Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις παρέλαβα δύο αντικείμενα που είχε κάνει παραγγελία εδώ και πολύ καιρό και πέρασαν τελωνείο.

Μπορώ να κάνω ένσταση - καταγγελία για την xiaomi dashcam που μου το έβαλαν αξία 100 ευρώ?

 

Μπορείς να κάνεις αίτηση για αναδασμολόγηση

Αλλά θα πάρει χρόνο

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Ολλανδισταν, τι να πεις

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ολλανδισταν, τι να πεις

 

Eλλαδα είναι αλλά δεν έχει "βαρεσει" ακομα

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

swedish registered mail ειναι safe?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

iparcel? Καλό κουράγιο!

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Ευτυχως δεν φαινεται οτι θα υπαρξουν παρατραγουδα.

 

Αγαπητέ Κύριε / Κυρία,

 

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως παραλάβαμε τη παραγγελία σας από Amazon την οποία προωθήσαμε στο ταχυδρομείο.

 

Το μήνυμα αυτό είναι ενημερωτικό. Κατά την άφιξη του δέματός σας, θα λάβετε επίσημη ενημέρωση από το αρμόδιο υποκατάστημα ΕΛΤΑ ώστε να παραλάβετε:

 

Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε αυτόν τον αριθμό για να ελένξετε την πορεία του δέματος σας στην ιστοσελίδα του ΕΛΤΑ. (http://www.elta.gr)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα επειδή δεν έχω ασχοληθεί... θέλω να αγοράσω ένα κινητό αξίας 110€ από Aliexpress... λογικά με τα τελωνεία κλπ θα πάει 150... παιζει να μου το χρεώσουν παραπάνω και να φαω περισσότερο καπέλο? ποιά ή γνώμη σας - εμπειρία σας?

 

Στάλθηκε από το K920 (CN) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Εστειλα μηνυμα στο amazon εκφραζοντας παραπονα για την αργοπορία της i-parcel στην προωθηση του πακετου και αντι να μου πουνε ''ασε μας ρε φιλαρακι απο Κινα περιμενενετε δεματα 2 και 3 μηνες για να παραλαβετε και εδω το εκανες θεμα για μια εβδομαδα'' μου ζητησανε ταπεινα συγνωμη μου κανανε refund το κοστος των μεταφορικων και μου ειπανε πως αν δεν θελω το προιον πλεον μπορω να το στειλω πισω και θα μου πληρωσουν αυτοι τα μεταφορικα επιστροφης.

 

Tι να πω ? respect

Edited by StavrosChatz
Link to comment
Share on other sites

Εστειλα μηνυμα στο amazon εκφραζοντας παραπονα για την αργοπορία της i-parcel στην προωθηση του πακετου και αντι να μου πουνε ''ασε μας ρε φιλαρακι απο Κινα περιμενενετε δεματα 2 και 3 μηνες για να παραλαβετε και εδω το εκανες θεμα για μια εβδομαδα'' μου ζητησανε ταπεινα συγνωμη μου κανανε refund το κοστος των μεταφορικων και μου ειπανε πως αν δεν θελω το προιον πλεον μπορω να το στειλω πισω και θα μου πληρωσουν αυτοι τα μεταφορικα επιστροφης.

 

Tι να πω ? respect

 

 

Τι να πεις.....

 

ΑΜΑΖΟΝ

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Εστειλα μηνυμα στο amazon εκφραζοντας παραπονα για την αργοπορία της i-parcel στην προωθηση του πακετου και αντι να μου πουνε ''ασε μας ρε φιλαρακι απο Κινα περιμενενετε δεματα 2 και 3 μηνες για να παραλαβετε και εδω το εκανες θεμα για μια εβδομαδα'' μου ζητησανε ταπεινα συγνωμη μου κανανε refund το κοστος των μεταφορικων και μου ειπανε πως αν δεν θελω το προιον πλεον μπορω να το στειλω πισω και θα μου πληρωσουν αυτοι τα μεταφορικα επιστροφης.

 

Tι να πω ? respect

 

Για Amazon, εχω να πω και εγω τα καλυτερα. Παραγγελεια 18/12 22.00 το βραδυ απο amazon.de. 20/12 16.00 το μεσημερι χτυπαει κουδουνι και μου λεει ειμαι απο κουριερ! εμεινα μ@λ@κ@ς! Μιαμιση μερα.. Βεβαια, ειχα πληρωσει τη γρηγορη courier. αλλα και παλι, απο αθηνα οταν παραγγελνω κατι για πατρα το 3ημερακι το εχω στο νερο!

 

Και για του λόγου το αληθές..

 

b753c1d8790da894116c7f4d86cdf794.jpg

Απο Bangoood, κατι θεμα εχουν και ξεκινησαν και αργουν παλι λογικα.. εγω περιμενω 27 μερες, και εχτες εγραψε unloaded στην Αθηνα.

Edited by emperor4her
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για Amazon, εχω να πω και εγω τα καλυτερα. Παραγγελεια 18/12 22.00 το βραδυ απο amazon.de. 20/12 16.00 το μεσημερι χτυπαει κουδουνι και μου λεει ειμαι απο κουριερ! εμεινα μ@λ@κ@ς! Μιαμιση μερα.. Βεβαια, ειχα πληρωσει τη γρηγορη courier. αλλα και παλι, απο αθηνα οταν παραγγελνω κατι για πατρα το 3ημερακι το εχω στο νερο!

 

Και για του λόγου το αληθές..

.

 

Για να μην πουμε και για τις τιμες τους.

 

Πηρα γκριλιερα tefal 110 με τα μεταφορικα (ελλαδα εχει 190)

Και εναν καθαριστη αερα 230 ευρω (Ελλαδα εχει 350)

 

Τα ηλεκτρονικα στην Ελλαδα τα πληρωνεις χρυσαφι.

Edited by StavrosChatz
Link to comment
Share on other sites

Για να μην πουμε και για τις τιμες τους.

 

Πηρα γκριλιερα tefal 110 με τα μεταφορικα (ελλαδα εχει 190)

Και εναν καθαριστη αερα 230 ευρω (Ελλαδα εχει 350)

 

Τα ηλεκτρονικα στην Ελλαδα τα πληρωνεις χρυσαφι.

 

Καλα, ναι εννοειται.. βεβαια, ειναι αναλογα παντα τι θελεις κλπ.

δηλαδη, εγω παρηγγειλα 2 καρτες micro sd 128gb. Στο e-shop ειχαν 58Ε η καθεμια, στο amazon.de 50Ε+μεταφορικα. μια η αλλη μου ηρθαν τα χρηματα. αλλα στο e-shop ηταν σε ελλειψη και ελεγε αναμονη παραλαβης 15-25 εργασιμες! :lol: οποτε ηταν μονοδρομος το amazon.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

 

Παρήγγειλα κινητό από Geek buying με απλό shipping δηλωμένο ως ακουστικά 15$ και μου μπήκε σήμερα τελωνείο.

Μου ζητάει στο tracking απόδειξη ή τιμολογιο.

 

Γίνεται να ζήτησω απόδειξη για ακουστικά απο το geek buying

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

 

Παρήγγειλα κινητό από Geek buying με απλό shipping δηλωμένο ως ακουστικά 15$ και μου μπήκε σήμερα τελωνείο.

Μου ζητάει στο tracking απόδειξη ή τιμολογιο.

 

Γίνεται να ζήτησω απόδειξη για ακουστικά απο το geek buying

 

στειλε το invoice αυτο θελουν. στην παραγγελεια σου καπου εχει επιλογη download invoice.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Από ότι κατάλαβα θέλει να κάνει τον κινέζο ο φίλος και να μην στείλει το πραγματικό που είναι κινητό αλλά να βρει ένα για ακουστικά όπως γράφει το δέμα.

 

Same Sh1t..Different Day

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

στειλε το invoice αυτο θελουν. στην παραγγελεια σου καπου εχει επιλογη download invoice.

Το Invoice γράφει πάλι ακουστικά λες να το δεχτούν;

Εν τω μεταξύ ζήτησα από το Geekbuying να βάλουν μέσα στο πακέτο απόδειξη σε περίπτωση που ανοιχτει απο το τελωνειο με την πραγματικη τιμη.

Και μια ερώτηση το στέλνω το αποδεικτικό σε email με το tracking number και αν ναι ποιο είναι;

 

EDIT:Απο οτι διαβαζω εδω:https://www.angroid.gr/android-tutorials/apostoles-apo-kina-ke-telonio-nea-provlimata-nees-lysis

δεν θα δεχθουν το invoice και θα πρεπει να στειλώ κινήσεις λογαριασμου;

Edited by adaa1262
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας

Παρήγγειλα κινητό από banggood με Priority Air Mail

εψαξα βαση το track number και μου βγαζει αυτο...

http://prntscr.com/hrb4yn

θα περασει απο τελωνειο;

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω μία ερώτηση γιατί η λογική μου δεν το καταλαβαίνει.

Παραγγέλνει κάποιος κάτι σε Κινέζο,και αφού το κάνει,και η σφαίρα φύγει από το όπλο,ρωταει,θα πληρώσω ή όχι;

Ρωτάω λοιπόν κι εγώ.Και τι νόημα έχει η ερώτηση, από τη στιγμή που η όποια απάντηση από τους εδώ γνώστες δεν πρόκειται να επηρεάσει το αποτέλεσμα;Δηλαδή,είτε ναι απαντήσουν,είτε όχι,θα αλλάξει τίποτα;Το μόνο που επαναλαμβάνεται πάλι εδώ, είναι η επίκληση του μαγικού priority,που τόχουμε κάνει ...λάστιχο.

Αμα θέλετε να ρωτήσετε κάτι,κάντε το ΠΡΙΝ από την αγορά,όχι μετά,γιατί τότε δεν αλλάζει τίποτα πια.Και βέβαια,συμβόλαιο δεν προκειται να σας κάνει κανένας για το αν θα πληρώσετε ή όχι.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Για Amazon, εχω να πω και εγω τα καλυτερα. Παραγγελεια 18/12 22.00 το βραδυ απο amazon.de. 20/12 16.00 το μεσημερι χτυπαει κουδουνι και μου λεει ειμαι απο κουριερ! εμεινα μ@λ@κ@ς! Μιαμιση μερα.. Βεβαια, ειχα πληρωσει τη γρηγορη courier. αλλα και παλι, απο αθηνα οταν παραγγελνω κατι για πατρα το 3ημερακι το εχω στο νερο!

 

Και για του λόγου το αληθές..

 

b753c1d8790da894116c7f4d86cdf794.jpg

Απο Bangoood, κατι θεμα εχουν και ξεκινησαν και αργουν παλι λογικα.. εγω περιμενω 27 μερες, και εχτες εγραψε unloaded στην Αθηνα.

παλικαρια για ποιο amazon μιλατε εννοω παντα χωρις τελωνεια....για το γερμανικο??? η απο αλλη χωρα...πειτε μου λινκ.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας

Παρήγγειλα κινητό από banggood με Priority Air Mail

εψαξα βαση το track number και μου βγαζει αυτο...

http://prntscr.com/hrb4yn

θα περασει απο τελωνειο;

Σε ένα δέμα που έχω το βγάζει κ μένα ... Άγνωστο τι σημαίνει αυτό στο trackitonline.ru Αν δεν δεις να στο γράφει ξεκάθαρα στο track των ΕΛΤΑ απλά δεν ξέρεις...το τι και το πώς. Το σίγουρο είναι ότι σύντομα θα το μάθουμε. Να υποθέσω ότι σου έχει καθυστερήσει το δεμα αρκετά...ε?

 

Sent from my 2013023 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα κόκκινα γράμματα σημαίνουν κάποιο update απο παραλαβή δέματος που ακομα δεν έχει περαστεί στο των ΕΛΤΑ.

Εχει συμβει και σε εμένα και το έχω τσεκάρει μεσω τηλ. κέντρου των ΕΛΤΑ.

Δέματα που έχουν φύγει απο Ολλανδία 4 και 5/12 (priority) έχουν φτάσει Ελλαδα απο την περασμένη Κυριακή αλλά δεν έχουν φανεί ακομη στο site των ΕΛΤΑ.

Δεμα με αποστολή 6/12 έχει φτάσει επίσημα Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα μία θήκη για το κινητό από eBay από τις 27/7!!! Δεν μπήκα στη διαδικασία να ζητήσω πίσω τα χρήματα γιατί ήξερα ότι η ευθύνη είναι στο μπάχαλο του τελωνείου μας
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα μία θήκη για το κινητό από eBay από τις 27/7!!! Δεν μπήκα στη διαδικασία να ζητήσω πίσω τα χρήματα γιατί ήξερα ότι η ευθύνη είναι στο μπάχαλο του τελωνείου μας

 

4 μήνες

Χαχαχαχα χαχαχαχα

Γκρεκολαντ

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

παλικαρια για ποιο amazon μιλατε εννοω παντα χωρις τελωνεια....για το γερμανικο??? η απο αλλη χωρα...πειτε μου λινκ.

 

Γερμανια ----> amazon.de

Αγγλια ----> amazon.co.uk

Ιταλια ----> amazon.it

και γενικα οποιο αλλο ευρωπαικο amazon θελεις. ειναι χωρις τελωνειο.

 

εγω παραγγελνω συνηθως απο το γερμανικο επειδη εκει βρισκω καλυτερες τιμες.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που το φακελάκι που μου φέρνει ο ταχυδρόμος έχει κίτρινο αυτοκόλλητο με ένδειξη "τελωνειακώς ελεύθερο" μου ζητά ένα 3ευρω, χωρίς απόδειξη κτλ. Μιλάμε για πακετάκια με αξία ευτελή.

Γνωρίζω ότι υπήρχε ανάλογος δασμος. Ισχύει κανονικά;

Είναι φυσιολογικό αυτό που κάνει κάθε φορά;

"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...