Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παπούτσια απο Ην. Βασίλειο Royal Mail καθυστερούν (δεν μιλώ για χρέωση) τελωνείο;

Θα χουμε κανένα δίμηνο αναμονή; Έχει κανείς εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

Παπούτσια απο Ην. Βασίλειο Royal Mail καθυστερούν (δεν μιλώ για χρέωση) τελωνείο;

Θα χουμε κανένα δίμηνο αναμονή; Έχει κανείς εμπειρία;

 

Εμαθα μετα απο email στο τελωνειο (οποτε και με πηρανε τηλεφωνο να με ενημερωσουν) οτι κανονικα τα εντος Σενγκεν δεματα ΔΕΝ περνανε καθολου απο τη διαδικασια τελωνειου. Δυστυχως το ΗΒ δεν μπηκε ποτε στο Σεγκεν αρα εστω και χωρις να υπαρχει θεμα εκτελωνισμου, περνανε απο τη διαδικασια αυτη. Μη φανταστεις ομως 2 μηνες. Ενα μικροπραγμα που ειχα παραγγειλει απο Amazon.co.uk αντι για 24/11 ηρθε 10 μερες μετα, δλδ συνολο 20 μερες περιπου.

Link to comment
Share on other sites

Εμαθα μετα απο email στο τελωνειο (οποτε και με πηρανε τηλεφωνο να με ενημερωσουν) οτι κανονικα τα εντος Σενγκεν δεματα ΔΕΝ περνανε καθολου απο τη διαδικασια τελωνειου. Δυστυχως το ΗΒ δεν μπηκε ποτε στο Σεγκεν αρα εστω και χωρις να υπαρχει θεμα εκτελωνισμου, περνανε απο τη διαδικασια αυτη. Μη φανταστεις ομως 2 μηνες. Ενα μικροπραγμα που ειχα παραγγειλει απο Amazon.co.uk αντι για 24/11 ηρθε 10 μερες μετα, δλδ συνολο 20 μερες περιπου.

 

Δεν έχει σχέση η Σένγκεν με την τελωνειακή ένωση.

Η τελωνειακή ένωση αφορά τις χώρες της ΕΕ και όχι της Σένγκεν.

Όπως στέλνεις κάτι Αθήνα-Αλεξανδρούπολη με το αεροπλάνο, το ίδιο γίνεται αν το έστελνες Αθήνα-Λονδίνο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση η Σένγκεν με την τελωνειακή ένωση.

Η τελωνειακή ένωση αφορά τις χώρες της ΕΕ και όχι της Σένγκεν.

Όπως στέλνεις κάτι Αθήνα-Αλεξανδρούπολη με το αεροπλάνο, το ίδιο γίνεται αν το έστελνες Αθήνα-Λονδίνο.

Συμφωνω, αλλα αυτο ακριβως μου ανεφερε ο υπαλληλος του τελωνειου για τον λογο που περασε απο τη διαδικασια τελωνειου το δεμα απο amazon.co.uk ενω απο amazon.de δεν ειχε περασει απο τελωνειο λιγες μερες πριν.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω, αλλα αυτο ακριβως μου ανεφερε ο υπαλληλος του τελωνειου για τον λογο που περασε απο τη διαδικασια τελωνειου το δεμα απο amazon.co.uk ενω απο amazon.de δεν ειχε περασει απο τελωνειο λιγες μερες πριν.

 

Εγώ το βλέπω χοντράδα και δικαιολογία για κάτι άλλο που μπορεί να συνέβηκε.

Link to comment
Share on other sites

Τι άλλο θα ακούσουμε ή θα διαβάσουμε; :hypno:

 

ΥΓ: Για να μην παρεξηγηθώ, δεν αναφέρομαι στον φίλο, αλλά σε αυτόν που το το είπε.....

Link to comment
Share on other sites

Το άκουσα και εγώ αυτό πρόσφατα από φίλο που "ασχολείται"..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το Deal Extreme πως στελνει Ευρωπη?

περνανε τελωνειο?

ΚΆΠΟΥ αναφγερει VAT & TAX Insurance up to 40$

Εχει κανεις αποψη από πρόσφατη αγορά του?

 

Παιδιά κάποιος να έχει άποψη περί αυτού;

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το Deal Extreme πως στελνει Ευρωπη?

περνανε τελωνειο?

ΚΆΠΟΥ αναφγερει VAT & TAX Insurance up to 40$

Εχει κανεις αποψη από πρόσφατη αγορά του?

 

Λοιπον ψωνιζω απο εκει εδω και 1,5 χρονο και παραπανω...

Ο,τι εχω ψωνισει εχει ερθει (παιρνει απο 20-40+ μερες βεβαια) και δεν εχω πληρωσει τιποτα. Ουτε καν τα 3€ που καποια στιγμη υποτιθεται οτι χρεωνοντουσαν.

Το κοστος της καθε παραγγελιας μου ηταν μεχρι 160€.

Προϋποθεση για το να μην πληρωσω τελωνια κλπ ηταν να επιλεξω αποστολη με "Post Netherlands".

ΔΕΝ εχω παραγγειλει βεβαια κατι σε καθαρα ηλεκτρονικο (πχ. κινητο), που μπορει ο τελωνιακος να το δει και να καταλαβει τι ειναι.

Το τιμολογιο που εχει απ εξω εχει γενικες περιγραφες των προιοντων και εντελως ασχετες τιμες, της ταξης των ως 5€...

Επισης τις περισσοτερες φορες σπανε την παραγγελια σε πολλες αποστολες, πιθανον λογω ογκου....

 

Τωρα εχω παραγγειλει μια καμερα που εφτασε λεει ελλαδα την επομενη μερα της αποστολης (ο σουπερμαν το εφερε μαλλον ) και ερχεται μεσω Singapore Post, γιατι δεν μου ειχε επιλογη για το πως θελω να ερθει, ουτε με ενημερωνε οτι θα ερθει μεσω Singapore Post ... Ελεγε αν θυμαμαι καλα Standard delivery...Airmail/ Register airmail.....

Για αυτη τη φορα θα δουμε αν και ποσο θα πονεσει!!! :X

ΑΝθΥΠΟλοΓΡΑΦΟμμενοΣ

(επειδη ...και την υπογραφη προσεχουμε που τη βαζουμε),

αλλα

My name is Neo... (4 γραμμες!!! εντος οριων!!)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το Deal Extreme πως στελνει Ευρωπη?

περνανε τελωνειο?

ΚΆΠΟΥ αναφγερει VAT & TAX Insurance up to 40$

Εχει κανεις αποψη από πρόσφατη αγορά του?

Το dx.com δεν έχει ευρωπαϊκή αποθήκη, ούτε έχω δει καμιά επιλογή για τριγωνική αποστολή. Στέλνει πάντα από Κίνα (συνήθως με ολλανδικό ή ελβετικό ταχυδρομείο) και προφανώς μπορεί να περάσει τελωνείο το πακέτο.

Την ασφάλεια τελωνείου, που αναφέρεις, την έχω βάλει κι εγώ 2-3 φορές, αν και δε χρειάστηκε τελικά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λοιπον ψωνιζω απο εκει εδω και 1,5 χρονο και παραπανω...

Ο,τι εχω ψωνισει εχει ερθει (παιρνει απο 20-40+ μερες βεβαια) και δεν εχω πληρωσει τιποτα. Ουτε καν τα 3€ που καποια στιγμη υποτιθεται οτι χρεωνοντουσαν.

Το κοστος της καθε παραγγελιας μου ηταν μεχρι 160€.

Προϋποθεση για το να μην πληρωσω τελωνια κλπ ηταν να επιλεξω αποστολη με "Post Netherlands".

ΔΕΝ εχω παραγγειλει βεβαια κατι σε καθαρα ηλεκτρονικο (πχ. κινητο), που μπορει ο τελωνιακος να το δει και να καταλαβει τι ειναι.

Το τιμολογιο που εχει απ εξω εχει γενικες περιγραφες των προιοντων και εντελως ασχετες τιμες, της ταξης των ως 5€...

Επισης τις περισσοτερες φορες σπανε την παραγγελια σε πολλες αποστολες, πιθανον λογω ογκου....

 

Τωρα εχω παραγγειλει μια καμερα που εφτασε λεει ελλαδα την επομενη μερα της αποστολης (ο σουπερμαν το εφερε μαλλον ) και ερχεται μεσω Singapore Post, γιατι δεν μου ειχε επιλογη για το πως θελω να ερθει, ουτε με ενημερωνε οτι θα ερθει μεσω Singapore Post ... Ελεγε αν θυμαμαι καλα Standard delivery...Airmail/ Register airmail.....

Για αυτη τη φορα θα δουμε αν και ποσο θα πονεσει!!! :X

Ρωτούσε από χθες ο άνθρωπος και βρεθήκαμε τώρα να του απαντήσουμε, στο ίδιο λεπτό! :)

Σε αυτό που λες στο bold, το κάνουν όταν δεν έχουν κάτι διαθέσιμο και καθυστερεί (έχουν προϊόντα με ένδειξη ότι τα στέλνουν σε 24 ώρες και άλλα ότι φεύγουν σε 7-10 εργάσιμες). Στην παραγγελία κάπου ψηλά έχει επιλογή να αποσταλούν τα προϊόντα σε πάνω από 1 πακέτο, αν χρειάζεται και είναι προεπιλεγμένη. Μπορείς να την αποεπιλέξεις αν θες (π.χ. αν είναι ψιλολόγια πολύ μικρής αξίας, που κάποια πακέτα θα έρθουν χωρίς tracking number).

Link to comment
Share on other sites

Ρωτούσε από χθες ο άνθρωπος και βρεθήκαμε τώρα να του απαντήσουμε, στο ίδιο λεπτό! :)

 

Τα ...μεγαλα πνευματα, βλεπεις!!

 

Παντως μεσα την κουραση μου και στην "αλλαγη" ή στον εξ-ευρωπαϊσμο του Deal Extreme, δεν προσεξα οτι ο φιλος ρωταει συγκεκριμενα για το Deal Extreme, του οποιου ενσ κομμστι εχει εξ-ευρωπαϊστει πλεον σε www volumerate com ....

Παλι απο Κινα και λοιπες ασιατικες χωρες στελνει, βεβαια, και ισχυουν ολα τα παραπανω....

ΑΝθΥΠΟλοΓΡΑΦΟμμενοΣ

(επειδη ...και την υπογραφη προσεχουμε που τη βαζουμε),

αλλα

My name is Neo... (4 γραμμες!!! εντος οριων!!)

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξτε τα χαλια.Ηρθε μετα απο 2 μηνες ΜΟΥΣΚΕΜΑ. Νερα μεσα στο κουτι και πανω στα ηλεκτρονικα.

 

Κατι πρεπει να κανουμε με τους ξεφτιλες δε παει αλλο.Πειτε ιδεες δε θελω να το αφησω ετσι.ec7f1e2ce18e7e33b7bbd607cb7fb99d.jpge83275fd0bddda7e99525bf0e09105a8.jpgdddaffaefac1ba6d9e02e3daaaf50222.jpgf00f8a5d54e2b78cfa88dcc8fd6e1f7a.jpg

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Δικηγόρος + εξώδικο.

 

Πήγες να το πάρεις στο ταχυδρομείο και στο έδωσαν έτσι;

έχει πάθει ζημιά ή τη γλίτωσε;

μου το φερε σπιτι ο ταχυδρομος.Απ εξω ειχε στεγνωσει και δεν φαινοταν αλλα μεσα ηταν παπαρα.Τα χω βαλει στον ηλιο να στεγνωσουν,δεν τα συνδεω ετσι
Link to comment
Share on other sites

Και τι πρεπει να κανεις δλδ; να βαζεις υπερυθρες και υγρομετρο μολις το δεις;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

εγω θα το κυνηγησω παντως,δεν το αφηνω ετσι.Καταγγελια σε ΕΕΤΤ,Συνηγορο και αιτηση αποζημιωσης στο τελωνειο.

 

Αυτα ειναι ακραια,δεν πρεπει να μενουν ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξτε τα χαλια.Ηρθε μετα απο 2 μηνες ΜΟΥΣΚΕΜΑ. Νερα μεσα στο κουτι και πανω στα ηλεκτρονικα.

 

Κατι πρεπει να κανουμε με τους ξεφτιλες δε παει αλλο.Πειτε ιδεες δε θελω να το αφησω ετσι.ec7f1e2ce18e7e33b7bbd607cb7fb99d.jpge83275fd0bddda7e99525bf0e09105a8.jpgdddaffaefac1ba6d9e02e3daaaf50222.jpgf00f8a5d54e2b78cfa88dcc8fd6e1f7a.jpg

 

Ανωμαλιεν

Άνιμαλ στάτους

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Κοιταξτε τα χαλια.Ηρθε μετα απο 2 μηνες ΜΟΥΣΚΕΜΑ. Νερα μεσα στο κουτι και πανω στα ηλεκτρονικα.

 

Κατι πρεπει να κανουμε με τους ξεφτιλες δε παει αλλο.Πειτε ιδεες δε θελω να το αφησω ετσι.

 

Μη τους χαρίσεις ούτε για πλάκα. Παρατράβηξε το κακό!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης παίρνεις τις φωτογραφίες που τράβηξες και τις στέλνεις με email στο "πρώτοθέμα", "νιουζμπιστ", "ζουγκλα", "γκαζεττα" (.gr στο τέλος , δεν ξέρω αν επιτρέπονται τα λινκ εδώ, πας στα σάιτ και βρίσκεις το mail επικοινωνίας που έχουν και κάνεις την καταγγελία σου ΕΠΩΝΥΜΑ) , με τίτλο του θέματος "κατάντια και ξεφτίλα των ΕΛΤΑ" ,ή ότι άλλο θέλεις φυσικά, δώσε ονοματεπώνυμο, περιέγραψε την κατάσταση σου, ότι είχαν το απύθμενο θράσος να στο παραδώσουν έτσι σπίτι σου, ότι αν το έβλεπες δεν θα το παραλάμβανες με τίποτα και ότι αυτό είναι η φυσιολογική κατάσταση των παραγγελιών από το εξωτερικό εδώ και μήνες, δηλαδή να παραλαμβάνονται μισοκατεστραμμένα ή ολικά κατεστραμμένα.

 

Αν μαζευτούν αρκετές τέτοιες επώνυμες καταγγελίες, θα γίνει ένα καλό θέμα, πολύ καλύτερα από ΕΕΤΤ και ααααν πάρεις κάποια αποζημίωση από ΕΛΤΑ, που δυστυχώς για να γίνει αυτό, έπρεπε να κάνεις άρνηση παραλαβής και άμεση αίτηση για αποζημίωση στο κατάστημα που παραλαμβάνεις συνήθως.

Link to comment
Share on other sites

Από εδώ και πέρα για unboxing με βίντεο μας κόβω (μή σου πω και όταν παραλαμβάνουμε μέχρι να το ανοίξουμε ~ μακάρι να γινόταν)
Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα κινητό με Expedited Shipping απο γερμανία στο tomtop και μου ηρθε ειδοποίηση ότι έρχεται με DHL. Χωρίς να με ειδοποιήσουν υπάρχει κίνδυνος τελωνείου τώρα ή να με χρεώσουν παραπάνω;
Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα κινητό με Expedited Shipping απο γερμανία στο tomtop και μου ηρθε ειδοποίηση ότι έρχεται με DHL. Χωρίς να με ειδοποιήσουν υπάρχει κίνδυνος τελωνείου τώρα ή να με χρεώσουν παραπάνω;

 

Αν ειναι απο την αποθηκη στη Γερμανια, οχι.

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξτε τα χαλια.Ηρθε μετα απο 2 μηνες ΜΟΥΣΚΕΜΑ. Νερα μεσα στο κουτι και πανω στα ηλεκτρονικα.

 

Κατι πρεπει να κανουμε με τους ξεφτιλες δε παει αλλο.Πειτε ιδεες δε θελω να το αφησω ετσι.ec7f1e2ce18e7e33b7bbd607cb7fb99d.jpge83275fd0bddda7e99525bf0e09105a8.jpgdddaffaefac1ba6d9e02e3daaaf50222.jpgf00f8a5d54e2b78cfa88dcc8fd6e1f7a.jpg

 

Τραγική κατάσταση όπως μπορείς βρες άκρη

Link to comment
Share on other sites

παιδια τραβαγα βιντεο ολο το unboxing,τα στοιχεια υπαρχουν και επισης υπαρχουν και οι φωτο που ειχαν ανεβει εδω με τα δεματα μεσα στην βροχη να βρεχονται στο αεροδρομιο.

 

Θα δειτε οτι τις επομενες μερες θα σκασουν κι αλλες αναφορες τωρα που στελνουν επιτελους τις βρεγμενες ντανες απο τις μερες με τις βροχες.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...