Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

4 μήνες

Χαχαχαχα χαχαχαχα

Γκρεκολαντ

5 μήνες. Ακόμα χειρότερα. Πλέον έχω σταματήσει τις αγορές από το eBay, εκτός και αν είναι κάτι που δεν το βιάζομαι. Πέτυχαν δηλαδή αυτό που ήθελαν
Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που το φακελάκι που μου φέρνει ο ταχυδρόμος έχει κίτρινο αυτοκόλλητο με ένδειξη "τελωνειακώς ελεύθερο" μου ζητά ένα 3ευρω, χωρίς απόδειξη κτλ. Μιλάμε για πακετάκια με αξία ευτελή.

Γνωρίζω ότι υπήρχε ανάλογος δασμος. Ισχύει κανονικά;

Είναι φυσιολογικό αυτό που κάνει κάθε φορά;

Όχι απατεώνας είναι. Ο δικός μας φέρνει ένα σωρό που λένε τελωνειακος ελεύθερα ποτέ δεν ζήτησε 3ευρω. Να το κόψεις είπαμε να πληρώνουμε ότι περνάει όχι ότι είναι ελεύθερο από τελωνείο.

 

Στάλθηκε από το SM-N930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που το φακελάκι που μου φέρνει ο ταχυδρόμος έχει κίτρινο αυτοκόλλητο με ένδειξη "τελωνειακώς ελεύθερο" μου ζητά ένα 3ευρω, χωρίς απόδειξη κτλ. Μιλάμε για πακετάκια με αξία ευτελή.

Γνωρίζω ότι υπήρχε ανάλογος δασμος. Ισχύει κανονικά;

Είναι φυσιολογικό αυτό που κάνει κάθε φορά;

 

Ισχύει μόνο σε δέμα το 3 ευρώ.

Κακώς τα δίνεις και μάλιστα χωρίς απόδειξη.

Ακόμα και σε δέμα που θα στα ζητήσει, πρέπει να σου δώσει απόδειξη.

Αλλιώς τα τσεπώνει ο ίδιος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας και χρόνια πολλά!

Εδώ και μέρες έχω βρει ένα smartphone ατο banggood με τιμή στα 250 ευρώ.Ωστόδο διστάζω να το παραγγείλω φοβούμενος το τελωνείο.Διαβάζω σε αρκέτες απαντήσεις σχετικά με το priority direct mail και μικρό σχετικά κόστος.Αξίζει να προχωρήσω? Θα αλλάξει κάτι με το νέο έτοςκαι αν ναι το προλαβαίνω?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους,

Στο δέμα που περιμένω από Banggood μου έβγαλε το παρακάτω...

24-12-2017 09:07 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

 

Το γλιτώσαμε το τελωνείο?

Πότε πιστεύετε να παραλάβω?

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στο site των ΕΛΤΑ βγάζει μυνημα

 

24/12/2017, 09:07:50 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Λογικά το γλύτωσες. Με τι μέθοδο αποστολής το πήρες. priority direct mail; αν ναι, ποτε σου είχε βγάλει status αποστολη απο Ολλανδία;
Link to comment
Share on other sites

5 μήνες. Ακόμα χειρότερα. Πλέον έχω σταματήσει τις αγορές από το eBay, εκτός και αν είναι κάτι που δεν το βιάζομαι. Πέτυχαν δηλαδή αυτό που ήθελαν

 

 

Και εσυ αν ησουνα στο σχετικο τμημα και εβλεπες οτι οι ελληνες στελνουνε στο εξωτερικο 1 δις για αγορες σιγουρα θα εβαζες χερι.

 

Η θηκη των 3 ευρω δεν τους ενδιαφερει τους ενδιαφερει να σου παρουνε ενα 40αρι απο ενα κινητο που αγορασες 200 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δέματα με αποστολή 5 κ' 6/12 έφτασαν επίσημα Ελλάδα.

δέμα με αποστολή 4/12 που τηλεφωνικά εχει φτασει Ελλάδα απο 17/12 δεν έχει φανεί καν στα ΕΛΤΑ ως άφιξη.

Link to comment
Share on other sites

σημερα ξεκολησαν 3 παραγγελιες μου απο banggood με priority direct.

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

24/12/2017, 09:48:05 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

1/12/2017, 02:53:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

24/12/2017, 09:46:22 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

1/12/2017, 02:53:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

24/12/2017, 10:48:56 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

24/12/2017, 08:43:36 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

1/12/2017, 03:37:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Και εσυ αν ησουνα στο σχετικο τμημα και εβλεπες οτι οι ελληνες στελνουνε στο εξωτερικο 1 δις για αγορες σιγουρα θα εβαζες χερι.

 

Η θηκη των 3 ευρω δεν τους ενδιαφερει τους ενδιαφερει να σου παρουνε ενα 40αρι απο ενα κινητο που αγορασες 200 ευρω.

Είμαι υπέρ του να πληρώσω φόρο για κάτι που θα παραγγείλω από το εξωτερικό. Το να κρατάνε όμως κάτι δικό μου για 4 μήνες στο τελωνείο θεωρώ ότι ξεφεύγει και από τη νομιμότητα.
Link to comment
Share on other sites

κοιταω σε ενα καναδεζικο site (ρουχισμου) και γραφουν τα παρακατω για το shipping:

"We noticed you're in the EU. Made in Canada products now ship duty free, we ship worldwide via UPS or FedEx, $18 for the rest of the world"

εχει φερει κανείς κατι απο Καναδα προσφατα?

αξιζει το ρισκο?

Link to comment
Share on other sites

κοιταω σε ενα καναδεζικο site (ρουχισμου) και γραφουν τα παρακατω για το shipping:

"We noticed you're in the EU. Made in Canada products now ship duty free, we ship worldwide via UPS or FedEx, $18 for the rest of the world"

εχει φερει κανείς κατι απο Καναδα προσφατα?

αξιζει το ρισκο?

 

Η συμφωνία έχει υπογραφεί από την ΕΕ αλλά όχι από τις χώρες μέλη ακόμη.

Πολύ φοβάμαι ότι θα πάρει χρόνο η διαδικασία μέχρι να ισχύσει και στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Η συμφωνία έχει υπογραφεί από την ΕΕ αλλά όχι από τις χώρες μέλη ακόμη.

Πολύ φοβάμαι ότι θα πάρει χρόνο η διαδικασία μέχρι να ισχύσει και στην Ελλάδα.

 

Σε περιπτωση που περασει τελωνειο δλδ, δεν υπαρχει ελπιδα να το κυνηγησω (οτι υπαρχει συμφωνια κλπ κλπ)?

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν έχει κυρωθεί η συμφωνία από τη Βουλή τι και πως θα κυνηγήσεις;
Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που το φακελάκι που μου φέρνει ο ταχυδρόμος έχει κίτρινο αυτοκόλλητο με ένδειξη "τελωνειακώς ελεύθερο" μου ζητά ένα 3ευρω, χωρίς απόδειξη κτλ. Μιλάμε για πακετάκια με αξία ευτελή.

Γνωρίζω ότι υπήρχε ανάλογος δασμος. Ισχύει κανονικά;

Είναι φυσιολογικό αυτό που κάνει κάθε φορά;

 

Μιλά με τα ΕΛΤΑ και να του την φερεις την επόμενη φορά,ποσες παραγγελιές μου έχει φέρει πότε δεν ζήτησε τίποτα μια φορά πλήρωσα 3 στο ταχυδρομιο με απόδειξη

Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που το φακελάκι που μου φέρνει ο ταχυδρόμος έχει κίτρινο αυτοκόλλητο με ένδειξη "τελωνειακώς ελεύθερο" μου ζητά ένα 3ευρω, χωρίς απόδειξη κτλ. Μιλάμε για πακετάκια με αξία ευτελή.

Γνωρίζω ότι υπήρχε ανάλογος δασμος. Ισχύει κανονικά;

Είναι φυσιολογικό αυτό που κάνει κάθε φορά;

Την Τετάρτη να πας στο ταχυδρομείο και να πας απευθείας στο διευθυντή να καλέσει τον ταχυδρομο και να ζητήσεις εξηγήσεις. ο διανομέας δεν έχει καμία δουλειά να σου ζητήσει 3€ σε επιστολικο και μάλιστα χωρίς απόδειξη. Την Τετάρτη όσα 3€ έχεις δώσει ζήτησε τα πίσω διαφορετικά απείλησε τους με μήνυση. Την Τετάρτη μπες να μας πεις τι έγινε.

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα... θελω να αγοράσω ένα κινητό από το aliexpress που κάνει 110 € ... εδώ στο τελωνείο θα μου το χρεώσουν με αυτή την τιμή? ή θα το κοστολογησουν στο Θεό... με συνέπεια και ο φόρος να ανέβει στο Θεό? Ξέρει κανείς?

 

Στάλθηκε από το K920 (CN) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Κατά βάση στο 100ρικο υπολογίζουν, εκτός και αν υπάρχει Ελλάδα, ας πούμε στα 180 αλλά εσύ το βρήκες προσφορά, ε αυτοί δε θα το πάνε βάση προσφοράς. Αλλά πλέον συχνά ζητάνε απόδειξη.. Οπότε βάζουν το πραγματικό χαράτσι και όχι υπέρ-χαράτσι :wacko:

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Κατά βάση στο 100ρικο υπολογίζουν, εκτός και αν υπάρχει Ελλάδα, ας πούμε στα 180 αλλά εσύ το βρήκες προσφορά, ε αυτοί δε θα το πάνε βάση προσφοράς. Αλλά πλέον συχνά ζητάνε απόδειξη.. Οπότε βάζουν το πραγματικό χαράτσι και όχι υπέρ-χαράτσι :wacko:
Μακάρι να πέσει το πραγματικό χαράτσι... Εδώ έχει γύρω στα 320 στο Skroutz... απο το Ali είναι refurbished... γι αυτό έχει τόσο...

Αν πάει γύρω στα 150 με το χαράτσι είναι οκ... το θέμα είναι μην πάει 200plus... ίδωμεν ισως να την κάνω την κίνηση...

 

Στάλθηκε από το K920 (CN) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να ξερεις τι θα χρεωσει φιλε. οπως τους ερθει ειναι και αναλογα πως θα ξυπνησει το πρωι ο υπαλληλος, ειναι χιλιαδες , εκατομμυρια τα δεματα δεν θα φαει μιση ωρα με το καθε ενα να δει ποσο εχει. Απο aliexpress που δεν εχει paypal δεν μπορεις να ζητησεις να σου εβαζε μεσα και την αποδειξη ... Ρισκο ειναι . προσωπικα αντικειμενα τετοιας αξιας απο ali δεν θα αγοραζα

 

61922_10150104916238009_5819860_n.jpg

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Αυτα στο τέλος σημαίνουν κάτι ή ειναι απλά βλακείες του trackitonline ; https://imageshack.com/i/pnh14cXhj

 

χτυπατο εδω να εχεις ξεκαθαρη αποψη

http://www.elta.gr/el-gr/εντοπισμόςαντικειμένου.aspx

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...