Jump to content

Σχετικά με το ξύρισμα


t300
 Κοινοποίηση

Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?  

969 members have voted

  1. 1. Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?

    • Wax - κερί
      43
    • Ξυραφάκι
      646
    • Μηχανή ξυρίσματος
      307
    • Ειδικό spray
      15
    • Άλλο
      34


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους, θα ήθελα την άποψη/πρότασή σας, για ένα καλό και σχετικά οικονομικό trimmer που σκέφτομαι να αγοράσω. Γενικά δεν μου αρέσει να είμαι εντελώς ξυρισμένος, αλλά προτιμάω το "αξύριστος 3-5 ημερών" look, γι'αυτό και σκεφτόμουν να πάρω ένα trimmer που να έχει και σκάλες για το πόσο κοντό να είναι το ξύρισμα..

Οποιαδήποτε πρόταση είναι ευπρόσδεκτη!

 

Kαι γω έψαχνα κάτι αντίστοιχο και βρήκα μια πολύ οικονομική λύση. Πήρα αυτή την μηχανική που έχει 9 διαφορετικές σκάλες απο πολύ κοντά (4-5 ημερών ίσως και λιγότερο) μέχρι πολύ μακριά.

Link to comment
Share on other sites

Kαι γω έψαχνα κάτι αντίστοιχο και βρήκα μια πολύ οικονομική λύση. Πήρα αυτή την μηχανική που έχει 9 διαφορετικές σκάλες απο πολύ κοντά (4-5 ημερών ίσως και λιγότερο) μέχρι πολύ μακριά.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φίλε μου, κάτι τέτοιο ψάχνω..! Απ' ότι βλέπω και η τιμή είναι όσο περίπου υπολόγιζα, ένα 50ευρο..

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι;

Γιατί είναι απαραίτητο ν α ξυριζόμαστε κάθε μέρα;;;;;

 

Δεν είναι απαισιοτατοαπαισιότατα βαρετό;!;!;!;!;!;!!:!;!;!;!;!;!;!;!;!;

 

τι να πουνε και οι γυναικες......:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Οι γυναίκες θέλουν αξυριστους τους άντρες αφήστε το ξυρισμα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οι αφροί ξυρίσματος σε μορφή gel αφήνουν λιγότερους ερεθισμούς από τους κλασικούς αφρούς;

Εδώ και αρκετό καιρό χρησιμοποιώ έναν αφρό της Vichy και επειδή δεν τον βρίσκω πάντα σε φαρμακεία εδώ πάνω που βρίσκομαι, ρωτάω μήπως δω διαφορά σε κοκκινίλες και ερεθισμούς με κάποιον gel αφρό.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φίλε μου, κάτι τέτοιο ψάχνω..! Απ' ότι βλέπω και η τιμή είναι όσο περίπου υπολόγιζα, ένα 50ευρο..

Εγώ από την άλλη θα σου προτείνω αυτή που έχω πάρει εγώ, όχι επειδή την πήρα εγώ και με βόλεψε, αλλά επειδή σπάνια ένα προϊόν έχει τόσες καλές κριτικές στο amazon...

http://www.amazon.co.uk/Remington-MB320C-Barba-Beard-Trimmer/dp/B000SZ7460/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1294848006&sr=8-1

skroutz:

http://www.skroutz.gr/s/64030/Remington-MB320C.html?keyphrase=mb320c

αν και από amazon θα σου έρθει μισή τιμή. και δωρεάν μεταφορικά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από την άλλη θα σου προτείνω αυτή που έχω πάρει εγώ, όχι επειδή την πήρα εγώ και με βόλεψε, αλλά επειδή σπάνια ένα προϊόν έχει τόσες καλές κριτικές στο amazon...

http://www.amazon.co.uk/Remington-MB320C-Barba-Beard-Trimmer/dp/B000SZ7460/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1294848006&sr=8-1

skroutz:

http://www.skroutz.gr/s/64030/Remington-MB320C.html?keyphrase=mb320c

αν και από amazon θα σου έρθει μισή τιμή. και δωρεάν μεταφορικά.

 

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση φίλε Λευτέρη, όντως έχει πολύ καλά σχόλια και τιμή εξαιρετική, 25 ευρώ από Αγγλία με δωρεάν μεταφορικά..! Θα ψάξω λίγο ακόμα, αλλά θέτει σοβαρή υποψηφιότητα για αγορά η Remington..! :D

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση φίλε Λευτέρη, όντως έχει πολύ καλά σχόλια και τιμή εξαιρετική, 25 ευρώ από Αγγλία με δωρεάν μεταφορικά..! Θα ψάξω λίγο ακόμα, αλλά θέτει σοβαρή υποψηφιότητα για αγορά η Remington..! :D

Καλές αγορές λοιπόν! Απλά έχε υπόψιν σου πως αν το πάρεις από το amazon θα χρειαστείς και κάτι τέτοιο

http://cgi.ebay.com/Travel-AC-Power-Socket-Plug-Adapter-Converter-EU-US-UK-/110529579120?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item19bc138870

ή παρόμοιο. Διαθέσιμο και σε συνοικιακά καταστήματα ηλεκτρικών/ηλεκτρονικών.

Edited by l3ft3r1s
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρήγγειλα τελικά την Remington MB320C Barba Beard Trimmer, τελική τιμή 24 ευρώ από το Amazon, με δωρεάν έξοδα μεταφοράς..!

Η τιμή ήταν πολύ καλή για να μην το σκεφτώ σοβαρά, και τα τόσα πολλά καλά σχόλια που είδα με έπεισαν. Είδα και μερικά αρνητικά σχόλια, αλλά τα περισσόερα ήταν απ' όσους έχουν μεγάλες γενειάδες και δεν την θεωρούσαν ικανοποιητική. Εγώ δεν αφήνω ποτέ πολύ να μακρύνουν, οπότε πιστεύω θα είναι ότι πρέπει η συσκευή.

Περιμένοντας λοιπόν να την δοκιμάσουμε σε λίγες μέρες και θα επανέλθω με σχόλια..

 

@Nagata: Προσωπικά δοκίαμσα πριν κανένα 6μηνο πρώτη φορά gel της Gillette και έκτοτε μόνο αυτό παίρνω. Διαφορά στους ερεθισμούς να σου πω την αλήθεια δεν έχω δει σε σχέση με τον κλασσικό αφρό. Το καλύτερο ξύρισμα βέβαια πρέπει να παραδεχτώ ότι το κάνω καμιά φορά όταν είμαι Αθήνα με τα σύνεργα του πατέρα μου, κλασσικά με πινελάκι και πάστα Kolynos..! Αλλά εδώ Πάτρα βαριέμαι την διαδικασία οπότε gel..

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Μιας και που ανέφερες το κλασσικό ξύρισμα, θέλω να ρωτήσω κάτι. Πόσο κοστίζει το σετ από ένα σούπερ μάρκετ; ( εννοώ πάστα, πινέλο και ξυραφάκι).

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα να αγοράσω μια καλή ξυριστική μηχανή από αυτές με τις τρεις κεφαλές...έχετε να μου προτείνετε καμία να κοιτάξω γιατί δεν έχω ιδέα...μάλλον λέω να κοιτάξω προς philips και braun...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα να αγοράσω μια καλή ξυριστική μηχανή από αυτές με τις τρεις κεφαλές...έχετε να μου προτείνετε καμία να κοιτάξω γιατί δεν έχω ιδέα...μάλλον λέω να κοιτάξω προς philips και braun...

και οι 2 ειναι πολυ καλες μαρκες.τωρα διαλεξε την καλυτερη προσφορα.;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

fcandreas1990 θα σε παρότρυνα να προτιμήσεις μηχανή της

Philips, θεωρείται από αρκετούς πιο αξιόπιστη εταιρία.

Τώρα για μοντέλο, ρίξε μια ματιά σε αυτήν http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=63211

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα να αγοράσω μια καλή ξυριστική μηχανή από αυτές με τις τρεις κεφαλές...έχετε να μου προτείνετε καμία να κοιτάξω γιατί δεν έχω ιδέα...μάλλον λέω να κοιτάξω προς philips και braun...

 

ειχα philips με 3 κεφαλες αδιαβροχη και με δυνατοτητα να βγαζει κρεμα κατα το ξυρισμα. πολυ καλη. μετα απο 3 χρονια επεσε η μπαταρια της.

πηρα την panasonic procurve που καθαριζει και φρεσκαρει την κεφαλη σε ειδικο δοχειο με ειδικο σαπουνι.

παρα πολυ καλη εξισου μηχανη.(wet and dry και αυτη)

http://www.amazon.com/Panasonic-ES8078S-Vortex-HyrdraClean-Shaving/dp/B000BT5DFM

Link to comment
Share on other sites

ειχα philips με 3 κεφαλες αδιαβροχη και με δυνατοτητα να βγαζει κρεμα κατα το ξυρισμα. πολυ καλη. μετα απο 3 χρονια επεσε η μπαταρια της.

πηρα την panasonic procurve που καθαριζει και φρεσκαρει την κεφαλη σε ειδικο δοχειο με ειδικο σαπουνι.

παρα πολυ καλη εξισου μηχανη.(wet and dry και αυτη)

http://www.amazon.com/Panasonic-ES8078S-Vortex-HyrdraClean-Shaving/dp/B000BT5DFM

 

Καλησπερα. Εγω μεχρι στιγμης χρησιμοποιώ trimmer που αφηνει ενα αξυριστο look. Οι μηχανες με κεφαλες ή αυτές οπως η panasonic που χρησιμοποιείς προσφέρουν ξύρισμα όπως ένα ξυράφι?

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι ειμαι και ετσι και αλλιως σε χαλι.Εχω ψιλοερεθισμους στο ξυρισμα.. και αν μεινω αξυριστος καμια βδομαδα παλι τρελη φαγουρα κυριως στο πηγουνι με την γουρουνοτριχα που εχω και σκεφτομαι και γω να παρω μια ξυριστηκη μηχανουλα οποτε να μην μπαινει ξυραφι αλλα να μην μεγαλωνουν και μακρια.Καποιος φιλος μου ειπε να τα αφησω μια φορα αρκετο καιρο ωστε να συνηθισει το δερμα .. αλλα δεν νομιζω οτι θα το ρισκαρω...

Εδω και χρονια ξυριζομαι με Gillete ξυραφακια ειναι τα μονα που με βολευουν και προτιμω gel ξυρισματος.

Νομιζω η ξυριστικη μηχανη μαλλον ειναι μονοδρομος για μενα :lol:

Link to comment
Share on other sites

zerokill λογικά η ξυριστική μηχανή θα σε βολέψει, μειώνει κατά πολύ τους ερεθισμούς και κάνει βαθύ ξύρισμα. Αλλά να μην ξυρίζεσαι πολύ τακτικά.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έψαξα το θέμα αλλά γιατί όποτε ξυρίζομαι βγάζω μερικά σπυριά (μάλλον εννοείται όταν λέτε "ερεθίζεται το δέρμα")? Χρησιμοποιώ ξυραφάκι αλλά είναι λίγο επικίνδυνο με τα σπυριά αλλά ευτυχώς ξυρίζομαι μόνο μιά την εβδομάδα. Μήπως θα ήταν καλό να πάρω ξυριστική όταν αρχίσω να ξυρίζομαι πιο τακτικά ή το ίδιο κάνει? Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το ξύρισμα και δεν έχω ιδέα αν και συνομήλικοι μου έχουν ολόκληρες γενειάδες...
ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ ΚΑΙ Η ΓΗ ΘΑ ΤΡΕΜΕΙ!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οι ερεθισμοι στο ξυρισμα δημιουργουνται και απο την κακη "τεχνικη". Οταν ξυριζομαστε δεν χρειαζεται να βιαζομαστε και καλο ειναι οσο μπορουμε να μην ξυριζομαστε κοντρα.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έψαξα το θέμα αλλά γιατί όποτε ξυρίζομαι βγάζω μερικά σπυριά (μάλλον εννοείται όταν λέτε "ερεθίζεται το δέρμα")? Χρησιμοποιώ ξυραφάκι αλλά είναι λίγο επικίνδυνο με τα σπυριά αλλά ευτυχώς ξυρίζομαι μόνο μιά την εβδομάδα. Μήπως θα ήταν καλό να πάρω ξυριστική όταν αρχίσω να ξυρίζομαι πιο τακτικά ή το ίδιο κάνει? Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το ξύρισμα και δεν έχω ιδέα αν και συνομήλικοι μου έχουν ολόκληρες γενειάδες...

στην ηλικια που εισαι το ξυραφακι ειναι το καλυτερο.απλα δοκιμασε να αλλαξεις αφρο και ισως και ξυραφι.

επισης για τους ερεθισμους παρε καποιο after save σε κρεμα χωρις οινοπνευμα.

μετα το ξυρισμα να βαζεις παντα after save ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ επειδή πάντα κόβομαι στο ξύρισμα, κάποια στιγμή άρχισα να αφήνω γένια. Το καλό το παλικάρι ξέρει κι άλλο μονοπάτι.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,σκεφτομαι και εγω για ξυριστικη με 3κεφαλες μιας και θελω σχεδον καθημερινο ξυρισμα.Αυτες η remincton ειναι καλες; Βρηκα μια F510foil τιτανιου σε mail που μου στειλανε 80 ευρω αν και δεν πρεπει να ειναι με 3κεφαλες.Θα προτιμουσα μια κοντα στα 80ευρω με κεφαλες που πλενονται.Γενικα τι ιδους συντηρηση θελουνε.Αλλαζουμε τιποτα;ειδα και καποιες philips που ρυχνουνε καποιο ειδους γαλακτωμα.αυτες πως λειτουργουνε,ποσο και πως γεμιζουμε το μαλακτικο.

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Εγω μεχρι στιγμης χρησιμοποιώ trimmer που αφηνει ενα αξυριστο look. Οι μηχανες με κεφαλες ή αυτές οπως η panasonic που χρησιμοποιείς προσφέρουν ξύρισμα όπως ένα ξυράφι?

 

καλο ξυρισμα κανουν ,οχι σαν το ξυραφι.

αλλα τα γενια βγαινουν πιο μαλακα ενω με το ξυραφι ειναι πολυ πιο σκληρα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήρθε και σε μένα η Remmington, μία εβδομάδα μετά την παραγγελία.

Πολύ καλή φαίνεται ποιοτικά, ειδικά αναλογιζόμενος την τιμή της. Περιείχε στην συσκευασία θήκη, ένα χτενάκι κι ένα βουρτσάκι για να καθαρίζεις την μηχανή. Με μία πολύ γρήγορη χρήση μου φάνηκε ότι πρέπει για κάποιον που θέλει το αξύριστο look.

Έχει και κόφτη για τις φαβορίτες που δεν φαίνεται ιδιαίτερα καλά στις φωτό.

Πήρα κι έναν adaptor για ευρωπαϊκό τύπο πρίζας με 2.5 ευρώ και όλα οκ. :)

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

εγώ χρησιμοποιώ ξυριστική μηχανή αλλά την έχω μόνο για το μουστάκι, για τις φαβορίτες [μην είμαι και σαν τον Κόκοτα]. αυτές που μένουν τις παίρνει ο κουρέας μου.

πρέπει μετά το ξύρισμα να χρησιμοποιεί κάποιος οπωσδήποτε after save?

μου'χει κολλήσει τις τελευταίες μέρες το παλιό σύστημα ξυρίσματος [Kolynos φάση] :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...