Jump to content

Σχετικά με το ξύρισμα


t300
 Κοινοποίηση

Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?  

969 members have voted

  1. 1. Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?

    • Wax - κερί
      43
    • Ξυραφάκι
      646
    • Μηχανή ξυρίσματος
      307
    • Ειδικό spray
      15
    • Άλλο
      34


Recommended Posts

Κοίτα φίλε, κι εγώ που δεν είμαι στο "+", μου αρέσει και όταν ξυρίζομαι (περίπου 2 φορές την εβδομάδα) να τα κάνω κόντρα ξύρισμα, να φαίνεται πιο baby face. Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή μάτωνα πολύ, μετά περιοριρίστηκε το μάτωμα. Στην αρχή έκανα κάνα μισάωρο, αλλά πλέον δεν κάνω πάνω από 15 λεπτά.........

Και ναι, εννοείται με ξυραφάκι. Και με Gel μου ξυρίζονται πολύ πιο εύκολα, απ' ό,τι με τον αφρό!

 

Να σε ρωτήσω,μερικές πληροφορίες (ίσως είναι πολλές)

1)Από τι ηλικία άρχισες να ξυρίζεσαι?

2)Την πρώτη φορά ξύρισες το δέρμα σου χωρίς να είχες τρίχες?

3)Βγάζεις τρίχες στα μάγουλα μέχρι τα ζυγωματικά

4)Ξυρίζεσαι και στο λαιμό

5)Τα γένια σου βγαίνουν πιο σκληρά?Και βγαίνουν 20 ώρες περίπου μετά το ξύρισμα?

6)Είσαι μελαχρινός ή ξανθός

 

Εγώ είμαι καστανός,και έχω ελάχιστο χνούδι.Μόνο μια γραμμή έχω κάτω από το κάτω χείλος,σαν μικρό μουσάκι,το οποίο και περιποιούμαι με ψαλιδάκι.

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω,μερικές πληροφορίες (ίσως είναι πολλές)

1)Από τι ηλικία άρχισες να ξυρίζεσαι?

2)Την πρώτη φορά ξύρισες το δέρμα σου χωρίς να είχες τρίχες?

3)Βγάζεις τρίχες στα μάγουλα μέχρι τα ζυγωματικά

4)Ξυρίζεσαι και στο λαιμό

5)Τα γένια σου βγαίνουν πιο σκληρά?Και βγαίνουν 20 ώρες περίπου μετά το ξύρισμα?

6)Είσαι μελαχρινός ή ξανθός

 

Εγώ είμαι καστανός,και έχω ελάχιστο χνούδι.Μόνο μια γραμμή έχω κάτω από το κάτω χείλος,σαν μικρό μουσάκι,το οποίο και περιποιούμαι με ψαλιδάκι.

 

 

1) Ξεκίνησα στα 15 πρώτη φορά, Γ Γυμνασίου ήμουν, ξυρίστηκα για το Πάσχα.

2-3) Είχα τρίιχες στα μάγουλα μόνο, πηγούνι τίποτα και μουστάκι ακόμη δεν έχω παρά ελάχιστες τρίχες, κάτω απ τα μάγουλα στον λαιμό άργησα επίσης να βγάλω. Κυρίως κοντά στα αυτιά είχα.

4) Ναι πλέον ξυρίζομαι και στον λαιμό, το πιο δύσκολο σημείο μαζί με το πηγούνι, αυτό το έρμο το πηγούνι μου αν είχε στόμα θα με είχε διο.........λοστείλει 100 φορές και αν είχε πόδια θα είχε σηκωθεί να φύγει, τόσες φορές που το μάτωσα.

5) Δεν έχω παρατηρήσει ποτέ, μα ποτέ ως τώρα, πόσες ώρες κάνουν να μου ξαναβγούν γένια!

ΑΠλώς ξέρω ότι κάθε Τετάρτη περίπου απόγευμα-βράδ υ θα ρίξω έν α ξύρισμα και μετά ξανά ή Σάββατο απόγευμα, α ν έχω έξοδο, αλλιώς Κυριακή βράδυ.

6) Γκόμενο θα με πιάσεις και έχει σημασία αν είμαι μελαχροινός ή ξανθός;

Καστανός είμαι, a propos.

Αυτάααααααααα!

Edited by Eprahat

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Οι ξανθοί και οι καστανοί αργούν να βγάλουν τρίχες,σε σχέση με τους μελαχρινούς.Πάντως παρατήρησε πόσες ώρες μετά από κόντρα ξύρισμα ξαναβγαίνουν!Δηλαδή αν ξυριστείς το Σάββατο για έξοδο,θα έχεις γένια την Κυριακή το μεσημέρι?
Link to comment
Share on other sites

Οι ξανθοί και οι καστανοί αργούν να βγάλουν τρίχες,σε σχέση με τους μελαχρινούς.Πάντως παρατήρησε πόσες ώρες μετά από κόντρα ξύρισμα ξαναβγαίνουν!Δηλαδή αν ξυριστείς το Σάββατο για έξοδο,θα έχεις γένια την Κυριακή το μεσημέρι?

 

 

Έτσι που το θέτεις, νομίζω ότι Κυριακή βράδυ θα μου ξαναβγουν. Κάπου εκεί πριν πάω για ύπνο......

Αλλά αυτό για ξανθούς και καστανούς πρώτη φορά το ακούω ότι αργούν να βγάλουν τρίχες!

Edited by Eprahat

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

εχω να βαλω ξυραφι στα γενια απο το καλοκαιρι του 2009 νομιζω. συγκεκριμενα τελη ιουνιου.

εχω παρει μια κουρευτηκη μηχανη μαρκας, αλλα φθηνη. κοβω κοντα τα γενια.

btw, ενας απο τους λογους που δε θελω να παω στρατο ειναι οτι πρεπει να ξυριζομαι καθε πρωι :p

Edited by mol
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μια Philips QG3080

Εξαιρετική μπορώ να πω. Τη ζήλεψε και ο γέρος μου και πήρε την ίδια.

 

δεν την βρισκω πουθενα αυτη, τουλαχιστον απο τ ιντερνετ που εψαξα. παιζει να μην τη βγαζουν πλεον.:wacko:

Link to comment
Share on other sites

δεν την βρισκω πουθενα αυτη, τουλαχιστον απο τ ιντερνετ που εψαξα. παιζει να μην τη βγαζουν πλεον.:wacko:

 

Παιζει να την έχω γύρω στα 2 χρόνια τώρα...

Link to comment
Share on other sites

δεν την βρισκω πουθενα αυτη, τουλαχιστον απο τ ιντερνετ που εψαξα. παιζει να μην τη βγαζουν πλεον.:wacko:

Παρε μια philips αλλη.

παντως στα 30-40 ευρο βρισκεις καλες μηχανες,οπως (remington,philips,panasonic).

εγω εχω μια κουρευτικη babyliss και ειμαι ευχαριστημενος απολυτα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δεν την βρισκω πουθενα αυτη, τουλαχιστον απο τ ιντερνετ που εψαξα. παιζει να μην τη βγαζουν πλεον.:wacko:

 

Παιζει να την έχω γύρω στα 2 χρόνια τώρα...

 

και εγω την ιδια ειχα αγορασει απο media markt στα40-45 δεν θυμαμαι το πασχα του 2008...Πριν κανα 3 μηνο ενω την φορτιζα πληρως,οταν τοποθετουσα τις προεκτασεις δεν δουλευαν,δεν κουνιοντουσαν...Ευτυχως σκεφτηκα να βαλω ελαιολαδο στις προεκτασεις και ειναι brand new παλι!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι ξανθοί και οι καστανοί αργούν να βγάλουν τρίχες,σε σχέση με τους μελαχρινούς.Πάντως παρατήρησε πόσες ώρες μετά από κόντρα ξύρισμα ξαναβγαίνουν!Δηλαδή αν ξυριστείς το Σάββατο για έξοδο,θα έχεις γένια την Κυριακή το μεσημέρι?

 

 

Το παρατήρησα. Κάνουν λίγο πάνω από 23-24 ώρες για να ξαναεμφανιστούν τα πρώτα στίγματα από γένια........

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Εχει σήμερα μια προσφορά το Get It Now μια ξυριστική μηχανή REMINGTON PG410 στα 30€.

Τιμή στο εμπόριο, από 45€ (στα περισσότερα καταστήματα από 60-65€)

Edited by soublaki-3
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω στις προσφορές του Getinow και την REMINGTON PG400, πλήρης σετ περιποίησης και με τιμή στα 40 ευρώ. :)

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια..θα ηθελα την βοηθεια σας αν γνωριζετε διοτι εγω δεν γνωριζω και πολλα επι του θεματος. Επειδη ο παππους μου ειναι μεγαλος και εχει αρκετα προβληματα, δεν μπορει να ξυριστει μονος του. Ετσι τον ξυριζω εγω. Ομως επειδη κανω πανω απο μια ωρα να τον ξυρισω καθε φορα και για να μην ταλαιπωρω και την επιδερμιδα του (τον ξυριζω περιπου μια φορα τη βδομαδα) σκεφτηκα να παρω μια μηχανη ξυρισματος. Επειδη εχει πολυ ευαισθητο δερμα και ερεθιζεται ευκολα ηθελα καποια με 2 πλακες οπως ειναι οι κουρευτικες μηχανες αλλα να τα περνει εντελως τα μουσια, διοτι εχω την εντυπωση οτι αυτες με τις τρεις κεφαλες μερικους τους ερεθιζουν και ειναι και πιο ακριβες. Εγω χρησιμοποιω κουρευτικη μηχανη για τα δικα μου, αλλα δεν τα περνει εντελως οποτε δεν με βολευει για τον παππου μου.Εχετε να μου προτεινετε κατι?. Ευχαριστω εκ των προτερων.
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω αυτη http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10345 ειναι καλη?
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω αυτη http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10345 ειναι καλη?

 

Αν σε καλύπτει ναι. Θεωρώ πολύ δύσκολο να σου πει κάποιος αν είναι καλή μια ξυριστική/κουρευτική μηχανή αν δεν την έχει χρησιμοποιήσει. Αλλά ακόμα και να την έχει χρησιμοποιήσει δεν έχουμε όλοι ούτε το ίδιο δέρμα, ούτε την ίδια τριχοφυΐα.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω αυτη http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10345 ειναι καλη?

Βασικά, εσύ που την έχεις πρέπει να μας πεις αν είναι καλή! ;)

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου φαινετε πολυ καλη.βεβαια δεν ειχα ποτε μου καμια αλλη ξυριστικη για να εχω εμπειρια και για αυτο ρωτησα.:)
Link to comment
Share on other sites

Οι ξυριστικές μηχανές δεν ξυρίζουν κόντρα.Το θέμα είναι να γίνεται βαθύ ξύρισμα ώστε το δέρμα να είναι καθαρό,ειδικά όταν βγαίνετε έξω.Νομίζω δηλαδή,πάντως όλοι οι γνωστοί μου,σε εξόδους τους είναι φρεσκοξυρισμένοι κόντρα,και έχουν πολύ απαλό δέρμα,αν και την άλλη μέρα βγαίνουν τα γένια.

Το καλύτερο πιστεύω είναι το Gilette Fusion που είναι για 20 χρήσεις περίπου,δηλαδή 3 βδομάδες αν γίνεται καθημερινό ξύρισμα,και φυσικά όχι με αφρό αλλά με gel Gilette.

Link to comment
Share on other sites

Οι ξυριστικές μηχανές δεν ξυρίζουν κόντρα.Το θέμα είναι να γίνεται βαθύ ξύρισμα ώστε το δέρμα να είναι καθαρό,ειδικά όταν βγαίνετε έξω.Νομίζω δηλαδή,πάντως όλοι οι γνωστοί μου,σε εξόδους τους είναι φρεσκοξυρισμένοι κόντρα,και έχουν πολύ απαλό δέρμα,αν και την άλλη μέρα βγαίνουν τα γένια.

Το καλύτερο πιστεύω είναι το Gilette Fusion που είναι για 20 χρήσεις περίπου,δηλαδή 3 βδομάδες αν γίνεται καθημερινό ξύρισμα,και φυσικά όχι με αφρό αλλά με gel Gilette.

20 ξυρισματα??? :wacko: σαν πολλα δεν λες..:confused:

εγω παραπανω απο 1 μηνα δεν βγαζω με ενα ανταλλακτικο και περιπου ξυριζομαι ανα 3-4 μερες.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

20 ξυρισματα??? :wacko: σαν πολλα δεν λες..:confused:

εγω παραπανω απο 1 μηνα δεν βγαζω με ενα ανταλλακτικο και περιπου ξυριζομαι ανα 3-4 μερες.

 

Γνωστοί μου που ξυρίζονται κόντρα 4-5 φορές το μήνα περνάνε 4 μήνες.Στη διαφήμιση λέει ότι διαρκεί 3 εβδομάδες,με καθημερινό ξύρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Γνωστοί μου που ξυρίζονται κόντρα 4-5 φορές το μήνα περνάνε 4 μήνες.Στη διαφήμιση λέει ότι διαρκεί 3 εβδομάδες,με καθημερινό ξύρισμα.

 

με γενι μιας δυο εβδομαδων,η fusion μπουκωνει και ειναι για ψιλοπεταματα ....Η mach3 δεν μπουκωνει τοσο ευκολα!!

Link to comment
Share on other sites

Γνωστοί μου που ξυρίζονται κόντρα 4-5 φορές το μήνα περνάνε 4 μήνες.Στη διαφήμιση λέει ότι διαρκεί 3 εβδομάδες,με καθημερινό ξύρισμα.

 

Βασικά νομίζω εξαρτάται από την χρήση που κάνεις, όχι από τις φορές, αλλά από το πόσο πολύ τα έχεις αφήσει να μεγαλώσουν και αν τα παίρνεις πχ μια φορά και λίγο ή κάνεις κόντρα ξύρισμα (που μπορεί να τα πάρεις και 2-3 φορεές από το ίδιο σημείο για να εξαφανιστούν τελείως).....

Με καθημερινό ξύρισμα τι έχεις να ξυρίσεις ρε φίλε; Μην μου πεις ότι άμα ξυριστείς τώρα σε 24 ώρες θα σου έχουν ξαναβγει έτοιμα για ξύρισμα;

Και εξ άλλου, όταν νιώσεις ότι δεν τα κόβει πλέον καλά, ή όταν η μπλε λωρίδα που έχει η Gilette της φωτογραφίας αλλάξει χρώμα και γίνει άρσπρη, τότε αυτό είναι σημάδι ότι χρειάζεται αλλαγή.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

με γενι μιας δυο εβδομαδων,η fusion μπουκωνει και ειναι για ψιλοπεταματα ....Η mach3 δεν μπουκωνει τοσο ευκολα!!

ετσο ακριβως ειναι.το εχω παρατηρησει κι'εγω αυτο που λες ;)

κι,εγω με mach ξυριζομαι και ειμαι ευχαριστημενος απολυτα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

απο τότε που ξυρίζομαι με safety razor δεν δίνω σημασία σε τίποτε άλλο δε χρειάζεται ξύρισμα παραπάνω απο μία εβδομάδα
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...