Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Αν ήμουν τελωνειακός θα σου είχα κάνει μήνυση από εδώ μέχρι το τελωνείο.

Και να ερχόσουν στο δικαστήριο να το πεις αυτό.

Ότι δεν χρειάζεσαι καμία απόδειξη για να με πεις κλέφτη.

 

Ντάξει, άρα αν με κλέψουν στον δρόμο θα το βουλώνω από εδώ και πέρα γιατί μπορεί να μου κάνει μήνυση ο κλέφτης για συκοφαντία.

Να πούμε και στους βουλευτές να μοιράσουν μηνύσεις προς τους πολίτες που τους λένε κλέφτες.

Συγγνώμη κι όλας αλλά οι δημόσιοι λειτουργοί εαν δε γουστάρουν κατηγορίες που δε στέκουν ( κατα τη γνώμη σας ) ας μας πουν που πάνε και ποια διαδικασία ακολουθούν.

Link to comment
Share on other sites

Που το ξερεις ποτε μπηκανε χωρις tracking ?

 

Παιδια οταν λεμε unregistered εννοουμε χωρις tracking, τιποτα,λεει μονο shipped ο πωλητης και τελος.

 

item.jpg

 

ελπιζω να σε καλυψα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ξεφεγει ξανα η κουβεντα,αλλα δεν μπορουμε να λεμε τους αλλους απατεωνες-κλεφτες-λαμογια κτλ.χωρις αποδείξεις.

Αυτη ειναι η ουσια boyzzzz.......

End of story.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι όταν κατάσχεται κάτι πρέπει να βγει σε δημόσιο πλειστηριασμό. Εκτός αν είναι ναρκωτικά που καταστρέφονται. Τώρα τα ηλεκτρονικά τσιγάρα που θα καταλήξουν- και μιλάμε για ποσότητες που μας έχουν κατασχέσει - δεν γνωρίζει κανείς. Άρα καλά κάνουμε και υποθέτουμε ότι καταλήγουν στους τελωνειακούς οι οποίοι με την σειρά τους τα κάνουν ότι θέλουν. Αν κάποιος φίλος του τελωνείου διαβάζει το φόρουμ ας μας απάντηση. Γιατί σίγουρα το διαβάζουν. Επίσημη ανακοίνωση μην περιμένουμε.

 

Όταν κάτι απαγορεύεται, πρέπει να γίνει καταστροφή παρουσία εισαγγελέα και παρουσία δικιά σου. Αυτό δεν πιστεύω ότι γίνεται ποτέ ή έχει γίνει και ποτέ. Άρα πιστεύω και γω ότι ακολουθούν άλλο δρόμο

 

Ξαναλέω δε χρειάζομαι καμία απόδειξη απ'τη στιγμή που δε με αφήνουν να ξέρω το μέλλον του περιεχομένου.

Αν πάει για καταστροφή να με καλέσουν να είμαι παρόν, αν πάει για πλειστηριασμό εξίσου να το ξέρω. Αν συμφωνείς ή όχι ποσώς με ενδιαφέρει, για μένα εως ότου σταματήσουν να κρύβονται απλά τα κλέβουν και με τον νόμο.

 

Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να κάνουμε υποθέσεις, να λέμε ότι θα θέλαμε να γίνεται, για το θέμα των κατασχέσεων κλπ, όταν τόσο η ΚΥΑ του ΔΕΚ 2016 για τον Φορέα Παροχής Καθολικής Υπηρεσίας όσο και ο Τελωνειακός Κώδικας καθορίζουν αυτές τις διαδικασίες.

 

Τα έχω ξαναγράψει αλλά, μάλλον, κανένας δεν θέλει να διαβάζει και προτιμάει να κάνει υποθέσεις.

Στο άρθρο 17 της ΚΥΑ, με τίτλο "Εγκατάλειψη - Καταστροφή - Εκποίηση" αναφέρονται τα εξής:

 

1. Η τελωνειακή αρχή, πριν από την παράδοση των ταχυδρομικών αντικειμένων στο Φ.Π.Κ.Υ., μπορεί να εγκρίνει την εγκατάλειψή τους υπέρ του Δημοσίου ή την καταστροφή τους, κατ εφαρμογή της εκάστοτε ισχύουσας ενωσιακής και εθνικής νομοθεσίας.

2. Τα αναφερόμενα στο άρθρο 10 της παρούσας επιστρεφόμενα εμπορεύματα που επανέρχονται στην κατάσταση της προσωρινής εναπόθεσης, εφόσον δεν επανεξαχθούν, εντός των προβλεπόμενων προθεσμιών, κηρύσσονται αζήτητα από την Τελωνειακή Υπηρεσία, κατόπιν σχετικής έγγραφης ενημέρωσης από το Φ.Π.Κ.Υ. και ακολουθούνται οι διαδικασίες εκποίησης, διάθεσης ή καταστροφής, των άρθρων 43 έως και 49 του Εθνικού Τελωνειακού Κώδικα. Σε κάθε περίπτωση ακυρώνεται η αρχικά υποβληθείσα διασάφηση και τηρούνται οι προβλεπόμενες από την ενωσιακή και εθνική νομοθεσία διατυπώσεις, που περιλαμβάνουν τη σύνταξη αντίστοιχων πρωτοκόλλων από την αρμόδια τελωνειακή αρχή και την ενημέρωση του βιβλίου λογιστικής αποθήκης προσωρινής εναπόθεσης από το Φ.Π.Κ.Υ..

3. Τυχόν οφειλόμενα ταχυδρομικά τέλη και δικαιώματα, εισπράττονται από το Φ.Π.Κ.Υ..

4. Τα είδη που περιέχονται σε ταχυδρομικό αντικείμενο για τα οποία υπάρχει κίνδυνος ταχείας φθοράς ή αλλοίωσης, πρέπει να διαχωρίζονται από τα άλλα αντικείμενα ώστε να αποφευχθεί φθορά των τελευταίων. Εάν ο διαχωρισμός είναι αδύνατος, τα φθαρμένα ή αλλοιωμένα αντικείμενα καταστρέφονται σύμφωνα με τις διατάξεις της εθνικής νομοθεσίας.

5. Με την καταστροφή συντάσσονται από το Φ.Π.Κ.Υ. και αποστέλλονται στη χώρα καταγωγής τα προβλεπόμενα κατά περίπτωση δελτία ελέγχου CN43 ή CP78 ή CN13, θεωρημένα από την τελωνειακή αρχή, όπου προβλέπεται.

 

και στο άρθρο 18 με τίτλο "Δέσμευση - Κατάσχεση" ορίζεται ότι:

1. Η τελωνειακή αρχή μπορεί να προβεί σε δέσμευση/ κατάσχεση ειδών που περιέχονται σε ταχυδρομικό αντικείμενο, σύμφωνα με τις σχετικές διατάξεις του Εθνικού Τελωνειακού Κώδικα ή άλλων νόμων, σε περίπτωση που διαπιστώνεται παραβίαση της εθνικής και ενωσιακής νομοθεσίας.

2. Με τη δέσμευση/κατάσχεση συντάσσεται από το Φ.Π.Κ.Υ. και αποστέλλεται στη χώρα καταγωγής το προβλεπόμενο δελτίο ελέγχου CN13, θεωρημένο από την αρμόδια τελωνειακή αρχή.

 

Για όσους δεν καλύπτονται από τις παραπάνω διατάξεις της ΚΥΑ, και θέλουν περισσότερα, μπορούν να διαβάσουν και τα links των άρθρων 43 και 49 του Τελωνειακού Κώδικα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε οταν γραφεις κατι,και κατηγορεις καποιον-ους,να μπορεις να το στιριξεις κιολας.......μπορεις?

 

εγω οταν ρωτησα που γινεται ακριβως η καταστροφη μου ειπαν οτι δεν ξερουν και εχουν ειδικους χωρους.

και οταν απαιτησα να παω να δω αυτους τους χωρους και να ειμαι παρον στην καταστροφη, μου ειπαν οτι δεν γινεται γιατι δεν ξερουν ποτε θα γινει η καταστροφη.

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ , αναρωτιεμαι, το επισημο εγγραφο με το τι καταστρεφουν καθε μερα? υπαρχει καπου? ΠΟΥΘΕΝΑ.

οσοι υποστηριζετε, οτι δεν κρατανε αντικειμενα ειστε ή γελασμενοι ή αδαης ή φιλοι ή καλυπτετε τη θεση σας.

 

αλλα απ την αλλη, γιατι σας ενοχλει αυτο? σημασια εχει οτι κατασχεθηκε. τι να κανουμε καποιες θεσεις εχουν τα 'τυχερα' τους, οπως γινεται χρονια στην ελλαδα.

Edited by emperor4her
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλει το ελληνικό δημόσιο να είναι εντάξει και να βγάλει χρήματα ας μαζέψει όλα τα είδη ηλεκτρονικού τσιγάρου, να τα βγάλει σε δημόσιο πλειστηριασμό και να πάνε τα ηλεκτρομάγαζα να τα κτυπήσουν. Έτσι και αλλιώς όλη αυτή η ιστορία είναι κατευθυνόμενη και ένα θέατρο παραλογισμού.
Link to comment
Share on other sites

εγω οταν ρωτησα που γινεται ακριβως η καταστροφη μου ειπαν οτι δεν ξερουν και εχουν ειδικους χωρους.

και οταν απαιτησα να παω να δω αυτους τους χωρους και να ειμαι παρον στην καταστροφη, μου ειπαν οτι δεν γινεται γιατι δεν ξερουν ποτε θα γινει η καταστροφη.

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ , αναρωτιεμαι, το επισημο εγγραφο με το τι καταστρεφουν καθε μερα? υπαρχει καπου? ΠΟΥΘΕΝΑ.

οσοι υποστηριζετε, οτι δεν κρατανε αντικειμενα ειστε ή γελασμενοι ή αδαης ή φιλοι ή καλυπτετε τη θεση σας.

 

Τι θα πει "απαίτησα να πάω να δω αυτούς τους χώρους και να είμαι παρών στην καταστροφή";

Σε ποια διάταξη νόμου κλπ βασίζεται αυτή η απαίτησή σου;

 

Ας είμαστε λογικοί και στοιχειοθετημένοι στις "απαιτήσεις" μας.

Link to comment
Share on other sites

Ξεφεγει ξανα η κουβεντα,αλλα δεν μπορουμε να λεμε τους αλλους απατεωνες-κλεφτες-λαμογια κτλ.χωρις αποδείξεις.

Αυτη ειναι η ουσια boyzzzz.......

End of story.

 

Ότι δε ξέρουν τι τους γίνεται και κοροιδεύουν τον κοσμάκη μπορώ να τους το προσάψω μιας και έχω αποδείξεις;

1μιση μήνα πακέτο που χω κάνει αίτηση για αναθεώρηση δασμών, γράφει ακόμα φόρτωση σε μεταφορικό μέσο

Πήρα χθες Κ.Δ αττικής μιας και αυτό βλέπω σαν τελευταία στάση, μου απαντάνε ότι λογικά δεν έχει φύγει ακόμα, παίρνω το τηλεφωνικό κέντρο των ΕΛΤΑ μου λένε λογικά είναι στο τελωνείο. Παίρνω τηλ το ΓΕΤΑ μου λένε πολύ πιθανών να μην έχει φύγει καν απ'το κατάστημα και ''ντάξει μωρέ αυτό θα πάρει τουλάχιστον 3-4 μήνες οπότε τι βιάζομαι''

 

Ε ναι μωρέ εμείς μη τους προσβάλουμε γιατί θα μας κάνουν μήνυση, αυτοί ας προσβάλουν την νοημοσύνη μας.

Link to comment
Share on other sites

Σηκωθήκαν τα πόδια να χτυπήσουν το κεφάλι.

Ο μόνος αποδεδειγμένα παράνομος είναι αυτός που τα εισάγει.

Και έρχεται τώρα ο παράνομος ή όποιος τον υποστηρίζει αυτόν ή την ενέργειά του,, έστω και ως παρατηρητής, να κατηγορήσει χωρίς στοιχεία αυτόν που τον έπιασε να παρανομεί.

Αυτό ακριβώς συμβαίνει τώρα.

O tempora o mores!

Link to comment
Share on other sites

item.jpg

 

ελπιζω να σε καλυψα

 

Mου επιβεβαιωσες αυτο που ειχα υποψιαστει αρχικα οτι δεν εχεις ιδεα τι σημαινει δεμα χωρις tracking.

Link to comment
Share on other sites

Aπο gearbest υπαρχουν τα δυο παρακάτω drones της Dji.

1) Spark: https://www.gearbest.com/rc-quadcopters/pp_637652.html?wid=91

&

2) Mavic: https://www.gearbest.com/rc-quadcopters/pp_468794.html?wid=91

Επειδη δεν έχω ξανακάνει αγορά απο GearBest pαρακαλώ για τα φώτα σας για τα εξής:

A) Και για τα δυο προιοντα εχει διαθέσιμα warehouses options την China και την EU-4. Τι να επιλέξω?

B) Επίσης και απο τις δυο αποθήκες εχει shipping methods την Priority Line και την Expedited Shipping. Τι να επιλέξω?

Τέλος αυτο που μου κάνει εντύπωση ειναι οτι το expedited shiping το βγάζει φτηνότερο απο το priority. Ειναι λογικό αυτό?

 

Για τις κινέζικες αποθήκες σίγουρα θα επιλέξεις priority line EUexpress

Link to comment
Share on other sites

Mου επιβεβαιωσες αυτο που ειχα υποψιαστει αρχικα οτι δεν εχεις ιδεα τι σημαινει δεμα χωρις tracking.

 

εκτος του οτι οι υποψιες σου ειναι λανθασμενες δε προσφερεις κατι ουσιαστικο στη συζητηση καθως δε μοιραστηκες τις γνωσεις σου περι συστημενων δεματων τις οποιες οπως λες εγω αγνοω.

περιμενω λοιπον να μου αποδειξεις οτι εσυ γνωριζεις τι εστι tracking λεγοντας μου πως ερμηνευεις το arrived at Athens airport

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο καθένας με το κοντό και το μακρύ του...

Ελάχιστοι έχουν διαβάσει τον νόμο, αλλά όλοι είναι αδικημένοι...

Ο φίλος makap δαπανά χρόνο για να βρει και να αναρτήσει την σχετική νομοθεσία και ο άλλος λέει γιατί δεν τον κάλεσαν στην καταστροφή!!!

Προφανώς δεν έχετε ιδέα πώς ακριβώς γίνονται αυτές οι διαδικασίες και δυστυχώς πολλοί είστε κακοπροαίρετοι και εμπαθείς με τους κρατικούς υπαλλήλους.

Λογικές ισοπέδωσης... "Οι τελωνειακοί κλέβουν τα ηλεκτρονικά τσιγάρα"... Δηλαδή εύκολη λάσπη...

Εδώ κάποιοι δεν ξέρουν καλά-καλά ποιά είναι η διαδικασία εκτελωνισμού και ποιοί εμπλέκονται σε αυτήν, αλλά έχουν άποψη...

Μάθετε ποιές είναι οι υποχρεώσεις σας όταν ως αγοραστές κάνετε εισαγωγή προϊόντων από χώρες εκτός Ε.Ε. και τα ξαναλέμε.

Υ.Γ.: Το ότι κάποιοι πιστεύουν πως όλοι οι τελωνειακοί είναι στο κόλπο (αλλιώς πώς θα γινόταν με όλα τα δέματα) και πλαστογραφούν την χαρτούρα που συνοδεύει το προς απαγόρευση εισαγωγής προϊόν (καθώς είμαστε χώρα φουλ γραφειοκρατική) για να πουλήσουν (στην μαύρη αγορά προφανώς) τα ηλεκτρονικά τους τσιγάρα με ξεπερνά...

Edited by nikkal
Link to comment
Share on other sites

εκτος του οτι οι υποψιες σου ειναι λανθασμενες δε προσφερεις κατι ουσιαστικο στη συζητηση καθως δε μοιραστηκες τις γνωσεις σου περι συστημενων δεματων τις οποιες οπως λες εγω αγνοω.

περιμενω λοιπον να μου αποδειξεις οτι εσυ γνωριζεις τι εστι tracking λεγοντας μου πως ερμηνευεις το arrived at Athens airport

 

Να στο ερμηνεύσω εγώ.

Σημαίνει ότι είναι registered....

To registered έχει tracking number , το unregistered δεν έχει τίποτα, όπως θα έστελνες ένα γράμμα.

Οπότε η παραγγελία σου είναι registered και έχει δίκιο ο Stavros.

Link to comment
Share on other sites

Να στο ερμηνεύσω εγώ.

Σημαίνει ότι είναι registered....

To registered έχει tracking number , το unregistered δεν έχει τίποτα, όπως θα έστελνες ένα γράμμα.

Οπότε η παραγγελία σου είναι registered και έχει δίκιο ο Stavros.

 

Ωραια το εξηγήσεις αλλα δεν πιστευω οτι θα το καταλαβει παλι. :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Να στο ερμηνεύσω εγώ.

Σημαίνει ότι είναι registered....

To registered έχει tracking number , το unregistered δεν έχει τίποτα, όπως θα έστελνες ένα γράμμα.

Οπότε η παραγγελία σου είναι registered και έχει δίκιο ο Stavros.

 

καπου χαθηκε το θεμα...

προφανως και μπορω να διαχωρισω τα συστημενα απο τα απλα. κανω αγορες απο το 2005. στα απλα σταματαει η ανιχνευση τους τη στιγμη που παραλαμβανουν τα ελτα. ουσιαστικα μεχρι να φτασει Ελλαδα σου παρεχει ενημερωση η μεταφορικη που το εστειλε ο πωλητης απο την Κινα. Ο Σταυρος αμφισβητει την πληροφορια που παρεθεσα οτι το δεμα εχει φτασει Αθηνα. Δεν βλεπω να εχω γραψει καπου οτι περιμενω και αλλη ενημερωση της πορειας του πακετου.

Δε ξερω που μπερδευτηκατε και που στηριζετε το σκεπτικο σας

Edited by dkostas
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καπου χαθηκε το θεμα...

προφανως και μπορω να διαχωρισω τα συστημενα απο τα απλα. κανω αγορες απο το 2005. στα απλα σταματαει η ανιχνευση τους τη στιγμη που παραλαμβανουν τα ελτα. ουσιαστικα μεχρι να φτασει Ελλαδα σου παρεχει ενημερωση η μεταφορικη που το εστειλε ο πωλητης απο την Κινα. Ο Σταυρος αμφισβητει την πληροφορια που παρεθεσα οτι το δεμα εχει φτασει Αθηνα.

Δε ξερω που μπερδευτηκατε και που στηριζετε το σκεπτικο σας

 

1ον δε σταματάει καμιά ανίχνευση όταν φτάσουν τα απλά, γιατί δεν υπάρχει καμία ανίχνευση εξαρχής.

2ον ρώτησες για κάποια δικά σου πράγματα unregistered και μετά μας δείχνεις ότι έχουν tracking number , άρα είναι registered.

Δεν μπερδευτήκαμε καθόλου. Εσύ τα χεις μπερδέψει φίλε.

Link to comment
Share on other sites

Που το ξερεις ποτε μπηκανε χωρις tracking ?

 

Παιδια οταν λεμε unregistered εννοουμε χωρις tracking, τιποτα,λεει μονο shipped ο πωλητης και τελος.

 

Μερικά τα βλέπεις οταν σου έχουν δώσει κάποιον αριθμό για απλό δέμα. Απλά δεν παρακολουθούνται μέχρι το τέλος.

Link to comment
Share on other sites

καπου χαθηκε το θεμα...

προφανως και μπορω να διαχωρισω τα συστημενα απο τα απλα. κανω αγορες απο το 2005. στα απλα σταματαει η ανιχνευση τους τη στιγμη που παραλαμβανουν τα ελτα. ουσιαστικα μεχρι να φτασει Ελλαδα σου παρεχει ενημερωση η μεταφορικη που το εστειλε ο πωλητης απο την Κινα. Ο Σταυρος αμφισβητει την πληροφορια που παρεθεσα οτι το δεμα εχει φτασει Αθηνα. Δεν βλεπω να εχω γραψει καπου οτι περιμενω και αλλη ενημερωση της πορειας του πακετου.

Δε ξερω που μπερδευτηκατε και που στηριζετε το σκεπτικο σας

 

 

Να στο ερμηνεύσω εγώ.

Σημαίνει ότι είναι registered....

To registered έχει tracking number , το unregistered δεν έχει τίποτα, όπως θα έστελνες ένα γράμμα.

Οπότε η παραγγελία σου είναι registered και έχει δίκιο ο Stavros.

 

Σου το ειπα :lol::lol::lol:

 

Ωραια το εξηγήσεις αλλα δεν πιστευω οτι θα το καταλαβει παλι. :lol::lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

1ον δε σταματάει καμιά ανίχνευση όταν φτάσουν τα απλά, γιατί δεν υπάρχει καμία ανίχνευση εξαρχής.

2ον ρώτησες για κάποια δικά σου πράγματα unregistered και μετά μας δείχνεις ότι έχουν tracking number , άρα είναι registered.

Δεν μπερδευτήκαμε καθόλου. Εσύ τα χεις μπερδέψει φίλε.

 

ανιχνευση υπαρχει μεχρι τη στιγμη που φτανουν Ελλαδα και μονο απο το μερος του κινεζου. Τα ΕΛΤΑ ναι δεν εχουν κανενα στοιχειο για την πορεια του unregistered.

παμε παρακατω τωρα. δεν βλεπω να αναφερω κανενα tracking number ουτε να ισχυριζομαι καπου οτι ειναι συστημενο το δεμα μου παρα μονο την ενημερωση που εβαλα στο πινακακι απο την επισημη ιστοσελιδα της μεταφορικης που ανελαβε την αποστολη του δεματος απο Κινα προς Ελλαδα. θελετε να το πω αριθμο αποστολης γιατι βλεπω κολλατε στις λεξεις και οταν ακουτε tracking number το μυαλο σας παει στα συστημενα.

 

υγ. για το Σταυρο βλεποντας το 2ψηφιο αριθμο ποστ δε περιμενα κατι παραπανω απο ειρωνειες και γελακια απλα να γεμιζει το νημα. αν μεινουν τα ποστ και δε διαγραφουν ως off topic θα γελασει κοσμος

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ανιχνευση υπαρχει μεχρι τη στιγμη που φτανουν Ελλαδα και μονο απο το μερος του κινεζου. Τα ΕΛΤΑ ναι δεν εχουν κανενα στοιχειο για την πορεια του unregistered.

παμε παρακατω τωρα. δεν βλεπω να αναφερω κανενα tracking number ουτε να ισχυριζομαι καπου οτι ειναι συστημενο το δεμα μου παρα μονο την ενημερωση που εβαλα στο πινακακι απο την επισημη ιστοσελιδα της μεταφορικης που ανελαβε την αποστολη του δεματος απο Κινα προς Ελλαδα. θελετε να το πω αριθμο αποστολης γιατι βλεπω κολλατε στις λεξεις και οταν ακουτε tracking number το μυαλο σας παει στα συστημενα.

 

υγ. για το Σταυρο βλεποντας το 2ψηφιο αριθμο ποστ δε περιμενα κατι παραπανω απο ειρωνειες και γελακια απλα να γεμιζει το νημα. αν μεινουν τα ποστ και δε διαγραφουν ως off topic θα γελασει κοσμος

 

Στειλε μου το tracking.Βλεπεις μονο απο το πινακακι που σου εδωσε η μεταφορικη εσυ.

Τι αλλο θα διαβασουμε.. κλαμαααααα :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Edited by StavrosChatz
Link to comment
Share on other sites

Στειλε μου το tracking.Βλεπεις μονο απο το πινακακι που σου εδωσε η μεταφορικη εσυ.

Τι αλλο θα διαβασουμε.. κλαμαααααα :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

να στο στειλω ρε συ Σταυρο αμα εχεις τα κονε και μου προωθησουν το πακετο τα ΕΛΤΑ γιατι οχι :lol::lol::lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

να στο στειλω ρε συ Σταυρο αμα εχεις τα κονε και μου προωθησουν το πακετο τα ΕΛΤΑ γιατι οχι :lol::lol::lol:

 

Ε βοηθησε με και εσυ λιγο.

 

images?q=tbn:ANd9GcQi2DHEm6dMBOrLtgm0yI63hsCRcQCKfEjH5e1GnN-qM9wmR-oH

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο καθένας με το κοντό και το μακρύ του...

Ελάχιστοι έχουν διαβάσει τον νόμο, αλλά όλοι είναι αδικημένοι...

Ο φίλος makap δαπανά χρόνο για να βρει και να αναρτήσει την σχετική νομοθεσία και ο άλλος λέει γιατί δεν τον κάλεσαν στην καταστροφή!!!

Προφανώς δεν έχετε ιδέα πώς ακριβώς γίνονται αυτές οι διαδικασίες και δυστυχώς πολλοί είστε κακοπροαίρετοι και εμπαθείς με τους κρατικούς υπαλλήλους.

Λογικές ισοπέδωσης... "Οι τελωνειακοί κλέβουν τα ηλεκτρονικά τσιγάρα"... Δηλαδή εύκολη λάσπη...

Εδώ κάποιοι δεν ξέρουν καλά-καλά ποιά είναι η διαδικασία εκτελωνισμού και ποιοί εμπλέκονται σε αυτήν, αλλά έχουν άποψη...

Μάθετε ποιές είναι οι υποχρεώσεις σας όταν ως αγοραστές κάνετε εισαγωγή προϊόντων από χώρες εκτός Ε.Ε. και τα ξαναλέμε.

Υ.Γ.: Το ότι κάποιοι πιστεύουν πως όλοι οι τελωνειακοί είναι στο κόλπο (αλλιώς πώς θα γινόταν με όλα τα δέματα) και πλαστογραφούν την χαρτούρα που συνοδεύει το προς απαγόρευση εισαγωγής προϊόν (καθώς είμαστε χώρα φουλ γραφειοκρατική) για να πουλήσουν (στην μαύρη αγορά προφανώς) τα ηλεκτρονικά τους τσιγάρα με ξεπερνά...

 

καταρχας, εγω δεν ειπα να πουλησουν στη μαυρη αγορα η κατι παρομοιο. πουθενα δεν ανεφερα κατι τετοιο. ουτε ειπα οτι εχουν στησει κυκλωματα μαυρης αγορας...

αν υποθεσουμε οτι εγω ειμαι ασχετος ή βλακας, εσυ μπορεις με καποιο τροπο να μου αποδειξεις οτι οντως κατι καταστρεφετε ή καιγετε?

οταν κατι κατασχεθει, και δοθει σε καποιον αρμοδιο να το παει εκει που τα καταστρεφουν, πως ξερεις αν καταστρεφει ενα αδειο κουτι η ολοκληρο το προιον? σαν χαζος εγω, αναρωτιεμαι...

οταν δεν ειναι το προιον απο κατασχεση, αλλα παρατημενο το προιον στο τελωνειο, γιατι καποιον δεντο πηρε (δεν τον συμφερε) και το παρατησε, αν δεν ζητησεις να επιστραφει το ξερεις οτι παει στα αζητητα? θελεις εσυ και 2-3 αλλοι να μου πειτε οτι αν ο τελωνης δει πχ ενα Tablet, θα το καταστρεψει? δεν θα το κρατησει.

απορω, με μερικα ατομα, πως ειναι το καλοι (χωριε ειρωνια) ή τοσο αφελεις.

Edited by emperor4her
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι δεκάδες κινητά, tablets, drones, ip cameras κ.λπ. βρίσκονται στα αζήτητα των τελωνείων και οι υπάλληλοι τα ψειρίζουν;

Συγγνώμη για αυτό που θα σου πω, αλλά μην νομίζεις ότι όλοι σκέφτονται και λειτουργούν όπως εσύ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...