Jump to content

Σχετικά με το ξύρισμα


t300
 Κοινοποίηση

Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?  

969 members have voted

  1. 1. Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?

    • Wax - κερί
      43
    • Ξυραφάκι
      646
    • Μηχανή ξυρίσματος
      307
    • Ειδικό spray
      15
    • Άλλο
      34


Recommended Posts

Και όχι μόνο στο στρατό!Και για κάποιους ιδιοκτήτες bar έχω ακούσει ότι απαιτούσαν από τους σερβιτόρους να είναι ξυρισμένοι κόντρα.Όπως επίσης και για κάποιους καθηγητές,όταν παρουσίαζαν οι φοιτητές πτυχιακές εργασίες.Και όταν λέω ξυρισμένοι κόντρα,εννοείται να γυαλίζει το πρόσωπο και να μην έχουν αφήσει ούτε μια γραμμή,έστω για μουσάκι.
Link to comment
Share on other sites

Και όχι μόνο στο στρατό!Και για κάποιους ιδιοκτήτες bar έχω ακούσει ότι απαιτούσαν από τους σερβιτόρους να είναι ξυρισμένοι κόντρα.Όπως επίσης και για κάποιους καθηγητές,όταν παρουσίαζαν οι φοιτητές πτυχιακές εργασίες.Και όταν λέω ξυρισμένοι κόντρα,εννοείται να γυαλίζει το πρόσωπο και να μην έχουν αφήσει ούτε μια γραμμή,έστω για μουσάκι.

 

Kαλά, αυτό με τις απαιτήσεις του καθενός έχεις να ακούσεις ακόμα παραξενιές..........εμάς ο θρησκευτικός που είχαμε στην Β Λυκείου μας έκανε παρατήρηση εάν δεν ξυριζόμασταν (άκουσον άκουσον) όταν είχαμε μάθημα!

Βασικά ποιος τον αφοδεύει!

 

Όσο για το κόντρα ξύρισμα Nagata, εγώ συνηθίζω να τα κάνω εξ αρχής κόντρα, δηλαδή τα παίρνω κόντρα και μία και δυο φορές, δεν ήξερα όλη αυτή την διαδικασία μία φορά κανονικά και μετά κόντρα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Eprahat κανά δυο φορές που ξυρίστηκα κόντρα τον περασμένο μήνα, πραγματικά είδα διαφορά με αυτή την διαδικασία. Προτείνω το εξής: Σαπουνάδα με πράσινο σαπούνι ( το οποίο δεν έχει καθόλου χημικές ουσίες ), ζεστό νερό, πλύσιμο προσώπου και έπειτα από 5 λεπτά, κανονικό ξύρισμα και μετά κόντρα. Δοκίμασε και πές μας εντυπώσεις :)

Εγώ πάντως πρώτη φορά που δεν ένιωθα καθόλου το ξυράφι στο πρόσωπο και το αποτέλεσμα πολύ καλό!

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kαλά, αυτό με τις απαιτήσεις του καθενός έχεις να ακούσεις ακόμα παραξενιές..........εμάς ο θρησκευτικός που είχαμε στην Β Λυκείου μας έκανε παρατήρηση εάν δεν ξυριζόμασταν (άκουσον άκουσον) όταν είχαμε μάθημα!

Βασικά ποιος τον αφοδεύει!

 

 

Όλα τα αγόρια της ηλικίας σου,στη Β Λυκείου είχαν κανονικά σκληρά γένια,στα μάγουλα και στο λαιμό και και ήταν με μούσια όλες τις υπόλοιπες μέρες?Την επόμενη μέρα φαίνονταν αξύριστοι?

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε! Δεν ξυρίζονταν κάθε μέρα!

Εξ άλλου 4 αγόρια είμαστε στο τμήμα, απλώς πέρυσι ήταν της μόδας να αφήνουν για 1 μήνα πχ τελείως αξύριστα γένια, ούτε καν με μηχανή λίγο τα πάνω πάνω να κόβουν......ε και επειδή ξεκίνησαν οι "παρατηρήσεις" του "καθηγητή", μετά επίτηδες δεν ξυριζόταν κανείς τους, στο τέλος με έπεισαν και τα είχα αφήσει και εγώ για καιρό.

Τώρα δεν ξέρω τι σόι γένια έχει ο καθένας, δεν θα τους κάνω κι αυτοψία!

 

ρε συ Nagata, δεν είναι πολύωρη διαδικασία αυτή ;

Σαπουνάδες, κανονικό ξύρισμα, 5λεπτο και μετά κόντρα ξύρισμα;

Ενημερωτικά, πάντως, και το gel μια χαρά είναι! Πολύ καλύτερο από τον αφρό!

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Καμιά καλή ξυριστική μηχανή έχει να προτείνει κανείς;

 

Ποιες οι διαφορές μεταξύ πιο φθηνών και πιο ακριβών μηχανών;

 

Ποια μάρκα καλύτερη;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

@doganos

Braun μεγάλη ποικιλία, λίγο ακριβές τιμές, αλλά άψογη περιποίηση χωρίς ερεθισμούς

Link to comment
Share on other sites

@doganos

Braun μεγάλη ποικιλία, λίγο ακριβές τιμές, αλλά άψογη περιποίηση χωρίς ερεθισμούς

 

Πχ; Αυτή καλή είναι;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Πχ; Αυτή καλή είναι;

 

Γιατί δεν πας σε ένα κατάστημα να ρωτήσεις; Εμείς ούτε τα γένια σου βλέπουμε, ούτε το δέρμα σου...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

http://www.braun.com/global/male-grooming/cruzer-shavers-and-trimmers/cruzer-face.html

Φαίνεται πολύ καλή!

 

Με έβαλες σε δίλημμα! Είχα πάρει μια πέρσι Series 3 αλλά δεν είναι αδιάβροχη και δεν έχει τόσες επιλογές για trim

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν πας σε ένα κατάστημα να ρωτήσεις; Εμείς ούτε τα γένια σου βλέπουμε, ούτε το δέρμα σου...:rolleyes:

 

Δηλαδή ο ..«μήτσος» στο τοπικό κατάστημα θα ξέρει από γένια και δέρμα; :lol:

 

Μακάρι γιατί είμαι άσχετος με αυτές τις μηχανές, δεν ήξερα ότι παίζει ρόλο στο ποια μηχανή θα πάρεις από τα γένια/δέρμα. Νόμιζα οτι πάνω κάτω όλες το ίδιο είναι. ;)

 

Αυτό με τις κεφαλές τί ακριβώς είναι; Οσες περισσότερες τόσο καλύτερα;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ο ..«μήτσος» στο τοπικό κατάστημα θα ξέρει από γένια και δέρμα; :lol:

 

Μακάρι γιατί είμαι άσχετος με αυτές τις μηχανές, δεν ήξερα ότι παίζει ρόλο στο ποια μηχανή θα πάρεις από τα γένια/δέρμα. Νόμιζα οτι πάνω κάτω όλες το ίδιο είναι. ;)

 

Αυτό με τις κεφαλές τί ακριβώς είναι; Οσες περισσότερες τόσο καλύτερα;

 

Ανεξαρτήτως του "Μήτσου" ή του "Κίτσου", ο άνθρωπος θα σε δει tete a tete στο τοπικό κατάστημα, ε και επειδή δουλεύει εκεί θα ξέρει κάτι παραπάνω.

Οπότε ο συνδυασμός εμπειρίας και οπτικής-άμεσης επαφής θα τον βοηθήσει να σου προτείνει κάτι καλό.

Όχι, δεν είναι όλες ίδιες. Εξαρτάται κι απ το δέρμα.

Όπως και με κάθε τι. Έχεις πχ ευαίσθητο δέρμα, συνηθισμένο, σκληρό....εξαρτάται!

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε! Δεν ξυρίζονταν κάθε μέρα!

Εξ άλλου 4 αγόρια είμαστε στο τμήμα, απλώς πέρυσι ήταν της μόδας να αφήνουν για 1 μήνα πχ τελείως αξύριστα γένια, ούτε καν με μηχανή λίγο τα πάνω πάνω να κόβουν......ε και επειδή ξεκίνησαν οι "παρατηρήσεις" του "καθηγητή", μετά επίτηδες δεν ξυριζόταν κανείς τους, στο τέλος με έπεισαν και τα είχα αφήσει και εγώ για καιρό.

Τώρα δεν ξέρω τι σόι γένια έχει ο καθένας, δεν θα τους κάνω κι αυτοψία!

 

ρε συ Nagata, δεν είναι πολύωρη διαδικασία αυτή ;

Σαπουνάδες, κανονικό ξύρισμα, 5λεπτο και μετά κόντρα ξύρισμα;

Ενημερωτικά, πάντως, και το gel μια χαρά είναι! Πολύ καλύτερο από τον αφρό!

 

Ναι όντως είναι λίγο βαρετή η διαδικασία, αλλά μια δοκιμή θα σε πείσει :D

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όταν ξυρίζεστε κόντρα το δέρμα σας είναι πολύ απαλό,ή άγριο,δηλαδή αγγίζονται τα γένια?Και γενικά αν τύχει να ξυριστείτε κόντρα μετά από γένια 10 ημερών περίπου,χρειάζονται 3-4 περάσματα?
Link to comment
Share on other sites

Όταν ξυρίζεστε κόντρα το δέρμα σας είναι πολύ απαλό,ή άγριο,δηλαδή αγγίζονται τα γένια?Και γενικά αν τύχει να ξυριστείτε κόντρα μετά από γένια 10 ημερών περίπου,χρειάζονται 3-4 περάσματα?

 

Μετά από 10 ημέρες θες ξυριστική μηχανή, όχι ξυραφάκι. ;)

Link to comment
Share on other sites

Έπειτα από μια μικρή αναζήτηση σε διάφορα forum, μπορώ να πω ότι τελικά έχω βρεί κατά την δική μου άποψη, τον "ιδανικό" αν θέλετε, τρόπο ξυρίσματος χωρίς ερεθισμούς.

 

Όσοι θέλετε να δοκιμάσετε την τεχνική που προτείνω, να σας παραθέσω τα εξής 5 βήματα που ακολουθώ κατά την διάρκεια της διαδικασίας του ξυρίσματος:

 

- Πλύσιμο προσώπου με ζεστό νερό και σαπούνι ( καλύτερα το κλασσικό πράσινο που δεν έχει χημικές ουσίες) για να φύγουν από το πρόσωπο σκόνες, ιδρώτας και κάθε παράγοντας που εμποδίζει την σωστή ενυδάτωση της επιδερμίδας. Το ζεστό νερό μαλακώνει κατά πολύ την τρίχα.

 

- Αρκετό gel, γιατί το νερό απορροφάται πολύ γρήγορα, ενώ με το gel υπάρχει μια στρώση κατάλληλη που βοηθά και την τρίχα στο να μαλακώσει.

 

- Απαλές κινήσεις και όχι ξύρισμα με αντίθετη φορά. Αποτέλεσμα, βαθύ και άνετο ξύρισμα. Συχνή πλύση στο ξυράφι που μαζεύει τρίχες.

 

- Τις σκληρές τρίχες τις αφήνουμε στο τέλος, για να δράσει καλύτερα και ο αφρός όσο μένει.

 

- Τέλος, καλό πλύσιμο με κρύο νερό.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έπειτα από μια μικρή αναζήτηση σε διάφορα forum, μπορώ να πω ότι τελικά έχω βρεί κατά την δική μου άποψη, τον "ιδανικό" αν θέλετε, τρόπο ξυρίσματος χωρίς ερεθισμούς.

 

Όσοι θέλετε να δοκιμάσετε την τεχνική που προτείνω, να σας παραθέσω τα εξής 5 βήματα που ακολουθώ κατά την διάρκεια της διαδικασίας του ξυρίσματος:

 

- Πλύσιμο προσώπου με ζεστό νερό και σαπούνι ( καλύτερα το κλασσικό πράσινο που δεν έχει χημικές ουσίες) για να φύγουν από το πρόσωπο σκόνες, ιδρώτας και κάθε παράγοντας που εμποδίζει την σωστή ενυδάτωση της επιδερμίδας. Το ζεστό νερό μαλακώνει κατά πολύ την τρίχα.

 

- Αρκετό gel, γιατί το νερό απορροφάται πολύ γρήγορα, ενώ με το gel υπάρχει μια στρώση κατάλληλη που βοηθά και την τρίχα στο να μαλακώσει.

 

- Απαλές κινήσεις και όχι ξύρισμα με αντίθετη φορά. Αποτέλεσμα, βαθύ και άνετο ξύρισμα. Συχνή πλύση στο ξυράφι που μαζεύει τρίχες.

 

- Τις σκληρές τρίχες τις αφήνουμε στο τέλος, για να δράσει καλύτερα και ο αφρός όσο μένει.

 

- Τέλος, καλό πλύσιμο με κρύο νερό.

 

το after shave ξεχασες για το τελος

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ρε συ αυτό :)

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τα παίρνεις όλα με ξυριστική και μένει λίγο το οποίο ξυρίζεις με ξυραφάκι?

 

Ναι, αλλιώς μπουκώνει το ξυραφάκι.

Link to comment
Share on other sites

Έπειτα από μια μικρή αναζήτηση σε διάφορα forum, μπορώ να πω ότι τελικά έχω βρεί κατά την δική μου άποψη, τον "ιδανικό" αν θέλετε, τρόπο ξυρίσματος χωρίς ερεθισμούς.

 

Όσοι θέλετε να δοκιμάσετε την τεχνική που προτείνω, να σας παραθέσω τα εξής 5 βήματα που ακολουθώ κατά την διάρκεια της διαδικασίας του ξυρίσματος:

 

- Πλύσιμο προσώπου με ζεστό νερό και σαπούνι ( καλύτερα το κλασσικό πράσινο που δεν έχει χημικές ουσίες) για να φύγουν από το πρόσωπο σκόνες, ιδρώτας και κάθε παράγοντας που εμποδίζει την σωστή ενυδάτωση της επιδερμίδας. Το ζεστό νερό μαλακώνει κατά πολύ την τρίχα.

 

- Αρκετό gel, γιατί το νερό απορροφάται πολύ γρήγορα, ενώ με το gel υπάρχει μια στρώση κατάλληλη που βοηθά και την τρίχα στο να μαλακώσει.

 

- Απαλές κινήσεις και όχι ξύρισμα με αντίθετη φορά. Αποτέλεσμα, βαθύ και άνετο ξύρισμα. Συχνή πλύση στο ξυράφι που μαζεύει τρίχες.

 

- Τις σκληρές τρίχες τις αφήνουμε στο τέλος, για να δράσει καλύτερα και ο αφρός όσο μένει.

 

- Τέλος, καλό πλύσιμο με κρύο νερό.

 

 

Τέλος, το after shave.

Τη δοκίμασα την διαδικασία, καλή είναι μεν, αλλά τρώει και πολύ χρόνο ρε συ.........αυτό είναι το μόνο αρνητικό της σημείο....

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το θέμα είναι ότι χρειάζεται ώρα.

Για πείτε ποιό after shave χρησιμοποιείται; Εγώ εδώ και καιρό αυτό http://www.thebodyshop-usa.com/shop-by-line/white-musk-fragrance/white-musk-for-men-aftershave-balm.aspx

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το θέμα είναι ότι χρειάζεται ώρα.

Για πείτε ποιό after shave χρησιμοποιείται; Εγώ εδώ και καιρό αυτό http://www.thebodyshop-usa.com/shop-by-line/white-musk-fragrance/white-musk-for-men-aftershave-balm.aspx

 

Εγώ αυτό εδώ

http://www.nivea.gr/products/show/EXTREME%20COMFORT%20AFTER%20SHAVE%20BALSAM

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

http://img51.imageshack.us/img51/6504/cccxw.jpg

http://img508.imageshack.us/img508/7197/cccw.jpg

http://img703.imageshack.us/img703/5235/87660764.jpg

http://img52.imageshack.us/img52/9663/44431914.jpg

 

Nα ρωτήσω?Το ξύρισμα του δημοσιογράφου είναι κόντρα?Οι photos είναι από συνεχόμενες μέρες!Πιστεύετε ότι ξυρίζεται λίγο πριν βγει στην εκπομπή?

Link to comment
Share on other sites

http://img51.imageshack.us/img51/6504/cccxw.jpg

http://img508.imageshack.us/img508/7197/cccw.jpg

http://img703.imageshack.us/img703/5235/87660764.jpg

http://img52.imageshack.us/img52/9663/44431914.jpg

 

Nα ρωτήσω?Το ξύρισμα του δημοσιογράφου είναι κόντρα?Οι photos είναι από συνεχόμενες μέρες!Πιστεύετε ότι ξυρίζεται λίγο πριν βγει στην εκπομπή?

 

Το πιο λογικό είναι να ρίχνει ένα κόντρα (ή να του ρίχνουν ένα ξυρισματάκι, μην κουραστεί κιόλας) 5-10 λεπτά πριν το δελτίο....

Αν και υπάρχουν και πολλοί οι οποίοι ακολουθούν την τάση και αφηνουν γένια.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...