Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι δεκάδες κινητά, tablets, drones, ip cameras κ.λπ. βρίσκονται στα αζήτητα των τελωνείων και οι υπάλληλοι τα ψειρίζουν;

Συγγνώμη για αυτό που θα σου πω, αλλά μην νομίζεις ότι όλοι σκέφτονται και λειτουργούν όπως εσύ...

Νομίζω εννοεί ότι δεκάδες είδη βρίσκονται στα αζήτητα των ΕΛΤΑ γενικά. Το θέμα είναι ότι τι γίνεται ΑΦΟΥ κατασχεθουν. Μέχρι να λυθεί αυτή η απορία (και όχι με την παράθεση του νόμου, ο οποίος μαζί με τα δικαιώματα του καταναλωτή πάει περίπατο χρόνια τώρα όσον αφορά τα τελωνεία), θα υπάρχουν αμφιβολίες.

 

Sent from my ONEPLUS A3010 using Tapatalk

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Την τελευταία δεκαετία που αγοράζω από εξωτερικό ήταν πολύ σπάνιο να χαθεί κάτι είτε ήταν συστημένο είτε όχι.

Δυστυχώς πλέον ο χρόνος παράδοσης άρχισε να ξεπερνάει τους 2 μήνες και τα disputes πέφτουν κατά ριπάς.

Από την κατάσταση της συσκευασίας των ελαχίστων που έχουν έρθει φαίνεται η ταλαιπωρία τους και επιβεβαιώνεται η υπαιτιότητα των ΕΛΤΑ λόγω της μακράς αποθήκευσης, το πιθανότερο σε εξωτερικούς χώρους.

Διαβάζοντας την ΚΥΑ βρήκα πολλές λεπτομέρειες για τις καθιερωμένες πλέον διαδικασίες αλλά δεν βρήκα κάποια συγκεκριμένη παραπομπή που να ορίζει κάποια ανώτατα χρονικά περιθώρια επεξεργασίας από τα ΕΛΤΑ των δεμάτων.

Έχει βρει κάποιος φίλος κάτι πάνω σε αυτό?

Έχει κάποιος κάνει καταγγελία για τις καθυστερήσεις, έστω και αβάσιμη αφού δεν υπάρχουν όρια στην ΚΥΑ, στην ΕΕΤΤ?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο καθένας με το κοντό και το μακρύ του...

Ελάχιστοι έχουν διαβάσει τον νόμο, αλλά όλοι είναι αδικημένοι...

Ο φίλος makap δαπανά χρόνο για να βρει και να αναρτήσει την σχετική νομοθεσία και ο άλλος λέει γιατί δεν τον κάλεσαν στην καταστροφή!!!

Προφανώς δεν έχετε ιδέα πώς ακριβώς γίνονται αυτές οι διαδικασίες και δυστυχώς πολλοί είστε κακοπροαίρετοι και εμπαθείς με τους κρατικούς υπαλλήλους.

Λογικές ισοπέδωσης... "Οι τελωνειακοί κλέβουν τα ηλεκτρονικά τσιγάρα"... Δηλαδή εύκολη λάσπη...

Εδώ κάποιοι δεν ξέρουν καλά-καλά ποιά είναι η διαδικασία εκτελωνισμού και ποιοί εμπλέκονται σε αυτήν, αλλά έχουν άποψη...

Μάθετε ποιές είναι οι υποχρεώσεις σας όταν ως αγοραστές κάνετε εισαγωγή προϊόντων από χώρες εκτός Ε.Ε. και τα ξαναλέμε.

Υ.Γ.: Το ότι κάποιοι πιστεύουν πως όλοι οι τελωνειακοί είναι στο κόλπο (αλλιώς πώς θα γινόταν με όλα τα δέματα) και πλαστογραφούν την χαρτούρα που συνοδεύει το προς απαγόρευση εισαγωγής προϊόν (καθώς είμαστε χώρα φουλ γραφειοκρατική) για να πουλήσουν (στην μαύρη αγορά προφανώς) τα ηλεκτρονικά τους τσιγάρα με ξεπερνά...

 

Δ/Υ είσαι να υποθέσω ??:)

Μόλις 1 στους 10 πολίτες δηλώνει ικανοποιημένος από το Δημόσιο

 

ουτε οι ιδιοι δεν ειναι ικανοποιημενοι με τν εαυτο τους :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δ/Υ είσαι να υποθέσω ??:)

Μόλις 1 στους 10 πολίτες δηλώνει ικανοποιημένος από το Δημόσιο

 

ουτε οι ιδιοι δεν ειναι ικανοποιημενοι με τν εαυτο τους :lol:

Πηγή;

Και με τι είμαστε ικανοποιημένοι στην Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

Μερικά τα βλέπεις οταν σου έχουν δώσει κάποιον αριθμό για απλό δέμα. Απλά δεν παρακολουθούνται μέχρι το τέλος.

 

Τα συγκεκριμενα που λες λενε μονο οτι καποιο δεμα σταλθηκε και τιποτα αλλο.

Πχ τα usps 1st class που ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟ εχουνε tracking αλλα σου λεει μονο acceptance και left ταδε facility.Καμια αλλη πληροφορια ουτε ποτε εφυγε απο Αμερικη, ουτε ποτε εφτασε Ελλαδα ουτε τιποτα.Θα το δεις το δεμα οταν στο φερει ο ταχυδρομος.

 

Οταν το tracking σου λεει με ωρα και ημερομηνια ποτε εφτασε Ελλαδα ΕΙΝΑΙ registered.

 

Ακομη περιμενω τον αριθμο αποστολης απο το μη registered δεμα του Κωστακη.:rolleyes:

Edited by StavrosChatz
Link to comment
Share on other sites

Δ/Υ είσαι να υποθέσω ??:)

Μόλις 1 στους 10 πολίτες δηλώνει ικανοποιημένος από το Δημόσιο

 

ουτε οι ιδιοι δεν ειναι ικανοποιημενοι με τν εαυτο τους :lol:

 

:lol::lol::lol: εγραψες!!

 

Παιδια γενικοτερα μην ειστε τοσο ευθικτοι...η αληθεια ειναι παντα καπου στη μεση!

Ολοι ξερουμε οτι υπαρχουν κ τελωνειακοι που πανε με το γραμμα του νομου

κ αυτοι που δεν αντιστεκονται στο "μελι" κ αυτοι που απλα κανουν τα στραβα ματια

στις λαμογιες αλλων.

Ειναι πραγματα που χρονια τωρα βλεπουμε κ εχουμε ακουσει ολοι...

Δεν χρειαζονται αποδειξεις κ ονοματα κ καταστατικα για μια απλη κουβεντουλα σε forum

ειδικα εφοσον θεωρητικα δεν θιγουν αμεσα καποιον απο εμας.

Γνωμη μου...

Link to comment
Share on other sites

Δ/Υ είσαι να υποθέσω ??:)

Μόλις 1 στους 10 πολίτες δηλώνει ικανοποιημένος από το Δημόσιο

 

ουτε οι ιδιοι δεν ειναι ικανοποιημενοι με τν εαυτο τους :lol:

 

Δηλαδή το να μην είμαι προκατειλημμένος και να μην βγάζω αυθαίρετα συμπεράσματα υποδηλώνει συγκεκριμένο εργοδότη;

Να μην σου χαλάσω το χατήρι λοιπόν... Ok.

Οι τελωνειακοί κλέβουν τα πακέτα μας. Μήπως και οι υπάλληλοι των Ελ.Τα. κάνουν το ίδιο; Κι αν ναι, ας μου εξηγήσει κάποιος πώς στα κομμάτια φτάνουν στα σπίτια μας όλα αυτά τα unregistered, που είναι πανεύκολο να "χαθούν";...

Link to comment
Share on other sites

Τι ξέρετε όλοι εσείς? Μόνο ο μπλε ξέρει τι γίνεται σε αυτή τη χώρα.Και όλοι εσείς που παίρνεται πακέτα στο σπίτι σας δεν σας τα φέρνει ο ταχυδρόμος.Ο μπλε σας τα φέρνει γιατί όλοι είναι άχρηστοι Εκτός από αυτόν.Τι ζόρι τραβάς παιδάκι και δεν το μαρτυρας?? Και τι σχέση έχει η δουλειά που κάνει ο καθένας εδώ μέσα με τα ηλίθια σχόλια που κάνεις και που τους τσουβαλιαζεις όλους??

 

Same Sh1t..Different Day

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Τι ξέρετε όλοι εσείς? Μόνο ο μπλε ξέρει τι γίνεται σε αυτή τη χώρα.Και όλοι εσείς που παίρνεται πακέτα στο σπίτι σας δεν σας τα φέρνει ο ταχυδρόμος.Ο μπλε σας τα φέρνει γιατί όλοι είναι άχρηστοι Εκτός από αυτόν.Τι ζόρι τραβάς παιδάκι και δεν το μαρτυρας?? Και τι σχέση έχει η δουλειά που κάνει ο καθένας εδώ μέσα με τα ηλίθια σχόλια που κάνεις και που τους τσουβαλιαζεις όλους??

 

Same Sh1t..Different Day

Φυσικά και ξέρει. Έχει διαβάσει το πόρισμα του 6ου προσυνεδρίου της ΝΔ, ότι "Μόλις 1 στους 10 πολίτες εκφράζει ικανοποίηση από την επαφή του με το Δημόσιο" - από έρευνα με ερωτηματολόγιο που σχεδίασε η ομάδα προγράμματος του κόμματος (το γκούγκλαρα, δεν είμαι τόσο ευφάνταστος).

Εντάξει, μπορεί να μην έφτασε μέχρι το τέλος, που δηλώνουν ότι "το ερωτηματολόγιο δεν αποτελεί επιστημονική δημοσκόπηση".

Σύμφωνοι, μπορεί να μην έφτασε καν μέχρι την αρχή, όπου αναφέρεται ότι "Θεωρούν τη γραφειοκρατία και την έλλειψη ηλεκτρονικών υπηρεσιών ως τα βασικά προβλήματα στις συναλλαγές τους με το Δημόσιο".

Δεκτό και το ότι μιλάμε για ένα κόμμα, που έχει στη βασική του ατζέντα τις αποκρατικοποιήσεις (τις οποίες κάνει τελικά η ..."αριστερά" που κυβερνά).

Αλλά διάβασε τουλάχιστον τον τίτλο της μη έρευνας, στο προσυνέδριο του κομματός του! Δεν αρκεί δηλαδή αυτό, για να τεκμηριώσουμε ότι οι τελωνειακοί ατμίζουν τα κατασχεμένα;

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αποστολή της απόδειξης αγοράς, ώστε να ξεμπλοκαριστει το δέμα απο το τελωνείο, πήρα την εξής απάντηση:

 

Καλημέρα σας,

Το δέμα σας (RFΧΧΧΧΧΧΧSG) εκτελωνίστηκε βάσει των αποδεικτικών που αποστείλατε και δρομολογείται για να απελευθερωθεί από το τελωνείο και να αποσταλεί μέσω των ΕΛΤΑ στο τοπικό σας ταχυδρομικό υποκατάστημα. Σας ευχαριστούμε για την συνεργασία.

 

ΤΜΗΜΑ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΥ

ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΑ

 

Αυτο έγινε πριν δύο ημέρες, αλλά η ενημέρωση των ελτα ακόμη δεν έχει αλλάξει. Είναι τοσο χρονοβόρα η διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αποστολή της απόδειξης αγοράς, ώστε να ξεμπλοκαριστει το δέμα απο το τελωνείο, πήρα την εξής απάντηση:

 

Καλημέρα σας,

Το δέμα σας (RFΧΧΧΧΧΧΧSG) εκτελωνίστηκε βάσει των αποδεικτικών που αποστείλατε και δρομολογείται για να απελευθερωθεί από το τελωνείο και να αποσταλεί μέσω των ΕΛΤΑ στο τοπικό σας ταχυδρομικό υποκατάστημα. Σας ευχαριστούμε για την συνεργασία.

 

ΤΜΗΜΑ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΥ

ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΑ

 

Αυτο έγινε πριν δύο ημέρες, αλλά η ενημέρωση των ελτα ακόμη δεν έχει αλλάξει. Είναι τοσο χρονοβόρα η διαδικασία;

 

 

Ωραιος φιλε.

Θα στειλω κι εγω αφου το δεμα μου ειναι 21$.

Link to comment
Share on other sites

Πηγή;

Και με τι είμαστε ικανοποιημένοι στην Ελλάδα;

 

Το ελληνόφωνο δημόσιο είναι το χειρότερο μεταξύ 30+ δημοσίων τομέων δυτικων χώρων που αξιολογήθηκαν το 2016..

Πηγη: ΕΕ/δυτικοευρωπαϊκή ένωση/International Civil Service UN 2016

 

https://imgur.com/a/m8tE6

Edited by celtic1453
In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Το ελληνόφωνο δημόσιο είναι το χειρότερο μεταξύ 30+ δημοσίων τομέων δυτικων χώρων που αξιολογήθηκαν το 2016..

Πηγη: ΕΕ/δυτικοευρωπαϊκή ένωση/International Civil Service UN 2016

 

https://imgur.com/a/m8tE6

 

Αποκλείεται. Μπορεί να είναι το κυπριακό :p

Link to comment
Share on other sites

Το ελληνόφωνο δημόσιο είναι το χειρότερο μεταξύ 30+ δημοσίων τομέων δυτικων χώρων που αξιολογήθηκαν το 2016..

Πηγη: ΕΕ/δυτικοευρωπαϊκή ένωση/International Civil Service UN 2016

 

https://imgur.com/a/m8tE6

Πηγή ζήτησα από αυτόν που έγραψε " Μόλις 1 στους 10 πολίτες δηλώνει ικανοποιημένος από το Δημόσιο ".

Τώρα εσύ μου ανεβάζεις μια φωτό με ένα πίνακα (όχι το λινκ από την πηγή που τον περιέχει), που λέει κάτι άλλο...

Και μάλιστα όχι αυτό που λες! Βαθμό αποτελεσματικότητας δημόσιας διοίκησης απεικονίζει ο (αγνώστου προελεύσεως) πίνακας. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τη διαφορά.

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

Πηγή;

Και με τι είμαστε ικανοποιημένοι στην Ελλάδα;

 

o φίλος μας , μαλλον ζει σε άλλη χώρα! εκτός αν είναι της κυβέρνησης, ....!!! ή εκτος αν είμαστε εμεις οι τρελλοί ..

Link to comment
Share on other sites

Αντικειμενο αξιας 10€ απο ali, μετα απο 59 μερες ανοιξε και εκλεισε σε ΓΕΤΑ μεσα σε 2 ωρες. Ελπιζω να μην το εχουν χαρατσωσει, γιατι θα ερθει η ωρα να δω και εγω τι λεει η αναδασμολογηση.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα 3 κάμερες από ally τις είχα πάρει 62.30 την κάθε μία. 180 έχουν Ελλάδα η κάθε μία. Πλήρωσα 29.40 για την κάθε μία τελωνείο. Όχι και άσχημα. Ακριβώς 24% συν τα 15 ευρώ της ταρίφας.

 

91.7 η κάθε μία 275 δηλαδή και οι 3 ενώ από Ελλάδα θα μου έβγαιναν 545 με τα μεταφορικά. Όχι και άσχημα μισή τιμή κάτω ακριβώς ακόμα και με το τελωνείο.

 

Να πω ότι από 5 Οκτωβρίου ήταν Ελλάδα οπότε έκανε 1.5 μήνα στο τελωνείο.

 

Send From Note 3 With Note 8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει τουλάχιστον στις δικές μου παράγγειλες ότι όλες οι κάνουν περίπου δύο ώρες μέσα στο γετα.
Link to comment
Share on other sites

o φίλος μας , μαλλον ζει σε άλλη χώρα! εκτός αν είναι της κυβέρνησης, ....!!! ή εκτος αν είμαστε εμεις οι τρελλοί ..

 

δεν ζει σε αλλη χωρα φιλτατε απλα ειναι Δ/Υ και προσπαθει να υπερασπισει το σπιτι του :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει τουλάχιστον στις δικές μου παράγγειλες ότι όλες οι κάνουν περίπου δύο ώρες μέσα στο γετα.

 

Οι;;

Και χρεωνονται;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι δεκάδες κινητά, tablets, drones, ip cameras κ.λπ. βρίσκονται στα αζήτητα των τελωνείων και οι υπάλληλοι τα ψειρίζουν; Συγγνώμη για αυτό που θα σου πω, αλλά μην νομίζεις ότι όλοι σκέφτονται και λειτουργούν όπως εσύ...

εγω θα πω εκ των εσω οτι γνωριζω αρκετα ατομα, που περνουν οτι δεν χρειαζεται απο το δημοσιο. μλιστα θυμαμαι συγκεκριμενη περιπτωση πριν απο μερικα χρονια που ειχε γινει μια παραγγελεια στο δημο για ενα ειδος αντικειμενου, και εγινε λαθος, σταλθηκαν περισσοτερα... επειδη υπξρχε πολυ χαρτουρα για να βγουν καινουρια εντυπα και διαδικασιες, απλα τα 2-3 εξτρα τα πηραν καποιοι και ουτε γατα ουτε ζημια. μην γυρισει κανεις να μου πει για αποδειξεις, ξεκολα δεν μπορω ουτε ονομα να ανεφερω ουτε κατι σχετικο.

μην με τρελαινεις, ξερεις και εσυ ο ιδιος οτι, οτι δεν ζητειται και ειναι χρησιμο, καποιος το κραταει.. δεν με ενοχλει, αλλωστε αν ειναι να καταστραφει (ενω το εχω παραγγειλει εις γνωσης μου) ας το κρατησει καποιος.

αλλα το να μου λες οτι δεν ισχυει μαλλον προσπαθεις να σωσεις το σπιτι σου ή μας τρολαρεις ολους εδω μεσα.

 

επισης δεν ανεφερα πουθενα κλεψειες με τον τροπο που το ες εσυ φιλε μου, παρολλο που σε ενα μικρο ποσοστο ειμαι σιγουρος οτι γινονται.

Edited by emperor4her
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πηγή ζήτησα από αυτόν που έγραψε " Μόλις 1 στους 10 πολίτες δηλώνει ικανοποιημένος από το Δημόσιο ".

Τώρα εσύ μου ανεβάζεις μια φωτό με ένα πίνακα (όχι το λινκ από την πηγή που τον περιέχει), που λέει κάτι άλλο...

Και μάλιστα όχι αυτό που λες! Βαθμό αποτελεσματικότητας δημόσιας διοίκησης απεικονίζει ο (αγνώστου προελεύσεως) πίνακας. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τη διαφορά.

 

Τσιμπα και Τον ιστοτοπο με την πρωτοτυπη μελετη οπου περιλαμβανει τα αποδεικτικα για το ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ-ΠΑΝΑΘΛΙΟ-αναποτελεσματικο-αντεθνικο ΕΛΛΑΔΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ με τους (συνηθως) ανεπαρκεστατους-αγενεστατους-χαμηλης αποδοσης υπαλληλους...

https://www.bsg.ox.ac.uk/sites/www.bsg.ox.ac.uk/files/documents/6.3440_IFG_InCISE_Report_Main_WEB.PDF

Η πολυσελιδη Μελετη περιλαμβανει εμμεσες αναφορες και για την κοινωνικη αποδοχη καθε δημοσιου απο το λαο της χωρας που εξυπηρετουν.....

Επίσης αν εσυ τωρα πιστευεις π[ως το.....ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΔΗΜΟΣΙΟ ΜΕΤΑΞΥ ΔΕΚΑΔΩΝ ΧΩΡΩΝ ΤΗς ΔΥΣΗς, EINAI.....ΑΠΟΔΕΚΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΣΟ ΕΛΛΗΝΟΦΩΝΟ, ΜΕ ΓΕΙΑ ΣΟΥ

Edited by celtic1453
In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

o φίλος μας , μαλλον ζει σε άλλη χώρα! εκτός αν είναι της κυβέρνησης, ....!!! ή εκτος αν είμαστε εμεις οι τρελλοί ..

Επειδή ως τώρα δεν αξιώθηκα να πάω ποτέ σε άλλη χώρα και ποτέ δεν έχω ψηφίσει κανένα κόμμα (δε θέλω να δίνω εξουσιοδότηση σε ψεύτες, να λένε ότι με κυβερνάνε δημοκρατικά), θα σου πρότεινα να αναθεωρήσεις, γιατί δε θεωρώ τρελούς τους περισσότερους. :)

δεν ζει σε αλλη χωρα φιλτατε απλα ειναι Δ/Υ και προσπαθει να υπερασπισει το σπιτι του :)

Είμαι αποθηκάριος σε σούπερ μάρκετ. Πτυχιούχος οικονομολόγος. Φορτώνω, ξεφορτώνω, κουβαλάω, ο παλετοφόρος μου έχει γίνει τσαντάκι, γεμίζω ράφια, βάζω παραγγελίες, κουβαλάω νερά και ψώνια μέχρι το αυτοκίνητο των αναξιοπαθούντων (και όχι μόνο), τέτοια πράγματα. Τα τελευταία 5 χρόνια (και δεν το θεωρώ ντροπή). Και το σπουδαιότερο: μπορώ να τα αποδείξω όλα αυτά, αν θες (και με ένα καλό στοίχημα, μπας και βάλεις μυαλό, αντί να κολλάς ταμπέλες).

Έχω δουλέψει παλιότερα σε δήμο, με συμβάσεις. Έχω δει δηλαδή και το δημόσιο τομέα (όσο μπόρεσα και πρόλαβα). Και σε ενημερώνω ότι όσα βλέπεις γύρω σου, καλά και κακά, είναι έργα των ανθρώπων, όχι του δημοσίου ή του ιδιωτικού τομέα. Και τα στραβά από μας ξεκινάνε κι αν θες να δεις αλλαγή, ξεκίνα την από τον εαυτό σου. Όταν λοιπόν βλέπω ανθρώπους που δε βλέπουν τη δική τους στραβή αυλακιά πρώτα απ' όλα, κάτι παθαίνω. Π.χ. ανθρώπους, να εισάγουν προϊόντα παράνομα και να κατηγορούν τους τελωνειακούς, ότι τα κατάσχουν για ίδιον όφελος. Ή άλλους να κουνάνε σημαιάκια και να μην έχουν καταλάβει, μετά από τόσα χρόνια, ότι ακόμα κι αν έχουν κάποιο προσωπικό συμφέρον, στο σύνολο χάνουν, εκλέγοντας με αυτό το σύστημα, αυτούς τους ανθρώπους.

Αυτά και συγνώμη από μένα, για το οφτόπικ. Έπρεπε να υπερασπίσω τον εαυτό μου, απέναντι σε αυτούς που όταν δεν έχουν επιχειρήματα, μειώνουν το συνομιλητή τους.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ως τώρα δεν αξιώθηκα να πάω ποτέ σε άλλη χώρα και ποτέ δεν έχω ψηφίσει κανένα κόμμα (δε θέλω να δίνω εξουσιοδότηση σε ψεύτες, να λένε ότι με κυβερνάνε δημοκρατικά), θα σου πρότεινα να αναθεωρήσεις, γιατί δε θεωρώ τρελούς τους περισσότερους. :)

 

Είμαι αποθηκάριος σε σούπερ μάρκετ. Πτυχιούχος οικονομολόγος. Φορτώνω, ξεφορτώνω, κουβαλάω, ο παλετοφόρος μου έχει γίνει τσαντάκι, γεμίζω ράφια, βάζω παραγγελίες, κουβαλάω νερά και ψώνια μέχρι το αυτοκίνητο των αναξιοπαθούντων (και όχι μόνο), τέτοια πράγματα. Τα τελευταία 5 χρόνια (και δεν το θεωρώ ντροπή). Και το σπουδαιότερο: μπορώ να τα αποδείξω όλα αυτά, αν θες (και με ένα καλό στοίχημα, μπας και βάλεις μυαλό, αντί να κολλάς ταμπέλες).

Έχω δουλέψει παλιότερα σε δήμο, με συμβάσεις. Έχω δει δηλαδή και το δημόσιο τομέα (όσο μπόρεσα και πρόλαβα). Και σε ενημερώνω ότι όσα βλέπεις γύρω σου, καλά και κακά, είναι έργα των ανθρώπων, όχι του δημοσίου ή του ιδιωτικού τομέα. Και τα στραβά από μας ξεκινάνε κι αν θες να δεις αλλαγή, ξεκίνα την από τον εαυτό σου. Όταν λοιπόν βλέπω ανθρώπους που δε βλέπουν τη δική τους στραβή αυλακιά πρώτα απ' όλα, κάτι παθαίνω. Π.χ. ανθρώπους, να εισάγουν προϊόντα παράνομα και να κατηγορούν τους τελωνειακούς, ότι τα κατάσχουν για ίδιον όφελος. Ή άλλους να κουνάνε σημαιάκια και να μην έχουν καταλάβει, μετά από τόσα χρόνια, ότι ακόμα κι αν έχουν κάποιο προσωπικό συμφέρον, στο σύνολο χάνουν, εκλέγοντας με αυτό το σύστημα, αυτούς τους ανθρώπους.

Αυτά και συγνώμη από μένα, για το οφτόπικ. Έπρεπε να υπερασπίσω τον εαυτό μου, απέναντι σε αυτούς που όταν δεν έχουν επιχειρήματα, μειώνουν το συνομιλητή τους.

 

Respect φιλε.........:X

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...