Jump to content

Σχετικά με το ξύρισμα


t300
 Κοινοποίηση

Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?  

969 members have voted

  1. 1. Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?

    • Wax - κερί
      43
    • Ξυραφάκι
      646
    • Μηχανή ξυρίσματος
      307
    • Ειδικό spray
      15
    • Άλλο
      34


Recommended Posts

Καλύτερα να προτιμήσει braun και ειδικά αν δεν τον πειράζει να ξοδέψει τη σειρά 9.

Τη δουλεύω 1.5 χρόνο και είναι υπερευχαριστημενος...

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

:cool: - να προτιμας μαρκες με παραδοση στον χωρο και με πολλα μοντελα, αυτες με τον καιρο διορθωνουν προβληματα κλπ

τωρα κατι "μεχρι χτες εβγαζα φουρνους μικροκυματων και τωρα βγαζω 1η φορα μου ενα ηλεκτρικο αυτοκινητο" να τα αποφευγεις...

Ναι αλλά κοστίζει λιγότερα από τα ανταλλακτικά μιας Gillette.

Τόσο μούφα;

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά κοστίζει λιγότερα από τα ανταλλακτικά μιας Gillette.

Τόσο μούφα;

 

:rolleyes: - και ποσο θα κρατησει αυτη νομιζεις? οι λεπιδα δεν εχει life time guarantee.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μαθαίνω την μηχανή και οπότε συμμετέχω εδώ κυρίως για εξοικειωθώ. Με μια Braun των 40-50 ευρώ, αν και πότε δεν ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος πλέον κόβει ακόμη λιγότερο. Το θέμα είναι ότι βρίσκω τα ανταλλακτικά εξαιρετικά δυσεύρετα, όχι ότι από την τιμή είναι οκ. Μόνο μερικές σελίδες, π.χ. η official, βρήκα κάποιες πληροφορίες ή προσφορά αλλά υπό αυτές τις συνθήκες δεν τολμώ να δώσω π.χ. 80 ή 180 ευρώ.

 

Πέρα από το τέλειο αποτέλεσμα, για εμένα μετράει και πόσο εύκολη είναι η συνολική εμπειρία, συμπεριλαμβανομένου και πόσο θα πρέπει να σκοτίζομαι για όλα τα ανταλλακτικά. Μέχρι στιγμής πιο πρακτικό βρίσκω μια Gillette και ας κάνουν τα ανταλλακτικά περισσότερα από τον κορμό. Αν εξαίρουμε τα διάφορα "συνδρομητικά club" που δεν παίζουν σε Ελλάδα ή Κύπρο, επόμενο πιο πρακτικό τρόπο που μπορώ να σκεφτώ είναι να δίνω 10 ευρώ την εβδομάδα σε κουρέα -γλυτώνω και την επιμέλεια. Προφανώς δεν περιμένω να βρίσκω ανταλλακτικά στα περίπτερα, αλλά μέχρι στιγμής οι μηχανές μάλλον με βολεύουν. Κάπως έτσι αποφάσισα ας πετάξω ένα τελευταίο 20εύρω :-)

 

edit:...και για να μην παρεξηγηθώ, προφανώς και μια μηχανή των 50 ευρώ κάποια στιγμή η απόδοση της θα μειώνονταν. Δεν με ενχόλησε αυτό, αλλά ότι συνέβη στα 20 ξυρίσματα.

Edited by Exposed_Bone
edit
Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η γνώμη σας για αυτο;https://www.kotsovolos.gr/site/personal-care/for_men/trimmers/195023-izzy-pg900-13-%CF%83%CE%B5-1?utm_source=facebook&utm_medium=facebook_dynamic_ads_broad&utm_campaign=Catalog+-+Broad+-+excl.+30+days+REM+-+Carousel

 

Υπάρχει κάτι καλύτερο σε αντίστοιχη ή κοντινή τιμή;Δεν έχω δουλέψει ποτέ ξυριστική μηχανή και δεν ξυρίζομαι συχνά αλλά τώρα την χρειάζομαι

Link to comment
Share on other sites

To noxzema δεν μου άρεσε καθόλου! Εντελώς μέτριο! Έχεις δοκιμάσει NIVEA? Δοκίμασε να δεις... :)

Όσο για τα ξυραφάκια συμφωνώ! Παλιότερα χρησιμοποιούσα mach3 και τέτοια! Τώρα το έχω γυρίσει στα κλασσικά τα gilette τα μπλε με τη διπλή λεπίδα! Κάθε φορά και καινούριο! Άντε το πολύ να το χρησιμοποιήσω και δεύτερη! Άλλη αίσθηση το καινούριο ξυραφάκι ;)

 

:up:...............

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η γνώμη σας για αυτο;https://www.kotsovolos.gr/site/personal-care/for_men/trimmers/195023-izzy-pg900-13-%CF%83%CE%B5-1?utm_source=facebook&utm_medium=facebook_dynamic_ads_broad&utm_campaign=Catalog+-+Broad+-+excl.+30+days+REM+-+Carousel

 

Υπάρχει κάτι καλύτερο σε αντίστοιχη ή κοντινή τιμή;Δεν έχω δουλέψει ποτέ ξυριστική μηχανή και δεν ξυρίζομαι συχνά αλλά τώρα την χρειάζομαι

 

:cool: - εχω κατι αντιστοιχο αλλα για κουρεμα κεφαλης και κανει μια χαρα την δουλεια της,μην περιμενεις ξυρισμα της προκοπης με τετοιες μηχανες

''ξηρο'' ξυρισμα ειναι ισα για ενα πρωϊνο πχ να πας στην δουλεια ή βιαζεσαι να παρουσιαστεις καπου και τα συναφη.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Εχω την ιδια.Την ειχα παρει απο προσφορα σε βενζιναδικο shell.Οντως πολυ και πρακτικη καλη μηχανη
Link to comment
Share on other sites

:cool: - εχω κατι αντιστοιχο αλλα για κουρεμα κεφαλης και κανει μια χαρα την δουλεια της,μην περιμενεις ξυρισμα της προκοπης με τετοιες μηχανες

''ξηρο'' ξυρισμα ειναι ισα για ενα πρωϊνο πχ να πας στην δουλεια ή βιαζεσαι να παρουσιαστεις καπου και τα συναφη.

 

Θα πάω για σεζόν σε ξενοδοχείο και από τα λίγα που μας είπαν στη σχολή θα πρέπει να ξυριζομαστε και γω δεν το κάνω συχνά το σπορ και είμαι λίγο άτσαλος με τα ξυραφάκια.Απλα έψαχνα κάτι σε φάση Value for money ίσα ίσα για 3-4 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω για σεζόν σε ξενοδοχείο και από τα λίγα που μας είπαν στη σχολή θα πρέπει να ξυριζομαστε και γω δεν το κάνω συχνά το σπορ και είμαι λίγο άτσαλος με τα ξυραφάκια.Απλα έψαχνα κάτι σε φάση Value for money ίσα ίσα για 3-4 μήνες.

 

:rolleyes: - μιλας για ξυρισμα σαν ''γυαλι'' που λεμε ή εχεις μουσακι?

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - μιλας για ξυρισμα σαν ''γυαλι'' που λεμε ή εχεις μουσακι?

 

Μάλλον για γυαλί το πάμε αρχικά...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον για γυαλί το πάμε αρχικά...

 

:rolleyes: - αν και ειμαι οπαδος του παραδοσιακου ξυρισματος στην περιπτωση σου θα χρησιμοποιουσα αρχικα καποια μικρη επαναφορτιζομενη του στυλ

https://www.skroutz.gr/s/16915764/Wahl-3615-0471.html

https://www.skroutz.gr/s/8511891/Remington-PF7200-E51-Comfort-Series-Foil-Shaver.html

https://www.skroutz.gr/s/14811541/Grundig-MS-7240.html

κοιτα το σχημα της κεφαλης πως ειναι, χρησιμοποιω απο καιρου εις καιρο τετοιες απο το 1994 και ενα θες ισα για ξυρισμα ημερας (´η παρουσιασης οπως λεμε) και δεν εχεις σκληρα γενια που θελουν καθε μερα τοτε εισαι ΟΚ.

Στεγνο το προσωπο, μην επιμενεις να τα παρεις ολα με την πρωτη φορα, στο τελος καποιο ηπιο balm χωρις οινοπνευμα και εισαι ετοιμος (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια ή πρώτη και η τρίτη μου κέντρισαν το ενδιαφέρον,θα επιλέξω μια από τις 2 αφού κατάλαβες ακριβώς τι χρειάζομαι :)
Link to comment
Share on other sites

ή πρώτη και η τρίτη μου κέντρισαν το ενδιαφέρον,θα επιλέξω μια από τις 2 αφού κατάλαβες ακριβώς τι χρειάζομαι

 

:wink: - μονο μην την πιεζεις πολυ πανω στο δερμα,κανε πανω-κατω συντομες κινησεις και μην περιμενεις με το πρωτο περασμα να τα παρεις ολα

ασε να περασει μισο λεπτο και περνας το δευτερο χερι που λεμε,θα εισαι μια χαρα μεχρι το τελος της ημερας τουλαχιστον,στο τελος ξεπλυσου με κρυο νερο (οχι ζεστο) να κλεισει το δερμα και να σφιξει και μετα αφου το στεγνωσεις ενα balm χωρις οινοπνευμα αλλα με aloe vera και θα εισαι τζιτζιλονι (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:wink: - μονο μην την πιεζεις πολυ πανω στο δερμα,κανε πανω-κατω συντομες κινησεις και μην περιμενεις με το πρωτο περασμα να τα παρεις ολα

ασε να περασει μισο λεπτο και περνας το δευτερο χερι που λεμε,θα εισαι μια χαρα μεχρι το τελος της ημερας τουλαχιστον,στο τελος ξεπλυσου με κρυο νερο (οχι ζεστο) να κλεισει το δερμα και να σφιξει και μετα αφου το στεγνωσεις ενα balm χωρις οινοπνευμα αλλα με aloe vera και θα εισαι τζιτζιλονι (!)

 

Σ ευχαριστώ και πάλι!! Εξαιρετικός!!

Link to comment
Share on other sites

Οτι και να χρησιμοποιησεις απο τα παραπανω οι ανεπιθυμιτες τριχες θα συνεχισουν να παραμενουν ανεπιθυμητες.. η μονη λυση για να απαλλαγεις απο αυτες θεωρω πως ειναι το λειζερρρ
Link to comment
Share on other sites

Οτι και να χρησιμοποιησεις απο τα παραπανω οι ανεπιθυμιτες τριχες θα συνεχισουν να παραμενουν ανεπιθυμητες.. η μονη λυση για να απαλλαγεις απο αυτες θεωρω πως ειναι το λειζερρρ

 

:blink: - λειζερ στο προσωπο ?

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
περασα και απο φαλτσετα αλλα θελει πολυ προσοχη και ωρα, ξυραφι κυριως

 

:rolleyes: - θα εννοεις την ''σαβετα'' και το ''ξυραφακι'' γιατι οταν λεμε ''ξυραφι'' εννουμε το straight razor το οποιο ειναι αποκλειστικα και μονο για γνωστες (συν πολλη και σωστη προετοιμασια αρα χρονος)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...