Jump to content

Σχετικά με το ξύρισμα


t300
 Κοινοποίηση

Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?  

969 members have voted

  1. 1. Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?

    • Wax - κερί
      43
    • Ξυραφάκι
      646
    • Μηχανή ξυρίσματος
      307
    • Ειδικό spray
      15
    • Άλλο
      34


Recommended Posts

Αν δεν σ αρεσει αυτο το καψιμο (μου ειχε τελειωσει κι εφτιαξα δικο μου: Οινοπνευμα και στιμενο λεμονι..... δεν το συνιστω σε κανενα) παρε after shave gel/κρεμα. εχει πολλες καλες με τα καλουδια τους μεσα κλπ και προστατευει κι απ το καυσαεριο (προσωπικη παρατηρηση).

Φιλικά Νίκος.

Htc Touch Magic > Iphone 3Gs > Samsung Nexus s > LG G3 32gb Titan Grey D855

Link to comment
Share on other sites

Παιδια στα σημεια οπου δεν εχω μεχρι στιγμης γενια(που να φαινονται) παρατηρω καποιες μικρες ξανθες τριχες αυτες ειναι το λεγομαι χνουδι ? αν τις ξυριζω κανονικα θα βγουν γενια ???
Link to comment
Share on other sites

Παντα καιει λιγο το after shave στο φρεσκοξυρισμενο δερμα.

 

;) - yπαρχουν και after shave balsam που δεν εχουν αλκοολ μεσα και δεν καινε καθολου, ισα-ισα μειωνουν τον ερεθισμο κατα πολυ (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

(μου ειχε τελειωσει κι εφτιαξα δικο μου: Οινοπνευμα και στιμενο λεμονι..... δεν το συνιστω σε κανενα)

 

Πρεπει να ετσουζε τρελα αυτο.Και μονο στην ιδεα της τοποθετησης αυτου του παρασκευασματος σε φρεσκοξυρισμενο δερμα,ανατριχιαζω.

Link to comment
Share on other sites

Guys βγάζω κάποιες τρίχες αρκετά πάνω στο μάγουλο, πως γίνεται να τις ξεφορτωθώ? Δεν θέλω να τις ξυρίζω γιατι μετα θα βγαίνουν περισσότερες. Να τις ξεριζωσω?

Bασικά εννοώ βγάζω τρίχες σε άκυρα σημεία που δεν θα έπρεπε.

Edited by kostas123pao
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Συνονόματε και συνΠαναθηναικέ.....μην τρελλένεσαι, εκτός αν θες να τις τραβήξεις με τσιμπιδάκι...:lol:

 

Θυμάμαι πριν 20 χρόνια, είχα και εγώ και νόμιζα ότι θα γίνω αρκουδιάρης αμα τις κόψω....Ε, μία μέρα μπαμ και κάτω. Το ίδιο βράδυ μου έκατσε φάση...Λες να ήταν αυτό το πρόβλημα πρίν :p.

Link to comment
Share on other sites

Guys βγάζω κάποιες τρίχες αρκετά πάνω στο μάγουλο, πως γίνεται να τις ξεφορτωθώ? Δεν θέλω να τις ξυρίζω γιατι μετα θα βγαίνουν περισσότερες. Να τις ξεριζωσω?

Bασικά εννοώ βγάζω τρίχες σε άκυρα σημεία που δεν θα έπρεπε.

 

Η αλήθεια είναι πως πριν αρχίσω να ξυριζομαι είχα κι εγώ πολλές τρίχες εκεί. Από τότε όμως που άρχισα έχω παρατηρήσει ότι σχεδόν εξαφανίστηκαν.

 

Παράξενο πράγμα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να τις ξυρίζω γιατι μετα θα βγαίνουν περισσότερες. Να τις ξεριζωσω?

 

:rolleyes: - αν ηταν ετσι οι αθλητες ΒΒ θα μετατρεπονταν σε αρκουδες οταν ηταν σε "off season" ,το ξεριζωμα δεν κατστρεφει μονιμα τιποτα θα ξαναβγουν οταν ειναι.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο πιτσιρικι, και επειδη δεν μου εδειξε κανενας το πως να ξυριζομαι, πηρα το ξυραφακι αρχες γυμνασιου που αρχισαν να βγαινουν τριχες και ξυριζομουν. Οταν ειδα στα ζυγωματικα κατι τριχες τις πηρα και αυτες.:lol::p

Πλεον μετα απο τοσα χρονια ξυρισματος βγαινουν εκει, οχι με τον ρυθμο η την πυκνοτητα που βγαινουν στα μουσια πχ αλλα βγαινουν.

Επειδη με ενοχλει που εχω εκει τριχες, πηγα πριν απο ενα μηνα περιπου σε εναν δερματολογο ο οποιος αναλαμβανει και αποτριχωση με lazer και του ειπα οτι θα ηθελα να τις ξεφορτωθω. Μου ειπε οτι προφανως γινεται και επι την ευκαιρια του ειπα να κανουμε και στον λαιμο και στο σβερκο να τελειωνω μια και καλη. Μου ειπε οτι θα τα κανουμε και αυτα εαν θελω και η τιμη με μικρη αποδειξη θα είναι στα 40 ευρω η επικσεψη. Απλως τωρα που ειναι καλοκαιρι και εχει ηλιο δεν μπορεις να το κανεις γιατι δεν θα εχει το ιδιο αποτελεσμα καθως τα πρωτα ραντεβου ειανι τα πιο σημαντικα και ειναι καλο να αρχισεις φθινοπωρο/χειμωνα και θα το κανω απο Οκτωβριο σιγουρα.

Να τελειωνω ρε παιδι μου μια και καλη, και θα ξεφορτωθω και τα ζυγωματικα και λαιμο και σβερκο. :)

Να πω εδω οτι πηγε στον δερματολογο αυτον καθως τρεις γνωστοι μου εχουν παει και μου εχουν πει τα καλυτερα και ειδα και το αποτελεσμα στην μία απο αυτους τους τρεις που ειναι και φιλη μου. Η ιδια με συμβουλεψε να απευθυνθω σε δερματολογο, που νοιαζεται και για την φημη του και ολα αυτα παρα να παω σε πρινου και αντιστοιχα κεντρα. Με λιγο ψαξιμο στο ιντερνετ για τα κεντρα αυτα καταλαβα γιατι μου το ειπε και συμφωνω.

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

^Φίλε slash7 για άλλα μέρη του σώματος τι τιμές παίζουν, σου είπε; Επίσης στις πόσες συνεδρίες ολοκληρώνεται η διαδικασία; Θα ήθελα να συγκρίνω πληροφορίες.

 

Επίσης έχω σταματήσει εδώ και 1 μήνα+ να ξυρίζομαι στο πρόσωπο, αλλά μούσια δεν έχω βγάλει αυτά που περίμενα. Εξηγούμαι ότι οι τρίχες μου έχουν παραμείνει κοντές, δεν είναι καν πυκνές και είναι πολύ σκληρές στην αφή. Είναι αυτό ένδειξη ότι λόγω κληρονομικών παραγόντων δεν μπορώ να βγάλω μούσια όπως πχ ένας παπάς ή έναν βαρυ-μεταλάς;

Edited by Feregorn
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σκεφτομαι να παρω την gillete fusion proglide (οχι την power , αυτη που δεν θελει μπαταρια !) Την εχει αγορασει κανενας απο εσας και αν ναι πως σας φαινεται ?? επισης χρειαζεται ανταλλακτικα ή οχι ??
Link to comment
Share on other sites

Επειδη με ενοχλει που εχω εκει τριχες, πηγα πριν απο ενα μηνα περιπου σε εναν δερματολογο ο οποιος αναλαμβανει και αποτριχωση με lazer και του ειπα οτι θα ηθελα να τις ξεφορτωθω. Μου ειπε οτι προφανως γινεται και επι την ευκαιρια του ειπα να κανουμε και στον λαιμο και στο σβερκο να τελειωνω μια και καλη. Μου ειπε οτι θα τα κανουμε και αυτα εαν θελω και η τιμη με μικρη αποδειξη θα είναι στα 40 ευρω η επικσεψη.

 

:confused: - μηπως ειναι σαν κι εκεινη την απατη με το απλο "καψαλιασμα" με λαμπα, το ειχε δειξει και ο εισαγγελατος

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σκεφτομαι να παρω την gillete fusion proglide (οχι την power , αυτη που δεν θελει μπαταρια !) Την εχει αγορασει κανενας απο εσας και αν ναι πως σας φαινεται ?? επισης χρειαζεται ανταλλακτικα ή οχι ??

 

Eγώ έχω πάρει αυτήν με την μπαταρία. Πιστεύω οι gillete είναι οι καλύτερες.

Εννόειτε πως χρειάζεται ανταλλακτικά τα οποία είναι και ακριβά.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εννόειτε πως χρειάζεται ανταλλακτικά τα οποία είναι και ακριβά.

 

Οταν λες ακριβα ποσο εννοεις ? και θα ποτε πρεπει να τα αλλαζω ? ( ειμαι λιγο ασχετος ! ) :p

Link to comment
Share on other sites

Εννόειτε πως χρειάζεται ανταλλακτικά τα οποία είναι και ακριβά.

 

Οταν λες ακριβα ποσο εννοεις ? και θα ποτε πρεπει να τα αλλαζω ? ( ειμαι λιγο ασχετος ! ) :p

 

Tα 3 ανταλλακτικά κάνουν γύρω στα 12€. Τα αλλάζεις όταν η ταινία που έχουν γίνει ασπρη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σκεφτομαι να παρω την gillete fusion proglide (οχι την power , αυτη που δεν θελει μπαταρια !) Την εχει αγορασει κανενας απο εσας και αν ναι πως σας φαινεται ?? επισης χρειαζεται ανταλλακτικα ή οχι ??

Έχω ακόμα αυτή με τη μπαταρία. Αρκετά καλό ξυραφάκι φίλε μου. Ναι θέλει ανταλακτικά. Μαζί με το ξυραφάκι έχει μία κεφαλή. Μην πάρεις κατευθείαν, δλδ δεν είναι αναγκαστικό, μπορείς να πάρεις όταν θα αρχίσει να τα παίζει η κεφαλή.

Το ανταλακτικό με τις τρεις κεφαλές εάν θυμάμαι καλά είναι κοντά στα 11 ευρώ.

 

^Φίλε slash7 για άλλα μέρη του σώματος τι τιμές παίζουν, σου είπε; Επίσης στις πόσες συνεδρίες ολοκληρώνεται η διαδικασία; Θα ήθελα να συγκρίνω πληροφορίες.

 

Επίσης έχω σταματήσει εδώ και 1 μήνα+ να ξυρίζομαι στο πρόσωπο, αλλά μούσια δεν έχω βγάλει αυτά που περίμενα. Εξηγούμαι ότι οι τρίχες μου έχουν παραμείνει κοντές, δεν είναι καν πυκνές και είναι πολύ σκληρές στην αφή. Είναι αυτό ένδειξη ότι λόγω κληρονομικών παραγόντων δεν μπορώ να βγάλω μούσια όπως πχ ένας παπάς ή έναν βαρυ-μεταλάς;

 

Φίλε μου εξαρτάται από το πόσο μεγάλο είναι το τμήμα του σώματος που θέλεις. Όσο μεγαλύτερη η επιφάνεια τόσα περισσότερα θα πάρουν.

Όσο για τις συνεδρίες, στους άντρες παίρνει τις διπλάσιες σχεδόν από τις γυναίκες. Όπως επίσης μεγάλο ρόλο παίζει πόσο ανοιχτόχρωμος ή όχι μπορεί να είσαι, όπως ακόμη και το πόσο μαύρες είναι οι τρίχες σου και χοντρές.

Εγώ για παράδειγμα είμαι το ιδανικό προφίλ. Άσπρος, άσπρος(δεν μαυρίζω και ποτέ) μαύτη τρίχ και χοντρή. όταν μου το είπε αυτό σκέφτηκα κομπλέ θα τελειώνουμε γρήγορα αλλά που τέτοια τύχη. Για εμένα για αυτά που είπα πιο πάνω θα χρειαστεί περίπου 14 ραντεβού. Εννοείται ότι από ένα σημείο και μετά βλέπεις εμφανή διαφορά αλλά πρέπει να τα τελειώσεις όλα ώστε να είσαι οκ για μια ζωή.

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
Μηχανές τύπου ζιλετ κλπ είναι ακριβά τα ανταλακτικά...,σας προτείνω να ασχοληθείτε με το παραδοσιακό ξύρισμα με double edge safety razor,πέρα οτι τα ξυραφάκια είναι οικονομικά κάνεις το καλύτερο ξύρισμα,μία καλή περίπτωση οικονομικής double edge είναι η feather popular razor (japan made)την βρίσκετε ebay,επίσης στο youtube έχει βιντεάκια που μαθαίνει κάποιος το traditional shaving...
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

Double edge ειναι τα ξυραφακια με λεπιδες τετοιου τυπου?:http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/0d/Razor_blade.png

Ναι μεν κανουν βαθυ και αποτελεσματικο ξυρισμα,ομως θελουν μαεστρια γιατι ειναι πανευκολο να κοπεις με αυτα σε χρονο dt,ενω π.χ. με τα συστηματα πολλαπλων λεπιδων π.χ. mach 3,fusion κ.τ.λ. ξυριζεσαι αποτελεσματικα και με ασφαλεια.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς,αυτά είναι τα ξυραφάκια την πρώτη φορά που ξυρίστικα έτρεμε το χέρι μου,μετα απο 2-3 φορές πήρα τον αέρα,πραγματικά χαίρομαι να ξυρίζομαι έτσι και δεν μου είναι πια αγγαρεία,δοκιμάστε και δε θα χάσετε παίδες,πολύ βαθύ ξύρισμα και πιστέψτε με κόβουν καλύτερα και απο ηλεκτρικές και απο mach-fusion κλπ...
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ , είχα ψάξει για safety razor και δεν έβγαλα άκρη.Μια χαρά δεν είναι και ακριβή αν δεν με βολέψει.

Βασικά θέλω πιο βαθύ ξύρισμα , είχα δοκιμάσει με ηλεκτρική η οποία έκανε πολύ βαθύ ξύρισμα αλλά με ερέθιζε στον λαιμό.

Link to comment
Share on other sites

Να θυμάσαι οτι για να σε βολέψει πρέπει να έχεις μελετήσει κάποια πραγματάκια γι αυτό τον τρόπο ξυρίσματος και να έχεις φυσικά και θέληση,μπορεί να απογοητευθείς,αλλά μπορείς να δείς με άλλο μάτι το ξύρισμα και να σου γίνει απόλαυση youtube πάντως υπάρχουν άπειρα βίντεο και φυσικά και Ελληνικό φόρουμ το οποίο αν σε ενδιαφέρει στο λέω σε pm...
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω , το φόρουμ που λες το έχω δει και έχει τα πάντα.

Απλά επειδή πάντα είχα γένια και τώρα ξυρίζομαι καθημερινά θέλω να δοκιμάσω και αυτό έστω και σαν αλλαγή..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...