Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με πρόχειρο υπολογισμό πρέπει να είναι 24%*(Αξία αντικειμένου)+15ευρώ.

 

Αλλά ας το επιβεβαιώσει και κάποιος ακόμα μην μου διαφεύγει κάτι!

 

Sent from my CUBOT_MANITO using Tapatalk

Αυτό είναι για τα ΕΛΤΑ. Η DHL χρεώνει κάτι ποσά πολύ πιο ψηλά

 

Sent from my MI 4LTE using Tapatalk

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

customercare@elta-courier.gr

Εκεί έστειλα την απόδειξη αγοράς εγώ σήμερα και μου ήρθε απάντηση οτι την προώθησαν στο τελωνείο, και οτι θα κάνει 4-5 μέρες για να μου έρθει το προϊόν. Εμένα μου ήρθε μύνημα από chinavision, ότι ζητάει το τελωνείο την απόδειξη αγοράς και δεν υπήρχε κάποιο μύνημα στο status που παρακολουθούσα το προϊόν.

Edited by Harisbus
Περισσότερες πληροφορίες.
Link to comment
Share on other sites

customercare@elta-courier.gr

Εκεί έστειλα την απόδειξη αγοράς εγώ σήμερα και μου ήρθε απάντηση οτι την προώθησαν στο τελωνείο, και οτι θα κάνει 4-5 μέρες για να μου έρθει το προϊόν. Εμένα μου ήρθε μύνημα από chinavision, ότι ζητάει το τελωνείο την απόδειξη αγοράς και δεν υπήρχε κάποιο μύνημα στο status που παρακολουθούσα το προϊόν.

 

Αυτο το email ειναι μονο για το elta courier, ή γενικως για οτι περιμενουμε μεσω ΕΛΤΑ και κολαει στο τελωνειο;

Link to comment
Share on other sites

Πήρα σε αυτό το τηλ. 2106073000 και μου έδωσαν τις πιο πάνω οδηγίες. Από ότι κατάλαβα αυτοί αναλαμβάνουν να προωθήσουν ότι έγγραφο ζητάει το τελωνείο και να σου δώσουν και τις ανάλογες πληροφορίες σχετικά με το status του αντικειμένου που περιμένεις από εξωτερικό. Edited by Harisbus
διευκρινίσεις.
Link to comment
Share on other sites

Αν δείτε σε προηγούμενες σελίδες, αρκετοί έχουν στείλει τα δικαιολογητικά τους στο geta@elta-net.gr - φαίνεται (και από το... όνομα) να είναι το κατάλληλο μέρος...
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα ένα κινητό από Κίνα. Πλήρωσα ασφάλεια τελωνείου. Θα πληρώσω και κατά την εισαγωγή;*

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα ένα κινητό από Κίνα. Πλήρωσα ασφάλεια τελωνείου. Θα πληρώσω και κατά την εισαγωγή;*

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Η 'Ασφαλεια τελωνειου προσφερετε απο το καταστημα που το αγορασες και ειναι σε περιπτωση που περασει τελωνειο θα σε δωσουν πισω τα χρηματα που θα πληρωσεις.

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η 'Ασφαλεια τελωνειου προσφερετε απο το καταστημα που το αγορασες και ειναι σε περιπτωση που περασει τελωνειο θα σε δωσουν πισω τα χρηματα που θα πληρωσεις.

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ευχαριστώ!:up:

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Αν παραγγείλεις κατι ΕΝΤΟΣ ευρώπης, περνάνε τελωνείο κι αυτά;;;

 

Και να περασει δεν θα πληρωσεις κατι..

Link to comment
Share on other sites

Αν παραγγείλεις κατι ΕΝΤΟΣ ευρώπης, περνάνε τελωνείο κι αυτά;;;

 

Μεταφορες ΕΝΤΟΣ ευρωπης δεν υπαρχει τελωνειο!!!

Link to comment
Share on other sites

Μεταφορες ΕΝΤΟΣ ευρωπης δεν υπαρχει τελωνειο!!!
Θεωρητικά δεν περνάνε αλλά πρακτικά νομίζω ότι περνάνε και μόλις δουν ότι είναι από Ε.Ε. συνεχίζουν χωρίς εμπόδια.

Ίσως και αυτό να είναι μια εξήγηση που ακόμα περιμένω αντικείμενο από Η.Β. εδώ και μήνα πλέον!

 

Sent from my CUBOT_MANITO using Tapatalk

Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά δεν περνάνε αλλά πρακτικά νομίζω ότι περνάνε και μόλις δουν ότι είναι από Ε.Ε. συνεχίζουν χωρίς εμπόδια.

Ίσως και αυτό να είναι μια εξήγηση που ακόμα περιμένω αντικείμενο από Η.Β. εδώ και μήνα πλέον!

 

Sent from my CUBOT_MANITO using Tapatalk

 

Ειχα στειλει ερωτημα στο τελωνειο γιατι ειχα δεμα απο Amazon.co.uk και στο tracking εγραφε οτι θα παραδοθει οταν βγει απο το τελωνειο!! Τελικα εμαθα οτι η ΜΒ δεν ειχε μπει ποτε στη συνθηκη Σεγκεν που καθοριζει την ελευθερη διακινηση χωρις να περασει καν απο τελωνειο!

Αρα ναι περναει απο αυτη τη διαδικασια κι ας μη χρεωνεται τπτ μιας και ανηκει (ακομα) στην ΕΕ. Η καθυστερηση ομως παντα θα υπαρχει .

Link to comment
Share on other sites

Ειχα στειλει ερωτημα στο τελωνειο γιατι ειχα δεμα απο Amazon.co.uk και στο tracking εγραφε οτι θα παραδοθει οταν βγει απο το τελωνειο!! Τελικα εμαθα οτι η ΜΒ δεν ειχε μπει ποτε στη συνθηκη Σεγκεν που καθοριζει την ελευθερη διακινηση χωρις να περασει καν απο τελωνειο!

Αρα ναι περναει απο αυτη τη διαδικασια κι ας μη χρεωνεται τπτ μιας και ανηκει (ακομα) στην ΕΕ. Η καθυστερηση ομως παντα θα υπαρχει .

Πάντως μέχρι αρχές του Οκτώβρη οι παραγγελίες από Η.Β. ερχόντουσαν στο 10-13ήμερο. Μετά τους πήρε η μπάλα και αυτούς.

Κρίμα γιατί περιμένω πως και πως ένα βιβλίο που θέλω να το διαβάσω μέσα στις γιορτές

 

Sent from my CUBOT_MANITO using Tapatalk

Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα περιμένω και εγω ένα αντικείμενο και μου βγάλε το ελτα απαιτείται paypal διάβασα εδώ και το έστειλα στο geta@elta-net.gr απλά θέλω να ρωτήσω για αντικείμενο αξίας 55 ευρώ τι τελωνείο πληρώνω και σε πόσες μέρες από δεσμεύεται για να μου σταλεί?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα μια μικρή βοήθεια. Μετά από μια αργοπορημένη 70+ ημερών παράδοση ενός αξεσουάρ το οποίο δεν ήταν και τελικά

αυτό που έπρεπε άνοιξα request στο ebay και με τα πολλά ο πωλητής μου είπε και σε p.m ότι θα μου βάλει τα μισά χρήματα μόλις κλείσω το case. Εννοείται εγώ θα περιμένω να μπουν πρώτα και μετά θα το κλείσω !! Το θέμα είναι πώς θα ξέρω εάν θα μπουν στο balance η θα μπουν στο λογαριασμό μου κανονικά ώστε να μπορώ να τα τραβήξω ?? Να του το πω πού να τα βάλει η όχι ?? :cool:

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν περάσει τελωνείο κάποιο πακέτο και ζητούν paypal αλλά έχεις πληρώσει με απευθείας χρέωση στη κάρτα χωρίς paypal πως το αποδεικνύεις? Με screenshots από τη παραγγελία του gearbest που παρήγγειλα ας πούμε? Το δέχονται?
Link to comment
Share on other sites

Αν περάσει τελωνείο κάποιο πακέτο και ζητούν paypal αλλά έχεις πληρώσει με απευθείας χρέωση στη κάρτα χωρίς paypal πως το αποδεικνύεις? Με screenshots από τη παραγγελία του gearbest που παρήγγειλα ας πούμε? Το δέχονται?

 

Καλύτερα αντίγραφο κίνησης του λογαριασμού σου (πχ από e-banking).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα !

 

Θέλω να παραγγείλω αυτά τα μικρά screen protectors, για ενα smartband.

 

screenprotect.png

 

Εχουν μολις 3.37 ευρώ και δεν ξέρω τι να επιλέξω για να μην ...φαω τελωνείο ! Δηλαδη αν φάω τελωνείο θα κληθώ να πληρώσω τουλαχιστον + 15 ευρώ; :confused:

 

Αξία έως και 150 ευρώ, 15 ευρώ τέλος.

Αξία 151 – 500 ευρώ, 20 ευρώ τέλος.

Αξία 501 – 1.000 ευρώ, 25 ευρώ τέλος.

Αξία άνω των 1.000 ευρώ, 50 ευρώ τέλος.

 

Τι θα μου λέγατε να κάνω;

 

EDIT - εχω και αυτες τις επιλογες απο Aliexpress

 

screenprotect_Alie.png

Edited by stark
Link to comment
Share on other sites

Air mail. δηλαδή unregistered.

Δωρεάν μεταφορικά, μάλλον ταχύτερη παράδοση (με τα σημερινά δεδομένα των καθυστερήσεων) και μεγάλες πιθανότητες για να μην σταματήσει το δέμα στο τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Air mail. δηλαδή unregistered.

Δωρεάν μεταφορικά, μάλλον ταχύτερη παράδοση (με τα σημερινά δεδομένα των καθυστερήσεων) και μεγάλες πιθανότητες για να μην σταματήσει το δέμα στο τελωνείο.

Μπορεί αν θέλει να το ψάξει και ebay-europe αν υπάρχει, φυσικά θα είναι λίγο ποιό ακριβό αλλά σε μια εβδομάδα θα το έχει σπίτι του χωρίς έξτρα επιβαρύνσεις... εγώ έτσι παραγγέλνω πλέον για μικροπραγματα και σε πέντε μέρες είναι σπίτι μου.

 

Στάλθηκε από το RAINBOW 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί αν θέλει να το ψάξει και ebay-europe αν υπάρχει, φυσικά θα είναι λίγο ποιό ακριβό αλλά σε μια εβδομάδα θα το έχει σπίτι του χωρίς έξτρα επιβαρύνσεις... εγώ έτσι παραγγέλνω πλέον για μικροπραγματα και σε πέντε μέρες είναι σπίτι μου.

 

Στάλθηκε από το RAINBOW 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δυστυχώς, επειδή έχει κυκλοφορήσει πολύ πρόσφατα το συγκεκριμένο smartband, στο ebay δεν βρίσκω τίποτα (σε screen protector).

Ευχαριστώ για το feedback makap & longus.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μου συνέβη κάτι περίεργο.

Παραγγελία των 12€, που περιέχει ένα σουγιά ελβετικού τύπου, μια πυξίδα, 10 κλιπς κι ένα μπρελόκ - ανοιχτήρι, μου βγάζει από χθες:

Τελευταίο γεγονός -- 2017-12-01 14:30 GR, Held by customs

2017-12-01 14:27 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), PROHIBITED ARTICLES

2017-12-01 14:12 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM HANDED OVER TO CUSTOMS AUTHORITY FOR FINAL DELIVERY

Ήθελα να 'ξερα τι απαγορεύεται! Ο σουγιάς; Έψαξα τη νομολογία (Ν.2168/1993), όπου βλέπω ότι τα μαχαίρια χαρακτηρίζονται ως όπλα ή εργαλεία, ανάλογα με τη χρήση τους και ότι δεν απαγορεύεται η εισαγωγή τους, ούτε απαιτείται κάποια άδεια.

Έχει συμβεί σε κανένα κάτι ανάλογο; Ξέρω ότι μιλάμε για κινητά εδώ, απλά είπα να ρωτήσω στο νήμα περί τελωνείου.

Σε συνέχεια του παραπάνω, να αναφέρω τις εξελίξεις:

Στον Τομέα Εξυπηρέτησης Πελατών ΕΛΤΑ (2103353100), μου είπαν να μιλήσω με το ΓΕΤΑ, γιατί μπορεί να έχουν κάνει λάθος ή να χρειάζεται... άδεια εισαγωγής, στα τηλ. 2103538103-4. Τα τηλέφωνα αυτά είναι βουβά. Τελικά βρήκα κάποιον στο 2103538162, που του εξήγησα την κατάσταση, μου είπε ότι έχει γίνει λάθος και "μην ανησυχείτε, θα σας έρθει το πακέτο". Θα με έπαιρναν και τηλέφωνο αυθημερόν, να με ενημερώσουν. Αυτά στις 4/12, μετά από δεκάδες τηλεφωνήματα.

Φυσικά και δε με πήραν τηλέφωνο, ούτε άλλαξε η ένδειξη στο τράκινγκ, οπότε σήμερα τους έστειλα ένα ξεγυρισμένο mail στο geta@elta-net.gr, που τους περιέγραψα τα παραπάνω και με screenshots από paypal, σελίδα παραγγελίας, αντικείμενο, ακόμα και το απόσπασμα από το νόμο. Και... περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...