Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θέλω να αγοράσω το LeEco Le X626 4GB RAM 32GB ROM και ψάχνω sites ωστε να μου ερθει νωρίς(να το κανω δωρο).Το βρήκα στο tinydeals 110€ και μ λεει σε 3-7 εργασιμες μερες με europe direct.ξέρετε αν θα χρεωθώ τελωνείο;;;γιατί ερχεται απο ευρωπη..και ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ να προτεινει καποιο site που να μην περνά τελωνείο αν γιενται,θα το εκτιμουσα!

 

Απο banggood με Priority Direct Mail €2.08

Link to comment
Share on other sites

Απο banggood με Priority Direct Mail €2.08

 

Και σε πόσο καιρό θα έρθει;

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απο banggood με Priority Direct Mail €2.08

Περνάει όμως τελωνείο επειδή ειναι απο HK ετσι;

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω το LeEco Le X626 4GB RAM 32GB ROM και ψάχνω sites ωστε να μου ερθει νωρίς(να το κανω δωρο).Το βρήκα στο tinydeals 110€ και μ λεει σε 3-7 εργασιμες μερες με europe direct.ξέρετε αν θα χρεωθώ τελωνείο;;;γιατί ερχεται απο ευρωπη..και ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ να προτεινει καποιο site που να μην περνά τελωνείο αν γιενται,θα το εκτιμουσα!

 

Θεωρητικα αυτο στο tinydeal ειναι απο Ευρωπαικη αποθηκη οποτε δεν πρεπει να περασει τελωνειο.

Θα μπορουσες ισως να στειλεις email να σου επιβεβαιωσουν οτι ερχεται απο Ευρωπαικη αποθηκη και μετα αν σου πουνε γραπτως ξεκαθαρα ΝΑΙ να παραγγειλεις μεσω paypal και αν γινει καμια στραβη να παρεις τα λεφτα σου πισω για αθετηση γραπτων εκ μερους τους!

Διορθωστε με παιδες αν δεν γινεται αυτο, μην τον καψω τον ανθρωπο.

Link to comment
Share on other sites

Να δοκιμάσω μια με συνήγορο του Πολίτη να δούμε ...πως γίνεται η διαδικασία?

Στο ταχυδρομείο πάντως παιδιά να μην τους πω τίποτα, τσάμπα ο κόπος??

 

καλημερα παιδια.φιλε μου κατα την ταπεινη μου αποψη εγω λεω να το πληρωσεις και να το παρεις,και μην ξανασχοληθεις με ολο αυτο γιατι εχει βαβουρα και πολυ τρεξιμο,οσο για το ταχυδρομειο τι να τους πεις?και τι να σου πουνε?αστο φιλε μην το ψαχνεις πολυ δεν βγαινει ακρη..στο παιδι που ανεφερε για bangood λεω οτι απτην στιγμη που το δεμα ειναι ευρωπαικο το περνανε ελευθερο.αν το δεμα γραφει κινα το κρατανε και ζητανε χρηματα..

Link to comment
Share on other sites

Έχουν αναφερθεί αρκετές φορές περιπτώσεις όπου κινεζομάγαζα (όπως επίσης και -Κινέζοι, τελικά- sellers σε eBay αλλά και σε Amazon!) έγραφαν "EU warehouse" ή "ships from Europe" και τελικά τα έστειλαν από Κίνα, με ό,τι αυτό συνεπάγεται σε τελωνεία και χρόνους παράδοσης, οπότε όντως καλό είναι να ρωτήσει πρώτα κανείς, να βεβαιωθεί.

 

Αυτό για το Banggood που ειπώθηκε λίγο παραπάνω, είναι εν μέρει μόνο σωστό. To Priority Line του BG έχει όντως διαπιστωθεί ότι -μέχρι στιγμής τουλάχιστον- είναι ασφαλές από... κακά συναπαντήματα, έτσι όμως όπως είναι η κατάσταση με τα ταχυδρομεία γενικότερα (πλησιάζουν και γιορτές συν τοις άλλοις), η παραγγελία ενδέχεται να κάνει υπολογίσιμο χρόνο μέχρι να παραδοθεί.

Οπότε, αν και γενικότερα καλή και ασφαλής επιλογή, δεν ξέρω αν είναι η καταλληλότερη για κάποιον που βιάζεται να παραλάβει.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν αναφερθεί αρκετές φορές περιπτώσεις όπου κινεζομάγαζα (όπως επίσης και -Κινέζοι, τελικά- sellers σε eBay αλλά και σε Amazon!) έγραφαν "EU warehouse" ή "ships from Europe" και τελικά τα έστειλαν από Κίνα, με ό,τι αυτό συνεπάγεται σε τελωνεία και χρόνους παράδοσης, οπότε όντως καλό είναι να ρωτήσει πρώτα κανείς, να βεβαιωθεί.

Απο geekbuying & gearbest ξερω και απο προσωπικη πειρα αλλα και απο αλλους χρηστες κι εδω και στο avclub.gr οτι ολα ηρθαν απο Ευρωπη.

Επειδη ακριβως ειναι απο tinydeal και δεν το εχω δοκιμασει γι'αυτο ειπα αν ξερει κανεις κατι διαφορετικο.

Πες αν ξερεις για tinydeal γιατι κι εγω ειδα κανα 2 πραγματακια που με ενδιαφερουν αλλα αν ειναι να υπαρχει θεμα να τους αγνοησω.

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα χθες παραγγελία που έκανα στις 15 Νοέμβρη από bangood priority direct mail. Χωρίς κανένα τελωνείο.

 

μπηκε ΓΕΤΑ και βγηκε ως ελευθερο? η δεν μπηκε καθολου?

Link to comment
Share on other sites

Να δοκιμάσω μια με συνήγορο του Πολίτη να δούμε ...πως γίνεται η διαδικασία?

Στο ταχυδρομείο πάντως παιδιά να μην τους πω τίποτα, τσάμπα ο κόπος??

Εδώ:

https://www.synigoros.gr/?i=stp.el.faq_parembasi.26890

λέει ότι είναι αρμόδιος για τελωνεία:

"Που παρεμβαίνουμε

1. Ποιους φορείς ελέγχει ο Συνήγορος του Πολίτη;

Υπηρεσίες του Δημοσίου, όπως Υπουργεία, Εφορίες, Τελωνεία, Πολεοδομίες, Αστυνομικά Τμήματα, Φυλακές, Σχολεία, Πρεσβείες της Ελλάδας, κ.λπ."...

Κι εδώ:

https://www.synigoros.gr/?i=stp.el.273_1999

λέει, μεταξύ άλλων:

"Αρθρο 1

1. Ο Συνήγορος του Πολίτη (ΣτΠ), ανεξάρτητη διοικητική αρχή που συστήθηκε με το Ν. 2477/1997 (ΦΕΚ 59/Α/97), αποστολή έχει τη διαμεσολάβηση μεταξύ πολιτών και δημοσίων υπηρεσιών, σύμφωνα με όσα ορίζονται στο Ν. 2477/1997, όπως εκάστοτε ισχύει, για την προστασία των δικαιωμάτων του πολίτη, την καταπολέμηση της κακοδιοίκησης και την τήρηση της νομιμότητας.

(...)

Αρθρο 2

1. Το έργο της Αρχής οργανώνεται στους εξής τέσσερις κύκλους δραστηριότητας:

(...)

δ) Σχέσεων Κράτους-Πολίτη (πληροφόρηση και επικοινωνία, ποιότητα παρεχομένων υπηρεσιών, κακοδιοίκηση σε ΟΤ Α, ΔΕΚΟ, μεταφορές, επικοινωνίες, εργασία, βιομηχανία, ενέργεια, φορολογία, τελωνεία, δημοσιονομικά θέματα, εμπόριο και κρατικές προμήθειες, γεωργία και αγροτική πολιτική, παιδεία)." ...

Στο 2ο λινκ αναφέρει ειδικότερες πληροφορίες (βοηθός συνήγορος, κύκλοι δραστηριότητας κ.α.), που καλό είναι να διαβάσεις. Και μετά, με ένα τηλέφωνο λογικά θα σε κατατοπίσουν στο πώς θα κινηθείς, για να ενεργοποιηθούν.

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ προσωπικά, για να σου πω ειδικότερες λεπτομέρειες. Η οδός αυτή μπορεί να ενδεικνυται, για να βρεις το δίκιο σου (και να τραβήξουν το αυτί κανενός, που δεν κάνει σωστά τη δουλειά του). Από οικονομικής πλευράς, δεν ξέρω αν συμφέρει (σε σχέση με το επιπλέον ποσό, που - κακώς - σου επιβάλλουν να πληρώσεις από το τελωνείο) ή αν θα ξοδέψεις περισσότερα σε τηλεφωνήματα, κόπο κτλ.

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

Απο geekbuying & gearbest ξερω και απο προσωπικη πειρα αλλα και απο αλλους χρηστες κι εδω και στο avclub.gr οτι ολα ηρθαν απο Ευρωπη.

Επειδη ακριβως ειναι απο tinydeal και δεν το εχω δοκιμασει γι'αυτο ειπα αν ξερει κανεις κατι διαφορετικο.

Πες αν ξερεις για tinydeal γιατι κι εγω ειδα κανα 2 πραγματακια που με ενδιαφερουν αλλα αν ειναι να υπαρχει θεμα να τους αγνοησω.

Όχι, κι εγώ δεν ξέρω τι γίνεται με το tinydeal. Geekbuying όντως έχουν γράψει αρκετοί ότι έχουν ψωνίσει από ευρ. αποθήκη μια χαρά, ενώ και οι αντίστοιχες του gearbest παίζουν επίσης μια χαρά (αυτές τις μέρες παραλαμβάνω και εγώ παραγγελίες από κει :))

Ελπίζω πάντως ότι -ειδικά με το χαμό που γίνεται με τα τελωνεία στην Ελλάδα τον τελευταίο καιρό- τα μαγαζιά που έχουν αρκετά πάρε-δώσε με Έλληνες πελάτες θα έχουν... πονηρευτεί με το τι γίνεται και δε θα θέλουν να τους πάρουν στο λαιμό τους με ψευδείς δηλώσεις περί Ευρώπης.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω το LeEco Le X626 4GB RAM 32GB ROM και ψάχνω sites ωστε να μου ερθει νωρίς(να το κανω δωρο).Το βρήκα στο tinydeals 110€ και μ λεει σε 3-7 εργασιμες μερες με europe direct.ξέρετε αν θα χρεωθώ τελωνείο;;;γιατί ερχεται απο ευρωπη..και ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ να προτεινει καποιο site που να μην περνά τελωνείο αν γιενται,θα το εκτιμουσα!

 

Φιλαράκι για δες και αυτό:https://m.tomtop.com/p-pz0097g-us.html

Απο γερμανική αποθήκη(DE)

Edited by Flipflames
Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι για δες και αυτό:https://m.tomtop.com/p-pz0097g-us.html

Απο γερμανική αποθήκη(DE)

 

ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλο σ ευχαριστω πολύ..να φανταστώ δεν πληρώνω τελώνεια αφου ειναι απο γερμανία έτσι;;;και χρονος παράδοσης;

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλο σ ευχαριστω πολύ..να φανταστώ δεν πληρώνω τελώνεια αφου ειναι απο γερμανία έτσι;;;και χρονος παράδοσης;

 

1-4 μέρες λεει.και 10 να κάνει,πιστευω να προλάβεις για δώρο. Γερμανία ,όχι τελωνείο

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι για δες και αυτό:https://m.tomtop.com/p-pz0097g-us.html

 

Απο γερμανική αποθήκη(DE)

 

 

 

Καλό σάιτ φαίνεται δεν το ήξερα το μόνο κακό είναι ότι έχει ακριβά μεταφορικά αλλά είναι ξεκάθαρο τουλάχιστον από που τα στέλνει.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα χθες παραγγελία που έκανα στις 15 Νοέμβρη από bangood priority direct mail. Χωρίς κανένα τελωνείο.

 

Από banggood με priority δεν περνάει ούτε απέξω από το τελωνείο! Εγγυημένα! Οπότε ψώνισε άφοβα!

 

Οπότε παιδιά σε γενικές γραμμές από Banggood +Priority Direct mail, πέραν της αποφυγής τελωνείου (που επιβεβαιώνεται), δεν πολυ-ισχύουν οι (6 με) 14 μέρες maximum που δίνει, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Οπότε παιδιά σε γενικές γραμμές από Banggood +Priority Direct mail, πέραν της αποφυγής τελωνείου (που επιβεβαιώνεται), δεν πολυ-ισχύουν οι (6 με) 14 μέρες maximum που δίνει, σωστά;

 

κοιτα, αναλογα που μενεις, αναλογα την περιοδο. νομιζω οτι εννουν εργασιμες. αν οντως εννοουν εργασιμεμες, εμενα ολες μεσα στο οριο ειναι οι παραγγελειες. 10-16 μερες μου κανουν που ειναι μεσα στα ορια των εργασιμων.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

κοιτα, αναλογα που μενεις, αναλογα την περιοδο. νομιζω οτι εννουν εργασιμες. αν οντως εννοουν εργασιμεμες, εμενα ολες μεσα στο οριο ειναι οι παραγγελειες. 10-16 μερες μου κανουν που ειναι μεσα στα ορια των εργασιμων.
Εργάσιμες εννοούν και στην πράξη συνήθως είναι δύο με τρεις εβδομάδες οι χρόνοι παραλαβής.

 

Sent from my MI 4LTE using Tapatalk

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα χθες 8-12-2017 απο banggood με Priority Direct Mail ένα κινητο Xiaomi Mi6 και ολα μια χαρα, χωρις τελωνειο.
TCe
Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα χθες 8-12-2017 απο banggood με Priority Direct Mail ένα κινητο Xiaomi Mi6 και ολα μια χαρα, χωρις τελωνειο.

 

Πότε είχες κάνει την παραγγελία;

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση, θέλω να πάρω ένα μετρητή βολτ, ένα καλώδιο βτ, μια λεντ ταινία και μια θήκη ενός ευρώ.Όλα μαζί βγαίνουν γύρω στα 20€ με βελγικό.να τα πάρω όλα μαζί ή θα φωνάζει σταματήστε με τελωνείο;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση, θέλω να πάρω ένα μετρητή βολτ, ένα καλώδιο βτ, μια λεντ ταινία και μια θήκη ενός ευρώ.Όλα μαζί βγαίνουν γύρω στα 20€ με βελγικό.να τα πάρω όλα μαζί ή θα φωνάζει σταματήστε με τελωνείο;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

λογικα φιλε μου δεν θα εχεις προβλημα ομως να τους πεις να βαλουν μεσα και τιμολογιο πως οντως κανουν ολα μαζι 20 ευρω γιατι αν τα περασουν τελωνειο που δεν πρεπει γιατι ειναι κατω απο 22 ευρω,αλλα αν το κανουν μεχρι να βρεις την ακρη θα περασει ενα διμηνο και βαλε...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το Deal Extreme πως στελνει Ευρωπη?

περνανε τελωνειο?

ΚΆΠΟΥ αναφγερει VAT & TAX Insurance up to 40$

Εχει κανεις αποψη από πρόσφατη αγορά του?

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...