Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και για να τελειώνει το παραμυθάκι με την χρέωση των 3€ στα τελωνειακώς ελεύθερα, ιδού η απάντηση των Ελ.Τα.:

"Σας ενημερώνουμε ότι τέλος παρουσίασης στο τελωνείο για χαρακτηρισμό τελωνειακώς ελεύθερων ταχυδρομικών αντικειμένων, εισπράττεται επί του παρόντος μόνο για τα δέματα και EPG αντικείμενα (αριθμός κατάθεσης που ξεκινά από C) και για αντικείμενα EMS (αριθμός κατάθεσης που ξεκινά από Ε). Για τα συστημένα ταχυδρομικά αντικείμενα (αριθμός κατάθεσης που ξεκινά από R) δεν εισπράττεται προς το παρόν σχετικό τέλος."

Όπως, λοιπόν, έχω γράψει κατ' επανάληψη, παρανόμως εισπράττουν τα 3€ από αντικείμενα που διακινούνται μέσω επιστολικού ταχυδρομείου (αριθμός ανίχνευσης που ξεκινά με το γράμμα R).

 

Αν ξερεις σε παρακαλω και θες να πεις, εχεις υποψιν σου αν αυτο σημαινει οτι

α) Δεν προβλεπεται απο νομο η εισπραξη του

β) Υπαρχει νομος, αλλα δεν εφαρμοζεται προς το παρον, η

γ) Υπαρχει νομος, αλλα εισπρατουν οποτε και οπου τους γουσταρει.

 

Για να ξερω τι θα πω του ταχυδρομου που προσφατα μου εκανε τσαλιμακια.

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

‘Εχω κερδίσει σε διαγωνισμό από ένα αμερικάνικο forum, 5 blueray steelbooks. Ο αποστολέας έχει πληρώσει και τα έξοδα αποστολής, και το μόνο που μου έδωσε είναι το tracking number (αποστολή με USPS ευτυχώς, και όχι με UPS/FEDEX)

 

Σε περίπτωση που το πακέτο σταματήσει τελωνείο και μου ζητήσουν αποδεικτικό αγοράς, paypal invoice, αποδεικτικό τράπεζας κλπ. δεν έχω τίποτα από αυτά, διότι όπως και ανέφερα στην αρχή τα κέρδιζα σε διαγωνισμό και δεν τα αγόρασα. Λογικά μπορώ να τους δώσω το URL από το topic του forum που φαίνεται ότι έχω κερδίσει (και υπάρχει περιγραφή και φωτογραφία του δώρου όπου μπορούν να το συγκινούν με το περιεχόμενο του πακέτου) αλλά όπως είναι φυσιολογικό στο forum αναγράφεται το username μου και όχι το πραγματικό μου όνομα (επικοινωνησα με PM με τον υπεύθυνο του διαγωνισμού και του έδωσα τα στοιχεία μου). - Όχι ότι ο τελωνιακός θα καθίσει να ασχοληθεί με το link από το topic του forum αλλά λέμε τώρα… :-)

 

Πώς λοιπόν θα μπορέσω να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας? Έχει κάποιος αντιμετωπίσει παρόμοια περίπτωση?

 

Όσο να ναι 5 steelbook μαζεμένα όλο και μπορεί να χτυπήσουν καμπανάκι άμα ανοιχτεί η συσκευασία. :lol:

 

Δεν έχω ιδέα τι δήλωσε ο αποστολέας στο customs declaration form (άμα έχει δηλώσει κάποια αξία, gift κλπ…) αλλά από ότι καταλαβαίνω πλέον αυτά δεν παίζουν κανέναν ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Αν ξερεις σε παρακαλω και θες να πεις, εχεις υποψιν σου αν αυτο σημαινει οτι

α) Δεν προβλεπεται απο νομο η εισπραξη του

β) Υπαρχει νομος, αλλα δεν εφαρμοζεται προς το παρον, η

γ) Υπαρχει νομος, αλλα εισπρατουν οποτε και οπου τους γουσταρει.

 

Για να ξερω τι θα πω του ταχυδρομου που προσφατα μου εκανε τσαλιμακια.

 

Καλημέρα.

Δεν γνωρίζω με ποιά έννοια το έγραψαν. Υποθέτω με την λογική "επί του παρόντος", καθώς είτε η νομοθεσία είτε ο τιμοκατάλογος μπορεί να αλλάξουν μελλοντικά.

Γι' αυτό και ζήτησα από κάποιον άλλον εδώ, που έγραψε ότι τα 3€ πάνε στα κρατικά ταμεία και όχι στα ταμεία των Ελ.Τα., να μου πει που ορίζεται αυτό.

Διότι αν είναι τέλος υπέρ του κράτους και βάσει νόμου απαλλάσονται από αυτό οι επιστολές όλα καλά.

Αν, όμως, είναι χρέωση υπηρεσίας των Ελ.Τα., τότε μελλοντικά μπορούν να το αναθεωρήσουν και πλέον θα είναι ασύμφορες οι παραγγελίες χαμηλής αξίας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Δεν γνωρίζω με ποιά έννοια το έγραψαν. Υποθέτω με την λογική "επί του παρόντος", καθώς είτε η νομοθεσία είτε ο τιμοκατάλογος μπορεί να αλλάξουν μελλοντικά.

Γι' αυτό και ζήτησα από κάποιον άλλον εδώ, που έγραψε ότι τα 3€ πάνε στα κρατικά ταμεία και όχι στα ταμεία των Ελ.Τα., να μου πει που ορίζεται αυτό.

Διότι αν είναι τέλος υπέρ του κράτους και βάσει νόμου απαλλάσονται από αυτό οι επιστολές όλα καλά.

Αν, όμως, είναι χρέωση υπηρεσίας των Ελ.Τα., τότε μελλοντικά μπορούν να το αναθεωρήσουν και πλέον θα είναι ασύμφορες οι παραγγελίες χαμηλής αξίας.

 

Έχουν μπερδευτεί πολλοί με τα μικρά πακέτα και το επιστολικό ταχυδρομείο.

Στα πακέτα μπορούν να το εισπράξουν, αλλά όχι στο επιστολικό.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν μπερδευτεί πολλοί με τα μικρά πακέτα και το επιστολικό ταχυδρομείο.

Στα πακέτα μπορούν να το εισπράξουν, αλλά όχι στο επιστολικό.

 

1) Στο επιστολικό ταχυδρομείο ανήκουν και τα μικρά δέματα. Βάσει της υπ' αριθμ. ΔΤΔ/Α/1181957/ΕΞ/2016 Κ.Υ.Α. ο μοναδικός περιορισμός είναι ως προς το μέγιστο βάρος τους:

Άρθρο 2-Βασικοί ορισμοί

Παράγραφος 13:

Επιστολικό ταχυδρομείο: ταχυδρομικά αντικείμενα, βάρους έως 2 χιλιόγραμμα. Στην κατηγορία αυτή περιλαμβάνονται και οι ειδικές διαχειρίσεις των αντικει-

μένων αυτών, όπως αυτές εκάστοτε ορίζονται από τις πράξεις της Παγκόσμιας Ταχυδρομικής Σύμβασης (ιδίως μικροδέματα, συστημένα, ασφαλισμένα, αντικαταβολής, επείγοντα, Express Mail Service).

Παράγραφος 14:

Δέματα: ταχυδρομικά αντικείμενα με ανώτατο όριο ατομικού βάρους τα 50 χιλιόγραμμα. Στην κατηγορία αυτή περιλαμβάνονται και οι ειδικές διαχειρίσεις

των αντικειμένων αυτών όπως αυτές ορίζονται από τις πράξεις της Παγκόσμιας Ταχυδρομικής Σύμβασης (ιδίως ασφαλισμένα, αντικαταβολής, επείγοντα, Express Mail Service).

Άρα ούτε στα μικρά πακέτα μπορούν να το εισπράξουν.

2) Ως προς το 3€, η Ε.Ε.Τ.Τ. αναφέρει ρητά ότι πρόκειται για τέλος των Ελ.Τα.:

"(β) Τέλη εκτελωνισμού από ΕΛΤΑ.

Τα τέλη που προβλέπονται στον ισχύοντα τιμοκατάλογο των ΕΛΤΑ είναι:

• «Τέλος παρουσίασης στο Τελωνείο για χαρακτηρισμό τελωνειακώς ελεύθερων»: 3 ευρώ για ταχυδρομικά δέματα (συμπεριλαμβανομένων των δεμάτων EPG) καθώς και για αντικείμενα EMS, τα οποία προσκομίστηκαν από τα ΕΛΤΑ ΑΕ στις τελωνειακές αρχές για σχετικό έλεγχο και διαπιστώθηκε ότι δεν περιέχουν αντικείμενα που επισύρουν δασμοφορολογικές επιβαρύνσεις και χαρακτηρίστηκαν από τις τελωνειακές αρχές ως «τελωνειακά ελεύθερα»."

Edited by nikkal
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Παρακολουθώ καιρό το θέμα με τα τελωνεία και έχω αγοράσει από το εξωτερικό αρκετές φορές και από ευρώπη και από Κίνα Σιγκαπούρη και λοιπά και έχω πέσει και εγώ θύμα των τελωνείων. Τώρα για πρώτη φορά παρήγγειλα από το Banggood με την επιλογή του priority Direct mail και ενώ η παραγγελία έχει γίνει ήδη σταλεί από 17 Νοέμβρη ακόμα δεν έχει εμφανιστεί στην Ελλάδα από προηγούμενη εμπειρία με αντίστοιχη τριγωνική αποστολή θυμάμαι ότι παρέδωσε Κινέζος στην ACS. Το Banggood στο priority Direct mail με την nl post συνεργάζεται και αυτό με κάποια εταιρεία κούριερ ή με τα ελληνικά ταχυδρομεία? Εσάς πόσο καιρό περίπου σας έχει κάνει σε ημερολογιακές ημέρες με priority Direct mail από Banggood?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Η παραγγελία που έκανα από gearbest εμφανίστηκε μετά από 3 μήνες και τώρα είναι τελωνείο και μου ζητά απόδειξη από paypal. 460 είναι το ποσό που πλήρωσα το κινητό. Το θέμα είναι ότι έχει γίνει refund και είμαι σε δίλημμα. Εάν είναι να πληρώσω έξοδα τελωνείου και το ποσό πάλι του κινητού πάλι, το πόσο θα εκτοξευτεί πολύ και δεν ψήνομαι καθόλου. Τι λέτε να κάνω στην gearbest δεν αναφέρει πουθενά γι αυτή την περίπτωση. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Άρνηση παραλαβής

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Η παραγγελία που έκανα από gearbest εμφανίστηκε μετά από 3 μήνες και τώρα είναι τελωνείο και μου ζητά απόδειξη από paypal. 460 είναι το ποσό που πλήρωσα το κινητό. Το θέμα είναι ότι έχει γίνει refund και είμαι σε δίλημμα. Εάν είναι να πληρώσω έξοδα τελωνείου και το ποσό πάλι του κινητού πάλι, το πόσο θα εκτοξευτεί πολύ και δεν ψήνομαι καθόλου. Τι λέτε να κάνω στην gearbest δεν αναφέρει πουθενά γι αυτή την περίπτωση. Ευχαριστώ

 

Aρνηση παραλαβής

Είναι τίμιο κι επιστρέφει πίσω

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

3 μήνες and counting...τουλάχιστον έδωσε σήμερα σημεία ζωής το πακετάκι :lol::lol::lol:

 

29-11-2017 15:08 The item has been processed in the country of destination GREECE

14-09-2017 15:06 The item has arrived in the country of destination

14-09-2017 15:06 The consignment has arrived in the country of destination

04-09-2017 08:33 The item is on transport to the country of destination

02-09-2017 22:22 The item is processed at the PostNL sorting center

02-09-2017 22:22 The item is at the PostNL sorting center

29-08-2017 07:24 The item is ready for shipment

26-08-2017 04:27 The item is pre-advised

24-08-2017 14:15 The Item is at the shippers warehouse

He who controls the past,commands the future.He who commands the future,conquers the past.
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα.. έπρεπε να το είχα ρωτήσει νωρίτερα και να είχα αγοράσει από gearbest να μην περάσει από τα χέρια των ΕΛΤΑ.
Link to comment
Share on other sites

αυτον το καιρο δεν ειναι να αγοραζεις απο τριτη χωρα να περιμενεις 3 μηνες,και να πληρωνει χρυσο οτιδηποτε θελεις να αγορασεις...δεν νομιζω οτι αυτα τα σκληρα μετρα που εχουν παρει στο τελωνειο στην ελλαδα συμβαινει και σε αλλες ευρωπαικες χωρες.εκτελωνιζουν και την καρφιτσα,κανουν οτι γουσταρουν και τιμωρουν αυτον που θελει να αγορασει φθηνοτερα ενα προιον η αυτον που θελει να κανει ενα δωρο σε εναν δικο του ανθρωπο..την βρωμικη δουλεια την εχουν αναλαβει τα γετα.περιμενεις 3 μηνες και σου βγαζουν το λαδακι αν δεν εχει τιμολογιο το δεμα στο ζητανε αλα πρεπει να το δεχτει και το τελωνειο..το καλυτερο ειναι να απαγορεψουν τα παντα απο τριτες χωρες,αφου κανουν οτι θελουν και προσπαθουν να σταματησουν και αυτη την χαρα μας ας το τελειωσουν.
Link to comment
Share on other sites

Η καθυστέρηση είναι από ότι βλέπω σε ότι έχει tracking number,σε ότι δεν έχει δεν αργεί να έρθει

Όπως και να έχει το τερμάτισαν με τους χρόνους που κάνουν

Link to comment
Share on other sites

Η καθυστέρηση είναι από ότι βλέπω σε ότι έχει tracking number,σε ότι δεν έχει δεν αργεί να έρθει

Όπως και να έχει το τερμάτισαν με τους χρόνους που κάνουν

εχω 2-3 χωρις tracking απο αρχες οκτωβριου οποτε δεν ισχυει.

 

Ειναι τυχαιο. Την ιδια μερα και απο το ιδιο μαγαζι πηρα και κατι αλλο που ηρθε σε 10 μερες απο κινα στα χερια μου

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πριν από λίγο παρέλαβα έναν φορτιστή για μπαταρίες 18650, αξίας 10€, με tracking number με κινέζικα ταχυδρομικά. Αυτό που διαπίστωσα είναι πως το πακέτο δεν πέρασε καν από τελωνείο μιας και στο πακέτο δεν έχει κανένα αυτοκόλλητο ούτε γράφει οτιδήποτε και επιπλέον στην διαδρομή του επίσης δεν ανέφερε πουθενά εισαγωγή στο τελωνείο.

 

Sent from my Le X820 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα απο έναν νέο εδώ...Λοιπόν θελω να σας δωσω και εγω την ιστορια μου γιατι πραγματικα δεν βγαζω ακρη...Εχω παρει εδω και εναν μηνα απο Gearbest ενα κινητο το οποιο έφτασε μολις χθες Ελλαδα μέσω PostNL ( Ολλανδία ). Τα στοιχεια του τρακ ειναι τα ακόλουθα:

Χώρα Προορισμού - Χρόνος Cache : 2017-11-30 09:23

2017-11-29 12:36 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), AWAITING PROOF OF PURCHASE/VALUE FROM ADDRESSEE

2017-11-29 12:24 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM HANDED OVER TO CUSTOMS AUTHORITY FOR FINAL DELIVERY

2017-11-29 10:00 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2017-11-28 22:32 ITEM UNLOADED

2017-11-26 10:22 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

Χώρα Προέλευσης - Χρόνος Cache : 2017-11-30 09:23

2017-11-29 12:40 The item is being processed by customs

2017-11-29 12:23 The item is being processed by customs

2017-11-29 12:00 The item has been processed in the country of destination

2017-11-29 00:32 The item has arrived in the country of destination

2017-11-27 07:42 The item is on transport to the country of destination

2017-11-26 10:23 The item is processed at the PostNL sorting center

2017-11-26 10:23 The item is at the PostNL sorting center

2017-11-17 01:31 The item is pre-advised

 

Μου ζήτησαν απόδειξη και τους έστειλα την μόνη απόδειξη που είχα και περιμένω...Τι λέτε θα έχω θέμα?Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

αυτον το καιρο δεν ειναι να αγοραζεις απο τριτη χωρα να περιμενεις 3 μηνες,και να πληρωνει χρυσο οτιδηποτε θελεις να αγορασεις...δεν νομιζω οτι αυτα τα σκληρα μετρα που εχουν παρει στο τελωνειο στην ελλαδα συμβαινει και σε αλλες ευρωπαικες χωρες.εκτελωνιζουν και την καρφιτσα,κανουν οτι γουσταρουν και τιμωρουν αυτον που θελει να αγορασει φθηνοτερα ενα προιον η αυτον που θελει να κανει ενα δωρο σε εναν δικο του ανθρωπο..την βρωμικη δουλεια την εχουν αναλαβει τα γετα.περιμενεις 3 μηνες και σου βγαζουν το λαδακι αν δεν εχει τιμολογιο το δεμα στο ζητανε αλα πρεπει να το δεχτει και το τελωνειο..το καλυτερο ειναι να απαγορεψουν τα παντα απο τριτες χωρες,αφου κανουν οτι θελουν και προσπαθουν να σταματησουν και αυτη την χαρα μας ας το τελειωσουν.

 

ή αγοράζεις από ευρωπαϊκές αποθήκες και είσαι άρχοντας. Για συσκευές δεν ξέρω, πάντως για TVbox που ηθελα να αγοράσω, σε μια εβδομάδα ήρθε με κούριερ και χωρίς καμιά χρέωση/καθυστέρηση.

Link to comment
Share on other sites

αυτον το καιρο δεν ειναι να αγοραζεις απο τριτη χωρα να περιμενεις 3 μηνες,και να πληρωνει χρυσο οτιδηποτε θελεις να αγορασεις...δεν νομιζω οτι αυτα τα σκληρα μετρα που εχουν παρει στο τελωνειο στην ελλαδα συμβαινει και σε αλλες ευρωπαικες χωρες.εκτελωνιζουν και την καρφιτσα,κανουν οτι γουσταρουν και τιμωρουν αυτον που θελει να αγορασει φθηνοτερα ενα προιον η αυτον που θελει να κανει ενα δωρο σε εναν δικο του ανθρωπο..την βρωμικη δουλεια την εχουν αναλαβει τα γετα.περιμενεις 3 μηνες και σου βγαζουν το λαδακι αν δεν εχει τιμολογιο το δεμα στο ζητανε αλα πρεπει να το δεχτει και το τελωνειο..το καλυτερο ειναι να απαγορεψουν τα παντα απο τριτες χωρες,αφου κανουν οτι θελουν και προσπαθουν να σταματησουν και αυτη την χαρα μας ας το τελειωσουν.

 

Για να είμαστε δίκαιοι:

Σωστά περνάνε από τελωνείο τα δέματα χωρών εκτός ΕΕ και σωστά επιβάλλονται φόροι και δασμοί. Εκεί που υπάρχει τεράστιο πρόβλημα είναι στις απαράδεκτες καθυρστερήσεις που έχουν προκαλέσει, με αποτέλεσμα να καταργείται η έννοια και η χρησιμότητα του ταχυδρομείου.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ στην ίδια κατάσταση εχθές και τους έστειλα μια απλή απόδειξη αλλά μου απάντησαν ότι "Θα πρέπει να μας στείλετε επίσημο αποδεικτικό της αγοράς από τράπεζα/Paypal ή άλλο επίσημο οργανισμό πληρωμών, σε μορφή εικόνας ή pdf (π.χ. screenshot από το Paypal ή/και από την τραπεζική πληρωμή).

Επίσης χρειαζόμαστε να μας στείλετε σε μορφή εικόνας ή pdf (από την εφαρμογή ή το αντίστοιχο site) να εμφανίζεται το προϊόν με την περιγραφή του, καθώς και η αξία των/του συγκεκριμένου προϊόντος για μπορέσουμε να προχωρήσουμε στον εκτελωνισμό του δέματος. Παρακαλούμε, εφαρμόστε ορθώς την άνω διαδικασία για την ομαλότερη και ταχύτερη εξυπηρέτησή σας. Ευχαριστούμε."

 

----- προσθήκη μηνύματος 108 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πριν από λίγο μου έστειλαν e-mail "Καλημέρα, το δέμα σας έχει εκτελωνιστεί από τα ΕΛΤΑ αεροδρομίου και σύντομα θα μπορείτε να το παραλάβετε." Να φανταστώ ότι θα το στείλουν στη διεύθυνση αποστολής, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Αποστολη απο Ινδια 10 Οκτωβρη, φανηκε μολις ...χτες, 29 Νοεμβρη στην Ελλαδα!

Ο γυρος του κοσμου σε 80 ημερες!!!!

 

Greece, ATHENS AIR MAIL UNIT (AMU), Receive item at office of exchange (Inb), Air

 

Που ειναι το πακετο μου; Πριν ή μετά το τελωνειο; Μικρο δεματακι.

Link to comment
Share on other sites

ή αγοράζεις από ευρωπαϊκές αποθήκες και είσαι άρχοντας. Για συσκευές δεν ξέρω, πάντως για TVbox που ηθελα να αγοράσω, σε μια εβδομάδα ήρθε με κούριερ και χωρίς καμιά χρέωση/καθυστέρηση.
ναι γιατι την χρεωση την προπληρωνεις.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...