Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε συνέχεια του παραπάνω, να αναφέρω τις εξελίξεις:

Στον Τομέα Εξυπηρέτησης Πελατών ΕΛΤΑ (2103353100), μου είπαν να μιλήσω με το ΓΕΤΑ, γιατί μπορεί να έχουν κάνει λάθος ή να χρειάζεται... άδεια εισαγωγής, στα τηλ. 2103538103-4. Τα τηλέφωνα αυτά είναι βουβά. Τελικά βρήκα κάποιον στο 2103538162, που του εξήγησα την κατάσταση, μου είπε ότι έχει γίνει λάθος και "μην ανησυχείτε, θα σας έρθει το πακέτο". Θα με έπαιρναν και τηλέφωνο αυθημερόν, να με ενημερώσουν. Αυτά στις 4/12, μετά από δεκάδες τηλεφωνήματα.

Φυσικά και δε με πήραν τηλέφωνο, ούτε άλλαξε η ένδειξη στο τράκινγκ, οπότε σήμερα τους έστειλα ένα ξεγυρισμένο mail στο geta@elta-net.gr, που τους περιέγραψα τα παραπάνω και με screenshots από paypal, σελίδα παραγγελίας, αντικείμενο, ακόμα και το απόσπασμα από το νόμο. Και... περιμένω.

 

Σου το βγάζει κι εδώ αυτό;

 

https://www.elta-courier.gr/search

 

Ρωταω διοτι σε προσφατο δεμα μου απο Κινα στην αναζητηση αντικειμενων του απλου ΕΛΤΑ (οχι courier) εβγαζε οτι να ναι, ενω στο tracking των Courier ELTA (που βλέπει και τα απλα δεματα) εδειχνε σωστά statuses.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να κανω αλλη μια ερωτηση σε προηγουμενη που ειχα κανει πριν λιγες μερες για αποστολη απο Αμερικη ..

Επειδη προκειται για ενα εργαλειο που θελω να μου στειλουν.. θα ανοιχτει το πακετο για να δουν αν προκειται για αγορα ή αν το στελνει συγγενης;

γιατι αν ανοιχτει και δουν οτι ειναι εργαλειο χρησιμοποιημενο και οχι αγορα για ποιο λογο να περασει τελωνειο ρε παιδια;

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας από αναζήτηση στο ΕΛΤΑ για ένα δέμα απο alliexpress μου εμφάνιχει ότι απαιτείται απόδειξη η τιμολόγιο ή paypal πώς βγάζω αποδειξη?

Και θα πληρώσω τελωνείο ?

Κατάσταση

7/12/2017, 00:10:24 Κ.Α.Τ. ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

7/12/2017, 00:10:00 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

7/12/2017, 07:29:08 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

19/11/2017, 06:26:24 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

15/11/2017, 21:54:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω που βλέπεις την παρανομία.

Τι θα πει "δεν πρέπει να περάσουν από τελωνείο";

 

Εξήγησα ότι το εάν ένα δέμα θα χρεωθεί ή όχι έξοδα εκτελωνισμού ανήκει, αποκλειστικά και μόνο, στην αρμοδιότητα του τελωνειακού και όχι των υπαλλήλων των ΕΛΤΑ (είτε υπαλλήλων είτε του ιδιώτη).

Αυτό που γινόταν μέχρι τον ΙΟΥΝ ήταν ότι οι υπάλληλοι των ΕΛΤΑ δεν έστελναν τα περισσότερα δέματα στο τελωνείο αλλά τα προωθούσαν για παράδοση.

 

Αυτό άλλαξε και το ξεκαθάρισμα των δεμάτων γίνεται από τους τελωνειακούς.

Πολύ σωστά τα λες γι αυτό υπάρχουν πλέον και αυτές οι μεγάλες καθυστερήσεις.

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βρε αδελφέ, αφού αρνείσαι να καταλάβεις ότι αυτό το κρίνει και το αποφασίζει ο τελωνειακός και όχι ο υπάλληλος των ΕΛΤΑ, δεν υπάρχει λόγος να προσπαθώ να το επαναλαμβάνω.

 

Τέλος, για μένα, αυτή η αδιέξοδη συζήτηση.

Απλά μην ασχολείσαι υπάρχουν άνθρωποι που τους λες ένα πράγμα και καταλαβαίνουν χίλια και άλλοι που τους λες και τους λες και αυτοί πάντα θα σου πουν τα δικά τους. λοιπόν άστο καλύτερα.

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αίτηση αναδασμολόγησής μου 7/11/2017 για το αντικείμενο αξίας 10+2 ευρώ με τέλη και ΦΠΑ 22 ευρώ, έφτασε σε δύο μέρες στο ΓΕΤΑ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

9/11/2017, 07:57:41 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

8/11/2017, 09:18:17 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.))

7/11/2017, 10:46:19 ΑΝΩ ΤΟΥΜΠΑΣ (Θ 43) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

7/11/2017, 10:44:57 ΑΝΩ ΤΟΥΜΠΑΣ (Θ 43) ΠΡΟΩΘΗΣΗ ΣΕ ΝΕΑ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ

3/11/2017, 07:48:17 ΑΝΩ ΤΟΥΜΠΑΣ (Θ 43) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

3/11/2017, 01:57:43 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> ΑΝΩ ΤΟΥΜΠΑΣ (Θ 43))

2/11/2017, 22:00:00 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

2/11/2017, 10:01:31 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

1/11/2017, 14:10:14 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

1/11/2017, 11:52:36 Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

1/11/2017, 09:52:36 Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

1/11/2017, 00:39:12 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

31/10/2017, 13:30:14 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ)

31/10/2017, 00:13:19 Κ.Α.Τ. ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

31/10/2017, 11:30:14 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

29/10/2017, 00:08:15 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

24/10/2017, 06:59:25 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

23/9/2017, 20:12:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

 

Τώρα καλό Πάσχα μέχρι να ξαναβγει λογικά

 

Την αίτηση την πήρα από εδώ:http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CF%8E%CF%84%CE%B5%CF%82/%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AF%CE%B1%CE%B4%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82.aspx

και τη δεχτήκαν φυσικά

Πίσω πήρα μόνο αντίγραφο της αίτησής μου χωρίς τίποτα επίσημο πάνω.

 

Ένας μήνας και counting

Link to comment
Share on other sites

Σου το βγάζει κι εδώ αυτό;

 

https://www.elta-courier.gr/search

 

Ρωταω διοτι σε προσφατο δεμα μου απο Κινα στην αναζητηση αντικειμενων του απλου ΕΛΤΑ (οχι courier) εβγαζε οτι να ναι, ενω στο tracking των Courier ELTA (που βλέπει και τα απλα δεματα) εδειχνε σωστά statuses.

Ναι και εκεί. Αν κι εγώ χρησιμοποιώ το 17track. Επίσης, μου δουλεύει κανονικά το:

http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85.aspx

 

Γεια σας από αναζήτηση στο ΕΛΤΑ για ένα δέμα απο alliexpress μου εμφάνιχει ότι απαιτείται απόδειξη η τιμολόγιο ή paypal πώς βγάζω αποδειξη?

Και θα πληρώσω τελωνείο ?

Κατάσταση

7/12/2017, 00:10:24 Κ.Α.Τ. ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

7/12/2017, 00:10:00 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

7/12/2017, 07:29:08 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

19/11/2017, 06:26:24 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

15/11/2017, 21:54:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Βγάζεις screenshot, με ανάλογη εφαρμογή, από τη σελίδα με την απόδειξη πληρωμής και της παραγγελίας (λογικά θα σου έχουν έρθει και στο mail, αλλιώς από web banking). Εγώ χρησιμοποιώ το lightshot, ως πρόσθετο στο firefox.

Το αν θα πληρώσεις τελωνείο, δε μπορεί να σου το πει κανείς. Μέχρι 22€ συνολική αξία παραγγελίας (με τα μεταφορικά), υπάρχει ατέλεια -σε ελάχιστες περιπτώσεις μπορεί να πληρώσεις 3€, για χαρακτηρισμό τελωνιακώς ελεύθερου. Για παραπάνω, πληρώνεις 15€ τέλος εκτελωνισμού συν το ΦΠΑ. Και για πάνω από 150€ αν θυμάμαι καλά, τα κόστη ανεβαίνουν κι άλλο.

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήρθε πίσω το κινητό από την Αναδασμολογοση που το είχα στείλει τον Σεπτέμβρη....το κινητό κόστισε από ebay 45€ ,μου ζητησαν 39€ τελωνείο κλπ αφού το έστειλα πίσω σήμερα που ξαναπηρα το χαρτί στα χέρια μου είναι ίδιο και μου ζητάνε πάλι 39€......Πως το βλέπετε?? Μπορώ να κάνω κάτι???
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν το κοιταξαν καν. Ασχημα τα πραγματα..

Ειχες στειλει αποδειξη;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήρθε πίσω το κινητό από την Αναδασμολογοση που το είχα στείλει τον Σεπτέμβρη....το κινητό κόστισε από ebay 45€ ,μου ζητησαν 39€ τελωνείο κλπ αφού το έστειλα πίσω σήμερα που ξαναπηρα το χαρτί στα χέρια μου είναι ίδιο και μου ζητάνε πάλι 39€......Πως το βλέπετε?? Μπορώ να κάνω κάτι???
Εκτος απο το να πας εκει και να τα κανεις ολα μπου@ο,οχι.

Αλλιως τι?να ξανακανεις αιτηση και να ξαναρθει μετα απο μηνες το ιδιο?

 

Εγω θα πηγαινα εκει μονο και μονο για την εκτονωση.

Link to comment
Share on other sites

Παντως αυτο πια ειναι χειροπιαστη αποδειξη αυθεραισιας και υπερβασης καθηκοντος (ή απιστιας και μη τελεσης καθηκοντος αν δεν το κοιταξαν καν). Δεν ξερω εγω δε θα το δεχομουν με τιποτα οικειοθελως συναινεση σε ληστεια εις βαρος μου, ακομα και αν το εχανα, ή πραγματι πας απο κει ή το ξαναστελνεις μαζι με την αποδειξη αν δεν την ειχες βαλει.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήρθε πίσω το κινητό από την Αναδασμολογοση που το είχα στείλει τον Σεπτέμβρη....το κινητό κόστισε από ebay 45€ ,μου ζητησαν 39€ τελωνείο κλπ αφού το έστειλα πίσω σήμερα που ξαναπηρα το χαρτί στα χέρια μου είναι ίδιο και μου ζητάνε πάλι 39€......Πως το βλέπετε?? Μπορώ να κάνω κάτι???

 

 

φιλε μαλλον δεν μπορεις να κανεις απολυτως τιποτα..ο νομος ειναι πανω απο ολους και οποιος παει να τα κανει μπο@ρδελο θα βρει και τον μπελα του στο τελος...φοβαμαι οτι δεν θα αλλαξει ολο αυτο το σκηνικο προς το καλυτερο...μακαρι να βγω ψευτης..επισης να σου πως οτι και αλλα ατομα εχουν παρομοια προβληματα,οπως και να εχει το αποτελεσμα μετραει..δεν βγαζεις ακρη.δεν το εχεις καταλαβει τοσο καιρο?το κεφαλι σου χαλας.αστα.τωρα για το δεμα σου η στειλτο πισω η διαφορετικα πληρωσε το οσα θελουν και ας θεωρεις αδικη την τιμη και μην ξανασχοληθεις ποτε γιατι θα αρρωστησεις στο τελος...

Edited by ippotis22
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήρθε πίσω το κινητό από την Αναδασμολογοση που το είχα στείλει τον Σεπτέμβρη....το κινητό κόστισε από ebay 45€ ,μου ζητησαν 39€ τελωνείο κλπ αφού το έστειλα πίσω σήμερα που ξαναπηρα το χαρτί στα χέρια μου είναι ίδιο και μου ζητάνε πάλι 39€......Πως το βλέπετε?? Μπορώ να κάνω κάτι???

 

Φίλε nekromanths για δώσε κάποιες επιπλέον πληροφορίες για να καταλάβουμε τι παίζει.

Με τη αίτηση αναδασμολόγησης είχες στείλει αποδεικτικό paypal ή αντίγραφο λογαριασμού που να φαινόταν η χρέωση των 45€;

Το τηλέφωνο ήταν σε flash sale όταν το πήρες ή τα 45€ ήταν μια νορμάλ τιμή πώλησης;

Φαίνεται από κάπου (συνοδευτικά έγγραφα) ότι έγινε διαδικασία ανακοστολόγησης, ή μπορεί το δέμα να πήγε απλά μια βόλτα στο τελωνείο και να ξαναέφτασε στα χέρια σου με την ίδια αρχική χρέωση;

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω το LeEco Le X626 4GB RAM 32GB ROM και ψάχνω sites ωστε να μου ερθει νωρίς(να το κανω δωρο).Το βρήκα στο tinydeals 110€ και μ λεει σε 3-7 εργασιμες μερες με europe direct.ξέρετε αν θα χρεωθώ τελωνείο;;;γιατί ερχεται απο ευρωπη..και ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ να προτεινει καποιο site που να μην περνά τελωνείο αν γιενται,θα το εκτιμουσα!
Link to comment
Share on other sites

Φίλε nekromanths για δώσε κάποιες επιπλέον πληροφορίες για να καταλάβουμε τι παίζει.

Με τη αίτηση αναδασμολόγησης είχες στείλει αποδεικτικό paypal ή αντίγραφο λογαριασμού που να φαινόταν η χρέωση των 45€;

Το τηλέφωνο ήταν σε flash sale όταν το πήρες ή τα 45€ ήταν μια νορμάλ τιμή πώλησης;

Φαίνεται από κάπου (συνοδευτικά έγγραφα) ότι έγινε διαδικασία ανακοστολόγησης, ή μπορεί το δέμα να πήγε απλά μια βόλτα στο τελωνείο και να ξαναέφτασε στα χέρια σου με την ίδια αρχική χρέωση;

Καλησπέρα σε όλους ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας...

Στην αναδασμολογιση τα είχα δώσει,paypal απόδειξη,απόδειξη από ebay , Κάιντα είχαν καρφιτσωσει επάνω...το είχα αγοράσει Αυγούστο ήρθε Σεπτέμβρη το έστειλα πίσω αμέσως και ήρθε χθες όπως σας είπα...ένα oukitel στα 45€ περίπου ήταν....

Link to comment
Share on other sites

Οπότε μιλάμε για καραμπινάτη αυθαιρεσία

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι δεν πρέπει να υπάρχει ανεκτικότητα, πρέπει να πάει σε συνήγορο του πολίτη, αν όχι δικηγόρο, ότι υπάρχει.. Ο καθένας έχει άλλες δυνατότητες και το κινητό έχει άλλη αξία, αλλά με 40€ που ζητάνε βρίσκεις άλλο κινητό να πάρεις από αγγελίες.

Δεν πρέπει να υπάρξει προηγούμενο

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τα χρήματα ο λόγος που σας το ανέφερα παιδιά έτσι κι αλλιώς το είχα ξεγράψει απλά σκέφτομαι ότι και να το αφήσω δεν νομίζω να γυρίσει πίσω στον πωλητή μετά από τόσο καιρό...
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ταλαιπωρία βλέπω,καθυστέρησεις λεφτά για πληρωμές αλλά η παροχή υπηρεσιών και χρόνοι παράδοσης υπό το μηδέν και αντε να βγάλεις άκρη,επιτρέπεται να περνάνε 2 μήνες και να μην έχεις παραλαβή κάτι το οποίο το έχεις πληρώσει η κατάσταση έχει ξεφύγει για τα καλά
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήρθε πίσω το κινητό από την Αναδασμολογοση που το είχα στείλει τον Σεπτέμβρη....το κινητό κόστισε από ebay 45€ ,μου ζητησαν 39€ τελωνείο κλπ αφού το έστειλα πίσω σήμερα που ξαναπηρα το χαρτί στα χέρια μου είναι ίδιο και μου ζητάνε πάλι 39€......Πως το βλέπετε?? Μπορώ να κάνω κάτι???

Θυμάμαι την περίπτωση, από τότε που το έστειλες. Γαϊδουριά, πραγματικά.

Ίσως να δοκίμαζες με το Συνήγορο του Πολίτη. Δεν είναι μόνο τα λεφτά, η αυθαιρεσία δεν πρέπει να περνάει έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Η θα πάω να το πάρω να τελειώνω η θα το ξαναστείλω πίσω για μια από τα ίδια...

 

Γνώμη μου, να το κυνηγήσεις όσο μπορείς.

Κι επειδή εξυπακούεται πως για ένα κινητό δεν θα μπλέξεις με αγωγές κ.λπ., απευθύνσου σε κάποια ανεξάρτητη αρχή όπως είναι ο Συνήγορος του καταναλωτή.

Link to comment
Share on other sites

μην ξεχνάμε και την ΕΕΤΤ. κι εκεί μια επικοινωνία, εφόσον υπάρχουν όλα τα χαρτιά για να επιβεβαιώσει αυτά που έγραψε ο φίλος. απορώ αν υπήρξε (ή μάλλον καλύτερα γιατί δεν υπήρξε) επικοινωνία μέσω email από την αρχή με το geta ; τα συνοδευτικά θα μπορούσαν να είχαν περάσει και απαρατήρητα.

ντάξει, η κατάσταση είναι για γέλια και για κλάματα.

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

Link to comment
Share on other sites

Να δοκιμάσω μια με συνήγορο του Πολίτη να δούμε ...πως γίνεται η διαδικασία?

Στο ταχυδρομείο πάντως παιδιά να μην τους πω τίποτα, τσάμπα ο κόπος??

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω το LeEco Le X626 4GB RAM 32GB ROM και ψάχνω sites ωστε να μου ερθει νωρίς(να το κανω δωρο).Το βρήκα στο tinydeals 110€ και μ λεει σε 3-7 εργασιμες μερες με europe direct.ξέρετε αν θα χρεωθώ τελωνείο;;;γιατί ερχεται απο ευρωπη..και ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ να προτεινει καποιο site που να μην περνά τελωνείο αν γιενται,θα το εκτιμουσα!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...