Jump to content

Σχετικά με το ξύρισμα


t300
 Κοινοποίηση

Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?  

969 members have voted

  1. 1. Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?

    • Wax - κερί
      43
    • Ξυραφάκι
      646
    • Μηχανή ξυρίσματος
      307
    • Ειδικό spray
      15
    • Άλλο
      34


Recommended Posts

Τελικά το αγόρασα και εγώ και πραγματικά είναι πολύ καλό.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το αγόρασα και εγώ και πραγματικά είναι πολύ καλό.

 

μιας χρησης ειναι.?

:offtopic:

off topic:απο διδυμοτειχο εισαι.?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι μιας χρήσης.Το ξυραφάκι έχει ανταλλακτικά κανονικά όπως όλα τα ξυράφια και η μηχανή είναι μια χαρά.

 

off topic:Ναι Διδυμότειχο μένω τώρα.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

ξυριστικη ηλεκτρικη philips με το υγρο που βγαινει απο τις λεπιδες. πολυ καλα αλλα καποιο προβλημα εχει και δεν φορτωνει και τωρα χρησιμοποιω την gillette fusion, πολυ καλη ειναι.
Link to comment
Share on other sites

caveman21 αναμένω αποτελέσματα :)

 

Mήπως έχει κανείς αυτό το ξυραφάκι/ξυριστική μηχανή;

http://www.wilkinsonsword.co.uk/men/showroom/quattro_titanium_precision_freestyle

 

Με 10 ευρώ πιστεύω ότι είναι καλή ευκαιρία.

 

Εμενα δεν με ενθουσιασαν

ειχα να ξυριστω 5-6 μερες και στουμπωσε γρηγορα

δεν μπορει να καθαριστει ευκολα ...

το μονο μειον... κατα τα αλλα κανει βαθυτερο ξυρισμα ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημερα παιδια!

 

Έχω μια ξυριστικη μηχανη της braun, την cruZer Z50 που την πηρα πριν 1.5 περιπου χρονο..

 

τον τελευταιο καιρο εχει σταματησει να ξυριζει οσο καλα στην αρχη, ειδικα ο τριμμερ της αντι να κοβει μονο 'τραβαει' τα γενια

 

προσπαθησα να την καθαρίσω αλλα χρειάζετε να ανοιξει το πάνω μέρος της νομίζω, και ίσως χρειάζετε και αντικατασταση η λεπιδα του τριμερ

 

ξερετε κανενα καλο service στην αθηνα για τετοιες μηχανες?

 

ευχαριστω πολυυ :D

 

///edit : μπορει να αγορασω και την z60 από http://www.pixmania.gr/gr/gr/2680620/art/braun/ionuoe-cruzer-4-z60.html

να τους εμπιστευτω;

Edited by mariel19
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!Είμαι 18 στα 19 και έχω πρόβλημα γιατί δεν έχω σχεδόν καθόλου γένια!Μέχρι τα 17 μου είχα ελάχιστο χνούδι.Τώρα έχω μουστάκι πολύ αραιό,και μουσάκι,ενώ έχω γένια πολύ ελάχιστα μόνο κάτω από τις φαβορίτες που τα ξυρίζω κάθε τόσο αλλά βγαίνουν αραιά!Στα μάγουλα δεν έχω ούτε χνούδι,και επιπλέον,λόγω ακμής δεν θέλω να βάλω ξυραφάκι.Κάτω από το πηγούνι δεν έχω καθόλου τρίχες,ούτε χνούδι!Νιώθω καλά με τον εαυτό μου από τη μία,γιατί δεν χρειάζεται να ξυρίζομαι συχνά,αλλά από την άλλη βλέπω παιδιά που ξυρίζονται από τα 13 τους και στα 14 τους έχουν γένια!Έτσι λοιπόν νιώθω λίγο μειονεκτικά που λόγω της εμφάνισής μου δεν μπορώ να βρω κοπέλα!Να σας πω,δεν έχω κάνει ποτέ sex,ενώ τα ξαδέρφια μου που είναι 14 και 15 έχουν κάνει και έχουν εμπειρίες με 20χρονες!Κατά τ'άλλα με λίγο make up καλύπτεται η ακμή μου,και είμαι εμφανίσιμος,αλλά μοιάζω με 15 χρονών!

Μου προτείνετε λοιπόν να ξυρίσω το δέρμα με κίνδυνο να χειροτερέψουν τα σπυράκια μου?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!Είμαι 18 στα 19 και έχω πρόβλημα γιατί δεν έχω σχεδόν καθόλου γένια!Μέχρι τα 17 μου είχα ελάχιστο χνούδι.Τώρα έχω μουστάκι πολύ αραιό,και μουσάκι,ενώ έχω γένια πολύ ελάχιστα μόνο κάτω από τις φαβορίτες που τα ξυρίζω κάθε τόσο αλλά βγαίνουν αραιά!Στα μάγουλα δεν έχω ούτε χνούδι,και επιπλέον,λόγω ακμής δεν θέλω να βάλω ξυραφάκι.Κάτω από το πηγούνι δεν έχω καθόλου τρίχες,ούτε χνούδι!Νιώθω καλά με τον εαυτό μου από τη μία,γιατί δεν χρειάζεται να ξυρίζομαι συχνά,αλλά από την άλλη βλέπω παιδιά που ξυρίζονται από τα 13 τους και στα 14 τους έχουν γένια!Έτσι λοιπόν νιώθω λίγο μειονεκτικά που λόγω της εμφάνισής μου δεν μπορώ να βρω κοπέλα!Να σας πω,δεν έχω κάνει ποτέ sex,ενώ τα ξαδέρφια μου που είναι 14 και 15 έχουν κάνει και έχουν εμπειρίες με 20χρονες!Κατά τ'άλλα με λίγο make up καλύπτεται η ακμή μου,και είμαι εμφανίσιμος,αλλά μοιάζω με 15 χρονών!

Μου προτείνετε λοιπόν να ξυρίσω το δέρμα με κίνδυνο να χειροτερέψουν τα σπυράκια μου?

εγω προσωπικα σε προτρεπω να αρχισεις τις επαφες με κοπελες..γιατι ετσι θα φυγουν τα σπυρακια :X

επισης αν δεν εχεις τριχες ακομη στο προσωπο σου,δεν πειραζει καθολου.τωρα αμα δεν βρισκεις γκομενα γι'αυτο τον λογο..:whistle: αλλαξε παρεα.

τωρα με το θεμα της ακμης...καλυτερα να πας σε ενα γιατρο και να κρινει αυτος τι θα κανεις.το να βαζεις make up δεν βοηθας την κατασταση.

Edited by RAVER
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!Είμαι 18 στα 19 και έχω πρόβλημα γιατί δεν έχω σχεδόν καθόλου γένια!Μέχρι τα 17 μου είχα ελάχιστο χνούδι.Τώρα έχω μουστάκι πολύ αραιό,και μουσάκι,ενώ έχω γένια πολύ ελάχιστα μόνο κάτω από τις φαβορίτες που τα ξυρίζω κάθε τόσο αλλά βγαίνουν αραιά!Στα μάγουλα δεν έχω ούτε χνούδι,και επιπλέον,λόγω ακμής δεν θέλω να βάλω ξυραφάκι.Κάτω από το πηγούνι δεν έχω καθόλου τρίχες,ούτε χνούδι!Νιώθω καλά με τον εαυτό μου από τη μία,γιατί δεν χρειάζεται να ξυρίζομαι συχνά,αλλά από την άλλη βλέπω παιδιά που ξυρίζονται από τα 13 τους και στα 14 τους έχουν γένια!Έτσι λοιπόν νιώθω λίγο μειονεκτικά που λόγω της εμφάνισής μου δεν μπορώ να βρω κοπέλα!Να σας πω,δεν έχω κάνει ποτέ sex,ενώ τα ξαδέρφια μου που είναι 14 και 15 έχουν κάνει και έχουν εμπειρίες με 20χρονες!Κατά τ'άλλα με λίγο make up καλύπτεται η ακμή μου,και είμαι εμφανίσιμος,αλλά μοιάζω με 15 χρονών!

Μου προτείνετε λοιπόν να ξυρίσω το δέρμα με κίνδυνο να χειροτερέψουν τα σπυράκια μου?

 

Πρωτον αφου δεν βγαζεις γενια δεν υπαρχει λογος να βαλεις ξυραφι... εκτος αν θες να χαρακωνεσαι, που δεν το νομιζω. Δεν εισαι ο μονος, υπαρχουν πολλοι που δεν βγαζουν γενια και γενικα δεν εχουν μεγαλη τριχοφυια... δεν χρειαζεται να νιωθεις ασχημα γι' αυτο!! :)

 

Οσο αναφορα τα αλλα εγω θα σου πω, πως ουτε τα γενια, ουτε το σεξ και ουτε η ακμη κανουν τον αντρα. Μην αγχωνεσαι λοιπον και η ακμη θα φυγει και οι γυναικες θα ερθουν καποια στιγμη!! :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!Είμαι 18 στα 19 και έχω πρόβλημα γιατί δεν έχω σχεδόν καθόλου γένια!Μέχρι τα 17 μου είχα ελάχιστο χνούδι.Τώρα έχω μουστάκι πολύ αραιό,και μουσάκι,ενώ έχω γένια πολύ ελάχιστα μόνο κάτω από τις φαβορίτες που τα ξυρίζω κάθε τόσο αλλά βγαίνουν αραιά!Στα μάγουλα δεν έχω ούτε χνούδι,και επιπλέον,λόγω ακμής δεν θέλω να βάλω ξυραφάκι.Κάτω από το πηγούνι δεν έχω καθόλου τρίχες,ούτε χνούδι!Νιώθω καλά με τον εαυτό μου από τη μία,γιατί δεν χρειάζεται να ξυρίζομαι συχνά,αλλά από την άλλη βλέπω παιδιά που ξυρίζονται από τα 13 τους και στα 14 τους έχουν γένια!Έτσι λοιπόν νιώθω λίγο μειονεκτικά που λόγω της εμφάνισής μου δεν μπορώ να βρω κοπέλα!Να σας πω,δεν έχω κάνει ποτέ sex,ενώ τα ξαδέρφια μου που είναι 14 και 15 έχουν κάνει και έχουν εμπειρίες με 20χρονες!Κατά τ'άλλα με λίγο make up καλύπτεται η ακμή μου,και είμαι εμφανίσιμος,αλλά μοιάζω με 15 χρονών!

Μου προτείνετε λοιπόν να ξυρίσω το δέρμα με κίνδυνο να χειροτερέψουν τα σπυράκια μου?

 

1) Για τις τρίχες, είσαι τυχερός: ξέρεις τι ζόρι είναι για εμάς όλη την ώρα με τα ξυράφια και τις ξυριστικές; Άλλωστε ο καθένας έχει τη δική του γοητεία και αρέσει και σε άλλες γυναίκες.

 

2) Για το ότι δεν έχεις κάνει σεξ δε φταίνε ούτε τα σπυράκια ούτε η έλλειψη τριχών, αλλά η έλλειψη αυτοπεποιθησης. Σταμάτα να αγωνιάς γιατί δε βγάζεις τρίχες και ξεκίνα να "βγάζεις" αυτοπεποίθηση, γιατί αν έχεις αυτή τα έχεις όλα. ΌΛΑ όμως.

 

3) Τα ξαδέρφια σου δεν ειναι και το πλέον κατάλληλο παράδειγμα. 14 είναι μικροί, αλλά ΟΚ οι εποχές έχουν αλλάξει τρομακτικά από τότε που ήμουν εγώ 14 (πριν καμια δεκαριά χρόνια). Και ΟΚ, εκείνοι το έκαναν στα 14 τους. Αυτό σημαίνει κάτι για εσένα; Διαγωνισμός είναι; Εγώ ξέρω παιδιά που το έκαναν πρώτη φορά στα 22 τους και είναι τώρα μια χαρά παιδιά, με κανονικότατες και υγιείς σχέσεις. Χαλάρωσε. Αυτό είναι το πρώτο βήμα.

 

4) Γιατί βάζεις make up; Δεν πας καλύτερα σε ένα δερματολόγο. Δηλαδή αμα αποκτήσεις μαύρους κύκλους κάτω από τα μάτια θα βάλεις μάσκαρα-whatever-βάζουν-οι-γυναίκες-για-να-τους-κρύψουν;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Οι γυναίκες θέλουν τους άντρες αξύριστους με πολλά γένια!Γενικά δεν έχω πολλούς φίλους (6 μήνες είμαι στη σχολή) αλλά όλοι έχουν άγρια γένια,ακόμα και κάτω από τα ζυγωματικά!Εμένα δεν μ'αρέσει βέβαια κι έτσι.Σε δερματολόγο έχω ξεκινήσει να πηγαίνω 5 μήνες και έχει μειωθεί σημαντικά η ακμή,με κρέμες που μου έχει δώσει και μάλιστα αυτός μου έδωσε και φαρμακευτικό make up,το οποίο είναι πολύ καλό.Και σε ορμονολόγο πήγα για τα γένια μου και μου είπε να μην ανησυχώ.Ούτε στο σώμα έχω πολλές τρίχες μόνο στα πόδια και στις μασχάλες έχω αρκετές και έχω ψιλοαγανακτήσει,γιατί πάω γυμναστήριο και ιδρώνω,αλλά δεν θέλω ούτε να τις ξυρίσω,αλλά ούτε να τις βγάλω με κερί (θα με περάσουν για αδερφή) (μόνο ένας γνωστός μου βγάζει τις τρίχες στα πόδια-μασχάλες με κερί,αλλά είναι ποδηλάτης)
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, η αλήθεια είναι πως σε πολλές Ελληνίδες γυναίκες αρέσει το αξύριστο στον άντρα. Αυτό όμως δε σημαίνει πως δεν υπάρχουν και πάρα πολλές που τους αρέσουν τα "καθαρά" πρόσωπα - όπως το γεγονός πως προτιμούν τους μελαχρινούς δε σημαίνει πως δεν υπάρχουν κάποιες που τους αρέσουν οι ξανθοί, ή οι λιγότερο ψηλοί, ή οι λίγο πιο γεμάτοι.

 

Μη χαλιέσαι για τέτοια πράγματα πάντως.

Αφού πηγαίνεις και σε δερματολόγο και δεν έχεις παρατήσει τα πράγματα στην τύχη τους και με δεδομένο ότι τώρα τελειώνει ουσιαστική η εφηβεία σου, και η ακμή θα φύγει (και ακόμα και αν δεν

είναι τόσο απλό θα σε βοηθήσει ο δερματολόγος σου να φύγει) και γένια μπορεί να αποκτήσεις.

 

Πάντως μια συμβουλή: αν τα γένια σου συνεχίσουν να βγαίνουν όπως τώρα, μην το πάρεις κατάκαρδα και αρχίσεις να αφήνεις αυτά τα "χνούδια" που λες και εσύ για να νιώθεις πως έχεις πολλά γένια. Δεν είναι ωραία.

 

Για τις τρίχες στο σώμα, τώρα (άσχετο, αλλά δεν κατάλαβα πως πήγε εκεί η συζήτηση - για τα γένια σου μιλάγαμε :p) πολλοί άντρες τις ξυρίζουν στις μέρες μας, χωρίς να είναι αδερφές. Αν δε θες να τις ξυρίσεις, όμως, γιατί να τις ξυρίσεις; Δεν καταλαβαίνω...

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

[Απλά επειδή μιλάμε για γένια είπα να μιλήσω και για τρίχες...Θέλω να τις αποτριχώσω με κερί 2-3 φορές απλά για να βγαίνουν λιγότερες,ώστε να μην ιδρώνω στο γυμναστήριο (απλά τι θα πω στους γονείς μου+γενικά στους γνωστούς μου,αυτό είναι που φοβάμαι).Είμαι και αδύνατος γενικά 62 κιλά με 1,75 ύψος σε σχέση με άλλους που είναι 80 κιλά,και τώρα προσπαθώ με το γυμναστήριο να εκτονωθώ και να κάνω πλάτες μήπως και με προσέξει καμία.]

 

Τώρα σχετικά με τα γένια μου λένε οι δικοί μου να μην ανησυχώ!Η κοπέλα ενός γνωστού μου που τώρα είναι 18 αυτός και η κοπέλα 17 (και τα έχουν από τα 15 του) ,τον ανάγκασε να ξυριστεί από τα 16 του για να γίνει αρρενωπός,και τώρα τον βάζει να ξυρίζεται κάθε μέρα γιατί αυτή δε θέλει να βλέπει γένια στο προσωπό του.Λέω πως αλλάζουν τα γούστα των γυναικών!

 

Και κάτι τελευταίο,επειδή είμαι 1,75 και βλέπω ότι συνεχίζω να ψηλώνω (έχω πάρει 2 πόντους από πέρισυ),ισχύει αυτό που λένε ότι αν ξεκινήσει κάποιος να ξυρίζεται από μικρός θα γίνει κοντός?Εμένα μου ακούγεται κουλό,αλλά βλέπω όλο και περισσότερους να ξυρίζονται από τα 13-14 και να μην ξεπερνάνε το 1,70 (ενώ παράλληλα είναι και παχύσαρκοι).

Link to comment
Share on other sites

@justin19

Aπλα μην σε απασχολει που δεν εχεις γενια, εγω πριν μερικους μηνες απεκτησα πυκνα γενια και καποιοι συμμαθητες μου ειχαν απο τα 17 τους τοσο πυκνα...ειναι αναλογως τον οργανισμο του καθενως και δεν θα πρεπει να σε απασχολει.

 

 

Τωρα αν θες να ξυρισεις μασχαλες δε νομιζω να υπαρχει προβλημα με τους γυρω σου...ετσι κι αλλιως τριχες ειναι και ξαναβγαινουν.

 

Σχετικα με το ξυρισμα και οτι σταματα την αναπτυξη αυτα ειναι ανοησιες...

 

σχετικα με τις γυναικες...μην περιμενεις να βρεις γυναικα μονο επειδη θα εχεις ενα ωραιο σωμα,,πρεπει να εχεις και "ομορφο" χαρακτηρα, χιουμορ,αυτοπεποιθηση αυτα μετρανε περισσοτερο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Μαγκες ποια απο τις δυο να παρω?

 

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10035121

 

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10035161

 

 

Εννοειται οτι τις εχω βρει στο ιντερνετ στη μιση τιμη. Εγω λεω για την braun.

Link to comment
Share on other sites

Ένας γνωστός μου μου είπε ότι πρέπει να ξυρίσω το δέρμα στα μάγουλά μου έστω κι αν δεν έχω ίχνος τρίχας,ούτε χνούδι.Ο λόγος,όπως μου είπε είναι ότι η πρώτη στρώση δέρματος πρέπει να φύγει,και γενικά ότι πρέπει να ξυρίζομαι και με την παραμικρή τρίχα που θα βγάζω ώστε να αγριέψουν οι τρίχες και να ανανεώνεται συνεχώς το δέρμα.Αλλιώς μου είπε ότι θα γεράσει το δέρμα!Δεν μπορώ όμως να το κάνω,καθώς πιστεύω ότι με την ακμή που έχω στα μάγουλα θα χειροτερέψει περισσότερο.Πλένω το πρόσωπό μου τουλάχιστον 3 φορές την ημέρα και με το πλύσιμο γίνεται απαλό και λείο συνήθως μετά το βραδυνό πλύσιμο!Δεν θέλω ούτε να το καταστρέψω χειρότερα αλλά ούτε να το γεμίσω με τρίχες!Οι περισσότεροι γνωστοί μου πάντως στα 15 τους έχουν διαμορφώσει κανονικά γένια και ξυρίζονται κάθε 2 μέρες!
Link to comment
Share on other sites

Φίλαράκι @justin19 χαλάρωσε μην το παίρνεις κατάκαρδα.Όπως σου είπαν και τα παιδιά πιο πάνω δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι.klein.Αφού έχουν αρχίσει να βγαίνουν γένια θα βγούν με τον καιρό κανονικά.Όσο για τις κοπέλες που λες μην το σκέφτεσαι τόσο πολύ το όλο θέμα γιατί στο τέλος καταλήγεις να το βγάζεις και προς τα έξω αυτό.Κάνε ότι θες όπως το θες,να είσαι ο εαυτός σου και κάποια στιγμή θα βρεθεί κάποια που να της αρέσεις όπως είσαι.Στην τελική γυναίκες που κοιτάνε την εμφάνιση και μόνο δεν αξίζουν μια για μένα.

Link to comment
Share on other sites

 

4) Γιατί βάζεις make up; Δεν πας καλύτερα σε ένα δερματολόγο. Δηλαδή αμα αποκτήσεις μαύρους κύκλους κάτω από τα μάτια θα βάλεις μάσκαρα-whatever-βάζουν-οι-γυναίκες-για-να-τους-κρύψουν;

 

καλέ, όχι μάσκαρα .. κονσίλερ λέγεται ... χαχαχαα

 

τέλοσπάντων .. για να μείνουμε στο θέμα μας .. και να βοηθήσουμε και το φίλο justin19 ... και να ακουστεί και μια γυναικεία γνώμη ... :p

 

Justin .. καταρχάς φίλε μου .. δεν πρέπει να βάζεις ταμπέλες σε οτιδήποτε υπάρχει γύρω σου .. το να ξυριστείς ή αποτριχωθείς δεν σε κάνει αδερφή .. Το ξύρισμα του σώματος δεν έχει να κάνει με τις σεξουαλικές προτιμήσεις του καθενός, ούτε με το επάγγελμά του αποκλειστικά..

Αν στις γυναίκες αρέσει ή δεν αρέσει η τρίχα ... είναι καθαρά δικό τους θέμα κι από γυναίκα σε γυναίκα αλλάζει ... το θέμα είναι τι αρέσει και τι δεν αρέσει πάνω σε σένα .. όχι τι πιστεύουν όλοι οι υπόλοιποι ότι συμβαίνει ή πρέπει να γίνεται ... δεν υπάρχουν κανόνες στο ερωτικό παιχνίδι, δεν υπάρχουν κανόνες στην επιλογή συντρόφου ... Η τηλεόραση, τα media, κτλ προσπαθούν να διαμορφώσουν "πρότυπα" για να πουλήσουν ... κι εμείς όλοι σαν κορόϊδα τσιμπάμε ... και επηρεαζόμαστε από αυτό .. Ένας κοντός άντρας ή μία κοπέλα με μερικά παραπανίσια κιλά, έχει λιγότερη προσωπικότητα από τον 2μετρο, μελαχροινό με μπλε μάτια ή την ψηλή, ξανθιά, $$$$άρα;

Είσαι ακόμα σε ηλικία, που και το σώμα σου ακόμα διαμορφώνεται (όπως λες), αλλά και ο χαρακτήρας σου και η προσωπικότητά σου διαπλάθεται ακόμα ... Είσαι σε ένα μεταβατικό εφηβικό -> ενήλικο στάδιο .. που δυστυχώς ή ευτυχώς θα έχεις ανεβοκατεβάσματα και στην ψυχολογία, κτλ. Θα πρέπει μέσα από αυτή τη διαδικασία, εσύ να μην βιαστείς ... να πάρεις αποφάσεις .. που οι άλλοι στο επιβάλλουν, άμεσα ή έμμεσα!!!!

'Οσον αφορά την παρούσα κατάσταση .. επειδή ακριβώς έχεις ακμή, κι όπως λες κι εσύ οι τρίχες σου στο πρόσωπο είναι χνούδι ακόμα, γιατί να μπεις στη διαδικασία να τις ξυρίσεις; άσε να ηρεμήσει το δέρμα σου από την ακμή και τη φαρμακευτική αγωγή .. να επανέλθει στο φυσιολογικό του ..και μετά αποφασίζεις .. μην βιάζεσαι .. κι άσε τους άλλους να ξυρίζονται! :lol: όσο για το υπόλοιπο σώμα .. καλύτερα να μην βάλεις ξυραφάκι στον κορμό .. και λίγες τριχούλες να έχεις, αυτές θα αγριέψουν με το ξυράφι .. και θα θες κάθε λίγο και λιγάκι ξύρισμα .. αν έχεις ελάχιστες όπως κι αυτές στο πρόσωπο, πάλι θα σου συνιστούσα να μην τις βγάλεις .. και να περιμένεις .. αν είσαι και ανοιχτόχρωμος .. μπορεί να διατηρηθούν σε αυτά τα επίπεδα και να μην γεμίσεις ποτέ .. Αποτρίχωση .. δεν είναι πάντα η καλύτερη λύση .. βλέπω σε φίλους μου (αλλά έχω και προσωπική εμπειρία) ότι οκ, ναι η τρίχα βγαίνει από τη ρίζα της, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση .. να μην σου τύχει έστω και μία που να γυρίσει ... και να σου κάνει ολόκληρη πληγή .. σίγουρα πάντα εξαρτάται από τον τύπο του δέρματος, τα ρούχα που φοράς, κτλ κτλ ... Γι' αυτό καλύτερα να την αποφύγεις κι αυτή την επιλογή .. να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο .. κρέμες, κτλ .. επίσης μακριά .. ακούγονται διάφορα τελευταία για τις συνέπειες στο δέρμα .. Αν περνώντας τα χρόνια, δεις οτι αποκτάς περίβλημα αρκούδας :lol::lol: πήγαινε σε ένα δερματολόγο και ρώτα για laser αποτρίχωση .. έχω πολλούς φίλους που ήταν "αρκουδέ" .. και κατέληξαν σε αυτή τη λύση .. το αποτέλεσμα ήταν καταπληκτικό ...

 

Γι' αυτό .. βρες την αυτοπεποίθησή σου ... άσε τις τρίχες σου ήσυχες στον τόπο τους .. και όλα θα έρθουν .. και τα κορίτσια, και το σεξ, και ........ οι τρίχες :p

 

Και κάτι τελευταίο,επειδή είμαι 1,75 και βλέπω ότι συνεχίζω να ψηλώνω (έχω πάρει 2 πόντους από πέρισυ),ισχύει αυτό που λένε ότι αν ξεκινήσει κάποιος να ξυρίζεται από μικρός θα γίνει κοντός?Εμένα μου ακούγεται κουλό,αλλά βλέπω όλο και περισσότερους να ξυρίζονται από τα 13-14 και να μην ξεπερνάνε το 1,70 (ενώ παράλληλα είναι και παχύσαρκοι).

 

Πείτε μου τώρα .. ότι υπάρχει και έρευνα που το αποδεικνύει στατιστικά αυτό το πράγμα ... να σκίσω τα πτυχία μου, να κάψω τους υπολογιστές μου, κτλ κτλ ..

Αν είναι δυνατόν ... Αγόρι μου .. μην ακούς τέτοιες σαχλαμάρες ... !!! (μιλάμε για τρελό κάψιμο!)

Edited by mariel19

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω,αυτά τα γένια πόσων ημερών είναι περίπου?

 

http://i40.tinypic.com/2iu3o6.jpg

 

Ο συγκεκριμένος είναι δημοσιογράφος νεαρός,μόλις 23 χρονών,και έχω σβήσει το πρόσωπό του για ευνόητους λόγους!Στο ΣΚΑΙ που εμφανίζεται σε ρεπορτάζ κλπ είναι μονίμως ξυρισμένος!

Link to comment
Share on other sites

Το μουσι το παιρνω με την μηχανη για τις φαβοριτες.

 

Το πουλακι μου μονο με ξυραφακι

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

[Απλά επειδή μιλάμε για γένια είπα να μιλήσω και για τρίχες...Θέλω να τις αποτριχώσω με κερί 2-3 φορές απλά για να βγαίνουν λιγότερες,ώστε να μην ιδρώνω στο γυμναστήριο (απλά τι θα πω στους γονείς μου+γενικά στους γνωστούς μου,αυτό είναι που φοβάμαι).Είμαι και αδύνατος γενικά 62 κιλά με 1,75 ύψος σε σχέση με άλλους που είναι 80 κιλά,και τώρα προσπαθώ με το γυμναστήριο να εκτονωθώ και να κάνω πλάτες μήπως και με προσέξει καμία.]

 

Τώρα σχετικά με τα γένια μου λένε οι δικοί μου να μην ανησυχώ!Η κοπέλα ενός γνωστού μου που τώρα είναι 18 αυτός και η κοπέλα 17 (και τα έχουν από τα 15 του) ,τον ανάγκασε να ξυριστεί από τα 16 του για να γίνει αρρενωπός,και τώρα τον βάζει να ξυρίζεται κάθε μέρα γιατί αυτή δε θέλει να βλέπει γένια στο προσωπό του.Λέω πως αλλάζουν τα γούστα των γυναικών!

 

Και κάτι τελευταίο,επειδή είμαι 1,75 και βλέπω ότι συνεχίζω να ψηλώνω (έχω πάρει 2 πόντους από πέρισυ),ισχύει αυτό που λένε ότι αν ξεκινήσει κάποιος να ξυρίζεται από μικρός θα γίνει κοντός?Εμένα μου ακούγεται κουλό,αλλά βλέπω όλο και περισσότερους να ξυρίζονται από τα 13-14 και να μην ξεπερνάνε το 1,70 (ενώ παράλληλα είναι και παχύσαρκοι).

 

Βασικά θεωρώ οτι το πρόβλημα σου δεν είναι τα γένια που όπως λες δε πληθαίνουν.. το πρόβλημα σου είσαι απλά... εσύ.. Γιατί σου έχει γίνει σε τέτοιο βαθμό αυτοσκοπός το να κάνεις σχέση; χαλάρωσε, βρες τα με εσένα και όλα θα έρθουν. Γιατί πιέζεις τόσο πολύ τα πράγματα;

 

Ακόμα και στον ίδιο άνθρωπο, το αξύριστο στυλ δε είναι πάντοτε "ταιριαστό".. και στο κάτω κάτω, ξέρω πολλές κοπέλες που δε θέλουν ούτε να βλέπουν αξύριστο άνθρωπο, άσε που τις ενοχλούν τα γένια των αγοριών τους γιατί τους ερεθίζουν το δέρμα.. τι θέλω να πω; οτι πρέπει να τα.. "χαρεις" τώρα που μπορείς, γιατί πιστεύω οτι δε πρέπει να`ναι και ο,τι καλύτερο κάθε μέρα να πρέπει να παλεύεις με τα ξυράφια.. Ας με διορθώσει κάποιος κυριος αν κάνω λάθος..

 

αν θες μια συμβουλή, προς θεού μην ξυριστείς στο κορμό.. είναι αίσχος όταν ξαναβγαίνουν οι τριχούλες και αγκυλώνουν, άσε που άντρας εντελώς άτριχος δεν είναι άντρας :p (μην παρεξηγηθούμε,χιούμορ κάνω)

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

καλέ, όχι μάσκαρα .. κονσίλερ λέγεται ... χαχαχαα

 

Δε λες που ξέρω και τη μάσκαρα, με διορθώνεις και από πάνω:lol::lol::p:p

 

Νομίζω, justin, τώρα που άκουσες και τη γνώμη των κοριτσιών (η οποία άλλωστε, μετράει περισσότερο απ'όλων των υπολοίπων μας μαζί :p) βλέπεις πως δεν έχεις κάτι για να αισθάνεσαι άσχημα ή μειονεκτικά. Βρες το στυλ σου, αυτό είναι όλο. Και όταν έρθουν και οι τρίχες προσάρμοσέ το στη νέα σου εμφάνιση ;)

 

Επίσης, virginia, πραγματικά ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ τι ταλαιπωρία είναι το κάθε μέρα ξύρισμα! (γι'αυτό και εγώ πήρα trimmer και επειδή έτσι κι αλλιώς μου αρέσει περισσότερο το αξύριστο στυλ, τα τριμάρω κάθε 3-4 μέρες)

 

Επίσης, ο τύπος που έχεις στη φωτογραφία, justin έχει γένια 3-4 ημερών (ίσως και λίγο παραπάνω).

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

όντως πρέπει να`ναι μαρτύριο.. φαντάσου, σαν γυναίκα προφανώς δεν έχω τον ίδιο... εθισμό στα ξυραφάκια αλλά παρόλα αυτά προτιμώ τη φωτόλυση. όσο σκέφτομαι να έκανα κάθε πρωί αυτή τη δουλειά γυρνάει το μάτι μου..

 

βοήθεια σας :p

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Δε λες που ξέρω και τη μάσκαρα, με διορθώνεις και από πάνω:lol::lol::p:p

 

Ε.. να μαθαίνετε κι εσείς κάτι ... γι'αυτό το έκανα!!!

 

όντως πρέπει να`ναι μαρτύριο.. φαντάσου, σαν γυναίκα προφανώς δεν έχω τον ίδιο... εθισμό στα ξυραφάκια αλλά παρόλα αυτά προτιμώ τη φωτόλυση. όσο σκέφτομαι να έκανα κάθε πρωί αυτή τη δουλειά γυρνάει το μάτι μου..

 

βοήθεια σας :p

 

Αν έχεις κάνει φωτόλυση .. είσαι όντως πολύ τυχερή ..

Δεν ξέρεις τι μαρτύριο είναι να κάνεις αποτρίχωση - πόδι - με κερί 10-12 χρόνια (ποτέ ξυραφάκι ή κάτι άλλο), να ελπίζεις - σε θαύμα μόνο, τελικά - ότι θα αραιώσουν κι αυτές .. το χαβά τους ... εκεί .. να σου χαλάνε καλοκαιρινές διακοπές κι όχι μόνο ... :X

Έχει φτάσει και η υπομονή -μου- στα όρια της ...!

 

Το trimmer όντως πολύ καλό .. μ'αρέσει αυτό το look στο αντρικό πρόσωπο .. ελαφρώς αξύριστο 1-2-3 ημερών ..

Αλλά φυσικά φαντάζομαι εξαρτάται κι από τον τύπο του δέρματος και της τρίχας .. έχω συμμαθητή που η μαμά του από τα 14 του τον έβαζε με το ζόρι πριν πάει στο σχολείο κάθε μέρα να ξυριστεί .. και καλά για να μπαίνει στο κλίμα του στρατού (ε, ρε κόμπλεξ που υπάρχει στον κόσμο!!) .. κι όντως στρατιωτικός έγινε ... και έχω μάθει από τους φίλους του, ότι έχει μεγάλο πρόβλημα γιατί το πρωί ξυρίζεται και στη διάρκεια της μέρας έχει γεμίσει πάλι ...

Γνωρίζω κι άτομα σαν τον προλαλήσαντα που και μήνα να τα αφήσουν ... πλεξούδες δεν θα κάνουν με τίποτα .. (έτσι κόβω να γίνεται κι ο αδερφός μου σε λίγα χρονάκια...)

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...