Jump to content

Σχετικά με το ξύρισμα


t300
 Κοινοποίηση

Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?  

969 members have voted

  1. 1. Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?

    • Wax - κερί
      43
    • Ξυραφάκι
      646
    • Μηχανή ξυρίσματος
      307
    • Ειδικό spray
      15
    • Άλλο
      34


Recommended Posts

Υπάρχει κάποια που να την θεωρείς καλύτερη από τις παραπάνω που ανέφερα για κάποιον που τώρα θα ξεκινήσει με safety razor, ή έστω ποιοτικότερη;

 

:rolleyes: - Closed Comb ή Butterfly Safety Razor, αυτες να κοιταξεις πρωτα

επιλογες εχει και εδω στην Ελλαδα,μην αγοραζεις ακριβες απο εξω γιατι πληρωνεις την φιρμα-το ξυλο στην λαβη-τα σκαλισματα κλπ

σιγα-σιγα θα αγορασεις και μια Open Comb αλλα ΜΗΝ παραμελεις το θεμα προετοιμασια δηλαδη πινελο-σαπουνι ή κρεμα (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξεκίνησα με την Mercur 34c HD και δηλώνω πλήρως ικανοποιημένος, Omega 49 πινέλο, Taylor of Old Bond Street αφρό και για ξυραφάκια είχα πάρει διάφορα για δοκιμη

 

Πήρα τα Astra Superior Platinum (νομίζω τα καλύτερα για ευαίσθητο δέρμα ή πρώτα ξυρισματα), Wilkinson (δε με συγκίνησαν), Feather (θεωρούνται τα καλύτερα για βαθύ ξύρισμα και όντως είναι εξαιρετικά. Προσοχή μη κοπειτε βέβαια με αυτό...)

 

Επειδή δε θέλω να διαθέσω τόσα λεφτά για αρχή (στην merkur αναφέρομαι), η "Parker 91R Closed Comb Safety Razor" θα έκανε δουλειά για έναν αρχάριο, να δω πως πάει το πράγμα;

Ξυραφάκια λέω να πάρω αυτά που λες, και πινέλο έχω ήδη.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλημέρα παίδες.πριν λίγο πήγα να ξυριστω και διαπίστωσαν οτι ο αφρός μου,τελείωσε.είχε τόση λίγη ποσότητα που ουτε για ζήτω δεν έφτανε.αναγκαστηκα να ξυριστω χωρίς.;)συμπεράσματα.εκανα μια χαρά ξύρισμα.δεν κοπηκα καθόλου με καινούργιο ξυραφακι.τις περισσότερες φορες με αφρό και καινούργιο ξυραφακι κοβομαι.η αλήθεια είναι οτι το βρήκα ποιο βολικό απο το να απλωνω τον αφρό.παίρνεις το ξυραφακι και αρχίζεις.:Dσας έτυχε ανάλογη εμπειρία;η ακόμα και αν το κανει κάποιος επι τουτου,να μας πει επιπτώσεις που μπορεί να υπάρξουν.έγινε ας πούμε χουλκ επειδή δεν χρησιμοποιει αφρό;:lol:

 

:cool: - στον Ε.Σ υπηρξαν στο παρελθον αναλογες καταστασεις ομως εσυ με αυτον τον τροπο απλα εκοψες τις τριχες επιφανειακα,μπορει για λιγες ωρες να φαινεσουν ξυρισμενος αλλα ρωτα και το δερμα σου τι τραβηξε και ποσο επιρεπη ηταν μετα σε μολυνσεις κλπ και με τον καιρο πως θα γινει

μαλακο μαγουλο,αρωματισμενο και με ξυρισμα που θα διαρκεσει μερες ΔΕΝ ειχες

Η ιδια μπριζολα στα καρβουνα δεν ειναι ιδιας γευσης με αυτη στον ατμο ´η τηγανιτη κ.ο.κ, ναι μεν μπριζολα ειναι μα το τελικο αποτελεσμα διαφερει

νομιζω με καταλαβαινεις τι παραβολικα θελω να πω

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Για ξυριστική σώματος ποια προτείνετε? Γύρω στο 50ρικο

 

Απλά θέλω να έχει και μία μικρή σκάλα για (1-2mm) για triming.

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Απλά θέλω να έχει και μία μικρή σκάλα για (1-2mm) για triming.

 

:worry: - απλα θα σου πω να ειναι εντελως στεγνη η περιοχη,οχι βιαστικες κινησεις και μετα καποιο balm

η κεφαλη απο πριν να ειναι απολυμασμενη πχ οινοπνευμα (μην την βαλεις κατ'ευθειαν επανω σου ενω ηταν στο ραφι ποσους μηνες) και αν γινεται ξεπλυσου με κρυο νερο και σκουπισου απαλα πριν το balm (χωρις οινοπνευμα)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Για ξυριστική σώματος ποια προτείνετε? Γύρω στο 50ρικο

 

Απλά θέλω να έχει και μία μικρή σκάλα για (1-2mm) για triming.

 

Χθες βράδυ παρέλαβα αυτήν. Είδα καλά review στο youtube.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Χθες βράδυ παρέλαβα αυτήν. Είδα καλά review στο youtube.

 

Η κατασκευή της μηχανής πιστεύω είναι ότι πιο βολικό για trimming, το ότι ρυθμίζουν το μήκος οι λεπίδες και δεν βάζεις πάνω κεφαλή. Είχα μια αντίστοιχη από Carrefour και άντεξε αρκετά και αν θυμάμαι καλά την είχα πάρει 25€. Πήρα την BRAUN MGK3080 αλλά μου παίρνει περισσότερο χρόνο και όχι με τόσο καλό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Ίδια ακριβός του Lidlπου πήρα στα 20,00€

 

:rolleyes: - καποτε ειχε φερει την Remington BHT-1000

https://http2.mlstatic.com/afeitadora-corporal-remington-bht1000-body-groomer-D_NQ_NP_346505-MLA25043225869_092016-F.jpg

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
θα ηθελα παιδια την βοηθεια σας. ποιο gel προτεινετε για ξυρισμα για ερεθισμενα δέρματα. ειτε nivea ειτε gillette

 

:) - και γιατι σωνει και καλα gel ? τι εχει παραπανω απο το balm ?

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω ηλεκτρικη ξυριστικη ( Brown series 9 ) , τι μπορω να βαλω στο προσωπο πριν το ξυρισμα για να πετυχω οσο πιο καλο ξυρισμα γινεται ;;;;;

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω ηλεκτρικη ξυριστικη ( Brown series 9 ) , τι μπορω να βαλω στο προσωπο πριν το ξυρισμα για να πετυχω οσο πιο καλο ξυρισμα γινεται ;;;;;

Συνφορουμίτη Aenaos15 γεια χαρά!

Βασικά δεν είναι απαραίτητο απλά με τις ηλεκτρικές περισσότερο από τα κοινά ξυράφια αν την πήρες πολύ πρόσφατα χρειάζεται ένας χρόνος x συνήθειας που συνήθως είναι οι 20 με 30 μέρες μέρες ξυρίσματος με αυτή για να συνηθίσει το δέρμα σου...Αν πάρ'αυτά έχεις θέματα τότε λένε ότι lotion όπως η Lectric shave αλλά και η Afta κάνουν πολύ καλό για pre-shave...Ελπίζω να βοηθηθείς

Edited by x+y=z
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ψάχνω να αγοράσω μια ξυριστικη μηχανή που να είναι ότι πιο κοντά σε αποτέλεσμα όπως το ξυράφι χωρίς να υπερβώ τα 130-150€. Έχετε καμία υπόψιν;

Δεν μπορώ άλλο το ξυράφι γιατί μου προκαλεί συνεχώς πληγές στο δέρμα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ άλλο το ξυράφι γιατί μου προκαλεί συνεχώς πληγές στο δέρμα.

 

:worry: - εαν δεν εκανες σωστη προετοιμασια δεν φταιει απαραιτητα το ξυραφακι; πλαστικο,fushion,DE τι ειχες;

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:worry: - εαν δεν εκανες σωστη προετοιμασια δεν φταιει απαραιτητα το ξυραφακι; πλαστικο,fushion,DE τι ειχες;

Έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα τα ξυραφάκια του εμπορίου και πάντα μου κάνουν πληγές στο ύψος του λαιμού παρόλο που πάντα βάζω είτε κρέμα είτε αφρό ξυρίσματος. Για ένα μεγάλο διάστημα είχα σταματήσει να ξυρίζομαι και είχα πάρει μια μηχανή μονο για τριμάρισμα. Όμως τώρα λόγω δουλειάς έχω αρχίσει πάλι το ξύρισμα.

Panasonic ES LT4N

Απλά απίστευτη, κοντά στα 125 ευρώ

Γενικά οι ξυριστικές Panasonic εχουν ξυρισμα πιο κοντά στο ξυραφι

Είναι καλή η συγκεκριμένη φίλε; βρήκα την braun 7893s series 7 στα 175€

https://www.skroutz.gr/s/415979/Braun-7893s-Series-7.html

 

Την έχει δοκιμάσει κανείς;

 

Στάλθηκε από το SM-T705 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα τα ξυραφάκια του εμπορίου και πάντα μου κάνουν πληγές στο ύψος του λαιμού παρόλο που πάντα βάζω είτε κρέμα είτε αφρό ξυρίσματος. Για ένα μεγάλο διάστημα είχα σταματήσει να ξυρίζομαι και είχα πάρει μια μηχανή μονο για τριμάρισμα. Όμως τώρα λόγω δουλειάς έχω αρχίσει πάλι το ξύρισμα. Είναι καλή η συγκεκριμένη φίλε; βρήκα την braun 7893s series 7 στα 175€

https://www.skroutz.gr/s/415979/Braun-7893s-Series-7.html

 

Την έχει δοκιμάσει κανείς;

 

Στάλθηκε από το SM-T705 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

...Δυστυχώς όχι προσωπικά αλλά όπως ίσως θα έχεις δει και σε Youtube αν βάλεις το μοντέλο με τον αριθμό κώδικα (braun 7893S Series 7 ή μόνο το braun 7893S του στο πεδίο αναζήτησης ως λέξεις κλειδιά) θα σου δώσει αποτελέσματα όπου κάνουν review η κάποιοι μπορεί και ξύρισμα με αυτή....Στα μείον σίγουρα οι τιμές που είναι ακόμα πολύ ακριβές όλων αυτών...
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
ασχολούμαι με το Π.Ξ πολλά χρόνια τώρα και έχω δει τεράστια διαφορά. Χρησιμοποιώ 2 μηχανές (Merkur 34c HD & R41 - Muhle).
Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Ποια η γνώμη σας για αυτό το deal;

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=476987

 

:cool: - να προτιμας μαρκες με παραδοση στον χωρο και με πολλα μοντελα, αυτες με τον καιρο διορθωνουν προβληματα κλπ

τωρα κατι "μεχρι χτες εβγαζα φουρνους μικροκυματων και τωρα βγαζω 1η φορα μου ενα ηλεκτρικο αυτοκινητο" να τα αποφευγεις...

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...