Jump to content

Φοιτητικό/Πακέτο «ειδικής προσφοράς» F2G (1500' + 1500 MB)


alexandr0s
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ωχ έτσι θα χάσω και τα υπόλοιπα ...

O Χριστός είπε: Ο έχων δύο χιτώνας μεταδότω τω μη έχοντι

Link to comment
Share on other sites

O Χριστός είπε: Ο έχων δύο χιτώνας μεταδότω τω μη έχοντι

Δύο χιτώνας ναι, δύο αριθμούς κινητής όχι. Εμπιστεύεσαι εσύ, με τόσα που γίνονται σήμερα (τρομοκρατίες, bullying κλπ), να χειρίζεται κάποιος άλλος έναν αριθμό δηλωμένο στο όνομά σου? Μπορείς να είσαι σίγουρος, ότι αν κάνεις κάτι τέτοιο, δε θα βρεθείς αύριο στη φυλακή, χωρίς να έχεις ιδέα για το τι έγινε? Δε θα φταις εσύ αν το πάθεις?

Edited by Gm87
Link to comment
Share on other sites

Δύο χιτώνας ναι, δύο αριθμούς κινητής όχι. Εμπιστεύεσαι εσύ, με τόσα που γίνονται σήμερα (τρομοκρατίες, bullying κλπ), να χειρίζεται κάποιος άλλος έναν αριθμό δηλωμένο στο όνομά σου? Μπορείς να είσαι σίγουρος, ότι αν κάνεις κάτι τέτοιο, δε θα βρεθείς αύριο στη φυλακή, χωρίς να έχεις ιδέα για το τι έγινε? Δε θα φταις εσύ αν το πάθεις?

Έχω πάρει πάρα πολλούς αριθμούς για άλλους και τους έχουν περάσει στο όνομα τους άμεσα. Μια βόλτα σε ένα μαγαζί wind και σε 5 λεπτά τελείωσε.

 

Στάλθηκε από το XT1068 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω οτι τερμα τα φοτιτητικα χωρις πασο.Πριν λιγες σελιδες το ελεγε ενα μελος.Προσωπικα εγω πηρα επειδη συγγενης σπουδαζει εξ αποστασεως αλλα το πανεπιστημιο ειναι εξωτερικου εχει γραφεια στην ελλαδα.Τωρα μαλλον και τετοιοι φοιτητες δεν θα μπορουν να παρουν το φοιτητικο πακετο.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει πάρα πολλούς αριθμούς για άλλους και τους έχουν περάσει στο όνομα τους άμεσα. Μια βόλτα σε ένα μαγαζί wind και σε 5 λεπτά τελείωσε.

 

Στάλθηκε από το XT1068 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πρέπει να είναι η εξαίρεση στον κανόνα αυτό και να ήθελε να εξυπηρετήσει ο υπάλληλος γιατί μέχρι να το βάλω στο όνομα μου ούτε την κάρτα sim σε 4g δεν μου άλλαζαν και μάλιστα σε περισσότερα του ενός καταστήματα.

 

Στάλθηκε από το m2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω οτι τερμα τα φοτιτητικα χωρις πασο.Πριν λιγες σελιδες το ελεγε ενα μελος.Προσωπικα εγω πηρα επειδη συγγενης σπουδαζει εξ αποστασεως αλλα το πανεπιστημιο ειναι εξωτερικου εχει γραφεια στην ελλαδα.Τωρα μαλλον και τετοιοι φοιτητες δεν θα μπορουν να παρουν το φοιτητικο πακετο.

 

 

Κι ομως υπαρχουν ακομα συνεργατες της wind που δινουν.και εγω ετσι πιστευα οτι τελος μεχρι που ξαναμιλησα και μου ειπαν οτι εχουν αφθονα πακετα να δωσουν

Link to comment
Share on other sites

Όλοι που έχουμε κάποιο σχετικό ενδιαφέρον για το θέμα, νομίζω ότι γνωρίζουμε πάνω κάτω ότι η Wind έχει ένα πακετάκι f2g το οποίο τιτλοφορείται φοιτητικό/ειδικό πακέτο, με τα γνωστά οφέλη συγκριτικά με τα απλά F2G. Παρά το ότι υπάρχει το πρόθεμα "ειδικό" στον τίτλο ακόμα και στην επίσημη σελίδα της Wind, οι (επίσημες) πληροφορίες για την απόκτησή του αφορούν αποκλειστικά φοιτητές. Προφανώς το "ειδικό" πακέτο το δίνει σε συνεργάτες όπως λέγεται που προωθούν τα πακέτα της, δίνοντάς στο έξω στο δρόμο.

 

Επειδή είναι εντελώς ανεπίσημο το τελευταίο, καλό θα ήταν όποιος έχει πληροφορίες από κάποιο γνωστό του που κάνει προώθηση(από ότι καταλαβαίνω από αυτά που διαβάζω εδώ) να μην γενικεύει ότι υπάρχουν πολλά και δίνονται, αν δεν είναι επιβεβαιωμένο ότι γίνεται στην πραγματικότητα αυτό, δημιουργώντας προσδοκίες για ενδεχόμενη απόκτηση που από ότι φαίνεται δεν πρόκειται να επαληθευτούν. Το λέω αυτό, από τη στιγμή που αρκετά μέλη υποστηρίζουν ότι έχουν ρωτήσει για τέτοιο πακέτο άτομα που τα προωθούν και τους απάντησαν αρνητικά. Αν λοιπόν κάποιος έχει επιβεβαιωμένες πληροφορίες ότι κάποιος συνεργάτης της Wind παρέχει τέτοιο πακέτο, καλό θα ήταν να αναφέρει σε ποια σημεία το διαθέτει.

 

Πρόσφατα είδαμε επίσης επιστολή που έλεγε η εταιρεία στους συνεργάτες να μην δίνουν φοιτητικό πακέτο σε άτομα που δεν έχουν αποδεικτικό για φοιτητική ιδιότητα. Αυτό μπορεί να μας κάνει να υποθέσουμε το προφανές, ότι η εταιρεία έχει δώσει τέτοια νούμερα για να τα πάρουν φοιτητές και οι συνεργάτες της που τα προωθούν τα έδιναν σε όλους ανεξάρτητα από το αν είναι φοιτητές. Είναι λοιπόν πάρα πολύ εύκολο κάποις να έχει αποκτήσει ένα ή παραπάνω τέτοια νούμερα, και να προσπαθεί να τα "προωθήσει" ο ίδιος για δικό του όφελος. Κάτι τέτοιο είναι αυτονόητο ότι δεν σχετίζεται με την επίσημη διανομή του φοιτητικού (ή "ανεπίσημη" μέσω προώθησης του ειδικού πακέτου).

 

Και δεν χρειάζεται να λέμε πολλά λόγια για το που μπορούμε να βρούμε κάτι τέτοιο και πως (για τον φίλο Jimmiss αναφέρομαι που το έχει θίξει επανηλειμμένως ). Αγγελίες ονομάζονται, και υπάρχουν πολλές για φοιτητικά πακέτα όλων των εταιρειών. Ως γνωστόν δεν επιτρέπεται η άμεση ανάρτηση αγγελιών στη συγκεκριμένη ενότητα, αλλά ούτε και η έμμεση (παράθεση links από άλλα site με αγγελίες). Επαναλαμβάνω πως η διανομή του φοιτητικού/ειδικού πακέτου μέσα από τα κανάλια που έχει επιλέξει η εταιρεία, δεν έχει ουδεμία σχέση με αγγελίες, και οι τελευταιες δεν επιτρέπονται.

 

Να σημειώσω πως όσες φορές εχει δωθεί τέτοιο πακέτο είτε σαν προώθηση, είτε κανονικά σε φοιτητές, έρχεται παρέα με κάρτα των 10€. Οπότε ότι παραπάνω από αυτό, είναι ίσως ένδειξη πως πρόκειται για νούμερο που πουλάει κάποιος για δικό του όφελος.

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

 

 

Και δεν χρειάζεται να λέμε πολλά λόγια για το που μπορούμε να βρούμε κάτι τέτοιο και πως

 

Εσύ λες πολλά, όμως, και δεν ξέρω ΑΝ έγιναν κατανοητά.

 

 

Φοιτητικά πια βρίσκεις μόνο αν δώσεις τουλάχιστον 15€ να το αγοράσεις. Μπορεί και 30€, αν δεν ξέρεις.

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και πιο απλός τρόπος πιστεύω. Δεν μπορεί κάποιος να μην έχει έστω και έναν γνωστό φοιτητή στον κύκλο του. Αφού η Wind δίνει 2 φοιτητικά επίσημα ανά άτομο, οι πιθανότητες δεν είναι μικρές να μπορεί να πάρει κάποιος κανονικά και με το νόμο πληρώνοντας 10€ για την κάρτα μέσω της φόρμας που έχει στο site.

 

Από εκεί και πέρα αν κάποιος θέλει να πάρει από αγγελία αυτό είναι δικό του θέμα. Το μόνο που θα ήθελα να πω είναι προσοχή για το αν μεταβιβάζεται ή όχι. Προσωπικά δεν θα ήθελα να έχω νούμερο που δεν είναι στο όνομά μου. Όπως επίσης και το αντίστροφο, κάποιος που το έχει στο όνομά του και το πουλάει δεν θα είναι ότι καλύτερο να το χρησιμοποιεί άλλος. Ως γνωστόν για να γίνει μεταβίβαση πρέπει να παρευρεθούν και οι 2 (παλαιός/νέος κάτοχος) με τις ταυτότητές τους σε κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε όσα λες,

απλά μια ένσταση στο πως μεταβιβάζει ο φοιτητής στον άλλο τον 1 από τα 2 φοιτητικά και να παραμένει φοιτητικό.

 

Επί της ουσίας (......κατάλαβες τι θα έγραφα εδώ μες στην παρένθεση......):

Η αγορά τιμών € πώλησης φοιτητικών διάφορων εταιρειών, δείχνει πόσο "καλό" είναι το φοιτητικό της Wind....

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένης της φύσης των φοιτητικών f2g(έτοιμα πακέτα αποκλειστικά με νέο αριθμό που έχουν τη δυνατότητα να αγοράσουν τα φοιτητικά πακέτα και όχι μετατροπή ενός υπάρχοντος αριθμού σε φοιτητικό - όπως στις άλλες εταιρείες), πιστεύω πως υπάρχει πιθανότητα και με μεταβίβαση να μην αλλάξει κάτι. Δεν μπορώ να είμαι βέβαιος φυσικά, αλλά είναι κάτι που έχω στο μυαλο μου να δοκιμάσω(έχω δώσει δικό μου φοιτητικό σε μια φίλη να το χρησιμοποιεί και θα της το μεταβιβάσω να δούμε τι θα γίνει).

 

Τώρα, για το πρακτικό μέρος της υπόθεσης, υπάρχει μια επιλογή ακόμα, αν τυχόν με μεταβίβαση χάνει την φοιτητική ιδιότητα το εν λόγω f2g. Ψάχνοντας βρήκα πως εκτός από το να έχεις απλά ένα νούμερο που χρησιμοποιείς στο όνομά σου, υπάρχει και η δυνατότητα ενώ είναι δικό σου να έχεις δηλώσει ότι το χρησιμοποιεί άλλος. Έτσι πιστεύω πως θα είμαστε και (νομικά) εξασφαλισμένοι για την περίπτωση που θέλουμε να πάρουμε αριθμό από κάποιον γνωστό μας φοιτητή.

http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Electronic_Communications/Telecoms/SupplierSubscriberIdentification/

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω καλά ότι τα φοιτητικά της Wind μεταβιβάζονται χωρίς να χάνονται τα προνόμια τους .

Γνωρίζω επίσης την διαφορά χρήστη και ιδιοκτήτη

Δυστυχώς όμως ειναι μια μετέωρη διαδικασία που δεν καλύπτει νομικά κανέναν

Δηλαδή εγώ μπορώ να δηλώσω ότι ο αριθμός ειναι δικός μου αλλά τον χρησιμοποιεί η γυναίκα μου ή ακόμα και ο πρωθυπουργός της χώρας

Δεν ζητητε η συγκατάθεση του χρήστη ούτε η παρουσία του

Άρα σε περιπτωση αδικήματος δεν καλύπτομαι καθόλου

Επίσης πολλά καταστήματα δέχονται αυτήν την διαφοροποίηση μόνο για ανηλίκους

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Με πήραν το πρωί τηλέφωνο απο την wind. Μου είπαν ότι έχω δικαίωμα να προτείνω και άλλα μέλη της οικογένειας μου και ας μην είναι φοιτητές, ώστε να παραλάβουν και αυτοί το ίδιο προνόμιο.

10€ κάθε κάρτα (που θα έχει τον χρόνο μέσα για τον πρώτο μήνα χρήσης)

+6€ ο κούριερ , όσες κάρτες και να πάρεις.

Έχετε το στα υπόψιν. Αυτό είναι για όσους έχουν ήδη το προνόμιο, συστηνεστε κατάλαβα μέσω αυτών.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα κάλεσε κάποιος συνεργάτης της Wind. Το σημαντικό είναι πως χρεώνουν 10€ για την κάρτα που δίνουν μαζί(ακριβώς όπως θα γίνει και αν το παραγγείλει κάποιος φοιτητής), και όχι παραπάνω.
Link to comment
Share on other sites

Παιδες φοιτητικο τελος εκλεισε η κανουλα.Η wind το πηρε πανω της το θεμα και τα πουλαει εκεινη.

Τωρα βεβαια ακομα και τωρα βρισκεις λιγο τσιμπημενο αλλα βρισκεις.Και οσον αφορα το ονομα ειναι κανονικα στο ονοματακι σου

 

Ερχεται η αναπτυξη

Εχω Breeze και ειμαι σουπερ
Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε κάτι τέτοιο, καλό είναι να αναφέρουμε τις πηγές μας. Καθώς έρχεται σε πλήρη αντίθεση από αυτό που γράφει ο φίλος πιο πάνω. Και για τη διαθεσιμότητα και για την τιμή...

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

Με πηραν και εμενα τηλ και πηρα αλλα δυο νουμερα

Τα παρελαβα με courier χωρις κανενα προβλημα

Η κοπελα που μιλησα μου ειπε οτι μπορω να παρω για οσα ατομα θελω μεχρι 3 νουμερα σε καθε ονομα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα, έχει κάνει κάποιος σήμερα ανανέωση χρόνου? Το τονίζω το σήμερα γιατί μου έχουν σπάσει τα ..... από το πρωί. Έκανα online ανανέωση 10€ και μου έφαγαν τα λεφτά, τσακώθηκα 15 φορές στο τμήμα εξυπηρέτησης και τελικά μου τα έβαλαν. Έχω στείλει 6-7 φορές στο 1264 μήνυμα και ακόμα τίποτα. Πρόβλημα στο δίκτυο άραγε?
Link to comment
Share on other sites

Ανανέωση χρόνου ομιλίας έκανα εγώ πριν 30 λεπτά μέσω του online site & paypal και μπήκαν κανονικά. Μόνο το 1GB δώρο δεν έδωσε γιατί δεν ήταν η 1η ανανέωση του μήνα... :(

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Ανανέωση χρόνου ομιλίας έκανα εγώ πριν 30 λεπτά μέσω του online site & paypal και μπήκαν κανονικά. Μόνο το 1GB δώρο δεν έδωσε γιατί δεν ήταν η 1η ανανέωση του μήνα... :(

 

Δεν με πειράζει το 1gb αλλά ότι ούτε ομιλία δεν έχω, θέλω να πάρω τηλέφωνο και δεν μπορώ και έχω μέσα στην κάρτα 10 περίπου ευρώ. Και το ωραίο είναι ότι τα σταθερά στη δουλειά μου είναι μπλοκαρισμένα προς μερικούς αριθμούς. Υπάρχει κάποιο δωρεάν τηλέφωνο εξυπηρέτησης?

Link to comment
Share on other sites

Δεν με πειράζει το 1gb αλλά ότι ούτε ομιλία δεν έχω, θέλω να πάρω τηλέφωνο και δεν μπορώ και έχω μέσα στην κάρτα 10 περίπου ευρώ. Και το ωραίο είναι ότι τα σταθερά στη δουλειά μου είναι μπλοκαρισμένα προς μερικούς αριθμούς. Υπάρχει κάποιο δωρεάν τηλέφωνο εξυπηρέτησης?

800 500 0200

για παράπονα και βλάβες για κινητή (χωρίς χρέωση)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα, έχει κάνει κάποιος σήμερα ανανέωση χρόνου? Το τονίζω το σήμερα γιατί μου έχουν σπάσει τα ..... από το πρωί. Έκανα online ανανέωση 10€ και μου έφαγαν τα λεφτά, τσακώθηκα 15 φορές στο τμήμα εξυπηρέτησης και τελικά μου τα έβαλαν. Έχω στείλει 6-7 φορές στο 1264 μήνυμα και ακόμα τίποτα. Πρόβλημα στο δίκτυο άραγε?

 

Εγώ πήγα χθες σε ένα κατάστημα WIND για άλλο λόγο και άκουσα τον υπάλληλο να λέει στους άλλους ότι το σύστημα έχει πρόβλημα και δε μπορεί να κάνει ούτε αυτός ανανέωση χρόνου. Γενικά, καμία υπηρεσία καρτοκινητης... :down:

Link to comment
Share on other sites

Το χειρότερο για μένα μετά την αλλαγή της διάρκειας του πακέτου στις 25 μέρες, είναι ότι η κατανάλωση των ΜΒ ξεκινάει πρώτα από το 1GB δώρο που λήγει πιο μετά και μετά από το 1,5GB του πακέτου! Αυτό έχει ως αποτέλεσμα είτε να χάνεις το 1,5GB τελείως, είτε να το χρησιμοποιήσεις ελάχιστα, αφού έχεις ξοδέψει και όλο το 1GB που λήγει και 5 μέρες μετά!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...