Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 μήνα περιμένω απάντηση απο τελωνείο τους έστειλα 2 φορές τις αποδείξεις και το μόνο κάνανε είναι να στείλουν γραπτά οτι θέλουν απόδειξη μετά απο 20 μέρες ενώ έχω στείλει πριν και μετά ... πάμε για 3 μήνες+ με αυτο το geekbying πήρα απο EU warehouse έκανε 40 μέρες να ξεκινήσει και δεν φτάνει αυτό αρνούνται να κάνουν refund για την Μ@λ@κια που έκαναν ... 2 φορές μέσα σε ενα χρόνο :mad:..

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

5/12/2017, 00:13:24 Κ.Α.Τ. ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

5/12/2017, 00:13:06 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

5/12/2017, 10:25:25 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

24/11/2017, 14:41:08 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

21/10/2017, 10:14:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο δείχνει να πέρασε(τυπικά τουλάχιστον), το δεύτερο δεν πέρασε. Και τα δύο ξεφορτώθηκαν στο Κ.Δ. Αττικής

 

Σ ευχαριστω για την απαντηση.

Το δευτερο εννοεις οτι θα περασει καποια στιγμη απο τελωνειο, Η οτι το εχει προσπερασει αυτο το σταδιο και δεν θα περασει καθολου?

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω για την απαντηση.

Το δευτερο εννοεις οτι θα περασει καποια στιγμη απο τελωνειο, Η οτι το εχει προσπερασει αυτο το σταδιο και δεν θα περασει καθολου?

 

Δεν θα περάσει τελωνείο, έφυγε από το αεροδρόμιο

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα περάσει τελωνείο, έφυγε από το αεροδρόμιο

 

Σ ευχαριστω φιλε για τη διευκρίνηση. μακαρι γιατι ειναι και το ακριβο δεμα.

Link to comment
Share on other sites

μπορουμε να συμπερανουμε αν θα πληρωσω τελωνείο ή είναι νωρίς;

Απο Λατινικη Αμερικη σταλθηκε όχι απο Ισπανία που μαλλον είναι ενδιάμεσος σταθμός...

ειναι και λιγο μεγαλο δεματάκι

 

http://i64.tinypic.com/123bg5t.jpg

Link to comment
Share on other sites

μπορουμε να συμπερανουμε αν θα πληρωσω τελωνείο ή είναι νωρίς;

Απο Λατινικη Αμερικη σταλθηκε όχι απο Ισπανία που μαλλον είναι ενδιάμεσος σταθμός...

ειναι και λιγο μεγαλο δεματάκι

 

http://i64.tinypic.com/123bg5t.jpg

 

Δεν βλεπω κανενα τελωνειο να λεει..εχει φυγει απο αεροδρομιο...εχει κλεισει απο το κεντρο διαλογης και ετοιμαζεται να ερθει στο τοπικο σου κεντρο διανομης....οπου να ναι θα σου ρθει και σπιτι....

Link to comment
Share on other sites

Το Τελωνείο δεν δέχεται την εισαγωγή αγαθών άνευ αξίας ή/και με τον χαρακτηρισμό δώρου/gift, θα πρέπει να μας προσκομίσετε εσείς ή ο αποστολέας αποδεικτικά αγοράς του περιεχομένου. Θα αναμένουμε τα συγκεκριμένα αποδεικτικά για να μπορέσει να προχωρήσει ο εκτελωνισμός του δέματος και να το παραλάβετε, ή αν μας το δηλώσετε, μπορεί να προχωρήσει η διαδικασία εκτελωνισμού στην μεικτή αξία που συνοδεύει το δέμα σας όπου θα λογιστούν οι αντίστοιχοι φόροι, τυχόν δασμοί και τέλη εκτελωνισμού. Σας ευχαριστούμε για την συνεργασία.

 

Καλημέρα παιδιά τους έστειλα email και μου στέλνει αυτό..τι εννοεί ή αν μας δηλώσετε μπορεί να προχωρήσει η αξία ξέρει κανείς ?

Link to comment
Share on other sites

Το Τελωνείο δεν δέχεται την εισαγωγή αγαθών άνευ αξίας ή/και με τον χαρακτηρισμό δώρου/gift, θα πρέπει να μας προσκομίσετε εσείς ή ο αποστολέας αποδεικτικά αγοράς του περιεχομένου. Θα αναμένουμε τα συγκεκριμένα αποδεικτικά για να μπορέσει να προχωρήσει ο εκτελωνισμός του δέματος και να το παραλάβετε, ή αν μας το δηλώσετε, μπορεί να προχωρήσει η διαδικασία εκτελωνισμού στην μεικτή αξία που συνοδεύει το δέμα σας όπου θα λογιστούν οι αντίστοιχοι φόροι, τυχόν δασμοί και τέλη εκτελωνισμού. Σας ευχαριστούμε για την συνεργασία.

 

Καλημέρα παιδιά τους έστειλα email και μου στέλνει αυτό..τι εννοεί ή αν μας δηλώσετε μπορεί να προχωρήσει η αξία ξέρει κανείς ?

 

Λένε για μικτή αξία που συνοδεύει το δέμα.

Μήπως επάνω στο δέμα αναφέρεται κάποια αξία; Αυτό μόνο ο αποστολέας μπορεί να σου το πει, ώστε να δεις τι αξία αναγράφεται και αν σε συμφέρει, να ζητήσεις να προχωρήσουν στον εκτελωνισμό.

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Όσο αναφορά το gearbest έχει δηλώσει εδώ και καιρό μετά την αφαίρεση του priority line eu express ότι θα πληρώνει τα έξοδα εκτελωνισμου σε όσους παραγγέλνουν με Belgium registered. Με την τελευταία παραγγελία που παρέλαβα διαπίστωσα ότι η συγκεκριμένη μέθοδος αποστολής είναι η ίδια με αυτή του banggood με το postnl. Δηλαδή πάνω στα στοιχεία δεν αναφέρεται τίποτα για Κίνα και έχει διεύθυνση επιστροφής κάπου στο Βέλγιο όπως ακριβώς κάνει το postnl του banggood. Αυτό το συμπέρασμα έβγαλα εγώ λοιπόν. Προσοχή! Κάνω απλά ενημέρωση και το τι διαπίστωσα εγώ. Δεν παρακεινω κανέναν να αγοράσει με αυτήν την μέθοδο ούτε λέω ότι είναι 100% ασφαλής!

4_2018_110413_._._EET.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά

Μην γράφετε τίποτα για ότι βρίσκεται η απλά αναφέρετε όποιος θέλει επικοινωνία με π.μ.

Ήμαστε σε ένα ανοιχτό φόρουμ διαβάζουν πόλοι.....

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το παιδί που μου το έστειλε ειπε ότι το δήλωσε 40$ μεταχειρισμένο..

Αν το υπολογίσουν σαν αξία 40$ = 33,5€ τότε θα σου χρεώσουν 33,5€ x 24% = 8€ + 15€ = 23€ αρκεί τα 40$ να εμπεριέχουν και τα μεταφορικά, αλλιώς υπολόγισε επιπέον 24% στην αξία των μεταφορικών.

Όλα αυτά ισχύουν στη περίπτωση που θεωρήσουν το δέμα ως "εμπορικού χαρακτήρα" οπότε η ατέλεια δεν ισχύει για δέματα άνω των 22€. Αν μπορέσεις να αποδείξεις ότι το δέμα αφορά αποστολή "μη–εμπορικού χαρακτήρα" (από ιδιώτη σε ιδιώτη) η ατέλεια είναι 45€ οπότε δε πληρώνεις τίποτα.

Δες εδώ για περισσότερες πληροφορίες: http://www.elta.gr/el-gr/ιδιώτες/αλληλογραφίαδέματα/εκτελωνισμός.aspx

.

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά

Μην γράφετε τίποτα για ότι βρίσκεται η απλά αναφέρετε όποιος θέλει επικοινωνία με π.μ.

Ήμαστε σε ένα ανοιχτό φόρουμ διαβάζουν πόλοι.....

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ο μόνος υπεύθυνος παιδιά να κατευθύνει συζητήσεις είναι η ομάδα διαχείρισης.

 

Είναι πολύ δύσκολο να αναγκάσεις κάποιον να μιλήσει μέσω πμ και να υποβάλλει ερωτήσεις.

 

Απλά, αν δεν τα γράψουν στο myphone, θα πάνε σε διπλανά forum.

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω επειδή διάβασα πολλά απο bangood με priority air mail κινητά έρχονται χωρίς τελωνείο ακόμα;θήκες, ακουστικά και αλλα μικρά πράγματα περνάνε χωρίς τελωνείο αν ερθουν απο Κίνα;
Link to comment
Share on other sites

Και δωστου καρβουνο

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω επειδή διάβασα πολλά απο bangood με priority air mail κινητά έρχονται χωρίς τελωνείο ακόμα;θήκες, ακουστικά και αλλα μικρά πράγματα περνάνε χωρίς τελωνείο αν ερθουν απο Κίνα;

Πριν δυο μερες παρελαβα 2 δεματα απο banggood με priority αποστολη χωρις να εχω το παραμικρο προβλημα με τελωνειο..

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια!

 

Ξερει κανενας τι ειναι το Κ.Κ. ..... απο το ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> ΙΛΙΟΝ (Κ.Κ.))

 

Μεχρι τωρα "ηξερα" το Κ.Μ.Δ..... Κεντρο Διανομης ή Διαλογης.... το Μ. στη μεση, καπου παει το μυαλο μου....

....το Κ.Δ.Δ. .... Κεντρο Διαλογης Δεματων.....

ΑΝθΥΠΟλοΓΡΑΦΟμμενοΣ

(επειδη ...και την υπογραφη προσεχουμε που τη βαζουμε),

αλλα

My name is Neo... (4 γραμμες!!! εντος οριων!!)

Link to comment
Share on other sites

Κεντρικό Κατάστημα

 

 

Τελικά παρέλαβα χθες το πακετάκι από αναθεώρηση δασμών μετά από 2μιση μήνες. Το είχαν κοστολογίσει με βάση την απόδειξη μου τελικά, πέρασε ελεύθερο μιας και ήταν στα 17ευρώ αλλά μου ζήτησαν το 3ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τη διευκρινιση του ΚΚ !

 

Ειναι 3 μερες εκει σκαλωμενο...

ΑΝθΥΠΟλοΓΡΑΦΟμμενοΣ

(επειδη ...και την υπογραφη προσεχουμε που τη βαζουμε),

αλλα

My name is Neo... (4 γραμμες!!! εντος οριων!!)

Link to comment
Share on other sites

Κεντρικό Κατάστημα

 

 

Τελικά παρέλαβα χθες το πακετάκι από αναθεώρηση δασμών μετά από 2μιση μήνες. Το είχαν κοστολογίσει με βάση την απόδειξη μου τελικά, πέρασε ελεύθερο μιας και ήταν στα 17ευρώ αλλά μου ζήτησαν το 3ευρώ.

Θα μπορούσες να μας υπενθυμίσεις τι ποσό σου ζήτησαν αρχικά;
Link to comment
Share on other sites

Το πακέτο μου εχει κολλησει 2/1/2018, Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ , εδω και 3 μερες, ειναι νορμαλ?

μηπως ξερεται ποσο περιπου χρονο θα κάνει να με φτασει? , (Θεσσαλονικη)

Link to comment
Share on other sites

Το πακέτο μου εχει κολλησει 2/1/2018, Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ , εδω και 3 μερες, ειναι νορμαλ?

μηπως ξερεται ποσο περιπου χρονο θα κάνει να με φτασει? , (Θεσσαλονικη)

 

Ολα νορμαλ ειναι, διοτι οι εννοιες <ανεχωρησε> <εφθασε> φορτωθηκε>, δεν σημαινουν τιποτα πλεον.....

Να εχεις υπ΄οψιν οτι τα σκαναρισματα αυτες τις μερες ειναι εκτος τοπου και χρονου και μπορει να παραλαβεις οποιαδηποτε στιγμη, χωρις αυτο να φαινεται πουθενα.

Υπομονη.

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...