Jump to content

Σχετικά με το ξύρισμα


t300
 Κοινοποίηση

Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?  

969 members have voted

  1. 1. Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?

    • Wax - κερί
      43
    • Ξυραφάκι
      646
    • Μηχανή ξυρίσματος
      307
    • Ειδικό spray
      15
    • Άλλο
      34


Recommended Posts

αγορασα τον αφρο (τζελ?) που ειπε ο πετρος και ξυραφακια μιας χρησης (τα οποια ομως θα τα χρησημοποιησω και 2 και 3 γιατι εχω μικρες τριχες ακομα)

βαζω παντου αφρο η μονο εκει που εχει τριχες?τι ειναι οι λιπαντικες ταινιες?

 

Τα μιας χρησης δεν ειναι για μια φορα. Ξυριζεσαι αρκετες φορες μεχρι να αρχησεις να βλεπεις οτι μετα πεφτει η αποδοση. Απλως δεν γινεται να αλλαξεις κεφαλι για αυτο και λεγονται μιας χρησης. Αν δεν εχεις πολλες δεν σε νοιαζει να χεις καμια καλη μηχανη, οταν πας στρατο ομως εκει θα δεις την διαφορα της μιας χρησης απο τα απλα. Οριστε ενα αρθρο κιολας http://www.oneman.gr/keimena/style/dress_code/article1477887.ece

Edited by enigma84
Link to comment
Share on other sites

καλο λινκ.υπαρχει και ενα εξιδικευμενο σαιτ για τους ψαγμενους και μη σχετικα με το ξυρισμα.δεν ξερω αν το εχει ποσταρει καποιος στο παρον τοπικ ξανα,ειναι αυτο

 

http://forum.mens-only.gr/index.php

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον γεια σας ειμαι 16 χρονων και εχω καποια προβληματα με το ξυρισμα κυριως γιατι εχο ακμη και γιατι εχο αρκετα αγρια γενια και ετσι αναγκαζομαι να τα περνο πρωτα κανονικα και μετα κοντρα με αποτελεσμα να μη μπορο να απαλαχθο απο τα σπυρακια του ξυρισματος.Αυτο που θα ηθελα να μαθω αυτην την στιγμη ειναι πως μπορο να διωξο τα σπυρακια του ξυρισματος και να βρο εναν πολυ καλυτερο τροπο ωστε να εχο ενα ωραιο και πολυ βαθυ ξυρισμα χωρις ερεθισμους Edited by Meitux
Link to comment
Share on other sites

Μηχανή ξυρίσματος + επίσκεψη στο δερματολόγο για αντιμετώπιση ακμής

Άσε το βαθύ ξύρισμα τώρα. υπάρχει περιπτωση να μείνουν μονιμα σημαδια και είναι κρίμα!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον γεια σας ειμαι 16 χρονων και εχω καποια προβληματα με το ξυρισμα κυριως γιατι εχο ακμη και γιατι εχο αρκετα αγρια γενια και ετσι αναγκαζομαι να τα περνο πρωτα κανονικα και μετα κοντρα με αποτελεσμα να μη μπορο να απαλαχθο απο τα σπυρακια του ξυρισματος.Αυτο που θα ηθελα να μαθω αυτην την στιγμη ειναι πως μπορο να διωξο τα σπυρακια του ξυρισματος και να βρο εναν πολυ καλυτερο τροπο ωστε να εχο ενα ωραιο και πολυ βαθυ ξυρισμα χωρις ερεθισμους

 

Πηγαινε πρωτα σε δερματολογο οπως ειπε και ο DemetreKre γιατι ακομα και με τη μηχανη ειναι πολυ πιθανο να ερεθιζεσαι.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

καλως ευχαριστω υποθετο οτι ο δερματολογος θα εχει λυσεις ωστε να απαλαχτω ολοκληρωτικα απο την ακμη γτ επηρεαζει πραγματικα πολυ στο ξυρισμα και επειδη δν μου αρεσει το μουσι μου ειναι πραγματικος μπελας
Link to comment
Share on other sites

@Meitux

Μην αγχώνεσαι ρε αγόρι... οι δερματολόγοι έχουν προχωρήσει πολύ. σύμφωνα με τη σοβαρότητα της κατάστασης θα σου βρει και την αντίστοιχη θεραπεία.

Απλώς εγώ στη μηχανή αναφέρθηκα γιατί μπορείς να τα αφήνεις λίγο (3-4 ημερών) και να παίρνεις μήκος μετά. θα σε βοηθήσει στους ερεθισμούς και θα καλύψει μερικά σπυράκια. στα λέω αυτά γιατί τέτοιες παπαρ... έκανα κι εγώ μικρός με ακμή και τώρα έχουν μείνει κάποια μικροσημάδια, που διορθώνονται ναι μεν, αλλά με πολύ περισσότερο δύσκολες επεμβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χρησιμοποιώ τα Quattro Wilksinson ξυραφάκια και ανταλλακτικά-λεπίδες γενικά αγοράζω από εξωτερικό μέσω ΕΒΑΥ. Παίρνω μόνο τις original λεπίδες, αλλά πλέον οι τιμές έχουν ξεφύγει. Για 8τμχ βλέπω τιμές στις 15 λίρες.

Οπότε θέλω να ρωτήσω τα παρακάτω:

1) Ξέρετε κάποιο μαγαζί, Ελλάδα ή εξωτερικό με καλύτερες τιμές

2) Ξέρετε άλλης εταιρείας λεπίδες που να ταιριάζουν στο συγκεκριμένο ξυραφάκι και να είναι πιο οικονομικές;

3) Τέλος, έχετε να προτείνετε άλλης μάρκας ξυραφάκια με πιο οικονομικές λεπίδες;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

καλως ευχαριστω υποθετο οτι ο δερματολογος θα εχει λυσεις ωστε να απαλαχτω ολοκληρωτικα απο την ακμη γτ επηρεαζει πραγματικα πολυ στο ξυρισμα και επειδη δν μου αρεσει το μουσι μου ειναι πραγματικος μπελας

 

για μια και καλη, η σιγουρη λυση ειναι τα χαπια . αμα προτιθεται να στα γραψει ο γιατρος και θες κι εσυ να τα παρεις .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, εκανα μια μ........α, προχθες αγορασα την μηχανη ξυρισματοσ philips qg3250/32 και οταν τελειωσα τη δουλεια μου πηγα να την καθαρισω και εσπασα το εξαρτημα που ξυριζεσαι γιατι πηγα να το ανοιξω ενω δεν ανοιγε, μηπως ξερει κανενας που μπορω να βρω να αγορασω μονο αυτο το εξαρτημα? ουτε 2 μερες δεν την εχω...
Link to comment
Share on other sites

@kkoletsis

googlaρεις αδερφέ και βρίσκεις μαγαζιά (επίσημους ή όχι εισαγωγείς) της Philps κοντά στην περιοχή σου, τους παίρνεις τηλέφωνο και ρωτάς ποιοι έχουν. Πριν λίγο καιρό είχε ρωτήσει το ίδιο και ένα άλλο παιδί και κάπως έτσι έβγαλε άκρη. εγώ πριν 2-3 χρόνια είχα βρει κάτι αντίστοιχο στην Καλλιθέα.

Θα βγάλεις άκρη μην αγχώνεσαι...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα σκέφτομαι να αγοράσω αύριο μια ξυριστική braun cruzer 6 face αυτό που με ενδιαφέρει πιο πολύ είναι να κονταίνω το μούσι και το μουστάκι μέχρι ένα ορισμένο μήκος και να κάνω περιγράμματα και γωνιές την έχει δοκιμάσει κανεις αξίζει η αγορά???

Σας ευχαριστώ και καλές γιορτές

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει αυτή η μηχανή στην Ελλάδα; http://www.amazon.com/Gillette-Fusion-Proglide-Styler-Special/dp/B0062IWQVU/ref=sr_1_5?s=hpc&ie=UTF8&qid=1355931476&sr=1-5
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει αυτή η μηχανή στην Ελλάδα; http://www.amazon.com/Gillette-Fusion-Proglide-Styler-Special/dp/B0062IWQVU/ref=sr_1_5?s=hpc&ie=UTF8&qid=1355931476&sr=1-5

 

Υπαρχει και στα Super Markets, αλλα δεν την κοβω να κανει σωστο trimming για οσους εχουμε γενια. Για κανονικο ξυρισμα καλη πρεπει να ειναι παντως!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

η συγκεκριμενη μηχανη ειναι οτι καλυτερο εχω χρησιμοποιησει ποτε.την χρησιμοποιω για ξυρισμα και σπανια για trimming.να φανταστεις οτι ξυριζομαι στο ντουζ χωρις καθρεπτη και δεν κοβομαι με τιποτα.που και που για την συγκεκριμενη μηχανη εχει προσφορες στα supermarkets.απο 19ε την πηρα με 30% εκπτωση.

τα ανταλλακτικα ειναι ακριβα αλλα εχω βρει απο το αγγλικο ebay ξυραφακια αρκετα φτηνα με σχεση με τις ελληνικες τιμες.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και στα Super Markets, αλλα δεν την κοβω να κανει σωστο trimming για οσους εχουμε γενια. Για κανονικο ξυρισμα καλη πρεπει να ειναι παντως!

 

Μια και ειστε σχετικοι εδω για βοηθατε,θελω να παρω 1 ηλεκτρικη ξυριστικη μηχανη να κατεβαζω τα γενια των 5-6 ημερων σε επιπεδο 2 ημερων περιπου και πιο σπανια να με βοηθαει και στο κανονικο ξυρισμα.

Εχετε καμια προταση καθ οτι τελειως ασχετος με το θεμα:p

Επισης να πω οτι εχω και μια καποια ευασθησια στο δερμα γυρω απ το λαιμο!

Edited by manan69t

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Μια και ειστε σχετικοι εδω για βοηθατε,θελω να παρω 1 ηλεκτρικη ξυριστικη μηχανη να κατεβαζω τα γενια των 5-6 ημερων σε επιπεδο 2 ημερων περιπου και πιο σπανια να με βοηθαει και στο κανονικο ξυρισμα.

Εχετε καμια προταση καθ οτι τελειως ασχετος με το θεμα:p

Επισης να πω οτι εχω και μια καποια ευασθησια στο δερμα γυρω απ το λαιμο!

 

Εγω εχω αγορασει αυτη την Philips και ειμαι πολυ ευχαριστημενος με το trimming.

 

Τωρα για ξυρισμα κανονικο δεν ξερω τι κανει.... :p

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

αφτερσειβ εαν δεν ερεθιζεσαι δεν χρειαζεσαι.μπολικο νερο με σαπουνι ,καλο ξεπλυμα και εισαι οκ.δεν χρειαζεται να αγοραζεις καθε χημικο .

 

αν χρειαζεσαι ομως καλυτερα βαλε ενα με κρεμα και λιγοτερο αλκοολ

 

:rolleyes: - οπως και να εχει η περιχη ειναι καπως ερεθισμενη ασχετα αν δεν φαινεται ,ενα ηπιο αφτερσεϊβ ακομη και με βοτανα (φυτικο) μετα απο ξεπλυμα με κρυο νερο θα κανει καλο

τα πολυ "χημικα" και με αρωματα σε στυλ κρεμας δεν προσφερουν ουσιαστικα κατι

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες,εγώ ψάχνω μια μηχανή για trimming σε όλο το σώμα (και στο πρόσωπο φυσικά) που να "κόβει" όπως αυτές στο κομμωτήριο που σου κάνουν τον σβέρκο(αυτές οι λεπτές)..κάτι τέτοιο.Υπάρχει σε προσιτή τιμή;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες,εγώ ψάχνω μια μηχανή για trimming σε όλο το σώμα (και στο πρόσωπο φυσικά) που να "κόβει" όπως αυτές στο κομμωτήριο που σου κάνουν τον σβέρκο(αυτές οι λεπτές)..κάτι τέτοιο.Υπάρχει σε προσιτή τιμή;

 

Αυτή με 20 ευρώ;

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10094061

Link to comment
Share on other sites

 

Και μέχρι 30€ μπορώ....η συγκεκριμένη κάνει για σώμα;

 

 

Επειδή είμαι σχετικά μικρός,είναι καλύτερο για την επιδερμίδα η μηχανή ή τα ξυραφάκια της gillette?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι σχετικά μικρός,είναι καλύτερο για την επιδερμίδα η μηχανή ή τα ξυραφάκια της gillette?

 

:rolleyes: - το καλυτερο για το δερμα σου,για βαθυ ξυρισμα και ωταια μυρωδια ειναι: πινελο,σωστη προετοιμασια και ξυραφακι

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
παιδιά είδα αυτήν στα 20ευρω στο lidl..καλη??

http://i45.tinypic.com/rtnrwm.jpg

 

:confused: - αν και το ειδα αργα Ναι ειαι πολυ καλη, την εχω εδω και χρονια και κανενα παραπονο (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...