Jump to content

Σχετικά με το ξύρισμα


t300
 Κοινοποίηση

Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?  

969 members have voted

  1. 1. Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?

    • Wax - κερί
      43
    • Ξυραφάκι
      646
    • Μηχανή ξυρίσματος
      307
    • Ειδικό spray
      15
    • Άλλο
      34


Recommended Posts

Μηχανή διότι όσοι έχουν ευαισθησία στο δέρμα όπως εγώ αν μπει ξυράφι αντίο ζωή...

 

:cool: - μην το λες, πολλοι κανουν λαθος προετοιμασια και μετα ριχνουν την ευθυνη στο ξυραφακι

αμα ξυριζεσαι οπως δειχνουν πχ στις διαφημισεις που με το που ξυπναει ο αλλος αμεσως βαζει αφρο και τραβαει μια με το πλαστικο ξυρραφακι και ντε και καλα γινεται γυαλι το προσωπο τοτε θα εχεις προβλημα.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
δοκιμασα τα παντα.κατεληξα στο ξυραφακι μπικ το ασπρο με μονη κεφαλη.βεβαια δεν ξυριζομαι ουτε μερα παρα μερα. 1 φορα την εβδομαδα.αν ξυριζομου καθε μερα η' παρα μερα σιγουρα κατι αλλο μαλλον μια μηχανη γιατι θα ερεθιζομουν.αν τωρα ειχα το χομπυ βνα βαζω πετστα και μασαζ κ.λ.π καλη προετοιμασια τοτε θα προτιμουσα ξυραφι ασφαλειας και κρεμα.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
δοκιμασα τα παντα.κατεληξα στο ξυραφακι μπικ το ασπρο με μονη κεφαλη

 

:blink: - ειχαμε κατι τετοια στον ΕΣ, τα εδιναν στα στρατιωτικα νοσοκομεια αμα νοσηλευοσουν και δεν ειχες δικα σου-σκετο σκαρπελο οταν ηταν για το προσωπο

μας ελεγαν πως τα ειχαν για τα μαλλια οταν ηταν για εγχειριση (δεν ξερω αν ηταν ραδιο-αρβυλα) απο τοτε που δοκιμασα BIC με ενα ξυραφακι τελος δια παντος (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Για full body shave τι προτείνετε;

 

:worry: - δεν ξερω εαν ειναι απαραιτητο να το κανεις πχ εισαι αθλητης ΒΒ-κολυμβησης αλλα να ξερεις πως εχει και τα αρνητικα το θεμα

υπαρχουν περιπτωσεις που εχουν αναφερθει ερεθισμοι,φαγουρα,σπυρακια,,μικροασθενειες (θυλακιτιδα) κλπ, θα μου πεις καλα οι γυναικες πως ξυριζουν τις μασχαλες ´η τα ποδια μα αλλο εμεις αλλο αυτες.

για αυτα τα περι ριζικης αποτριχωσης λειζερ να εισαι επιφυλακτικος,πολλ απο αυτα ειναι ενα απλο ''καψαλιασμα'' της τριχας που καποια στιγμη θα εμφανιστει,για να σου πιασει εναν-εναν τον θυλακα της καθε τριχας το σωματος σου με πραγματικο λειζερ θελεις μηνες ολοκληρους επισκεψεων και χιλιαδες ευρω κοστος.

Εαν σωνει και καλα πρεπει να ξυριστεις ολοκληρος πχ διαγωνισμος ΒΒ μπορεις να ρωτησεις καποιον στο γυμναστηριο να σου πει και μερικα κολπα (θελει και ειδικη κρεμα μετα) αν και εδω που τα λεμε περαν απο τις τριχες στην πλατη-ωμους-σβερκο που ειναι αντιαισθητικες τι το κακο στον αντρα να εχει τριχες? φυσικα και δνε λεω και ανοιχτο πουκαμισο με τριχες στο στηθος και χρυση αλυσιδα να κρεμεται πχ Greek Lover των '70s (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και παρασύρθηκα από τα προηγούμενα τελευταία ποστ που μιλούσαν για ξυραφάκια ή ξυριστική μηχανή (ποια?) και ρωτούσα (χωρίς να ξεκαθαρίσω αρχικώς) για ποιο από τα δύο προτείνεται ως καλύτερο για full body. Για κέντρο αποτρίχωσης ξέρω ότι στην καλύτερη θα δώσεις ένα σκασμό λεφτά για να πετύχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα (αν υπάρξει και ποτέ αυτό) και στην χειρότερη απλά θα πετάξεις τα λεφτά σου αφού το θετικό αποτέλεσμα θα είναι προσωρινό.
Link to comment
Share on other sites

Για σώμα η μηχανή ίσως να είναι καλή λυση αν και θέλει πιο συχνό ξύρισμα από ένα ξυραφάκι. Δεν γυρνάνε οι τρίχες τόσο όσο με το ξυραφάκι και είναι πιο ασφαλής για τα κοψίματα.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είναι ανάλογα με το πόσο σκληρά - πυκνά είναι τα γένια, την ευαισθησία του δέρματος, πόσο συχνά τα ξυρίζεις, αν βιάζεσαι..

Το ξυράφι κατά τη γνώμη μου είναι το καλύτερο (διπλό τζιλέτ πχ)

Link to comment
Share on other sites

Ξύρισμα με λεπίδα ενδείκνυται???

Για την ακρίβεια τα παίρνω με μηχανή στα 2-3 χιλιοστά αλλά θέλω λεπίδα για διαμόρφωση (μάγουλα, λαιμός)

Με το ξυραφακι (Gillette) δε μπορώ να κάνω ευθείες γραμμές :p

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξύρισμα με λεπίδα ενδείκνυται???

Για την ακρίβεια τα παίρνω με μηχανή στα 2-3 χιλιοστά αλλά θέλω λεπίδα για διαμόρφωση (μάγουλα, λαιμός)

Με το ξυραφακι (Gillette) δε μπορώ να κάνω ευθείες γραμμές :p

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Όταν λες για ξυραφάκι Gilette ποιο εννοείς; Εγώ με τα Proglide και Proshield γραμμές για διαμόρφωση κάνω με την πίσω λεπίδα που είναι ειδικά γι αυτήν την δουλειά.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Ξύρισμα με λεπίδα ενδείκνυται???

Για την ακρίβεια τα παίρνω με μηχανή στα 2-3 χιλιοστά αλλά θέλω λεπίδα για διαμόρφωση (μάγουλα, λαιμός)

Με το ξυραφακι (Gillette) δε μπορώ να κάνω ευθείες γραμμές :p

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Καταρχας γιατι κανεις γραμμες αμα εχεις γενια; :p

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Τα fission (ή όπως λέγονται αυτά τέλος πάντων)

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Τα ίδια λέμα τα fusion. Όπως σου είπα με την πίσω λεπίδα που είναι γι αυτήν τη δουλειά.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...