Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν έχω παζλ για γνώστες. Τέλη Αυγούστου παραγγελνω ενα media player απο geekbuing με registered air mail. Το tracking number που μου δίνουν είναι της μορφής 45667899274 (τυχαία νούμερα) χωρίς δηλαδή τα γνωστά rs47467286sg (επίσης τυχαία νούμερα).

Στα γνωστά site και εφαρμογές δεν αναγνωριζόταν. Αρχές Νοέμβρη κάνω ερώτηση στο κατάστημα που είναι το πακέτο μου και αν έχει χαθεί να μου ξανά σταλεί αφού είχα πληρώσει και shipping insurance. Σαν απάντηση μου έδωσαν ενα tracking number ,της μορφής rs1111111111nl και την υπόσχεση οτι αν δεν έρθει σε 2 βδομάδες θα μου κάνουν refund.

Το συγκεκριμένο tr.number δούλευε και έδειχνε οτι απο αρχές Σεπτεμβρίου το δέμα ηταν Ελλάδα.

Περνάν οι 2 βδομάδες τίποτα, μιλάω μαζί τους και ζητάω να μου ξανά σταλεί το δέμα (αυτό λένε οτι κανουν αν έχεις πληρώσει insurance) και αυτοί μου κανουν refund λέγοντας οτι

είναι πλεον εκτός stock (το οποίο ηταν ψέμα γιατί το προϊόν ηταν σε στοκ αλλά σε πολλή μεγαλύτερη τιμή από ότι το είχα πάρει).

Όλα καλά μέχρι προχθες που μου σκάει ενημέρωση στο track checker οτι το πακέτο είναι Ελλάδα, τελωνείο και σε κατάσταση "εν αναμονή απόδειξης απο τον παραλήπτη".

Εδώ λοιπόν είναι το πρόβλημα. Το PayPal στη συναλλαγή περιέχει το πρώτο tr.number που δεν αναγνωρίζεται. Ομοίως και το geekbuing. Στο τελωνείο τι να στείλω? Το δέμα έχει πανω το αρχικό τρακ η το δεύτερο που μου έστειλε το geek?

 

Sent from my SM-T320 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εν πρωτοις τα πραγματα ειναι απλα, αφου εχεις παρει refund, κανεις αρνηση παραλαβης και ας γυρισει στη μανα του. Αν τωρα θες να παραλαβεις και μετα να διαπραγματευτεις το cashback, τι νοημα εχουν τα tracking? για να ξερεις οτι σου ζητανε αποδειξη για αυτο το πραγμα, στειλε εκει του paypal και θα γινει η δουλεια..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Vassp νομιζω ειμουν σαφης σε αυτα που ειπα...τωρα περι πανεπιστημιου ειναι το πανεπιστημιο της πραγματικοτητας του σημερα με αυτα που γινονται και αυτα που βλεπουμε..δεν νομιζω να ειπα κατι ψεματα..σε μια χωρα που εχει την απαιτηση ο πολιτης να πληρωνει τα νομιμα της νομοθεσιας,λεω ναι 100% με την προυποθεση να ειναι πρωτα,συνεπης στις υποχρεωσεις του απεναντι στον ελληνα φορολογουμενο..οταν δεν ειναι συνεπης και ζηταει ζηταει ζηταει περισσοτερα απο αυτα που δινει εκει υπαρχει προβλημα για αυτο και αυτη η λογικη....αν εσυ παιρνεις 1 χιλιαρικο η 2 χιλιαρικα το μηνα δεν ειναι το ιδιο για ολους...αν επαιρνα και εγω καλα λεφτα θα ελεγα και αλλα περισσοτερα απο αυτα που λες.εγω ομως απο το κρατος παιρνω ενα αρχ@δι 0 ευρω....δεν εχω ασφαλεια δεν εχω τιποτα και ειμαι 32 ετων και τι??αρχ@διακ.απαγορευεται να κανω οικογενεια και παιδια.καταλαβες??δωσε μου αυτα που παιρνεις να συμφωνησο σε ολα μαζι σου.να τα λεμε ολα λοιπον μην κρυβομαστε.οπως και να εχει δεν θα κατσω να ασχοληθω απο εδω με εσενα οπως και με κανεναν..ολοι ξερουμε αλλα κανενας δεν μιλαει γιατι φοβαται..ο καθενας εχει την γνωμη του..οσο για τα ορθογραφικα λαθη και τα βαριας μορφης δυσλεξιας που ανεφερες τα προσπερναω δεν υπαρχει κανενας λογος να το συνεχισω..μπορεις να πιστευεις και να λες απο εδω οτι θελεις και εσυ και ο καθενας δεν με πειραζει,ειλικρινα.εκ του ασφαλους μπορω να πω και εγω πολλα.να σου πω και κατι ασχετο να βαλουμε λιγο το μυαλο μας να σκεφτει?γιατι εγω λεω χαζομαρες και ειμαι αγραμματος..γιατι οι εταιρειες τηλεπικοινωνιας καταργησαν το 5 ευρω σε ανανεωση υπολοιπου?σκεψου.μμμμ..εγω ο χαζος νομιζω οτι καποιοι θα κερδισουν και καποιοι θα χασουν απο αυτο..ερχονται και αλλα.λιγα ατομα θα περνανε καλα ολοι οι αλλοι και εγω μεσα φαπααααααα...την αγαπη μου.καλο μεσημερι. Edited by ippotis22
Link to comment
Share on other sites

όχι, τελείως διαφορετικά πράγματα.

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

 

δηλαδη? τι διαφορετικο εχουν?

Link to comment
Share on other sites

Vassp νομιζω ειμουν σαφης σε αυτα που ειπα...τωρα περι πανεπιστημιου ειναι το πανεπιστημιο της πραγματικοτητας του σημερα με αυτα που γινονται και αυτα που βλεπουμε..δεν νομιζω να ειπα κατι ψεματα..σε μια χωρα που εχει την απαιτηση ο πολιτης να πληρωνει τα νομιμα της νομοθεσιας,λεω ναι 100% με την προυποθεση να ειναι πρωτα,συνεπης στις υποχρεωσεις του απεναντι στον ελληνα φορολογουμενο..οταν δεν ειναι συνεπης και ζηταει ζηταει ζηταει περισσοτερα απο αυτα που δινει εκει υπαρχει προβλημα για αυτο και αυτη η λογικη....αν εσυ παιρνεις 1 χιλιαρικο η 2 χιλιαρικα το μηνα δεν ειναι το ιδιο για ολους...αν επαιρνα και εγω καλα λεφτα θα ελεγα και αλλα περισσοτερα απο αυτα που λες.εγω ομως απο το κρατος παιρνω ενα αρχ@δι 0 ευρω....δεν εχω ασφαλεια δεν εχω τιποτα και ειμαι 32 ετων και τι??αρχ@διακ.απαγορευεται να κανω οικογενεια και παιδια.καταλαβες??δωσε μου αυτα που παιρνεις να συμφωνησο σε ολα μαζι σου.να τα λεμε ολα λοιπον μην κρυβομαστε.οπως και να εχει δεν θα κατσω να ασχοληθω απο εδω με εσενα οπως και με κανεναν..ολοι ξερουμε αλλα κανενας δεν μιλαει γιατι φοβαται..ο καθενας εχει την γνωμη του..οσο για τα ορθογραφικα λαθη και τα βαριας μορφης δυσλεξιας που ανεφερες τα προσπερναω δεν υπαρχει κανενας λογος να το συνεχισω..μπορεις να πιστευεις και να λες απο εδω οτι θελεις και εσυ και ο καθενας δεν με πειραζει,ειλικρινα.εκ του ασφαλους μπορω να πω και εγω πολλα.να σου πω και κατι ασχετο να βαλουμε λιγο το μυαλο μας να σκεφτει?γιατι εγω λεω χαζομαρες και ειμαι αγραμματος..γιατι οι εταιρειες τηλεπικοινωνιας καταργησαν το 5 ευρω σε ανανεωση υπολοιπου?σκεψου.μμμμ..εγω ο χαζος νομιζω οτι καποιοι θα κερδισουν και καποιοι θα χασουν απο αυτο..ερχονται και αλλα.λιγα ατομα θα περνανε καλα ολοι οι αλλοι και εγω μεσα φαπααααααα...την αγαπη μου.καλο μεσημερι.

 

Πιάνομαι από το να μη κρυβόμαστε και σου απαντώ.

Έχεις γράψει ότι όποιος αγοράζει κάτι για τον εαυτό του, θα έπρεπε να το αγοράζει αφορολόγητα....

Από αυτό και μόνο ξέρω ότι δε θα καταλάβεις όποια σοβαρή απάντηση και να σου δώσω.

Και καλό είναι να μην επικαλείσαι άλλη φορά σπουδές, αλλιώς θα εισπράτεις την ειρωνία που εισέπραξες.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας,

ύστερα από κάμποσο καιρό .... ξύπνησε και η δική μου αποστολή,

 

ο δικός μου εντοπισμός έχει ως εξής:

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

1/12/2017, 00:10:48 Κ.Α.Τ. ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

1/12/2017, 00:10:42 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

1/12/2017, 07:46:51 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

16/10/2017, 15:38:45 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

14/10/2017, 18:11:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

πρέπει να ενεργήσω? ή απλά περιμένω τις επόμενες κινήσεις?

 

ευχαριστώ :happy:

Link to comment
Share on other sites

Πιάνομαι από το να μη κρυβόμαστε και σου απαντώ.

Έχεις γράψει ότι όποιος αγοράζει κάτι για τον εαυτό του, θα έπρεπε να το αγοράζει αφορολόγητα....

Από αυτό και μόνο ξέρω ότι δε θα καταλάβεις όποια σοβαρή απάντηση και να σου δώσω.

Και καλό είναι να μην επικαλείσαι άλλη φορά σπουδές, αλλιώς θα εισπράτεις την ειρωνία που εισέπραξες.

 

μπορεις να πιαστεις απο οπου θελεις και μπορεις να κανεις οτι θελεις ελευθερα.καταλαβαινεις τι σου λεω!σου απανταω λοιπον γιατι πεταχτηκες οπως εκανες και στο παρελθον χωρις να με γνωριζεις...ποτε δεν ειπα εγω να αγοραζει κατι για τον ευατο του καποιος αφορολογητα!μηπως το εχεις πει εσυ και δεν το θυμασε?γιατι εγω δεν ειπα κατι τετοιο.τωρα να ειπα οτι οταν ενα δεμα στο στελνουν δωρο πχ ρουχα καλο θα ηταν να μην ξαναφορολογηθει απο την στιγμη που ειναι απο ιδιωτη σε ιδιωτη ναι αυτο μπορει να το εχω πει,αλλα οχι αυτο που ειπες.εμπας περιπτωση καταλαβαινω τον σκοπο σου και τι θελεις να διξεις ομως δεν με αφορα..καλο θα ηταν να εισαι ποιο προσεκτικος με ανθρωπους που δεν γνωριζεις γιατι γυρναει ο τροχος για ολο τον κοσμο, και δεν το λεω ουτε για να σε φοβερισω ουτε για να στο παιξω καποιος το λεω γιατι ειναι η αληθεια μου και μπραβο σου,που προσπαθεις να στοχοποιησεις και να μειωσεις ανθρωπους.εν σε ειχα face 2 face θα μπορουσα να μιλησω μαζι σου για οτι θελεις..δεν θα κατσω ομως να τσακωθο με κανεναν απο εδω για κανενα λογο.δεν εχω καμια ορεξη.καλο θα ηταν να μην ασχολεισε με ανθρωπους που απαντας σοβαρα και δεν καταλαβαινουν.καλο βραδυ και να εισαι καλα.

Edited by ippotis22
Link to comment
Share on other sites

Εν πρωτοις τα πραγματα ειναι απλα, αφου εχεις παρει refund, κανεις αρνηση παραλαβης και ας γυρισει στη μανα του. Αν τωρα θες να παραλαβεις και μετα να διαπραγματευτεις το cashback, τι νοημα εχουν τα tracking? για να ξερεις οτι σου ζητανε αποδειξη για αυτο το πραγμα, στειλε εκει του paypal και θα γινει η δουλεια..
Το τελωνείο αναγνωρίζει το trnumber rs484848494nl και ζητάνε απόδειξη για αυτό το αντικείμενο. Το invoice του PayPal και του Geekbuing αναγράφουν το αρχικό tr number που δεν έχει καμία σχέση.

 

Sent from my MI 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

η σελιδα καλη αλα θελει δουλεια.το να αλλαξουνε τα πραγματα προς το καλυτερο ειναι παρα πολυ δυσκολο.μιλαμε βγαζουν χρημα που δεν το ειχαν δει ουτε στον υπνο τους,και αν μιλησεις σου λενε ειναι νομιμο και συμφωνουν και καποιοι τυποι που δεν θελω να τους χαρακτηρισω καν.με αυτα που κανουν προσπαθουν να μας αναγκασουν να μην αγοραζουμε απο τριτες χωρες και τα καταφεραν...εκτος απο αυτα πρεπει να περιμενεις κανενα τριμηνο και,υπαρχει περιπτωση και κατω απο 22 ευρω να στο χρεωσουν με φπα.για να το παρει πισω η κυβερνηση αυτο που κανει,πρεπει να κανουμε κατι ολοι μαζι.σε κανεναν δεν αρεσει ολο αυτο,να φορολογειτε ο ιδιωτης για κατι που θελει για τον ευατο του να αγορασει απτο εξωτερικο και γιατι να το κανει?γιατι ζει την ζωη του με τριχες και για να γλυτωσει καποια χρηματα.για αυτο. ειδη πληρωσαμε και πληρωνουμε αρκετα σε φορους κ.α...καλο βραδυ και καλη υπομονη.

 

Σου απανταω λοιπον γιατι πεταχτηκες οπως εκανες και στο παρλεθον...ποτε δεν ειπα να αγοραζει κατι για τον ευατο του καποιος αφορολογητα!προσπαθεις να κερδισεις εντυπωσεις και να δειξεις οτι κατι κανεις με ψεματα, αλλα δεν θα κερδισεις τιποτα και ποιος εισαι εσυ στην τελικη που θα μιλησεις για πανεπιστημια και ειρωνειες οταν δεν με γνωριζεις?..οσο για τις σπουδες που επικαλουμαι,καλο θα ηταν να τις επικαλουμαι οταν μιλαω για αληθειες..απο εκει και περα επειδη βλεπω οτι εχεις προβλημα επι προσωπικου,εαν θελεις στειλε μηνημα να το λυσουμε με οποιον τροπο θελεις,διαφορετικα συνεχισε τους εντυπωσιασμους και τα ψεματα.δεν θα ασχοληθω αλο μαζι σου οτι και να πεις.την αγαπη μου και σε εσενα..

 

Με τις υγείες σου.

 

Έχω πρόβλημα με όσους αγοράζουν ποσότητες από ταχυδρομείο και τις πουλάνε εδώ μαύρα-αφορολόγητα και φαίνονται άνεργοι στην εφορία...

Κάποτε είχε καλό κέρδος που δεν υπήρχε έλεγχος...

Τώρα πονάει...

Και δεν πληρώνουν πουθενά και κλαίγονται κιόλας.

Τις σπουδές τις επικαλούμαστε όταν τις κάνουμε και όχι όταν λέμε "αλήθειες".

Link to comment
Share on other sites

Με τις υγείες σου.

 

Έχω πρόβλημα με όσους αγοράζουν ποσότητες από ταχυδρομείο και τις πουλάνε εδώ μαύρα-αφορολόγητα και φαίνονται άνεργοι στην εφορία...

Κάποτε είχε καλό κέρδος που δεν υπήρχε έλεγχος...

Τώρα πονάει...

Και δεν πληρώνουν πουθενά και κλαίγονται κιόλας.

Τις σπουδές τις επικαλούμαστε όταν τις κάνουμε και όχι όταν λέμε "αλήθειες".

 

σε ευχαριστω φιλε μου επισης.δεν με ενδιαφερει εαν εχεις καποιο προβλημα μακαρι να λυσεις τα προβληματα σου αλλα εγω δεν ειμαι γιατρος..μιλησα για ιδιωτη δεν μιλησα για μαυρα και αφορολογητα ουτε μιλησα για εμποριο..σε κανεναν δεν αρεσει αυτο να παιρνει κατι κατω απο 22 ευρω και να φορολογειται...αυτο ενοουσα.και συμφωνα με καποια ατομα εδω τους χρεωσαν με φπα που δεν θα επρεπε.ισως δεν το διατυπωσα καλα.τωρα το προβλημα το εχεις εσυ και το ειπες και ολας. .μπορεις να πιστευεις οτι θελεις για οποιον ανθρωπο θελεις. τελειωνο εδω την κουβεντα γιατι δεν μου αρεσει το υφος που μιλας χωρις να με γνωρισεις..ουτε εχω μαθει εγω να κατηγορω ανθρωπους για να δειξω οτι ειμαι καποιος.τωρα εαν θελεις ελα απο κοντα να σου δειξω το πτυχιο μου δεν εχω κανενα προβλημα.στειλε μηνημα να παμε και για καφεδακι εαν θελεις.παντως λυπαμαι που το κανεις ολο αυτο και βγαζεις μισος..καλο βραδυ.

Edited by ippotis22
Link to comment
Share on other sites

Το τελωνείο αναγνωρίζει το trnumber rs484848494nl και ζητάνε απόδειξη για αυτό το αντικείμενο. Το invoice του PayPal και του Geekbuing αναγράφουν το αρχικό tr number που δεν έχει καμία σχέση.

 

Sent from my MI 5 using Tapatalk

 

στείλε την αποδειξει απο το παυπαλ δεν γραφει εκει το tracking

Στο paypal ποτε δεν γραφει το tracking

Edited by alenbroson
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω φιλε μου επισης.δεν με ενδιαφερει εαν εχεις καποιο προβλημα.μιλησα για ιδιωτη δεν μιλησα για μαυρα και αφορολογητα ουτε μιλησα για εμποριο..σε κανεναν δεν αρεσει αυτο να παιρνει κατι κατω απο 22 ευρω και να φορολογειται...αυτο ενοουσα..δεν το διατυπωσα καλα.δεν το πιστευεις?δεν με ενδιαφερει.τωρα το προβλημα το εχεις εσυ..μπορεις να πιστευεις οτι θελεις για οποιον ανθρωπο θελεις.καλο βραδυ και τελειωνο εδω την κουβεντα γιατι δεν μου αρεσει το υφος που μιλας χωρις να με γνωρισεις..καλο βραδυ.

 

Έναν άνθρωπο τον γνωρίζεις και από αυτά που λέει και γράφει.

Και όσα έχω γράψει είναι λεγόμενά σου κατά.

Και μη με ξαναπείς ψεύτη, γιατί θα με κάνεις να ξαναψάχνω και θα διαψευστείς πάλι.

Ιδίως στο θέμα εμπορίου δε θα μπορέσεις να επικαλεστείς λάθος διατύπωση.

Link to comment
Share on other sites

Έναν άνθρωπο τον γνωρίζεις και από αυτά που λέει και γράφει.

Και όσα έχω γράψει είναι λεγόμενά σου κατά.

Και μη με ξαναπείς ψεύτη, γιατί θα με κάνεις να ξαναψάχνω και θα διαψευστείς πάλι.

Ιδίως στο θέμα εμπορίου δε θα μπορέσεις να επικαλεστείς λάθος διατύπωση.

 

σου ξαναλεω παλι.μπορεις να κανεις οτι θελεις ελευθερα.ο καθενας μπορει να πει τα πιστευω του καποιες φορες για καποιους λογους..μπορει καποια πραγματα να μην διατυπωνονται σωστα,μπορει να διατυπωνονται,οπως και να εχει οταν λεω κατι εχω λογο και τον λεω.δεν θα δεχτω ομως να με κατηγορεις γιατι νομιζεις το α η το β η το γ..δεν διαψευομαι,εχω απαντηση τωρα ο καθενας μπορει να εχει την αποψη του και το πιστευω του..δεν θελω να σου πω κατι αλο.καλο βραδυ.

Edited by ippotis22
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω φιλε μου επισης.δεν με ενδιαφερει εαν εχεις καποιο προβλημα μακαρι να λυσεις τα προβληματα σου αλλα εγω δεν ειμαι γιατρος..μιλησα για ιδιωτη δεν μιλησα για μαυρα και αφορολογητα ουτε μιλησα για εμποριο..σε κανεναν δεν αρεσει αυτο να παιρνει κατι κατω απο 22 ευρω και να φορολογειται...αυτο ενοουσα.και συμφωνα με καποια ατομα εδω τους χρεωσαν με φπα που δεν θα επρεπε.ισως δεν το διατυπωσα καλα.τωρα το προβλημα το εχεις εσυ και το ειπες και ολας. .μπορεις να πιστευεις οτι θελεις για οποιον ανθρωπο θελεις. τελειωνο εδω την κουβεντα γιατι δεν μου αρεσει το υφος που μιλας χωρις να με γνωρισεις..ουτε εχω μαθει εγω να κατηγορω ανθρωπους για να δειξω οτι ειμαι καποιος.τωρα εαν θελεις ελα απο κοντα να σου δειξω το πτυχιο μου δεν εχω κανενα προβλημα.στειλε μηνημα να παμε και για καφεδακι εαν θελεις.παντως λυπαμαι που το κανεις ολο αυτο και βγαζεις μισος..καλο βραδυ.

 

Έχω screenshot από μήνυμά σου διεγραμμένο που έλεγες ότι περίμενες ποσότητα 25 κινητών χωρίς κουστουμάκια τελωνείου και είπες ότι κάνεις εμπόριο.

Μάλιστα ο dream_master σου είπε ότι κάνεις παραεμπόριο (και πολύ σωστά σου είπε).

Και δεν είσαι ιδιώτης και παραεμπόριο κάνεις και μαύρα λεφτά παίρνεις κι έρχεσαι και κλαίγεσαι.

Δεν είναι μίσος. Είναι η στυγνή πραγματικότητα. Έχω βγάλει κι εγώ το "πανεπιστήμιο της πραγματικότητας" όπως το χαρακτήρισες.

Απλά όπως φαίνεται έχω καλύτερο βαθμό.

Link to comment
Share on other sites

Έχω screenshot από μήνυμά σου διεγραμμένο που έλεγες ότι περίμενες ποσότητα 25 κινητών χωρίς κουστουμάκια τελωνείου και είπες ότι κάνεις εμπόριο.

Μάλιστα ο dream_master σου είπε ότι κάνεις παραεμπόριο (και πολύ σωστά σου είπε).

Και δεν είσαι ιδιώτης και παραεμπόριο κάνεις και μαύρα λεφτά παίρνεις κι έρχεσαι και κλαίγεσαι.

Δεν είναι μίσος. Είναι η στυγνή πραγματικότητα. Έχω βγάλει κι εγώ το "πανεπιστήμιο της πραγματικότητας" όπως το χαρακτήρισες.

Απλά όπως φαίνεται έχω καλύτερο βαθμό.

 

 

εκανα εμποριο με αποδειξεις και οχι παρεμποριο μεχρι καποια στιγμη.μετα το εκλεισα το μαγαζι γιατι δεν μπορουσα να τα βγαλω περα..ακου επειδη με κατηγορεις με βαριες κατηγορειες κραταω τα μηνηματα σου αυτα που με κατηγορεις και θα τα λυσουμε ολα νομικα.θα δουμε λοιπον ποιος κανει παρεμποριο ποιος λεει αληθειες και ποιος λεει ψεματα ποιος ειμαι και ποιος εισαι εσυ.καλο βραδυ.

Edited by ippotis22
Link to comment
Share on other sites

εκανα εμποριο με αποδειξεις και οχι παρεμποριο μεχρι καποια στιγμη.μετα το εκλεισα το μαγαζι γιατι δεν μπορουσα να τα βγαλω περα..ακου επειδη με κατηγορεις με βαριες κατηγορειες κραταω το μηνημα σου αυτο και θα τα λυσουμε ολα νομικα.καλο βραδυ.

 

Ευχαρίστως.

Έχω κι εγώ τα ποσταρίσματά σου που τα λες εσύ, οπότε θα έχει ενδιαφέρον μια νομική κίνηση.

Καλό βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

εκανα εμποριο με αποδειξεις και οχι παρεμποριο μεχρι καποια στιγμη.μετα το εκλεισα το μαγαζι γιατι δεν μπορουσα να τα βγαλω περα..ακου επειδη με κατηγορεις με βαριες κατηγορειες κραταω τα μηνηματα σου αυτα που με κατηγορεις και θα τα λυσουμε ολα νομικα.θα δουμε λοιπον ποιος κανει παρεμποριο ποιος λεει αληθειες και ποιος λεει ψεματα ποιος ειμαι και ποιος εισαι εσυ.καλο βραδυ.

 

 

Μολις σε στριμωξε ο Stratos αμεσως αρχισες τις απειλες για δικαστηρια. :lol::lol::lol::lol::lol:

 

Αυτο το θα σου κανω μηνυση και θα τα πουμε στα δικαστηρια πρεπει να εχει υπωθει 5-6 δις φορες σε ελληνικα forums :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Τα μαύρα λεφτά τα επωφελείται ο πελάτης. Εφόσον η τιμή δεν είναι ίδια με του καταστήματος. Αν είναι ίδια, τότε εκεί έγκειται η φοροκλοπη. Αν είναι ίδια και ο φόρος αποδίδεται, τότε για μένα δεν υπάρχει ζήτημα. Αν όμως είναι μειωμένη, τότε κατά την άποψή μου δεν υπάρχει πρόβλημα, εκτός και αν κάποιος είναι εκπρόσωπος του αστικού κράτους ή των εταιρειών.

 

----- προσθήκη μηνύματος 77 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτο το θα σου κανω μηνυση και θα τα πουμε στα δικαστηρια πρεπει να εχει υπωθει 5-6 δις φορες σε ελληνικα forums :lol::lol::lol:

 

Παλιά, που ήταν σχεδόν τσάμπα. Τώρα με 400-500€ δεν ακούγεται πουθενά.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαρίστως.

Έχω κι εγώ τα ποσταρίσματά σου που τα λες εσύ, οπότε θα έχει ενδιαφέρον μια νομική κίνηση.

Καλό βράδυ.

 

ενταξει στρατο μου θα τα βρουμε ολα.καλο βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

Τα μαύρα λεφτά τα επωφελείται ο πελάτης. Εφόσον η τιμή δεν είναι ίδια με του καταστήματος. Αν είναι ίδια, τότε εκεί έγκειται η φοροκλοπη. Αν είναι ίδια και ο φόρος αποδίδεται, τότε για μένα δεν υπάρχει ζήτημα. Αν όμως είναι μειωμένη, τότε κατά την άποψή μου δεν υπάρχει πρόβλημα, εκτός και αν κάποιος είναι εκπρόσωπος του αστικού κράτους ή των εταιρειών.

 

Τα μαύρα λεφτά τα επωφελούνται πωλητής και πελάτης και επιβαρύνουν όλους μας.

Κατευθείαν είναι φοροκλοπή και δεν έχει σχέση με το ύψος της τιμής.

Για την τελευταία σου φράση...

Αν δηλαδή είναι μικρή η φοροκλοπή (μειωμένη τιμή όπως λες) είναι δεκτή και όποιος δε το δέχεται είναι κρατικός εκπρόσωπος ή εταιρικός εκπρόσωπος;

Τραγικό.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι μειωμένη τιμή δεν υπάρχει κανενός είδους φοροκλοπη, παρά μόνο η στοχοπροσηλωση στην ηθική του νόμιμου και στο δίκιο της αρχουσας τάξης. Το ότι επιβαρυνονται όλοι έχει να κάνει με τις νόμιμες φοροαπαλλαγες, την ανακεφαλαιοποιηση των τραπεζών, τον κρατικό προϋπολογισμό, την πώληση κερδοφορων δημ. επιχειρήσεων, το bail in των δανείων και όλου του ατελείωτου καταλόγου νόμιμης φοροληστειας. Ο ΦΠΑ είναι ο πλέον άδικος και αδικαιολογητος φόρος.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Βγαζαμε και κανα ψιλουλι............τωρα βγαζουμε τα @@μας........Αυτο εννοει ο ποιητης...........:lol:

Keep going boyz.............:cool:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι μειωμένη τιμή δεν υπάρχει κανενός είδους φοροκλοπη, παρά μόνο η στοχοπροσηλωση στην ηθική του νόμιμου και στο δίκιο της αρχουσας τάξης. Το ότι επιβαρυνονται όλοι έχει να κάνει με τις νόμιμες φοροαπαλλαγες, την ανακεφαλαιοποιηση των τραπεζών, τον κρατικό προϋπολογισμό, την πώληση κερδοφορων δημ. επιχειρήσεων, το bail in των δανείων και όλου του ατελείωτου καταλόγου νόμιμης φοροληστειας. Ο ΦΠΑ είναι ο πλέον άδικος και αδικαιολογητος φόρος.

 

Τότε να τα κάνουμε όλα μαύρα και να μη πληρώνει κανείς και να βάλουμε και λουκέτο στο κράτος.

Στο νήμα τελωνείο και εκτελωνισμοί είμαστε όχι στην κοσμοθεωρία του Μπακούνιν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...