Jump to content

Σχετικά με το ξύρισμα


t300
 Κοινοποίηση

Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?  

969 members have voted

  1. 1. Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?

    • Wax - κερί
      43
    • Ξυραφάκι
      646
    • Μηχανή ξυρίσματος
      307
    • Ειδικό spray
      15
    • Άλλο
      34


Recommended Posts

Παιδιά δοκιμάστε aloe vera μετά το ξύρισμα, είμαι πολύ ευχαριστημένος σε σχέση με αφτερ σειβ!!

 

Καλησπέρα Δημήτρη :) θα το δοκιμάσω και αν έχεις κάποιο συγκεκριμένο δώσε ινφο, :happy:

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Δημήτρη :) θα το δοκιμάσω και αν έχεις κάποιο συγκεκριμένο δώσε ινφο, :happy:

Σου έστειλα pm ;)

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα :) λοιπόν δεύτερο ξύρισμα με Feather αυτή τη φορά :happy: εξαιρετικά βαθύ με ερεθισμο στα ίδια σημεία καθώς σίγουρα το δέρμα έχει υποστεί ένα σοκ:rolleyes: από τον νέο τρόπο με πριν :happy: η ποιότητα και η απόδοση στα ξυραφακια Feather δικαιολογεί και την διαφορά τιμής τους, χρειάζεται η απαραίτητη υπομονή μέχρι να γίνει προσαρμογή και να έρθει το επιθυμητο αποτέλεσμα :D κλείνοντας θα αναφέρω σε όσους ασχοληθούν ότι κάθε αρχή και δύσκολη αλλά πραγματικά αξίζει :)

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα :) ξυρίσματος συνέχεια και αυτή την φορά διπλά ευχαριστημένος :D

όπως είχα γράψει για το πινελο ότι κάτι δεν μου άρεσε ήρθε η επιβεβαίωση αφού παρέδωσε πνεύμα :( πήρα ένα πινελο ωμεγα στα 9.50e και ξυραφακια astra platinum 0.65e

η πενταδα, εντελώς διαφορετική κατάσταση σε ποιότητα και απόδοση, και τα ξυραφακια παρά την χαμηλή τιμή τους άριστα, βαθύ ξύρισμα και το θετικό χωρίς ερεθισμους :rolleyes: με βλέπω να παίρνω καμιά κούτα από τα astra και να έχω για χρόνια:lol:

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Παιδιά δοκιμάστε aloe vera μετά το ξύρισμα, είμαι πολύ ευχαριστημένος σε σχέση με αφτερ σειβ!!

 

+ 1 στον συμφορουμιτη, πολυ ωραιο (!)

 

ξυραφακια astra platinum 0.65e

η πενταδα, εντελώς διαφορετική κατάσταση σε ποιότητα και απόδοση, και τα ξυραφακια παρά την χαμηλή τιμή τους άριστα, βαθύ ξύρισμα και το θετικό χωρίς ερεθισμους :rolleyes: με βλέπω να παίρνω καμιά κούτα από τα astra και να έχω για χρόνια:lol:

 

:rolleyes: - ασε τα Derby να ξυριζεις το σβερκο σου, παρε Personna να δεις το φως σου,τα Feather και τα Kai ειναι για προχωρημενους.Δοκιμασε closed comb και μετα open comb ξυριστικη.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά :) από την τελευταία φορά έχουν γίνει βήματα προόδου :rolleyes:

Έχω πλέον στην κατοχή μου αρκετά δείγματα από ξυραφακια και γίνονται οι δοκιμές ώστε να καταλήξω :happy: επίσης γίνεται και χρήση του Preshave της proraso για καλύτερη προετοιμασία, το σαπούνι ξυρίσματος Cella πήρε την θέση του proraso και αυτή η μυρωδιά του πικραμυγδαλου είναι φανταστική, το πινελο της Omega Ν48 κάνει εξαιρετική δουλειά, τέλος

προστέθηκαν και δύο after save και φτάσαμε αισίως τα τέσσερα :p έχω πολύ δρόμο ακόμη για να φτάσω σε κάποιο επίπεδο και υπαρχει διάθεση και μεράκι :)

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, εφτιαξα και εγω λογαριασμο στο φορουμ και τυχαια ειδα αυτο το θεμα που με απασχολει. Εχω ενα θεμα, ξυριζομαι αλλες φορες με την ξυριστικη μηχανη που εχω (ειναι η philips HQ7330) και δεν εχω παραπονο ειναι πολυ καλη. Αλλα καποιες φορες επειδη επιθυμω αυτο το βαθυτερο ξυρισμα και επειδη βαριεμαι να την φορτισω επειδη μπορει να την εχω ξεφορτιστη ξυριζομαι με ξυραφακι. Εχω παρατηρησει οτι με οτι ξυραφακι και αν τα κανω πολυ δυσκολα παιρνονται δηλαδη πρεπει να κανω λιγο μετα να βρεχω το ξυραφακι παλι το ιδιο. Δεν παιρνονται ευκολα σαν δεν ξερω να μην ειναι αρκετα κοφτερες οι λεπιδες για τις τριχες μου? το θεμα ειναι οτι γνωστοι μου με τα ιδια ξυραφακια μια χαρα ξυριζονται. Δεν μπορω να πω οτι εχω δοκιμασει τα καλυτερα ξυραφακια αλλα και με αυτα νομιζω ειναι παραξενο που ξυριζονται τοσο δυσκολα. Το μονο που εχω παρατηρησει ειναι οτι ξυριζονται λιγο πιο ευκολα αν το κανω κοντρα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου, ίσως ήρθε η ώρα να περάσεις στο παραδοσιακό ξύρισμα :)

Ρίξε μια ματιά στα προηγούμενα ποστ και ότι απορία έχεις εδώ είμαστε.

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Κοιταξα πισω και οπως καταλαβα αναφερεσαι στα double edge razor και απο οτι διαβασα κανουν αρκετα βαθυ ξυρισμα αλλα θελουν μια καποια προσοχη γιατι κοβουν ευκολα. Αυτα υπαρχει περιπτωση να τα βρισκεις ελλαδα η μονο εξωτερικο?
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Κοιταξα πισω και οπως καταλαβα αναφερεσαι στα double edge razor και απο οτι διαβασα κανουν αρκετα βαθυ ξυρισμα αλλα θελουν μια καποια προσοχη γιατι κοβουν ευκολα. Αυτα υπαρχει περιπτωση να τα βρισκεις ελλαδα η μονο εξωτερικο?

 

 

Σου έστειλα pm :)

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
επίσης γίνεται και χρήση του Preshave της proraso για καλύτερη προετοιμασία,

 

:rolleyes: - δεν ειναι απαραιτητο το preshave, εαν εχεις γενια πολλων ημερων και φοβασαι πως θα ζοριστει το ξυραφακι τοτε μετα απο βρεξιμο του προσωπου και μασαζ με την παλαμη απλωσε λιγες σταγονες γλυκερινης, την βρισκεις στα φαρμακεια με κοστος 1 ευρω (!)

κατακρατα το νερο πανω στην επιδερμιδα σου και στην μαλακωνει περισσοτερο, καμια παρενεργεια και εγγυημενο αποτελεσμα.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας παιδια :) η αλήθεια είναι ότι από την ημέρα εκείνη που ξεκίνησα με το πρώτο ταπεινό σετ βρέθηκα με ένα ντουλάπι πράγματα :lol: λοιπόν έχουμε και λέμε.

Μηχανή Edwin jagger απλά κορυφαία- Η Fatip που είχα αρκετά επιθετική για αρχάριο.

Σαπουνια και κρέμες ξυρίσματος σε σωληνάριο Wilkinson, tabac, prosar & Cella και άλλα

Λεπιδες ξυρίσματος έχω διάφορες αλλά έχω καταλήξει στα astra platinum.

Πινελα δύο χοιρους, το omega 48 κορυφή.

After shave Aqua velva eu + ice sports και δύο prosar και Μενουνος λεμόνι.

Η φιλοσοφία του παραδοσιακού ξυρίσματος είναι αρκετά μεγάλη και αν μπεις στην διαδικασία ψάχνεις για άδεια ντουλαπια στο σπίτι :lol:

Σωστή η επισήμανση φίλε TSAKHS_EVIA και σίγουρα θα δοκιμαστεί. :)

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάσχιζα για πολύ καιρό με ξυραφάκια, αφρούς, aftershave και όλα τα συναφή, αλλά τα προβλήματα ερεθισμών, ειδικά στο λαιμό παρέμεναν. Ώσπου το πήρα απόφαση, αγόρασα τη καλύτερη ξυριστική μηχανή της Braun Series 7 και έκτοτε δεν ξαναείχα ποτέ πρόβλημα με το ξύρισμα. Ξυρίζομαι γρήγορα, εύκολα και αποτελεσματικά πλέον. Ακριβή μηχανή αλλά κανείς απόσβεση μεσοπρόθεσμα...
Link to comment
Share on other sites

Πινελα δύο χοιρους, το omega 48 κορυφή.

 

:rolleyes: - Omega, εγγυηση στα πινελα αγριοχοιρου

τα μεγαλα πινελα να ξερεις θελουν πολυ φορτωμα και παει πολυ σαπουνι στραφι, δεν χρειαζεται παντα ο θυσανος να ειναι πολυ ψηλος.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - Omega, εγγυηση στα πινελα αγριοχοιρου

τα μεγαλα πινελα να ξερεις θελουν πολυ φορτωμα και παει πολυ σαπουνι στραφι, δεν χρειαζεται παντα ο θυσανος να ειναι πολυ ψηλος.

 

Ναι πράγματι κρατάει σαπούνι μέσα και φεύγει άσκοπα :( στο cella πλέον με δύο στροφές έχει κρατήσει όσο χρειάζεται και στα σωληναρια με το μάτι καθοριζεις την ποσότητα :) πήρα και ένα

Kent vs80 αλλά μάπα το καρπούζι και σύντομα θα γίνει νέα αγορά, για την σιλικόνη στο tabac και Wilkinson σε σωληνάριο που έχω τι γνώμη έχεις; επηρεάζει την απόδοση, θέλει άλλο πινέλο; Σε ρωτάω γιατί έχω μία συμπάθεια στα αρώματα και τα συγκεκριμένα τα χρησιμοποιώ συχνά :rolleyes:

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kent vs80 αλλά μάπα το καρπούζι και σύντομα θα γίνει νέα αγορά, για την σιλικόνη στο tabac και Wilkinson σε σωληνάριο που έχω τι γνώμη έχεις; επηρεάζει την απόδοση, θέλει άλλο πινέλο; Σε ρωτάω γιατί έχω μία συμπάθεια στα αρώματα και τα συγκεκριμένα τα χρησιμοποιώ συχνά :rolleyes:

 

:cool: - το Κεντ ειναι για κλωτσιες χαμενα λεφτα (!)

Για οτι εχει σιλικονη μια ειναι η ανεξοδη λυση,Συνθετικο πινελο,δοκιμασε το φθηνο της Ομεγα το S.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:cool: - το Κεντ ειναι για κλωτσιες χαμενα λεφτα (!)

Για οτι εχει σιλικονη μια ειναι η ανεξοδη λυση,Συνθετικο πινελο,δοκιμασε το φθηνο της Ομεγα το S.

 

Ναι πράγματι πολύ κακό προϊόν :mad: είδα δύο ωμεγα με άριστες κριτικές και τιμή χάρισμα και θα προχωρήσω στην απόκτηση τους άμεσα :)

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

:) - μην αγοραζεις φιλε πολυ φθηνα πινελα δεν αξιζουν,μαδανε συνεχως και στο γυρισμα στο προσωπο κανουν κενο στην μεση

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπερα, θελει ο πατερας μου μια ξυριστικη μηχανη με κοστος 25-30 ευρω το πολυ. Θα ειναι η πρωτη φορα που θα μαθει να ξυριζεται με μηχανη και θα ηθελα να ειναι με μπαταρια/ες οχι με καλωδιο.

Δεν εχει σκληρη τριχα ουτε πολλες

Υπαρχει καποια προταση ?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Να κοιτάξεις σε entry level Braun μηχανές, αλλά από προσωπική εμπειρία στην ίδια μάρκα μηχανή κόστους 50 ευρώ με μηχανή κόστους 150 ευρώ έχουν τεράστια διαφορά. Εγώ ήμουν σε μοντέλο Braun 5xx και επειδή ήταν αρκετά υποδεέστερη από τα απλά ξυραφάκια πήγα σε Braun 7xx προκειμένου να έχω ένα πολύ καλό αποτέλεσμα. Εννοώ ανάλογο με τα κλασσικά ξυραφάκια ακόμα και σε λαιμό αλλά χωρίς προβλήματα ερεθισμών. Φυσικά η απόσβεση γίνεται μεσοπρόθεσμα, δηλαδή σε 1,5-2 χρόνια...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα, θελει ο πατερας μου μια ξυριστικη μηχανη με κοστος 25-30 ευρω το πολυ. Θα ειναι η πρωτη φορα που θα μαθει να ξυριζεται με μηχανη και θα ηθελα να ειναι με μπαταρια/ες οχι με καλωδιο.

 

:worry: - υπαρχει ειδικος λογος που θελει μηχανη ? θελει ξυρισμα ισα για το θεαθηναι που λεμε ? βαθυ-ποιοτικο ξυρισμα παντως με μηχανη δεν θα κανει, μηπως τον ερεθισει κιολας το στεγνο ξυρισμα ?

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για της απαντήσεις, λείπει στο χωριό και δεν του έχω προτείνει ακόμα τίποτα.

Θέλει μηχανή γιατί παίρνει φάρμακα για την καρδιά τού, μαζί και αντιπηκτικο και όταν κόβετε με το ξυραφάκι δεν σταματά εύκολα το αίμα.

Παντός θα τον ενημερώσω για αυτά που μου απαντήσατε.

Ευχαριστώ

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

:worry: - ωχ, αν ειναι ετσι τοτε ενταξει, παντως για ξυριστικες Philips με στρογγυλες κεφαλες εχω ακουσει τα χειροτερα.Ειχα χρησιμοποιησει ξυριστικη με μπαταρια στο παρελθον, εαν θυμαμαι καλα ηταν Remington αλλα οπως ειπα ειναι για ξυρισμα ισα να βγει το 8ωρο στη δουλεια.

Παρτου και ενα after shave χωρις οινοπνευμα, εχει και με Aloe Vera που αφηνουν και λεπτο αρωμα.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω το καλύτερο μοντέλο της Braun προ 2ετιας με αγορά περίπου 170 λίρες λόγω Black Friday έναντι 300 από Amazon μπορώ να πω ότι ένα 2ημερο το βγάζεις. Τη 1η μέρα είσαι πάρα πολύ καλά, εννοώ ίδιο επίπεδο με ξύρισμα με ξυραφάκι και μάλιστα γρηγορότερα και χωρίς όλη τη διαδικασία και τη 2η ίσα που έχουν βγει. Εγώ δηλαδή ξυρίζομαι ανά 2 μέρες και δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα. Μόνο κορίτσια μου λένε ότι είναι rough τη 2η μέρα...
Link to comment
Share on other sites

εννοώ ίδιο επίπεδο με ξύρισμα με ξυραφάκι και μάλιστα γρηγορότερα και χωρίς όλη τη διαδικασία

 

:cool: - δεν ειναι σωστη η συγκριση, ειναι σαν να λες το ετοιμο φαγητο ειναι καλυτερο απο το σπιτικο επειδη ειναι πιο γρηγορη η παρασκευη-καταναλωση του ή οτι ενας καφες με καψουλα ειναι καλυτερος απο εναν τριμμενο και φτιαγμενο σε καπουτσινομηχανη

με το παραδοσιακο ξυρισμα κανεις μασαζ στο προσωπο, το ενυδατωνεις, το φρεσκαρεις και μυριζεις ολη την ημερα το σαπουνι (δεν χρειαζεται καποιο εντονο after shave)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...