Jump to content

Σχετικά με το ξύρισμα


t300
 Κοινοποίηση

Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?  

969 members have voted

  1. 1. Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?

    • Wax - κερί
      43
    • Ξυραφάκι
      646
    • Μηχανή ξυρίσματος
      307
    • Ειδικό spray
      15
    • Άλλο
      34


Recommended Posts

δεν έχω κάνει ακόμα,μιας και πλησιάζει καλοκαίρι και μου είπε ο δερματολόγος καλύτερα να περιμένω μέχρι το Σεπτέμβρη λόγω ήλιου κλπ :(

σε καταλαβαίνω για τη τριχοφυία μιας και τυγχάνει να έχω πολυκυστικές ωοθήκες οπότε το βιώνω αυτό το μαρτύριο ίσως πιο έντονα απ`οτι εσύ, ευτυχώς σε πολύ μικρότερο βαθμό πλέον :p

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτός στη photo,την οποία έκοψα για να μη φαίνεται,είναι μόλις 14,5 χρονών!Μόνο όταν ξυρίζεται δείχνει την ηλικία του,αλλά ξυρίζεται κάθε 2-3 μέρες αναγκαστικά!

 

http://img25.imageshack.us/img25/3016/addals.jpg

Link to comment
Share on other sites

μα γιατί κολλάς με άλλους; ο κάθε ένας έχει διαφορετικό οργανισμό

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Για μηχανή trimming η οποία θα χρησιμοποιηθεί για πόδια και στήθος, που κοιτάω; Υπάρχει κάποια "καλή επιλογή" σ'αυτήν την κατηγορία ή πάω και παίρνω τη φθηνότερη; Δε μου φαίνεται και πολυ καλή επιλογή αυτή η τελευταία βέβαια.. :lol:
ƒ
Link to comment
Share on other sites

Ξυραφάκι!Έτσι και αλλιώς δεν είμαι και πολύ τριχωτός!:p
http://www.thepicz.com/pictures/782bc7a1a565ced1682d0073f326a863.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

απο τη φαση του αξυριστου των λιγων ημερων, αποφασισα να περασω στη φαση του αξυριστου πολλων εβδομαδων... δηλαδη κανονικη γενειαδα...

 

επειδη ειμαι σε αρχικο σταδιο ακομα (αξυριστος για 10-15 μερες) παρατηρω τις τριχες ελαφρως να «κατσαρωνουν» καθως μεγαλωνουν...

μεχρι τωρα απλως εχω παρει το μουστακι (για να μην το τρωω...) και εχω σχηματισει τη γενειαδα στο κατω μερος της στο λαιμο...

 

οσοι εχουν αναλογο μηκος θα θελα να μου πειτε αν χρησιμοποιειτε ψαλιδι ή ειδικη μηχανη για γενειαδα για να τα παιρνετε ή δεν τα πειραζετε καθολου...

Link to comment
Share on other sites

Και γω εδω και αρκετούς μήνες είμαι σε αυτή την κατάσταση. Τα αφήνω γιατί δεν μαρέσει να είμαι εντελώς ξυρισμένος.

 

Όταν δεν θέλω να τα πάρω εντελώς χρησιμοποιώ ψαλίδι αλλά θέλει πολύ ώρα και το αποτέλεσμα δεν είναι πάντα το καλύτερο.

 

Υπάρχει καμιά ξυριστική η οποία να μην τα παίρνει εντελώς αλλά να τα αφήνει λίγο?

Link to comment
Share on other sites

Στο πρόσωπο μηχανή ξυρίσματος από ανέκαθεν...ξυραφάκι δεν έχω δοκιμάσει ποτέ.Μια χαρά έχω βολευτεί :)

Προστατέψτε το περιβάλλον.

 

Μηδενική ανοχή στο παθητικό κάπνισμα!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καμιά ξυριστική η οποία να μην τα παίρνει εντελώς αλλά να τα αφήνει λίγο?

 

εγω εχω την Cruzer 4 της Braun...

αδιαβροχη, ακριβη (100+) την εχω 3 χρονια και ειμαι υπερ ευχαριστημενος...

ισως η καλυτερη για αυτη την κατηγορια....

Link to comment
Share on other sites

απο τη φαση του αξυριστου των λιγων ημερων, αποφασισα να περασω στη φαση του αξυριστου πολλων εβδομαδων... δηλαδη κανονικη γενειαδα...

 

επειδη ειμαι σε αρχικο σταδιο ακομα (αξυριστος για 10-15 μερες) παρατηρω τις τριχες ελαφρως να «κατσαρωνουν» καθως μεγαλωνουν...

μεχρι τωρα απλως εχω παρει το μουστακι (για να μην το τρωω...) και εχω σχηματισει τη γενειαδα στο κατω μερος της στο λαιμο...

 

οσοι εχουν αναλογο μηκος θα θελα να μου πειτε αν χρησιμοποιειτε ψαλιδι ή ειδικη μηχανη για γενειαδα για να τα παιρνετε ή δεν τα πειραζετε καθολου...

εγω ειχα αφησει μουσι αξυριστος 6 μηνες.οι τριχες ηταν σε αλλα σημεια εντονες..σε αλλα κανονικες.για να μην κατσαρωνει το μουσι...εγω το επλενα καθε μερα με σαπουνι-σαμπουαν...και αναλογως το στεγνωνα.και μετα με τα χερια μου το χτενιζα.για να ειναι οσο το δυνατοτερο πιο καλοπιστικο.βεβαια οι μισες τριχες ειδικα στο μουστακι τις ετρωγα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σαμπουαν που χρησιμοποιουμε για τα μαλλια...?

και αυτο κανει.μην σου πω οτι ειναι και καλυτερο.θελω να σου πω οτι οταν κανεις ντουζ θα πλενεις και το προσωπο(την μουσαδα).

παντως υπαρχουν μηχανες που τα κοβεις 1.2 χιλιοστα..αλλα εγω την χρησιμοποιουσα μονο στην μερια της φοβοριτας.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

απο τη φαση του αξυριστου των λιγων ημερων, αποφασισα να περασω στη φαση του αξυριστου πολλων εβδομαδων... δηλαδη κανονικη γενειαδα...

 

επειδη ειμαι σε αρχικο σταδιο ακομα (αξυριστος για 10-15 μερες) παρατηρω τις τριχες ελαφρως να «κατσαρωνουν» καθως μεγαλωνουν...

μεχρι τωρα απλως εχω παρει το μουστακι (για να μην το τρωω...) και εχω σχηματισει τη γενειαδα στο κατω μερος της στο λαιμο...

 

οσοι εχουν αναλογο μηκος θα θελα να μου πειτε αν χρησιμοποιειτε ψαλιδι ή ειδικη μηχανη για γενειαδα για να τα παιρνετε ή δεν τα πειραζετε καθολου...

 

αναλογα φιλε μου...το βασικο ειναι αυτο που κανεις εσυ, να κοβεις τις τριχες πανω απο το ανω χειλος.Ειναι εκνευριστικο οταν τρως ή πινεις.Προσωπικα σε μενα οσο και αν τα αφηνα δεν κατσαρωναν.Μονο με τη μηχανη,προσθετα ενα εξαρτηματακι σαν χτενα και καθοριζα το μηκος,για να ξεμπουκωσω λιγο το λαιμο γιατι με τσιμπαγαν πολυ οταν ακουμπουσε το πηγουνι μου στο λαιμο.

Link to comment
Share on other sites

και αυτο κανει.μην σου πω οτι ειναι και καλυτερο.θελω να σου πω οτι οταν κανεις ντουζ θα πλενεις και το προσωπο(την μουσαδα).

 

αδερφε οντως το δοκιμασα αυτο αποψε και οφειλω να πω πως εστρωσαν λιγο και μαλακωσαν τα γενεια...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
εγω εχω την Cruzer 4 της Braun...

αδιαβροχη, ακριβη (100+) την εχω 3 χρονια και ειμαι υπερ ευχαριστημενος...

ισως η καλυτερη για αυτη την κατηγορια....

 

Το περισσότερο μήκος που μπορεί να αφήσει στα γένια πόσο είναι; Σκέφτομαι να την αγοράσω αλλά δεν θέλω να τα παίρνει πολύ.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Γενικά κάθε πότε ξυρίζεστε?Αν ξυριστείτε εντελώς τη μια μέρα απόγευμα,την επόμενη μέρα το πρωί γεμίζετε με γένια?Βγάζετε τρίχες και στα ζυγωματικά και στο λαιμό?Όλοι οι γνωστοί μου που είναι ηλικίας 15-18 έχουν πολλές τρίχες στο πρόσωπο και φτάνουν ως το λαιμό,ακόμα και όταν ξυρίζονται είναι αρκετά άγριο το δέρμα τους,και την επόμενη μέρα γεμίζουν!Οι περισσότεροι ξυρίζουν το δέρμα τους από τα 13 χωρίς να έχουν τρίχες!
Link to comment
Share on other sites

Γενικά κάθε πότε ξυρίζεστε?Αν ξυριστείτε εντελώς τη μια μέρα απόγευμα,την επόμενη μέρα το πρωί γεμίζετε με γένια?Βγάζετε τρίχες και στα ζυγωματικά και στο λαιμό?Όλοι οι γνωστοί μου που είναι ηλικίας 15-18 έχουν πολλές τρίχες στο πρόσωπο και φτάνουν ως το λαιμό,ακόμα και όταν ξυρίζονται είναι αρκετά άγριο το δέρμα τους,και την επόμενη μέρα γεμίζουν!Οι περισσότεροι ξυρίζουν το δέρμα τους από τα 13 χωρίς να έχουν τρίχες!

 

Γενικα μου θυμιζεις τις γνωστες ανασφαλειες που εχουν ολοι οσοι δεν ειναι και πολυ τριχωτοι κυριως σε μικροτερη ηλικια.

 

μην αγχωνεσαι ρε συ. οντας αντρας, δεν υπαρχει περιπτωση να μην βγαλεις γενια, αργα η γρηγορα. και γενικα μεγαλωνοντας θα δεις οτι πολλοι τριχωτοι τυποι, εχουν προβλημα και θα προτιμουσαν λιγοτερες. πολλα μικρα παιδια λογικα ξυριζονται για να βγλουν γρηγοροτερα αγρια γενια.

 

γενικα, μια απλα βαρετη διαδικασια ειναι το καθημερινο ξυρισμα. οσο αργοτερα το εντατικοποιησεις τοσο το καλυτερο.

 

και μια συμβουλη:

χαλαρά. με τριχες θ ασχολουμαστε ολη την ωρα ?

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

 

ψάχνω για ξυριστική μηχανή η οποία όμως να αφήνει κάποια χιλιοστά απο μούσι.

Έχουν κάποια ειδική ονομασία οι μηχανές αυτές;

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

αν υπάρχει κάποια ελιά στο μάγουλο τότε είναι επικίνδυνη η χρήση ξυριστικής μηχανής έτσι;

 

με τις μηχανές tirmmer ισχύει το ίδιο;

ρωτάω γιατί δεν έχω δει απο κοντά κεφαλές μηχανών για να καταλάβω πάνω-κάτω πως εφαρμόζουν στο δέρμα και κόβουν την τρίχα

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

πήρα την cruzer3 z50 της Braun.

 

θέλω να ρωτήσω κάποιον που έχει την ίδια ή κάποια παρόμοια.

Πάνω στην μηχανή υπάρχει ένα περιστρεφόμενο μέρος με δύο κόφτες (1 μικρό και 1 μεγάλο). Οι λεπίδες (δοντάκια) που έχουν αυτοί οι κόφτες πρέπει να κινούνται ή όχι;

 

αν την θέλω για trimer πρέπει να τους χρησιμοποιώ τους κόφτες αυτούς;

 

ευχαριστώ

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
κι εμενα το πρωτο μου ξυραφακι ηταν το mach.το χρησιμοποιω ακομα..και δεν το αλλαζω με τιποτα.:up:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν και η "καλή" μου μηχανή είναι μια mach 3, αυτή που χρησιμοποιώ συνήθως και δεν την αλλάζω με τίποτα είναι η wilkinson classic που παίρνει τις κλασσικές λεπίδες διπλής όψης. Δεν την έβρισκα Ελλάδα και την ανακάλυψα τυχαία σε ένα ταξίδι στην Πράγα, πάμφθηνη μάλιστα. Τόσα χρόνια δεν έπαθε το παραμικρό, σαν καινούρια είναι.

http://www.wilkinsonsword.co.uk/assets/1/products/gallery/classic_razorfront.pnghttp://buy.wilkinson-sword.co.uk/i/wsmenr001h-400.jpg

ZTE Blade V2020 Smart (8010)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...