipe/dalvik,data,cache πριν την εγκατάσταση.;)

 

edit: με πρόλαβες...

Link to comment
Share on other sites

ολα καλα παιδια κι εγω, εξελληνιστικα.

 

αν και θα προτιμουσα μαλλον ota updates, ξεκιναω με την ελληνικη και βλεπουμε...

Ωραία ήρθες και εσύ στην ελληνική οικογένεια μας ........:p:p:p:D:rolleyes:

Xiaomi Redmi Note 3 Pro,:I am man :rocket:Rom by Gkalen
Link to comment
Share on other sites

Ωραία ήρθες και εσύ στην ελληνική οικογένεια μας ........:p:p:p:D:rolleyes:

 

καλως σας βρηκα. αυριο υποσχομαι και unboxing εκπληξη...

 

ΥΓ. φανταζομαι, οτι καθε φορα που βγαινει νεα ελληνικη ρομ, απλα περναμε το νεο αρχειο.ζιπ, σωστά ?

λογικα εφαρμογες ρυθμισεις κτλ, δε θα χανουμε καπως τις κανουμε αντιγρ.ασφαλειας.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Μονο εγω ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο τη global stable(7.1.7.0) ??? Μαλιστα φοβαμαι να κανω το update που μου εχει ερθει μη χαλασει τιποτα :p :p
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...