Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι ετσι οπως το λες , ειχα μπερδευτει. Δηλαδη ολα αυτα τα φακελακια που αγοραζουμε απο ebay δε θα εχουν επιβαρυνση 3 ευρω; Ειναι επιστολικα (πιστευω) και πολυ φθηνα, ξερεις κανα δυο ευρω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

1)Παιδια σας ειχα πει 30 ευρω αν θυμαμαι καλα σε αλλο topic . Δεν ειδα το ερωτημα σου , θα μου ξεφυγε.

2) Η αμοιβη εκτελωνιστη που ειναι 50 ευρω ή 60 αφορα τα πακετα που ερχονται με κουριερ. Σωστα καταλαβα;

3) Αμα δεν ειναι συστημενο το πακετακι και δεν εχει tracking number , που θα ξερω οτι ειναι επιστολικο;

 

----- προσθήκη μηνύματος 85 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Οκ καταλαβα, ευχαριστω και τους 3 σας παιδια.

 

Για τα μικρά πακετάκια που λες των λίγων ευρώ δεν πρέπει να πληρώσεις ΤΙΠΟΤΑ.

1. Εμένα που σε ρώτησα πάντως δε μου το απάντησες. Άλλος θα είχε την τύχη :cool:

2. Ναι.

3. Σε γενικές γραμμές επιστολικό θεωρείται ότι μπορεί να χωρέσει στην γνωστή ταχυδρομική τσάντα (έστω και μόνο του) και είναι κάτω των 2 κιλών. Υπάρχουν συγκεκριμένες διστάσεις, αλλά δε θα στο μετρήσει κανείς. Με το μάτι το υπολογίζουν :happy:

Το αναφέρω επειδή έχει ειπωθεί ότι παίζει ρόλο μόνο το βάρος, που δεν είναι ακριβές.

Link to comment
Share on other sites

Για τα μικρά πακετάκια που λες των λίγων ευρώ δεν πρέπει να πληρώσεις ΤΙΠΟΤΑ.

1. Εμένα που σε ρώτησα πάντως δε μου το απάντησες. Άλλος θα είχε την τύχη :cool:

2. Ναι.

3. Σε γενικές γραμμές επιστολικό θεωρείται ότι μπορεί να χωρέσει στην γνωστή ταχυδρομική τσάντα (έστω και μόνο του) και είναι κάτω των 2 κιλών. Υπάρχουν συγκεκριμένες διστάσεις, αλλά δε θα στο μετρήσει κανείς. Με το μάτι το υπολογίζουν :happy:

Το αναφέρω επειδή έχει ειπωθεί ότι παίζει ρόλο μόνο το βάρος, που δεν είναι ακριβές.

 

Eνταξει τωρα τα καταλαβα ολα, ευχαριστω παιδια. :D:happy:

Link to comment
Share on other sites

Το δικο παντως ηταν δεμα παιδια μιας και είχε ένα όγκο να πω 20×20×12 ύψος !!και Όχι δεν μ μου ηρθε κανενσ χαρτί το είδα στο traking οτι ειναι προς παράδοση και πηγα να το πάρω!!!

Και Ναι μαλλον δεν πηραν χαμπάρι ότι είναι πάνω από 22 ευρω!!(ευτυχώς για μενα!!!) αν ηταν χωρις traking number πιθανών να μην πήγαινε και καθόλου τελωνείο!! Αλλα επειδή ηταν ογκώδεις νωμιζαν ότι θα έχει κάτι ακριβό μαλλον!!

Link to comment
Share on other sites

Το δικο παντως ηταν δεμα παιδια μιας και είχε ένα όγκο να πω 20×20×12 ύψος !!και Όχι δεν μ μου ηρθε κανενσ χαρτί το είδα στο traking οτι ειναι προς παράδοση και πηγα να το πάρω!!!

Και Ναι μαλλον δεν πηραν χαμπάρι ότι είναι πάνω από 22 ευρω!!(ευτυχώς για μενα!!!) αν ηταν χωρις traking number πιθανών να μην πήγαινε και καθόλου τελωνείο!! Αλλα επειδή ηταν ογκώδεις νωμιζαν ότι θα έχει κάτι ακριβό μαλλον!!

 

Είναι και θέμα αποστολής.

Με αυτές τις διστάσεις στέλνεται πάντως και ως επιστολικό αν είναι κάτω των 2 κιλών.

Αν μιλάς για πόντους και όχι μέτρα :p

Πάντως με 3 ευρώ καθάρισες μια χαρά. Είσαι από τους τυχερούς.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή παρήγγειλα 01/12 ένα tv box από gearbest και δεν είχα ιδέα για τα νέα δεδομένα με τα τελωνεία καθώς είχα καιρό να κάνω παραγγελία, μπορώ να ρωτήσω αν το sweden post είναι καλή μέθοδος? Είχε μάλιστα έξτρα χρέωση 1,5 ευρώ και το θεώρησα καλό... Έχει εμπειρία κανείς με sweden post tracking ?
Link to comment
Share on other sites

Είναι και θέμα αποστολής.

Με αυτές τις διστάσεις στέλνεται πάντως και ως επιστολικό αν είναι κάτω των 2 κιλών.

Αν μιλάς για πόντους και όχι μέτρα :p

Πάντως με 3 ευρώ καθάρισες μια χαρά. Είσαι από τους τυχερούς.

 

Χαχαχα ναι πόντους!!μα δεν ειχε και καμια μεγαλη αξια 33 ευρω μιυ κόστισε!! Αλλα αν το χρέο να ναι θα το πλήρωνα σχεδόν διπλή τιμή!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή παρήγγειλα 01/12 ένα tv box από gearbest και δεν είχα ιδέα για τα νέα δεδομένα με τα τελωνεία καθώς είχα καιρό να κάνω παραγγελία, μπορώ να ρωτήσω αν το sweden post είναι καλή μέθοδος? Είχε μάλιστα έξτρα χρέωση 1,5 ευρώ και το θεώρησα καλό... Έχει εμπειρία κανείς με sweden post tracking ?

 

Η επιλογή ταχυδρομείου αποστολής δεν αλλάζει κάτι ως προς την περαιτέρω μεταχείριση του αντικειμένου... Κατά 99% θα μπει τελωνείο.

Edited by nikkal
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει κανενας εμπειρια με το "Light in the box"?

Λεει πως Προσφερει ασφαλεια τελωνειου....

Σας ετυχε εσας κατι με τελωνειο σε αγορά από εκει? και το μαγαζι πως αντεδρασε?

Επεστρεψε το ποσό του τελωνειου?

 

 

Εχετε αποψη?

 

Λοιπον σε σχετικη ερωτηση στο Lightinthebox για τελωνειο(υπαρχει μια επιλογη οταν αγοραζω ενα προιον Add duty & tax insurance to your order.)

Dear Customer, Please kindly note that usually your local Custom Office will charge you the tax fee for imported products according to the law of your country. Being aware of this situation and we'd like to provide better service, so we started Tax Insurance Service for the countries that charge tax fee most frequentely. As long as customers paid for the Tax Insurance, we'll fully refund the Tax fee to them. If you paid for the Tax Insurance, please submit a ticket by the [custom duties] link in your order detail page to customer service and we'll fully refund the tax fee to you. The Tax Insurance could be paid at the checkout page when you're placing the order: https://www.lightinthebox.com/download/3a39381c-3ae3-4376-8bde-800c4058d8f7

 

αποτι φαινεται πληρωνουν τελωνειο

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σε σχετικη ερωτηση στο Lightinthebox για τελωνειο(υπαρχει μια επιλογη οταν αγοραζω ενα προιον Add duty & tax insurance to your order.)

Dear Customer, Please kindly note that usually your local Custom Office will charge you the tax fee for imported products according to the law of your country. Being aware of this situation and we'd like to provide better service, so we started Tax Insurance Service for the countries that charge tax fee most frequentely. As long as customers paid for the Tax Insurance, we'll fully refund the Tax fee to them. If you paid for the Tax Insurance, please submit a ticket by the [custom duties] link in your order detail page to customer service and we'll fully refund the tax fee to you. The Tax Insurance could be paid at the checkout page when you're placing the order: https://www.lightinthebox.com/download/3a39381c-3ae3-4376-8bde-800c4058d8f7

 

αποτι φαινεται πληρωνουν τελωνειο

 

Έτσι λένε

Έχει κάποιος εμπειρία να του έχουν όντως πληρώσει τελωνείο;

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Έτσι λένε

Έχει κάποιος εμπειρία να του έχουν όντως πληρώσει τελωνείο;

 

Τελωνειο, εκτος απο τα τελη, σημαινει και μεγαλη καθυστερηση στην παραλαβη και αυτο ειναι αποτρεπτικο για μενα.

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Τελωνειο, εκτος απο τα τελη, σημαινει και μεγαλη καθυστερηση στην παραλαβη και αυτο ειναι αποτρεπτικο για μενα.

 

Συμφωνώ.......

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα χθες 8-12-2017 απο banggood με Priority Direct Mail ένα κινητο Xiaomi Mi6 και ολα μια χαρα, χωρις τελωνειο.

 

Kαι εγώ ενα Mi6 θελω να αγορασω. Να διαλέξω banggood με Priority Direct Mail η είναι θέμα τύχης??

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ ενα Mi6 θελω να αγορασω. Να διαλέξω banggood με Priority Direct Mail η είναι θέμα τύχης??

Οπωσδήποτε αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Οπωσδήποτε αυτό!

 

Καλημέρα σας,

να σας πληροφορήσω ότι δέμα από GearBest με την ένδειξη "Priority Direct Mail" και χώρα απόστολής την Ολανδία Παραγγέλθηκε στις 3/9/2017, έφτασε στο αεροδρόμιο της Αθήνας 19/9/2017 και τελικά ήρθε στα χέρια μου στις 22/11/2017 με δασμούς 43,20€ + 20,00 ΕΛΤΑ, ΣΥΝΟΛΟ 63,20€.

 

Το κινητό κόστιζε 112,00€, ο υπάλληλος όμως του τελωνείου κόλλησε ένα χαρτάκι επάνω στο δέμα 180,00€ και το δασμολόγησε με αυτή την τιμή (180,00 * 0,24 = 43,20€).

 

Το έστειλα φυσικά πίσω για αναδασμολόγηση (με τις αποδείξεις αγοράς από τράπεζα και GearBest) παρά το ότι γράφει χώρα αποστολής Ολανδία. Ακόμα το περιμένω...

 

Στα τηλ: 210-3538103 και 210-3538104 μπορούν να σας δώσουν πληροφορίες που δεν φαίνονται με την αναζήτηση του track number.

 

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ (ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΧΩ ΠΑΡΑΛΆΒΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

να σας πληροφορήσω ότι δέμα από GearBest με την ένδειξη "Priority Direct Mail" και χώρα απόστολής την Ολανδία Παραγγέλθηκε στις 3/9/2017, έφτασε στο αεροδρόμιο της Αθήνας 19/9/2017 και τελικά ήρθε στα χέρια μου στις 22/11/2017 με δασμούς 43,20€ + 20,00 ΕΛΤΑ, ΣΥΝΟΛΟ 63,20€.

 

Το κινητό κόστιζε 112,00€, ο υπάλληλος όμως του τελωνείου κόλλησε ένα χαρτάκι επάνω στο δέμα 180,00€ και το δασμολόγησε με αυτή την τιμή (180,00 * 0,24 = 43,20€).

 

Το έστειλα φυσικά πίσω για αναδασμολόγηση (με τις αποδείξεις αγοράς από τράπεζα και GearBest) παρά το ότι γράφει χώρα αποστολής Ολανδία. Ακόμα το περιμένω...

 

Στα τηλ: 210-3538103 και 210-3538104 μπορούν να σας δώσουν πληροφορίες που δεν φαίνονται με την αναζήτηση του track number.

 

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ (ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΧΩ ΠΑΡΑΛΆΒΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ)

 

Θα πέσει μεγάλο κλάμα με το ποστ σου...

Link to comment
Share on other sites

Θα πέσει μεγάλο κλάμα με το ποστ σου...

 

Όταν προ διμηνου έλεγα πως

ΞΕΡΟΥΝ ΣΤΑ ΕΛΤΑ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΑ PRIORITY DIRECT MAIL,

KAΙ ΠΩς ΨΑΧΝΟΝΤΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΕΡΝΑΝΕ ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΝΑ ΧΡΕΩΝΟΥΝ ΔΑΣΜΟΥς,

κάποιοι ...αντέδρασαν υβριζοντας

...

 

Προσοχή λοιπον....

Βέβαια το priority του Gearbest είναι αλλιωτικο απο το αντίστοιχο στο BANGGOOD....

Edited by celtic1453
In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Και γιατι να μην ειναι αλλη μια περιπτωση αυθαιρεσιας; Μας εχουν δωσει να καταλαβουμε οτι ειναι αδιστακτοι. Μια περιπτωση δε συνιστα κανονα. Επισης, ειμαστε σιγουροι οτι δεν εκανε πατατα το gearbest ή οτι δεν ηταν priority EU αλλα Europe express πώς το ελεγε..?

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου θυμισει που παμε οταν δε δουλευει το tracking του ΕΛΤΑ? δε μιλαω για ξενα Tracking Sites αλλα εναλλακτικο του ΕΛΤΑ που λειτουργει. Αν θυμαμαι καλα καποια στιγμη σε αυτο το thread ειχα δει κατι αλλα δεν μπορω να το βρω.
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα προτιμήσω αγορά από banggood του ίδιου προϊόντος παρότι είναι 20 ευρώ πιο ακριβό με direct priority αφού μου είπαν οι Κινέζοι οτι εκτελωνιζεται Ολλανδία.Απλα το έχω στα υπόψιν και το lightinthebox σαν εναλλακτική.
Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου θυμισει που παμε οταν δε δουλευει το tracking του ΕΛΤΑ? δε μιλαω για ξενα Tracking Sites αλλα εναλλακτικο του ΕΛΤΑ που λειτουργει. Αν θυμαμαι καλα καποια στιγμη σε αυτο το thread ειχα δει κατι αλλα δεν μπορω να το βρω.

 

Των ΕΛΤΑ το ένα είναι αυτό http://www.elta-courier.gr/ που τώρα τελευταία τα έχει παίξει

 

Το άλλο που δουλεύει πλέον κανονικά (τουλάχιστον μέχρι χθες που το δοκίμασα) είναι http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85.aspx

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Των ΕΛΤΑ το ένα είναι αυτό http://www.elta-courier.gr/ που τώρα τελευταία τα έχει παίξει

 

Το άλλο που δουλεύει πλέον κανονικά (τουλάχιστον μέχρι χθες που το δοκίμασα) είναι http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85.aspx

 

Δυστυχως ουτε το τελευταιο δουλευει εδω και μερες. Και χθες που δοκιμασα αλλα και σημερα βγαζει το παρακατω :

Η αναζήτησή σας δεν μπόρεσε να ολοκληρωθεί λόγω τεχνικού προβλήματος.

Παρακαλούμε ξαναπροσπαθήστε αργότερα ή επικοινωνήστε με την Υπηρεσία Εξυπηρέτησης Πελατών.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ξανά,

Τελικά σήμερα παρέλαβα ένα αντικείμενο που παρήγγειλα μέσω Amazon, το οποίο το περίμενα από Αγγλία. Ωστόσο ο πωλητής χωρίς να με ειδοποιήσει, έστειλε το αντικείμενο από Η.Π.Α. και επειδή πέρασε πάνω από μήνας, ζήτησα refund και μέσα σε μια εργάσιμη μέρα έκανε δεκτό το αίτημά μου.

Ωστόσο εγώ θέλω να είμαι εντάξει μαζί του και από τη στιγμή που έλαβα το αντικείμενό μου θέλω να του επιστρέψω τα λεφτά από το refund.

Επειδή η πληρωμή στο Amazon γίνεται απευθείας από κάρτα, δεν έχω επιλογή όπως στο PayPal να στείλω το refund πίσω.

Γνωρίζει κανείς τί μπορώ να κάνω; Ή καλύτερα να επικοινωνήσω με τον πωλητή ή την Amazon;

 

Δεν αναφέρω καν το αργοπορημένο tracking των ΕΛ.ΤΑ. που ακόμα δείχνει ότι το αντικείμενο είναι προς εκτελωνισμό και ο πωλητής με τα δίκια του μπορεί να ρίξει ένα blacklist και μετά να βγάζει Cannot ship to Greece.

 

Sent from my CUBOT_MANITO using Tapatalk

Edited by ankostas
Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

να σας πληροφορήσω ότι δέμα από GearBest με την ένδειξη "Priority Direct Mail"....

 

NL post registered είναι αυτό, όχι το γνωστό priority. σταματάνε αυτές οι αποστολές εδώ και καιρό, ΔΕΝ είναι κάτι καινούργιο. μην μπερδεύεστε από την λέξη "priority".

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

Link to comment
Share on other sites

Όταν προ διμηνου έλεγα πως

ΞΕΡΟΥΝ ΣΤΑ ΕΛΤΑ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΑ PRIORITY DIRECT MAIL,

KAΙ ΠΩς ΨΑΧΝΟΝΤΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΕΡΝΑΝΕ ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΝΑ ΧΡΕΩΝΟΥΝ ΔΑΣΜΟΥς,

κάποιοι ...αντέδρασαν υβριζοντας

...

 

Προσοχή λοιπον....

Βέβαια το priority του Gearbest είναι αλλιωτικο απο το αντίστοιχο στο BANGGOOD....

 

υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα στα δυο priority, με το bangood να μην έχει αναφερθεί κανένα περιστατικό τελωνείου, ή τουλάχιστον να μην το εχω δει εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η πληρωμή στο Amazon γίνεται απευθείας από κάρτα, δεν έχω επιλογή όπως στο PayPal να στείλω το refund πίσω.

Γνωρίζει κανείς τί μπορώ να κάνω; Ή καλύτερα να επικοινωνήσω με τον πωλητή ή την Amazon;

Κατ' αρχήν μπράβο που το βλέπεις έτσι. Δυστυχώς δε συμβαίνει με όλους αυτό...

Θα σου έλεγα για αρχή να επικοινωνήσεις με τον πωλητή.

Επίσης και το support του ιδίου του Amazon πιθανότατα θα μπορεί να βοηθήσει.

 

 

Υ.Γ: Μιας και το ανέφερες... Ξέρω ότι το paypal δίνει επιλογή στον seller να κάνει refund μια πληρωμή. Δίνει και στον αποδέκτη του refund δυνατότητα να το ακυρώσει και να (ξανα)επιστρέψει τα χρήματα στον πωλητή...;

Δεν το έχω προσέξει - και (δυστυχώς, όπως έχουν έρθει τα πράγματα) το σενάριο refund μπρος-πίσω τείνει να γίνει συχνό, οπότε αν υπάρχει και τέτοιο option, είναι χρήσιμο...!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...