Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εννοειται οτι ειναι του πελατη!

Απλα αυτοι διαφημιζαν τον τροπο αποστολης αυτο, σαν τροπο που σιγουρα απεκλειε το τελωνειο και μαλλον θα ειχαν δικιο μιας και μεχρι τωρα δεν υπηρξε προβλημα. Αλλα ως γνωστον.... ο τρελος και η αξουσια, οτι θελουν κανουν! Και σιγα αν στραβωσει το κλιμα, μην μπουν στην διαδικασια να μας αποζημιωσουν ολους! Αυτα εγω δεν τα πιστευω.

 

Ξέρεις πόσο μεγάλος είναι ο ανταγωνισμός μεταξύ των κινεζικών καταστημάτων; Δεν πιστεύω ότι θα μας αφήσουν έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις πόσο μεγάλος είναι ο ανταγωνισμός μεταξύ των κινεζικών καταστημάτων; Δεν πιστεύω ότι θα μας αφήσουν έτσι.

 

Μακαρι!

Αλλα σιγα την τεραστια αγορα που λεγεται Ελλαδα! (απεναντι στην Κινα εννοω).

Και οσο καλη προθεση να εχει το BANGOOD, να μας αποζημιωσει, μολις μαθει τα κερατιατικα η νταβατζιλιδικα, θα κοψει ροδα μυρωμενα και μην τον ειδατε μην τον απαντησατε!

Edited by Evaggelos1
Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,προτείνω ηρεμία και θετική ενέργεια. Οτι είναι να γίνει ας γίνει. Ας περιμένουμε καλύτερα να δούμε στο site των ΕΛΤΑ κανένα επίσημο update και ύστερα βγάζουμε συμπεράσματα.
Link to comment
Share on other sites

Μακαρι!

Αλλα σιγα την τεραστια αγορα που λεγεται Ελλαδα! (απεναντι στην Κινα εννοω).

Και οσο καλη προθεση να εχει το BANGOOD, να μας αποζημιωσει, μολις μαθει τα κερατιατικα η νταβατζιλιδικα, θα κοψει ροδα μυρωμενα και μην τον ειδατε μην τον απαντησατε!

 

σε κάθε περίπτωση το gearbest ήδη το κάνει.

 

Πάντως θα συμφωνήσω με τον giannishalde, δεν χρειάζεται να χάνουμε την ψυχραιμία μας, ειδικά όσοι αγοράζουμε με priority direct απο banggod και priority line από gearbest.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, και εγώ παράγγειλα ένα κινητό από το geekbuying και τώρα το status του είναι ότι απαιτείται να στείλω κάποιο αποδεικτικό πληρωμής στ τελωνείο. Το κινητό όταν το πήρα έκανε 170 ευρώ τώρα έχει ανέβει στα 185. Θα πληρώσω τα μαλλιοκέφαλα μου τι θα κάνω;;

28/12/2017, 00:09:40 Κ.Α.Τ. ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

28/12/2017, 00:09:39 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

28/12/2017, 06:52:10 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

27/12/2017, 13:37:21 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

18/12/2017, 22:00:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

4/12/2017, 02:55:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Link to comment
Share on other sites

Προ 3-4 μηνες είχα αναφέρει ξεκάθαρα πως στα τελωνεια -ΕΛΤΑ ξέρουν για το Bangood kαι αναζητούν τροπο να δασμολογουν τα priority direct mail.....

 

Και τότε κάποιοι εδώ μέσα έπεσαν να με φάνε.......

Σας είχα προειδοποίησει.......

 

----- προσθήκη μηνύματος 36 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γεια σας, και εγώ παράγγειλα ένα κινητό από το geekbuying και τώρα το status του είναι ότι απαιτείται να στείλω κάποιο αποδεικτικό πληρωμής στ τελωνείο. Το κινητό όταν το πήρα έκανε 170 ευρώ τώρα έχει ανέβει στα 185. Θα πληρώσω τα μαλλιοκέφαλα μου τι θα κάνω;;

28/12/2017, 00:09:40 Κ.Α.Τ. ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

28/12/2017, 00:09:39 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

28/12/2017, 06:52:10 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

27/12/2017, 13:37:21 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

18/12/2017, 22:00:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

4/12/2017, 02:55:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

50-70€ θα σταξεις

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση το δέμα να έρχεται και να μήν έχει ενημερωθεί ποτέ κατάσταση του/πορεία του , στο DPDUK ? Έχει τύχει αυτό σε κανέναν; Νομίζω κάποιος το είχε αναφέρει κάποια στιγμή.
PiranxaS
Link to comment
Share on other sites

Oh no!! Tην εκατσα δηλαδή! Perfect

 

Προ 3-4 μηνες είχα αναφέρει ξεκάθαρα πως στα τελωνεια -ΕΛΤΑ ξέρουν για το Bangood kαι αναζητούν τροπο να δασμολογουν τα priority direct mail.....

 

Και τότε κάποιοι εδώ μέσα έπεσαν να με φάνε.......

Σας είχα προειδοποίησει.......

 

----- προσθήκη μηνύματος 36 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

50-70€ θα σταξεις

Link to comment
Share on other sites

Για να σας καθησυχάσω λίγο. Για ένα δέμα με BG και priority ενώ από 17/12 ήταν Ελλάδα παίρνω 22/12 και ρωτάω και μου λέει είναι τελωνείο. Μετά από δύο μέρες όμως βγήκε χαλαρά χωρίς κάτι άλλο και είναι εκφόρτωση στο ΜΔ Αττικής στο Κρυονέρι κολλημένο. Άρα πέρασε κανονικά χωρίς παρατράγουδα. Το κόλλημα μάλλον οφείλεται στις άδειες στο φόρτο αλλά και στην ελληνική κουλτούρα των γιορτών των δημοσίων υπαλλήλων. Επίσης ο έλεγχος γίνεται από ότι φαίνεται σε δύο ή σε μια τώρα τις γιορτές, βάρδια. Εννοείται πως Σ/Κ κάθονται. Όταν λέμε έλεγχος εννοούμε το ξεδιαλεγμα του σάκου. Ποια προχωρούν και ποια μπαίνουν σε μια καινούργια ντάνα. Αυτό το κάνει μόνο ο τελωνειακός. Άρα? Τρελή καθυστέρηση.

Αυτά νομίζω συμβαίνουν και εννοείται πως τα κορίτσια στο κέντρο όταν λένε τελωνείο σίγουρα δεν εννοούν πως θα πληρώσουμε εκτός αν το λέει το status ...που αυτό το βλέπουμε και εμείς αν δασμολογηθει..

Link to comment
Share on other sites

Για να σας καθησυχάσω λίγο. Για ένα δέμα με BG και priority ενώ από 17/12 ήταν Ελλάδα παίρνω 22/12 και ρωτάω και μου λέει είναι τελωνείο. Μετά από δύο μέρες όμως βγήκε χαλαρά χωρίς κάτι άλλο και είναι εκφόρτωση στο ΜΔ Αττικής στο Κρυονέρι κολλημένο. Άρα πέρασε κανονικά χωρίς παρατράγουδα. Το κόλλημα μάλλον οφείλεται στις άδειες στο φόρτο αλλά και στην ελληνική κουλτούρα των γιορτών των δημοσίων υπαλλήλων. Επίσης ο έλεγχος γίνεται από ότι φαίνεται σε δύο ή σε μια τώρα τις γιορτές, βάρδια. Εννοείται πως Σ/Κ κάθονται. Όταν λέμε έλεγχος εννοούμε το ξεδιαλεγμα του σάκου. Ποια προχωρούν και ποια μπαίνουν σε μια καινούργια ντάνα. Αυτό το κάνει μόνο ο τελωνειακός. Άρα? Τρελή καθυστέρηση.

Αυτά νομίζω συμβαίνουν και εννοείται πως τα κορίτσια στο κέντρο όταν λένε τελωνείο σίγουρα δεν εννοούν πως θα πληρώσουμε εκτός αν το λέει το status ...που αυτό το βλέπουμε και εμείς αν δασμολογηθει..

 

Φιλε.....εδω εχω πακετα 2 μηνες σχεδον μεσα.....τι γραφουμε τωρα......αστο χρονιαρες μερες...το κντ μου το εχουν μαθει απο εξω τοσες φορες που εχω καλεσει..:lol:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Πες τα χρυσοστομε. Αυτο προσπαθώ να τους πω εγώ εδώ και ώρες.

Επιπλέον αν παρατήρησες τις καθημερινές δεν υπάρχουν πολλες κινήσεις δεμάτων και ξαφνικά 23,24 και 26/12 ως εκ θαύματος κινήθηκαν τα δέματα!

Να δείς που 29,30 ισως και 31/12 θα εχουμε κίνηση ξανα( υπερωρίες, διπλά μεροκάματα) χωρίς τελωνιακά παρατράγουδα και όλα καλά όλα ωραία.

Link to comment
Share on other sites

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

24/12/2017, 09:48:05 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

1/12/2017, 02:53:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

 

Κωδικός Αντικειμένου:

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

24/12/2017, 09:46:22 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

1/12/2017, 02:53:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

 

Κωδικός Αντικειμένου:

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

26/12/2017, 12:33:07 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

24/12/2017, 10:48:56 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

24/12/2017, 08:43:36 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

1/12/2017, 03:37:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

ολα απο banggood με priority

Link to comment
Share on other sites

Προ 3-4 μηνες είχα αναφέρει ξεκάθαρα πως στα τελωνεια -ΕΛΤΑ ξέρουν για το Bangood kαι αναζητούν τροπο να δασμολογουν τα priority direct mail.....

 

Και τότε κάποιοι εδώ μέσα έπεσαν να με φάνε.......

Σας είχα προειδοποίησει.......

 

----- προσθήκη μηνύματος 36 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

50-70€ θα σταξεις

 

Δεν έχει παρουσιαστεί κανένα βεβαιωμένο περιστατικό με χρέωση τελωνείου σε αποστολή priority από banggood μέχρι σήμερα. Άλλο πράγμα η εξωφρενική καθυστέρηση και άλλο πράγμα η χρέωση τελωνείου. Στα ΕΛΤΑ η μόνιμη δικαιολογία όταν παραπονιέσαι για καθυστέρηση είναι "τελωνείο" ακόμη και αν η αποστολή έχει γίνει από Λαμία. Οπότε ψυχραιμία και υπομονή.

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

24/12/2017, 09:48:05 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

1/12/2017, 02:53:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

 

Κωδικός Αντικειμένου:

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

24/12/2017, 09:46:22 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

1/12/2017, 02:53:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Κωδικός Αντικειμένου:

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

26/12/2017, 12:33:07 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

24/12/2017, 10:48:56 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

24/12/2017, 08:43:36 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

1/12/2017, 03:37:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

ολα απο banggood με priority

 

Στην ιδια κατασταση με σενα ακριβως φιλε μου αλλα με δυο δεματα το ενα κολλησε 24/12 και το αλλο στις 26/12...τι να πω ας κανουμε υπομονη...

Link to comment
Share on other sites

Ο dream master είπε με αποδείξεις ότι είπα πριν. Υπομονή.. όλοι στην ίδια βάρκα είμαστε.. Και σε μένα όταν είπαν τελωνείο την άκουσα λίγο αλλά μόλις πέρασε το πρώτο καλό δέμα ηρέμησα...

 

Sent from my 2013023 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

την δικαιολογια οτι ειναι τελωνειο την λενε σχεδον παντα παιδια οταν τους ρωτατε που ειναι το δεμα σας. υπομονη θα προχωρησουν τα πιο πολλα πιστευω μετα τις 2/01/18 ακομα ολοι ειναι σε κλιμα εορτων και υπολειτουργούν σχεδον οι περισσοτερες δημοσιες υπηρεσιες. Edited by dream_master
Link to comment
Share on other sites

την δικαιολογια οτι ειναι τελωνειο την λενε σχεδον παντα παιδια οταν τους ρωτατε που ειναι το δεμα σας. υπομονη θα προχωρησουν τα πιο πολλα πιστευω μετα τις 2/01/18 ακομα ολοι ειναι σε κλιμα εορτων και υπολητουργουν σχεδον οι περισσοτερες δημοσιες υπηρεσιες.

 

Εδώ υπολειτουργεί το μυαλό μας τέτοιες χρονιάρες μέρες, δεν θα υπολειτουργούν οι δημόσιες υπηρεσίες ?.... :rolleyes:

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

εχουμε ξαναπει οτι το priority της banggood ειναι ασφαλες.φυσικα εχουν το δικαιωμα να ζητησουν χαρατσι φπα +τελη εκτελωνισμου απο την στιγμη που γραφει το δεμα κινα και απο την στιγμη που η νομοθεσια και οι εντολες των ανωτερων τους,τους εχουν δωσει αυτο το δικαιωμα...απο την στιγμη που δεν γραφει κινα το δεμα,και ερχεται απο ευρωπαικη χωρα δεν εχουν το δικαιωμα να προσθεσουν φπα+τελη εκτελωνισμου.φυσικα με αυτο το συστημα ολα ειναι πιθανα.ευχομαι σε ολους να πανε ολα καλα με τα δεματα σας να εχουμε μια καλη χρονια με υγεια,χαρα και ευτυχια και μακαρι να αλλαξουν καποια πραγματα με το τελωνειο. Edited by ippotis22
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να παρω κατι ρουχα μουφα (adidas,Kappa)απο κινα taobao που συνολικα ειναι 1 ζευγαρι παπουτσια 3 παντελονια και μια μπλουζα 100 ευρω ολα μαζι . Γινεται να ζητησω να μου γραψουν χρησιμοποιημενα ή ελλατωματικα ρουχα και να το περασω 22€ για να μην φαω φορους; ελπιζω να μην ξερουν να ανιχνευουν και τα ψευτικα οι εκτελωνιστες... τι λετε να κανω; απο ems θα ερθουν ως usps αν αυτο που λεω εχει νοημα
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω 2 ερωτήσεις που αφορουν αγορες εκτος ΕΕ.

Η πρωτη αφορα αγορα απο Αμερικη. Ειναι ρουχο. Αξια :15$ +εξοδα αποσταλης 14.95$ συνολο 29.95$(σε ευρω 26,05). Παιζει να μου το χρεωσουν στο τελωνειο και ποσο αν ξερει καποιος.

 

Η δευτερη αγορα ειναι απο Αυστραλια. Παλι ρουχα αξιας 61,95 ευρω. Εδω δεν υπαρχουν μεταφορικα, ολο το ποσο ειναι η αξια των ρουχων. Εδω υπαρχει χρεωση στο τελωνειο?

Να σημειωσω, οτι απο το συγκεκριμενο καταστημα στην αυστραλια εχω κανει αγορες πολλες φορες απο το 2016 και πισω , παντα αξιας γυρω στα 50 ευρω, και ποτε δεν πληρωνα τιποτα. Μου εφερνε το δεμα ο ταχυδρομος σπιτι και ποτε δεν ζηταγε επιπλεον χρηματα. Εχει αλλαξει κατι τωρα? Παιζει να με τσεκουρωσουν?

 

Και κατι τελευταιο . Το δεμα απο αμερικη εχει Tracking Number που τελειωνει σε US και μου εμφανιζει κανονικα τη διαδρομη του στην αναζητηση αντικειμενων στη σελιδα των ΕΛΤΑ.

Το δεμα απο Αυστραλια με Tracking Numbers που τελειωνει σε AU δεν μου το εμφανιζει. Γιατι συμβαινει αυτο? Δεν μπορω να θυμηθω καθολου αν παλιοτερα αυτα απο αυστραλια μου τα ενφανιζε η οχι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να παρω κατι ρουχα μουφα (adidas,Kappa)απο κινα taobao που συνολικα ειναι 1 ζευγαρι παπουτσια 3 παντελονια και μια μπλουζα 100 ευρω ολα μαζι . Γινεται να ζητησω να μου γραψουν χρησιμοποιημενα ή ελλατωματικα ρουχα και να το περασω 22€ για να μην φαω φορους; ελπιζω να μην ξερουν να ανιχνευουν και τα ψευτικα οι εκτελωνιστες... τι λετε να κανω; απο ems θα ερθουν ως usps αν αυτο που λεω εχει νοημα

 

Αυτά που γράφεις, σίγουρα δεν βγάζουν νόημα αφού η EMS είναι η courier των εθνικών ταχυδρομείων, η USPS το αμερικάνικο ταχυδρομείο και εσύ θέλεις να αγοράσεις από Κίνα.

 

Όπως έχει γραφτεί πολλές φορές, ούτε η δηλωμένη υποτιμημένη αξία πιάνει ούτε τα χρησιμοποιημένα ρούχα πιάνουν από αγοράζεις από μαγαζί. Εάν σταματήσει το δέμα στο τελωνείο να υπολογίζεις την αξία CIF * 24% συν 15€ αν αυτή είναι μέχρι 150€.

Link to comment
Share on other sites

Η τιμη πανω απο 22€ εκτος απο δεματα απο την ΕΕ χρεωνονται ως 15€+0.24*την τιμη του προιοντος

 

To θεμα ειναι στο μεν πρωτο απο Αμερικη ως τιμη υπολογιζετε η τιμη προιοντος η η τιμη με τα μεταφορικα? Γιατι στην μια περιπτωση ειναι κατω των 22 ευρω, στην αλλη μαζι με τα μεταφορικα ξεπερναει τα 22 ευρω.

 

Τωρα οσον αφορα στην αγορα απο Αυστραλια εχω κανει τουλαχιστον 5 αγορες απο το συγκεκριμενο καταστημα πριν το 2016, οι οποιες οπως εγραψα και παραπανω ηταν γυρο στα 50 ευρω η καθεμια. Ποτε δεν πληρωσα τιποτε παραπανω. Ουτε καν τα 3 ευρω που αναφερουν καποιοι οτι τους ζηταει ο ταχυδρομος. Εχει αλλαξει κατι και δεν με χρεωναν μεχρι το 16 και τωρα θα με χρεωσουν?

Να πω οτι απο αυστραλια ως μεθοδο αποσταλης αναγραφει: AIR-RPI αν αυτο σημαινει κατι ,γιατι δεν εχω ιδεα τι ειναι.

Link to comment
Share on other sites

To θεμα ειναι στο μεν πρωτο απο Αμερικη ως τιμη υπολογιζετε η τιμη προιοντος η η τιμη με τα μεταφορικα? Γιατι στην μια περιπτωση ειναι κατω των 22 ευρω, στην αλλη μαζι με τα μεταφορικα ξεπερναει τα 22 ευρω.

 

Τωρα οσον αφορα στην αγορα απο Αυστραλια εχω κανει τουλαχιστον 5 αγορες απο το συγκεκριμενο καταστημα πριν το 2016, οι οποιες οπως εγραψα και παραπανω ηταν γυρο στα 50 ευρω η καθεμια. Ποτε δεν πληρωσα τιποτε παραπανω. Ουτε καν τα 3 ευρω που αναφερουν καποιοι οτι τους ζηταει ο ταχυδρομος. Εχει αλλαξει κατι και δεν με χρεωναν μεχρι το 16 και τωρα θα με χρεωσουν?

Να πω οτι απο αυστραλια ως μεθοδο αποσταλης αναγραφει: AIR-RPI αν αυτο σημαινει κατι ,γιατι δεν εχω ιδεα τι ειναι.

 

Όπως έγραψα παραπάνω, για το τελωνείο παίζει η αξία CIF (κόστος+μεταφορικά+ασφάλιση)

 

Πριν τον ΙΟΥΝ 2017 δεν εφαρμοζόταν αυστηρά η νομοθεσία από τα ΕΛΤΑ και όλοι παραλαμβάναμε τα δέματα χωρίς έξοδα εκτελωνισμού, γιαυτό ξέχασε όσα γνώριζες. Το τέλος των 3€ χρεώνεται όταν το δέμα μπει στο τελωνείο, και διαπιστώσουν ότι έχει αξία CIF κάτω των 22€

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...