Jump to content

Σχετικά με το ξύρισμα


t300
 Κοινοποίηση

Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?  

969 members have voted

  1. 1. Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?

    • Wax - κερί
      43
    • Ξυραφάκι
      646
    • Μηχανή ξυρίσματος
      307
    • Ειδικό spray
      15
    • Άλλο
      34


Recommended Posts

Θα σου προτεινα για after shave ενα balsam της nivea χωρις οινοπνευμα, επισης μπορεις να δοκιμασεις καποιο αφρο για ευαισθητη επιδερμιδα. Εγω χρησιμοποιω τον κοκκινο της noxzema, after shave βαζω οποτε θυμαμαι :p

 

Ελήφθη. :ninja:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ξυρισου μέσα στο ντουζ με ένα υγρό καθαρισμου προσώπου. Πχ έχει ένα η nivea που είναι και υγρό καθαρισμού και αφρός ξυρισματος. Από τότε που έχω ξεκινισει να ξυρίζομαι έτσι ,δεν έχω βγάλει κοκκινίλες στον λαιμο ,εχουν στάμα τη σειρά και τα κοψίματα.η συσκευή που χρησιμοποιουσα ήταν η Wilkinson ,αυτή που τριμαρει με την άλλη άκρη.

Επίσης άλλαξε και μηχανή. Οι τελευταίες της gillette είναι τρομερές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδή η Izzy που έχω εδώ και 4 χρόνια δεν κάνει πλέον για τίποτα, ψάχνω άλλη ξυριστική/κουρετική μηχανή.έχει άποψη κανείς για αυτην εδώ?

 

δεν με ενδιαφέρει το κούρεμα.Μόνο 2 πράγματα θέλω να κάνει, να κόβει καλά το μούσι με τα χτενάκια και όταν αποφασίσω να την δουλέψω με σκέτη λεπίδα να μην σφάζει όπως οι περισσότερες.

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Στα λεφτά που λες ψάξε κάτι σε Braun... Για μένα κορυφή από όσες δοκίμασα.... Είχα πάρει αυτή πριν 3 χρόνια γύρω στα 75 ευρώ... Δεν έχω κρατήσει μηχανή τόσο πολύ...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

από braun έχω δει αυτή αλλά δεν ξέρω αν τα παίρνει καλά στο πρόσωπο.αν κάνει για 2-3 μερών μούσι ή εντελώς.Ατή που λες χωρίς το χτενάκι ερεθίζει το δέρμα?
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Για ξύρισμα εγώ προτείνω από σειρά 7 και πάνω. Δεν υπάρχει τίποτε καλύτερο σε ξυριστική μηχανή που να ξυρίζει εξαιρετικά και να μην προκαλεί ερεθισμούς και κοψίματα!
Link to comment
Share on other sites

σιγά μην δώσω 200 ευρώ για να την χρησιμοποιώ 1 φορά την εβδομάδα στο πρόσωπο.δεν πρόκειται ποτέ να τα πάρω εντελώς στο πρόσωπο αλλά ούτε και αφήνω μούσι για κυριακάτικη λειτουργία.στο σώμα με 200 ευρώ κάνω και laser.είναι υπερβολή τόσα χρήματα για ξυριστική.

 

εγώ 2 πράγματα θέλω, 2-3 χιλιοστά στο μούσι και όσο πάρει στο σώμα αρκεί να μην το ερεθίζει.Νομίζω είναι λίγο βλακεία να δώσω πάνω από 100 για 2 τόσο απλά πράγματα.

 

99% θα πάρω την panasonic.

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Η απόσβεση της αρχικής επένδυσης σε χρήμα γίνεται σε 1 χρόνο και νωρίτερα ανάλογα με τη συχνότητα ξυρίσματος και τα αναλώσιμα που ξοδεύεις. Είναι απλά μαθηματικά και, επιπλέον αυταπόδεικτο ακόμα και για το χρόνο που κερδίζει κάνεις.

 

 

Εννοείται βέβαια ότι θα αγοράσεις βάσει των δικών σου αναγκών. Για τις συγκεκριμένες ανάγκες είναι όντως περιττό να δώσεις παραπάνω.

 

 

Να μου πεις και εμένα όμως που μπορείς να κάνεις αποτρίχωση στο σώμα με 200 ευρώ γιατί μου χρειάζεται.

Edited by Feregorn
Link to comment
Share on other sites

Για online αγορά Gillette Fusion blades , έχετε κανέναν πωλητή/κατάστημα να προτείνετε;

Εκτός Ελλάδος.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

ένα Str8 κι ένα πινέλο απλό. Το θέμα μου είναι ότι έχω ερεθισμό ακόμη και κυρίως στο λαιμό μου.

 

:rolleyes: - τι πινελο ακριβως ? για after shave προτεινω με aloe vera, εχει και με πρασινο τσαϊ που κανει θαυματα αλλα ειναι πιο ακριβο,πολυ ωραια φωτο στην υπογραφη (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε ο αη Βασίλης :cool: :cool:

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161208/baf01b36dffc23a7cdb18f40cc087780.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20161208/f9bf222130f0c4554b6079949f42c8a4.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20161208/c01af589f5a6a533a46ec23753481651.jpg

 

Φοβερό ξύρισμα απίστευτο πραγματικά ...λες και ξυριζομαι κόντρα με ξυραφάκι.Δεν το περίμενα με τίποτα

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

:blink: - αυτη ειναι που εχει 250 ευρω (?)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Να κανω κι εγω βρε παιδια την ερώτησή μου.Εδω και χρονια ξυριζομαι με τα κλασικα πλαστικα ξυραφακια του εμποριου.Τα τελευταια 3 περιπου χρονια ειμαι με τη gillete max3.Δε λεω,καλη δουλεια κανει,αλλα θα ηθελα να παω ενα σκαλοπατι πιο πανω,μιας και διαβαζω οτι το κλασικο ξυρισμα ειναι μια αλλη αισθηση.Απο τα λιγα που διαβασα ,μια καλη επιλογη (αν εχουμε τυχον καλυτερες προτασεις,ειναι ευπροσδεκτες) θα ηταν η παρακατω:

1)ξυριστικη μηχανη Edwin Jagger (εχει τυχον παραλλαγες ή ειναι ενα μονο μοντελο?)

2)ξυραφακια Astra Superior Platinum

3)βουρτσάκι OMEGA 48

Απο εκει και περα για σαπουνια,κρεμες και οτιδηποτε αλλο,θα ηθελα και μια γνωμη απο εσας.

Απο οτι καταλαβαινω η ολη διαδικασια εχει μια "τελετουργια":) .Για εμενα ομως ειναι σα να ανακαλυπτω παλι το τροχο...Εδω θα ηθελα παλι τη βοηθεια σας.Δηλαδη τι προετοιμασια θα πρεπει να κανω στο προσωπο (π.χ. βρεξημο με ζεστο νερο)?Πως προετοιμαζεται το μειγμα του σαπουνιου με το βουρτσακι?Φανταζομαι οτι δεν ειναι καμια πυρινικη φυσικη αλλα τοσο καιρο με τους ετοιμους αφρους ξυρισματος,η ολη διαδικασια ηταν εξπρες.Επισης εχω και το φοβο μη σφαχτω στα καλα καθουμενα με τη ξυριστικη μηχανη...:p

Σας ευχαριστω για το χρονο σας!

Link to comment
Share on other sites

Να κανω κι εγω βρε παιδια την ερώτησή μου.Εδω και χρονια ξυριζομαι με τα κλασικα πλαστικα ξυραφακια του εμποριου.Τα τελευταια 3 περιπου χρονια ειμαι με τη gillete max3.Δε λεω,καλη δουλεια κανει,αλλα θα ηθελα να παω ενα σκαλοπατι πιο πανω,μιας και διαβαζω οτι το κλασικο ξυρισμα ειναι μια αλλη αισθηση.Απο τα λιγα που διαβασα ,μια καλη επιλογη (αν εχουμε τυχον καλυτερες προτασεις,ειναι ευπροσδεκτες) θα ηταν η παρακατω:

1)ξυριστικη μηχανη Edwin Jagger (εχει τυχον παραλλαγες ή ειναι ενα μονο μοντελο?)

2)ξυραφακια Astra Superior Platinum

3)βουρτσάκι OMEGA 48

Απο εκει και περα για σαπουνια,κρεμες και οτιδηποτε αλλο,θα ηθελα και μια γνωμη απο εσας.

Απο οτι καταλαβαινω η ολη διαδικασια εχει μια "τελετουργια":) .Για εμενα ομως ειναι σα να ανακαλυπτω παλι το τροχο...Εδω θα ηθελα παλι τη βοηθεια σας.Δηλαδη τι προετοιμασια θα πρεπει να κανω στο προσωπο (π.χ. βρεξημο με ζεστο νερο)?Πως προετοιμαζεται το μειγμα του σαπουνιου με το βουρτσακι?Φανταζομαι οτι δεν ειναι καμια πυρινικη φυσικη αλλα τοσο καιρο με τους ετοιμους αφρους ξυρισματος,η ολη διαδικασια ηταν εξπρες.Επισης εχω και το φοβο μη σφαχτω στα καλα καθουμενα με τη ξυριστικη μηχανη...:p

Σας ευχαριστω για το χρονο σας!

 

Καλησπέρα Δημήτρη φίλε μού:) οι τρεις επιλογές που αναφέρεις είναι θα έλεγα ιδανικές για την εισαγωγή στο παραδοσιακό ξύρισμα, το πινέλο Ωμέγα 48 μετά από λίγο που θα στρώσει είναι κορυφαίο σε αίσθηση, για προετοιμασία μπορείς να βρεις πακέτο με σαπούνι ξυρίσματος proraso ή να χρησιμοποιήσεις γλυκερινη όπως μου πρότεινε ο Τάκης :happy: επίσης https://www.google.gr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://hairmaker.gr/el/sapounia-ksirismatos/873-cella-1000gr-krema-ksirismatos-amigdalou-8001117570655.html&ved=0ahUKEwi239nXuPHQAhUE1xQKHUdfD50QFghPMAw&usg=AFQjCNEEx_q8K-Kss7GuESZt2CvVQBQMVg&sig2=ptnN6xLska8PIz03GbfKlQ ρίξε μια ματιά στα προϊόντα.

Επίσης after shave aqua velva και είσαι κομπλέ, ότι χρειαστείς στείλε μου μήνυμα και καλά ξυρισματα:)

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα ψάχνω να αντικαταστήσω τον κλασσικό αφρό ξυρίσματος με κάποιο gel (διάφανο όμως). Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη πρόταση ή κάποια πράγματα που πρέπει να προσέξω;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ψάχνω να αντικαταστήσω τον κλασσικό αφρό ξυρίσματος με κάποιο gel (διάφανο όμως). Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη πρόταση ή κάποια πράγματα που πρέπει να προσέξω;

 

Aν έχεις μεράκι με το ξύρισμα προτίμησε κάποιο σαπούνι ή κρέμα ξυρίσματος και φυσικά ένα καλό πινέλο.

Link to comment
Share on other sites

της μοδας ειναι το αξυριστο βεβαια τα τελευταια 2-3 χρονια οποτε...

 

 

 

Σωστά μόνο στην Ελλάδα και στην μέση Ανατολή βλέπεις κάτι τύπους να κόβουν βόλτες λες και τσακώθηκαν με τα ξυραφάκια... Και πάνε να το πασάρουν σαν μόδα

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Aν έχεις μεράκι με το ξύρισμα προτίμησε κάποιο σαπούνι ή κρέμα ξυρίσματος και φυσικά ένα καλό πινέλο.

 

Αν έχω καταλάβει σωστά ψάχνω κάτι τέτοιο; Πινέλο κλπ δεν έχω μπει στη διαδικασία να πάρω, τόσο για λόγους απλότητας όσο κυρίως επειδή δεν ξυρίζομαι τελείως, απλά τριμάρω και ξυρίζω μόνο τις τρίχες στο λαιμό. Απλά βλέπω ότι ο κλασσικός αφρός δεν με βολεύει και πιστεύω ότι με μια διάφανη κρέμα ξυρίσματος θα είμαι μια χαρά.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Αν έχω καταλάβει σωστά ψάχνω κάτι τέτοιο; Πινέλο κλπ δεν έχω μπει στη διαδικασία να πάρω, τόσο για λόγους απλότητας όσο κυρίως επειδή δεν ξυρίζομαι τελείως, απλά τριμάρω και ξυρίζω μόνο τις τρίχες στο λαιμό. Απλά βλέπω ότι ο κλασσικός αφρός δεν με βολεύει και πιστεύω ότι με μια διάφανη κρέμα ξυρίσματος θα είμαι μια χαρά.

Θα χρειαστεί ένα καλό πινέλο για να κάνεις αφρό και πίστεψε με πινέλο με πινέλο έχει τεράστια διαφορά.

http://www.wellshaved.gr/krema-xurismatos-proraso-sandalwood-shaving-cream

http://www.wellshaved.gr/sapouni-xurismatos-proraso-sandalwood-shea-butter-bowl

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία που έχω είναι της Cella. Απίστευτο άρωμα και εύκολος αφρός. Θέλω να δοκιμάσω όμως της proraso για την αλλαγή :-D

 

Sent from my ONEPLUS A3000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστεί ένα καλό πινέλο για να κάνεις αφρό και πίστεψε με πινέλο με πινέλο έχει τεράστια διαφορά.

http://www.wellshaved.gr/krema-xurismatos-proraso-sandalwood-shaving-cream

http://www.wellshaved.gr/sapouni-xurismatos-proraso-sandalwood-shea-butter-bowl

 

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σου. Δεν ήθελα να σε ξαναζαλίσω αλλά δεν κατάφερα να βρω αν η κρέμα είναι διάφανη (βασικό για μένα για λόγους ευκολίας).

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

αλλά δεν κατάφερα να βρω αν η κρέμα είναι διάφανη (βασικό για μένα για λόγους ευκολίας).

 

:worry: - διαφανη κρεμα σημαινει "νερουλη",κατι τετοιες βγαζει η NIVEA που βρισκεις στο σ.μαρκετ αλλα μην φανταστεις πως ειναι τιποτα σπουδαιο

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...