Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παραγγελεια αντιστασεις αξιας 11 ευρω για ηλεκτρονικο τσιγαρο απο Aliexpress δεν ηρθε ποτε ,διοτι περασε απο τελωνειο και χαρακτηριστικε ως απαγορευμενο!!!Μαλλον οτι εχει να κανει πλεον με ηλεκτρονικο τσιγαρο ανεξαρτητου αξιας θα περασει απο τελωνειο και θα κοπει

αν καποιος εχει παρομοια εμπειρεια ας την καταθεση

Ανεξάρτητα ότι έχω κόψει το τσιγάρο προ Χριστού,εξετάσατε αν μπορεί να τα φέρνετε βάζοντας τα σε μία παραγγελία μαζί με κάτι άλλο που "περνάει" από το Τελωνείο;Να μην γράφει δηλαδή καθόλου στο χαρτί το απαγορευμένο,αλλά το άλλο που επιτρέπεται;Δεν ξέρω αν γίνεται αλλά το έχετε εξετάσει με τον πωλητή;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

από τις 13 Οκτωβρίου 2017 εμφανίστηκαν οι πρώτες κατασχέσεις σχετικά με τα ατμιστικά. ένας παράλογος κατά την προσωπική μου άποψη νόμος που ίσχυσε τον Σεπτέμβριο του 2016 και εφαρμόστηκε 13 μήνες μετά. δεν παύει να είναι νόμος παρά την άποψη μου. είναι λαχείο τα ατμιστικά από έξω. ελάχιστα περνάνε ακόμα, και όχι επειδή κάποιος κάνει τα στραβά μάτια, ή επειδή βρέθηκε παραθυράκι να περνάνε κατά την εισαγωγή στην Ελλάδα αλλά επειδή δεν προλαβαίνουν με τόσο όγκο δεμάτων να τα περνάνε όλα, κάποια τους ξεφεύγουν. η κατάσχεση είναι για αποστολές προς ιδιώτες, για καταστήματα έρχονται κανονικά από παντού.

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

Edited by NeOSL
Link to comment
Share on other sites

Οι πωλητές του Ali δεν έχουν αποθήκες στην ΕΕ για να έρχονται τα δέματα από εκεί.

Εάν εννοείς ότι τα στέλνουν από την Κίνα με ευρωπαικά ταχυδρομεία, ναι περνάνε από τελωνείο και χρεώνονται ανάλογα με την αξία CIF.

 

Το δικό σου ήρθε μέσω Ολλανδίας και όχι από την Ολλανδία και χαρακτηρίστηκε ως τελωνειακώς ελεύθερο επειδή η αξία CIF ήταν κοντά στο όριο της ατέλειας και όχι επειδή ήρθε μέσω Ολλανδίας.

 

Δεν είναι σωστό αυτό.

Υπάρχουν πωλητές & είδη με χώρα αποστολής την Γερμανία τουλάχιστον.

Απο προσωπική εμπειρία, CNC αξίας € 200 σε (5) ημέρες ήταν στην πόρτα μου με DHL χωρίς κανένα ευτράπελο και όλο αυτό πρίν ένα μήνα περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Ανεξάρτητα ότι έχω κόψει το τσιγάρο προ Χριστού,εξετάσατε αν μπορεί να τα φέρνετε βάζοντας τα σε μία παραγγελία μαζί με κάτι άλλο που "περνάει" από το Τελωνείο;Να μην γράφει δηλαδή καθόλου στο χαρτί το απαγορευμένο,αλλά το άλλο που επιτρέπεται;Δεν ξέρω αν γίνεται αλλά το έχετε εξετάσει με τον πωλητή;

δυστυχως το καταστημα πουλαει μονο οτι εχει σχεση με ηλεκτρονικο τσιγαρο

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

από τις 13 Οκτωβρίου 2017 εμφανίστηκαν οι πρώτες κατασχέσεις σχετικά με τα ατμιστικά. ένας παράλογος κατά την προσωπική μου άποψη νόμος που ίσχυσε τον Σεπτέμβριο του 2016 και εφαρμόστηκε 13 μήνες μετά. δεν παύει να είναι νόμος παρά την άποψη μου. είναι λαχείο τα ατμιστικά από έξω. ελάχιστα περνάνε ακόμα, και όχι επειδή κάποιος κάνει τα στραβά μάτια, ή επειδή βρέθηκε παραθυράκι να περνάνε κατά την εισαγωγή στην Ελλάδα αλλά επειδή δεν προλαβαίνουν με τόσο όγκο δεμάτων να τα περνάνε όλα, κάποια τους ξεφεύγουν. η κατάσχεση είναι για αποστολές προς ιδιώτες, για καταστήματα έρχονται κανονικά από παντού.

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

ετσι ακριβως φιλε μου αυτο δεν το γνωριζα νωριτερα...χθες εκανα αντιστοιχη παραγγελια απο Gearbest,για να δουμε αν θα σταθω εστω λιγο τυχερος

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σωστό αυτό.

Υπάρχουν πωλητές & είδη με χώρα αποστολής την Γερμανία τουλάχιστον.

Απο προσωπική εμπειρία, CNC αξίας € 200 σε (5) ημέρες ήταν στην πόρτα μου με DHL χωρίς κανένα ευτράπελο και όλο αυτό πρίν ένα μήνα περίπου.

 

Το παράδειγμα που αναφέρεις είναι εξαίρεση, στο πλήθος των πωλητών του Ali, και δεν μπορεί να αποτελέσει κανόνα για το post του συμφορουμίτη που σχολίασα.

Link to comment
Share on other sites

Το παράδειγμα που αναφέρεις είναι εξαίρεση, στο πλήθος των πωλητών του Ali, και δεν μπορεί να αποτελέσει κανόνα για το post του συμφορουμίτη που σχολίασα.

 

Σαφώς και είναι εξαίρεση αυτό που αγόρασα, όπως επίσης άλλωστε και καμιά 500αριά άλλα είδη που υπάρχουν στο Ali.

Προσωπική εμπειρία παρέθεσα για ορθότερη πληροφόρηση.

Κανόνες είναι δύσκολο να υπάρχουν σε καταστάσεις που αλλάζουν απο μέρα σε μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και είναι εξαίρεση αυτό που αγόρασα, όπως επίσης άλλωστε και καμιά 500αριά άλλα είδη που υπάρχουν στο Ali.

Προσωπική εμπειρία παρέθεσα για ορθότερη πληροφόρηση.

Κανόνες είναι δύσκολο να υπάρχουν σε καταστάσεις που αλλάζουν απο μέρα σε μέρα.

 

Έτσι είναι αν έτσι νομίζεις.

Δυστυχώς, δεν έχεις καταλάβει το θέμα της συζήτησης, στην οποία μπήκες για να πεις την περίπτωσή σου, που αποτελεί εξαίρεση στη συντριπτική πλειοψηφία των πωλητών του Ali που δεν έχουν αποθήκες στην ΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Από ebay, από Αμερική όταν γράφει import charges ένα ποσό που π.χ. 25€ έχει τελωνείο ή άλλη χρέωση; Υπάρχει τρόπος γενικά να γλιτώσουμε το τελωνείο από Κίνα κλπ.;;;
Link to comment
Share on other sites

Από ebay, από Αμερική όταν γράφει import charges ένα ποσό που π.χ. 25€ έχει τελωνείο ή άλλη χρέωση; Υπάρχει τρόπος γενικά να γλιτώσουμε το τελωνείο από Κίνα κλπ.;;;

 

Αυτή είναι η χρέωση του τελωνείου.

Ίσως μάλιστα και να καθυστερεί λιγότερο να σου έρθει, μιας και δε χρειάζεται ιδαίτερες διαδικασίες στο τελωνείο, αφού συνοδεύεται από τελωνειακή δήλωση CN 22/23.

Link to comment
Share on other sites

Από ebay, από Αμερική όταν γράφει import charges ένα ποσό που π.χ. 25€ έχει τελωνείο ή άλλη χρέωση; Υπάρχει τρόπος γενικά να γλιτώσουμε το τελωνείο από Κίνα κλπ.;;;

 

Εχω αγορασει αρκετες φορες με το global international που χρησιμοποιουνε οι περισσοτεροι Αμερικανοι πλεον.

Το ποσο που θα προπληρωσεις στο checkout ειναι και το τελικο .Δεν εχει τελωνειο οταν μπει Ελλαδα.

Επισης οτι στελνετε με global international εχει full tracking και θα σου παραδωθει με UPS ή feedex.Εμενα ολα η ups μου τα εφερε.

Ο χρονος παραδοσης ειναι αυτος που γραφει οταν κανεις παραγγελια.

Edited by StavrosChatz
Link to comment
Share on other sites

παιδια, ξερει καποιος να μου πει τι διαφορα εχει το:

Standard Shipping(6 to 10 business days) : get it on Friday, Jan 5, σε σχεση με το:

Expedited Delivery : get it on Dec 20-22

 

η αγορα ειναι απο amazon.de, οποτε θεμα τελωνειου δεν παιζει, σωστα?

η διαφορα χρεωσης ειναι 8Ε, οποτε αν βιαζομαι παραγγελνω με το 2ο?

Edited by emperor4her
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι αν έτσι νομίζεις.

Δυστυχώς, δεν έχεις καταλάβει το θέμα της συζήτησης, στην οποία μπήκες για να πεις την περίπτωσή σου, που αποτελεί εξαίρεση στη συντριπτική πλειοψηφία των πωλητών του Ali που δεν έχουν αποθήκες στην ΕΕ.

 

Φίλε μου προσπάθησε να καταλάβεις πρώτα εσύ τί γράφεις και με τι στυλ και μετά ίσως καταλάβεις και σε τι απαντούν οι άλλοι.

 

Δεν "μπήκα" πουθενά να πώ τον πόνο μου γιατί απλά δεν έχω όμως όταν πέφτω πάνω σε παραπληροφορήσεις έχω δικαίωμα να λέω την προσωπική μου εμπειρία που είναι διαφορετική ή μήπως όχι?

Όταν εκφράζεις κάθετες απόψεις μην παρουσιάζεις τις απόψεις των άλλων σαν εξαιρέσεις στον "κανόνα" σου γιατί απλά ακυρώνεις τον ίδιο τον λόγο σου και αυτό βέβαια δεν είναι καθόλου κακό για αυτούς που καταλαβαίνουν τι διαβάζουν.Είναι τουλάχιστον άκομψο όπως και ο τρόπος που βρήκες να διορθώσεις τα γραφόμενά σου. Καλό σου βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

παιδια, ξερει καποιος να μου πει τι διαφορα εχει το:

Standard Shipping(6 to 10 business days) : get it on Friday, Jan 5, σε σχεση με το:

Expedited Delivery : get it on Dec 20-22

 

η αγορα ειναι απο amazon.de, οποτε θεμα τελωνειου δεν παιζει, σωστα?

η διαφορα χρεωσης ειναι 8Ε, οποτε αν βιαζομαι παραγγελνω με το 2ο?

 

Το expedited ειναι express.

Tελωνειο δεν θα παιξει αν και μπορει να μη φυγει απο Γερμανια.(οπως και να εχει 100% ευρωπαικη χωρα θα ειναι αν λεει sold by Amazon EU S.a.r.L. στο checkout.)

Εχω ειχα αγορασει ενα Μπουφαν απο το amazon.de αλλα φορτωθηκε στη UPS απο Ιταλια.

Edited by StavrosChatz
Link to comment
Share on other sites

Το expedited ειναι express.

Tελωνειο δεν θα παιξει αν και μπορει να μη φυγει απο Γερμανια.(οπως και να εχει 100% ευρωπαικη χωρα θα ειναι αν λεει sold by Amazon EU S.a.r.L. στο checkout.)

Εχω ειχα αγορασει ενα Μπουφαν απο το amazon.de αλλα φορτωθηκε στη UPS απο Ιταλια.

Ναι λέει sold by Amazon. Απλά δεν ήξερα αν υπάρχει κάποιο θέμα με το γρηγορο! Ευχαριστώ!

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορει να μου πει καποιος ποιο ειναι το mail οπου πρέπει να στείλω την αποδειξη του paypal που μου ζητάνε με το μνμ "απαιτείται αποδειξη αγοράς ή παραστατικό paypal" κτλ;

 

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δημήτρης

LUCAS HOOD

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορει να μου πει καποιος ποιο ειναι το mail οπου πρέπει να στείλω την αποδειξη του paypal που μου ζητάνε με το μνμ "απαιτείται αποδειξη αγοράς ή παραστατικό paypal" κτλ;

 

Απορια.... εκτος απο το status που βλεπεις στο site των ΕΛΤΑ....

Στελνουν κανενα ειδοποιητηριο για αυτη την περιπτωση, ή απλα πρεπει να ψαξει ο καημενος πολιτης πού και πώς ??

ΑΝθΥΠΟλοΓΡΑΦΟμμενοΣ

(επειδη ...και την υπογραφη προσεχουμε που τη βαζουμε),

αλλα

My name is Neo... (4 γραμμες!!! εντος οριων!!)

Link to comment
Share on other sites

Απορια.... εκτος απο το status που βλεπεις στο site των ΕΛΤΑ....

Στελνουν κανενα ειδοποιητηριο για αυτη την περιπτωση, ή απλα πρεπει να ψαξει ο καημενος πολιτης πού και πώς ??

Ναι στελνουν.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα δύο αντικείμενα που είχε κάνει παραγγελία εδώ και πολύ καιρό και πέρασαν τελωνείο.

 

Αγορά και τα δύο από ebay. Και τα δύο μου τα έστειλαν μέσω Ολλανδίας.

 

--1o-- 2016 KERUI W18 WIFI GSM Home House Burglar Intrude Security Alarm System Siren

Το πακέτο δεν το άνοιξαν

Αγορά 05/10/2017, παρέλαβα από τα ελτα 19/12/2017

Πραγματική τιμή αγοράς 105,70 ευρώ

Δηλωμένη τιμή στο πακέτο 44,6 δολάρια

 

Εκτελωνισμός:

Αξία αντικειμένου 47,96 ευρώ

Δασμός 0.00

ΦΠΑ 11,51

Λοιπές επιβαρύνσεις 0.00

Τέλη ΕΛΤΑ για τον εκτελωνισμό 15,00

Σύνολο 26,51 ευρώ

 

--2o-- Xiaomi Mijia Camcorder Car Recorder F1.8 HD 1080P 160° Smart Car DVR Dash Camera

Το πακέτο ήταν ανοιγμένο

Αγορά 27/10/2017, παρέλαβα από τα ελτα 19/12/2017

Πραγματική τιμή αγοράς 51,77 ευρώ

Δηλωμένη τιμή στο πακέτο 18 δολάρια

 

Εκτελωνισμός:

Αξία αντικειμένου 100 ευρώ (WTF!!!!!)

Δασμός 0.00

ΦΠΑ 24.00

Λοιπές επιβαρύνσεις 0.00

Τέλη ΕΛΤΑ για τον εκτελωνισμό 15,00

Σύνολο 39.00 ευρώ

 

Μπορώ να κάνω ένσταση - καταγγελία για την xiaomi dashcam που μου το έβαλαν αξία 100 ευρώ?

There are only 10 types of people in the world: those who understand binary and those who don’t.
Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστώ πολύ. Το έστειλα. Ειδοποιητήριο δεν μου έχουν στείλει εδώ και δέκα μέρες που είναι το δέμα μου σε τέτοιο status, οπότε και ήθελα να μάθω εγώ το mail για να το στείλω μπας και ξεκολλήσω την όλη φάση.

Δημήτρης

...THE BRINGER OF RAIN...

Link to comment
Share on other sites

Παλαιότερα έστελναν ειδοποιητήριο για να στείλεις το αποδεικτικό που θέλουν.

Τώρα διαβάζω ότι παραλήπτης δεν είχε ιδέα που βρίσκεται το δέμα του, πήγε στο τελωνείο και εκεί το βρήκαν και του είπαν ότι έχει χρεωθεί με 105€ :cry:

Ούτε ειδοποιητήριο ούτε τίποτε.

Link to comment
Share on other sites

Παλαιότερα έστελναν ειδοποιητήριο για να στείλεις το αποδεικτικό που θέλουν.

Τώρα διαβάζω ότι παραλήπτης δεν είχε ιδέα που βρίσκεται το δέμα του, πήγε στο τελωνείο και εκεί το βρήκαν και του είπαν ότι έχει χρεωθεί με 105€ :cry:

Ούτε ειδοποιητήριο ούτε τίποτε.

 

Και σε φίλο που το δέμα του είχε αυτή την ένδειξη από 29/11 δεν ήρθε κάποιο χαρτί.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου ήρθε και χαρτί και tracking, έστειλα στο email αλλά καμία αντίδραση. Αύριο θα στείλω και σε fax..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις εμπερια με μεταφορικη i-parcel απο ups ?

 

Παραγγελια απο amazon.co.uk απο 4 Δεκεμβριου ηταν να παραδωθει την προηγουμενη εβδομαδα και ακομη τιποτα.

Διαβασα πολυ κακες κριτικες για την συγκεκριμενη υπηρεσια και ανησυχω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...