Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδώ να δείτε τώρα!!! Γράφω στον Κινέζο για να δω τι γίνεται το δέμα μου που έχει κολλήσει στο "item is on transport...... "

Και η τρομερή απάντηση του Κινέζου (Alli express) : "we don't have any order from you!!! Thank you!!! "

Παραγγελία από 11/11 που έφυγε στις 14 με ΝL και από τις 21 και

μετά είναι κολλημένη στο "is on transport to destination country ""

Δεν πάμε καλά!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Την εκατσα ασχημα παιδια.

Ειχα παταγγειλει ενα Leeco Le2 με θηκη και τζαμακι για τον πατερα μου απο υο geekbuying, συνολο 150 ευρω. Κολλησε το δεματακι τελωνειο θεσσαλονικης στις 20/11 οπως σε πολλους απο μας.

Παω εχθες αφου ειδα στο ελτα τρακ οτι εφτασε ταχυδρομειο να το πληρωσω υποθετωντας ενα 40ρι στην χειροτερη.

Η υπαλληλος μου βγαζει την λυπητερη των 94 συν τα 12 του κομιστρου.

Οριστε λεω???

Το βαρεσε αγοραστικβ αξια ο τελωνης στα ακουστε ακουστε............

 

398,41 ευρω.

 

 

Δηλαδη μπερδεψε το απλο leeco με το one plus το καινουριο ξερω γω.

 

Παιρνω τηλεφωνο τελωνριο για να κανω αμγισβητηση της αξιολογησης και μου ζητησε να δωσω το τιμολογιο πληρωμης για το δεμα ωστε να σταλρι παλι πισω τελεωνειο και να κανουν ανατιμηση.

 

Ζηταω απτον κινεζο λοιπον το τιμολοηιο και ο αθροφοβος μου στελνει τιμολογηση για 20 δολλαρια και αιτιολογηση ως gift.

 

Τωρα εγω να δωσω αυτο συο τελωνειο η θα το δω να το χαιρεται ο γιος του τελωνειακου παιδιά?

Link to comment
Share on other sites

Την εκατσα ασχημα παιδια.

Ειχα παταγγειλει ενα Leeco Le2 με θηκη και τζαμακι για τον πατερα μου απο υο geekbuying, συνολο 150 ευρω. Κολλησε το δεματακι τελωνειο θεσσαλονικης στις 20/11 οπως σε πολλους απο μας.

................................................

..............................................

..............................................

Τωρα εγω να δωσω αυτο συο τελωνειο η θα το δω να το χαιρεται ο γιος του τελωνειακου παιδιά?

 

εκτυπωσε την αποδειξη απο το paypal......αυτο που σου ηρθε με mail μολις πληρωσες δλδ

 

υγ. αν ολα πανα καλα κ σου αναδασμολογησουν το κινητο, πες τους να ζητανε αποδειξη paypal κ ας αφησουν τις μαγκιες που κοιτανε στα σκρουτζομαγαζα ποσο στοιχηζουν... γτ αυτα εχουν ηδη εκτελωνιστει κ εχουν ηδη φπα......

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Την εκατσα ασχημα παιδια.

Ειχα παταγγειλει ενα Leeco Le2 με θηκη και τζαμακι για τον πατερα μου απο υο geekbuying, συνολο 150 ευρω. Κολλησε το δεματακι τελωνειο θεσσαλονικης στις 20/11 οπως σε πολλους απο μας.

Παω εχθες αφου ειδα στο ελτα τρακ οτι εφτασε ταχυδρομειο να το πληρωσω υποθετωντας ενα 40ρι στην χειροτερη.

Η υπαλληλος μου βγαζει την λυπητερη των 94 συν τα 12 του κομιστρου.

Οριστε λεω???

Το βαρεσε αγοραστικβ αξια ο τελωνης στα ακουστε ακουστε............

 

398,41 ευρω.

 

 

Δηλαδη μπερδεψε το απλο leeco με το one plus το καινουριο ξερω γω.

 

Παιρνω τηλεφωνο τελωνριο για να κανω αμγισβητηση της αξιολογησης και μου ζητησε να δωσω το τιμολογιο πληρωμης για το δεμα ωστε να σταλρι παλι πισω τελεωνειο και να κανουν ανατιμηση.

 

Ζηταω απτον κινεζο λοιπον το τιμολοηιο και ο αθροφοβος μου στελνει τιμολογηση για 20 δολλαρια και αιτιολογηση ως gift.

 

Τωρα εγω να δωσω αυτο συο τελωνειο η θα το δω να το χαιρεται ο γιος του τελωνειακου παιδιά?

 

Όλα αυτά που μπήκαν τελωνείο, ήταν μόνο τα κολλημένα δεματα πριν τις 20/11; Υπάρχουν και άλλα που κόλλησαν μετά από αυτή την ημερομηνία; Μήπως γίνεται το ίδιο και στην Αθήνα; :cry:

 

:offtopic: Το Gigaset ME μου είναι στο δρόμο από Σουηδία για Ελλάδα. Πέρσι στη Γερμανία το πουλούσαν 470€, αλλά εγώ το πήρα από Κίνα στα 120€. Πλάκα θα έχει να το "χτυπήσουν" με την παλιά τιμή της Ευρώπης και να με χρεώσουν άλλα 120 στο τελωνείο... Ας ελπίσω να μη με σταματήσουν καν, γιατί θα λείψω πολλές μέρες από την Αθήνα (σε 2 εβδομάδες) και δεν ξέρω πότε θα μπορώ να παραλάβω... :cry: Άλλωστε σιγά το ποσό που θα χάσουν, κάνα 30αρι...

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα τώρα με ελτα Τρικάλων γιατί το δέμα ήταν απο χθες εκει και μου είπαν να παω απο εκεί,δεν το κάνουν διανομή.

Επιπλέον πρέπει να πληρώσω,το ξέρω ήδη αυτό, το ποσό δεν ήξερα.

42,36€ + 12 ή 15€ έξοδα.

Redmi note 4 3/64 απο vickmall.

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

Την εκατσα ασχημα παιδια.

Ειχα παταγγειλει ενα Leeco Le2 με θηκη και τζαμακι για τον πατερα μου απο υο geekbuying, συνολο 150 ευρω. Κολλησε το δεματακι τελωνειο θεσσαλονικης στις 20/11 οπως σε πολλους απο μας.

Παω εχθες αφου ειδα στο ελτα τρακ οτι εφτασε ταχυδρομειο να το πληρωσω υποθετωντας ενα 40ρι στην χειροτερη.

Η υπαλληλος μου βγαζει την λυπητερη των 94 συν τα 12 του κομιστρου.

Οριστε λεω???

Το βαρεσε αγοραστικη αξια ο τελωνης στα ακουστε ακουστε............

 

398,41 ευρω.

Δηλαδη μπερδεψε το απλο leeco με το one plus το καινουριο ξερω γω.

 

Παιρνω τηλεφωνο τελωνειο για να κανω αμφισβητηση της αξιολογησης και μου ζητησε να δωσω το τιμολογιο πληρωμης για το δεμα ωστε να σταλει παλι πισω τελεωνειο και να κανουν ανατιμηση.

 

Ζηταω απτον κινεζο λοιπον το τιμολοηιο και ο αθροφοβος μου στελνει τιμολογηση για 20 δολλαρια και αιτιολογηση ως gift.

 

Τωρα εγω να δωσω αυτο συο τελωνειο η θα το δω να το χαιρεται ο γιος του τελωνειακου παιδιά?

 

Καλημέρα

 

Αμφισβήτηση μπορείς να κάνεις κατ αρχήν. Το είχα πει και πριν 2-3 μέρες.

Θα έχεις κοντά σου την απόδειξη-τιμολόγιο αγοράς και την πληρωμή ( έμβασμα εξωτερικού )

Θα σου έλεγα να έχεις και ένα print screen της σελίδας (e-shop) που πήρες το κινητό.

Η αμφισβήτηση δεν σημαίνει πως θα γίνει δεκτή, αλλά μπορεί να μειωθεί το ποσό αρκετά.

---------------------------------------------------------------

 

Φαντάζομαι πως στο δέμα σου δεν έχεις και άλλα αντικείμενα μέσα, γιατί αν έχεις θεωρείται η συνολική αξία δασμολογητέα ασχέτως αν τα υπόλοιπα είδη είναι μικρότερης αξίας. Το ποσό χρέωσης προκύπτει από το σύνολο αξίας όλων των ειδών και όχι ξεχωριστά.

 

Η αξία που αναφέρεις είναι πολύ υψηλή. Δεν μπορώ να καταλάβω πως προέκυψε αλλά πιθανών να είδαν το Le 3.

Πάνω από 350 € ΑΝ λέω ΑΝ θεώρησαν την αξία του κινητού, θα σε έχουν χρεώσει και δασμούς και ΦΠΑ επί των δασμών προκειμένου να διαμορφωθεί η φορολογητέα αξία. Εκεί πρέπει να τους το τονίσεις πως η συσκευή δεν κοστίζει τόσο και αν έχουν μέσα tempered και θήκη η αξία τους είναι πολύ μικρή η οποία όμως αθροίζεται στο σύνολο του δέματος όταν αυτά αφορούν μια αποστολή και όχι δυο ή τρεις.

Edited by Yannis_004
http://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0807.gif
Link to comment
Share on other sites

Φίλε ευχαριστώ να σε ρωτήσω κάτι τελευταίο εμένα σήμερα έφτασε στο τελευταίο στάδιο που λες δλδ Asendia Hong Kong, The consignment has left the origin border point

Αυτό σημαίνει ότι έφυγε για ελλαδα ?

 

Οχι βέβαια. Εφυγε για Ελβετια.Εχεις ακόμα μέρες

 

Παρε παραδειγμα

 

2016-12-02 10:24:00

Location:18530

Status:Delivered

 

2016-12-02 08:24:00

Location:M.D. PEIRAIA

Status:ITEM DELIVERED

 

2016-12-02 07:26:00

Location:M.D. PEIRAIA

Status:ITEM TO BE DELIVERED

 

2016-12-02 06:59:00

Location:M.D. PEIRAIA

Status:ITEM ARR M.D. PEIRAIA

 

2016-12-02 04:47:00

Location:KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

Status:ITEM LOADED

 

2016-12-01 15:57:00

Location:KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

Status:ITEM IN CONTA KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

 

2016-12-01 13:57:00

Location:KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

Status:ITEM ARR KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

 

2016-12-01 11:47:00

Location:KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

Status:ITEM ARR KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

 

2016-12-01 06:29:00

Location:KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

Status:ITEM UNLOADED

 

2016-11-30 17:08:00

Location:K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

Status:ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

 

2016-11-17 18:17:00

Location:Asendia Hong Kong

Status:The consignment has left the origin border point

 

2016-11-17 18:17:00

Location:Asendia Hong Kong

Status:Arrival at origin border point

 

2016-11-17 18:17:00

Location:Asendia Hong Kong

Status:Mailed

 

2016-11-10 17:30:24

Location:Flyt Express's sorting centre, Hong Kong

Status:Item in transit

 

2016-11-10 11:29:39

Location:Flyt Express's sorting centre, Guangzhou

Status:Item dispatched. PKG#:PKG09342851

 

2016-11-09 19:02:30

Location:Flyt Express's sorting centre, Guangzhou

Status:Item in transit

 

2016-11-09 18:02:30

Location:Flyt Express's sorting centre, Guangzhou

Status:Item received

 

2016-11-08 15:33:09

Location:Customer

Status:Customer's order information generated

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου επειδη κι εγω ειχα παραγγελια απο 29/10 και αυριο μεθαυριο φτανει σπιτι μου θα σου πω το εξης...Στην ελλαδα εχει φτασει απλα ειναι τοσος ο ογκος των δεματων που ερχονται συν οτι επεσε και 11/11 που τι να κανουν και αυτοι υποστελεχωμενα ειναι τα ελτα οτι μπορουν κανουν...μην αγχωνεσαι παντως θα ερθει το δεμα σου σιγουρα...απλα δεν ειναι σκαναρισμενο...μολις το σκαναρουν θα γραψει οτι ΕΦΤΑΣΕ ΕΛΛΑΔΑ αυτο ομως θα εχει φτασει πολλες μερες πριν απλα θα καθεται στην ακρη

Τα ΕΛΤΑ λενε το αντιθετο. Σε ερωτηση που εκανα σε φιλη προισταμενη των ΕΛΤΑ που προσπαθησε να βοηθησει ψαχνοντας δεμα μου στο κεντρο παραλαβης δεματων στο αεροδρομιο,η απαντηση που πηρε ηταν οτι βασει νομοθεσιας οτι μπαινει στο αεροδρομιο σκαναρεται και περιμενει σειρα για τελωνειο η κεντρο διαλογης αν δεν κριθει απαραιτητο να περασει ελενχο. Σε συγκεκριμενη περιπτωση δικια μου που εχω με postnl απο 7/11 το οποιο ταξιδευει υποτειθεται Ελλαδα μπορει να μην εχει φυγει καν απο Ολλανδια, η μπορει να εχει κατεβει απο λαθος αλλου. Μου επιβεβαιωσε οτι για καποιο διαστημα απο 1-11/11 περιπου υπαρχει φοβερο προβλημα και αγνοουνται αρκετα δεματα . Δεν αμφισβητω την αποψη σου απλα καταθετω καποια ενημερωση που ελαβα. Τωρα τι ισχυει δεν γνωριζω.

Οι ηλιθιοι ειναι αηττητοι!
Link to comment
Share on other sites

μαστορια, κατσετε φρονιμα...

 

Απο την μια κλαίτε ότι πληρώνετε τελωνείο και από την άλλη παίρνετε τηλέφωνο στο τελωνείο να δείτε γιατί έχει αργήσει το δέμα και αν μπήκε τελωνείο ή απλά ταξιδεύει.... Ήμαρτον.

Αγοράζεις από την Κίνα (και δη την 11.11 ή Black friday) χρόνος έως δύο μήνες είναι φυσιολογικότατος. Αν δεν σας αρέσει αυτό σαν δεδομένο μην αγοράζετε από Κίνα

 

Ε χω δέμα από 26/10 sent aboard με China post για να καταλάβετε τι είναι φυσιολογικο

 

 

 

Ειπαμε τα θελουν ολοι χτες....

Link to comment
Share on other sites

Καθυστέρηση υπάρχει και στην Αθήνα αφού όπως είπα παραπάνω το δέμα μου είναι από NL και από τις 21 /11 είναι

"is on transport to the country of destination "

Link to comment
Share on other sites

Καθυστέρηση υπάρχει και στην Αθήνα αφού όπως είπα παραπάνω το δέμα μου είναι από NL και από τις 21 /11 είναι

"is on transport to the country of destination "

 

Μακάρι να πιάνουν μόνο τα Post NL και τα SG Post, που είναι τα πιο δημοφιλή για αποστολή ακριβών αγορών. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καθυστέρηση υπάρχει και στην Αθήνα αφού όπως είπα παραπάνω το δέμα μου είναι από NL και από τις 21 /11 είναι

"is on transport to the country of destination "

γεια σας παιδια περσι με την nl post ελαβα μαζι και αλλοι σε 2,5 μηνες το προιον εφτασε σπασμενο, και επιστροφη 1 μηνας 3,5 μηνες δεν πιστευω να περασουν τοσες μερες,το καλυτερο υπομονη.

Link to comment
Share on other sites

Θα με τρελανουν οι κινεζοι ..μαλλον 4 εβδομαδες κ παραπανω εκοβε βολτες μεσα στην κινα..και τωρα το ξαναστειλανε...

 

Πλησιαζουνε κ χριστουγεννα απορω αν θα το παραλαβω ..πφφ

 

20161208_143244.png

Η χαρά έρχεται στην ζωή μας, όταν έχουμε κάτι να κάνουμε,

κάτι να αγαπάμε και κάτι να ελπίζουμε..!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως.. απο οτι εμαθα πλεον σκαναριζονται ολα οτι ερχεται απο εξωτερικο και μπαινουν τελωνειο μικρης η μεγαλης αξιας... μ ειπε ενα υπαλληλος στα ελτα γνωστος μου .. οτι απο τα νεα χρονια θα ειναι ποιο δυσκολα τα πραγματα γιατι θα βαλουν ατομα περισσοτερα για να ελενχουν και εκτελωνιζονται τα δεματα που ερχονται ... ο λογος που μου ειπε ειναι οτι κατι εχει παικτει στο αεροδρομειο με τα δεματα και φοβουνται για κατι.. τωραα ουτε οι ιδιιοι δεν ξερουν ...η δεν θελουν να πουν.. αυτο που ξερω ειναι οτι σιγα σιγα θα μας αναγκασουνε να περιορισουμε την δυνατοτητα να παραγγελνουμε απο εξω... δυστηχως η ευτυχως .. ας ελπισουμε να μην ισχυει..διαφορετικα εχει να πεσει κλαψα μεγαλη ...!!

Η χαρά έρχεται στην ζωή μας, όταν έχουμε κάτι να κάνουμε,

κάτι να αγαπάμε και κάτι να ελπίζουμε..!!

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου ξανά έφτασε στο αεροδρόμιο ,ελπίζω να μην το ξαναστείλουν πάλι πίσω :mad:

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161208/70c3a6782d0054669afcde35bf28408a.jpg

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως.. απο οτι εμαθα πλεον σκαναριζονται ολα οτι ερχεται απο εξωτερικο και μπαινουν τελωνειο μικρης η μεγαλης αξιας... μ ειπε ενα υπαλληλος στα ελτα γνωστος μου ..

Σε αυτό το νήμα όμως υπάρχουν άπειρες αναφορές για το αντίθετο, που διαψεύδουν το γνωστό σου...

Edited by nikiforos_
Link to comment
Share on other sites

Εγω.....

 

Οχι εχει κλεισει απο Αθηνα και παραλαμβανω την επομενη εβδομαδα (νησι) μαλλον (λογο απεργιων!!!:worry::cry:)!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω.....

 

Οχι εχει κλεισει απο Αθηνα και παραλαμβανω την επομενη εβδομαδα (νησι) μαλλον (λογο απεργιων!!!:worry::cry:)!!!!

 

Οποτε δεν περνας τελωνείο ε

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δεν περασε.....αλλα δεν μπορω να εγγυηθω οτι ισχυει για ολα τα δεματα!!!:lol::lol:

 

Σε ευχαριστω φιλε για την αμεση απαντηση

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να κανω μια αγορα απο Vickmall με EU Express οπως μου προτινε η υπαλληλος γιατι μου ειπε ετσι θα γλιτωσω 100% το τελωνειο και δεν υπαρχει περιπτωση να ανοιχτει το δεμα μου...ξερετε αν ισχυει κατι τετοιο?Γιατι αν οχι τοτε θα μου βγει πολυ ακριβοτερο απο οσο θα βγει να το παρω απο εδω..
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το νήμα όμως υπάρχουν άπειρες αναφορές για το αντίθετο, που διαψεύδουν το γνωστό σου...

 

Εμενα οτι μου ειπανε λεω.. απο εκει κ περα μακαρι να μην ειναι ετσι οπως τα λεει διαφορετικα την κατσαμε την βαρκα !!

Η χαρά έρχεται στην ζωή μας, όταν έχουμε κάτι να κάνουμε,

κάτι να αγαπάμε και κάτι να ελπίζουμε..!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! περιμένω ενα δεμα απο κινα με ssiss post και στο tracking μου εγραψε :Asendia scl germany, arrived in transit country.. τι ειναι αυτο με τη γερμανια? ειναι φυσιολογικό? κοιταξα την 1η σελ του οδηγου και δεν το εμφανιζει στα βηματα.. να ανησυχώ? ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να κανω μια αγορα απο Vickmall με EU Express οπως μου προτινε η υπαλληλος γιατι μου ειπε ετσι θα γλιτωσω 100% το τελωνειο και δεν υπαρχει περιπτωση να ανοιχτει το δεμα μου...ξερετε αν ισχυει κατι τετοιο?Γιατι αν οχι τοτε θα μου βγει πολυ ακριβοτερο απο οσο θα βγει να το παρω απο εδω..

 

Εάν αγοράσεις από την ευρωπαική αποθήκη του, που βρίσκεται στη Θεσ/νίκη, σίγουρα δεν πληρώνεις τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...