Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά,

Επιτέλους ξεκίνησε μια κίνηση κατά του τελωνείου των Ελτα.

Θα ήταν πολύ καλό να μπούμε όλοι στην ομάδα του FACEBOOK που το οργανώνουν.

Προωθήστε το σε όσους περισσότερους μπορείτε.

Αυτό δεν μπορεί να μείνει άλλο έτσι.

Σήμερα έκλεισα 2 μήνες καθυστέρηση για πράγματα αξίας 2-3€ αλλά και έφαγα αρκετά 3ευρα για αντικείμενα κοντά σε αυτό το ποσό...

 

Η ομάδα λέγεται "Προσφυγή κατά τελωνείου ΕΛΤΑ"

 

Προσπαθησα να βρω την ομαδα αλλα δεν την βρήκα μπορεις να μας δωσεις κάποιο λινκ η εστω σε p.m ?? ;)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να παραγγείλω μια λάμπα γραφείου, αξίας 40$ από το banggood...

 

..το μαγαζί για κάποιο λόγο μού δίνει δωρεάν την αποστολή "Expedited Shipping Service"...να το προχωρήσω ή θα παίξει τελωνείο;

 

Έχει παραλάβει κανείς με αυτόν τον τρόπο; Ποιά μεταφορική χρησιμοποιούν;

 

Το Priority κοστίζει 2,5$ για το συγκεκριμένο προϊόν.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να παραγγείλω μια λάμπα γραφείου, αξίας 40$ από το banggood...

 

..το μαγαζί για κάποιο λόγο μού δίνει δωρεάν την αποστολή "Expedited Shipping Service"...να το προχωρήσω ή θα παίξει τελωνείο;

 

Έχει παραλάβει κανείς με αυτόν τον τρόπο; Ποιά μεταφορική χρησιμοποιούν;

 

Το Priority κοστίζει 2,5$ για το συγκεκριμένο προϊόν.

 

Φυσικά και μόνο Priority !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει κανεις γνωση του τι γινεται με τα tablet?

Εχουν δασμους η περνουν ελευθερα απο Αμερικη?

Δεν εχω ξαναδοκιμασει με τετοιο ειδος!

 

Από Αμερική πάντα περνάνε τελωνείο. Πόσο μάλλον όταν πρόκειται για tablet.

 

Βέβαια, υπάρχουν και οι πωλητές που σε χρεώνουν και έξοδα τελωνείου. Τι ισχύει σε αυτές τις περιπτώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Και ποιός ακριβώς είναι ο σκοπός της κίνησης αυτής;

Υ.Γ.: Το τελωνείο δεν ανήκει στα Ελ.Τα. αλλά στο Υπουργείο Οικονομικών.

 

Προφανώς δεν θα τα βάλουμε με τα ΕΛΤΑ αλλά με το υπουργείο οικονομικών.

Ο σκοπός της κίνησης είναι να δούμε εάν είναι νόμιμο αυτό που έχει γίνει, όπως και μέρη αυτού του νόμου, και αν καταφέρουμε να γίνουμε πολλοί να δουν ότι έχουν πολιτικό κόστος αυτές οι κινήσεις τους και να το πάρουν πίσω. ΜΕ οποιαδήποτε κυβέρνηση...

Ίσως και στο ΣτΕ να μπορούμε να πάμε. Αρκεί να μαζευτούμε πολλοί...

 

----- προσθήκη μηνύματος 77 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Προσπαθησα να βρω την ομαδα αλλα δεν την βρήκα μπορεις να μας δωσεις κάποιο λινκ η εστω σε p.m ?? ;)

 

το λινκ της ομάδας είναι https://www.facebook.com/groups/1823033834405847/

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια, υπάρχουν και οι πωλητές που σε χρεώνουν και έξοδα τελωνείου. Τι ισχύει σε αυτές τις περιπτώσεις;

Αν εννοείς το eBay Global Shipping Program, έκανα κι εγώ την ίδια ερώτηση σε διπλανό νήμα

και μου απάντησε (πολύ διαφωτιστικά) ο djmemos (εδώ και εδώ).

 

Καλή περίπτωση (και είσαι και νόμιμος, οπότε δε χρειάζεται να ανησυχείς), αλλά το συνολικό κόστος ανεβαίνει τελικά αρκετά...

(π.χ. για είδος που κοίταζα, με τιμή περίπου €77, το συνολικό κόστος μαζί με μεταφορικά και τους -εκτιμώμενους από το eBay- δασμούς, έφτανε τα €130)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες.

Παρηγγειλα απο amazon.co.uk ενα OBDII adaptor και οπως θα δειτε παρακατω στα tracking details ειχε flag και στην εξαγωγη αλλα και στην εισαγωγη.

Αλλαξε κατι και η Αγγλια ειναι ηδη εκτος EU ?

 

Fri. 24 Nov

9:00 AM

Arrived at destination and will be entered into the delivery stream after successful clearance

Fri. 17 Nov

10:50 AM

Exported i-Parcel and in transit to country of destination

Wed. 15 Nov

11:39 AM

Received at i-Parcel

Feltham, GB

Mon. 13 Nov

23:15 PM

Your shipment has been flagged for review of the contents prior to export

Mon. 13 Nov

23:15 PM

Package details received electronically from Seller

Link to comment
Share on other sites

Εάν είχε βγει από την ΕΕ (προβλέπεται για το 2019), δεν θα είχε βγει το δέμα προς παράδοση αλλά θα έμενε στο τελωνείο.
Link to comment
Share on other sites

Εξ'ου και η απορια μου. Γιατι να λεει " after successful clearance" αφου δεν πρεπει καν να μπει τελωνειο. Θεωρητικα αφου ερχεται απο EU θα επρεπε να μην μπει καν στη διαδικασια τελωνειου.

Εκτος αυτου το πρωτο κομματι που λεει "Your shipment has been flagged for review of the contents prior to export" κρατησε 2 μερες. Flagged for review γιατι? Δεν ηταν ουτε μπαταρια ουτε κομματι ηλεκτρονικου τσιγαρου.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν έχεις καταλάβει ότι ΟΛΑ τα δέματα μπαίνουν στο τελωνείο και όσα δεν οφείλουν φόρους κλπ εκτελωνίζονται αμέσως ενώ για τα υπόλοιπα ακολουθείται η γνωστή διαδικασία.

 

Έχουμε παρεξηγήσει τον όρο "μπαίνει τελωνείο" με την έννοια ότι "πληρώνει φόρο κλπ"

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι μεσα απο Ευρωπαικη ενωση θεωρητικα δεν μπαινει καθολου τελωνειο γιατι λογω της Ευρωπαικης ενωσης δεν υπαρχει λογος τελωνειου. Σε οτι εχω παραλαβει απο EU ποτε δεν αναγραφεται στο tracking οποιαδηποτε αναφορα σε τελωνειο.

Ξερεις δεδομενα κατι διαφορετικο?

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά κατηγορείτε τα ΕΛΤΑ επειδή περνάνε πλέον τελωνείο όλα τα δέματα πράγμα που δεν ισχύει. Γι αυτην την κατάσταση φταίει αποκλειστικά το υπουργείο οικονομικών και συγκεκριμένα οι τελωνειακες υπηρεσίες οι οποίοι ήξεραν πολύ καλά τι γινόταν τόσα χρόνια απλά τώρα πήραν άλλη "εντολή".

 

Δε νομίζω ότι τίθεται θέμα "κατηγορίας". Το σίγουρο είναι ότι το σύστημα δεν λειτουργεί, οι χρόνοι παράδοσης δεμάτων έχουν γίνει μεγαλύτεροι απ' ότι 100 χρόνια πριν, και η ΕΕΤΤ τηρεί σιγή ιχθύος. Κάτι πρέπει να αλλάξει, και σχεδόν σίγουρα τα μεμονωμένα παράπονα δεν έχουν αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

QUOTE=geoav;7405676]Αν ειναι μεσα απο Ευρωπαικη ενωση θεωρητικα δεν μπαινει καθολου τελωνειο γιατι λογω της Ευρωπαικης ενωσης δεν υπαρχει λογος τελωνειου. Σε οτι εχω παραλαβει απο EU ποτε δεν αναγραφεται στο tracking οποιαδηποτε αναφορα σε τελωνειο.

Ξερεις δεδομενα κατι διαφορετικο?

 

Σωστά έγραψες, θεωρητικά, γιατί δεν υπολογίζεις το γεγονός ότι από τον ΙΟΥΝ ανέλαβε ιδιώτης το έργο του εκτελωνισμού των εισερχομένων δεμάτων και, αφού πληρώνεται με το κομμάτι, ενδιαφέρεται να προωθούνται (αλλάζω ρήμα για να μην μπλεκόμαστε) στο τελωνείο όσα περισσότερα δέματα γίνεται και ο τελωνειακός ας ξεκαθαρίσει εκείνα που θα μείνουν για τα περαιτέρω από εκείνα που θα φύγουν για παράδοση.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ παρανομως (μιας και τα εντος ΕΕ δεν πρεπει να περασουν απο τελωνειο) ο ιδιωτης τα προωθει στο τελωνειο? Δεν ειναι κομματακι δυσκολο αυτο? Εγω παντως πριν απο ενα μηνα παρελαβα κατι απο Βελγιο και στο tracking δεν υπηρξε ποτε αναφορα σε τελωνειο και δεν καθυστερησε κιολας στην παραδοση . Αν ειχε μπει τελωνειο εστω και μονο για να περαστει ως ατελως πιθανον ακομα να περιμενα να παραλαβω.
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους τέλος για μένα....

Κινητό από Κίνα, αγορά 205€, στο τελωνείο το κοστολογησαν περιπου στα 55€. Τελικό ποσό πληρωμής μαζί με τα τέλη εκτελωνισμου 29.40€..... Τυχερός ήμουν...

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν θα τα βάλουμε με τα ΕΛΤΑ αλλά με το υπουργείο οικονομικών.

Ο σκοπός της κίνησης είναι να δούμε εάν είναι νόμιμο αυτό που έχει γίνει, όπως και μέρη αυτού του νόμου, και αν καταφέρουμε να γίνουμε πολλοί να δουν ότι έχουν πολιτικό κόστος αυτές οι κινήσεις τους και να το πάρουν πίσω. ΜΕ οποιαδήποτε κυβέρνηση...

Ίσως και στο ΣτΕ να μπορούμε να πάμε. Αρκεί να μαζευτούμε πολλοί...

 

 

Φώτη αν θες την γνώμη μου, η κίνηση είναι καλή αλλά είναι πολύ προχειρογραμμένη η περιγραφή της ομάδας και (κατά την γνώμη μου πάντα) δεν εστιάζει σωστά πάνω στα βασικά προβλήματα του τελωνείου και των ΕΛΤΑ όπως τις αυθαίρετες χρεώσεις και τις υπερβολικές καθυστερήσεις στις παραδόσεις και διαδικασίες ανακοστολόγησης...

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Για το πως το στέλνεις πίσω επικοινωνείς με τον πωλητή, γιατί θα σε πρήξουν κατά πάσα πιθανότητα, στείλε μας φωτό να το δούμε κλπ.

Πάντως αφού έχει εκτελωνιστεί και έχεις τα παραστατικά εκτελωνισμού, αν το στείλεις πίσω προς επισκευή, όταν επιστρέψει δεν ξαναπληρώνεις κάτι και δεν σου κλέβει τα λεφτά κανείς όπως σου έγραψαν.

Μόνο το κόστος αποστολής πίσω πληρώνεις και σε κάποιες περιπτώσεις μάλιστα οι πωλητές καλύπτουν ένα μέρος του ποσού.

Απλά δεν το έχω κάνει και δεν μπορώ να σε βοηθήσω με τη διαδικασία.

δεν ισχυουν αυτα.Καλυτερα μην δινουμε πληροφοριες που δεν ισχυουν ειδικα οταν παιζουν λεφτα στη μεση.

 

Οταν το κινητο επιστρεψει αν ο φιλος δεν εχει κανει τις απαιτουμενες διαδικασιες με ελτα και τελωνειο ΠΡΙΝ το επιστρεψει,θα ξαναπληρωσει τελωνειο αν το σταματησουν.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Δλδ παρανομως (μιας και τα εντος ΕΕ δεν πρεπει να περασουν απο τελωνειο) ο ιδιωτης τα προωθει στο τελωνειο? Δεν ειναι κομματακι δυσκολο αυτο? Εγω παντως πριν απο ενα μηνα παρελαβα κατι απο Βελγιο και στο tracking δεν υπηρξε ποτε αναφορα σε τελωνειο και δεν καθυστερησε κιολας στην παραδοση . Αν ειχε μπει τελωνειο εστω και μονο για να περαστει ως ατελως πιθανον ακομα να περιμενα να παραλαβω.

 

Δεν καταλαβαίνω που βλέπεις την παρανομία.

Τι θα πει "δεν πρέπει να περάσουν από τελωνείο";

 

Εξήγησα ότι το εάν ένα δέμα θα χρεωθεί ή όχι έξοδα εκτελωνισμού ανήκει, αποκλειστικά και μόνο, στην αρμοδιότητα του τελωνειακού και όχι των υπαλλήλων των ΕΛΤΑ (είτε υπαλλήλων είτε του ιδιώτη).

Αυτό που γινόταν μέχρι τον ΙΟΥΝ ήταν ότι οι υπάλληλοι των ΕΛΤΑ δεν έστελναν τα περισσότερα δέματα στο τελωνείο αλλά τα προωθούσαν για παράδοση.

 

Αυτό άλλαξε και το ξεκαθάρισμα των δεμάτων γίνεται από τους τελωνειακούς.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω συμφωνω οτι η σελιδα στο fb ειναι προχειρογραμμενη και με "διακριτικη" κομματικη διασταση.

Πιο πολυ θυμιζει κινηση "αγανακτισμενων" "μενουμε ευρωπη" στο συνταγμα παρα κατι που θα εξελιχθει σε καποια κινηση ουσιας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω που βλέπεις την παρανομία.

Τι θα πει "δεν πρέπει να περάσουν από τελωνείο";

 

Εξήγησα ότι το εάν ένα δέμα θα χρεωθεί ή όχι έξοδα εκτελωνισμού ανήκει, αποκλειστικά και μόνο, στην αρμοδιότητα του τελωνειακού και όχι των υπαλλήλων των ΕΛΤΑ (είτε υπαλλήλων είτε του ιδιώτη).

Αυτό που γινόταν μέχρι τον ΙΟΥΝ ήταν ότι οι υπάλληλοι των ΕΛΤΑ δεν έστελναν τα περισσότερα δέματα στο τελωνείο αλλά τα προωθούσαν για παράδοση.

 

Αυτό άλλαξε και το ξεκαθάρισμα των δεμάτων γίνεται από τους τελωνειακούς.

 

Βρε αδερφε γιατι να περασει απο τελωνειο οταν δεν υπαρχει τελωνειο για εντος της ΕΕ?

Ξαναλεω οτι πακετο που παρελαβα πριν 1 μηνα (αρα μετα τον Ιουνη) απο Βελγιο ηρθε με tracking χωρις καμια αναφορα τελωνειου και χωρις καμια καθυστερηση. Το αυτο συνεβη και σε πολλους ακομα. Οχι μπηκε τελωνειο και βγηκε ατελως αλλα ΔΕΝ μπηκε καν τελωνειο καθως θεωρητικα οταν διακινειται κατι μεταξυ χωρων ΕΕ ειναι σαν να στελνεις δεμα απο Αθηνα σε Θεσ/νικη.

Link to comment
Share on other sites

Βρε αδελφέ, αφού αρνείσαι να καταλάβεις ότι αυτό το κρίνει και το αποφασίζει ο τελωνειακός και όχι ο υπάλληλος των ΕΛΤΑ, δεν υπάρχει λόγος να προσπαθώ να το επαναλαμβάνω.

 

Τέλος, για μένα, αυτή η αδιέξοδη συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Φώτη αν θες την γνώμη μου, η κίνηση είναι καλή αλλά είναι πολύ προχειρογραμμένη η περιγραφή της ομάδας και (κατά την γνώμη μου πάντα) δεν εστιάζει σωστά πάνω στα βασικά προβλήματα του τελωνείου και των ΕΛΤΑ όπως τις αυθαίρετες χρεώσεις και τις υπερβολικές καθυστερήσεις στις παραδόσεις και διαδικασίες ανακοστολόγησης...

 

Θα ήθελες να βοηθήσεις? Πες μου το όνομα σου να σε κάνω διαχειριστή

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

κι εγω συμφωνω οτι η σελιδα στο fb ειναι προχειρογραμμενη και με "διακριτικη" κομματικη διασταση.

Πιο πολυ θυμιζει κινηση "αγανακτισμενων" "μενουμε ευρωπη" στο συνταγμα παρα κατι που θα εξελιχθει σε καποια κινηση ουσιας.

 

Βασικά καλύτερα να ξεκινήσει κάτι πρόχειρα και άνθρωποι με χρόνο να την σουλουπώσουν ο καθένας με την πινελιά του.

Αν θες δώσε όνομα να σε κάνω διαχειριστή.

Αυτό που θα ήθελα εγώ είναι να μαζευτούμε αρκετοί και να βάλουμε πχ από 1€ και να τους κυνηγάμε για ότι αυθαίρετο και άδικο κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

η σελιδα καλη αλα θελει δουλεια.το να αλλαξουνε τα πραγματα προς το καλυτερο ειναι παρα πολυ δυσκολο.μιλαμε βγαζουν χρημα που δεν το ειχαν δει ουτε στον υπνο τους,και αν μιλησεις σου λενε ειναι νομιμο και συμφωνουν και καποιοι τυποι που δεν θελω να τους χαρακτηρισω καν.με αυτα που κανουν προσπαθουν να μας αναγκασουν να μην αγοραζουμε απο τριτες χωρες και τα καταφεραν...εκτος απο αυτα πρεπει να περιμενεις κανενα τριμηνο και,υπαρχει περιπτωση και κατω απο 22 ευρω να στο χρεωσουν με φπα.για να το παρει πισω η κυβερνηση αυτο που κανει,πρεπει να κανουμε κατι ολοι μαζι.σε κανεναν δεν αρεσει ολο αυτο,να φορολογειτε ο ιδιωτης για κατι που θελει για τον ευατο του να αγορασει απτο εξωτερικο και γιατι να το κανει?γιατι ζει την ζωη του με τριχες και για να γλυτωσει καποια χρηματα.για αυτο. ειδη πληρωσαμε και πληρωνουμε αρκετα σε φορους κ.α...καλο βραδυ και καλη υπομονη. Edited by ippotis22
Link to comment
Share on other sites

ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη αν το θέμα έχει απαντηθεί σε προηγούμενες σελίδες αλλά επειδή δεν προλαβαίνω τώρα να το κοιτάξω.

Στο lightinthebox η επιλογή για επιπλέον ασφάλιση για δασμου και φόρους είναι αξιόπιστη? Γιατί για κινητό 105 ευρώ με 2.80 ευρώ απ'ότι καταλαβαίνω σου καλύπτει την πιθανότητα να πληρώσεις φόρους, εννοώντας το τελωνείο? Το έχει δοκιμάσει κανένας?

Επίσης σε περίπτωση που πληρώσεις τελωνείο τι κάνεις? Τους στέλνεις την απόδειξη και αυτοί σου επιστρέφουν χρήματα ή κάτι σε μορφή κουπονιού για επόμενες αγορές?

Ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σε άλλο forum γράφτηκε ότι ένα δέμα αναδασμολογήθηκε με μηδενισμό των χρεώσεων αλλά δεν θυμάμαι περισσότερα.

Ευχαριστώ γιατί κι εγώ έχω στείλει κινητό από τον Σεπτέμβρη και τίποτα ακόμα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...