Jump to content

Σχετικά με το ξύρισμα


t300
 Κοινοποίηση

Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?  

969 members have voted

  1. 1. Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?

    • Wax - κερί
      43
    • Ξυραφάκι
      646
    • Μηχανή ξυρίσματος
      307
    • Ειδικό spray
      15
    • Άλλο
      34


Recommended Posts

καποια γνωμη για αυτην εδω?

http://www.amazon.co.uk/Remington-PG520-Navigator-All-in-1-Kit/dp/B001QXDM1O/ref=sr_1_49?m=A3P5ROKL5A1OLE&s=drugstore&ie=UTF8&qid=1362830923&sr=1-49#productDescription

 

ειμαι αναμεσα σε αυτην και στην mb320c barba (που λενε πολλοι..)

απλα στην 2η με "χαλαει" οτι δεν εχει εξτρα εξαρτηματα οπως αυτην που εχω στο λινκ.

αξεσουαρ για μυτες-αυτια, μαλλια! και σωμα! (οχι οτι θα τα χρησιμοποιησω..)

 

με ενδιαφερει λουκ 2-3 ημερων .

Link to comment
Share on other sites

καποια γνωμη για αυτην εδω?

http://www.amazon.co.uk/Remington-PG520-Navigator-All-in-1-Kit/dp/B001QXDM1O/ref=sr_1_49?m=A3P5ROKL5A1OLE&s=drugstore&ie=UTF8&qid=1362830923&sr=1-49#productDescription

 

ειμαι αναμεσα σε αυτην και στην mb320c barba (που λενε πολλοι..)

απλα στην 2η με "χαλαει" οτι δεν εχει εξτρα εξαρτηματα οπως αυτην που εχω στο λινκ.

αξεσουαρ για μυτες-αυτια, μαλλια! και σωμα! (οχι οτι θα τα χρησιμοποιησω..)

 

με ενδιαφερει λουκ 2-3 ημερων .

 

Αν και δεν έχω χρησιμοποιήσει καμία απ'τις 2 θα σου πρότεινα να πάρεις την 1η που έχει και τα εξαρτήματα μαζί..πίστεψέ με θα χρειαστούν κάποια στιγμή.

Εγώ χρησιμοποιώ μία αντίστοιχη της Philips για γένια αλλά και για σώμα..για λουκ 2-3 ημερών που θέλεις βάζεις το εξάρτημα που είναι σαν χτένα και ρυθμίζεις το ύψος όπου το θες.Μπορείς βέβαια και με σκέτη κεφαλή..εγώ το προτιμώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Παιδια ειμαι 18 ετων και τωρα εδω και ενα -δυο μηνες βλεπω οτι τα γενια μου πολλαπλασιαζονται με τον καιρο κυριως στα μαγουλα και στο λαιμο που ειχα ελαχιστες τριχες ενω στα αλλα σημεια ειχα. Να σας πω οτι ξυριζομαι με ξυραφακι μιας χρησης περιπου ανα 5-6 μερες. Θα ηθελα να σας ρωτησω να αφησω τις τριχες να μεγαλωσουν μονες τους δηλαδη να τις ξυριζω αντι ανα 5 ανα 10 μερες ή να τις ξυριζω πιο συχνα για να γεμισει το προσωπο μου ?? Οποιος ξερει και εχει καποια σχετικη εμπειρια ας απαντησει ...
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά, οσο πιο αραιά σε παιρνει να ξυριζεσαι, εννοειται αυτό.

Τωρα λογω ηλικιας αν θες ντε και καλα να γεμίσεις ξυριζε.

Εγω στα 35 μου εχω κατορθωσει να ξυριζομαι καθε βδομαδα σχεδον.

Οποιον μεγαλυτερο κι αν ρωτήσεις θα σου πει το ίδιο:

Το ξύρισμα καθε μερα ειναι μπελας και βαρετό.

Οσο μπορεις βοηθα τον εαυτό σου χωρις τους κομπλεξισμους που ολοι έχουμε σ4ην ηλικια σου.

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Οποιον μεγαλυτερο κι αν ρωτήσεις θα σου πει το ίδιο:

Το ξύρισμα καθε μερα ειναι μπελας και βαρετό.

 

+1 από εμένα.

Πάντως, επειδή σε αυτές τις ηλικίες (12-18) τα γένια σε αυτούς που δεν έχουν βγει ακόμα τελείως είναι ψιλοαστεία αν είναι μια τρίχα εδώ και μια τρίχα εκεί, καλύτερα να ξυρίζεσαι κανονικά παρά να τα αφήνεις.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω για την απαντηση. Θελω να αφησω γενια και ειμαι σε καλο δρομο πιστευω ! Και εγω το πιστευω αυτο που λετε και ως αναφορα τα αστεια γενια σε αυτη την ηλικια. Φυσικα και εγω για αυτο ξυριζομαι γτ δεν μου αρεσουν ετσι οπως ειναι αλλα στα σημεια που εχω μεσα σε 5-6 μερες γεμιζουν και καθε εβδομαδα βλεπω ολο και περισσοτερο οι τριχες μου να πολλαπλασιαζονται γι αυτο και θα τις ξυριζω ωστε να βγουν παντου !
Link to comment
Share on other sites

;) - ξυριζε τες κανονικα κακο δεν κανεις, ισα-ισα καθαριζει και το προσωπο - δεν χρειαζεται απο τωρα κοντρα παρσιμο με το μαλακο, βαζε και αφτερ σεϊβ κατι ηπιο και εισαι ΟΚ οχι σαν κατι που μοιαζουν με "μαδημενους".

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

;) - ξυριζε τες κανονικα κακο δεν κανεις, ισα-ισα καθαριζει και το προσωπο - δεν χρειαζεται απο τωρα κοντρα παρσιμο με το μαλακο, βαζε και αφτερ σεϊβ κατι ηπιο και εισαι ΟΚ οχι σαν κατι που μοιαζουν με "μαδημενους".

 

Ναι εννοειται με το μαλακο και με μετρο παντα ( σε ολα τα θεματα ) ! Εγω τα ξυριζω κανονικα οχι κοντρα, δλδ με την φορα της τριχας καθε 5-6 μερες περιπου ! Πιστευω οτι ειναι οκ , εσεις τι λετε ??

Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοειται με το μαλακο και με μετρο παντα ( σε ολα τα θεματα ) ! Εγω τα ξυριζω κανονικα οχι κοντρα, δλδ με την φορα της τριχας καθε 5-6 μερες περιπου ! Πιστευω οτι ειναι οκ , εσεις τι λετε ??

Ότι βολεύει τον καθένα...

Εγώ κάτω απ'τον λαιμό αν τα πάρω κανονικά και όχι κόντρα θα χρειαστεί να ξυρίζομαι κανένα μισάωρο γιατί δεν κόβονται με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακουσει οτι το καλοκαιρι ή οταν πλησιαζει το καλοκαιρι τα γενια μακραινουν πιο ευκολα και πιο γρηγορα ξερετε αν ισχυει κατι τετοιο ???????
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να ισχυει κατι τετοιο.Η αναπτυχη των τριχων δεν εξαρταται απο την θερμοκρασια.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορειτε να μου πει απο την προσωπικη σας εμπειρια πως και ποτε σας βγηκαν ομοιομορφα τα γενια στο προσωπο ??? ( * οταν λεω < πως > εννοω αν βγηκαν μονο τας ή ξυριζοντας τας ).
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία το αν ξυρίζεσαι συνέχεια για να βγουν ομοιόμορφα τα γένια ή για να βγάλεις γενικά τρίχες στο πρόσωπο...

Η απάντηση είναι η κληρονομικότητα.

Ρώτα τον πατέρα σου σε ποια ηλικία έβγαλε ομοιόμορφα γένια και εκεί μπορείς να πάρεις μια εικόνα.

(^_^)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στα 30 μου και δεν έχω ομοιόμορφα γενιά. Είναι στον άνθρωπο... Δεν υπάρχει κάτι σίγουρο
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία το αν ξυρίζεσαι συνέχεια για να βγουν ομοιόμορφα τα γένια ή για να βγάλεις γενικά τρίχες στο πρόσωπο...

Η απάντηση είναι η κληρονομικότητα.

Ρώτα τον πατέρα σου σε ποια ηλικία έβγαλε ομοιόμορφα γένια και εκεί μπορείς να πάρεις μια εικόνα.

 

Για την κληρονομικοτητα το εχω ακουσει και εγω. Ο πατερας μου και ο αδελφος μου εχουν ομοιομορφα γενια , δεν υπαρχει δλδ κενο σε κανενα σημειο στο προσωπο οποτε θα βγαλω και εγω σιγουρα ομως ?? αυτο ειναι το θεμα ! Και ενω ο αδελφος μου στα 17 του ( με περναει ενα-μιση χρονο) ειχε ομοιομορφα γενια εγω στα 18 και κατι δεν εχω ! Ωστοσο πιστευω με τον χρονο θα αποκτησω και εγω...

Link to comment
Share on other sites

Για την κληρονομικοτητα το εχω ακουσει και εγω. Ο πατερας μου και ο αδελφος μου εχουν ομοιομορφα γενια , δεν υπαρχει δλδ κενο σε κανενα σημειο στο προσωπο οποτε θα βγαλω και εγω σιγουρα ομως ?? αυτο ειναι το θεμα ! Και ενω ο αδελφος μου στα 17 του ( με περναει ενα-μιση χρονο) ειχε ομοιομορφα γενια εγω στα 18 και κατι δεν εχω ! Ωστοσο πιστευω με τον χρονο θα αποκτησω και εγω...

 

Μην ασχολείσαι και πολύ με τις τρίχες αδερφέ!

Link to comment
Share on other sites

Για την κληρονομικοτητα το εχω ακουσει και εγω. Ο πατερας μου και ο αδελφος μου εχουν ομοιομορφα γενια , δεν υπαρχει δλδ κενο σε κανενα σημειο στο προσωπο οποτε θα βγαλω και εγω σιγουρα ομως ?? αυτο ειναι το θεμα ! Και ενω ο αδελφος μου στα 17 του ( με περναει ενα-μιση χρονο) ειχε ομοιομορφα γενια εγω στα 18 και κατι δεν εχω ! Ωστοσο πιστευω με τον χρονο θα αποκτησω και εγω...

 

Θα βγάλεις και εσύ τότε μην αγχώνεσαι!

Οπως είπα και πριν η εμφάνιση γενιών στο πρόσωπο ή ακόμα και η (εμφάνιση άσπρων τριχών στα μαλλιά) είναι υπόθεση κληρονομικότητας.:)

(^_^)
Link to comment
Share on other sites

Μην ασχολείσαι και πολύ με τις τρίχες αδερφέ!

 

Ενταξει δεν το λες και ενασχοληση , απλως τρωγομαι γενικα με ολα τα θεματα οποτε καταλαβαινεις ..:p

Link to comment
Share on other sites

Θα βγάλεις και εσύ τότε μην αγχώνεσαι!

Οπως είπα και πριν η εμφάνιση γενιών στο πρόσωπο ή ακόμα και η (εμφάνιση άσπρων τριχών στα μαλλιά) είναι υπόθεση κληρονομικότητας.:)

 

μακαριιιι , μακαριιιιι !! :p:p

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες πήρα πριν από κανέναν μόνα το gillete proglide styler και μου έκανε μεγάλη εντύπωση το απότελεσμά του. Δεν το περιμένα από τέτοιου είδους καθώς ε εντάξει, πλαστικό κλπ αλλά μπράβο τους. Δηλαδή από το πάω να σκάσω λεφτά για κάτι αντίστοιχο καλύτερα αυτό και μου περισσεύουν.

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ακουσει απο πολλους να λενε οτι το ξυρισμα δεν βοηθαει στο να βγουν τα γενια στο προσωπο κτλ. Εγω δεν συμφωνω γιατι απο την προσωπικη μου εμπειρια σε εμενα συνεβη ακριβως το αντιθετο δλδ απο τοτε που αρχιζα να ξυριζομαι , αρχισα και να βγαζω τριχες, γενια ! Εσυ τι εχετε να πειτε ??
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ακουσει απο πολλους να λενε οτι το ξυρισμα δεν βοηθαει στο να βγουν τα γενια στο προσωπο κτλ. Εγω δεν συμφωνω γιατι απο την προσωπικη μου εμπειρια σε εμενα συνεβη ακριβως το αντιθετο δλδ απο τοτε που αρχιζα να ξυριζομαι , αρχισα και να βγαζω τριχες, γενια ! Εσυ τι εχετε να πειτε ??

 

Είναι θέμα τύχης ή/και γονιδίων.

Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα τύχης ή/και γονιδίων.

 

Ενταξει γονιδιων ναι αλλα δεν πιστευω οτι μπορει να παιζει ρολο η τυχη σε τετοια θεματα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα ξυριστηκα και μετα κατα λαθος εβαλα πολυ After shave στο προσωπο μου και με εκαψε. Αλλα το εβγαλα αμεσως με ζεστο νερο , υπαρχει περιπτωση να ερεθισει τωρα το δερμα του προσωπου μου ?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα ξυριστηκα και μετα κατα λαθος εβαλα πολυ After shave στο προσωπο μου και με εκαψε. Αλλα το εβγαλα αμεσως με ζεστο νερο , υπαρχει περιπτωση να ερεθισει τωρα το δερμα του προσωπου μου ?

Παντα καιει λιγο το after shave στο φρεσκοξυρισμενο δερμα.Δεν νομιζω να υπαρχει κινδυνος ερεθισμου,εκτος αμα εχεις πολυ ευαισθητο δερμα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...