Jump to content

Σχετικά με το ξύρισμα


t300
 Κοινοποίηση

Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?  

969 members have voted

  1. 1. Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?

    • Wax - κερί
      43
    • Ξυραφάκι
      646
    • Μηχανή ξυρίσματος
      307
    • Ειδικό spray
      15
    • Άλλο
      34


Recommended Posts

:rolleyes: - για τετοια παλαια μοντελα στο ebay ή σε κανενα παλαιοπωλειο, συστηνω το πρωτο γιατι αν ψαξεις βρισκεις σε πολυ καλη κατασταση ως και εξαιρετικη εαν εχει γινει επιμεταλλωση, οσον αφορα το ξυρισμα καμια μα καμια σχεση με πλαστικουρες (!)

Ναι αλλα λιγο να μην προσεξεις ιδιαιτερα αμα δεν εχεις μαθει να ξυριζεσαι με αυτα,μπορει να σφαχτεις πριν προλαβεις να πεις "gilette".Με τις "πλαστικουρες" δεν ειναι τοσο ευκολο να κοπεις.

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - το μυστικο δεν ειναι τοσο στο με τι θα ξυριστεις αλλα η προετοιμασια που θα πρεπει να εχεις κανει πριν, με πινελο-σαπουνι γινεται μασαζ στο προσωπο και μετα με υπομονη κανεις ενα βαθυτατο και ποιοτικο ξυρισμα που διαρκει

με ηλεκτρικες ισα να την βγαλεις σε κανενα meeting ενω με αφρο και πλαστικο ισα για μια μερα

Για να πεις οτι κοβεσε με "ξυραφι" τοτε ναι συμφωνω, εκει θελει μεγαλη τεχνη (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - το μυστικο δεν ειναι τοσο στο με τι θα ξυριστεις αλλα η προετοιμασια που θα πρεπει να εχεις κανει πριν, με πινελο-σαπουνι γινεται μασαζ στο προσωπο και μετα με υπομονη κανεις ενα βαθυτατο και ποιοτικο ξυρισμα που διαρκει

με ηλεκτρικες ισα να την βγαλεις σε κανενα meeting ενω με αφρο και πλαστικο ισα για μια μερα

Για να πεις οτι κοβεσε με "ξυραφι" τοτε ναι συμφωνω, εκει θελει μεγαλη τεχνη (!)

 

Φίλε αυτό που λες με ενδιαφέρει και εμένα που αν ξυριστώ σε λιγότερες από 4 ημέρες, γεμίζει το πρόσωπό μου με ερεθισμούς και κοκκινίλες.

Με το ξυράφι αυτό δηλαδή θα μπορώ να τα αποφύγω αυτά και να είμαι πάντα φρεσκοξυρισμένος?

Τώρα υποφέρω με τα ξυραφάκια (gilette sensor excel) αν είναι και χρειαστεί να ξαναξυριστώ νωρίτερα από τις 4-5 ημέρες...

και ως λύση σκεφτόμουν να δοκιμάσω τις ηλεκτρικές, αν και ξέρω ότι δεν είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικές.

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

εχω το ιδιο θεμα με τον φιλο παναγιωτη.αν και εχω σχεδον πειστει οτι ειναι και θεμα επιδερμιδας ,οι ερεθισμοι και οι κοκκινιλες .
Link to comment
Share on other sites

εχω το ιδιο θεμα με τον φιλο παναγιωτη.αν και εχω σχεδον πειστει οτι ειναι και θεμα επιδερμιδας ,οι ερεθισμοι και οι κοκκινιλες .

 

Φίλε Μιχάλη και εγώ εκεί έχω καταλήξει μάλλον, πως τελικά είναι θέμα επιδερμίδας και δεν γίνεται τίποτα!

Εγώ αν ξυριστώ με διαφορά άνω των 5 ημερών κάνω ένα ξύρισμα απόλαυση, αντίθετα αν χρειαστεί να ξυριστώ την επόμενη μέρα ή ακόμα χειρότερα την μεθεπόμενη, είναι λες και ξυρίστικα με τον τρίφτη του τυριού.

Ακόμα και με την gillette fusion proglide power που δοκίμασα, αν ξυριζόμουν μέρα παρά μέρα, η κατάσταση στο λαιμό μου ήταν τραγική.

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - δεν ειναι μονο θεμα επιδερμιδος, αυτο που βλεπουμε σε εργα-διαφημισεις δηλαδη ξυπναει ο δικος σου και οπως ειναι παει στο μπανιο, με στεγνο δερμα βαζει αφρο και αμεσως με το πλαστικο ξυραφακι κανει ενα ξυρισμα "γουλι" δεν στεκει

Δεν γινονται αυτα, η επιδερμιδα θελει προετοιμασια-υγρασια-μασαζ να μαλακωσει και μετα περασμα η λεπιδα

Η ηλεκτρικη μπορει να στα κανει χειροτερα γιατι ολα ειναι "ξηρα", περαν απο καποιο δερματικο προβλημα η λεπιδα δεν δημιουργει προβληματα εαν κανεις σωστη προετοιμασια, μην ξεχνας υπηρξα εφηβος με σπυρακια και εγω (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

για την λεπιδα δεν ξερω πως ξυριζει.δεν το εχω δοκιμασει ποτε.αλλα και εγω προσωπικα δεν μιλαω για τον τυπο που λες.κανενας σοβαρος ενηλικας ανδρας δεν ξυριζεται ετσι.χλιαρο νερο και σαπουνι ειναι σιγουρο οτι γινεται.παραπανω ομως δεν γινεται να κανεις οταν προκειται για ξυρισμα μερα παρα μερα.θελει να αφιερωσεις λιγο παραπανω χρονο και στοργη:rolleyes: που δεν τον εχουμε ,δυστυχως ,αν και ετσι πρεπει να γινεται το σωστο ξυρισμα.ακομα ομως και να τον ειχαμε, αμφιβαλλω αν για ξυρισμα μερα παρα μερα με λεπιδα δεν θα ειχα παλι κοκκινιλες. διατηρω επιφυλαξεις.
Link to comment
Share on other sites

για την λεπιδα δεν ξερω πως ξυριζει.δεν το εχω δοκιμασει ποτε.αλλα και εγω προσωπικα δεν μιλαω για τον τυπο που λες.κανενας σοβαρος ενηλικας ανδρας δεν ξυριζεται ετσι.χλιαρο νερο και σαπουνι ειναι σιγουρο οτι γινεται.παραπανω ομως δεν γινεται να κανεις οταν προκειται για ξυρισμα μερα παρα μερα.θελει να αφιερωσεις λιγο παραπανω χρονο και στοργη:rolleyes: που δεν τον εχουμε ,δυστυχως ,αν και ετσι πρεπει να γινεται το σωστο ξυρισμα.ακομα ομως και να τον ειχαμε, αμφιβαλλω αν για ξυρισμα μερα παρα μερα με λεπιδα δεν θα ειχα παλι κοκκινιλες. διατηρω επιφυλαξεις.

 

και εγώ το ίδιο, γιατί έχω δοκιμάσει "τα πάντα" που λέει και η διαφήμιση.

Ξυρίζομαι μετά το μπάνιο για να έχει μαλακώσει τόσο το δέρμα όσο και τα γένια, βάζω ζεστό νερό επιπλέον για να διατηρήσω την κατάσταση αυτή, αλλά δεν πετυχαίνει. Έτσι έχω αποφασίσει πως είναι θέμα επιδερμίδας.

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - πολλες φορες εχουμε ερεθισμους λογω λαθους βγαλσιματος της τριχας, μπορειτε να το βρειτε ως "ingrown hair" και ως "razor bump" στην αναζητηση

http://www.themensroom.com/shaving/heres-why-you-get-ingrown-hairs/

μην ξεχνατε επισης πως η λεπιδα πρεπει να απολυμανθει με οινοπνευμα πριν μπει στο δερμα μας, οχι την εχουμε παρατημενη ετσι και κατ'ευθειαν ξυρισμα (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - πολλες φορες εχουμε ερεθισμους λογω λαθους βγαλσιματος της τριχας, μπορειτε να το βρειτε ως "ingrown hair" και ως "razor bump" στην αναζητηση

http://www.themensroom.com/shaving/heres-why-you-get-ingrown-hairs/

μην ξεχνατε επισης πως η λεπιδα πρεπει να απολυμανθει με οινοπνευμα πριν μπει στο δερμα μας, οχι την εχουμε παρατημενη ετσι και κατ'ευθειαν ξυρισμα (!)

 

Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο φίλε. Εμένα συνήθως τις βλέπει αυτές η γυναίκα μου και μου τις βγάζει, είτε αμέσως μετά το ξύρισμα για όσες έχουν μείνει μέσα, είτε την 3-4η μέρα. Εγώ δεν το είχα παρατηρήσει!

Θα κάνω και αυτό με το ξυράφι και το οινόπνευμα (που ομολογώ δεν το έκανα μέχρι τώρα) για να δω μήπως γίνει τίποτα και υπάρχει βελτίωση.

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

:) - φιλε παρε λοσιον οινοπνευματος που ειναι φθηνη, εχει ως 95 βαθμων αν δεν κανω λαθος, μην παρεις των 70

Την βρισκεις στα σ.μαρκετ, μην ξεχνας πως οταν αφηνεις την ξυριστικη για 2-3 μερες μεχρι να ξυριστεις ε ολο και κατι ισως να εχει παει επανω, μιας και πιθανον αν κοπεις εστω και αμυδρα καλο ειναι να ειναι απολυμασμενη (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

χρονια ξυριζομουν μετα το ντουζ για να ειναι μαλακες οι τριχες καθαρο το προσωπο και ολα αυτα.τα τελευταια 2 χρονια ξυριζομαι μεσα στο ντουζ και αντι για αφρο/τζελ ξυρισματος χρησιμοποιω τζελ καθαρισμου προσωπου.τα αποτελεσματα με δυο διαφορετικες μηχανες wilkinson και gillette profusion glide ειναι το ιδιο:τελος οι κοκκινιλες τελος η αισθηση τραβηγμενου δερματος.το καλυτερο ξυρισμα ποτε.

πραγματικα ειχα δοκιμασει τα παντα.μολις εβγαινε καινουργια μηχανη την αγοραζα,καινουργιο τζελ το αγοραζα.με αυτο τον τροπο βρηκα την λυση.ασε που γλιτωνω λεφτα για τζελ ξυρισματος χαχα.

Link to comment
Share on other sites

αυτο μαλλον εχει να κανει περισοτερο με το οτι ξυριζεσαι μεσα στο ντους οπου δεν προλαβαινει να ερεθιστει το δερμα λογω του ζεστου νερου που τρεχει και το ξεπλενει.καλη μεθοδος αν και οχι τοσο πρακτικο,θα ελεγα
Link to comment
Share on other sites

δεν ξεπλενω το προσωπο μεσα στο ντουζ.κραταω το τζελ καθαρισμου σαν αφρο ξυρισματος.σε οσους το λεω λενε οτι δεν ειναι πρακτικο αλλα δεν εχω κοπει ουτε μια φορα.πιστευω οτι δεν εχω κοκκινιλες γιατι το δερμα παραμενει ενυδατομενο συνεχεια,οι τριχες εχουν μαλακωσει αρκετα.παντως τοσο καιρο δεν κοβομαι και δεν εχω κοκκινιλες.

οπως βολευει τον καθενα..απο διαφορα γιατροσοφια ειναι οτι καλυτερο...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επίσης ο αφρός δεν κάνει τόσο καλή δουλειά όσο το σβουρακι όπως στις παλιές καλές ταινίες.και στα τέλος που βάζανε οινόπνευμα..χαχα.

 

Απεστάλη από LG-D802 μέσω Greek Forums, δημιουργήθηκε απο το appyet.com

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - εβαζαν οινοπνευμα γιατι δεν υπηρχε τιποτα αλλο διαθεσιμο και η λογικη τοτε ελεγε "κοπηκα-βαζω οινοπνευμα για απολυμανση", ακομη και σημερα τα after shave που κυκλοφορουν στην πλειοψηφια τους εχουν οινοπνευμα μεσα

το γραφει πισω στα συστατικα και φυσικα οσοι ειναι ευαισθητοι παλι τσουζει, υπαρχουν και balm χωρις οινοπνευμα που κανουν αριστα την δουλεια τους (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα....εγώ παιδιά ξυρίζομαι με ξυραφάκι και πάντα βγάζω σπυράκια.Μετά το ξύρισμα βάζω After Shave που δεν καίει(balsam) αλλά και πάλι έχω μεγάλη ευαισθησία.Τι να κάνω ?
Τη θάλασσα την αγαπώ......
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα....εγώ παιδιά ξυρίζομαι με ξυραφάκι και πάντα βγάζω σπυράκια.Μετά το ξύρισμα βάζω After Shave που δεν καίει(balsam) αλλά και πάλι έχω μεγάλη ευαισθησία.

 

:rolleyes: - φιλε τι μαρκα λεπιδες βαζεις και τι ξυριστικη μηχανη εχεις (?) τι ειδους πινελο εχεις και ποιο σαπουνι-κρεμα χρησιμοποιεις (?)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - φιλε τι μαρκα λεπιδες βαζεις και τι ξυριστικη μηχανη εχεις (?) τι ειδους πινελο εχεις και ποιο σαπουνι-κρεμα χρησιμοποιεις (?)

 

Βάζω ξυράφι Gillette η BIC....πινέλο δεν χρησιμοποιώ βάζω τον αφρό με το χέρι και βάζω αφρό NOXZEMA η Gel gilette

Τη θάλασσα την αγαπώ......
Link to comment
Share on other sites

Βάζω ξυράφι Gillette η BIC....πινέλο δεν χρησιμοποιώ βάζω τον αφρό με το χέρι και βάζω αφρό NOXZEMA η Gel gilette

προσωπικη μου αποψη για να αποφυγεις ερεθισμους ειναι να χρησιμοποιησεις κρεμα ξυρισματος χωρις οινοπνευμα.(εγω χρησιμοποιω ΚΟΡΡΕΣ) και αφτερ σειβ καποιο επισης φυτικο.σιγα..σιγα η επιδερμιδα σου θα στρωσει.για μενα ο χειροτερος αφρος ειναι ο NOXZEMA.αν θες οπωσδηποτε αφρο δοκιμασε εναν του πα******νη (καραβακι) λεγετε...νομιζω οτι βγαινει ακομη στην αγορα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

προσωπικη μου αποψη για να αποφυγεις ερεθισμους ειναι να χρησιμοποιησεις κρεμα ξυρισματος χωρις οινοπνευμα.(εγω χρησιμοποιω ΚΟΡΡΕΣ) και αφτερ σειβ καποιο επισης φυτικο.σιγα..σιγα η επιδερμιδα σου θα στρωσει.για μενα ο χειροτερος αφρος ειναι ο NOXZEMA.αν θες οπωσδηποτε αφρο δοκιμασε εναν του πα******νη (καραβακι) λεγετε...νομιζω οτι βγαινει ακομη στην αγορα.

:lol::lol::lol:Ποιος ο λογος να λογοκριθει η λεξη πα-που-τσανης?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα....εγώ παιδιά ξυρίζομαι με ξυραφάκι και πάντα βγάζω σπυράκια.Μετά το ξύρισμα βάζω After Shave που δεν καίει(balsam) αλλά και πάλι έχω μεγάλη ευαισθησία.Τι να κάνω ?

 

Εγώ προτείνω να πας σε δερματολόγο γιατί αυτό μπορεί να είναι πρόβλημα δερματικό και όχι απλός ερεθισμός...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...