Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα ήθελες να βοηθήσεις? Πες μου το όνομα σου να σε κάνω διαχειριστή

 

 

Σ' ευχαριστώ για την πρόταση αλλά λόγω ελάχιστου ελεύθερου χρόνου δεν... Και εκτός αυτού έχω κάκιστη προσωπική εμπειρία από συλλογικές προσπάθειες στην Ελλάδα με συλλόγους, λέσχες κ.λ...

Τεσπα... αν μπορέσω να βοηθήσω κάπως "απ' έξω" θα το κάνω αν έχω την ευκαιρία...

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά κατηγορείτε τα ΕΛΤΑ επειδή περνάνε πλέον τελωνείο όλα τα δέματα πράγμα που δεν ισχύει. Γι αυτην την κατάσταση φταίει αποκλειστικά το υπουργείο οικονομικών και συγκεκριμένα οι τελωνειακες υπηρεσίες οι οποίοι ήξεραν πολύ καλά τι γινόταν τόσα χρόνια απλά τώρα πήραν άλλη "εντολή".

 

Τι εννοεις φιλε μου, οτι δεν τους ανοιξαμε εμεις τα ματια με αυτα που γραφουμε εδω?Τα ξερανε ηδη ? :lol::lol::lol:

 

Επιτελους και ενας ανθρωπος που καταλαβε τι συμβαινει.Εχω διαβασει τις ******** εδω μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω, εμένα από 19/11 2 δέματα (φορτιστής μπαταριών & λάμπες led) είναι σε κατάσταση '' αερολιμένας Αθηνών ΚΑΤ - εκφόρτωση από μεταφορικό μέσο". Είναι δικαιολογημένη τόση καθυστέρηση? Καν δεν έχει μπεί ακόμα για εκτελωνισμο.

 

Sent from my Le X820 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δεν ισχυουν αυτα.Καλυτερα μην δινουμε πληροφοριες που δεν ισχυουν ειδικα οταν παιζουν λεφτα στη μεση.

 

Οταν το κινητο επιστρεψει αν ο φιλος δεν εχει κανει τις απαιτουμενες διαδικασιες με ελτα και τελωνειο ΠΡΙΝ το επιστρεψει,θα ξαναπληρωσει τελωνειο αν το σταματησουν.

 

Καλό είναι να διαβάζεις καλύτερα πριν παραθέσεις κάτι.

Link to comment
Share on other sites

@agelop

 

Καλή υπομονή! Αν διαβάσεις τις παλαιότερες αναρτήσεις θα δεις ότι η πλειοψηφία αναμένει σε αυτό το στάδιο κατά μέσο όρο 1 μήνα. Ωστόσο υπάρχουν και εξαιρέσεις που ορισμένοι ξεκόλλησαν μέσα σε ελάχιστες μέρες.

 

Sent from my CUBOT_MANITO using Tapatalk

Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

Μου έκανε εντύπωση διότι πριν μια εβδομάδα παρέλαβα μια wifi camera και την παρέλαβα μέσα σε μια εβδομάδα από την στιγμή που εμφανίστηκε στο αεροδρόμιο.

 

Sent from my Le X820 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μετα απο ενημερωση απο εσας για το τι παιζει με το τελωνείο ακυρωσα την παραγκελια απο hk στο geekbuying κ το αγωρασα γυρω στα 50ευρω πιο ακριβα απο το ιδιο site αλλα απο αποθηκη ισπανιας.. Στο τρακινγκ στα ισπανικα βεβαια σε ελευθερη μετάφραση μιυ λεει οτι το δεμα διατηρηται στο τελωνειο- αστυνομια... Ειναι φυσιολογικο;
Link to comment
Share on other sites

Χθές έστειλα mail στο ΓΕΤΑ για μια κάμερα που την χρειάζεται ένας φίλος και του έκανα την παραγγελία επειδή από τεχνολογία δεν σκαμπάζει. Έστειλα αναλυτικά όλες τις πληροφορίες που χρειάζονται και η απάντηση ήταν η εξής:

 

"Καλημέρα,

Το δέμα σας δεν υπόκεινται ακόμα υπό τον έλεγχο των τελωνειακών αρχών , επομένως δεν μπορούμε να προσχωρήσουμε τον εκτελωνισμό του. Παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας την ερχόμενη εβδομάδα.

 

ΤΜΗΜΑ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΥ

 

ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΑ"

 

Οπότε έχουμε και λέμε... 54 μέρες που το δέμα πάτησε Ελλάδα. Σε λίγο θα τους παρακαλάμε να πληρώσουμε και με το παραπάνω δασμούς και τέλη και πάλι θα είμαστε στο περιιιιιιιμενε.

 

Sent from my CUBOT_MANITO using Tapatalk

Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν θα τα βάλουμε με τα ΕΛΤΑ αλλά με το υπουργείο οικονομικών.

Ο σκοπός της κίνησης είναι να δούμε εάν είναι νόμιμο αυτό που έχει γίνει, όπως και μέρη αυτού του νόμου, και αν καταφέρουμε να γίνουμε πολλοί να δουν ότι έχουν πολιτικό κόστος αυτές οι κινήσεις τους και να το πάρουν πίσω. ΜΕ οποιαδήποτε κυβέρνηση...

Ίσως και στο ΣτΕ να μπορούμε να πάμε. Αρκεί να μαζευτούμε πολλοί...

 

----- προσθήκη μηνύματος 77 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

το λινκ της ομάδας είναι https://www.facebook.com/groups/1823033834405847/

 

Αν θες την ταπεινή μου γνώμη και βλέποντας την ομάδα σας στο facebook, θεωρώ ότι το έχετε πιάσει λάθος το θέμα.

Σαφώς και είναι νόμιμος ο εκτελωνισμός αντικειμένων που προέρχονται εκτός Ε.Ε.

Το γιατί τόσο καιρό το γλιτώναμε, δεν νομίζω ότι θα πρέπει να το κουβεντιάζουμε...

Άλλα είναι τα μείζονα θέματα, στα οποία μια μαζική κίνηση ίσως μπορούσε να δώσει λύσεις:

1) Γιατί να γίνεται κατ' εκτίμηση κοστολόγηση και όχι εξατομικευμένη ανά αποστολή; Ας φτιάξει μια εφαρμογή το Υπουργείο Οικονομικών και εκεί ο καθένας μας να κάνει login με τους κωδικούς του Taxisnet και να ανεβάζει τα απαραίτητα παραστατικά προ του εκτελωνισμού του κάθε αντικειμένου.

2) Γιατί να αργεί τόσο η διαδικασία;

3) Γιατί τα Ελ.Τα. να χρεώνουν 15€ ως Τέλος Παράδοσης στον εκτελωνιστή του παραλήπτη, για αντικείμενα τα οποία ζητά ο παραλήπτης να τα εκτελωνίσει μόνος του;

4) Γιατί χρεώνουν παρανόμως 3€ σε τελωνειακώς ελεύθερα αντικείμενα επιστολικού ταχυδρομείου;

Link to comment
Share on other sites

Αν θες την ταπεινή μου γνώμη και βλέποντας την ομάδα σας στο facebook, θεωρώ ότι το έχετε πιάσει λάθος το θέμα.

Σαφώς και είναι νόμιμος ο εκτελωνισμός αντικειμένων που προέρχονται εκτός Ε.Ε.

Το γιατί τόσο καιρό το γλιτώναμε, δεν νομίζω ότι θα πρέπει να το κουβεντιάζουμε...

Άλλα είναι τα μείζονα θέματα, στα οποία μια μαζική κίνηση ίσως μπορούσε να δώσει λύσεις:

1) Γιατί να γίνεται κατ' εκτίμηση κοστολόγηση και όχι εξατομικευμένη ανά αποστολή; Ας φτιάξει μια εφαρμογή το Υπουργείο Οικονομικών και εκεί ο καθένας μας να κάνει login με τους κωδικούς του Taxisnet και να ανεβάζει τα απαραίτητα παραστατικά προ του εκτελωνισμού του κάθε αντικειμένου.

2) Γιατί να αργεί τόσο η διαδικασία;

3) Γιατί τα Ελ.Τα. να χρεώνουν 15€ ως Τέλος Παράδοσης στον εκτελωνιστή του παραλήπτη, για αντικείμενα τα οποία ζητά ο παραλήπτης να τα εκτελωνίσει μόνος του;

4) Γιατί χρεώνουν παρανόμως 3€ σε τελωνειακώς ελεύθερα αντικείμενα επιστολικού ταχυδρομείου;

 

Πολύ σωστά όσα λες, αλλά είναι πιο πιασάρικο το δεν πληρώνω τίποτα.

Ως συνήθως για τα 2 τελευταία θα πληρώσουν όσοι πληρώσουν τώρα μέχρι να κριθεί από κανένα δικαστήριο, αλλά όσα πήραν μέχρι τότε τα πήραν...

Link to comment
Share on other sites

Την καλησπέρα μου στην ομάδα!! είχα ξαναγράψει εδω για μια οθονη ανταλλακτική που είχα παραγγείλει τον Ιουνιο.

Στο τελωνειο την πέρασαν σαν κινητό και μου ζητουσαν 39 ευρώ. Την έστειλα πίσω για αναθεώρηση δασμών στις 18/8/2017.

Στις 21/08/2017 έφτασε στο κ.δ. αεροδρομειου και απο κει λογικά πήγε στο τελωνειο. απο τοτε δεν έχω κανενα νεο.

Πέρνω στα ελτα και μου λένε οτι δεν ειναι αυτοί υπέυθυνοι για αναθεώρηση. Και μαιλ εστειλα παλι τα ίδια.

Στο 2103538103-104 πηρα 200 φορές μετρημένες (χωρις υπερβολες) και δεν απαντάει κανενας.

Τι να κάνω>??? Προτείνεται μου καμια λύση!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μετα απο ενημερωση απο εσας για το τι παιζει με το τελωνείο ακυρωσα την παραγκελια απο hk στο geekbuying κ το αγωρασα γυρω στα 50ευρω πιο ακριβα απο το ιδιο site αλλα απο αποθηκη ισπανιας.. Στο τρακινγκ στα ισπανικα βεβαια σε ελευθερη μετάφραση μιυ λεει οτι το δεμα διατηρηται στο τελωνειο- αστυνομια... Ειναι φυσιολογικο;

 

Τι σχέση έχει το τελωνείο με την αστυνομία;

Κάτι δεν πάει καλά με τη μετάφραση.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις φιλε μου, οτι δεν τους ανοιξαμε εμεις τα ματια με αυτα που γραφουμε εδω?Τα ξερανε ηδη ? :lol::lol::lol:

 

Επιτελους και ενας ανθρωπος που καταλαβε τι συμβαινει.Εχω διαβασει τις ******** εδω μεσα.

 

Εννοείται ότι ήξεραν τα πάντα δεν είναι χαζοί και κανένα forum δεν τους άνοιξε τα μάτια. Η αιτία που ξεκίνησαν τα δέματα να εκτελωνιζονται είναι επειδή ολοι έμαθαν σιγά σιγά πως να παραγγέλνουν από έξω (σε αυτό βοήθησαν τα φόρουμ...) και ο όγκος δεματων αυξάνονταν συνεχώς. Αυτό οδήγησε στα μεγάλα καταστήματα πτώση αγορών-τζίρος > τα σκρουτζομαγαζα άνοιγαν το ένα μετά το άλλο και πουλούσαν παραεισαγωγης προϊόντα (κάποια έκλεβαν και το ΦΠΑ και μετά έκλειναν ανοίγοντας σε άλλο όνομα ΑΦΜ). Όλο αυτό κάποια στιγμή θα τελείωνε δεν γινόταν να συνεχιστεί, έτσι υπήρξε πίεση από μεγάλα καταστήματα για να σταματήσει όλο αυτό όπως και έγινε. (Το κράτος άλλο που δεν ήθελε να εισπράξει το χαμένο ΦΠΑ). Έγινε αυτό που έπρεπε να γίνει όπως γίνεται σε κάθε ευρωπαϊκή χώρα. Αυτό είναι το σωστό και το δίκαιο. Το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχουν αρκετοί υπάλληλοι να εκτελωνιζουν γρήγορα τα δέματα και αυτό φέρνει τεράστιες καθυστερήσεις και λόγο του τεράστιου όγκου των δεματων που έρχονται (όλοι έχουμε δει τις φωτογραφίες με τα βουνά από δέματα) δεν γίνεται σωστά η δουλειά και όλο αυτό φέρνει εκνευρισμό στον κόσμο. Τέλος επειδή έχω δει περιστατικά με τραμπουκισμους υπαλλήλων στα γκισέ των ΕΛΤΑ οι ανθρωποι αυτοί δεν φταίνε σε τίποτα να ακούνε τις φωνές του κάθε ένα που απλά δεν θέλει να πληρώσει τον φόρο που του αναλογεί γιατί έτσι έμαθε τόσα χρόνια με την νοοτροπία που υπήρχε και υπάρχει ακόμα δυστυχώς.

 

ΥΓ: διαφωνώ με την παράνομη χρέωση των 3 ευρώ που βάζουν στα τελωνειακός ελεύθερα αν και κάποια καταστήματα έχουν σταματήσει να το εισπράττουν

ΥΓ2: θεωρώ το τέλος εκτελωνισμου των ΕΛΤΑ (15 ευρώ) αρκετά ακριβό γι αυτήν την υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

Το κόστος εκτελωνισμού δεν είναι μεγάλο.

Ας ρωτήσει κάποιος πόσο ζητάει ένας εκτελωνιστής και ας κάνει τη σύγκρισή του.

Εξάλλου ο χρόνος και το χρήμα για να το κάνεις μόνος σου, το δικαιολογεί.

Μια φορά να δοκιμάσει να το κάνει στο αεροδρόμιο κάποιος και θα καταλάβει...

Το απαράδεκτο είναι ότι το χρεώνουν με διαφορετική αιτιολογία, ακόμα και αν ζητήσεις να το εκτελωνίσεις εσύ!

Αυτή ήταν και 3η επισύμανση στο ποστ του nikkal.

Όσο για τις πιέσεις από μαγαζιά κλπ, μη μπαίνετε σε σεναριολογίες.

Ήταν οδηγία της ευρωπαικής επιτροπής, επειδή το φαινόμενο είναι πανευρωπαικό (της θεαματικής αύξησης αγορών εκτός Ε.Ε. ανεξέλεγκτα, με τεράστια διαφυγή πόρων) και η Ελλάδα ακολούθησε την οδηγία, όπως και οι υπόλοιπες χώρες της ένωσης.

Αν κάποιος θεωρεί ότι το όποιο κατάστημα εδώ μπορεί να επιβάλλει κάτι πανευρωπαικά...συγνώμη αλλά...

Το ότι τους ανοίγουμε τα μάτια, λες και μας διαβάζει ο ...Γιούνκερ , είναι επίσης εκτός πραγματικότητας.

Έχουν ολόκληρες εκθέσεις στα χέρια τους και δεν περιμένουν τον χρήστη του myphone για να ενημερωθούν.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι ήταν πανευρωπαϊκή οδηγία δεν το ήξερα. Νόμιζα ότι στις άλλες ευρωπαϊκές χώρες τα πράγματα δουλεύουν καλύτερα από ότι εδώ στην Ελλάδα.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω η αιτία των αλλαγών πρέπει να αποδοθεί σε συνδυασμό 2 παραγόντων. Από τη μια Ευρωπαικός για τους λόγους που γράφτηκαν παραπάνω και απο την άλλη Ελληνικός. Για τον πρώτο να σημειώσω ότι η ΕΕ συζητά ακόμα και την κατάργηση της ατέλειας των 22 ευρω στο μέλλον. Αυτο είναι ενδεικτικό. Επίσης προσφατα δημοσιοποιηθηκαν απο την Ε. επιτροπή στοιχεία για εκτελωνισμούς που γινόταν στη Βρετανία και δεν εισπράττονταν οι προβλεπόμενοι φόροι κλπ. Είναι πιθανόν αντίστοιχα να συμβαίνουν και σε άλλες χώρες της ΕΕ.

 

Η Ελληνική διάσταση έχει να κάνει με την πίεση απο την ΑΑΔΕ προς τα τελωνεία για αύξηση των εσόδων. Αυτο το γεγονός σε συνδυασμό με την κακή οικονομική κατάσταση των ΕΛΤΑ οδήγησε στο να αλλάξει το καθεστως εκτελωνισμού δεμάτων απο τρίτες χώρες.

 

Θεωρώ υπερβολικές τις εικασίες ότι όλο αυτο συνέβη εξαιτίας πιέσεων των ντόπιων καταστημάτων κλπ

 

Κάτι τελευταίο. Τα 15 ευρω που ζητάνε τα ΕΛΤΑ είναι πολύ μικρότερο ποσό από όσα ζητάνε οι ιδιωτικές κούριερ για την ίδια δουλειά (ή οι ιδωτες εκτελωνιστές)

Link to comment
Share on other sites

Το κόστος εκτελωνισμού δεν είναι μεγάλο.

Ας ρωτήσει κάποιος πόσο ζητάει ένας εκτελωνιστής και ας κάνει τη σύγκρισή του.

Εξάλλου ο χρόνος και το χρήμα για να το κάνεις μόνος σου, το δικαιολογεί.

Μια φορά να δοκιμάσει να το κάνει στο αεροδρόμιο κάποιος και θα καταλάβει...

Το απαράδεκτο είναι ότι το χρεώνουν με διαφορετική αιτιολογία, ακόμα και αν ζητήσεις να το εκτελωνίσεις εσύ!

 

Συμφωνώ απόλυτα στο σκεπτικό σου, αλλά θέλω να προσθέσω, για το συμπέρασμα της τελευταίας φράσης, ότι και στην περίπτωση που αποφασίσει κάποιος να εκτελωνίσει το δέμα του, που ήρθε με courier, πρέπει να πληρώσει τριπλάσιο ποσό, από το τέλος των ΕΛΤΑ, για να παραλάβει τη διασάφηση και να συνεχίσει τη διαδικασία.

 

Ίσως, με βάση τα τιμολόγια των courier, τα ΕΛΤΑ διαμόρφωσαν το τιμολόγιό τους τον ΙΟΥΝ 2017.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα στο σκεπτικό σου, αλλά θέλω να προσθέσω, για το συμπέρασμα της τελευταίας φράσης, ότι και στην περίπτωση που αποφασίσει κάποιος να εκτελωνίσει το δέμα του, που ήρθε με courier, πρέπει να πληρώσει τριπλάσιο ποσό, από το τέλος των ΕΛΤΑ, για να παραλάβει τη διασάφηση και να συνεχίσει τη διαδικασία.

 

Ίσως, με βάση τα τιμολόγια των courier, τα ΕΛΤΑ διαμόρφωσαν το τιμολόγιό τους τον ΙΟΥΝ 2017.

 

Δεν διαφωνώ, αλλά κι αυτό απαράδεκτο είναι :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ, αλλά κι αυτό απαράδεκτο είναι :)

 

Μπορεί να είναι απαράδεκτο από τους καταναλωτές αλλά, δυστυχώς, είναι αποδεκτό από την ΕΕΤΤ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι απαράδεκτο από τους καταναλωτές αλλά, δυστυχώς, είναι αποδεκτό από την ΕΕΤΤ.

 

Γι αυτό το είπα απαράδεκτο και όχι παράνομο.

Τσάμπα λεφτά είναι η συγκεκριμένη χρέωση και πίεση για να στο κάνουν οι ίδιοι.

Link to comment
Share on other sites

ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη αν το θέμα έχει απαντηθεί σε προηγούμενες σελίδες αλλά επειδή δεν προλαβαίνω τώρα να το κοιτάξω.

Στο lightinthebox η επιλογή για επιπλέον ασφάλιση για δασμου και φόρους είναι αξιόπιστη? Γιατί για κινητό 105 ευρώ με 2.80 ευρώ απ'ότι καταλαβαίνω σου καλύπτει την πιθανότητα να πληρώσεις φόρους, εννοώντας το τελωνείο? Το έχει δοκιμάσει κανένας?

τι παιζει μ αυτο?:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Και για να τελειώνει το παραμυθάκι με την χρέωση των 3€ στα τελωνειακώς ελεύθερα, ιδού η απάντηση των Ελ.Τα.:

"Σας ενημερώνουμε ότι τέλος παρουσίασης στο τελωνείο για χαρακτηρισμό τελωνειακώς ελεύθερων ταχυδρομικών αντικειμένων, εισπράττεται επί του παρόντος μόνο για τα δέματα και EPG αντικείμενα (αριθμός κατάθεσης που ξεκινά από C) και για αντικείμενα EMS (αριθμός κατάθεσης που ξεκινά από Ε). Για τα συστημένα ταχυδρομικά αντικείμενα (αριθμός κατάθεσης που ξεκινά από R) δεν εισπράττεται προς το παρόν σχετικό τέλος."

Όπως, λοιπόν, έχω γράψει κατ' επανάληψη, παρανόμως εισπράττουν τα 3€ από αντικείμενα που διακινούνται μέσω επιστολικού ταχυδρομείου (αριθμός ανίχνευσης που ξεκινά με το γράμμα R).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που έχω παραλάβει δεκάδες δέματα,δεν έχω πληρώσει φράγκο.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η κατάσταση είναι μπάχαλο. Ότι ναναι κάνουν και δεν δίνουν λογαριασμό.

Θα ήθελα όποιο παιδί είπε ότι είναι ευρωπαϊκή οδηγία να μας πει που την βρήκε.

Παλιότερα δεν τους ένοιαζε να μαζέψουν χρήμα και μας το χάριζαν? Κάτι δεν στέκει εδώ παιδιά και πρέπει να το βρούμε...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η κατάσταση είναι μπάχαλο. Ότι ναναι κάνουν και δεν δίνουν λογαριασμό.

Θα ήθελα όποιο παιδί είπε ότι είναι ευρωπαϊκή οδηγία να μας πει που την βρήκε.

Παλιότερα δεν τους ένοιαζε να μαζέψουν χρήμα και μας το χάριζαν? Κάτι δεν στέκει εδώ παιδιά και πρέπει να το βρούμε...

Μια ερώτηση, εάν επιτρέπεται... Πόσων ετών είσαι;

Υ.Γ.: Η απάντηση στην ερώτησή σου βρίσκεται στο κείμενο του άρθρου 23 του υπ' αριθμ. 1186/2009 Κανονισμού, σε συνδυασμό με το άρθρο 20 του Νόμου 1684/1987.

Edited by nikkal
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...