Jump to content

Σχετικά με το ξύρισμα


t300
 Κοινοποίηση

Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?  

969 members have voted

  1. 1. Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?

    • Wax - κερί
      43
    • Ξυραφάκι
      646
    • Μηχανή ξυρίσματος
      307
    • Ειδικό spray
      15
    • Άλλο
      34


Recommended Posts

Δεν έχεις άδικο για τη σύγκριση! Τυπικά συμφωνώ μαζί σου, αλλά προσωπικά όπως και στο φαγητό δεν αφιερώνω πάνω από 20 λεπτά προετοιμασίας, έτσι και στο ξύρισμα δεν θέλω να "χάνω" τόσο πολύ χρόνο όσο με το ξύρισμα με τα ξυραφάκια. Δεν μιλάω για το κλασικό ξύρισμα φυσικά που είναι κάτι άλλο εντελώς. Το ξύρισμα με μηχανή με εξυπηρετεί σε θέμα χρόνου και δεν μου προκαλεί καθόλου ερεθισμούς που αυτό είναι το μείζον για μένα! Για φροντίδα του προσώπου βάζω silver protect ή q10 balm μετά από κάθε ξύρισμα και 1 φορά τη βδομάδα χρησιμοποιώ ένα L'Oréal volcanic ash/coal για καθαρισμό προσώπου και αυτό ήταν. Δεν κάνω κάτι άλλο παραπάνω, πέρα από 2-3 πραγματάκια ακόμα περιοδικά...
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να χεησιμοποιησεις το προϊόν της l oreal για κσθαρισμο προσώπου Ανρί για αφρό ξυρίσματος. Θα δεις θεαματικά αποτέλεσμα. Εδώ και χρόνια χρησιμοποιώ το l oreal το πορτοκαλί αντί για αφρό και ξυρίζομαι στο ντουζ.σταμάτησαν οι ερεθισμοι και οι κοκκινίλες. Και η αίσθηση είναι τελείως διαφορετική. .πιο φρέσκος πιο καθαρός ..άλλη αίσθηση.
Link to comment
Share on other sites

:) - εαν το δεις σαν χομπυ ναι παιρνει παραπανω χρονο συν τα λεφτα για πινελα/σαπουνια/ξυραφακια/μηχανη κλπ, εν καιρω θες ενα ντουλαπακι ολοκληρο

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Δοκίμασε να χεησιμοποιησεις το προϊόν της l oreal για κσθαρισμο προσώπου Ανρί για αφρό ξυρίσματος. Θα δεις θεαματικά αποτέλεσμα. Εδώ και χρόνια χρησιμοποιώ το l oreal το πορτοκαλί αντί για αφρό και ξυρίζομαι στο ντουζ.σταμάτησαν οι ερεθισμοι και οι κοκκινίλες. Και η αίσθηση είναι τελείως διαφορετική. .πιο φρέσκος πιο καθαρός ..άλλη αίσθηση.

 

 

 

Που μπορω να το βρω; Ειμαι 16 και οταν ξυριζομαι,ερεθιζομαι και κοβομαι

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα σούπερ μάρκετ. L oreal men expert. Είναι καθαριστικό προσώπου.

 

 

 

Σε ευχαριστω,θα το ψαξω.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Κάτι που έχω δοκιμάσει πολλές φορές αντί για τη γλυκερίνη που αναφέρθηκε πιο πάνω είναι το conditioner (μαλακτικό) που συνοδεύει κάποια σαμπουάν. Θα βγουν κάποιοι που θα πουν τι μας λες, αυτό προορίζεται να μαλακώνει τα γυναικεία μαλλιά και όχι το αντρικό πρόσωπο! Γιατί όχι; Αν κάνει για τη μια περίπτωση γιατί να μην κάνει και για την άλλη; Τα αποτελέσμα σε σκληρά γένια είναι γρήγορο και θεαματικό. Σε πιο μαλακές και ευαίσθητες επιδερμίδες μπορεί να είναι και υπέρ του δεόντος.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

:rolleyes: - αλλο το τριχωτο της κεφαλης και αλλο το προσωπο, δεν ειναι το ιδιο.

Το πρασινο σαπουνι του εμποριου κανει για το κεφαλι (βλεπε οσους μεγαλωσαν στην επαρχια) αλλα προκαλει ερεθισμους σε ευαισθητες περιοχες σε συχνη χρηση (ξηραινει το δερμα).

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι πως αν θέλεις να ξυριστείς δεν υπάρχει λόγος να παιδεύεσαι και να ξοδεύεις τα λεφτά σου σε μηχανές. Ξυραφάκι και τελείωσες. Κατα προτίμηση μια μηχανή ξυρίσματος ποιοτική ( χειροκίνητη όχι ηλεκτρική ) , που ναι μεν κοστίζει αλλά "σφάζει" μεταφορικά και κυριολεκτικά αν δεν την προσέξεις. Από εκεί και πέρα αν έχεις σκοπό να υιοθετήσεις το αξύριστο λουκ είτε αυτό σημαίνει γένια είτε μούσια είτε μακριά γενειάδα υπάρχουν παρα πολλά trimmers στο εμπόριο αποκλειστικά για αυτό τον σκοπό καθώς και ποιοτικές κουρευτικές για να κάνεις την δουλειά σου σωστά. Προσωπικά δεν ξυρίζομαι επειδή πρώτον δεν μου αρέσει και δεύτερον λόγω πολύ λιπαρής επιδερμίδας ερεθίζεται απίστευτα το πρόσωπο μου και βγάζω σπυράκια. Συνεπώς έχω πάει στην λύση της κουρευτικής και έχω βρεί την υγειά μου.
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας :) εβρισκομενος λίγο πριν κλείσω χρόνο από την ενασχόληση μου με το παραδοσιακό ξύρισμα ομολογώ ότι δεν υπάρχει επιστροφή στα πλαστικά ξυφακακια και αφρους :happy: έχοντας φτιάξει σετ που ταιριάζει στις απαιτήσεις μου και συμπληρώνει αυτή την σχεδόν καθημερινή απόλαυση :) μηχανή Edwin jagger λεπιδες astra και persona, σαπούνι cella και σωληναρια, πινέλο omega και after shave aqua velva και άλλα, παιδιά πραγματική απόλαυση. Ευτυχώς που πέρα από τον αρχικό ενθουσιασμό και τις αγορές που έγιναν δεν μπήκα σε καταναλωτική μανία να δοκιμάζω και άλλα προϊόντα γιατί τα ντουλαπακια στο μπάνιο δεν θα έφταναν :p

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κατα προτίμηση μια μηχανή ξυρίσματος ποιοτική ( χειροκίνητη όχι ηλεκτρική ) , που ναι μεν κοστίζει αλλά "σφάζει" μεταφορικά και κυριολεκτικά αν δεν την προσέξεις.

 

:rolleyes: - η σαβεττα και το ξυραφι (straight razor) ειναι που κοβουν αλυπητα φιλε μου, για να κοπεις με το κλασσικο ξυραφακι παει να πει δεν εκανες σωστη προετοιμασια (ή και καθολου) και αρχισες τις ατσαλες κινησεις.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - η σαβεττα και το ξυραφι (straight razor) ειναι που κοβουν αλυπητα φιλε μου, για να κοπεις με το κλασσικο ξυραφακι παει να πει δεν εκανες σωστη προετοιμασια (ή και καθολου) και αρχισες τις ατσαλες κινησεις.

 

Εκτός και αν πάρεις ξυραφάκι Bic με μόνη λεπίδα. Μετά την πρώτη φορά θέλει προσοχη γιατί δεν κόβει καλά και μπορείς να γίνεις @@....

 

Με φαλτσετα κάνεις **** τα ξυρισματα αλλά θέλει προσοχή....

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - BIC με ενα ξυραφακι ειχα πρωτοδει στον Στρατο, ηταν για ξυρισμα κεφαλιου πριν την εγχειριση γιατι για προσωπο μονο αμα εχεις "πετσινο" την εβγαζες καθαρη (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - BIC με ενα ξυραφακι ειχα πρωτοδει στον Στρατο, ηταν για ξυρισμα κεφαλιου πριν την εγχειριση γιατι για προσωπο μονο αμα εχεις "πετσινο" την εβγαζες καθαρη (!)

 

Και σε στρατοπεδα με μεγαλες εμπλοκες που δεν εβγαινες ποτε ηταν το μονο που πωλουνταν στο ΚΨΜ. Ασε, εχω κατακρεουργηθει με αυτο το φονικο εργαλειο.

 

Παντως ειναι καιρος τωρα που σκεφτομαι τη μεταβαση σε staight razor, και απ'οσα διαβαζω αξιζει και μαλλον θα το τολμησω.

Link to comment
Share on other sites

:blink: - εχεις δικιο, τα ιδια και σε παραμονες μεγαλων ασκησεων που δεν μας αφηναν να βγουμε και το ΚΨΜ επεφταν ολοι σαν ακριδες, θυμαμαι και εκεινο το "ξεπλυμα" τον αφρο Bic που μαζι με αυτο το μονο ξυραφακι σε εγδερναν λες και ησουν φιδι που πας για αλλαγη δερματος, που καιρος για προετοιμασια και που ζεστο νερο (?) παντως για το straight razor θελει προσοχη οχι μονο στην χρηση αλλα και στην αγορα, ειναι σαν να λες θελω μαχαιρι επιβιωσης, κυκλοφορουν και μουφες

καλυτερα δεν κανεις ενα περασμα απο την savette να μαθεις τα γυρισματα του χεριου,τις γωνιες κλπ γιατι το straight δεν συγχωρει λαθη, ειναι μεγαλο βημα μπροστα φιλε μου και θελει σκεψη το πραγμα.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:) - μην σε τρομαζει η open comb ξυριστικη, δεν κοβει οσο νομιζουν πολλοι, ισα-ισα κμια κλασσικη κεφλη αμα την πιεσεις λιγο παραπανω θα σε γδαρει

προσεχε αυτες με την διαβαθμιση 1-7 ας πουμε, δεν σημαινει στο τερμα θα σε ξυρισει βαθυτερα και αβιαστα

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Προσφάτως αποφάσισα να στραφώ στο παραδοσιακό τρόπο ξυρίσματος,μετά από σχετική έρευνα στο διαδίκτυο επισκέφτηκα ένα κατάστημα στον Πειραιά που κάνει πωλήσεις κυρίως μέσω Internet με θέμα αποκλειστικά το ξύρισμα. Μετά από κουβεντούλα που είχα στα γραφεία τους κ την ανταλλαγή απόψεων, έφυγα με μια Edwin jagger κλειστού τύπου και μια σειρά από ξυραφάκια,persona, Gillette 7, astra κ.α , μου έκαναν δώρο και δείγμα after save με αλόη. Ξεκίνησα αμέσως τις δοκιμές. ΦΟΒΕΡΉ ΑΊΣΘΗΣΗ. Έχω καταλήξει στα persona και η επόμενη κίνηση είναι η αγορά πινέλου κ κρέμας. Για γρήγορο ξύρισμα χρησιμοποιώ Gillette progilide αλλά μετά την Edwin προσπαθώ να την κόψω τελείως. Δυστυχώς κάνω καθημερινό ξύρισμα και ο χρόνος είναι πολυτέλεια, όταν όμως τον διαθέτω χαρίζω στον εαυτό μου την απόλαυση της Edwin Jagger!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

μαγκες, να ρωτησω, αυτες οι bodygroom κανουν και για ξυρισμα γενεαδας? η μονο για το σωμα?

εχω ολο το κιτ με τις ρυθμιζομενες κεφαλες κλπ αλλα ειναι bodygroom η μηχανη.

Link to comment
Share on other sites

δείγμα after save με αλόη. Ξεκίνησα αμέσως τις δοκιμές. ΦΟΒΕΡΉ ΑΊΣΘΗΣΗ. Έχω καταλήξει στα persona και η επόμενη κίνηση είναι η αγορά πινέλου κ κρέμας.

 

;) - ωραιος (!) πινελο μην παρεις το πιο φθηνο μη επωνυμο γιατι θα μαδαει, εχει της Omega αγριοχοιρου με λαβη σε διαφορα χρωματα με 5 ευρω που σκιζει στην κυριολεξια

Μην ξεχνας την προετοιμασια δηλαδη μουλιασμα του προσωπου και του πινελου, για κρεμα προσεξε να μην εχει σιλικονη μεσα.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά μπορώ να σας βοηθήσω εγώ σε όλες σας τις ερωτήσεις για το ξύρισμα,στα πάντα! Είμαι 39 και έχω να ξυριστώ από τα 19 που τελείωσα στρατό!!! Μόνο με μηχανή τα παίρνω ελάχιστα. Από μένα έγινε μόδα το μούσι! :D

One ring to rule them all, one ring to find them,

One ring to bring them all, and in the darkness bind them!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

:cool: - για οσους δεν θελουν να αλλαξουν το πλαστικο ξυραφακι με τον αφρο σε τενεκεδι εχω μια συμβουλη να δωσω: παρτε ενα απλο ταπερ Inox ή ετσω ενα μπολακι,γεμιστε το με 2 δαχτυλα καυτο νερο και το υπολοιπο με κρυο νερο,το μειγμα θα ειναι ελαφρως προς το ζεστο.

Αυτα που δειχνουν στις διαφημισεις που ξυπναει ο αλλος,παει κατευθειαν στο μπανιο,απλωνει αφρο απο το τενεκεδι και δινει μια με το πλαστικο και γινεται η πλευρα του προσωπου γλομπος ειναι αστειοτητες.

Βουτηξτε τα χερια σας στο μειγμα που σας ειπα και καντε μασαζ στο προσωπο,γυριστε το χερι και σε αλλη φορα οχι μονο πχ απο δεξια προς αριστερα,καντε το 2-3 φορες να μαλακωσει η επιδερμιδα και η τριχα απο το ζεστο νερο,μετα βαλτε αφρο και ξυριστειτε,πριν το 2ο χερι ξαναβουτηξτε το χερι σας και ξανακαντε το ιδιο,μην βαζετε αφρο στο στεγνο προσωπο δεν κερδιζετε τιποτα ισα-ισα χανετε απο θεμα ερεθισμων,με το μασαζ θα δειτε πως το τελικο αποτελεσμα θα ειναι μακραν καλυτερο απο οτι κανατε πρωτα (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παίδες καλησπέρα. Μετά από 11 χρόνια, ξεκίνησα το ξύρισμα εδώ κι 1 μήνα. Χρησιμοποιώ το Gilette Mach 3 Champion αν θυμάμαι καλά και το έχω από το 2004. Μπορεί και νωρίτερα. Πήρα ανταλλακτικά γι' αυτό, αφρό Nivea, after shave ένα Str8 κι ένα πινέλο απλό. Το θέμα μου είναι ότι έχω ερεθισμό ακόμη και κυρίως στο λαιμό μου. Τα προϊόντα που έχω τα πήρα στην τύχη μιας και δεν έχω ασχοληθεί "επαγγελιματικά" να το πω έτσι με το άθλημα. Τι κινήσεις θα μου προτείνατε; Σημείωση, έχω πολλή τρίχα, κάθε 2η ημέρα ξυρίζομαι γιατί εκτός από πολλά, βγαίνουν και γρήγορα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα για after shave ενα balsam της nivea χωρις οινοπνευμα, επισης μπορεις να δοκιμασεις καποιο αφρο για ευαισθητη επιδερμιδα. Εγω χρησιμοποιω τον κοκκινο της noxzema, after shave βαζω οποτε θυμαμαι :p
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...